DAGBLAD voor NOORD- en 7U1D-H0LLAND. Ramp ia Zuid-Italië; BUITENLAND. BINNENLAND. De Onschuld Zegeviert. S£inei@pSiËA3sw©sf 29-SÉ-33, Haarlem DONDERDAG 21 JANUARI 1909. 33ste Jaargang No. 6795 Bureaux van Redactie en Administratie: Intercommunaal Telefoonnummer 1426. Openbaar Onderwijs. Verspreide Berichten. PEUILLETÖN. ABONNEMENTPRIJS: Per 8 maanden voor Haarlem Voor ée plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) Voor de overige plaatsen in Nederland franco per postj Afzonderlijke nummers f 1,35 n 1-35 1.80 „50,05 PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 16 regelsf9,69 (contant) f8,58 Elke regel meer8,1V Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie contant. Alle betalende abonnés op dit blad, die In het bezit eener verzekeringspolis zijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor: GULDEN bij levenslange onge schiktheid tot werken. 400 GULDEN bq overlijden. GULDEN bij verlies van éen hand of voet. 150 GULDEN Mg verlies van éen oog. 100 GULDEN bij verlies van éen duim. 00 GULDEN bij verlies van één wijsvinger. 15 GULDEN bg verlies van éen anderen vinger. De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Ocean", Bijkantoor voor Haarlem, Nieuwe Gracht 11. Behalve de reeds vermelde be dragen, ontvingen wij voor de slachtoffers der ramp nog Van een werkman, ter navolging. f0.50. Onze inschrijving zal einde dezer asaand worden gesloten. Wij wekken ♦nze lezers ten warmste op, alsnog hun offertje aan den H. Vader te brengen. Z. H. heeft aan allen, die den Paus helpen om de kost bare en omvangrijke hulp te blijven Verleenen, welke door Hem is toe gezegd en begonnen, Zijn bijzon dere goedkeuring te kennen willen geven. Zelfs de kleinste gaven wor den in dank aangenomen. De vergadering van den gemeente r&ad va» gisteren was ongeveer geheel gewijd aan een bespreking van het middelbaar openbaar onderwijs. Voorde verschillende meeningen en hesluiton verwijzen we naar ons raads- Verslag ondei „Stadsnieuws". Hier mag echter worden opgemerkt, dat in beginsel gisteren is besloten op te richten een nieuwe Hoogere Bur gerschool met 3jarigen cursus, een iandelscursus van 2 jaar, en een handelsavondschool. In verband met plannen van de zijde der R. JL Middenstandsvereeniging, om ©en handelscursus op te richten, zal ngn [af te wachten hoe deze han dels-avondschool wordt ingericht. De uitwerking der plannen komt ia de volgende raadsvergadering ter sprake. ITALIË. De Pans en de slachtoffers der ramp. De Heilige Stoel heeft zich, zooals men weet, belast met de opvoeding van een duizendtal weezen. Daarenboven heeft Z. H. de zorg voor de gewonden in het Sint Mar- thahospitaal geheel op zich genomen, Waar drie doktoren voortdurend in de Weer agn. Het beroep, dat dan ook door vele Katholieke kranten is gedaan op de offervaardigheid der geloovigen, is door Z. H. Paus Pius ten sterkste goedgekenrd en geprezen, en van de offervaardigheid der geloovigen, die den Paus iu staat moet stellen het werk der hulp (zoo geestelijke als tij- delgke) dat door hem is begonnen, door te zetten en te voleindigen, zal *og véél worden gevraagd! Gisteren ontving Z. H. de Pauselijke commissie, die dadelijk nfi de ramp is uitgezonden. Z. H. keurde haar verslag goed. Ook afgevaardigden der overlevenden werden door Z. H. ont vangen. ENGELAND. Engeland en Venezuela. Een voor Nederland zeer belangrijke tijding wordt door de „Standard" me degedeeld. De Britsche Regeering heeft n. 1. haar gezant te Caracas .opgedragen bij de nieuwe regeering van Venezuela een vertoog te houden ter opheffing van het additioneele recht van 30 pCt. op goederen uit de Antillen. Deze extra-belasting, destijds (1882) als een soort van wraakoefening door Guzman Blanco ingevoerd, wegens zijd uitzetting uit Curagao toen hij in ballingschap vertoefde, treft