DAGBLAD voor NOORD- en 7' IID-HOLLAND. Ramp in Zuid-Italië; BUITENLAND. BINNENLAND. Ooschuld Zegeviert. fiCindeHBsiiawest 29"SI-33, Haarlem De stemming. FBüiujëto*, 0IN8DAC 12 JANUARI 1909. pde ste |fe« en. 33ste jaargang No. 678? Bureaux van Redactie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer i486. Verspreide Berichten. ifc niet gelukkiger dab La- •hde, Pellieo, en Tronk Ik mag vrijelijk schrijven. Ik verkeer met mijn vrienden. Als ik de gedachten, wje ik hun toezend, met een geheim- *jinnigeat sluier bedek, oplat het %ste deel van mijn ziel niet door nieu WBg'ieri gen blikken onthuld Wordt, dan weten zij ze wel daarvan '«ff ontdoen, ze te herkennen. Zij om katten ae, beantwoorden ze, verwar- tien se nog, zoo dat mogelijk is. Dit verblijf is ongetwijfeld afschuwelijk ■fl.aar els ik het vergelijk met de ïfaeecnatten aan de oevers der Newa, belaas zelfs met de op holen gelij kende woningen (der arme schepse- letn, plie ik op de steenachtige heu vels, in de hutten van Bretagne ge- men heb, met de ga,ten in de rotsen, 'towtxxnd door menschen, die minder gelukkig zijn dan de zeemeeuwen, Viet de ijskoude zolderkamertjes, waarin ongelukkig© gezinnen te Fa- Na ale opeengestapeld wonen, dan ®oet mep bekennen, dat mij niets hst ftoodige op.tbrefókt. BK HMBUEMSCHE COURANT ABONNEMENTPRIJS: Por maanden voor Haarlemf 1,35 Voor da plaatsen, wam' een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per postj 1.80 Aiioaderljgke nummers „10,05 PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 16 regelsf0,6# (contant) fO,S0 Elke regel meer0,lf Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 oent per advertentie contant. lil Alle betalende abonnés op dit blad, die in het bezit eener verzekeringspolis zijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor GULDEN bij vsrliee van één wijsvinger. GULDEN bij levenslange onge schiktheid tot werke*. 400 GULDEN bij overlijden. 300 GULDEN bij verlies vam éen hand of voet. 150 GULDEN bij verlies van ésn oog. 100 GULDEN bij verlies van éen duim. II 15 GULDEN bij verlies van éen anderen vinger. De ultkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Ocean", Bijkantoor voor Haarlem, Nieuwe Gracht 11. eaWingen, otn over te ma- *8ü aaa Z. H. den Paus, voor de stachtoJferg van de ramp in Zuid- ït&lië, volgende bijdragen: M. M. f25.— A. N. 5.— II. van D. IQ. N. N. 1 Wij ksrinneren er nog eens aan ïtorgea in District I en III stem ming voor den gemeenteraad! Nog «en paar' laatste opmerkin- *eff wenschen we op den vooravond •ezer belangrijke stemming te ma- k«n. Vooreerst over District I, waar «nze candidaat ia M*. W. N. J. M. SMIT. Hier komt alles aan op den dag morgen Haar zijn er ouder onze kiezers *^ijd, die bij eerste stemming de *at eens uit den boom kijken. Die thuis blijven, en denken volgens het gewon® liedje: bij de herstemming ml ik wel komen, dan is liet toch tejds genoeg. welm», dat is nü geheel en al bezijden de kwestie gerekend. Wantin District I zal g e e n herstemming zijn De keuze loopt *4aar nfi reeds tussehen twee eandi daten, en niet méér, zoodat de dag Tan morgen beslissend is! En het gaat nu niet om het ver krijgen van een redelijk stemmen- Nfer, ket gaat om de beslissing: «e helft plus één beslist inééns. Dat Wil zeggen, dat het op één stem kan aankomen, en we hebben bij vorige verkiezingen Yaak genoeg gezien, boe met een weinig méér krachtsinspanning onze candidaat er had kunnen komen, daar het stemmengeschil vaak genoeg slechts «éér geri*g was. Derhalve: bij de eerste, en eeni ge stemming ia dit District dienen alle Christelijke kiezers op te ko men. Dén alleen hebben wij kans, den Katholieken raadszetel