DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. Raap ia Zuid-ltalië. Aan onze abonnés. Progressie BINNENLAND. De Onschuld Zegeviert. KindepSBuisvesi 29*413-33» Haarlem BUITENLAND. dlN&DAC 2 FEBRUARI 1909. 33*M Jaargang No. 1684 Bureaux van Redactie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer 1426. Alle betalende aboonéi op dit blad, die in het bezit eener verzekeringspolis zijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor: De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Ocean", Bijkantoor voor Haarlem, Nieuwe Gracht 11. Het het oog op den ontzaglijken ***d, ha de uitgebreide en kostbare die Z. B. aan de alachtofters nog ontkennend beantwoorden behandelen wij in een tweede artikel. Verspreide Berichten^ FEUILLETON. „Ik beloof je één djng," gei ik tet hert. i i 1 ,3&ak?." 1 i j w- ■EKWE HURLEMSGHE COÖRMT ABONNEMEN T„P RMS: 8 maanden voor Haarlemf 1,86 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.35 Voer de overige plaatsen in Nederland franco per post| 1.80 Afaoadertflke nummers 0,03 PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 16 regels Elke regel meer Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie i contant. f#,60 (contant) ft,50 1000 GULDEN bij levenslange onge schiktheid tet werken. 400 GELDEN b| overly den. 300 GULDEN bij verlies van éen hand of voet. 150 GULDEN by verlies van éen oog. 100 GULDEN bij verlies van éen duim. GULDEN bij verüee van één wijsvinger. 15 GELDEN bij verlies van éen anderen vinger. Zoowel van principiëelen kant als wat betreft de practische vraag, in Haarlem nu gesteld. Wat we in eenige artikelen willen doen. ^hgt, hebben wij besloten onze in- '♦flrij viBg n0g eenigen tijd open te 'teüen, om zoovelen onzer lezers als **ar mogelijk is gelegenheid te geven, giften voor Z. H. den Paus en diens 'isfdewerk te offeren. fieden werd door ons nog ontvan gen; N. N. 2.50. Sen workman, ter kavolging f 1.— De Directeur der Nieuwe Haarlemsche ^urant noedigt allen, die daartoe kun- medewerlten, dringend uit, ons te billen helpen, opdat advertentién van dingmiverkoopingen, boelhuizen, gras- 'irpachtingen enz. ook in de Roomsche ^zurmmt van Haarlem en Omstreken vjor- opgenomen. Wanneer H.H. Notarissen en Make- hars door degenen, die bij deze verkoo- Pmgen enz. betrokken zijn, tijdig op ons 'kd opmerkzaam worden gemaaktzullen •v-ie h,teren niet weigeren ook in de Nieuwe haarlemsche Oourant, die toch door een l*er aanzienlijk deel der bewoners van haarUm en Omstreken gelezen wordt, die **(*ri«niïèn te plaatsen. Wij bevelen deze belangrijke zaak in de **n dacht van al onze lezers. DE DIRECTEUR. i. Ben van de vele gewichtige draagstukken, die onze burgerij *elke belang stelt in „Gemeente zaken", op dit oogenblik bezig hou den, is het vraagstuk der „progressie >an inkomstenbelasting." Door eenige raadsleden is een Voorstel gedaan tot invoering van .progressie", en na een vergadering, door eenige middenstandsvereeni- gingen te dezer stede belegd, is althans in winkeliers-kringen (de ♦verige klassen doen er totnogtoe Vrijwel het zwijgen toe) de belang stelling voor de vraag „progressie *f niet" nogal actueel geworden. Wij hebben over deze zaak een paar woordjes te zeggen. Voor de hoegrootheid van belas tingheffing komt natuurlijk bij een inkomstenbelasting zooals onze stedelijke belasting is allereerst en hoofdzakelijk in aanmerking de hoegrootheid van het jaarlijksch inkomen. Allereerst en hoofdzakelijk, niet uitsluitend. Wat een zuiver-proportioneele inkomstenbelasting (een gelijk per centage van ieder's inkomen) is in de practijk een schrikkelijke onrecht vaardigheid Stel dat iemand van 500 gulden inkomen 2 betalen moet, dat is f10 per jaar, dan staat dat in geen verhouding tot de belastingschuld van dengene, die van f 2500 inkomen slechts f 50 heeft te betalen. Een zuiver-proportioneele inkom stenbelasting is voor de kleine in komens een veel te zware druk. Die onrechtvaardigheid heeft men al heel spoedig ingezien, en het gevolg daarvan is geweest het nu vrij algemeene „Benthamsche stel sel", waarbij het belastbaar inkomen wordt gesteld op een som, die een