behalve onze West-Indische kolonies ook Tri mde d. Vandaar dat de Bngelsche Re geering er zich mede bemoeit. Dr. Paul heeft te Parijs verklaard, dat deze kwestie buiten het hangende geschil staat en bij zijn besprekingen met onzen minister van Buitenland- sche Zaken niet ter sprake zal komen. De correspondent van de „Frankf. Ztg." heeft uit Den Haag geseind, dat ook „naar zijn informatiën" dit on derwerp niet in de te wachten onder handelingen zou zijn begrepenhij heeft er echter een paar dagen later aan toegevoegd, dat hij deze informa tiën niet van het ministerie vanBui- tenlandsche Zaken had bekomen. Zooals de zaak nu staat, hopen wij echter ten zeerste dat deze aangele genheid w 1 tusschen den Minister en dr. Paul ter sprake zal komen. Het tijdstip daartoe is bij uitstek gunstig, nu Engeland er zoo vlug bij geweest is om van den nieuwen toe stand in Veneznela ten behoeve van zijn kolonie partij te trekken. Zich bij die actie daarginds aansluiten kan onze Regeering niet, daar de betrek kingen tussehen .Nederland en Vene zuela afgebroken zijn en ons land dus te Caracas niet diplomatiek vertegen woordigd is. De eenige relatie tusschen de twee landen is thans die van den minister Yan Swinderen tot den heer Paul, daarom is het te hopen dat in het te wachten onderhoud nu zoowel ge sproken zal worden over de geschillen die achter ons liggen en de afwikke- daarvan, als over een levenskwestie voor Curagao, wat de afschaffing der 30 pCt. is. AMERIKA. Anti-Japansche politiek. De staat Californïë is van plan ge weest, om wederom de anti-Japansche politiek te gaan volgen, die al het geharrewar in 190708 tusschen de Unie en Japan heeft veroorzaakt. Maar de regeering der Unie heeft daar ditmaal ijverig tegen geageerd. President Roosevelt heeft ten slotte in een brief aan den gouverneur van Californië geschreven, dat hij zeer ontsteld was over die anti-Japansche wetten, die in elk opzicht hoogst ongelukkig genoemd worden. Hij meent dat het gevolg ervan zal zijn een verbreken van de bestaande over eenkomst en het scheppen van een geheel nieuwen toestand. De president besloot met de ver klaring, dat de agitatoren zichzelf hebben te veroordeelen, wanneer er moeilijkheden uit hun daden voort kwamen. De Californiërs hebben daarop in gebonden. Reuter seint althans, dat de Californische gouverneur Gilette het volgende officieel bekend heeft gemaakt „Na een confereutie met de leiders der wetgevende macht ben ik overtuigd, dat geen tegen de Japanners gerichte wetgeving zal worden bekrachtigd." Hij voegde erbij, dat hij met vol doening heeft gezien, dat de bevolking van Californië en zijn wetgevers de pogiugen der Bondsregeering en van Japan waardeeren, aangewend om een einde te maken aan de Japansche instrooming. Hij besloot, dat naar zijn meening de aanneming van een tegen de Japan ners gerichte wet, een ernstige fout zou zijn; de Bondsregeering is bij deze kwestie meer in het bijzonder betrok ken haar wenschen moeten en zullen zorgvuldig in overweging genomen worden door het volk van Californië. Roosevelt's optreden heeft dus ge holpen. Maar gelukkig ook! DE BALKAN. De houding van Engeland. In een bericht uit Londen aan de Politische Coriespondenz wordt er op gewezen, dat in politieke zoowei als in handelskringen in Engeland de indruk heerscht, dat de schikking tus schen Turkije en de Donau-monarchie een veelbelovend keerpunt is ia de crisis en een groote schrede voorwaarts op den weg van de vreedzame oplos sing der hangende geschillen. Men wijst in Engeland opnieuw met klem de beschuldiging af, als zou er door leidende EDgelsche krin gen naar gestreefd zijn om de pogin gen tot een vreedzame oplossing der erisis te dwarsbomen. Zoo iets zou zegt men geheel in strijd zijn met den aard van Engeland's belan gen, die gebiedend eiichen dat Europa