terug te "Winnea Wij aaoeten nog op iets anders "Tij zen. De stembureaus: van District I wjtt gevestigd: in het Raadhuis, en '-ff de school aan de Spaarn wouder straat, over de broodfabriek van Cohen. Dit laatste worde nog eens extra opgemerkt! Want velen zullen misschien nog van meening zijn, dat ze moeten stemmen in de Haarlemmerliede- straat, zooals vroeger, en dan maken ze een loop voor niets, verliezen tijd, en de kans om bijtijds hun stem uit te brengen. Daarom dienen onze kiezers in in District I, stemdistrict B, er wel degelijk op te letten, dat ze moeten stemmen in de school aan de Spaarnwouderstraat, en wel zonder eenige uitzondering, zoo vroeg mogelijk, en daarbij op onzen candidaat, den heer Mr. W. N. J. M. SMIT. In district III zijn weliswaar drie eandidaten, maar ook daar zal véél, zéér veel afhangen van de opkomst bij eerste stemming! Immers: de liberale candidaat is een totaal onbekende in onze stad (zooals de liberale „Stads-Editie" zelve mededeeldeen daarbij woont hij hier alleen als forens Of dit de aanbevelenswaardigste candidaat is voor een zoo belang rijke plaatselijke functie als lid van den gemeenteraad, kunnen we dus gevoegelijk in het midden la ten Warme aanbevelingen van liberale zijde zijn dan ook welspre kend achterwege gebleven We zijn er zoo goed als zeker van, dat ook vele liberale kiezers nog wat andere eischen stellen aan een a.s. raadslid, dan dat deze sinds een blauwen Maandag te Haarlem zijn woniug heeft! En zoo heeft de candidaat der christelijke partijen, de heer J. B. LASSCHUIT, reeds bij de eerste stemming een goede kans, die wij ons niet moeten laten ontnemen 1 Het is derhalve aan ons, om nu alle krachten reeds morgen in te spannen, opdat als het kan, bij eerste stemming met de volstrekte meerderheid onze Christelijke can didaat worden gekozen. Dat is mogelijk, en het zou een kranige overwinning wezen Maar het is alléén mogelijk, als alle Christelijke kiezers, zondereen enkele uitzondering, trouw ter stembus komenDe stemlokalen zijn in de scholen aan het Leidsche Plein, aan het Wijde Geldeloozepad en aan het Klein Heiligland. Onze laatste waarschuwing aan de kiezers in District III is dus: stemt allen, stemt vroeg, en stemt dan natuurlijk op den Christe- lijken candidaat, den Haarlemschen architect J. B. LASSCHUIT. ITALIË. Hulde aan d®n Koning on den Paus- In het Italiaansche parlement heeft de Voorzitter, toen gisteren de ontzet tende ramp van Messina weer ter sprake kwam over iets anders spreekt men haast niet! met koogen lof ge sproken over het Koningspaar ea.... over de edelmoedige daden des Pausen. Luide toejuichingen volgden! Dit feit is waard gememoreerd te worden In de geteisterde streek. De reddingsdienst is nu wat meer georganiseerd. De vreemde schepen zijn vertrok ken en de Italiaansche marine kan het werk alleen af. Doch dat is van nu af aan alleen opruimingswerkslechts hoogst zelden wordt er nog een levend m8nsch aan getroffen.... en in welken toestand dan! De anderen zijn dood, gestikt tussehen de ruïne», of van honger omgekomen. De groote ellende der bevolking die is overgebleven, begint eigenlijk nu pas! Van de reddingen gesprokengiste ren werd nog een levend menscb aan getroffen, een man, die in veertien dagen niet had gegeten. Hij had naast zich in zijn ineengestort huis, waar hij van alle kanten door puin en ruïnen was ingesloten, zijn vrouw en kinderen van honger zien bezwijken... Ontzettend inderdaad! Er zal nu ontzaglijk veel geld noo- dig wezen om de overgeblevenen voor eerst aan eten, kleeren en dak te helpen, en wat moet. er ditn mee ge beuren Een gansche landstreek, zoo groot als de helft van ons vaderland, is