H Gemengd Nieuws. Uit den Omtrek, Stadsnieuws. De Onschuld Zegeviert. ebt- ge mannelijk of vrouwe- lijk dienstpersoneel noodig y^oekt ge een betrekking als J dienstboden, loopknecht, win- kelbediende enz. T_Jebt ge iels in uw huishouding *-■*- dat ge wilt verkoopen Hebt ge een huis te huur of p wenscht ge er een te huren TX rilt ge voor een koopje het V» een of ander voor uw huis- houding van anderen overnemenj yfoekt ge iemand, die u in de avonduren helpen kan Zoekt ge bijverdiensten Plaatst een advertentie in de NIEUWE HAARLEMSCHE COU RANT: eenmaal voor 25 cents, driemaal voor 50 cents a, contant Bij deze advertentiër afzonderlijk op te geven, te plaatsen in de rubriek KWARTJES ADVERiENTIËN. De ramp in Italië. Over het nu verwoeste Messina moge hier de volgende bijzonderhe den een plaats vinden: De stad Messina, die haar naam kreeg va,n de Messeniörs, die er zich in de 8e eeuw vestigden is beurte lings in handen geweest van Grie ken, Karthagers en Romeinen. In de 9e eeuw na Christus geboden er de Saracen en, la ter de Noormannen. In 1675 scheurde de staid zich van Spanje los en onderwierp zich aap Lodewijk XIV. In 1676 werd de zee slag bij Messina geleverd, waarin De Ruyter viel. Als bondgenoot vap Spanje streed hij tegen de Ernasche vloot. In 1679 ontnam Spanje Mes sina, om de stad voor haar afvallig heid .te straffen a,lle voorrechten. Daarna- ging Messina hard achteruit. In 1740 stierven er een 40.000 m-en- schen aan de pest, en in 1783 ver woestte een aardbeving de halve stad. In Juli 1860 trok Garibaldi met zijn vrijscharen dc stad binnen. In 1901 had de sfad die zich toen 30 K. M- en va|n 3.5 tot 22 K.M. breed a,ani de Straat van Mes sina, uitstrekte 150.000 inwopers, waarbij nog kwajn ©en talrijk gar nizoen. Tot de voornaamste bouw werken behoorde op het Domplein ©en foptein met beelden ep reliefs, omtrent 1550 door Angelo Montor- soli vervaardigdop de Piazza del! Annupziata een bropzep stand beeld van don Juan d'Aus;tria, (1572). De Dom (lai Matrioe) is een werk uit den tijd der Noormannen, in 1098 begonnen: in 1682 werd hij van binnen vernieuwd; veertig jaar ge leden zijn het koor en de twee torens hersteld. Dan is er nog een kerk uit de,n tijd der Noormannen, ouder dan de Dom en naar San,ta Rnnpn- ziajta, del Catalami geheeten. Voorts de grootsche Santa, Maddalena, in 1765 begonnenoverblijfselen van een burg der Noormannen, veel pa leizen, kerken. Messina had een oude universiteitsbibliotheek met 31.000 boekdeelen en behalve de reeds ver melde onderwijsinstellingen, een pharmaceutisebe school, een semina rium, lyceum, gymnasium, twee technische scholen, een technisch in stituut ©en laicademi© vo,or weten schappen en kunst, een kunstmuseum met schilderijen v,a,n Antoneltoi van Messina en verschillende andere; Messineesche meesters der 16© en 17e eeuw. Het was de zetel van ee;n prefect, een aartsbisschop, een Hof van Appel, een handelsrechtbank. De volgende cijfers geven een denkbeeld va,n den omvang van dein handelbinnen voeren (in 1902) 3427 handelsschepen vajn 1.970.755 ton; uit: 3422 sch. van 1.971.439 to-n< De haven voerde voor ruim 65 mil- lioen lire aan koopwaren uit, ter wijl voor ruim 21 millioen lire werd ingevoerd. Re'ggio de Calabria, hoofd stad der gelijknamige provincie, was fraai aangelegd met regelmatige, straten en vele openbare gebouwen, een 'moderne kathedraal, een gym nasium, een technisch instituut, een kunstacademie. Onder de merkwaar digheden behoorden overblijfselen - van Romeinsche huizen. Reggio telde 44.415 inwoners en was de ze tel vja,n ©en prefect, een aartsbis schop, een Hof van Assizes en van vele buitenlandsche consulaten [we gens den overzeeschen handel. Reggio liet Regium der Romei nen