bevrijd worde van de drukende span ning, waaronder het gebukt gaat. Uit de bijzondere voldoening waar mede algemeen de oplossing van de geschillen tusschen Turkije en de Donou-monarchie begroet wordt, kan men zien hoe groot de spanning feitelijk was. Thans ziet men de poli tieke toekomst met grooter vertrouwen tegemoet, daar men hoewel er nog een heel eind weegs is af te leggen vóór een algeheele oplossing der oiisis bereikt zal zijn toch het kritiekste punt thans als bijgelegd beschouwt. Het gevoel van verlichting, zoo zegt de berichtgever der „Politische" ver der, toont zich ook opvallend in de zakenwerd. De depressie, waaronder de Engelsche industrie sinds eenigen tijd te lijden had, werd belangrijk vermeerderd door de verlammende onzekerheid van den algemeenen poli- tieken toestand. Engeland's handel en industrie kunnen daarom met de verhoogde vredeskansen, welke het gevolg zijn van de Turksch-Oosten- rijksche overeenkomst, niet anders dan uitermate ingenomen zijn. 't Is te hopen dat hel waar isl VENEZUELA. Is het comedie? Een opmerkenswaardig bericht, dat vroeger al eens onderstellenderwijs is gemeld, wordt gebracht door een tele gram uit Washington aan het Parij- sche „Journal des Débats". Dat telegram zegt n.l. dat het tus schen Gomez en president Castro af gesproken werk is en dat de laatste wel degelijk de bedoeling heeft naar Venezuela terug te keeren, als dr. Paul zijn zending zal hebben volbracht. Inderdaad is dr. Paul in Europa gekomen om de door Castro op on handige wijze verbroken internationale en diplomatieke betrekkingen te her stellen, omdat Venezuela er behoefte aan heeft het evenwicht in zijn finan ciën te herstellen en leeningen te sluiten, en dat Castro ongeschikt voor een dergelijke bemoeienis is geworden. Zoodra dr. Paul zijn zending zal hebben volbracht, zal men Castro naar Caracas zien terugkeeren en door Gomez met open armen ontvangen worden. Aldus deze telegrammen. Men kan van de Venezolanen héél veel gelooven... toch zouden we dit staaltje wat £1 te sterk heeten! Na alles wat dr. Paul over en ten nadeele van Castro heeft verteld en nog vertelt, lijkt 't wel te erg om te gelooven dat er zoo'n reuzencomedie is gespeeld! Maar.... wie weet! De hertog der Abruzzen, die met juffrouw Elkins wil trouwen, heeft incognito te Londen vertoefd. Men zegt nu weer dat hij afstand van al zijn titels en waardigheden wil doen omdeAmeri- kaansche juffrouw te trouwen. Anderzijds wordt gemeld dat hg eea grooten tocht naar 't Himalayagebergte onderneemt. Roosevelt als spreker. Uit Keulen hooren we dat Roosevelt een uit- noodiging van de Berlijnsche Universiteit heeft aangenomen om in Mei 1910 tot de studenten dier hoogeschool een voor dracht te houden. Er wordt beweerd, dat de president geen verdere uitnoodigingen van dien aard zal aanuemen. Blijkt dat het geval te zijn, dan zal hij in Europa emkel redevoeringen houden in Oxford, Parijs (aan de Sorbonne) en Berlijn. Aardbeving opde Filipijijnen. De vulkaan Laznas, nabij Luzon (Fi ip- pijnen) is hevig in werking gekomen. Naar men vreest is het omliggende land verwoest. Onderaardsch gerommel waar schuwde bijtijds de omwonenden, zoodat dezen de vlucht konden nemen. Tot das- ver is geen verlies aan menschenlevens bekend geworden. Stroomen lava dalem langs de flanken van don berg. Voor de slachtoffers in Italië. Kardinaal Fischer heef» in den doms van Keulen een plechtige Requiemmis opge dragen voor de zielerust van de slacht offers der aardbeving. Van een doode die nog le vend was. In de nabijheid van Braasel is een geval voorgekomen, zóó merkwaar dig, dat het 't oververtellen wel waard is. Een werkmansgezin ontving bericht, dat een oude bloedverwante in een der hospitaals bij Brussel was overleden en dat de begrafenis Maandagmorgen zou plaats hebben. De familie bevond