DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND «I R&np in Zuid-italië; BUITENLAND. BINNENLAND. Sociale Berichten. Uit den Omtrek, Pe Osschuld Zegeviert. m i€is&glei*ifiiisif©8f 29*31-33» VRIJDACS 29 JANUARI 1909. 33ste Jaargang No. 1681 Bureaux van Redactie en Administratie Iwt«8*©©8ssBsiws5aaal TelasffööKsausmiwes* 5426. 0% i 'i? |j 'fi- 1§S ►P Bloemendaal. Verspreide Berichten. FEUILLETON UWE HAARLEMSCHE COURANT ABONNEMEN TP RUS: Per 8 maanden voor Haarlemf 1,35 Tear de plaatsen, ws ar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per postj 1.80 -i&OMta^jke nummers 0,03 Van 16 regels Elke regel meer PRIJS DER ADVERTENTIÈN f0,66 (contant) f0,58 »«.ie Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie a contant. Alle betslende abonnés op dit blad, die In het bezit eener verzekeringspolis zijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor: GULDEN bij J3 f%f| fkmbSm Jit®-» levenslange ouge- BÉ 8 1 GULDEN bij schiktheid tat overlijden, werken. GULDEN bij verlies van éen hand of voet. GULDEN bij verliea van éen oog. GULDEN b.g verlies van éen duim. GULDEN bij verlies van één wijsvinger. GULDEN bg verlies va a éen anderen vinger. De aitkeerïng dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Ocean", Bijkantoor voor Haarlem, Nieuwe Gracht 11. Wij «afvingen nog, ter overma king aas Z. H. den Paus, voor de alaciitofikrs der vreeselijke ramp N. N. te Oveiyeen f 10. N. N. 2.50 Mej. N. N. 1.— 3». v. E. 1. A. M. D. G. 10 2ï. T. 2.59 N. N. te Heemstede 2. Öase inschrijving wordt einde Januari gesloten. SI 'I 1 Het schitterend succes, gisteren door «te Christelijke coalitie wederom be kaaid bij de raadsverkiezing te Bloe- saendaal, waar de candidaat der Chris telijke partijen met 100 stemmen meer derheid boven den neutraal-liberalen candidaat werd gekozen, is weer een van die teekenen te meer, dat de organisatie der Katholieken en Chris- teiijken in deze streek met den dag aan kracht wint! Wij wenschen de Christelijke kiezers inBlcemendaal-O verveen-Vogelenzang, die zoo kranig hun plicht hebben jedaan, en in 't bizonder de leiders bij deze verkiezing, geluk met dezen «itelag Vooral de Katholieken, aan wien de eer dezer overwinning buiten eeni- gen twijfel voor 't overgroote deel toekomt, en die weer zoo beginselvast iet principe vooropstelden, en klaar blijkelijk in zoo groote meerderheid persoonlijke wenschen en misschien ook persoonlijke sympathiën achter stelden bij het beginsel, verdienen aen woord van bizondere hulde Ongetwijfeldhet Christelijk bewust zijn in en rondom ons waakt op, dat wordt haast elke week door nieuwe faiten bewezen, waarvan deze stemming er wederom een is. Op dien weg moeten we vooruit, an het is nu zaak, die opleving te benutten door ónze organisatie krachtig te maken en alles in het werk te atollen om den Ghristelijken geest, die •nder ons ook in het openbare leven zich niet meer schaamt te vertoonen, ts onderhouden en te versterken. Moge in dien zin de verkiezing van Jhr. Dr. van Lennep te Bloemendaal een voortoeken zijn voor de toekomst! DB BALKAK Turkije en Bulgarije. De Porto heeft heel laconiek •en «ir«laire gericht aan de mogend heden naar aanleiding der Bulgaarsche mobilisatie. Daar Turkije geen agressieve bedoe lingen heeft, begrijpt het niet het op treden van Bulgarije ten zijnen op zichte, zegt de Turksche regeering in dit schrijven. Russische interventie? Rusland heeft een voorstel gedaan aan de mogendheden om een nota aan de twee vijandelijk tegenover elkaar staande partijen te zenden, waarin het zegt, dat eene gedachte aan een grensverandering nu voortaan uitgesloten