geheel en al ontvolkt: alle boerderijen zijn verwoest, het land is ten onderste boven gekeerd. En de in leven ge bleven menschen zitten overal ver spreid: ia Rome, Napels en zuidelijker plaatsen. Men vreest daarenboven voor typhus, cholera en pest in de zw&argeteisterde streken Ja, de schromelijke en ontzettende gevolgen van deze ramp zonder wêerga zijn nog niet te overzien! Het eenige! Naar minister Bertolini heeft mee gedeeld, heeft slechts één huis te Messina geen schade ondervonden van de aardbeving. Het is het huis van een arts, die zijn huis speciaal met 't oog op aardbevingsgevaar had laten optrekken op een breed fundament van cement, met zeer dikke muren en slechts een verdieping. Verder werden de muren samengehouden door ijzeren banden. Zou men nu voor den vervolge aldus alle huizen gaan bouwen in Messina en daaromtrent?... Hulp uit den vreemde. De Fransche ministerraad heeft be sloten, een krediet van een millioen frank aan te vragen tot hulp voor de slachtoffers van de ramp in Italië. De Sp&ansche regeering vraagt 200 000 pesetas aan. Nederland blijft nog maar immer, in initiatief der overheid zoowel als in het bedrag, achter! DE BALKAN. Turkije en Oostenrijk. Er komen over de onderhandelingen tussehen Turkije en Oosttnrijk weer wat meer geruststellende berichten. Oostenrijk heeft een mooi bod ge daan het heeft 2i/j millioen Turksche ponden voor de Turksche rechten op Bosnië en Herzegowina geboden, en dat hebben de Turken met voldoening begroet. De Oostenrijksche gezant te Kon- stantinopel zeide daarover dat bij, de vorige voorstellen handhavende, Zater dag aan de Ottomaansche regsering had aangeboden als schadeloosstelling veoi de eigendommen en vooral voor de bosachen, welke de Ottomaansche regeering in Bosnië en Herzegowina bezit. De groot-vizier scheen aange naam verrast door dit aanbod. Wij hebben aldus de Oosten rijksche gezant dit aanbod gedaan om aan de mogendheden zoowel als aan Turkije bewijzen Jte geven van ons verlangen naar een verzoening, maar wij staan niet toe, dat het bedrag der schadeloosstelling het onderwerp eener bespreking uitmaakt Dat is ons laatste woord; indien Turkije ons aanbod aanvaardt, zullen wij waarschijnlijk tot een definitieve overeenstemming kernen; indien Turkije weigert zullen wij de onderhandelingen afbreken. Eerst werd nu gemeld, dat het aanbod door den Turksetien minister raad van de hand gewezen was, maar Reuter seinde dadelijk daarop: Het bericht in de bladen dat Turkije het aanbod van Oostenrijk geweigerd heeft, is ongegrond. De entente kan als ver zekerd beschoud worden. Deswege ondervraagd heeft de mi- sister van binnenlandsche zaken van Turkije dan ook gezegd: Wij hopen tot een definitieve overeenstemming met Oostenrijk te komen, misschien wel eerder dan men denkt! In goed ingelichte kringen te Kon- stantfnopel zegt men, dat de regeering alleen maar wacht op het einde van de zitting der Kamer op morgen en een motie van vertrouwen, om offici eel de Oostenrijksche voorstellen aan te nemen. Dat ziet er dus weer goed uit. Een verlokkende aanbieding! „Baltimere zien en dan sterven," zoo zou men thans het gevleugeld woord omtrent Napels, kunnen variëeren! Nergens toch wordt het scheiden van deze wereld iemaad zoo aangenaam gemaakt als in Baltimore. Daar heerscht thans eene .hevige concur rentiestrijd tussehen de begrafenis-onder nemers. Door berichten in de bladen en reuzenplakkaten wordt het publiek aan gekondigd, dat het zich tegen ware spot prijzen kan laten begraven. Een dier ad verterende mensehenvrienden heeft nu de volgende annonce in de dagbladen staan „Slechts 75 Dollars 1 Een graf op het deftigste kerkhof van