DERDE BLAD. Bet nieuwe R. K. Opvoedings- voor jongens. i Sociale Berichten. Land- en Tuinbouw. Sport en Wedstrijden. Wetenschappelijk Allerlei. VAN ELDERS. OONOEROvC 24 DEC. IS08. Hebt ge mannelijk of vrouwe- 'J) lijk dienstpersoneel npodig Zoekt ge een betrekking als dienstboden, loopknecht, win- kelbediende enz. Hebt ge iets in uw huishouding dat ge wilt verkoopen Hebt ge een buis te buur of wenscht ge er een te buren Wilt ge voor een koopje bet een of ander voor ut huis- houding van anderen overnemen Zoekt ge iemand, die u in de avonduren helpen kan yrirekt ge bijverdiensten p Plaatst een advertentie-in de NIEUWE HAARLEMSCHE COU RANT: eenmaal voor 25 cents, driemaal voor 50 cents k contant. Bij deze advertentiën afzonderlijk op te geven, te plaatsen in de rubriek KWARTJES ADVER.ENTIËN. Sedert 1 December 1905 zijn de Kinderwettenin werking. Zij be oogen, met behulp van de parti culiere liefdadigheid, verbetering te brengen in den toestand der ver waarloosde en misdadige jeugd. Honderden kinderen zijn sedert dien aan de voor hen zoo verderfe lijke otpgeving onttrokken, en wor den thans opgevoed in degelijke, Katholieke gezinnen, waar zij door woord en voorbeeld wederom leeren godsdienstig en ordelijk te zijn, om later, in stede van onvermijdelijk verloren te gaan, nuttige en goede leden te worden van Kerk en Maatschappij. Voor velen onder hen is echter eene gestrengere gesticht s-opvoe ding gedurende laugeren of korleren tijd onmisbaar, hetzij wegens hun nen aard en aanleg, betzij omdat zij, vooraleer zij in het gezinsleven geplaatst kunnen worden, weder aan orde en tucht moeten gewennen, deugden, waaraan zij, tengevolge der verwaarloozing hunner opvoe ding, geheel ontwend zijn. Evenwel ontbrektn de daartoe noodige gestichten voor jongens. Steeds meer en meer gevoelen de Commissies, die zich aan bet schooae doel der Kinderverpleging hebben gewijd, deze leemte. In de bestaande Katholieke gestichten is geen plaats meer; enkele voldoen niet aan de eischen van de wet. De Rijksopvoedingsgestichten zit ten vol Katholieke jongens. In de Bisdommen Breda, 's Her togenbosch en Roermond zijn reeds Katholieke jongensgestichten ge bouwd of in wording. Door hunne groote offervaardig heid bezitten de Protestanten reeds meerdere gestichten. Vooral in de laatste jaren hebben zij groote kapitalen daaraan ver bouwd, zooals aanHoenderloo, Tnalita Kümi, Groot Emaus, Ned. Mettray, alle inrichtingen, die met eere mogen genoemd worden. Thans is wederom de bouw van een rieuw gesticht van de zijde der Ned. Hervormde Kerk in voor bereiding, waaraan 3 a 4 ton zial besteed worden. In Nedeilaud „loven den Moer dijk" dreigt bet hoofddoel der Kin derwetten, „het redden van de jeugd" voor de Katholieke jongens schipbreuk te lijden. Onder hooge bescherming van H. D. H. H. den Aartsbisschop van Utrecht en den Bisschop van Haar lem hebben de gezamenlijke con ferenties der St. Vincentius Ver- eeniging in deze beide Bisdommen eene Vereeniging opgericht die als hoofddoel beoogt het oprichten van een opvoedingsgesticht voor Katho lieke jongens. Reeds bijna twee jaren bestaat deze Centrale Vereeniging voor Kin derbescherming en nog ontbreken haar de noodige middelen. Evenwel beeft het Bestuur niet stilgezeten. Het kocht een uitge strekt terrein aan de halte Beu- ningen, tusschen Oldenzaal en Dene kamp en bracht bovendien f 75.000 bijeen. Volgens de ontworpen plannen zullen de kosten voor een gesticht van ruim 200 jongens 2'/2 3 ton bedragen, terwijl eveneens een klein Plan is ontworpen, waarvan de kos- fen bedragen f 150.000. Wij doen thans in het openbaar een beroep op de offer vaardighei)! der Katholieken in de Bisdommen Utrecht en Haarlem. Helpt ons. ter liefde Gods, om het zoo nuttige en noodige doel te bereiken! Wij meenen te mogen veronder stellen, dat