werd in 410 door Alarak ver overd. In de 10e eeuw viel het eeni- gen tijd in handen van de Saracepen In de 16e eeuw had het veel van de Turken te lijden. Op 19 Augustus 1869 landden de Garibaldijnen pa de verovering van Sicilië nabij Reggio en sloegen de koninklijke troep-en die op 23 Au gustus de stad en bet fort overgaven. [Wia,t het natuurverschijnsel zelf betreft, in deze streken, is een aard beving niets ongewoons. Vlak bij Messina verheft zich uit zee de Stromboli, een geïsoleerde vulka.aptop, die zich 969 Meter bo de zee verheft, die da,ar 3000 Meter diep is>. Il-et is de eenige vulkaan wappvain wij weten, dat hij sedert meer da;n tweeduizend jaar in voort durende werking; is, en gedurende 20 eeuwen dagelijks en nog wel ge middeld ieder kwartier een erup tie heeft. De duur dier pauzen schommelt tusschen enkele minuten en een half uur. [Wat de onderzeesclie uitbarsting aangaat, die waarschijnlijk de oor zaak Was van de zee-overstorting er zijn in jhistorisöhen tijd op die wijze herhaaldelijk eilanden ge vormd, o.-ai. de beid© eilandjes: bij Santorini. Zoo ontstond pa e-ep vul kanische werkzaamheid gedurende 183132 bij Malta het eiland Fer- dinap-dea,, dat echter spoedig weder door de zee werd vernield, zoodat liet blijkbaar geen lavastroom, maar wel een ophooping van losse deel-etn is geweest, In 1796 verrees het ei land Iwap Bogoslof bij de Al-eo-etep. In opze Indien verrezen in de vo rige eeuw op- verschillende plaat sen -eilandjes. Hetzelfde geschiedde verll-eden jaar in dep bocht van Ben galen bij tte kust van Binnah, en zeer recent is bet bericht vap een nieuw eiland in den Stillen Oceaap bij Togai Taboe, het grootste van de Tonga-eilanden. Uit den aard der zaak zullen d-e meeste der nieuw vormingen' als zij de oppervlakte der zee niet bereiken, wel voor ons verborgen blijven. T-epzij ze die zeer dicht naderen, zoo-als in de golf van Napels de Sicca's. Hetzelfde geldt vap alle o-nderzee- sche erupties. Vaak komt het voor, dat scheepsjournalen melding1 pin ken van stooten van schepen of vap schokken, waargenomen op plaat sen, waiar van rotsen of ribben geen sprake kan zijn. Lr welke gevallen hoogstwaarschijnlijk onderzeesohe uitbarstingen oorzaak waren van den schok. Het verhaal vau een ooggetuige. Verleden week haalden w-e [iet verhaal aan van ©ene, die te Me-ssina de ramp had meegemaakt. Hier volgt een stuk uit d-e me-d-edeelin- g-en van e,ep vluchteling, die te Reg gio was op het oogenblik van de catastrophe. Te half zes 's morgens word ik gewekt door een sterken schok en uit mijn bed geslingerd. Ik vlucht te onder ©en deur, maar dadelijk daarop viel het dak in en barstte de vloer. Zoo; viel ik uit de tweede in de eerste ver dieping, waar ik ©eni gen tijd bewusteloos bleef liggen. Toen ik Weer bij was gekomen, voelde ik onwillekeurig met de hlapd pan bet voorhoofd, waar een bloedende wond bleek te zijn- Ik wilde om hulp roepen, maar ik kon niet-, daar mijn keel vol stof zat. Eindelijk slaagde ik er in mij los te werken en voelde ik me in staat te roepen. Maar mijn kreten bleven zonder antwoord. Eindelijk braeh- ept feenige lieden een ladder, die klapterde ik af en ik stond op straat. E-en vreeselijk schouwspel deed zich daar voor aan mijn oogen. De gansehe stad scheep in een puin hoop herschapen. Als waanzinnig holdon de overlevenden door de stra ten. Toien volgde een nieuwe aard schok, die opnieuw een aantal hui zen in puin deed vall-ep. Ik viel, maar stond weder op. Als een waan zinnige -holde ik' toep voort naar het hoofdplein. Zoowat om het kwartier Volgden nieuwe aardschokken, die vergezeld gingen vap een afschuwelijk gerom mel. Een tolwadhter vro-eg- me hem te helpen bij de bevrijding van een map uit het puin. CSV