Baltimore, een prachtvolle doodkist van kastanjehout, naar keuze ovaal of vierhoekig, met witte satijn gevoerd en met zilverbeslagen heng sels, waarvan duizend verschillende mon sters naar keuze, voorradig zijnverders vijf volgrijtuiggn met gummibanden, een allerdeftigste lijkwagen, een elegant doods kleed, zijden rouwband, handschoenen, kandelaars, kaarsen, draperieëri, alsmede alles wat tot eene eerste klas begrafenis behoort, waarde 150 dollars,thans voor slechts 75 dollars!" Werkelijk, wie deze door een edelmoe dige menschenvriend aangeboden gele genheid niet met beide handen aangrijpt, en zich niet terstond nederlegt om te sterven, is niet waard in Baltimore te leven Italië wordt nu weer geteisterd door zware sneeuwstormen. De verbinding tussehen Rome en Milaan per telegraaf en telefoon is verbroken. De eerste terechtstelling na het votum der Fransche Kamer tot be houd d»r doodstraf heeft gisteren plaats gehad. De vier moordenaars P< liet en zijn broer, de Roo en Vronaans, nit Béthune in het Noorden van Frankrijk, zijn aldaar geguillotineerd. De liberale krantenspin- nen die executie en de daarbij laats ge had hebbende tooneelen, walgelijk uit en inderdaad zjjn de bijzonderheden ervan allesbehalve smakelijk. Maar waarschijn- ijk hebben we hier te deen met een truc van Clémenceau en de sijnen, die tegen de doodstraf ajjn en juist daarom de eerste executie na het Kamervotum zoo plu bliek mogelijk doen zijn, teneinde zich te kunnen beroepen, op „het schandelijk schouwspel" enzooveorts. Een terdood brenging in de gevangenis-zelve, zooals elders geschiedt, buiten tegenwoordigheid van het publiek, heeft natuurlijk dezelfde uitwerking en neemt al de „attractie" van een dergelijke gruwelijke vertooniug voor het publiek weg. Pretoria is Zaterdagmiddag ge troffen door eenzelfde onheil, als een jaar of vjjf geleden Bloemfontein bezocht, maar minder erg. Da Aapiesrivier, die er door stroomt, anders een o»beduidende vliet, zwol na dagen van regen, eensklaps aan tot een sterken stroom, die buiten zijn oevers trad en ettelijke hsüzen om wierp. Een vrouw en twee kinderen ver dronken er. Zondag had de rivier zijn gewone gedaante hernomen. De diefstalin den Deenschen koningsgrafkelder. DeHamburgsche politie heeft den hoofddader van dezen diefstal, geheeten Wöllmer of Baumann, te pakken gekreg- n. Verschillende gou den en zilveren stukken werden nog bij hem gevonden. Een huldeblijk aan de Koningin. Een „Oranjeklant" vraagt in de „Tel.," of het niet beter ware geweest. in plaats van het aanzienlijk aantal grootere en kleinere geschenken, H. M de koningin één nationaal hulde blijk aan te bieden, vorstin en volk waardig? Wanneer vraagt hij de bijeen gebrachte gelden, in plaats van ze te versnipperen voor tal van dingen, die er gekomen zouden zijn, ook zonder de hulp der Nederlands«he vrouwen, besteed werden voor een nationale ■tichting, dragend den naam van het koningskind, zou Nederland dan niet op waardiger wijze dan thans getoond hebben, dat het zijn vorstenhuis weet te eeren? Gebeden voor de Koningin. Ook Z. D. H. Mgr. J. H. Drehmanns, bisiohop van Roermond, heeft in een herderlijk schrijven bepaald, dat te beginnen met gisteren: 1. dagelijks na alle vaste H. Missen het „Domine salvam fac reginam nos- tram" enz. door den priester gebeden worde na het gebed: „Cor Jesu"; 2. dat op Zon- en feestdagen na de zelfde H. Missen priesters engeloovi- gen driemaal het „Wees gegroet" bidden na genosmd gebed en vóór het „Domine salvaHi fac" enz. 3. dat op den eersten Zondag na den gunstigen afloop, met buitenge wone plechtigheid het „Te Deum" worde gezongen, gelijk dit bij gelegen heid van Harer Majesteits