onbekendheid met de vereeniging en 't door haar beoogde doel oorzaak is, dat nog niet in mime mate de giften en gaven toe vloeien. Daarom hebben wij een beroep gedaan op de Katholieke pers, die, als altijd, ook nu weder bereid is gevonden de goede zaak te dienen. Moge deze noodkreet tengevolge hebben, 'dat ook wij spoedig ons Katholieke jougensgesticht bezitten! De administratie der Katholieke dagbladen zoowel als elk der onder- geteekende bestuursleden zullen gaarne giften in ontvangst nemen. Mr. Dr. D. A. P. N. Koolen, President. Pres. van den Bijz. Raad te Utrecht. Aug. H. M. C. Lindner, Vice President. Pres. van den Bijz. Raad te A'darn. Mr. A. O. H. Teltjegen, Secretaris. Seer, van de Commissie voor Kinder verpleging te 's Gravenhage. P. J. H. van Vugt, Penningmeester. Pres. van den Bijz. Raad teR'dam. H. A. Th. Bouter. Pres. van de Commissie voor Kinder- fverpleging te Rotterdam. P. J. van Kessel. Pres. van den Bijz Raad te Haarlem. R. J. C. T. Kolfschoten. Pres. van den Bijz. Raad te Arnhem. A. J. M. Verbeek. Pres. der Conferentie te Enschedé. Gezien de President van den Hoofdraad: H. J. Weve. Zooals uit het bovenstaande blijkt, gaan wij ten volle mede met het groote en loffelijke doel van deze vereeniging, dat een noodzakelijke aanvulling is van de Katholieke liefdadigheid, geëischt door tijdsom standigheden en wetsvoorschriften. Wij verklaren ons gaarne bereid, ev. inkomende giften „Voor de Katholieke Kinderbescherming" aan het hoofd van ons blad te vermelden. St. Jo8epb-Comite. (Dit versla® is wegens plaatsge brek ©enige dagen uitgesteld.) Het St. Joseph-Comité, centraal comité tot behartiging der belangen van de R. K. Nederlandsche arbei ders in Duitsehland, hield op 14 De cember 1.1. op den dag, waarop het één jaar werkzaam w,as, wederom ee;n vergadering. Bij deze vergadering waren aainwe- zig de leden, die elk voor hun eigen diooee® door één der Bisschoppen werden aangewezen, alsook een mis sionaris uit elke orde of Congrega tie, die onder de Katholieke Neder landers in Duitsehland werkzaam is. Het St. Joseph-Comité stelde zich ten doel onder hooger toezicht van het Doorluchtig Episcopaat, het stof felijk, maar vooral liet geestelijk weizijn te bevorderen onzer R. K. Nederlajndsche arbeiders in Duitseh land. j De middelen, die kunlneU helpen om dit doel te bereiken, heeft het St. Joseph-Comité gedurende dit eer ste jaar zeer krachtig toegepast. Het getal der Missionarissen, die in Duitsehland werkzaam zijn, be draagt reeds vier. Bovendien zijn ook de Paters Conventueeleei door het St., Joseph-Comité gevraagd, die 2 Paters beschikbaar stelden. Het getal der Missionarissen in 1909 be draagt dus 6mogelijk klimt zelfs het getal tot zeven. Al de stappen, die noodig waren om de moeilijkheden, aan hun eigen- aaxdigen arbeid verbonden, op te hef fen, zijn in overleg met het St. Jo seph Comité gedaan. De toestem ming van den Kardinaal en Bis schoppen van Keulen, Munster en Paderbom voor dit verdienstelijk missiewerk en hun warme belang stelling daarin, die zeer duidelijk bleek bij een audiëntie, welke 2 Missionarissen onlangs bij Kardinaal Fischer hadden, hebben dit belang loos werk krachtig voortgeholpen. Door deze missionarissen werd reeds op zeven plaatsen een St. Jo- sefvereeniging opgericht, m.l. te Es sen, Sterkrade, Oberhausen, Mul- heim, Styrum, Duisburg, Viersen en Gladbach. De oprichting dezer ver- eenigingen ging wel met moeilijkhe den van allerlei aard gepaard, maar God gaf een spoedigen bloei aaln deze vereenigingein, die het geestelijk en stoffelijk welzijn dezer arbeiders zoozeer bevorderen, zonder in het minst het Duitsoh vereenigingsleven te schaden. Integendeel zij bevorde ren dat, overeenkomstig hu;n statu ten. Een informJatie-bureau bestaat er voor Gladbach—Viersen in het Min der broeder