moet zijn, daar bet op werpen van een dergelijke kwestie de betrekkingen tusschen Turkije en Bulgarije alleen maar slechter kan maken, en dientengevolge op den ai- gemeenen toestand een ongunstigen invloed zou kunnen uitoefenen. Tenslotte wordt het door Rusland noodzakelijk geacht voor een gunstig einde der onderhandelingen, dat zoowel Bulgarije als Turkeijezich onthouden van alle maatregelen welke als een bedreiging of uitbarsting opgevat kunnen worden. Intusschen, ondanks alle gerust stellende verzekeringen van Turkije en Bulgarije, ziet men den toestand donker in. CHINA. De Keizer ziek. De „Times" verneemt uit Peking: Er; wordt eenige bezorgdheid gevoeld wijl de jeugdige keizer ziek is: naar gemeld wordt lijdt hij aan kinderpok ken. - Dit bericht wordt bevestigd. Het driejarig keizertje schijnt nite buiten gevaar te zijn. De Steinheil-affaire. Er wordt nu weer gemeld, dat men tot de meening overhelt, dat in deze beruchte moordzaak een geheel ander persoon als tot heden gedacht werd, zou betrokken zijn. De rechter van instruetie André heeft n.l. geconstateerd, dat de vingerindruk, welke de heer Bertillon na de ontdek king van de misdaad vond op de klok in de kamer en welke hij nog niet heeft kunnen thuisbrengen, van geen der per sonen bljjkt te zijn welke tot nog toe in verhoor zijn geweest, noch van Alexander Wolf, noch van Mariette, noch van een der anderen André leidt hieruit af, dat er nog een ander persoon in het vertrek moet geweest zijn, dien men tot nu toe niet heeft kunnen ontdekken. De aardbeving van verleden week. Het is met groote zekerheid nu vast te stellen, dat de aardbeving van verleden week in Chineesch Turkestan moet hebben plaats gehad. Welke gevol gen de hevige beving, die volgens de waarnemingen ernstiger was dan die, welke Messina verwoestte, in het hart van Azië heeft gehad, zullen wg wellicht nim mer, althans niet in bijzonderheden ver nemen. Nieuwe schokken. Gisteren mid dag had te Messina een vrij hevige aard schok plaats van korten duur, die verge zeld ging van onderaardsch gerommel. Prins Albert n aa r den Congo. De reis van Prins Albert naar den Congo is uitgesteld wegens den gevaarlijke ziekte- tijd en koortstijd, die nu dreigt. De prins zal einde Mei of begin Juni vertrekken. De keizer van Meseynië is ernstig ziek. Men twijfelt aan zijn herstel. oroodsprijeverhooging, alsmede andere nadoelen voor het publiek. Hofberichten. Maandag 8 Februari a.s. zal ten Hove het jaarlijksche diner aan bur gerlijke autoriteiten plaats hebben. H. K. H. de Hertogin van Alba ny bezocht met H. M. de Koningin- Moeder het Mueeum Mesdag. Het Anti-Bev. program van actie. Volgens de Standaard mag worden verwacht, dat het anti-rsvolutionnair program van actie uit niet meer dan deze vier punten zal bestaan lo. Gezinshoofdenkiesrecht 2o. Verplichte verzekering; 3o. Tariefsverhooging, en 4o. Gelijkmaking van openbaar en bijzonder onderwijs ook voor school touw en subsidieuitkeering. De wederopbouw van de Abdij van Egmond. Wij lezen in „De Tijd" de volgende heuglijke mededeeling „Met ingenomenheid zal vooral door het Katholieke Nederland het heug lijke nieuws worden vernomen, dat te Egmond-Binnen spoedig zal gefun deerd worden eene stichting onder den titel St. Adelbertstichting, welke zich ten doen zal stelten, binnen een zeker aantal jaren de abdij in haar vollen luister te doen herrijzen. Het ligt in de gedachten derggnen, die het initia tief tot dezen herbouw namen, aan de nieuwe nederzetting ook haar vroeger Hollandsch karakter te her geven en haar met Nederlandsche zonen van den H. Benedictus te be volken. Daarom