DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. Jhr.Dr. I.F. vanLENNEP SOndeipSsMÊ&TOffii 2S*Hl-3Ss HsapSem Öuerueen-Bloemendaal- Vogelenzang. R&üfp in Znid-iiaiië; BUITENLAND. BINNENLAND. Sociale Berichten. Uit den Omtrek, De Onschuld Zegeviert, WOENSBACS 27 JANUARI IS©9. 33ste jaargang No. 6800 Bureaux van Redactie en Administratie Intercommunaal Teiefoeraraiimmer §426. Bij de Raadsverkiezing op ©owderdag a. s. bevelen wij allen R. K. en Christelij- ken kiezers ten dringendste aan, hun stem uitte brengen op de» candidaat der Christelijke partijeM. Velsen. Haarlemmermeer. Verspreide Berichten. FEUILLETON.. 4 BK HUBLEHSCHE COURMT ABOHNEMENTPRUSi Per 3 maanden voor HaarlemI 1,35 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per postj 1.80 Afeoudarlijke nummer» 0,03 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf0,60 (contant) f 0,50 Elke regel meer0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie a contant. Alle betalende abonnés op dit blad, die In bet bezit eener verzekeringspolis zijn, zjjn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor: GULDEN bi| levenslange en ge schiktheid tot workea. GULDEN big overlijden. GULDEN bij verlies van éen hand of voet. GULDEN bij verlies van éen oog. ieo GULDEN bij verlies van éen duim. GULDEN bij verlies van één wijsvinger. GULDEN bü verlies vaa éen anderen vinger. De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Ocean", Bijkantoor voor Haarlem, Nieuwe Gracht 11. Wij ontvingen nog, ter overma king aan Z. H. den Paus, voor de slachtoffers der vreeselijke ramp: A. W., Ot. W., en D. W., te 0 verveen f 10. Tot zekera intentie f 1.50. Vas een lezeres te A msterdam f 10. V. D. f 0.75. Onze inschrijving wordt einde Januari gesloten. Be raadsvergadering van Velsen, waarvan het verslag elders in dit blad is te vinden, nsag wel in ieder opzicht zeer merkwaardig worden genoemd. De stemmingen en discussiën heb ben voldingend bewezen, dat het nu met het régime-Netscher, dat sinds eenige jaren deze gemeente heeft gere geerd, uit is! De rechterzijde heeft zich, onder de beproefde leiding des heeren Ver meulen, als één man en eendrachtig, wetend wat ze wil, tegen de vroeger- oppermachtige heerschappij van den heer Netscher verzet. En daarmede is 'tmet diens groot heid uit! Dat is een dubbele gelukwensch waard. Vooreerst aan de gemeente Velsen, welke naar ons waarachtig gevoelen under het Netscher-régime den onder gang te gemoet ging, wat trouwens de geraeentenaren aan den lijve hebben ondervonden. Bn anderzijds aan de reehtsche meerderheid, die de eenheid hooghield, en tactisch te werk ging. Moge het zoo blijven Yelsen kan er niet anders dan voor deel bij hebben Wjj ontvingen dezer dagen een blaadje, dat in het district Haarlem mermeer vrijgevig wordt rondgedeeld een pamflet dat het denkbeeld ver dedigt om het Katholieke Kamerlid voor dit district, den heer Van Wichen, bij de a.s. verkiezingen eruit te gooien, en in zijn plaats den heer Balvers, een Hillegomsche dorps-grootheid, te kiezen. Tevens ontvingen we een aantal ingezonden stukken, artikelen zelfs, kant en klaar, om den inhoud van het blaadje te bestrijden en het dwaze van een candidatuur-Balvers aan te toonen. Wij moeten den geachten inzenders dezer artikelen en stukken berichten, dat wij in deze kwestie op dit oogen- bli k geen polemiek wenschen te voeren. Onze opinie is bekend. Doch wij achten het onnoodig, door twistgeschrijf de gemoederen in het district Haarlemmermeer