n i ANEGANG A. VOI DER ÏWÖHLEN - Gr. I Aar kt 25 Mengelwerk. Een moedig krijgsman. M OFFIClEfiLE KERKLIJST. Afdeeling VELSEN en O. Afdeeling BEVERWIJK. Afdeeling LISSE. Afdeeling BENNEBROEK en O. Afdeeling SASSENHEIM en O. Sint jozefsgezellen-Vereeniging. R. K. Militaire Vereeniging. Chemische Wasschery Gr. Houtstraat 90. 'HAARLEM Teïef. 426-104ö Het Katholicisme in Japan. Pater S. Hoek, professor in de Fransche literatuur-geschiedenis aan de keizerlijke universiteit te Tokio, vertelde aan een vertegenwoordiger der XX Siècle (Brussel) verschil lende interessante bijzonderheden over de keizerlijke universiteit te Tokio in het algemeen en over de Katholieke beweging in het bijzon der, waaraan het volgende is ont leend. A De universiteit te Tokio telt bijna 5000 studenten met 300 professo ren van deze 300 docenten zijn 17 buitenlanders, vier professoren,waar onder pater Hoek maken het Katho lieke element uit. De betrekkingen tusschen de Katholieke hoogleeraren en hunne andersdenkende collega's zijn buitengewoon hartelijk; men bejegent ons steeds met den groot sten eerbied en onze collega's doen alles, om ons behulpzaam te zijn. De Katholieke beweging belooft over het algemeen goede vruchten te zullen dragen; de regeering is niet alleen het Katholicisme niet vijandig gezind, maar ondersteunt het op alle mogelijke manieren. In Tokio hebben de Marianisten een gymnasium gesticht, dat door scholieren uit de bete famieliën be zocht en door de regeering gesub sidieerd wordt. Daar deze school niet in staat is, alle leerlingen (816 in getal) op te nemen, heeft zich een comité uit Japanners gevormd, dat door een inschrijving in eenige dagen het mooie sommetje van 250.000 francs bijeengebracht had; tot dit comité behoorden vijf mi nisters. De werkzaamheid der Katholieke missionarissen in Japan is eene ze genrijke. In eenige jaren is he- aantal der Katholieken vervierdubt beid; men telt er thans in Japan 60.000dit getal is echter nog uiterst klein in vergelijking met de 50 mil- lioen menschen, die dit rijk bewo nen. De moeilijkheden, die onze missionarissen bij hun missiewerk ontmoeten, zjjn van verschillenden aard. De Japanners zijn een godsdien stig volkzij gelooven aan het be staan van een God en eene beloo ning na den dood; deze belooningI zal grooter of kleiner zijn, naar ver- houding der verdiensten, aan het vaderland bewezen. Dit is ook de verklaring van de dapperheid en de onverschrokkenheid der Japan- sche soldaten. De betere standen onder de Japanners zijn ook diep godsdienstig, zij verlangen echter van de missionarissen buiten de verkondiging van het woord Gods, ook een diepe veelomvattende we tenschap, Japan is een vruchtbaar veld; om het land te veroveren, hebben wij echter bekwame en ge schikte mannen noodig. Binnen. Kapitein Jean Richard. Gij hebt mij laten roepen? Merlin Thionville wees'den kapi tein een stoel en pookte het hout vuur op. Richard bleef echter staan, hij wachtte in militaire houding. Merlin Thionville liep zenuwach tig heen en weer, zijn voetstappen klonken hol in den kelder, waar zij zich bevonden om beveiligd te zijn zijn tegen de bommen van den vijand. Het wa.s Messidor van hetjaarl der Fransche Republiek (1793) en sedert drie maanden waren de Fran sehen ingesloten te Mainz, dat door de Pruisen werd gebombardeerd. Merlin bleef voor Richard staan en zeide: Wij zijn tot het uiterste. De kapitein verbleekte. Wanneer binnen een maand de Republiek niets voor ons doet... Hij voltooide den zin niet, maar dat was niet noodig, Richard be greep hem volkomen, wanneer er niet spoedig hulp kwam, zouden de Franschen Mainz moeten overge ven. Dit cnoet tot eiken prijs voor komen worden, tot eiken prijs. Men heeft mij gezegd, dat gij een goed ruiter zijt, hernam Merlin. Ja, burger. Ik zend u wellicht den dood tegemoet. Het zij zoo. Merlin Tbionvillen gaf hem een papier. Een brief voor Castina. Ik heb dicht in elkaar geschreven, opdat gij hem beter zult kunnen verber gen. Ik beschrijf hem onzen toe stand tot in de kleinste bijzonder heden. Als deze brief in handen der