Openbare Godsdienstoefeningen in de R,K. Kerken te Haarlem en omliggende plaatsen. Naaml. Yenn. „Drukkerij de Spaarnestad." mms s rasoAss mea m Ie vieren als Zondag. DER Dit nummer behoort bij de Nieuwe Haarl. Courant" van 2 Januari. KINDERHUISVEST No. 29-31—33. HAARLEM. Het Auteursrecht op den inhoud Tan dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 29 Juni 1881 (Staatsblad No. 124,) Z8NDAS 3 Jan. SKRRHDA8 4 DOHBCEÖftE 7 VRIJDAG 8 ZATB8A0 8 Octaafdag van den H. Joannes Apostel. Betaaldag van de H. H, Qnncozele Kinderen. Vigilie van Driekonin- 55». Driekoningen. Van het Octaaf van Driekoningen. Van liet Octaaf van Driekoningen. Van het Octaaf van Driekoningen. En, in den slaap vermaand zijnde om niet weder naar Herodes te gaan, keerden zij langs een anderen weg naar hun land terug. i DRIE-KONINGEN. Les uit den profeet Isaiasj; LX, 1—6. Sta op, word verlicht, Jeruzalem want uw licht is gekomen en de glorie des Heeren is over u opge gaan. Wapü zie, duisternis zal de aarde bedekken en nacht de volken maar over u zal de Heer opgaan, en EÏjne heerlijkheid zal in u ver schijnen. En volken zullen wan delen in uw licht, koningen in den glans, die w is opgegaan. Bef uwe oogen op in het rond en zie Deze allen verzamelen zich, komen tot u van verre snellen uwe zonen aan, van alle kanten verrijzen uwe dochters. Dan zult gij het iien en overvloed hebben uw hart zal ver baasd zijn en zich verwijden, als der zeeën menigte zich tot u keert, der heidenen macht tot u komt. Eene oveistrooming van kameelen zal u bedekken Dromedarissen uit Madian en Epha Uit Saba zullen zij allen komen, goud en wierook aanbrengend en den Heer lofziugend. Evangelie volgens den H. MattheüsII, 1-12. Toen Jesus in Bethlehem van Juda geboren was, in de dagen van koning Herodes, zie, kwamen er Wijzen uit het Oosten te Jeru zalem aan, zeggendeWaar is de Koning der Joden, die geboren i«? want wig hebben zijne ster in bet Oosten gesien, en wij zijn gekomen •m Hem te aanbidden. Toen nu koning Herodes dit hoorde, werd hij ontsteld, en geheel Jeruzalem met hem. Eu hij vergaderde al de opperpriesters en de schriftgeleerden des volks en deed bij hen onder zoek, waar de Christus moest ge boren worden. Zij nu zeiden tot hem: In Bethlehem van Juda. Want al dus is door den profeet geschreven En gij, Bethlehem, land van Juda 1 zijt geenszins de geringste onder Juda's vorsten; immes zal uit u voor Ureden de Vorst, die mijn volk Israël regeeren zal. Toen ontbood Herodes de Wijzen in het geheim en vernam nauwkeurig van hen den tijd der ster, die hun verschenen was; en hen naar Bethlehem zen dend, zeida hijGaat en doet nauw keurig onderzoek naar het Kind; en wanneer gg het gevonden hebt, boodschapt het mij dan, opdat ook ik korae en het aanbidde. nu, den koniüg gehoord heb bende, gingen heen. Eu zie, de ster, die zij in het. Oosten gezien hadden, ging voor hen uit, totdat zij kwam en staan bleef boven da plaats, waar het Kind was Als zij nu de ster zagen, verheugaeu zij zich met eene zeer groote vreugde. Eu het huis binnentredend vonden zij het Kind met Maria, zijne Moeder; en zich nederwerpend aanbaden zij bet. En, na hunne schatten geopend te hebben, offerden zij aan hetzelve