zal het dobbel worden gewaardeerd, dat de Fransche Bene- dicijnen, die, uit hun vaderland ver dreven, te Oosterhout in Noord-Bra bant een klooster stichten, uit dank baarheid voor de gastvrijheid, welke zij op Nederlandsche bodem genoten, belangrijk tot. de mogelijkheid van den herbouw hebben bijgedragen. „Nog kunnen wij bier aan toevoe gen, dat getracht zal worden, de abdij niet alleen als ingetogen woning te doen dienen voor degenen, die in het kleed van den H. Benedictus den Heer zullen dienen, doch er ook de kunsten en wetenschappen te doen bloeien, die er in de vervlogen eeuwen zoo liefdevol werden gepleegd." De Bakkersnachtarbeid. Het Bakkers-comité (voorzitter dr. J. Roeters van Lennep, secretaris mr. H. Blaupot ten Cate) heeft tot de uit gave van een eigen orgaan besloten in verband met de door het Comité, als gevolg van de voorgestelde wette lijke maatregelen betreffende de af schaffing van den nachtarbeid in broodbakkerijen, verwschtebelangrijke SCHOTEN. Gisterenmorgen had de werkman B. wonende te Haarlem en werkzaam aan de Jamfabriek „Kenau" het on geluk, bij het naar boven brengen van een kist met flesschen op een stellage van R/2 Meter op eenfplank te wippen en hierdoor terecht te komen op een benedenstaanden flesschenkist. Hij verwondde zich zoo ernstig, dat hij naar huis gebracht moest worden. BLOEMENDAAL. Een schitterende overwinning. Bij de stemming voor een lid van den Raad (vacature Rouwens (liberaal) werd gisteren gekozen de candidaat der Christelijke partijen, de heer Jhr. Dr. M. F. VAN LENNEP met 357 stemmen. De heer Dr: J. Th. Bornwater (liberaal) kreeg 260 stemmen. Een prachtig succes voor de recht- sche partijen, die zich door Mr. Tideman en de zijnen niet hebben laten vangenl De Politiebond. De onderaf- deeling „Kennemerland" van den Alg. Ned. Politiebond hield eergiste renavond eene vergadering alhier, die door 23 leden werd bezocht. Tot afgevaardigde voor de afdeelings- vergadering werd gekozen de heer Friigte. Besproken werd o.m. een voorstèl tot oprichting van een afdeelings- orgaan, doch dit werd na eenige discussies verworpen. Daarop is den afgevaardigde opge dragen, om er bij het afdeelingsbe- stuur op aan te dringen, dat het in overleg met het hoofdbestuur treedt, teneinde uitbreiding van het tegen woordige orgaan te verkrijgen, aan gezien dit niet meer aan de gestelde eischen voldoet. AERDENHOUT. Strooperij. Esn drietal beruchte stroopera, die vroeger de omgeving van Santpoort en Bloemendaal on veilig maakten, hebben thans tot ar beidsterrein de jachtvelden in de om geving van Aerdenhout gekozen, waar men hen dagelijks met tientallen ko nijnen vandaaD ziet komen, om zich per tram of fiets te begeven naar Haarlem en daar hun waar aan den man brengen. Voor de opzieners is dit een verdrietige zaak. HEEMSTEDE. Raads vergaderin g. Gisterenavond vergaderde de ge meenteraad van Heemstede, waarbij afwezig waren de heeren Van Hou ten, Van JVickevoort Grommel in en Boelen. N ieuwj aarsrede. De Voorzitter deelde made, dat do afwezigheid van den heer Beelen te wijten is aan een treurig verlies door dezen geledenuit aller naam sprak de Voorzitter een woord van deelneming. Voorts herinnerde de burgemeester aan het feit, dat na l Januari de Raad niet vergaderd lieeft: het oude zoowel als het nieu we jaar zijn zeer belangrijk voor de gemeente; spr. herinnerde hierbij aan de stichting der gasfabriek, her dacht den ongelukkig om het leven gekomen jongeman en sprak een woord van diepgevoelde sympathie met diens ouders uit. Over de gasfa briek-zelve hoopt spr. later wat te zeggen als die is opgeleverd. Staat