ij werkten een poos samen, toen d-e muur instortte en wij den arm-en kerel aan zijn lot moesten overlaten, om niet zelf bedolven te worden1- Schrikkelijke toon-eelen komen mij voor den geest, van den opslag moet 150.000 gulden bedragen, het pakhuis met zijn ma chinerieën moet voor 100.000 verze kerd zijn. Verdronken. Woensdagavond werd 'n zolderschuit in het Y te Am sterdam door een stoomschip aangeva ren en gedeeltelijk omgeslagen. De geheele lading en de schuitevoerder zijn te water geraakt. De man schoot onder het" ys en verdronk. Doodgevroren. Te Apeldoorn is een 2 jarig kindje van den schilder W. D. in den kinderwagen doodge- vonden. Snuggere landverdedi- ger in spè. 't Gebeurde in de maand December 1908, ter gemeente-eecretaiie van een plattelandsgemeente in Z. H. van welke de Burgemeester elders woont. 'n „Ingelote" boerenzoon komt ter secretarie; snapt de beteekenis niet van de balustrade welke de ruimte voor het publiek afscheid van de schrijftafels der beambten, en treedt zonder formaliteit die afgescheiden ruimte binnen, zonder groet pesseerend o.m. den hoofd-ambtenaar, en spreekt een lageren ambtenaar aan; zeker omdat die ook van boerenafkomst is z. i. de beste. Zonder verdere inleiding Ingezonden ftftededeelingen. Een Amsterdamsoh geval en genezing. ii\u V als ik terugdenk aap al wat ik be leefd heb. Kinderen die om hup moeder, valders die om hup kinderen riepen. Mannen, die alle krachten inspanden, om hup vrouwen uit het puin te bevrijden, maar er niet in konden slagen. Aan alle kanten hulpgeroep. Een vriend van mij kwam ik tegen, die zich in ©en stuk linnen gewikkeld had. Ik sprak hem aan, maar kreeg ge-en antwoordhij staarde met strakke blikken voor zich, hij was waanzinnig geworden. Daar volgde weder een aardschok en de kerk Santa Lucia, die tot dus ver -staande gebleven was, zakte vol komen ineen. Ook de haven was ge heel vernield. De gansehe stad was met den grond gelijk gemaakt. Zoo vlood ik uit het oord der verschrik king, waar ik mij, na, eenige angstige ur-cp, wed-er veilig voelde BINNENLAND. Groote brand. Te Groningen is Woensdagochtend een groote brand uitgebroken in het graanpakhuis van de firma B. H. van Munster. De waarde voegt hij dezen toe: Dag Korteweg (naam gefingeerd) ik kom er's vragen of ik bij de „vier- maanders" kan kommen. Beambte. Ook zonder meer: Zoolo ja je bent er ingeloot he? Boerenzoon. Jal Beambte: bedenkt zich even en zegt, 'k zal 't even aan den Burge meester vragen. Hij neemt de knop van 't schelkoord, drukt en in een ander lokaal gaat luid rinkelend de eloctrische schel. Verbaasd, haast bevend, met geopende mond slaat de „soldaat in spè" dst werk gade, terwijl de beambte verder gaat alsof hij te lefoneert. Mijnheer de Burgemeester, hier is Schaper (gefingeed) en die wil inge deeld bij de viermaanders, kan dat? ja hij is er ingeloot. Jawel mijnheer, hij ligt aan de beurt welk nummer? No. 16 zou U denken Jal Ja! Donderdag? Goed. Goedendag Mijnheer. Ja Schaper, dan zal je Donderdag nog eens terug moeten komen, dan is de Burgemeester hier, en die zegt dat hij zijn best er voor doen wil, dus dan kom je maar hoor I Toen de snuggere persoonlijkheid vertrokken wa3, liet hij een zich kos telijk met de grap vermakend trio achter. Ik wed toch, zeide een der ambtenaren, dat hij alleen nog meer angst heeft, als wij met z'n drieën schiken 't zou mij niet verwonderen dat hij tot Donderdag geen nacht meer slapen kan nu hij op zulk hoog bezoek moet. Maar hij weet nu toch hoe telefo- neeren gaat. Een ontploffing. Groote ont steltenis heerschte Donderdagmorgen vroeg te Zaandam. In 't perceel van den heer P. van Nuchteren, was door het breken van een gaspijp door verzakking gas ont snapt. Toen de