sklooster te Weert en voor de opgenoemde plaatsen uit het Ruhrgebied in het Gapucijneh-kloos- ter te Babberich, Oud-Zevenaar. Een circulaire, die allerduidelijkst bevat op welke plaasten een vereeni ging bestaat en welke andere plaat sen ook door een Uollandschen pries ter bezocht worden in Duitsdhlajad, zal einde Januari verkrijgbaar ge steld worden. Dit tot gemak der plaatselijke comité's, welks Voor naamste werkzaamheden daarop be knopt zullen worden aangegeven. Ook zullen op deze circulaire enkele adressen staan, waarheen men zich in genoemde plaatsen tot verkrijging van een goed kosthuis kan hegeven. In het Bisdom van Breda bestaan reeds 29 en in het Bisdom 's Bosch reeds 23 plaatsen, waar zich een pl. comité gevormd heeft. Het Aarts bisdom en het Bisdom Roermond zul len zeker spoedig volgen. Het- St.-Joseph-Comité stelde zich verder in verband met het Emigra tie-bureau te Amsterdam. De bezwaren omtrent dein loop der werkliedentreinen in het Zuiden van Limburg en de voortdurende moei lijkheden, die de infonnatiebnreaux hebben met huwelijkspapi-eretn, zal het-, zooveel in zijn vermogen ligt, verminderen. Uw gebed en aalmoes steunein dit edel missiewerk onder Katholieken en Nederlanders, die dikwijls, door den nood gedrongen, naar Duitseh land zijn vertrokken! Koninklijke Nederlandsche Landbouw vereeniging. Onder presidium van dein Konink lijken oprichter en voorzitter der vereeniging, Pri|ns Hendrik der Ne derlanden, had Dinsdag een bijeen komst plaats ter vaststelling der sta tuten, in het Paleis; aan den Kneuter dijk, te 's-Gravenhage. Het stemrecht aangaande de sta tuten werd toegekend aan de verte genwoordigers van 20 groote veree- nigingen, zijnde deGroninger Maatschappij van Landbouw, de Priesche Maatschappij van Land bouw, het Genootschap van Land bouw in Drenthe, de Overijselschei Landbouwmaaischappij, de Gel- dersch-Overijselsche Maatschappij van Landbouw, het Genootschap van Landbouw] en Kruidkunde te Utrecht, de Hollandsehe Maatschap pij van Landbouw, de Vereeniging ter bevordering van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier, de Maatschappij tot bevordering can den Landbouw en Veeteelt in Zee land, de Nooridbrabantsche Maat schappij van Landbouw, de Lim- burgsche Landbouw bond, de Neder landsche Heidemaatschappij, de Ne derlandsche Boerenbond, de Federa tieve Zuivelbond, het Nederlandsch, paardenstamboek de Vereeniging tot bevordering der paardenfokkerij in iNederland, het Nederlandsch mndveestamboek, het Friesch rund- veestamboek, de Vereeniging ter be vordering der pluimvee- en tamme konijnenteelt en de Vereeniging ter bevordering der bijenteelt in Neder land. Zoo goed als al deze vereenigingen hadden aan de uitnoodiging oin de vergadering bij te wonen, gehoor ge geven en zich door twee afgevaar digden doen vertegenwoordigen. Bovendien werd de vergadering op uitnoodiging ,van Z. K. Hoogheid bijgewoond door de 11 leden der com missie van voorbereiding met haren secretaris, door twee vertegenwoor digers van den Veenkoloniaien Boe renbond te Veendam en door den heer Lovink, directeur-generaal van den landbouw, die zich voor het tot stand komen der Vereeniging zoor zeer had geïnteresseerd. Te ruim twee uur werd de Verga dering door Z. K. H. geopend met een belangrijke toespraak, waarna onder presidium van Jhr. Ruijs de Beerenbrouck de statuten werden be handeld en goedgekeurd. Jhr. R.uijs wees daarna op de ge wichtige beslissing, welke thans ge nomen is, In de eerste plaats richtte hij een hartelijk en welgemeend woord van dank tot Z. K. H., aan wiens initiatief wij het tot stand ko men dezer la,ndb ouw vereen iging voor geheel Nederland hebben te danken. De landbouw verkeert in deze dagen bij ons te lalnde in bloei- enden toestand en .verheugt zich in den steun der regeering en in e'en opbloeiend