verjaardag pleegt te geschieden. Daarenboven spoort Z. D. H. alle geloovigen ten zeerste aan om ook afzonderlijk en herhaaldelijk te bidden, opdat het God moge behagen het leven van Hare Majesteit te bewaren, en aan het land een troonopvolger te schen ken, die eens naar Zijn Goddelijk hart moge regeeren en het Nederlandsche volk gelukkig maken. H. M d® Koningin. De Haagsche correspondent van de „Telegraaf" schrijft: 's Middags even vóór twee uur... De portier van het Hotel des Indes" vóór den ingang staande, kijkt eens naar boven en knikt, tevreden over het mooie weer, op zeer genadige wijze togen den koetsier van 'n aapje, die hunkerend naar 'n „vrachie", met argusoogen, (zijn ras eigen), speurt of er niets te veroveren valt. De hoornen in 't voorhout staan kaal eu leeg, maar er tintelt glinsterend zonlicht door hun takken en in den mooiblan- wen hemel glanst, zou men haast zeggen, al iets van voorj aars weelde,.. Voor 't palies van de Koningin-Moe der staan 'n paar menschen; een juffrouw met 'n kinderwagen drentelt op en neer. Twee schildwachten links en rechtB aan het paleis, staan rustig geweer bij den voet, plaats rust! Bod politieagent wandelt met regelmatigen tred, het groote door palen afgeba kende vierkont laags.... Een dame nadert 'm.. „Agent", vriagt ze, „kunt urne ook zeggen of de Koningin binnen is... de jonge Koningin?...." (Kaar het Fransek) van RAOUL DE NAVHRY. 1$ Toch is dit een afschuwelijk denk beeld, er bestaan eerlijke, rechtscha pen, arbeidzame menschen, met een groot aantal kinderen te hunnen las te, wien het aan brood ontbreekt om hen te verzadigen, aan lompen om ze te kleeden, aan vuur om ze grorve spijzen te koken en het schuim der maatschappij, het uit vaagsel zelfs der zonden, de dieven vinden in een gevangenis versch stroo, overvloedig voedsel, linnen goed en vuur. Ik spreek niet van de gevangenen, die geld hebben; dezen krijgen alle gewenschte gemakken. Men heeft, mij boeken verschaft. Zoo de bibliotheek niet omvangrijk is, ze is tenminste met zorg aange legd. Eenige boekdeelen hebben mij vergeten zaken weer in het geheugen gebrachtandere hebben mij nieuwe dingen geleerd. Abbé Jeremias kiest ze zelf voor mij uit. Somtijds vind ik een gevouwen bladzijde, een on derstreepten regelhij zet aldus het begonnen gesprek voort. Misschien maakt de eenzaamheid het lezen van meer nut. E)en gedachte houdt mij bezigeen woord spoort mij tot na denken aan. Ik overweeg, ik rede neer, ik peins, ik verzet mij of ik geef toe; somtijds kies ik de meer verstandige partij, mij op het gevoe len van a-bbé Jeremias te, berote- pejn. XIX. Ik ken thans ,alle bewoners der cellen, gelijk aan de mijne. Mijn rechterbuurman heeft een vervalsdhing in openbare geschrif ten gepleegd. Hij was notaris. Eerst Waren het onvoorzichtige voorschot ten in geld, ongeregelde zaken op de beurs, die hem in de war brachten hij had geld noodig, toen bootste hij de handteekening van zijn rijk- sten cliënt na. Men zegt, dat hij een gezin heeft. Ik moet bekennen, dat falsaris sen Hiij een levendigen afkeer inboe zemen- Ik ken niets lafhartiger dan aan een tafel te gaan zitten en dain geduldig, telkens opnieuw begin nend, met duizend zorgen en duizend angsten, den naam van een man te copiëeren, wien gij aldus, zijn ge heel© of een deel van zijn vermogen ontneemt. Een deur, een slot opengebroken, een meubelstuk met geweld openen, diefstal met inbraak, begeerige, be vende, verwrongen handen uitsteken naar goud, dat u niet toebehoort en dat weet ge maar dat u be koort, u roept, u aanlokt.... u met verachting van alle wetten, er van meester maken, het in uw zakken, verbergen en met een van bloed