bewoners, door het leven dat de -kat maakte, ontwaakten en een hunner licht maakte, volgde een ontploffing, welke veel materiëele schade veroorzaakte, doch de bewoners ongedeerd deed blijven. Een slachtoffer van de kou. Te Deventer is een vrouw, die langs de huizen met petroleum ventte, door de kou bevangen. In bewuste- loozen toestand werd ze opgenomen en overleed kort daarna. IJs kost menschenvleesch. Te Grauw (Z.) is een jongen meteen priksleede in een wak gereden en ver dronken. Diep treurig. Een zeer treu rig ongeluk wordt uit Edam gemeld Zekere K. de Boer te Deek (N.H.) is zóó hard met zijn hoofd tegen een brug over de Leek gereden, dat hij neerstortte en spoedig overleed. Hij was 20 jaar oud en ongehuwd. IJsnieuws. Bij den Donderdag middag gehouden wedstrijd op schaat sen om het kampioenschap van Noord- wijk werden behaald door Henk Pleeg le prijs gouden medaille, H. Reekers 2e prijs zilveren medaille W. Berkhout 3e prijs bronzen medaille. De gouden medaille moet 2 achter eenvolgende malen worden gewonnen alvorens eigendom te worden. Burg. Stand. Geboren: Wilhel mus Theodorus z. van A. de Groot en C. Venings. Petrus Adrianus z. van J. Mederstigt en E. J. Lammere. Kokende koffie om. In een onbewaakt oogenblik trok een 4 jarig kind een ketel kokende koffie om, waardoor de arme kleine deerlijke brandwonden bekwam. Spoedig moest geneeskundige hulp worden ingeroepen. Mond- en Klauwzeer. Bij den landbouwer Ant. van Wijk aan de Hoofdvaart nabij Hoofddorp is het Mond- en Klauwzeer onder het vee uitgebroken. De boerderij staat onder politietoezicht. Het is te hopen, dat de ziekte zich maar tot dit enkel geval bepaald. Vergiftiging door Meidoorn-bessen Onze lezers zullen zich nog her inneren, dat wij in de maand Septem ber j.l. een bericht hadden van een 8-jarig knaapje, dat in den Aerden- hout bessen geplukt en gegeten had, en, plotseling ziek geworden, twee dagen later stierf. Het 13-jarig broertje is na een ernstige en vrij langdurige ongesteldheid later her steld uit het Ziekenhuis ontslagen. Over dit geval heeft de heer M. Greshoff, van hier, een onderzoek ingesteld, en hij schrijft er over in het „Pharm. [Weekblad". Aan zijn artikel ontleenen wij het Volgende „Het gebeurde is niet erg duide lijk, en 't moet ook niet bepaald ze ker zijn dat de dood van den eenen en de ziekte van den ander het ge volg .is van het eten van vergiftige bessen. Eigenaardig is het, dat de jongens reeds eenigen tijd te voren niet geheel in orde waren. De jong ste (die nu overleden is) moest reeds de vorige week de school verlaten, FEUILLETON. RAOUL DE NA VERY. 6) i f i Doch zoo ik gezondigd heb, Heer, sta mij evenwel toe, mijn onschuld in deze zaak luide uit te roepenik, die kwam om een vriend te redden, ik, die met- liefde de helft van mijn vermogen voor zijn geluk ten offer zou hebben gebracht, ik, die ten ein de h-em spoediger te zien, de belan gen van mijn hart en mijn stoffelijke belangen vergat ik zucht onder een onverdiende verdenking, terwijl de moordenaar van Bruno de straffe loosheid geniet! XIII. De laalmóezi-er der gevangenis is mij komen bezoeken. Het is een nog jonge ma[h, zacht aardig, goed, schrander, geleerd. Hij heeft mij dadelijk begrepen en mij met kinderlijke genegenheid de han den gedrukt-. Toen ik hem her haalde, wat ik gisteren over de mensohelijkte gerechtigheid schreef onderbrak hij mij met een enkel 5? oord „Het beste bewijs, dat er een eeu wige gerechtigheid bestaat, is de schijnbare onrechtvaardigheid, waarover gij u beklaagt." Ik heb hem niet tegengesproketi. Het is waar: op de beproeving, van welken aard die ook'zijn moge, zal een overeenkomstig© belooning volgen. D-e aalmoezenier heet &ibbé Jéré mie. ..Zijn gelaat, is zacht, maar