nóg meer op te warmen dan ze nu reeds zijn. Ongetwijfeld zal te gelegener tijde door bevoegde pen wei tegenover de verschillende beweringen van het bedoelde blaadje een afdoend betoog worden geleverd. Om twistgeschrijf nu uit te lokken, achten wij het echter niet de tijd noch de beste gelegenheid I Alléén zij op verzoek van een hooggeacht correspondent één zaak bier met twee woorden rechtgezet. W ij vernemen van dezen correspon dent, dat, door sommigen in het kies district Haaïlemmermeer nogal gecol porteerd wordt met een artikeltje uit „De Voorhoede" van eenige weken geleden, waarin de schrijver betoogde, dat er eens wat frisch bloed in de Tweede Kamer moet komen, dat er nieuwe candidaturen van mannen uit verschillenden stand noodig zijn. Dat artikeltje wordt aangehaald als steun voor de candidatuur-Balvers. Men zij er echter op gewezen, dat dit absoluut ten onrechte en vierkant tegen de bedoeling van den schrijver uit „De Voorhoede" in, gebeurt! Want eerstens zegt deze schrijver in hetzelfde artikel, dat men zich wèl moet wachten, om dorpsgroothe den, die in hun omgeving misschien nummer één zijn. maar dadelijk ge schikt voor Kamerlid te achten. Daar voor is wat méér noodig 't Is ol de schrijver bierbij het, kiesdistrict Haarlemmermeer op het oog had! En ten tweede verduidelijkt deze schrijver in een later artikeltje op bedoeling nog nader met te zeggen: „Yxn heelerharte onderschrijf ik de stelling, dat niet dan om zéér gewich tige redenen een zittend Kamerlid bij een verkiezing openlijk gedesavoueerd mag worden. M»ar met geen woord heb ik in mijn artikel Cundidaiuren op het tegen deel ook maar gezinspeeld. Volstrekt niet heb ik bedoeld, of er zelfs ook maar één oogenblik aan ge dacht, om aan te sporen, om tegenover aftredende Kamerleden nieuwe can didature» te stellen.» Dit moesten we even recht zetten, nu zooals we hooren het bewuste ar tikeltje op sommige plaatsen dienst moet doen voor depropaganda-Balvers. ,,De Voorhoede" staat dus dat blijkt voldingend niet aan de zijde van degenen, die den heer van Wichen een beentje willen lichten! UUITSCHLAND. Het „bloe" wankelt. Het monsterverbond tusschen libe ralen en conservatieven, waarop von Büiow steunt, loopt ernstig gevaar. En die in de positie van de kanse lier zeer wankel geworden. De conservatieven zijn vierkant ge kant tegen de jongste voorstellen der regeering, als de hervorming van het Pruisische kiesrecht, en de voorge stelde uitbreiding van de rijkssucces- siebelasting, Daarenboven smeult onder de conservatieven ontevredenheid over den grooten ommekeer, die op den November-storm gevolgd is. Hoewel het woord crisis nog niet genoemd wordt, spreekt men toch van onbehaaglijkheid in den politieken toestand. ITALIË. Het veto. Men meldt uit Rome, dat. Z. H. de Paus eerlang een decreet zal uitvaar digen om het recht van veto, dat naar oud gebruik door Spanje, Oostenrijk en Frankrijk nog bij de Pauskeuz zou mogen worden uitgeoefend (althans volgens de opinie van sommigen anderen zeggen dat dit recht al ver vallen is) definitief af te schaffen; Men weef dat tegen kardinaal Ram- poiia in het jongte Conclave door Oostenrijk een veto is uitgebracht, waartegen de oudste kardinaal toen dadelijk protesteerde. Katholieke hulpvaardigheid. Op de jongste door de „Osservatore" gepubliceerde lijst van bijdragen aan den H. Vader gezonden voor de slacht offers van de aardbeving, wordt ook vermeld: „het diocees Haarlem 5.000 lires" en „door tusschen komst van