het begin van dit jaar in het tëeken van het licht, spreker hoopt, dat dit jaar ook zal staan in het tecken van het water en van het verkeer, n.l van eene waterleiding en van hetere verkeersmiddelen. Verder herinnert spr. aan de blij de tijding", die tegen Kerstmis is medegedeeld, welke zeer belangrijk is voor ons vaderland, hij hoopt dat de blijde verwachting zal mogen ver vuld worden en het jaar 1909 zoo ook moge staan in het teeken van de blijdschap. Dere rede wordt door den Raad algemeen geapplaudisseerd. Na onveranderde goedkeuring der notulen, wordt aan den heer R." M van der Hart, onderwijzer aan de O. L. School, met ingang van 1 Maart a.s. eervol ontslag verleend. De Voorzitter deelt nog mede, dat B. en 5Vj. niet voornemens zijn in de vacature te voorzien, omdat het aantal onderwijzers nog voldoend» is in verhouding tot het aantal schoolkinderen. De heer C. l\V. Jansen Hendriks wordt met algemeene stemmen be noemd tot makelaar in assurantiën en hypotheken. Opcenten. Van de mededeelingen, waarbij een missive van den Minister van Bin- nenl. Zaken, die bezwaar maakt te gen de door den Raad voorgestelde heffing van meer dan 50 opcenten op 't personeel, daar volgons zijn meening het maximum hij een huur waarde van f250 moet bereikt zijn in plaats van bij eene van f 400. B. en JV. stellen voor zich bij die opvat ting neer te leggen, doch niet bij 's ministers meening dat in het Zui delijke deel de stijging der huur waarden met f 37.50 en in het Noor den met f 75.zon behooren te ge- geschieden. Z;j stellen dus voor de opklimming overal te doen geschie den met f 37.50, Aldus wordt beslo ten. Tot lid der Commissie tot wering van schoolverzuim, wordt met alge meene stemmen benoemd de heer D. Pronk, hoofd der R. K. Jongens school, en aan den Rijksveldwachter F. van Zeelt, wordt evenals het vo rige jaar eene gratificatie verleend van f30. Roolijnkwestie. Nu kwam in behandeling het voor stel tot vaststelling der rooilijnen voor den Heerenweg en de Zand - voortsche Laan, op 12 Meter afstand! aan weerszijden van de hartlijn va*, de bestrating dier wegen. De heer Honig vraagt eenige in lichtingen, terwijl de heer V an de a Berg zegt dat dit voorstel goed riemen snijden is van andermana leer, daar ondiepe perceeien nu zo» goed als waardeloos worden (b.v. dat der familie iWackwitz). Na nog eenige discussie, waarbij de Voorzitter mededeelt dat er plannen" zijn om een breoden rijweg te maken van de Spanjaardslaan ïm schuine richting naar de Zandvoort- sche Laan en eveneens een in zuide lijke richting van die laan naar den Heerenweg, wordt het voorstel met algemeene stemmen aangenomen. Over een „zekere ge lege 1- heid". Ingevolge van een vroegere op- merking van Dr. Droog stellen B.: en M - voor een solied enkel urinoir te zetten aan de Kerklaan tusschen, de IJzeren en de AVitte Brug, waar bij op voorstel van den hoer v. d,; Berg wordt besloten de bemante ling te maken van gegolfd plaat ijzer, wegens het gevaar van be schrijven. Maar 't moet er toch net jes uitzien, besloot de Raai. Geldleening. Dr. Droog heeft onlangs zoo als we meldden de aandacht ge vestigd op een verzoek van het ge meentebestuur van Schiedam, o* van 't Rijk geld te kunnen opnemen. B. en W. zijn van oordeel, dat id« beslissing op det verzoek eerst eene dient afgewacht, waarbij Dr. Droog zich aansluit, welke door. den Voorzitter intusschen hai- lijk voor zijn medeieeling bedankt, wordt. Aan den Secretaris wordt na ee* waandeerend woord van den V o o r 3. onder applaus vergunning verleend op te treden als secretaris-penning meester der woningvereeniging „Berkenrode".