streng; zijn stem heeft een vertrouwelijkep klank. Een onweerstaanbare roe ping deed hem het priesterschap om helzen, ©en vurige liefde bracht hem er toe, den post, dien hij bekleedt, te kiezen. Is, er wel een, die meer terugstoO'tend is voor het hart en (Le op het oog den m-ensch meer in op stand doet komen Die engel-enziel, welke voortdurend in aanraking wordt gebracht met zielen van dui vels Die zuivere aindhen, die eiken morgen den kelk opheffen, en later naar ellendelingen worden uitgesto ken! Die verheven gedachte,' die zich met God onderhoudt, wordt genoodzaakt van de hoogten der bespiegelingen pit d-e verrukking van het bovenaardsche, uit den bo- vennatuurlijken vrede, di-e z© om geeft, neer te dalen om zich te ver eenzelvigen met de misdaden, die men h-em verhaalt, de ongerechtig heden, die men hem afschildert! [Wanneer de geneesheer eetu ge wonde verbindt, e©n zieke verzorgt. omdat hij onwel was. 't Is echter niet onmogelijk, dat de knaap ook toen reeds bessen gegeten had. Na tuurlijk verwekt het gebeurde in de buurt veel ontsteltenis, 't Is een zware slag voor de ouders, en tevens ©en les voor de kinderen om geen onbekende vruchten te eteil. Na lezing van dit krantenbericht heb ik mij gewend tot den arts, die den gestorven knaap behandeld had, en die de waarheid van het bericht bevestigde. Door zijne welwillende tusschenkomst ontving ik een takje met de giftige hessen, die schuld zonden zijn aan het treurig onge val. Het bleek te zijn meidoorn of. hagedoom, (Crataegus oxyacantha L.) De herstelde knaap zelf heeft deze bessen aangewezen. Dat hij en zijn overleden broertje veel en lang meidoom-bessen geplukt en gegeten hebben, staat vast. Ik heb mij in 't laboratorium al lereerst overtuigd, dat van blauw zuur-vergiftiging hier geen sprake kan geweest zijn. Wel beevat Cratae gus dit, maar in 't vruchtvleesclv dezer bessen kon ik het niet a-antoo- nen en in de steenharde, bijna niet door te bijten, pitten waren hoog stens sporen. Van andere giftige be- standdeelen schijnt er bij deze plant niets bekendook had de smaak der bessen niets opvallends. Ik heb voorts bij verschillende personen in mijne omgeving o. a. bij den be kenden tuinaanlegger L. A. Sprin ger navraag gedaan of zij iets ten nadeele van de meidoom-bessen wisten? Het antwoord van allen was, dat deze bessen vaak op 't land gegeten worden zonder scha delijke gevolgenyooral als de bessen eenmaal flink bevroren zijn geweest, wordt de (anders droog- melige) smaak aangenamer, zoetig. In de literatuur heb ik slechts één plaats gevonden die op mogelijke schadelijkheid van Crataegus-bessen wijst, n.l. in ons oude, maar nog al tijd zéér bruikbare handboek van A. W- M- var Hasselt, Handlei ding der vergiftleer (1855), Dl. II, 361„Men heeft gezien dat onmatig gebruik van de miswassene vrachten (kwetsen) eener wilde Pranus-soort, lichte verschijnselen van blauwzuur- intoxicatie teweeg brachten. Iets gelijks zou ook door het eten der vruchtjes van Crataegus-soorten kunnen plaats vinden". Het kan zijn dat dr. Van Hasselt hier wél uit ervaring spreekt, maar zich vergist in de oorzaak eener Crat-aegus-ver- giftigingf Bij allen twijfel, öf werkelijk de knaap door 't eten van meidoorn- bessen overleden is, scheen het mij toch nuttig het geval in dit week blad vast te leggen. De mogelijkheid bestaat dat Crataegus een giftig be standdeel kan bevatten, dat nog aan onze waarneming ontgaan is. Men denkt hier als van zelf aan een zéér verwant geval, n.l. bij de lijsterbes (Sorbus aueuparia L.), die eveneens gewoonlijk niet als giftig bekend staat, ja, waarvan de giftigheid op grond van dierproeven ontkend wordt, maar die toch ernstig ver dacht wordt sommige vergifti- gi.ngsgevallen