paar honderd gulden (voor „levens onderhoud" zooals het heet) lager is dan het werkelijke inkomen. Zoodoende wordt dus van het wer kelijke inkomen allereerst een som afgetrokken, en het overige wordt percentsgewijze belast. Hier heeft men reeds een zuivere progressie, die ook trouwens hier te Haarlem bestaat. Immers, wat is „progressie" Progressie is niet anders dan dat bij een hooger inkomen ook het percentage van de belasting toe neemt. Welnu: het Benthamsche stelsel, dat nu ongeveer overal is aange nomen wegens de gebleken onrecht vaardigheid eener zuiver-proportio neele belastingheffing, past die pro gressie toe. Wil men een voorbeeld? Stel de aftrek voor „levensonder- boud" op f 500. Iemand met f 1500 inkomen, betaalt nu bij een belas ting van, zeg 3%, de som van f 30. Dat is van het (gehééle) inkomen van f1500 niet 3% niaar 2°/0. Doch stel nu iemand met f3500 inkomen. Deze betaalt van f 3000 met hetzelfde percentage f 90, der halve ruim 2.57°/0. Een progressie dus van 0.57o/0 op deze beide, betrekkelijk kleine inkomsten. Men begrijpt nu echter ook, dat in het Benthamsche stelsel (zooals wij dat ook hier hebben) de pro gressie afneemt naarmate het in komen grooter wordt: de waarlijk groote inkomens hebben zoo goed als geen progressie in bet percen tage-cijfer. Men beeft eenmaal de onrecht vaardigheid inziende van een zuiver- proportioneele belasting al spoe dig begrepen dat deze „degressie" voor de lagere inkomens, zooals het Benthamsche stelsel die geeft, nog geen voldoende rechtvaardiging der inkomstenbelasting oplevert. Theoretisch genomen is een aftrek voor „gemiddeld levensonderhoud", die zoowel voor den rijke als voor den arme op éénzelfde bedrag wordt geeteld, iets abnormaals en met de werkelijkheid strijdigs. Toen men dat begreep, is het stelsel van progressief-belasten ge vonden, dat de inkomens verdeelt in klassen, en naarmate van die klassen ook het percentage hooger maakt. Ten ruwste als voorbeeld: inko mens van f 5001500 betalen 2%, die van f 15002500 betalen 21/2 die van f25003500 betalen 3%, enzoovoorts. Een dergelijk stelsel kan natuur lijk wat de cijfers, de klassen of het percentage aangaat, in het oneindige haast worden geva- riëerd, dat begrijpt men. Principieël gesproken, zal wel niet kunnen ontkend worden, al thans niet door onze lezers, die óók in het staatsbestel de rechtvaardig heid willen betrachten, dat deze progressie, waarbij een ieder in de belasting bijdraagt naar den maat staf zijner economische kracht (welke natuurlijk sterker stijgt dan het „inkomen") volkomen gerecht vaardigd mag heeten. Dit is trouwens het gevoelen van alle tegenwoordige Katholieke socio logen: wij noemen Pater Pesch, Neumann, Pater Braun, hier te lande Mr. Aalberse, enz. Zoo het dus géén vraag meer voor ons is, of een progressieve in komstenbelasting piincipiëel moet worden toegejucht, een andere vraag evenwel blijft: of het wen- schelijk is in de gegeven omstan digheden zulk eene belasting, en in casu dan hier te Haarlem op dit oogenblik, in te voeren. Die vraag welke wij voorals- FRANKRIJK. De godsdienstvervolging in het leger. ÏWdj hebban al gemeld van de officieren, idie door Picquart, den eens zoo ge vierden Picquart, man der gerechtigheid, mi minister van oorlog, uit het leger zijn verwijder! omdat- ze te Laón naar de H. Mis zijn gegaan en een preek van den Bisschop hadden bijgewoond. Picquart haalde in de Kamer die preek vooral aan. Dat was, zei hij. een „revolutio naire opruiing tegen de .Republiek - Welnu hooren wij daarover den Bisschop-zelf eens, zooals hij aan de „Croix" zijn ophelderingen geeft. „Wat mijne rede betreft", zoo ver klaarde mgr. Péchenaxid, „daarin was niets over politiek, noch in mijn woorden noch in mijn gedachten noch in mijne uitdrukkingen. „De woorden „Republiek", „regee ring" of „wetten" heb ik zelfs niet uitgesproken, omdat ik weet, dat kwaadwillige personen altijd klaar staan om alles ten kwade uit te leggen. Mijn hoele redevoering is slechts eene paraphrase geweest van de woorden uit het Evangelie „Veritas liberavit vos". „De waarheid zal u vrijmaken". Ik heb door een terug blik in de