- Na een besloten zitting wordt be handeld de overneming der wege* op Bosch en Vaart, waarbij de heere* Droog en Honig meenen dat hel bedrag van f3000.voor het in orde maken der straten te laag is, wat evenwel den Voorz. niet juisi toeschijnt. Met algemeene stem mem wordt dit aangenomen. R o n d v 1* a a g. De heer Jansen Hendriks vraagt-, waarom de twee vuilniskar ren niet zijn gegund aan inwoner» van Heemstede. De Voorz. zal hierop een volgen de antwoorlen. Voorts wijst de heer Jansei Hendriks er op fiat de Glipper- vaart haast onbevaarbaar is: wat zal onderzocht worden. Nog wil deze heer op de wege* van 't Wilhelminaplein tot den Koe- diefstol, om den andere een lantaarn laten branden in den winter, van i n ut (Naar het Frtmtvh) van RAO0L DB NA VERY. „Hlidde* in den nacht wordt hij fcoar oen doffen kreet gewekt. „Hü luistert..., „Dte kreet is in dei kamer van Bru nei geslaakt. „Hij meent, dat zijn vriend weer ongesteld wordtde ondervonden! •ntroering.... een ternauwernood ge nezen ziekte.... Hü zoekt al tastende •p aijn tafel naar een blaker en luci fers als hy de kaars heeft aange stoken, verlaat hij de kamer en loopt door het salon.... „Ue kreten veranderen in een ge reutel.... „Plotseling gaat de deur van Bru nei's kamer open.— Twee mannen ko- toer or uit en werpen zich op Van Matten; in de worsteling" gaat de kaars uit; de juwelier strijd met den moed der wanhoop, maar zün fcraohtem begeven heup hü is op het punt voor de overmacht te bezwij ken, als hü each herinnert, dat het raam, van een kleedkamer open is «jelffevien, „De duisternis zal zijn vlucht mis schien begunstigende -dieven schij nen niet goed met de inrichting van het huis op de hoogte te zijn.,.. Van Haften verzamelde al zijn krachten, maar een stevige hand grijpt hem bü de keel, een scherpe spits 'dringt hem in de borst, hij valt onder het slaken van hulpkreten neer—, „Met goud en edelgesteenten bela den, willen de bandieten de lantaarn terughalen, die Zij in de kamer van Brunei hebben achtergelaten; zij verlaten het bloedig tooneel hunner misdaden, en de vlucht schijnt hun even gemakkelijk als zeker toe, als eènsklaps twee reusachtige honden hen naar de keel springen. Hubert, de jeugdige bewaker der benedenver dieping had ze los gelaten, toen hij 'een verdacht gerucht hoorde; hü vertrouwde zich aan het instinct der schrandere dieren toe en wekte ver volgens de twee knechts van zijn patroon, „De dieven, door de beten half verscheurd, vragen genade'. „Men snelt toe, men knevelt hen nauwelijks zijn zij buiten staat ge steld verder schade te doen, of Hu- bert ijlt- weg om de justitie te waar schuwen en dokter Hpltius te gaan halen. „Men vindt Brunei half dood en Van Halten bewusteloos. Een der dieven 'droeg den gordel van den Franscben koopman, de ander had zijn zakken met juweel en en edel gesteenten gevuld. „De twee ellendelingen zijn on- middeRijk in handen der justitie ge steld. „Zp konden niet loochenen; zij beproefden bet ook niet. „Alleen, toen tot hun verhoor werd overgegaan, hebben zij gewei gerd hun namen op te geven en bij zonderheden aangaande hun verle den mee te deelen. „De grootst mogelijke openbaar heid zal aan deze zaak gegeven wor den. „Er is alle reden te gelooven, dat deze stoutmoedige schurken dezelf de zijn, die onlangs de hoeren Carda- net en Gomic bestolen hebben. „De een schijnt vijftig a zestig jaar oud te zijn. „Hij is klein, gedrongen en een- oogig; zijn dunne haren zün kort geknipt, zün handen hebban een bui tengewone grootte. Stoutmoedigheid, wreedheid, onverschilligheid teeke nen geheel zijn wezen. „De ander is misschien