zich eergister in het hospitaal, in rouwkleeren en voorzien van vele kransen, om de be grafenis bij te wonen. Snikkend stonden zij rondom hét bed der doode, van wie zij hartroerend afscheid namen. „Wat is zij reeds veranderd, arme tantehoorde men elkander zeggen. „Men zou ze nau welijks herkennen," antwoordde een an der. Een 8-jarig meisje werd zoo door het droeve gezic t aangegrepen, dat men haar naar den tuin bracht. Spoedig raakte het daar aan 't spelen, totdat het eens klaps vreeselijk begon te gillen. „Daar is mijn goede grootaaoe, die dood is!" riep zij en wees met bevende handen op eene wandelende dame. „Dood vroeg de grootmoeder, die van de zaak niets be greep, neen ik ben niet dood en ik heb nog geen zin om te sterven." Men stelle zich voor de verrassing der familieleden, toen zij plotseling tegenover hunne dood gewaande bloedverwante stonden De vergissing kwam spoedig aan het licht. Een beambte had iet nummer van het verkeerde bed opgegeven, zoodat de naam van de werkelijk overleden buurvrouw met die der grootmoeder was verwisseld. In vroolijka stemming keerde het ge zelschap huiswaarts om de rauwkleederen af te leggen. Hulde aan H. M. de Koningin. Men meldt uit den Haag: Uit goede bron kan worden mede gedeeld, dat in de bijeenkomst, gisteren ten huize van mevrouw Patijn gehouden, algemeen instemming werd betuigd met het voornemen te trach ten samenwerking te verkrijgen tus schen de comité's, die zich in de onderscheiden gemeenten in deze provincie hebben gevormd met het doel H. M. de Koningin een hulde blijk aan te biedeD. Het plan bestaat alle comité's uil te noodigen zich aan te sluiten aan het reeds in deze gemeente gevormd uitvoerend comité, dat dan door opnemiDg in zijn midden van de echtgenooten van de burgemeesters van de groote gemeenten in de pro vincie als provinciaal comité zal optreden. Hofberichten. H. M. de Koningin-Moeder zal hedenavond met Haar Zuster, de hertogin van Albany, de soirée be zoeken, die ten voordeele van de ramp in Italië te 's-Gravenhage zal worden gegeven. Z. K. H. Prins Hendrik heeft het voornemen het eerste Casino-bal van dit seizoen a.s. Dinsdag in het HoUl den Oude Doelen te 's Gravenhage t* bezoeken. Z. K. H. de Prins der Nederlands* zal deelnemen aan het diner, dat d« Belgische gezant a. s. Zaterdag geoft. Da nieuwe minister. Bij Kon. Besl. van 20 Januari ia met ingang van 21 Januari: lo. de minister van landbouw, nijverheid en handel, de heer A. S. Talma, eervol ontheven van het tijdelijk beheer van het departement va* waterstaat, onder dankbetuiging voor de door hem in deze den lande bewezem diensten 2o. benoemd tot minister van water staat de heer mr. L. H. W. Regout, lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal. („St. Ct.") De nieuwbenoemde minister va* waterstaat, mr. Regout, is gisteravond te half zeven per Staatsspoor *it Maastricht in de residentie aangeko men. De minister wordt hedenvoormiddag door H. M. de Koningin beëedigd e* zal vermoedelijk ook reeds hedeu het beheer van het waterstaatsdepartemsat uit hauden van den interimaire* minister, den heer Talma, overneme*. Mr. N. G. Pierson. Naar 't „Handelsblad" verneemt zal de heer Pierson bij de aanstaande Kamerverkiezingen niet meer een can- didatuur aanvaarden. Hooge leeftijd en gezondheidsredenen leidden tot dit besluit. Nog kau gemeld worden dat in de* gezondheidstoestand van den hew Pierson verbetering is waar te neme*. Absolute rust blijft echter voorge schreven. De relletjes te Breda. Door bemiddeling van de* burge meester van Breda heeft de firma Klep besloten het grootste gedeelte harer vroegere arbeiders wederom i* dienst te nemen, ofschoon zij da&raa* op het oogenblik geen behoefte heeft. Nederland en Venezuela. Interview met dr. Paul. Het HaagscheCorrespondentieb«reac meldt Dr. Paul, de