Pruisen viel, was het met ons gedaan, zij mogen niet weten, dat wij van honger vergaan. Zij zullen het niet weten. Gij moet te paard den Rijn overtrekken. Durft ge? Capet XV heeft het ook wel gedaan. Twee kilometers stroomop waarts. De vijand ligt lager. Tot uw orders, burger-verte genwoordiger. Merlin monsterde hem van het hoofd tot de voeten. Gij hebt geen laarzen, Ker- main. De grenadier, die in den hoek zat te dutten stond op. Haal een paar laarzen en olie. In een oogwenk was de grenadier terug met een paar hooge laarzen van een Duitschen postillon. Het leer was hard geworden, maar de grenadier smeerde 't met olie in, die ten slotte lar.gs de laarzen droop en toen waren zij in zooverre zacht geworden, dat Richard ze kon aan trekken. Vervolgens wilde hij naar het vuur gaan maar de grenadier trok hem aan den arm terug en riep: Pas op, gij zoudt branden als hout met de geoliede laarzen, bur ger-kapitein. Richard ging heen na een militairen groet aan Merlin Thionville, die aan de ruw houten tafel zat. Op een hoeve nabij Mainz had de belegeraar, de Pruisische gene raal Wurmser, zijn hoofdkwartier opgeslagen. Den Pruisen ontbrak het aan niets, de generaal had zijn stafof ficieren bij zich aan een goed voor zien diner genoodigd en de Fransche wijn stroomde over de tafel, waar op gebraden vleesch en heerlijke visch uit den Rijn stond, terwijl het tafelzilver glinsterde in het geel achtig schijnsel. Het ging er vroolijk toe en er werd champagne gedronken op den ondergang der nieuwe Republiek. Een trompetmajoor trad binnen en bleef in onberispelijke houding aan de deur staan tot het den ge neraal zou behagen hem aan te spreken. Wat is er? vroeg Wurmser. De huzaren van Wolfrat heb ben een kapitein der patriotten ge vangen genomen. Wanneer? Een uur geleden op den an deren oever. Waar is hij? Hier. Breng hem voor ons. Hij verzette zich als een razen de en daarom hebben wij hem de handen op den rug gebonden. Goed. De trompetter-raajoor ging heen. Een officier der patriotten. Het nieuws ging als een loopend vuurtje de tafel rond. Aller oogen richtten zich naar de deur. Ricaard trad binnen met gebon den handen. Generaal Wurmser keek hem spottend aan en vroeg? Zoo burger, komt ge ons eens vertellen over hoeveel dagen wij te Mainz zullen zijn? De kapitein haalde minachtend de schouders op. Zoodra ge er als krijgsgevan gene wordt binnengeleid. Generaal Wurmser dronk zijn glas uit en bleef kalm zitten. Hij had een papier bij zich, zeide de trompetttr-majoor, dat zeker een belangrijke mededeeling inhield, want toen hij gevangen ge nomen werd, was zijn eerste bewe ging bet in te slikken. Wurmser en de stafofficieren ke ken elkaar aan en daarop vroeg eerstgenoemde aan den trompetter- majoor: Waar ging hij heen? - Westwaarts. Dus naar Castine. Dit gaf den opperbevelhebber te denken, Hij heeft zes huzaren gedood, eer wij hem gevangen hadden, her nam de trompetter-majoor. Zoo. GeneraalWurmser wenkte een kleinen grijsaard met lange haren, die een groenen rok met fluweelen kraag droeg en niets militairs over zich had. Heer dokter, die man heeft in 't lichaam een papier, dat ons zal inlichten omtrent hetgeen er te Mainz voorvalt. Dat moet ik hebben. Uw excellentie kan er op re kenen. Ik zal hem een braakmiddel ingeven, of zoo het noodig is, de de maag opensnijden. De oogen van kapitein Richard fonkelden. Men bracht hem naar een naburig vertrek en een dra gonder werd voor de deur op post gezet met getrokken sabel. In die kamer, waar Richard alleen was, brandde een groot houtvuur. Hij schuimbekte van woede, toen hij bedacht, dat hij Mainz aan den vijand zou overleveren. Zijn handen waren nog steeds gebonden. Hij rukte met uiterste inspanning van krachten aan de koorden, maar deze waren te ste vig en weerstonden zijn spierkracht. Toen voelde hij zich zwak en weende. Voor zijn geestesoog zag hij zijn moeder, zijn vaderland, het bom bardement, de republikeinen van zijn compagnie, Merlin Thionville. Germain, die zijn laarzen met olie insmeerde. Germain. Die naam was hem een openbaring. Pas op, gij