vereenigingsleven. Aat ons echter nog ontbrak was eene Nederlandsche la, ti d bouw v ere en igi11S en spreker hoopt en vertrouwt, da,t zij de groote verwachtingen, die va|n ha,ar worden gekoesterd, niet zal be schamen en er krachtig toe zal mede werken de welvaart in het gaheefe land te bevorderen. Hare Majesteit de Koningin heeft er in toegestemd, aan de nieuwe ver eeniging dejn naam „Koninklijke" te verleenen. Nadat vervolgens de vergadering door Z. K. H. met een woord, van dankbetuiging aan allen voor den verleenden steun was gesloten, nam Z. K. H. opnieuw het woord, om thans niet in hoedanigheid van voor zitter, maar uit den drang zijns har ten aan de vereeinigde h©e;ren een blij de boodschap te doen. Die blijde boodschap, welke de af gevaardigden naar de verschillende doelen van het land zullen medena men, bestond daarin dat Z. K. H- in staat was mede te doelen, dat H- M. de Koningin in blijde verwach ting verkeert. De Prins verklaarde zich innig gelukkig deze zoo heu- chelijke mededeeling aan do verga,- dering te kunnen doen. Met groot enthousiasme werden deze woorden staande door de verga dering aangehoord. De heer Rnys de Beeirenbirouek, vervolgens het woord nemende, ver tolkte in welsprekende, gloedvolle woorden den dalnk der vergadering voor deze heerlijke mededeeling, die voor het gebeele vaderland van zoo groote beteekenis is. Namens allen besloot spreker zij'n gloedvolle rede met tot den Almach tige de bede te richten, dat de blijde verwachtingen in vervuiling zullen mogen treden. Onder luide en langdurige blijken van instemming hechtte de vergade ring haar zegel aan de woorden van den spreker en werd deze zoo goed geslaagde bijeenkomst opgeheven. Wegenaanleg. Door het alge meen bestuur van den A. N. W. B. is een crediet van f 2300 toegestaan voor het houden van een demonstra tie in zake wegenaanleg, de invloed van de vellingen der wielen op de wegen eDZ. op de landbouwtentoon stelling in 1909 te Deventer, teneinde het nut van den directen aanleg van zéér goede wegen duidelijk in het licht te stellen. Gymnastiek. Het gewest Noord-Holland van het Ned. Gymnastiek-Nerbond heeft Zon dag te Amsterdam zijn jaarlijkscbe Algemeene vergadering gehouden, ou der leiding van den voorzitter, den heer R. D. C. Bornemann. Uit het verslag van den secretaris, bleek, dat de vooruitgang van het ge west dit jaar niet zoo krachtig als het, vorige jaar was toegenomen, terwijl juist vau de groote feesten nog al veel verwacht werd. Het aantal aan gesloten vereenigingen steeg met zeven, terwijl één vereeniging bedankte. Het aantal leden steeg van 2060 tot 2228. Aan het verslag van den penning meester, den heer W. Boeke. ontleenen we, dat aan contrebutie werd ontvan gen f1290, en de rekening sloot in ontvangst en uitgaaf op f1588 met een nadeelig saldo van f143. De vergadering verwierp met 62 tegen 21 stemmen, de begrooting, waarvan de uitgaven met f150 werden verhoogd. De voorzitter zette daarop uiteen dat thans twee wegen openstaan: èf de vergadering kan later een nieuwe begrooting opmaken, öf het nieuwe bestuur zal een begrooting ^indienen. Tot deze laatste oplossing werd, op voorstel van den heer De Vries, be sloten. Ais bestuursleden werden herkozen de voorzitter en de secretaris; als penningmeester werd gekozen de heer W. F. Allan, te Westzaan. Bij de verkiezing van commissarissen ontspon zich eenige discussiehet be stuur achtte het wenschelijk, in de vacature, door het overlijden van den beer Jaring ontstaan, thans een com missaris te Haarlem te benoemen, terwijl van andere zijde werd aanbe volen een vrpuw in het bestuur te benoemeD, om ook het damesturnen in het bestuur vertegenwoordigd te krijgeD. Op voorstel van mevr. Fer dinandDe Jong werd besloten de vervulling dezer vacature aan te hou den en inmiddels te Haarlem