be- loopen, half waanzinnig, trillend ook luisteren, of er geen deur opengaat, of geen blik u bespiedt, of geen ster ke hand op uwe schouder neerkomt, of ge 't niet zult uitschreeuwen op de plaats zelve, van de overtreding dat alles kan ik tot op zekere hoogte begrijpen- Die dief loopt er zeker gevaar mee; men kan hem aangrijpen, hij' zal moeten worstelen, da,t gevaar neemt van zijn misdaad altijd iets weg.... Maar de falsaris! De eenzame kamer en de geduldige pen, die zich la.at meevoeren, tat ze in een flinke nabootsing, epa nauwkeurige wedergave van den5 naam geslaagd is, dat doet het hart van walging overloopen. Vergifti gingen en vervalschingen welke ellendige daden - welke laffe, krui pende, kromme dingen Ik vergoe lijk geen van allen maar er zijn er, die ik meer dan andere veracht.... Op het college schreef ik een zeer fraaie hand. Het schijnt zelfs, dat mijn bekwaamheid in het teekenen en het algemeen talent, dat ik bezit, cm ongeveer alles te kunnen doen wa,t ik wil, mijn kameraden meer dan eens diensten bewezen heeft. On schuldig bedrog! Ik maakte voor heu thema's of ik krabbelde hun strafwerk op papier, zoodanig, dat het ten laatste onmogelijk werd hun geschrift van het mijne te onder scheiden. Stel nu eens zoo'n talent in dienst van booze hartstochten. Meer dan eens heb ik aldus dien sten bewezen, en ik heb mij er altoos over verheugd. Altijd? Neen. Ik heb éénmaal spijt ervan gehad. Ik beken, dat mijn welwillendheid toen een onrechtvaardigheid veroor zaakte, wier gevolgen betreurens waardig werden. Ik verliet eervol het lyceum. Mijn moeder, mijn zuster wenschten mij als om strijd geluk. Toch kon mijn prijs voor de Grieksche vertaling mij niet verblinden, en ik rekende vol strekt niet op mijn succes met de Latijnsche verzen, om mij daardoor een positie in de wereld te verove ren. Daar de algemeene verbastering het aantal liefhebbers voor alle be trekkingen, zelfs voor de geringste, deed toenemen, moest men het ver krijgen ervan wat moeilijker maken. Men eischt tegenwoordig een diplo ma voor een post van zeshonderd gulden inkomen; de vereischte exa mens zijn zwaar en ondanks hetgeen men in ruil voor een magere toelage vordert, is het aantal eandidaten al tijd driemaal grooter dan het zou moeten zijn. Alvorens te vergeten, wat ik ge acht werd op het lyceum geleerè te hebben, besloot ik mijn examens af te leggen. Tot candidaat in de lette ren, vervolgens in de rechten bevor derd, kon ik daarna op mijn gemak zes ma,anden uitrusten, gedurende welken ik mij afvroeg, welke loop baan ik met een keuze zou vereenen. Twee mijner vrienden verlieten te gelijk met mij het lyceum. De een, Francis Mail lard, de zoon van een arme weduwe, had juist de laatste spaarpenningen van een heldhaftige moeder besteed. Hij had zijn tij i gebruikt, zooala al degenen doen, die de waarde kennen van de nacht werken eener vrouw, melke zich tot een moeilijk naaiwerk veroordeelt, torn de uitgaven voor har kind te bestrijden. Hij leert zoo goed hij is zoo'n voorbeeldige jongen! Hoe zal hij haar naderhand ad die toe wijding en die offers vergelden Francis vereerde zijn moeder. Als zijn studiën geëindigd zouden zijh dacht hij een betrekking op het raadhuis te zullen krijgen en er langzaam, zachtjes aan vooruit te komen, zonder eerzucht zich ge- gelukkig achtende, als zijn moeder niets meer verlangde dan dat. Mijn andere medeleerling, Augus- tin Mörel, was de zoon van een rij ken, aanzienlijken, met ridderorden getooiden koopman. Maar Augustin wist zich nooit te herinneren, wat hij pas geleerd had, de waarheid is mis schien, dat hij niets leerde. Wordt vervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 1