mons. Giovannini uit Holland 100 lires. („Msb".) DE BALKAN. Het conflict tusschen Bulgarije en Turaije. Daar valt niets aan te verzachten: de zoolang gevreesde Balkan oorlog dreigt nu onmiddelijk door de plot selinge krijgstoerustingen van Bulgarije dat ineens tot mobilisatie aan de Turksche grenzen besloten heeft. De bevolking is er in enthousiasme en krijgszuchtig gestemd. En al zeggen de overheden nog, dat alies goed zal afloopenwe hopen het, maar zijn er niet zeker van. Turkije houdt zich kalm, dat is een voordeel. Maar ze zitten niet stil, hun troepen staan óók gereed, en bij de minste oorzaak kan het tot een botsing komen waarvan de gevolgen niet te overzien zijn. Want Turkije is anders dan vroeger, toen het voor een militaire demonstratie als deze misschien zou gebukt hebben De Jong-Turken laten niet met zich spotten. In Weenen vooral ziet men met levendige belangstelling den loop van zaken aan, waarnaar trouwens heel Europa belangstellend het oog richt. Z De Balkan is weer een kruidvat, en de lont ligt aangestoken ernaast. Er is maar één vonk noodig, die overspringt, en de uitbarsting is daar. Zal het zoover komen?... De Etna werkt. Stroomen lava vlieden van den berg af, en verschillende dorpen zijn vernield Duizenden Sicilianen zijn alweer geruïneerd! Een batig slot. Dat Spanje onder het Katholieke ministerie Maura goed vooruitgaat blijkt wel uit de cijfers van den dienst van 1908 die een batig slot opleverde van 45.221.470 pesetas! De vredes-prijs. Een Belgische parlementaire commissie heeft unaniem den heer Beernaert aanbevolen voordon Nobelprijs voor dea vrede. De verliefde hertogderAbruz- zen zal nu toch weer niet gaan trouwen met zijn Amerikaansche liefde, Want men meldt, dat hij 22 Februari te Mar seille scheep gaa- naar Calcntta. De her tog zai trachten den Gaurisankar'to be klimmen en het record te slaan van de bestijgiug van bet Himalaya-geber®te. Het ligt zijn plan daarna een reis deor Thibet te maken. Hij deukt vier jaar weg te blijven. Luchtvaart. De Belgische Moni- teur maakt een besluit openbaar, waarbij de Koning een prijs van 25,000 frank beschikbaar stelt, uit te keeren in 1911 aan den schrijver van het beste werk, waarin de vorderingen van de luchtvaart worden uiteengezet en de doelmatigste middelen worden aangegeven, om de luchtvaart aan te moedigen. Prins Hendrik aan den Hoek. Z. K. H. Prins Hendrik ia gisteren namiddag twee uur per automobiel aan den Hoek van Holland aange komen en begaf zich daarna met de stoomreddingboot President van Heel naar het gestrande stoomschip Trunk- by en vervolgens aan boord. Na ruim een uur is de Prins weer op dezelfde wijs veitrokken. Verkiezing voor de Eerste Kamer. Bij Kon. Besl. is machtiging ver leend aan den Commissaris der Konin gin in de provincie Limburg tot het bijeenroepen van de Staten op Don derdag 11 Febr., ten einde alsdan aan de orde te stellen de verkiezing van een lid van de Eerste Kamer, ter voorziening in de vacature, ontstaan door de benoeming vaa den! heer mr. L. H. W. Regout tot Minister van Waterstaat. Het diplomatiek diner. Ten Hove had gister het diploma tiek diner plaats. Daarbij werden de honneurs tegenover de gasten waargenomen door H.M. de Koningin-Moeder en Z.K.H. de Prins, wegens verhindering van H. M. de Ko ningin, die afzonderlijk dineerde met Haar tante de Hertogin van Albany. Aan het. feestmaal namen deel: mevr. de Beaufort, gravin Du Monceau. mevr. van Tets van Goudriaan, ba ronesse van Ittersum, baronesse