eeuwen mijn hoorders laten zien hoe de menschheid, op den weg haars bestaan de grond waarheden, door God haar gesehon- ken. had. vergeten, en hoe dienten gevolge ide hartstochten en het gewield, hand over hand hadden toe genomen en bijna het geheele menschdom onder hun slavernij had den gebracht. „Vervolgens heb ik hun getoond, hoe Christus door zijne komst op aarde ide goddelijke waarheid ge openbaard had en hoe door den invloed van Zijn leer de vrijheid; weer oprees, de ketenen der slavernij neervielen en da waarheid overal harten en geesten veroverde. „Ik heb als tegenbewijs daar nog bijgevoegd, dat overal, met de ver dwijning Ier Christelijke leer ide terugval in de barbaarschheil en slavernij gepaard is gegaan ge tuige het rijk van den Islam en dat wijzelf bij het aanschouwen van zooveel verkondigde dwalingen voor een onderdrukking der vrijheid be dacht moeten zijn. „Dit is het kort resumé van al wat ik gezegd heb. Wie zal mij, katholiek bisschop^ het recht kunnen betwisten, om over deze waarheden tegen ide katholieke jongelingschap het woord te voeren? „Is hier ook maar een enkel woord, te vinden, dat als een aanval of be- leediging tegen de Fransche regee ring kan worden opgevat „Neen," zoo besluit mgr. Péche- nard, „ik ben noch in woonden, noch zelfs in gedachten vijandig tegen de regeering opgetreden, en tot een an deren uitleg kan slechts een onwe tende of een kwaadwillige in .staat zijn." Daarmee is generaal Picquart ge- vonnisd. Ware het geval ook anders ge weest, mgr. Péchenard zelf zou niet van vervolging zijn vrij gebleven! Clemeneeau, de dictator. Clémenceau, de Fransche premier, heeft gisteren weer een vijaüd afge maakt in de Kamer: zijn vroegeren vriend de Pressensé, den vurigen Dreyfus-vereerder en den stichter van den „Bond van de rechten van den mensch." De Pressensé. socialist, is van vriend een heftig tegenstander van Clémen ceau geworden, hij noemt hem een dictator, een verloochenaar van zijn vroegere denkbeelden, en zoo meer. Volkomen juist! Clémenceau bijt bij elke gelegenheid woedend terug, en spaart daarbij geen persoonlijke hatelijkheden. Wat nu ten slotte, na 6en heftig persoonlijk debat bij de reeds gemelde interpellatie over de officiereh te Laon, de Pressensé gebracht heeft tot een persoonlijken aanval zijnerzijds op den dictator. Deze echter, handig als altijd, wist zich gisteren van dien aanval te be vrijden hij schold op zijn beurt aller heftigst zijn tegenstander uit, en maakte tenslotte van de persoonlijke zaak een politieke kwestie. Daarmede haalde hij een meerderheid in de Kamer, en een motie van vertrouwen. Wat echter den slechten naam, die Clémenceau in binnen en buitenland al heeft, volstrekt niet beter zal maken PORTUGAL. Een droeve dag Gisteren was het de eerste herden kingsdag van den vreeselijken moord op koning Carlos en diens oudsten zoon. Uit Lissabon wordt gemeld, dat de jonge koning Manuel en zijn moeder een plechtigen lijkdienst in den Ka thedraal hebben bijgewoond. Een ontzaglijke menigte in de straten groette eerbiedig de vorstelijke perso nen. Geen enkele voorzorgsmaatregel was door de politie genomen. Zonder dat er eenig incident was voorgevallen, keerde de koninklijke familie om 1 uur in het paleis terug. De dag is dus voorbijgegaan zonder republikeinsche manifestatie of zells oproer, zooals wel gevreesd werd. DE BALKAN. Bulgarije en Turkije Er is nog geen definitief nieuws. De gezanten van de groote mogend heden zijn aan het confereeren met de regeeringen van Sofia en Koastanti- nopel. „Men hoopt", een aannemelijke op lossing te vinden. Servië gaat intusschen druk met oorlogtoebereidselen voort en vraagt steeds nieuwe millioenen-credieten aan de Skoepstjina. ZU IB-AFRIKA', De Federatie in gevaar. Wh namen gisteren een Reufcer- telegram op, waarin gezegd, werd dat wegens aneenjgheid de Caaiventi# te Kaapstad, die te beslissen heefi over de stichting van den Zuid- Afrika-anschen Statenbond, plotse ling is uiteengegaan. Het blijkt nu, dat inderdaad dn kwestie, welke plaats de hoofdstad wezen zal van de nieuwe „Vereenig- de Staten van Zuid-Afrika", deze o«- eenigheid heeft