fJULIUS WULFF C°. Rookworst a 60 Ct. p. pond TH. JANSSEN-DE VOGEL, BUS. Onze gegarandeerd zuivere KOFFIESTROQP. Magazijn „DE G. VOORHAM Jr. log slechts enkele dagen 1ii in Zeer fijne Kwaliteit. Brieven uit Kennemer- iand. Gemengd Nieuws. Door deze berichten wij onze geachte clientèle dat onze winkel is &©&*plaafsi van GR. HOUTSTRAAT 177, naar STOOMVERVERIJ EN CHEM. WASSCHERIJ. FABRIEK: HELMBREKERSTEEG. %I1É1 Jansiueg 25, nabij hef Station. - Telef. 833 Kleine Houtstraat 74, hoek Gortesfeeg. HAARLEM. P« DE BEHH. u Anthoniestraat hoek Burgwal. Grootste, meest gesorteerde en goedkoopste Magazijn in RELIGIEUSE ARTIKELEN. G. NIELEN EN ZONEN, Lampen! Lappen 1 LappetiS ZIE ETALAGES MAARLEMSCHE-INCASSOBANK DUYM SPRUYT. BINNENLAND. Scheepstijdingen, Aftevering van geverfde en gestoomde goederen altijd binnen eenige dagen. Gebruikt alleen als bijvoegsel van Koffie WEDERVERKOOPERS S3ABAT. 1 dsaurt de UiTifER&öCSP bij ZIJLSTRAAT 43. Wis dsns bigëj wriS ps*afïteepen van de buiiemgeracsse Koopjes, st?oot niet te lang dvaless omse magajEijfa te bexoeken. Alle nog voo8*s*aisSïge Wiitteraisiiikelen tegen Spotprijzen S RESTANTEN GEMAAKTE GOEDEREN KINDERHUISSINGEL o. d. Zijlbrug. latere. Tel. 1342. EFFECTEN - INCASSO'S - ASSURANTIËN. Kantoor geopend9-3 en 6-8 uur, des Zaterdags aüeen 9-3 uur. tojsaeiiappelijk gebied ook in ons va derland te dekken, misschien, koant ©r nog wel een batig saldo! Leiden en Delft luisteren hun ver slagen op met illustraties van hun goed geslaagde lustra,. Een afbeelding van het Delftsche vaandel, volgens ontwerp van Jos. Cuijpers, is daar als het ware om de conclusies van Frans Eierens om trent de Beuromer kunst met een voorbeeld te bevestigen. .Welk een machtige indruk maken niet die rus tige geometrische figuren op het voor schoonheid ontvankelijk ge moed Als een nieuwtje op het gebied van studentenactie willen we ook nog even memoreerea de uitgave van de brochure-Foerster, door „St. Vir- gilius' (ook in dit blad indertijd besproken) en het houden van po- pulair-wetenschappelijke voordrach ten door de leden, voor de afdeelin- gen van den Bi. K. Volksbond;- Het laatste sociale werk biedt voorzeker een ruim en vruchtbaar arbeids veld. Het lezen van het retraiteverslag door J. Veraart, zal ongetwijfeld de meest prozaïsche menschen in verhe ven religieuze stemming brengen, en het zou ons sterk verwonderen in dien niet het aajntal studenten, dat de retraite lit jaar zal bezoeken, grooter wordt dan gewoonlijk, nadat zy vóór een besluit genomen hebben om te gaan of niet, het verslag van de laatste retraite nog eens gelezen hebben. De heer Juten maakt in zijn ver slag over zijn reis naar de feesten van „Ons LevCn'' te Leuven gebruik om in korte trekken de Vlaamsche •beweging te schetsen en hier en daar eens een vergelijk te trekken tus- schen de Vederlandsche e(n de Vlaam sche studenten, hetgeen voor de eer ste met een kritische beschouwing gelijk staat. Vooral dat de Flamin ganten goed zingen kunnen, blijkt een voordeel wat onze studenten bijna niet kennen. ..Kritische beschouwing' der Room- sc.he studentenbewegingdoor L. Feber, opent het mengelwerk ejn mien zou gerust kunnen zeggendat doet de deur meteen weer dicht. Veel waars bevat het stuk, scherpe kri tiek van begin tot eind. Het filo sofisch gedoe is een modegril gewor den bij velen, inaar ik geloof dat de heer Feber meer geschreven heeft, dan dat hij bedoelde. Zijn eerste verwijt is„Een heillooze, democra tische geest wil 'de wijsbegeerte on der de massa der studenten bren