van Burmania ;Rengers; baronesse Sloet van Marxwel; generaal Du Monceau, de groot officieren jhr. de Ranitz, baron Sirtema von Grovestins, baron v. Palland-NeerrijueD, baron H. W. J. E. Taets van - Amerongen en de kamerheer-ceremoniemeester baron Snouckaert van Bchauburgallen van Hr. Ms. Huis; voorts het diploma tieke corps de Minister v n Buitenl. Zaken en mevrouw de Marees; de Belgische gezant en mevr. Guillaume, de Rumeensche gnzant en mevrouw Mavrocordato; de Perzische. Frarische en Japaneche gezanten de Spaansche gezant en mevrouw de la Rica; de gezant van Brazilië en mevr. Lisbos; de Dnitsche en Oostenrijkeche gezante; de Amerikaansche en mevrouw de Beaupré en de Russische gezant; ter wijl de H. Stoel, Uraguaij, Groot* Brittannië en Portugal door de zaak gelastigden waren vertegenwoordigd. Uit de Staats-Courant. Bij Kon. besl. is benoemd tot com missaris van politie der gem. Harder wijk en tevens comm. van de rijks politie, J. W. Felix, thans inspecteur van politie te Delft. Bij Kon. besluit zijn benoemd: bij het wapen der artillerie, bij den staf van het wapen, tot kapitein, de le luit. G. G. van Everdingen, van dien staf, adjudant van den gouver neur der Kon. Mil. Academie bij het 2e regiment vesting-artillerie, tot le luitenant, de 2e A. F. J. M. Drossaerts, van het korps; bij het 4e regiment vesting-artillerie, tot kapitein, de ie luit. F. I'. Kuijper, van het le regiment veldartillerie. £De Pauselijke Oud-Zouaven. Naar Het Huisgezin verneemt, zal in den loop van dezen zomer een groote protestmeeting der Nederland- sche pauselij ke Oud-Zouaven in Oudeu- bosch worden gehouden. Zondag ver gaderde het bestuur van den Ned. Z.-B. te Utrecht, waarop alles vast gesteld en besproken werd. Betere plaats dan Ouden bosch kan men niet denken, daar alle Nederlandsche Zouaven, destijds naar het terrein van den ooriog vertrokken, hier afstapteD en in het gastvrije Instituut en op de pastorie minstens een dag verblijf hielden. De Landbouwtentoonstelling to Gouda. De Prins der Nederlanden heeft, als voorzitter van de Koninklijke Neder landsche Landbouwvereeniging, het Beschermheerschap aanvaard van da landbouwtentoonstelling, die op 31 Augustus, 1, 2 en 3 September a.s. te Gouda zal gehouden worden, ter gelegenheid van de algemeene verga dering van de Holiandsche Maat- sohappij van Landbouw. Nederland en Venezuela. Uit Den Haag meidt men dat de onderhandelingen tusschen onzen minister van Buitenlandsche Zaken en den Venezolaanse hen zaakgelas tigde geopend zijn. Maandag heeftdr. Paul de eerste Nederlandsche nota ontvangen. Tot Zaterdag verblijft dr. Paul ia Den Haag. Hij gaat vandaar naar Londen, om met de Engelsche regeering enkele zaken te regelen. Werkloosheid. Het „Sociaal Weekblad" betoogt dat een nationale vereeniging t6ge* de werkloosheid noodzakelijk is. Het blad toont aan dat ae plaatse lijke commissies die, als de nood&a» den man is. worden gevormd en dan weer ontbonden, blijkbaar niet weten of geldelijke ondersteuning dan wel werkverschaffing (en op weike wijze?) de beste wijze van steun is. Een na tionale vereeniging zou congressen kunnen samenroepen ter bespreking, verslag doen der opgedane ervaringen, inlichtingen verzamelen omtrent emi gratie, adviezen inwinnen enz. Thans nu zooveel personen zich met de zaak der werkloozen bezighouden en het geruis eener behoorlijke orga nisatie wordt gevoeld, acht de redac tie van het „Sociaal Weekblad" de» tijd der oprichting van zulk een ver