geschenkengoud wierook en mirre. Evangelieverklaring. ZONDAG NA NIEUWJAAR, Octaafdag van den H. Joannnes. De feestdagen, die de II. Kerk tussehen Kerstmis en Driekoningen viert, zijn zoo belangrijk en ver blijdend, dat zelfs het gewone Zon dags-Evangelie, dat zij het geheele jaar door aan onze aandacht voor stelt, er voor moet wijken, en geen ander Evangelie dan dat van deze feestdagen aan de geloovigen wordt voorgelezen. Het Evangelie van dezen feestdag is dan ook ten volle onze aandacht waardig, omdat ons daarin door den R. Geest zeiven een heerlijke lofspraak op den H. Joannes gegeven wordt. Nadat Jesus, in hetgeen onmid- delijk het voorgelezen Evangelie voorafgaat, den H. Petrus tot op perherder zijner Kerk en tot Zijn Plaatsbekleeder op aarde had aan gesteld met de woorden: „vreid mijne lammeren, weid mijne scha pen," en daarna aan Petrus zijn toekoemstig lot voorspeld had met de woorden„toen gij jong waart, omgordet gij uzelven en gingt waar heen gij wildet, maar als gij oud geworden zult zijn, zal een ander u omgorden, en u voeren waarheen gij niet wilt" (tot den dood name lijk, waarvan ieder mensch een na tuurlijben afschrik heeft), zag Petrus, toen hij zich omkeerde, „dien ande ren leerling, dien Jesus liefhad." Welk een heerlijke lofprijzing is in die weinige woorden bevat. „Den leerling dien Jesus liefhad namelijk meer en teederder dan de overigen, den leerling, die ook bij het Avond maal aan Zijne borst had mogen rustenom de grootheid van die weldaad te beseffen, moeten wij ons de omstandigheden voorstelleu waar onder zij plaats greep. Het was op den vooravond van Jesus' lijden. Jesus had Zijne oneindige Liefde getoond door het instellen van het H. Sacrament des Altaars, waarin Hij het middel gevonden had, om zelfs na Zijn sterven nog onder Zijne leerlingen te blijven. Van den anderen kant waren de leerlingen vol angst en vrees, daar Jesus hun even te voren gezegd had dat een van hen die daar aanlagen zijn ver rader wezen zou. En terwijl allen beangst en bevreesd rondom zich zagen, liet Joannes in volle gerust heid zijn hoofd aan de boist van van Jesus rusten, in de innigste gemeenschap en met de grootste vertrouwelijkheid, en vroeg Hem: „Heer, wie is het die u verraden zal?" en Jesus beantwoordde die vertrouwelijke vraag met hem, zon der dat de andere Apostelen dit antwoord vernamen, te zeggen „Hij, die met Mij de hand in den (zelfden) schotel steekt, hij is het, die Mij verraden zal." De overige Apostelen en ook Pe trus kenden zeer goed die vertrou welijke verhouding tussehen Jesus en Joannes. Niet te verwonderen dus dat Petrus, nadat Zijn godde lijke Meester aan hem zijn toekom stig lot voorspeld had, toen Hij zag dat Joannes ook in de nabijheid was, op dezen wijzende, zeide„Heer hoe zal het met dezen gaan?" Zal ook hij door een wonder geleid worden waarheen hij niet wil, ten doode, of zal hij als teederbeminde vriend langs een anderen meer ge- makkelijken weg tot U komen? Jesus die het niet geschikt oor deelde ook omtrent Joannes den sluier der toekomst op te lichten, antwoordde niet rechtstreeks op de vraag, maar met een wedervraag: „Als Ik wil dat hij blijve tot Ik wederkom (om te oordeelen) wat gaat dat u aan?" Als