gen. Wanneer het zachte middel van lezingen en voordrachten niet helpt, zetten fanatieken een college op tonw, 'dat velen verveelt en zeer wei nigen leert." Wat logica of natuur lijke godsleer zal voor het grootste deel der massa zeker zijn nut hebben, en de veronderstelling dat iemand naar een college zou gaan om zich te evTvelen, is o. i. te veel veronder steld, en zoo het waar is dat het slechts weinigen leert, dan is het bestaan van zulk een college zelfs voor die weinigen zeer goed te ver dedigen en voorziet het in een nood zakelijke behoefte. Verwijt V is niet gelukkigde heer Feber, gelooven we zal het toch wel eens met ons zijn dat juist de lustra een van de hoogte- perken in de actie zijn! Dan is de vereeniging juist in staat haar vol ste kracht te ontplooien ejn haar in wendige energie ook inaar buiten te doen gevoelen. Wij zeggen nogmaalsde heer Feber schreef vele ware woorden, maar er is ook veel wat op zijn minst geno men overdreven is voorgesteld, de plaats hier is er echter niet voor om daarover te polemiseeren. August van Carmelaert geeft als Leuvensche gast „Van de lieve doode" en „Schemeruur". Hoe vol gevoel weet hij in het eer ste de moederliefde te schetsen, de moeder, die aan niets anders denkt dan aan het kind dat uit haar gebo ren zal worden, alle smarten en pij nen wegcijferende. „Gij, die me droeg, gelijk een (schaam'le bedelaar, Langs drukke lijdenswegen, Maai' blij toch, daar ge voelde in uwe moedelêen Een schoone leevnszegen." N „Adoro te", o die wanhoop van dien ongeloovige„Daar is geen God, daar is geen oordeel, daar is geen eeuwigheid maar steeds las ik weer in het bliksemend ylaramen- lieht: Verdoemde." De genade van Jezus trof hem en lokte hem in Zijn huis, en de stilte van het godshuis, gehuld in het vio- let-gouden licht van een ondergaan den zon, bracht ook stilte in zijn ziel, en joeg de vertwijfeling daar uit, om plaats te maken voor een gouden vrede, de vrede van de lief de Gods. „Adoro te' is een ontboezeming van diep geloof met machtige taal ge scluLderd. „Dialoog is een eenigszins ziekelijk gesprek tusschen twee zusters uit een gasthuis. Het doet denken aain liet mysticisme van Maeterlinck in z;jn L'Intruse". Voorts vinden we: Rede. uitgesproken door Antojn Barge, op de bijeenkomst na de re traite in September 1908. Jammer da.t deze rede niet alge meen bekend wordt, waat de waar heid van den inhoud is groot. Zij geldt niet alleen voor de studenten, die dubbele wet der liefde, waar van Christus gezegd heeft: „Dit is het eerste en voornaamste gebod, ejn het tweede is daaraan gelijk." En al kennea de studenten ze mis schien het minst, ook ia de maat schappij zijn er velen die haar met voeten treden. Hij heeft het gevoeld, wat het zeggen wil, door een mindere ia stand of rang miskend te worden door den maatschappelijk rijker be voordeelde. Het gemis van deze liefde is wel niet geheel aan ec:n partij te wijten, maar wij vragenheeft hij niet ge lijk als wij het volgende aanhalen „Daar wordt niet gevraagd om intie me vriendschap, daar wordt niet ge vraagd om vrijen toegang tot alle kringen, daar wordt alieejn gevraagd om niet beleedigd te worden, ein dat gebeurtdaar wordt heel zwaar, heel grievend beleedigd, ik verzeker hetu!" Wat is dat voor een souverein dé dain, waarmede sommige Roomschen en niet weinigejn him mede-studenten, de beleefdheid weigeren, die ze aan een kruier, die aan zij|n petje tikt wel goedgunstig brengen willen?" Feber vervolgt zijn „Vlaamsche ste den" uit het vorig Annuarium, Dam