eeniging daar en verzoekt hen die met het denkbeeld sympathiekere* haar daarvan kennis te geven (Hee rengracht 291, te Amsterdam. SCHOTEN. Wel treurige tijden. Tengevolge van de ingevallen vorst zijn de werk zaamheden in de verschillende bouw bedrijven weer gestaakt. Hierdoor zfj» weer tal van arbeiders werkloos ge worden, zoodat de toestand vaa het Werkloozen-comité er weer niet beter op wordt. Naar wij vernemen zullen bij den Burgemeester van Bioemendaal pogingen worden aangewend om gel den voor dit doel in die geme&ate ia te zamelen. Burgl. Stand. Geboren: doch ter van M. C. Kroon—de Witt. BLOEMKNDAAXi. Burgerlijke Stand. Gehore». A. Th. BotingDobbe van Bergen, d. Overleden: W.S.Bakker80 j. A.M.Kop, 84 j. ZANDVOOE.T. Een wilde koe. Een knecht van (Naar het Franeah) van RAOUL DE NAVERY. 65) 'J*, wfj zij» wreed, spotlustig', slecht! Bn wat moeten zij dan voor biju ponders daarin vinden, die leegloor pers, als zij een man va.n vijf en twintig1 jaren zien, die zich verweert tegen de pijlen van een vreeselijke jbesdhulldiging JQn mijn moeder, wier edel en bleek gelaat zij zullen zien, en mijn zus ter, die hun onbeschaamde blikken ifeeleedigen, en Alexie, wier getuige nis 2<oh)der mededongen geëischt zal weddeni Dri© vrouwenharten, vóór die vampyrs ontsluierd, dne ti'oosteloo- jren, vóór een bloeidrooide balie ge sleept, drie engelen, uit den' kelk y«n een ander drinken! XXXI, Üïioou is zooeven hinnejnget reden - Zijn vporhoofd wordt somberder, «aartrfate mijn kansen' slechter wór den. Nicolas volgt hem, terwijl hij met moeite een groot prentenboek, dat Marianne mij toezendt, op Zijn armen torst. Ik heb Nicolas op mijn knieën genomen. Eensklaps greep Nicou, wiens oo- gen een denkbeeld aan de zoldering schenen te zoeken, mijn wandelstok uit den hoek der kamer en begon als een razende op den muur te slaan. „Wat is er toch, vader Nicou?" vroeg ik. „Er is, dat men hier slecht be diend wordt.... Pauluche, da gevan gene, die uwi kamer moet schoon houden en u verzorgen, kan gerust bezems vragen, men zal ze hem niet wieigeren.... Is die kamer nu geveegd en schoongemaaktHet wemelt van ongedierte, en oude menschen zeg gen, dat sommige vergiftig zijn. Weg, leelijk beest! Wacht, ik zal het doodmakenPauluche verliest er niets bij met wachten." «Wat, wilt gij Pauluche doodma ken „Neen, Pauluche niet, maar die andere..,.. Eindelijk, daar is ze!" riep Nicou terwijl hij den muur een laatste slag toebracht, een zoo klinkenden slag, dat het boek uit de kleine banden! vatt Nicolas viel, en de wandelstok in twee stukken brak. i „Nu", zei ik, „gij houdt er een rage manier op na om de muren te ohderztoekcu, Nicouwees gerust, ik doe geen pogingen om te ont snappen." „De zaak is, ziet gij, dat ik niet van spinnen houd." „Hoe, van spinnen?" „Ja, ik heb die gindsche doodge maakt." „Dan hebt ge mijn spin doodge maakt." „Ach, mijn hemel, mijnheer, hieldt gij van dat dier vroeg de brave man. Ik kon niet nalaten te glimlachen. „Gij bewijst mij integendeel een grooten dienst. Verbeeldt u, Nicou, ik had bij mijzelven gezegdAls de spin morgen een vlieg vangt, ben ik yprloren...." „Dus door die spin te dooden...." „Redt gij mij misschien het le ven.... Ja, hoe zwak een voorteeken, een lichtstraal ook zijn moge, wan neer men lijdt en wacht, geraakt men er met nieuwte kracht aan ge hecht. Kinderachtig, dat is waar, maar de mensch is zoo lang een kind!" „Nu ge kunt u er op beroemen mij een geduchten schrik bezorgd te hebben." „Ik?" 1 „Toen ik u een kreet hoorde sla ken, meende ik, dat gij spijt hadt van het beestje. Toen kwam1 mij in de geiachtei, dat een gevangene er een tam had gemaakt, en iiat hij er veel van hield...