te in- formeeren, of aldaar onder de dames een geschikt candidaat is te vinden. Besloten werd de volgende verga dering weei te Amsterdam te houden Bij de rondvraag werd geklaagd over de wijze, waarop te Velsen de lichamelijke opvoeding wordt verwaar loosd. Van de 2000 kinderen ontvangen er slechts 25 onverplicht gymnastiek onderwijs, hoewei de gemeente tot zulk ondeiwijs verplicht is. Eieotrisch opgejaagde plantengroei. ..Warmte, licht en electriciteit zijn drie natuurkrachten, die om zoo te zeggen eene omwenteling in de he- dendjaagscihe beschaving hebben ge bracht. Wat ze zijn, weten we nog niet; maar als onbekende weldoensters hebben ze overal, in al de nijver heidstakken hunne onbetwistbare weldaden rondgestrooid. We willen nu. enkel maar eens spreken van het geen men met recht en veel waar schijnlijkheid van hen mag ver wachten ten opzichte van den plan tengroei. Reeds vian over eenige jaren is men begonnen met den invloed te be- studeeren van de verschillende licht stralen op het kiemen en het aan groeien der planten. Da,t het wit licht uit het samen gaan van zeven hoofdkleuren ont staat, is overbekend. Door welbedachte proefnemingen bleek het weldra, da,t al die ver schillende lichtkleuren op dejn plan tengroei niet denzelfden invloed uitoefenen. Te vroeg echter is het nog, om in het algemeen besluitse- len kenbaar te maken- Altijd en voortdurend wordt er nog voortge- zocht en een tijd komt weldra, dat we klare gevolgtrekkingen zullen bezitten. Met electriciteit nu, blijkt het even belangrijk. Reeds van over verscheidene jaren had men beproefd groeiende plan ten aan den electrischen stroom oi aan ontladingen te onderwerpen om zoo eenige gegevens te bekomen over den invloed der electriciteit op het plantenleven. 'tls echter in de laafste jaren dat groote en juist wetenschappelijke proeven zijn gedaan op dat gebied. Daar willen we een klein overzicht van geven. De proefnemingen werden bedacht door J. E. Newmamn van Glouces ter, in Engeland, waar, gelijk men weet, 't landbouwbedrijf in eere staat. Voor wat het voortbrengen dei electriciteit aangaat, men moest niet denken zijn toevlucht te nemen tot eene electriseermachine, die, wel is waar op eenvoudige manier, doch niet genoeg electriciteit op het veld zou brengen. Newmamn wist zich daarom de medewerking te verzekeren vajn sir Oliver Ledge, den welbekenden ge leerde voor wat in het bijzonder aangaat 't gebied der electriciteit op hooge spanning- Deze besloot dus de inductie-klos te gebruiken. Voor wa,t het gamsche stelsel aan gaat, dat bestond hoofdzakelijk uit: een petroolmotor van omtrent 2 paardenkracht. Deze zette eene dynamo in gang waarvan de electrisehe stroom door de inductieklos werd omgezet in een hoog gespannen stroom van omtrent 100.000 volts. ÖVat het proefveld aangaat, dit bad in 1906 eene grootte van 45 hec taren en in dit jaar Repen de proeven uitsluitend op verschillende soorten tarwe. Het veld was verdeeld (in twee peroeelen, een geëlectriseerd ©n een niet geëleotriseerd. Op het eerste stonden palen van 5 meters hoogte in evenwijdige reeksen op 90 tot 100 meters van elkander, terwijl tus schen iederen paal een afstand bleef van omtrent 65 meters. Op iedere reeks palen werd een dikke telegraafdraad gespannen en de reeksen werden ook nog kruisge wijze met dunne draden verbonden, zoodat over 't veld een metaalnet was gespannen, waarop de electrici teit der inductie-klos te recht kwam. Vermits de eeue pool der klos met het net, de andere met den grond verbonden waren, bestond er, gelijk we reeds zeiden, een spaluningsver- schil tusschen net en grond van on geveer 100.000 volts. [Wanneer werd er nu geëlectriseerd? Des nachts niet. Alleenlijk schijnt het noodig te zijn des zomers gedurende de vroege morgenuren. Ra de lente, bij zonneschijn biet. Maar