me, IJperen, Brussel, opgedragen aan dr. Frans van Cauwelaert Vloeiend geschreven, maakt het toch niet dien indruk, dien Brugge uit vet vorig annarium maakte. Men kan merken dat den indruk van het eerste oogenblik bij den schrijver verdwenen is en hij zijn f antasie meer heeft laten werken, wat vooral het geval is in „Brussel". Het karakte ristieke van de Vlaamsche steden laat hij duidelijk uitkomen, vooral dat der doode steden, Damme en IJperen, beeld van vervlogen groot heid. Een goede beoor deeling vajn de op voering van „Adam in Balling schap", „Bloemen Buiten" en nog enkele verzen nemen het onbespro ken deel van het mengelwerk in. Met voldoening kunnen onze Roomsche studenten op hun Annua rium neerzien, ik geloof echter niet dat het gelukkig zou zijn, een verge lijking met de vorige te treffen Quain- titatief is het zeker niet vooruit ge gaan, het aantal inzenders is veel geringer. Misschien is het een vol gende keer grooter of de redactie iets toegeeflijker, want er moet niet vergeten worden: het Annuarium is een oefenschool, de eisch kan dus minder zwaar zijn. K. Beverwijk, 15 Januari 1909. De brand op Holland op zijn smalst van het begin dezer weeJr, waarover uw correspondent uitvoerig berichtte, heeft, al was hij op zich zelf niet zoo heel belangrijk, mij toch genoeg be lang ingeboezemd om in verband daarmede nogmaals op de klacht van uw correspondent terug te komen. De gemeente Velsen ia een eigen aardige gemeente, waarvan Velsen -zelf het kieinate gedeelte uitmaakt. IJmui- den vormt op zichzelf eene korn en deze ia als elke stad tamelijk wel van alle stadsgemakken voorzien, als daar zijn Postkantoor, Politiebureau, brandspuit, etc. Santpoort en Jan Gijzenvaart, cok een belangrijk ge deelte, is op dat punt ook niet mis deeld, evenmin Veiseroord, dat toch ook nog een hulppostkantoor en een politiebureau heeft. Maar Wijker- oog, dat zich uitstrekt van het Kanaal tot aan Beverwijk, mist al die be langrijke zaken. Wil men postzegels hebben, men moet nu, als men vlak bij het Kanaal woont, toch minstens een twintig minuten voor over hebben om den hemels breeden afstand van twee minuten heen en twee minuten terug af te leggen. Moet men politie hebben, dan kan men zich vervoegen aan het huis van den eenigen agent van politie die te Wijkeroog woont, die ais hij dienst heeft) natuurlijk ver te zoeken kan zijn. Heeft men echter brand, dan is het maar het beste om alles stiekum te laten branden, want om dan op de brand weer te rekenen, we hebben het ge zien van de week, dat is een onbe gonnen werk. En dat ligt niet aan de inrichting van den dienst, of aan de qualiteit der materialen, neen, zooals uw correspondent schreef, was dat alles perfect in orde, maar het is eene vaste waarheid dat, wil men brand blusschen, men zoo spoedig moge ijk met, een en ander ter plaatse moet zijn. En dat is bij brand op Wijkeroog beslist onmogelijk. Hier begon de brand volgens zeggen van sommigen al om tien uur, doch laten we aannemen om half elf. Als men nu van den brand tot aan de pont noodig heeft twintig minuten, dan kan het gebeuren, dat de pont vlak voor je neus weg vaart. Reken dus 10 minuten oponthoud, men komt over, waarschuwt de brandweer. De brandweer spant direct in én heeft, zeg ook, tien minuten noodig. Nu op- weg, maar ook de pont is juist op weg naar den overkantDan be hoeft men toch heusch niet verwon derd te zijn, dat bet een vijf kwartier anderhalf uur duurt, eer de spuit op het terrein van den brand is. En wat dat beteekent bij een brand van eenige