- Gij begrijpt, dat ik niets liever heb, dan dat mijn gasten minder neerslachtig rijn.... Ik heb er, die muizen opkweeken, de groote falsaris, die eerstdaags ter gerechtszitting zal verschijnen, is de beste vriend van een musch, welke hem alle morgens wakker maakt, door met zijn snavel tegen de vensters van zijn cel te komen pikken. Men heeft verstrooiing noo dig ,hoe ook...." „Goede Nicou, gij bezorgt mij die op allerlei wijzen." „Gij zijt ook niet als de anderen..." „Dat zal niet beletten, dat ik ver oordeeld word." „Misschien wel, maar dat zal toch een groote misdaad zijn." „Wanneer men een moeder, een zuster, een verliefde heeft...." „De Voorzienigheid is groot!" „Gij speelt niettemin erg ongeluk kig, mijnheer." „Meer dan iemand." „Enkel de verklaring' van den ju welier zou zoo: hoog noodig zijn." „Een brief van mijn oom ware ook voldoende geweest." „De gezworenen zijn somtijds goe de menschen!" „Zij kennen de menschen niet ge noeg; zij zouden gevangenbewaar ders moeten zijn, Nicou." „Nu, mijnbeer, onze raad is dik wijls juist; en herhaalde malen, wanneer men mij de eer aandeedt mij te ondervragen, heb ik hen op denk beelden gebracht, die meen* waard waren dan andere. De rechters rien I slechts den beschuldigde, wij zien den mensch...." „Heeft men u over mij onder vraagd „Ja, nu en dan; ik heb gezegd, wat ik dacht; men heeft mij toege staan u met alle zachtheid te be handelen, en ik heb gedaan, W;at ik kon.— niet veel „Niet veel? En de tortelduif van Marianne dan, en Nicolas, dien ge bij mij laat? En dan, voor een ge vangene is elke kleinigheid veel, Ni cou!" „Laten wij daar niet over spre ken, mijnheer.... alles zal misschien beter^ gaan dan ge denkt.... Als ik wilddrijver was, zou ik wel weten, op wien ik jagen zou.... Komaan goeden avond, mijnheer Louis; de spin is dood, dat is altijd een goed voorteeken." En Nicou heeft mij verlaten. Als ik bijgeloovig was XXXII. De wijsgeerigste, de meest doel treffende, de waarachtigste van alle gelijkenissen des Zaligmakers is deze: „Oordeelt niet, opdat gij niet ge oordeeld worde!" „Want gij zult geoordeeld wor den, naar ge geoordeeld zult hebben, en men zal u met dezelfde maat uib meten, waarmee, gij ingemeten hebt." «Waarom riet gij een splinter i» het oog uws broeders, gij, die den balk in uw eigen oog niet riet, „En hoe durft gij tot uw broeder te zeggen: „Laat mij een splinter uit uw oog trekken, terwijl er een balk in het uwe is „Huichelaar, haal eerst den. balk uit uw eigen oog, en verwijder dan den splinter uit het oog uws broe ders." XXXIII. Zoo iels mijn toestand neg' ko» verergeren en hem van ellendig be treurenswaardig maken, dan zijn het de feiten, die achtereenvolgens ge schieden. De. openbare meening is levendig onder den indruk van talrijke dief stallen, die sedert eenige maanden; bij juweliers en diamantslij pers be dreven worden. Ik ben in het oog van veel men schen niet alleen een diel en moor denaar, maar ook een gevaarlijke rooverhoofdman. Men verwacht onthullingen. Sommigen zijn van meening, dat' ik mijn leven zou redden door mij!» medeplichtigen te verraden. Men blijft in de berooving der diamanthandelaars hardnekkig een; reusachtige vertakking zien. waar van ik het raderwerk ken. Wtrdt vervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 1