veroorzaakt te hebben. Ik verwijs naar de mede- deeling dienaangaande van den heer A. Otto (een doodelijk geval van gastro-enteritis betreffend) in dit weekblad, en voeg er aan toe, dat, was vroeger reeds in Duitschland een enkele maal vergiftiging door lijsterbessen geconstateerd, ondanks ook van Engelsche zijde een soortge lijke vergiftiging is bericht. Trou wens, de mededeeling dat lijsterbes sen gastro-enteritis somwijlen kun nen veroorzaken, is reeds o-ud, zij weid. al in 1686 door Ray gedaan; later is het feit in twijfel getrok ken, al treft men ook eenige malen gevallen van „koliek" vermeld door schrijvers, die overigens van de gif tigheid niets willen weten. Mocht iemand ten opzichte van meidoorn mij eenige inLchting aan gaande waargenomen vergiftigingen kunnen geveen, dan zou dit zeer kunnen bijdragen om het nog duister Haaxlemsch geval toe te lichten." verricht hij een daad van dappere m-ensohlievendlieid, maar vóór zijn geest stapt een wetenschappelijke vraag, en als hij zijn patiënt een- maal verlaten li-eeft, denkt hij niet meer aan hem. Maar de priester! Niet alleen, dat hij de wonde moet zien, de diepte daarvan moet peilen, het ernstige daarvan moet begrij pen, maar hij moet er ook de ge neesmiddelen voor vinden ©n die aan wenden Hij moet de ziel redden, -di-e. aan zijn handen is toevertrouwd, Op welke wijze, dat do-et er wei nig toe. Van die ziel zal God hem rekenschap Yragen. Als hij het noodzakelijke bezoek achterwege zou laten, als hij het vergiffenis- schen kende woord zou vergeten, als hij verbijsterd voor een zedelijken af grond zou terugdeinzen, als- hij on der den last zou bezwijken, waar voor hij vrijwillig zijn schouders ge leend heeft wat zou hij aan God 'antwoorden, wanneer hij in den ver- schnkkelijken blik van den opper sten rechter die vraag' zou. geschre ven zien „[Wat hebt gij met de ziel gedaan, di-e ik u heb toevertrouwd? God verwacht haar, Hij wil haar, Hij eischt haar op. Hij heeft ze vrijge kocht.... Als zij iu het op den Calva rieberg vergoten bloed niet deelt, dan is het lijden nutteloos voor haar geweest, dan is het een verbrijzeld beeld van God zeiven, een, verlos sing, den hemel ontstolen f Men begrijpt, dat een dergelijke drijfveer wonderen doet verrichten. Ahbé Jérémie vervult zijn taak met een bewonderenswaardige opge wektheid. Maar wat ik het meest in hem be- bewonder, dat is het gemak, waar mee hij de schakeeringen van karak ters begrijpt, bij ieder mensch den rechten toon weet aan te slaan, klein te worden met de kleinen, even-als de profeet Elizeus, toen hij een kind uit den dood opwekte. Een helden moed, welke in zijn oog dien van den man overtreft, die zijn vrijheid, zijn vermogen opoffert. Johannes de Ma tham de Broeders van Barmhartig heid, die zich aan het vrijkoopen van gevangenen wijdden, bespaarden de a ongelukkigen slechts de Lcbamelij- ke kwellingen der slavernijde aal moezenier der gevangenissen koopt de zielen vrij, bestrijdt de ondeug den, kampt tegen ruwe natureU; twintig maa-1 afgestooten, herneemt hij telkens en telkens weer den aan val. Hij kan de grootste halsstarrig heid trachten te buigen, maar niets zal zijn heilig geduld overwinnen. Een bittere moedeloosheid heeft zich van mij meester gemaakt, se dert bet oogenblik, dat ik de zeker heid heb verkregen, dat men mijn zaak onderzoekt.... zooa-ls zij in hun afschuwelijke rechtstaal zeggen.... Ik kan geen moed vinden aan mijn moeder te schrijven. Wat moet ik haiar zeggen Haar de .waarheid doen vernemen Maar die woorden gevangenis, gerechtszaal, zullen haar in 't ongeluk storten. Mijn arm zusje Elizabeth zal niet ophou den te weenen. .Beiden zullen naar Parijs willen komen. En wat zullen zij er doen [YVat zullen zij er