beteekenis, springt dadeiijk in het oog. Het is dus noodzakelijk dat er aan de bovenzijde van het kanaal eene brandspuit gestationneerd zij en liefst in den omtrek van de Melkkan, die zoo wat het midden gedeelte vormt van Wijkeroog, dat het meest in vorm overeenkomt met het cijfer 8. Ik weet, dat zoo'n spuit veel geld kost van aanschaffing, doch mij dunkt, dat Wijkeroog evengoed als Santpoort en het dorp Velsen zelf recht heeft op spoedige hulp bij brand. Men hoorde op dien avond er dan ook schande van spreken, dat er aan deze zijde geen spuit was. Maar toen gebeurde er ook iets, wat het voor al die menschen duide lijk maakte, hoedat kwam. Ja lezers, 't klonk om als een orakel in de ooren. Stelt u voor: daar komt een groot heer aan met langen eerbied waardigen baard, van onverdacht vrijzinnige beginselen, de man tenminste, en die heeft daar bij het schijnsel van den brand dat spookachtig de talrijke nieuwsgierigen verlichtte, met eene stentorstem, die hun bevelvoerend generaal, hem zou benijden de men schen ingelicht. „Ja 't is schande, maar 't zal nooit beter worden, zoolang die kerels van rechts daar in den Raad zitten." Mijn hemel wij weten bij ondervinding, dat het ieder naar den zin te maken een der moeilijkste zaken is, maar om nu te verlangen, dat de Raad nu hij rechtsch is in een koppel blau we dagen opknappen, waardoor de Raad toen hij in het teeken van den heer Netscher, den geestverwant van den bovenbedoelden „eerbiedwaardi- gen-baard-mensch" stond, niet heeft gedacht in de twee jaar, die hij daar voor den tijd heeft gehad, zie dat knaleffect kwam zoo mooi te pas, dat we er nog meer om moesten lachen, dan toen de spuit van Velsen in den eersten beginne tevergeefs poogde haar straal te verheffen tot aan de nok van het zonder verdieping ge bouwde brandende perceel. Met dat al mogen wij niet nalaten dit belangrijke punt ik bedoel het aanschaffen eener spuit voor Wijker oog onder de aandacht van deenris- telijke raadsleden te brengen en we hopen, dat zij de urgentie van dit vraagstuk zullen inzien. Schreef ik in een mijner vorige brieven, dat het Gebouw voor den R. K. Volksbond zou komen te staan aan den Doodweg, dan was dit, omdat daar toe het plan bestond. Het stuikts echter op zulke onoverwinnelijke be zwaren, dat het bestuur nu een ander punt voor de plaatsiüg van het ge bouw heeft uitgekozen waarschijnlijk aan den Rijksstraatweg. Het is te hopen, dat de financieele aangelegen heden spoedig in dier voege geregeld zijn, dat tot den bouw dezer dagen kan worden overgegaan. De behoefte daaraan doet zich steeds meer en mier gevoelen. We behoeven slechts in herinnering te brengen het mooie feest van den Volksbond op den 2en Kerstdag jl. toen de Z.Eerw. Heer Pastoor die mooie rede hield en de R. K. Zang vereeniging „St. Cacilia" in vereeniging met eenige heeren tooneelisten haar 3de uitvoering gaf' in de zaal Concordia, waar het zoo Siberisch koud was dat de stemmen wan zangeressen en zangers op de lippen bevroren. Wat een genot zou men gemaakt hebben, als dat feest in eigen, welverwarmd gezellig ge bouw had kunnen houden. Naar ik verneem gaat de Zangver- eenigiging „Caecilia" te Beverwijk, onder den heer Heesker een volks concert orgauiseeren. Na het door haar behaalde succes te Haarlem, kan het niet anders of zulk een concert zal volkomen slagen. Ook heeft zij het plan dit jaar een kwartet wed strijd uit te schrijven. Bravo! Ik geef haar in overweging daar ook een prima-vista afdeeling aan toe te voegen. De strijd in die af'deeling is zeer