wilde Hij zeggen: zorg gij slechts uwe be stemming te bereiken en mijn wil te volbrengen, het overige zal Ik wel schikken. De Apostelen die dit antwoord öf niet goed gehoord* of niet goed begrepen hadden, maak ten daaruit de gevolgtrekking dat Joannes niet zou sterven maar Joannes zelf weerlegt die dwaling door er de aanmerking op te doen volgen: „Maar Jesus had hun niet gezegd: hij zal niet sterven, maar: indien Ik wil dat hij blijve, wat gaat het u aan." Als wilde hij zeggen: Jesus heeft geen antwoord gegeven op de vraag van Petrus of' die andere leerling zal blijven leven tot de tweede komst van Christus, maar Hij heeft alleen de nieuwsgierigheid vaa Petrus ver oordeeld door te zeggen, dat hem zulks niet aanging. In de laatste woorden van het Evangelie van dezen feestdag vin den wij een duidelijk getuigenis dat Joannes de schrijver var. dat ge heele Evangelie-verhaal is. Hij na melijk van wien dat hier verhaald, wordt is debelfie die deze dingen geschreven heeft, waarvan allen die er getuigen van waren wisten dat het Joannes is, en tegelijk een be wijs van de waarheidsliefde van den schrijver in de woorden: „en wij weten dat zijn getuigenis waar is." Wij, namelijk niet alleen ik, maar ook alle anderen, die met den Heer hebben omgegaan, alle tijdgenooten werden door hem als getuigen veor zijne naastenliefde opgeroepen, al leen weten dat hij getuigenis aflegt van de waarheid, die hij niet van anderen, gehoord heeft, maar waar van hij zelf de ooggetuige geweest is. De H. Joannes was de bijzon dere vriend en vertrouweling van Jesus vooral, zooals de H. Vaders ons uitleggen, om zijne liefde tot de kuischheid, die hij heel zijn leven ongerept bewaard heeft. Lee- ren wij dus uit zgn voorbeeld, in dien wij den vertrouwelgken om gang met Jesus genieten willen, die deugd hoog te schatten en ze over eenkomstig den staat waarin wij leven te beoefenen; vragen wij aan den voor ons geboren Heiland dat Hij ons helpen mag om die deugd steeds te bewaren. Seraf ij nsch Liefdewerk. Men schrijft ons: In 1896 werd er in het Minder broedersklooster te Weert een ver- eeniging opgericht, de Postzegel- vereeniging „China" genaamd, die door het verzamelen van postzegels, zilverpapier, capsules, lood enz. eenigszirrs poogde tegemoet te ko men aan de meest noodzakelijke behoeften der Nederlandsch-Pran- ciskaansche Missie in Zuid Sjansi (China). Weldra ondervond zij den steun van vele liefdadige personen door geheel Nederland, zóó zelfs, dat er weldra in verschillende plaat sen filialen moesten opgericht wor den. Indien ooit de waarheid van het bekende spreekwoord „vele kleintjes maken een groote" mocht onder vonden zijn, dan voorzeker door de Postzegslvereeniging „China" gedu rende haar 12,/2-jarig bestaan. Alleen aan postzegels zijn er reeds duizen den kilo's omgezet, daarbij niet mee gerekend de talrijke zeldzame zegels, die por stuk of per honderd ver kocht zijn. Ook een zeer groote hoe veelheid zilverpapier heeft een mooi bedrag opgeleverd tot vrijkooping van heidensche kinderen en onder houd van weezen en verlat enen. Velen verkeer en nog steeds iu den waaD, dat Missies alleen met geldelijke giften te heipen zijn. Ze ker, geld is er ook noodig, doch