in dit tijdstip, bij donker weer, gansch den dag. Zoodoende was men in staat eene vergelijking vast te stellen tusschen de opbrengst, van het geëlectriseer- de en het vrijgelaten proefveld. [Welk was de uitslag? Op het geëlectriseerd deel bleken de aren voller, was het stroo om trent 10 c.M. langer, de opbrengst gemiddeld 30 a 40 pCt. grooter voor de tarwe en het bakmeel er door bekomen, was 7.5 pCt. duurder dan op het niet geëlectriseerde veld. Overigens waren de luchtgestelte nis en bemes tin gs voor waarden gelijk op de twee gronden. Men ziet reeds de hoogst belang rijke uitslagen, die onze oplettend heid met recht afdwingen. In 1907 breidde men het proefveld uit met omtrent 1 hectare, waarop ardbeziën en magnolin's stonden. De opbrengst der aardbeziën steeg met 35 pCt. [Welk besluit nu daar uit getrokken? In de eerste plaats, dat de invloed der electriciteit op den plantengroei, zoo bewezen, uiterst belangrijke rut- slagen oplevert. Daarbij is het volgens de proef nemers zeker, dat de uitslag niet al leen de aanleg- eln onderhoudskos ten van dit stelsel dekt, maar te vens door de meeropbrengst groote winsten oplevert. Dat alles is nu nog maar begin. De kleine landbouwer zal natuur lijk zulke proeven nic-t aanvatten. Maar we kunnen smet zekerheid af wachten, dat hier ook uit zulke proefnemingen zal worden nut ge trokken. Daar men toch zoekt, in navolging valn andere landen, de lan derijen van éénen bezitter meer sa men te trekken en zoo de landbouw streken meer in groote peroeelen te leggen, is het misschien tniet onmoge lijk later den landbouwmaatschap- pijen inrichtingen te zien tot stand brengen die zich met het electricee- ren van Je velden zouden belasten. De Ameriaaarsche pers. Men weet-, da,t de Amerikaansche bladen hun lezers soms op zeer won derbaarlijke en sensatie we kkende be richten onthalen, waarbij het eene blad het andere den loef tracht af te steken door de bedoelde berichten zoo sterk mogelijk te kleuren. Dat is een gevolg van de zware concurren tie, die de bladen tegen elkaar moe ten voeren. De ontwikkeling va|n de Amerikaansche pers is in de laat ste jaren met duizelingwekkende snelheid voortgegaan. Tot vóór eenige jaren zegt de „Corriere d'I- talia", stond de Duitsche pers bo venaan met ongeveer 6000 bladen, waarvan 800 dagelijks verschenen. Maar thans is Duitsehland in dit op zicht verre overvleugeld door Ame rika, want de Unie telt niet minder dan 2000 dagbladen. En deze klan ten hebben kolossale oplagen- Men heeft berekend, dat in de Ameri kaansche dagbladpers niet minder dan 500 miUioen gulden belegd zijn, 6n dat zij j aarlijks voor bij dragen ein jaarwedden der journalisten 125 mil- lioen gulden uitgeeft. De groote Amerikaansche kranten hebben als redactie-gebouwen ware paleizen, die 15 tot 20 verdiepingen hoog zijn, legioenen van correspondenten in alle werelddeelen, van de Pool tot aan den evenaar, van de StiRe Zuid zee tot aan den Atlantischen Oceaan, een leger van beambten, redacteuren, zetters en drukkers, van kranten- loopers rotatiepersen welke menig maal een half milRoen kosten en 300.000 exemplaren in een uur kun nen leveren, eigen papierfabrieken, sxtra-treinen voor de verzending van ochtend- en avondedities, eigen tele foon- en telegraafdraden enz. Een zoo groote journalistieke macht kan natuurlijk slechts door buitengewo ne middelen staande gehouden wor den, en een dezer middelen is de ko lossale reclame, voor welke jaar lijks, alleen door de Amerikaansche pers, meer dan 1500 milRoen gulden uitgegeven wordt. Een bladzijde van een groot blad kan voor een enkel nummer 9000 tot 12000 gulden kos ten. De Ivory Soap Company be taalt jaarlijks aan een bekende vrou wen-courant alleen voor reclame 120.000 gulden. De reclame en de advertentiëln ma ken echter de kosten niet goed, de bladen