Venezolaansche gedele geerde die gisteren te 's-Gravenhage is aangekomen, verklaarde i* ee* onderhoud in „Hotel des Indes", fiat hij zeer voldaan was over het resul taat van zijn onderhandelingen in Frankrijk en dat hij vertrouwde dat ook de geschilpunten, welke nog met ons land mochten bestaan, zeer spoedig uit den weg zullen worden geruimd. Nu het hoofdpunt in geschil door opheffing van het bekende Meidecreet verdwenen ie, blijven er nog slechte meer of minder ondergeschikte punte* te regelen. Hoofdzaak isherstel van de diplomatieke betrekkingen tusschen Nederland en Venezuela en van ons gezantschap te Caracas. Dr. Paul sprak het vertrouwen uit, dat de Neder- (Naar het Franuh) van RAOÜL DB NAVERY. 3D) I i flfuw gaf hetu' een overvloedig, vrooiiji; avondmaaldien avond •anx d» eerlijke "werkman bezit van tsgjn vaderscihaix Den volgenden" morgen wekte hij hem vroeg, wees hem een plants aan fie werkbank en begon hem de •amen en de behandeling der gereed schappen te leenen. Het ontbrak Antoine niet aan verstandhij onthield goed, zijn vlugg» vingers leenden zich uitste kend voor fijn werk; idoor den dia- *uantelijper goed verzorgd en zelfs verwond, warm gekleed, vertroeteld beechut, gewende hij zich aan dit leven en begon er eindelijk een groot nut in te zien. Bruno leerde W lozende avonden gingen vroo- iijk voorbij, en de jongen begon Bruno zoo niet lief te hebben, dan "beu minste te begrijpen, wat deze voor hem deed. De diamantslijper bespeurde in middels, dat Antoine telkens heel veel tijd verspilde, wanneer hij werk wegbracht. Hij speelde met andere kinderen, liep de militairen na of drentelde over de boulevards. Be stendigheid kwam niet in dat brein op. De diamantslijper hield zich maar steeds voor: „Hij is jong!" Maar Antoine was achttien jaar ge worden, en men moest bekennen, dat alle lessen op zijn hart afgleden- Onderrieht in den godsdienst liet hem koud- Hij vergezelde Bruno om hem genoegen te doen; pooit vond hij in den godsdienst een ver heffing des harten, een regel voor zijn geweten. Bruno, bedroefde zich erover. Maar de waardige man kon niets meer doen dan wat hij ver kregen had; het overige moest hij aan Gods hand overlaten. Naar gelang .Antoine in; zijn be roep meer vorderingen maakte, kreeg hij meer vrijheid. Hij sprak Bruno met een gemaakte luchthar tigheid aan. Men kon hem niet ver wijten, dat hij een leeglooper was en geen middelen van besta,ap bezat wat hij den handwerksman, te dan ken had, scheen hem vain weinig beteekenis toe. Hij vergezelde des Zondags den diamantslijper niet meer naar de kerk of op de wander ling. Hij knoopte met jongelui van zijn leeftijd betrekkingen aan, speel de en verloor dikwijls op een enkele kaart zijn geheele weekloonhij bedronk zich, vocht en kwam meer malen met bloed en slik besmeurd half dronken thuis, wel in staat een groote walging op te wekken- Bruno berispte hem op zachten toon. Toen hij zag" dat er niet naar hem ge luisterd werd, begon hij op een toon van gezag te spreken, da,t heilige gezag der genegenheid, die groote macht, welke men aan een onberispe lijk leven te danken heeft. Iu 't eerst luisterde Antoine niet ingehouden verveling, toen begop hij zieh te verzetten en oordeelde, dat hij veel geduld aan den dag legde met het oor te leenen aan de straf predikatiën van dien strengen mees ter. „Eigenlijk gezegd," voegde hij hem op zekeren dag na zulk een uit eenzetting van zakepi toe., „waar om kwelt ge mij zoo onophoudelijk .Welke rechten hebt ge op mij Zijt ge mijn vader „Neen," antwoordde Bruno zacht, „daarom...." „O, ik begrijp het al, gij hebt mij opgenomen, gevoed en...." „Zwijg, Antoine, laten yre dit on derwerp laten varen „Integendeel laten wij er over spreken. Ik heb genoeg van uw be wezen diensten, en het schijnt mij toe, dat gij ze mij te zeer verwijt." „Zoo ik dat gedaan had, zou ik er je vergiffenis voor vragen-" „Voor* een partijtje met kamera den..goede jongens,,!," „Zijn het ook goede werklieden „Kom, dat gaat mij niet aan." „Zij zullen je dan wel slechten raad geven." „Zij Nooit...., en dan, er bevindt zich onder hen één, die evenals mijn vader...."