in- terreseant. Ik heb al dikwijls gedacht, dat Beverwijk wel nooit de plaats voor een concours zou worden, vooral niet na den treurigen afloop van de concoursplannen der Harcaoniekapel. We mogen du3 met vreugde het ini tiatief', waarvan deze vereeniging blijk geeft, begroeten. Sapiens. Niet te verwarren met de R, K. Zangvereeniging „St. Caecilia,, te Wijker oog, bovengenoemd. Een avontuur van de „Gelderland". Aan een brief van een der opva renden van de „Gelderland" ontleent „De Nieuwe Courant" het volgende komisch geval, dat voorviel in de be waakte zeestraat in de West: „Het was ongeveer half zes 's namid dags en ongeveer zoneondergang ge weest, toen aan de kim rook gezien werd: een stoombootje bevond zich dus daar en het spreekt natuurlijk vanzelf, dat onmiddellijk werd besloten er jacht op te maken, te meer, toen verondersteld werd, dat het schip koers (veranderd had bij onze nadering. Teneinde de snelheid te verhoogen, werd ketel no. 10 bij ons aangestoken, en de jacht nam een aanvang. Lang zamerhand begon het intusschen al donkerder te worden (onder den eve naar gaat de zon om 6 uur onder en is de schemering zeer kort). Maar ziet, aan de kim was een lichtje zichtbaar, zou het 't schip zijn of was hier een krijgslist toegepast en bijv. een sloep met een licht aan den mast achtergelaten? Snelheid was nu no. 1. Ook ketel no. 11 werd daarna opgestookt om weidra door no. 12, den laatste, gevolgd te worden. Gooit er nog wat op, jongens, dan hebben we er eentje! werd in de machinekamer gezögd. Inluüschfn was het donker gewordenenkele plaatsen aau den wal vlogen we voorbij, we liepen 18 19 mijl, lichten gedoofd; voor twee gewapende sloepen werd alles gereed gemaakt. Met spanning werd het lichtje ge volgd merkbaar liepen we in. Sen schtl gefluit weerklonk, de zoeklichten wtrdeu ontstoken en het achterzoek- licht scheen dwars uit den wal op, ten einde niets tusschen ons en den yval te laten passeeren. Al minder werd de afstand tot we eindelijk met het vóórzoeklicht heel flauw het schip konden verlich ten. Het bleek een wit scheepje te zijn, met één mastjè en een gelen schoorsteen, net als de Venezolaan- sche oorlogschepen de Bolivar en de Restaurador. Al duidelijker kon men het schip zien. Nu werd alarm gehouden en onmiddellijk was het geheele schip klaar voor het gevecht. Een van de onder-officieren herkende duidelijk de Bolivar; de spanning steeg. Ook op de brug was alles in verwachting en talrijke kijkers waren op het schip gericht ten einde iets te onderschei den. En, wat, werd eindelijk ontcijferd. Dat de eerste drie letters waren „Res". Zouden we werkelijk de „Restaurador" te pakken hebben? De afstand minderde nu sneldaar kwam één van de bootslui mij ver tellen dat hij gezien had dat ze de kanonnetjes al baksten. Vol belang stelling om de bewapening te zien, neem ik mijn binocle op en... achter uit op de campagne zie ik een paar heeren in een luie-stoel zitten ver scheidene menschen op het tentdek deden moeite iets van ons te kunnen onderscheiden tegen het felle licht van de zoeklichten. Nu wordt gepraaid. What is your name? „The Reecue". What are your colours? en tot ant woord: „British, what do you want? Het was.... een bootje van Trinidad. De zoeklichten werden gedoofd, alles ging uit de batterij en even daarna zat ik genoeglijk aan tafel. Heel zachtjes met een drie-mijls vaartje schoof' de Gelderland als uitrustend van haar harde loopen door het water. De rust was wedergekeerd en vredige stilte heerschte op het schip en in de duisternis