dit vragen de Missionarissen slechts van de meer gegoeden. Allen echter 'zonder uitzondering kunnen onze heldhaftige mannen in. ds onveilige en doodarme binnenlanden van China op krachtdadige wijze bijstaan door het ij verig verzamelen van post zegels en dergelijke kleinigheden, die voor den bezitter weinig of geen waarde hebben. Gaarne wordt op aanvrage een uitvoerig prospectus van het Sera- fijnsch Liefdewerk toegezonden. Men wendt zich tot de afdeeling, geves tigd in het Minderbroederklooster te Mieuiue Hiedorp (N. HL) KERKBERICHTEN. Kathedrale Kerk St. Bavo. Parochiekerk van den H. Joseph. Parochiekerk van den H. Antonius van Padua. Parochiekerk van Onze Lieve Vrouw. Parochiekerk van de H.H. Elisabeth en Barbara. Schoterkwartier. Parochiekerk van St. Jan, Amsterdamstraat. HAARLEMMERLIEDE. HALFWEG. OVERVEEN. DE OFFICIEELE KERKLIJST UITGAVE VAN DE Directeur: F. H. M. v. d. GRIENDT. ADVERTENTIE N: Van 1 tot 6 regelsf 1.30. Elke regel meerv 0.30. Ingezonden mededeelingen tussehen den tekst ten minste 6 regels fl.50; elke regel meer 0.30. Aultmr&recht voot behouden. Ztndag, de h.h. Missen te half 7, 8, 9 aar e» half 11. De catechismus naar gewooate. 's Avonds half 7 Lof met preek. Véór het Lof 't Rozenhoedje. Maandagavond 7 uur Zielenlof met Ro zenhoedje voor de geloovige zielen. Dinsdagavond van 6 tot half 8 gelegen heid om te biechten. Woensdag, Feestdag van Driekoningen. De h.h. Missen als op Zondag, 's Avonds half 7 Lof met Rozenhoedje. Zaterdag, 's Avonds 7 uur Rozenhoedje in de Mariakapel. Zondag, lste Zondag van de maand, te verdienen volle aflaat. De stille h.h. Missen te 7 uur half 9 en te half 11 de Hoog mis. Onder de h.h. Missen schaalcollecte voor de parochiale school voor minver mogenden, welke bijzonder wordt aanbe volen. Te 2 uur Cateohismus. 's Avonds te 7 uur Lof ter eere van het Heilig en Onbevlekt Hart van Maria voor de bekeu ring der zondaren, met Conferentie. Dinsdagavond van 6—8 uur gelegenheid om te biechten. Te 7 uur Congregatie van de H. Maagd. Woensdag, feest van Driekoningen of de Openbaring des Heeren aan de bei denen. Te vieren als Zondag. De h h. Missen 7 uur en half 9 en te half 11 de Hoogmis. Onder Ie h.h. Missen schaal collecte voor de Afrikaansche Missies. Des middags te 3 uur de Vespers en Raz»nhoedje. Donderdagavond te 7 uur Lof ter eere van het Allerh. Sacrament. Zaterdag, te half 9 de h. Mis voor de bekeering der zondaren in de kapel van het Miraculeuse Mariabeeld. Van 510 uur gelegenheid om te biechten en te 7 uur Marialof met Rozenhoedje. In deze week de h.h. Missen en Cate chismussen behalve Woensdag, op de gewone uren. Heden na de Hoogmis zal het Kerk bestuur eenige opengevallen plaatsen verhuren. Zondag, de gelezen h.h. Missen te half 6, 7 uur en half 9, te half 11 de Hoog mis. 's Namiddags te half 4 de Vespers. Dinsdag, te 8 uur gezongen h. Mis ter eere van den H. Antonius van Padua '8 Avonds te 7 uur Lof en Vergadering der Broederschap. Ge «genheid »m te s iechten van 68 uur. Woensdag, Hoogfeest van Driekoningen, of van dè Aanbidding der Wijze», te vieren als Zondag. De h.h. Missen als op de Zondagen 's Avonds te 7 uur plech tig Lof en feestpredikatie. Vrijdag, te 8 uur gezongen h. Mis. Des avonds te 7 uur Lof en oefening van den H. Kruisweg. Zo'ndag, de h.h. Missen te half 6. 