- „Ongelukkige," riep Bruno uit, „gaat ge met die menschen om „Ik ben niet trotsch.... en .zoolang zij eerlijk zijn...." „Dat kunnen z:e niet wezen." „Men is het, totdat men më;t de kast heeft kennis gemaakt." „Je bent wel op een kwade hel ling, Antoine." „Gij weet wel, dat ik morgen in de werkplaats zal zijn.... Men houdt Zondag, dat is verplichting, gij, oude Bruno, gij viert den Zondag en dan staakt men op Maandag, dat is gebruik niet voor u, dat weet ik wel, maak dat is geen misdaad...." „Antoine, men begint met Maan dag te houden, zOoals ge straks zei- dat; daarna gevoelt men op Dins dag een groote vermoeienis van de dubbele uitspatting der vorige dar gen en men voert niets deugdelijks uit.... d© gewoonte der luiheid neemt men spoedig aan- Ten laatste werkt men nog slechts drie dagen van de zes. Wanneer mep zich op dien weg begeeft, verlaat men het pad van den plicht." „Ik ben geien leerjongen, maar workman." „Hebt ge, toen ge werkman wterdt, opgehouden mijn aangenomen kind te zijn Antoine gaf geen antwoord, maar verbeterde zich niet. Er ontstond oneenigheid tusschen Bruno en den ondankbaren jonge ling; ze brak den goeden diamant slijper het hart en bewees hem, in welke mate hij zich bedrogen had. ,Toen Bruno op zékeren morgen ontwaakte, bespeurde hij, dat het bed van Antoine ledig was. Later ontdekte hij met schrik, dat hem een diamant ter waarde vah twee duizend francs ontbrak. Hij giste de vreeselijke waarheid. Bleek, plotseling jaren ouder ge worden, wanhopig, begaf de eerlijke man zich naar den juwelier, die hem werk verschafte. De heer Brunei kende hem en stel de hem op hoogen prijs. „Mijnheer," sprak Bruno met be vende stem, „ik mis één steen, een van drie karaat. Nu zijn de planken van mijn kamer niet meer in goeden staat; de diamant is ongetwijfeld tusschen de voegen gevallen. Ik ben een eerlijk man, niet in staat u onrecht aan te doen.... Ik kont u ver- Zoeken, dat u mij toestaat dit roosje gaanderweg te betalen, doordat u elke week een gedeelte van mijn weekloon inhoudt." Aldus ging Bruno een schuld van tweeduizend francs aan. Zijn leven werd niet enkel zeer zwaar en bovenmate afmattend, maar het miste voortaan alles, wat het vroeger opvropl ijkte. Hij kon niet aan Antoine denken, zonder da* de ondankbaarheid van den ellende ling zijn hart van verontwaardiging deed opspringen. Hij begreep, dat al les voor hem gedaan was. De kwij ting van zijn schuld hechtte hen* nog alleen aan het leven; niet da* hij in staat ware geweest in een oogenblik van wanhoop de hand aan zieh zelven te slaan, maar de smart zou hem ongetwijfeld hebben ▼«*"- plettend. De dagen en de nachten verliepen bij een ondankbaren arbeid. Het kostte hem geruimen tijd die groote som te betalen, maar het gelukt» hem en hij herademde weer. De ouderdom was gekomen, ee» eenzame ouderdom, een eeuwig klui zenaarsleven. Toch zou Bruno nooit een ongelukkige van de deur wijz/ea.; Geven was al zijn vreugde<, en wan neer men hem nog flauwtjes zag glimlachen, dan kon men denken!: „Bruno heeft zooeven weer ce» dienst bewezen." In de nederige wijk van. ide m» Descartes vereerde men hem. Ver scheidene families in de buurt ron den hem gaarne in hun midden heb ben opgenomen, hem getroost en op- gevroolijkt hebben; maar de grijs aard bleef een ongeneeslijke wond© in het hart behouden, hij liet geen vreemde hand er aan raken, zelfs niet als Idie trachtte ze te genezen, en hoe licht en zacht ze ook ware. Wordt vervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 1