dertig ja ren. Tenger van voorkomen, slim, behendig, is hij meer te duchten daji zijn medeplichtige. „Zoo men zeggen kon, dat er tus schen ellendelingen van dit sLag ge negenheid bestaat, zou men meenen, dat zp voor elkander, ik weet niet welke bezorgdheid koesteren, die zich openbaart in de zorg. waarmee zij het vermijden elkander te bezwa ren. „Hun portretten worden naar alle kanten verspreid! „De toestand van den heer Bru nei koester!, de ergste vrees intoch meent de geneesheer voor zijn leven te kunnen instaan. „De grootste ongerustheid van den heer Brunei bestaat hierin, dat hij niet dadelijk Amsterdam kan verla ten, waar het noodlot hem schijnt vast te houden. „Laat ons hopen, dat de jongste verwikkelingen tot opheldering van zooveel duistere feiten moge strek ken." Ik zou willen eindigen met dezelf de woorden als de journalist. Ik kan het niet meer. Mijn zaak is veroordeeld. God wil niet, dat ik gered, worde. Opdat een dergelijke beschuldi ging tegen mij werd uitgesproken, zijn er zooveel feiten en bijzonderhe den noodig geweest, dat ik ten laat ste, wanneer ik mü op een zeker standpunt plaats, deze aaneenscha keling logisch moet vinden. Ik heken mijn oom, dat ik een arm meisje bemin, dat ik haar wensch te trouwen.... Hij komt mü te hulp, door mü neen, geen banknoten of goud, neen het eenige te geven, dat mü schaden kandiamanten, ru we diamanten. Dol van vreugde ga ik op weg, voordat ik den tijd heb mijn tasch open te maken, schoon linnengoed aan te trekken, 't een of 't- ander te regelen: een noodkreet bereikt mijn oor. Éusèbe ziek geworden, verlangt mij te zien.... Ik snel tot hem, de kamer is ledig.... Het hospitaal heeft hem opgenomen. „Ik wil weer naar beneden gaan, een klaagtoon doet zich hooren.... Ik treed binnen.... ik glijd nit in het bloed.... Ik onderscheid even een man, 'die over de daken wegvlucht.... Men komt aanloopen. men neemt het slachtoffer op, en mü neemt men ge vangen.... „Het noodlot heeft gewild, dat de vermoorde een diamantslijper was en dat mijn diamanten zich nog in mijn zak bevonden. Eén man zal mij reddenFranzon Ik geef zijn naam op, men doet on derzoek.... hij is juist vertrokken Men schrijft naar de plaats züner bestemminghü is overleden, en zijn :schip is verloren. Een laatste hoop blijft mij over: Brunei, de juwelier, die Bruno werk verschaft. Men daagt hem voor het parket. Bruno is te Amsterdam; hij krügt er de koorts en als hü weer bü zün verstand komt, ontvangt hij een dolksteek in de volle borst.... „Ik ga nog eens de rechtsgedingen van Galas, Lesursues. d'Andigane le- -zenmisschien zal ik daaruit nieu we kracht putten. De een werd geradbraakt, de ander ging naar de galeien, de derde be klom het schavot! Overigens moet ik zeggen, dat se dert ik opgehouden heb mij zoo on schuldig te wanen als ik eerst meen de, zich een zekere kalmte, waarvan ik mü niet goed rekenschap weet te geven, van mijn geest meester ge maakt had. Ik zal iets afboeten. Het is 'een droevige wetenschap zichzelven te kennen. Zoo men toegeeft dat de menscji zün eigen dwaaste meester is^ laat ons dan ook bekennen, dat hij zijn. gevaarlijkste vriend genoemd moet worden. Hoe zouden wü dengene behande len, die tegenover ons doen zon gelijk wij alle dagen met anderen doen Mijn ik begint mij een zeer slecht gezelschap toe te schijnen. „Et is geen Zoo goed gezelschap, dat niet verveelt,'' zei eens een lui mige koning; nu. ik zal er niet bü verliezen, als ik het mijne verander. Indien ik maar tijd had het te ver beteren De aitting begint over acht da gen...,. W»rdt vervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 1