7 uur» half 9 en te half 11 deHoogmis. 's Ar te 7 uur Lof. Maandag, te 8 uur gezongen Jaargetijde voor den Hoog erw. Heer Pastoor Fran- ciscus Theodorus Frankemölle.'s Avonds te 7 uur Maria-Lof. Dinsdag, Vigilie van Driekoningen. Van 57 uur gelegenheid om te biechten. Woensdag, Hoogfeest van de Openba ring des Heeren. De h.h. Missen als op de Zondagen. Te half 11 plechtige Hoog mis met predikatie, 's Av te 7 uur Lof. Donderdag, te 8 uur gezongen h. Mis voor de Leden der Broederschap van Gedurige Aanbidding. Te 10 uur h. Mis met predikatie op het kerkhof „St. Bar bara". Vrijdag, te S uur gezongen h. Mis van Eerherstel tot bekeering der zondaren. Aartsbroederschap der ti. Familie.. Zondag, des namidda s te half 5 ver gaderiDg. lederen Zondag van 44l/2 uur bestaat er gelegenheid om opgenomen te worden in de Aartsbroederschap der H. Familie. Mannen en jongelingen hebben aityd vrijen toegang tot de vergaderingen. Zondag, de h.h. Missen om half 6, 7 9 uur en om half 11 de Hoogmis 'sAv half 7 Lof met predikatie. Dinsdag, 's Avonds half 8 Lof ter eere van den H. Antonius. Woensdag. Hoogfeest van Driekoningen, de h.h. Missen om half 6, half 8, half 9 en 10 uur. 's Avonds half 8 plechtig Lof met feestpredikatie. Donderdag. Om 9 uur H. Mis voor de leden der Broedersebap van O.L. Vrou w van Altjjdd. Bijstand, 's Avonds Uaif 8 Lof ter eere van het Allerh. Sacrament. Zondag, Heden om 7 uur en half 9 de itille h.U. Missen, half 11 de Hoogmis 2 uur de Catechismus, des avonds om 7 uur Lof met Rozenhoedje en predikatie. Dinsdagavond half 8 Lof ter eeie van den H. Antonius en gelegenheid om te biechten. Woensdag, feestdag van Driekoningen, te vieren als Zondag, de h.h. Missen te 7 uur, half 9 en half 11 de Hoogmis. Geen Catechismus, 's Avonds 7 Lof en predikatie. Zaterdagnamiddag van 49 uur gele genheid om te biechten. Gedurende deze week de h.h, Missen te half 8 en 9 uur, uitgenomen Woens dag, dagelijks de Catechismus, uitgeno men Woensdag. Zondag, half 8 Vroegmis, kwart over 10 Hoogmis, half 3 de Vespers en Ro zenhoedje. Dinsdag, Donderdag, Vrijd'g en Zater dag, ten half 12 Catechismus. Dinsdagmiddag van 3—7 uur gelegen heid om te biechten. Woensdag, de feestdag van Driekonin gen, te vieren als Zondag, de h.h. Missen als op Zondag, 's Namiddags half 8 de Vespers. Donderdag, ten 9 uur gezongen h. Mis. Zaterdag, gelegenheid tot biechten als gewoonlijk. Zondag, de h.h. Missen te 7 uur, half 9 en half 11, 's nam. 4 mur Lof met Ro zenhoedje en Litanie. Woensdag, H. Driekoningenfeest of de Openbaring des Heeren aan da heidenen, te vieren als Zondag, de h.h. Missen te 7 unr, half 9 en half 11, 'snam. 8 uur plechtig Lof met Rozenhoedje en Li auie. Vrijdagavond 7 uur oefening van den H. Kruisweg. Zateraayaeond 7 uur Lof met Rozen hoedje en Litanie. Zondag, de h.h. Missen ten 7 uur, half 9 en de" Hoogmis ten 10 uur. Des nam. ten 3 unr de Vespers. Woensdag, de b h. Missen als op Zon dag, ten 3 uur de Vespers. Zaterdag, 's avonds ten 7 uur Lof. Gedu ende de week zijn de h.h. Missen ten half 8', half 9 en 9 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 7