ver mogen? Het gerecht zal zijn loop volgen. Terwijl men op de aan komst van Barthélomy Franzon te Calcutta en den terugkeer der brie venpost uit Indië wacht, die de be wijzen moet brengen, dat de hij mij gevonden diamanten mij toebehoo- ren, wint men inlichtingen in, speurt men mijn leven na. De oude priesters van het gymnasium, waar ik een deel van mijn jeugd heb doorge bracht, de professoren van het ly ceum, mijn vrienden men zal iedereen ondervragen. Het schijnt, dat het de vurigste wensch van de justitie is, dat men mij schuldig be vindt. De geheele maatschappij zou naar liet schijnt, aan God een plech tige dankbetuiging verschuldigd zijn, als rn-en mij ter dood veroor deelde Abbé Jérémie, die de redenen van mijn stilzwijgen giste, heeft zelf aan mijn familie geschreven, morgen zal ik wel een brief krijgen. Hij heeft die minnende en vreesachtige harten gerustgesteld. Als ik geschreven houd, zou ik mij in bittere klachten tegen de mensehelijke gerechtigheid zijn te buiten gegaan, ik zou de rechter, die toch eigenlijk slechts hun pLcht vervullen, de cipiers, die de deuren grendelen, de schildwach ten, die met het geweer in den arm de gevangenen bewaken, verwenscht hebben, xk zou mij tegen iedereen hebben verzet. Maar hij 6preekt als vriend, als priester als trooster. Uit zijn hand zal de slag hup minder ge voelig treffen. ■XIV. Dien brief, dien gezegeaden brief, heb ik met kussen en tranen over dekt. Beiden hebben mij geschre ven: mijn moeder en mijn zuster. Zij twijfelen niet aan mijnooit heeft hun hart van meer liefde over- geloopennooit heb ik mij meer door hen bemind gevoeld, nooit heb ik beter begrepen met welke inner lijke en gewijde banden wij aan onze bloedverwanten verbonden zijn. O, zich aldus bemind te weten dat groote steunpunt in het leven te be zitten, dat op een veranderlijke tee- derheid wijst! Zich mogen voorhou den, dat men in zekeren zin het klop pen van twee harten vormt welk een vreugde, welk een troost! Of men mij veroordeelt, of men mij vrij spreekt de bedroefde moeder en de zachtaardige zuster zullen weten, dat ik niet in staat was de eer te verzaken en in een enkelen dag de overleveringen der familie te verge ten.! Wordt, vervolgd. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT f.-.V-.. 5jC XNUWONDEN TVE HEER O. GORDIJN, een bekend kaashandelaar, wonende Kattegat 8, ^Amsterdam, heeft ondervonden dat Zam-Buk een uitmuntend heelmiddel tegen enij- wonden is. Terwijl hij bezig was een oude Leidsche kaas te snijden, gleed het mes uit en sneed bijna den geheelen middenvinger af, zoodat hij een leelijke wond opliep. De heer Gordijn zegt Ik waschte de wond onmid dellijk uit, en deed er toen een pleister op, doch kreeg daardoor vreeseiijke pijn. Even later kwam er een dame in mijn winkel, en to6n ik haar vertelde wat mij overkomen was, raadde zij mij aan Zam-Buk te gebruiken. Ik volgde haar raad, en de uitslag waa buitengewoon. Bijna onmiddellijk na het brengen van Zam-Buk op de wond, was de pijn minder, en in korten tijd was zij geheel verdwenen. Dank zij Zam-Buk is mijn vinger nu geheel genezen. Ik dank U recht hartelijk voor het goed dat het mij gedaan heeftZam-Buk is een prachtig middel. W 9 —w, u fcmBult Zam-Buk, de wondervolle heelende zalf, geneest aneden, brandwonden, kneuzingen, verstuikingen, aambeien (blinde, bloedende en jeakende), zweren, zeere beenen, etterende kwetsuren, ^aprlngende handen, winterhanden ."©n-voeten, brandblaren, builen, en alle huidziekten. Zam-Buk '^verkrijgbaar bij alle apothe kers en drogisten A f. 0.90 per doos, of f. 1.90 per groote doos. KOORD WIJK. K OORDWUKERHOTTT. HA RLTMMERMEER. HOOFDDORP. (Naar hel Framch) van

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 5