hebben buitendien jnog dui zenden en duizenden lezers noodig als zij de onkosten dekken willen. Om deze massa lezers te trekken en vast te houden gebruikt men, zooals we boven zeiden, de eigenaar digste middelen. Een daarvan is het uitvinden van sensationeel nieuws, dat de Amerikaansche lezer, die dat zoo dikwijls onder den jneus krijgt, goedwillig sRkt. Rechtszaken. Een eedsquaestie. Een onderwijzeres van een openbare lagere school te Amsterdam werd door de moeder van een leerling beleedigd. De onderwijzeres diende een klacht in en nu moest zij in de zaak van de vrouw als getuige verschijnen. Toen zij den eed moest afleggen, weigerde zij, daar zij met een belofte wilde volstaan, wat echter niet kon, omdat zij niet doopsgezind was. Ook nadat de getuige hierop ge wezen was, bleef zij volhouden. Het O. M., mr. Bruyn, requireerde dat de getuige in gijzeling zou worden gesteld. De Rechtbank ging vervolgens in raadkamer en ondertusschen wendde bet hoofd der school, bij wien de getuige werkzaam is en die ook als getuige is gedagvaard, al zijn invloed aan om de onderwijzeres te bewegen, den eed af te leggen. Toen de Rechtbank wederom in openbare zitting was teruggekeerd, vroeg president mr. Meinesz of zij over de zaak had nagedacht. Ik doe iets tegen mijn geweten 1 antwoordde getuige. Dat geweten beteekent niets, al? u niet bij een godsdienstige gezindte is aangesloten, die van den eed Tij- stelling verleent." Ik heb die godsdienstige over tuiging, al ben ik niet aang sloten". Is de juffrouw het artikel der wet bekend?" vroeg recht ar mr. Van der Zweep. Ik heb er al op gewezen. Legt u den eed af. Anders gaat u direct naar de gevangenis. GijzeRng beteekent dat u naar de gevangenis gaat. Als u niet bij de Doopsgezinden rijt aangesloten is er geen bepaling die u verhindert om den eed te doen. U moet u aan ae wet onderwerpen". Aldus de president weer. Dan zal ik den eed afleggen. Maar bet heeft geen beteekenis voor mij", verklaarde de getuige. Zij legt daarop den eed af en pre sident mr. Meinesz merkt vervolgens op: „Met een onderwijzeres ook al gezanik. Waar moet het naar toe", waarop de onderwijzeres„Ik doe bet niet om de menschen op ie houden". Het zaakje, overigens van geen belang, wordt daarop zonder verdere stoornis afgehandeld. Faillissementen. Failliet \erklaard: 17 Dec. de naamlooza vennootschap: „Het blauwe Kruis". My. tot exp oitatie van hotels en restaurants, gevestigd te Amsterdam. G. P. Hoefnagels, vroeger caféhou der, te Haarlem, thans wonende te Am sterdam. A. Hageman, aannemer te Amster dam. M. Ferro, kleedermaker, te Amster dam. C. Mus, kippenhouder te Apeldoorn, 18 Dec. A. van Leeuwen Szn., reeder en koopman, te Scheveningen. Geëindigd: Door het verbindend wor den der uitdeelingslijsten de faillissemen ten van C. Broekhuyzen, vrachtrijder, te Maurik en J. Verscnoor, vleeschhouwer, gewoond hebbende te Rotterdam, doch thans zonder bekende woon- of verblijf plaats. Opgeheven: de faillissementen van: A. P. J. de Kraay, handelaar in muziek instrumenten, te Rotterdam. W. J. Dicks, van beroep scnoenmaker, te Rotterdam. G. van Laar, landbouwer te Groenendaal, Apeldoorn. Failliet verklaard: 16 Dec. J. W. Huyeman, Den Haag. 18 Dec. H. J. Hulck, koopman in ga lanterieën te Appingedam. H. J. M. Waterreus, handelaar in kruidenierswaren, te 's Gravenhage. De Nederlandsche Coöperatieve Win- keliersvereeniging „Door Eendracht Sterk", gevestigd te Amsterdam, kantoor houdend te Rhenen, prov. Utrecht. W. L. Wijmans, bakker te Utrecht. 19 Dec. W. Kramer, kastelein Stiens. Geëindigd: door het verbindt *id wor den der uitdeelingslijsten de faillissemen ten van H. Eggersman, te Amsterdam C. H. J. Lamer8, caféhouder, te IJselmui- den en N. Bakker, voorheen winkelier te Zaandam. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 9