zoudt branden als dor hout. Richard wierp het hoofd fier in den nek. Telefoon No. 1471. HAARLEM Specialiteit in WITTE en TRICOT GOEDEREN, PiSCAER's - - - SCHOENENMAGAZIJN. Het beste adres vaor soiled werk. Hij hoorde de vlammen knette ren onder den schoorsteen, het ros sige schijnsel van het vuur wierp een onzeker licht in het vertrek. In de verte zong een Duitsche sol daat een vaderlandsch liedje, het gfluid drong slechts zwak tot hem door; bij wijlen werd het refrein door anderen in koor herhaald. Dat gezang klonk hem als een doodenzang in de ooren. Nu aarzelde hij niet langer, trad vastberaden op het vuur toe en stak er zijn beide voeten in, nadat hij op een houten bankje voor den schoorsteen was gaan zitten. De olie vatte dadelijk vlam. Richard brandde als een toorts. Toen ds dokter een uur later met zijn middelen en zijn instrumenten naar den patriotten-kapitein ging, vond hij een verkoold lijk. Gered door zijn hond. Neen, riep Charles Montfort uit, ik maak geen onderscheid tus schen een hond en een mensch! Oprecht gesproken is mij dikwijls zelfs een hond liever dan een mensch. De dood van mijn trouw, aanhan kelijk dier zou me me evenveel pijn doen als het verlies van een goeden vriend, misschien nog meer. Sinds de acht jaren, die wij bij elkaar doorbrachten, is hij niet slechts mijn voortreffelijken kameraad geweest, maar hij heeft mij ook tweemaal het leven gered onder omstandig heden, waarin een tweebeenigen vriend niets zou zijn overgebleven dan hoogstens mei mij te sterven. Al leefde ik honderd eeuwen, toch zou ik den middag van den llen Juli 1897 niet vergeten. Ik was uit getrokken ter bestijging van den „Duivelshorn", die, zij het ook min der hoog aan de Zwitsersehe „Mat- terhorn", evenwel een zeer hooge en bovendien uiterst gevaarlijke berg is. Er zijn plekken, waar iemand menigmaal in zoo ruime mate stee- nen op den kop regenen, dat men er een geheel escadron cavalerie mee zou kunnen vernietigen. Van natuur ben ik onverstandig, en zelfs doldriest. Wijl ik altweemaal den „Duivelshorn" had beklom men, vleide ik mij hem volkomen te kennen. Buitendien verliet ik mij op hst instinct van Miraut. Die brave hond is geboren in het ge bergte en heeft behalve een goed geheugen van wegen, een merk- digen „neus" voor de richting. Voor het aanbreken van den dag verlieten wij Anzeindaz, en om 9 uur 's morgens hadden we den top bereikt. Op den terugweg sloeg ik in spijt van mijn hond, een weg in, welke ik meende te kennen. Het was een dier verschrikkelijke plaat sen, zooals deze berg er zoo vele heeft, en waar onze tijdgenooten overigens de emotie van het ver hevene vinden, of minstens meenen te vinden. Ik liep zonder eenige moeite een poos door, alleen gebra den door de zon, die daar sta ik borg voor, hier veel glooi ender is dan de zon der Sahara. Wij waren derhalve erg tevreden, Miraut en ik, toen we ons konden neerzetten in de schaduw van 'n ontzaglijk rotsblok en ons door 'n flink ontbijt, uit koud vleesch, gei tenkaas en uitstekend brood be staande, konden sterken. Daarbij beging ik alleszins de dwaasheid, een fleech Dezaley te ledigen, een schijnbaar onschuldig wijntje, doch dat hoogst verraderlijk is. Het steeg me naar het hoofd en begon er te spoken. Ik begaf mij weer op weg en doorliep een oeverbedding, die ik vroeger geloofde te hebben doorwaad. Miraut was weereenigs- Wrtea zullen door de bezorgers der «Banier" intijds worden verstrekt. Namens het Bestuur, B. BUKGEK, Secr. Vergadering op Zondagmiddag, te half uur, voor de onderafdeeling Johannes Deo, bovenzaal G. Bensen, Nogmaals worden de leden dringend v8rzo«ht deze vergadering bij te wonen. MEDEDEELING. Door de leden van „Hulp in Nood" Jordt beleefd verzocht aan de leden van V afdeeling Yelsen en O., dat zij, die in Jet bezit zijn van oud papier, of zij die oet willen bewaren, opdat het later zal *orden afgehaald, daarvan kennis zullen Seven aan de onderstaande adressen. Door behoefte ziet de onderafdeeling '&ngs dezen weg eenige uitkomst, om de 2'eken onderstand te kunnen verstrekken eQ te blijven