rondom. Een gevaarlijk sujet. Donderdagavond poogde een onbe kend gebleven persoon in te breken bij den rentenier De Vries, wonende aan den Heereweg te Groningen. Hij drong diens woning binnen en sloeg hem met een stuk ijzer vijf gaten in het hoofd, waardoor hevig bloedende wonden veroorzaakt werdeD. Op het hulpgeroep snelde de echt- genoote toe, die ook door den indrin ger neergeslagen werd. De buren scho ten daarop toe, maar de inbreker wi3t te ontkomen door het stukslaan van een ruit aan den achterkant van het huis. Voor zoover bekend, is niets ont vreemd. De politie doet onderzoek. Wie hoog klimt, valtlaag. In de schuur van den landbouwer E. H. te Blijdam was het in één der laatste nachten niet pluis. Daar klonk aanhoudend een ongewoon gerommel en gestommel. Fluks het licht opgestoken en een onderzoek ingesteld: eerst in den stal. Daar bleek een koe in de gelederen te ontbreken. Weer gerommel in de richting der turf. Nu daar gekeken en jawel ods koetje stapte juist van den turfhoop op den zolder: heel voorzichtig poot voor poot. Toen echter zij haar schreden verder richtte' bleek de zolder tegen haar gewicht niet bestond. Krak, krak! ging het en de koe kwam van den zolder in de keuken terecht. Wat weet zoo'n koe ook van hoog klimmen en laag vallen Een ongeluk. Den51-jarigen smid C. P. Blom overkwam gistermor gen in de machinefabriek der firma Arende te Gouda een ernstig ongeluk. Door het springen van een amarilsteen, waaraan hij stond te slijpen, kreeg hij een groot stuk steen tegen het voorhoofd, zoodat een zijner oogen werd vernield en de hersens beleedigd werden. In hopeloozen toestand werd hij naar het ziekenhuis vervoerd. Brand in de Hoofdstad. Op de Keizersgracht te Amsterdam heeft een brand gewoed in het gebouw der Eerste Nederlandeche Algem. Levensverzekering-Maatschappij. Men vermoedt, dat de brand ontstaaD is door het spelen met lucifers. Een kamer brandde uit. Nog een slachtoffer van het ij s. Eergistermorgen ging de le luitenant J. OtteDS, van het 2de regt. vesting-artillerie te Naarden, voor verkeuningsdienst uit, doch keerde op den gewonen tijd (1 uur), niet ten zijnen huize terug. Daar men zich over zijn wegblijven ongerust maakte, ging men zoeken in de richting waar hij voor zijn dienstzaken moest zijn en vond hem verdronken in de Karne- melksloot bij de brug op de Bilver- sumsche Meent. De oorzaak van dit ongeval, dat veel deelneming verwekt, is misschien te zoeken in de broosheid van het ijs, waarop de luitenant zich vermoedelijk bij zijn verkenningstoch ten gewaagd 'heeft. Amsterdam 14 Jan. Olienoteeringen p r 100 K.G. Raapolie Vliegend In de stad. Mei Sept,. /Dec. Juni/Aug. Lijnolie. Vliegend In de stad Febr Febr./April. Mei/Aug. Sept /Dec 14 Jan. f 81 30 221/2 22i/2 223/a 22i/4 223/9 15 Jan. 33 323/4 303/4 28 23 22»/4 22i/a 223/g 223/g 223/g 221/4 22i/4 22Vg IJMUIDEN, 15 Jan. Wind Z.W. Aang. Alster, 8. Hamburg. Minister Tak, S. Ruil. Leeuwarden, 8. Londen. Taiisman, 8. Leith. Tem, 8. Londen. Ouse 8. Goole. Wynyard Park, 8. 8eaham. Vert. Veghtstroom. 8. Bristol. Rotterd. 8. Newyork. Uitgaande vastgemaakt Willy, S Veght stroom, 8. VERPLAATST r. Houtstraat 109. Verpakt in gesloten busjes netto inhoud 2 ONS a 3.0 CENTS per busje, dan zijt gij overtuigd altijd de BESTE KOFFIE- STROOR te gebruiken en betaalt niet te veel voor dat artikel. Aanbevelend, Aanbevelend, -'W smmsssessimsssBs^iimisa^i Wij voeren orders uit op Amsterdamsche, zoomede op Buitenlaudsche Beurzen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 6