verstrekken, daar zij het oude Papier bij groote hoeveelheid kan ver hopen aan de fabriek. Adsessen zijn B. Wijker, Stationsweg Velseroord. H. M. v. d. Bos, Kanaal- Jade 39, Wijkeroog, C. P. de Jong, Hol- '&nd op zjjn Smals D. Dudink, Noorder- Jorpstraat 67, Yelsen. L. Tervoort, Diie- •uis D. 28 Velsen. J. Alders, Velserduin Velseroord. Namens het Bestuur, P. VERSTEEG Secr. Boodsgebouw: Peperstraat 15. Zaterdag 24. Jan., 's avonds van 7 tot 8 Uür ritting der Spaarbank St. Antonius van 7 tct 8 u, zitting der Spaarkas St. Ni- «olaas en Communiefonds. Zondag 24 Jan., 's avonds 7 uur, leden vergadering in het Bondsgebouw. Op deze Vergadering zal plaats hebben jaarverslag •ecretaris en rekening en verantwoording Van den penningmeester. Zondag 30 Jan., 's avonds te half 8 uur, viering van het Jaarfeest, in het hotel „De Zon" voor de leden, eereleden en kun damesook toegankelijk voor heeren Donatesrs. Namens het Bestuur, J. DE GOEDE, Secr. Boodsgebouw: Dorpstraat G 115. Zaterdag 23 Jan., 's avonds van 7 tot 8 uur, zitting Spaarkas, iu de R. K. Jon gensschool. Dinsdagavond repetitie Zangver. De leden der Spaarkas worden verzocht hun boekjes in te leveren voor bijschrij- den rente 1908. Leden, die een Jaarboekje ver langen, kunnen dit verkrijgen bij den Secretaris A. H. Schrama. <1 10 cent. Namens het Bestuur, A. H. Schkama, Secr. Dinsdag 26-jJan., 's avonds 7 uur, verga dering in het vereenigingsgebouw. Aller epkomst gewenscht. Namens het Bestuur, J. A. VERNOOIJ, Secr. Maandag, 25 Jan., des avonds ten half 7 uur, Propaganda-vergadering. Spreker de Weled. heer J. W. Smit, President van het Centraal-Bestuur. Toegankelijk voor alle katholieken; aller opkomst ge- vrensnht. Namens het Bestuur, ZANDVLIET Secr., HAARLEM. Vereenagingsgebouw Zoetestraat No. 3 Geopend des Zondags van 12-3 en van 5-10 uur. Op werkdagen van 6 tot 10 uur 's avonds. Zoetestraat 13. Het gebouw is dagelijks geopend, des avonds van 6—10 uur en op Zon- en Feestdagen den geheelen dag. Liefdewerk: St. Josephs Ambachts- leeriingen. Zoetestraat (voor jongens van 1317 jaar). Zondagavond van 56 uur Godsdienst onderricht, van 6 tot half 8 gelegenheid otot ntepanning. R. K. Vereeniging tot bescherming van meisjes, gen. „St. Martha." Het Bemiddelingsbureau der Vereeni ging is geopend eiken Dinsdagmiddag van 12— 2 uur, voor betrekkingen ais dienstboden enz., Donkere Spaame 22, alwaar voor R. K. dienstmeisjes wier oudere buiten de stad woonachtig zijn iederen Zondag- en Woensdagavond van 810 «ure gelegenheid bestaat tegen de geringe vergoeding van 5 ct. per week haar vrijen tijd aangenaam en gezellig door te brengen. Aanmelding daartoe aan het „Te Huis" op bovengenoemde avonden. R. K. Propagandaclub „P1US X", veer Haarlem en Omstreken. Algemeene Vergadering op Woensdag 27 Janaari a.s. des avonds ten 8 ure in het gebouw „St. Bavo", Smedestraat 23, Haarlem. Agenda: 1. Opening door den Voorzitter. 2. Voorlezing notulen. 3. Xededeelingen. 4. lastallatie van den Geestelijk Ad viseur. 5. Verkiezing bestuur, met aanvulling van 2 bestuursleden. 6. Aanvraag Koninkl. goedkeuring. De Secretaris. N B. Zij die zich wenschen op te geven als adspirant lid vinden daartoe ter dezer vergadering gelegenheid. MARIA-VEREENIGING. R. K. Vereeniging tot bestrijding van het drankmisbruik vergadert elke twee maauden, hetwelk vooraf in de agenda dezer Courant wordt bekend gemaakt. In de vergadering is gelegenheid zich voor het lidmaatschap te iaten inschrijven tusschentijds bestaat hiervoor gelegenheid bij het seeretariaat der. Ver. Gr. Hout straat 52 R K. Zangvereeniging ARTI ET RELIGIONI. directeur de Heer JAC. DE JONG. Dinsdagavond wordt de gewone repe titie gehouden in de bovenachterzaal van het Café Brinkmann. Wij rekenen alsdan op u aller tegenwoordigheid. Tevens brengen wij in herinnering, dat wij zoo noodig, per advertentie in de „Nieuwe Haarlemsche Courant", eene buitengewone vergadering zullen uit schrijven. HET BESTUUR., X f X j X f X f X X f X X j X f X X f X IS x^xix|xfxix4x|x>x4xfx4x

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 11