bewerkt. De keuze loopt tusschea Pretoria of Kaapstad, en de stemmen, staak ten daarover: 15 tegen 15. Achteraf meldt Reuter ons nu uié Kaapstad, dat men een vergelijk wii probeeren, en wiel op den volgende® grondslag: Kaapstad zou het hoofd kwartier van de wetgevende macht, Pretoria het hoofdkwartier van het bestuur en Bloemfontein het hoofd kwartier van de rechterlijke macht worden. Doch dit lijkt ons al een erg onge lukkig idéé! En een, dat zeker niet zal meewer ken om de eenheid te bevorderen. Een commissie die het moet uitma ken, willen anderen. Of dit helpen zal Met dit al ligt de stichting va* den Statenbond, die zoo mooi voort gang maakte, nu feitelijk geheel stil. De inkomstenbelasting in Frankrijk. Gisteren werd door de Fran sche Kamer aangenomen een bepaling volgens welke vreemdelingen, die thans geen belasting op roerende goederen te belaleu hebben, ook voortaan geen in komstenbelasting zullen verschuldigd zijn. De Belgische Congo. Amerika schijnt vooralsnog te weigeren om de overdracht van den Congo aan België te erkennen. Het wil meer „bevredigende" voorwaarden tegen uitbuiting van de in landers. Ook Engeland schijnt op dit standpunt te staan. Something rotten! Lopuchin, de vroegere chef van het politiedepartement te St. Petersburg, is gearresteerd, in ver band met de onthullingen van een agent provocateur te Parijs, waarschijnlijk de befaamde Azof! Van andere zijde wordt nog gemeld, dat men te 8t. Petersburg, naar aanleiding van onthullingen van een Russischen agent te Parijs binnenkort een aantal arrestaties van zeer hooge ambtenaren verwacht Hofberichten Z. K. H. de Prins wordt Woensdag uit Schwerin alhier terugverwacht. Naar het Franteh) van RAOÜL DE NAVERY. 3#) „IRaeht nog twee dagen!" „"Wiaarfcoe?" „Da.» zulle» wij de waarheid éreten." „Zal deze van invloed zijn op je antwoord „Ja; als ik vrij en gelukkig ben, han neem ik je beide handen ein leg er die van mijn zuster in. iVond ik in de gevangenis opgeslo ten of ter dood veroordeeld dan frwijg ik en verneder mij.. „Dat is nu het onrechtvaardige •o de dwaasheid!" „Het droevige en koele verstand." „De dwaasheid ik heb het ge legd: het onrechtvaardige ik herhaal het. Je zuster zal meer dan genoeg te beklagen zijn, als ge te den strijd bezwijkt." Ik heb den armen Gustave in mijn temen gedrukt. „Dat ik mijn zuster ons gesprek herhalen zal." En ik heb hem laten vertrekken, hem een hoop1 latende, 'die mij zelf ontbreekt. Maar komaan! Men is gelukkig, als men ziet, dat er op 'deze wereld, die men zoo bedorven noemt, (nog groote zielen bestaan. XXXVIII. „Ik begrijp niets van je kalmte," zei dezen morgen Gustave tot mij. „Je zult er de oorzaak van ver nemen." „Welnu?" „Tot welke straf wondt een dief van bijenkorven veroordeeld „Volgens artikel 31 in verband met art. 383 van het Strafwetboek bedraagt de straflevenslange dwangarbeid," „Goed; en welke straf krijgt een brandstichter „Artikel 434, vijfde lid van het Strafwetboek zegtAlwie vrijwillig brandsticht in bosischen of gemaai- den oogst, zal met tijdelijken dwang arbeid gestraft worden." „En degene 'die zegels schendt?" „Volgens art. 251 van het Straf wetboek Alwie de zegels, op papie ren of goederen van waande gelegd, verbreekt, zal met eenzame opslui ting van twee tot hoogstens vijf jaren gestraft worden.'.." „En een falsaris ?"- „Artikel 147 van genoemd Straf wetboek zegt: Tot tijdelijken dwang arbeid zullen veroordeeld worden alle personen, die een vervalsching in openbare en echte geschriften ge pleegd hebben.gemiddeld vijf a vijftien jaren." „Nu ziet ge liet, Gustave; om dat ik, zooals men zegt, de diaman ten van den omgclukkigen diamant slijper Bruno gestolen heb, kan men mij slechts ter dood veroordeelen..., en ik heb bijenkorven vernield, een halve hut in brand gestoken, verval- schingen in openbare geschriften ge pleegd en de zegels verbroken." „Je bent dwaas „Volstrekt niet." „Ik heb veel misslagen bedreven dat is het geheim van hetgeen gij als gelatenheid beschouwt." „Misslagen misslagen! Hoe veel eerlijke lieden...," „Hier moet ik je onderbreken... 't is juist om deze reden. Men be nadeelt anderen, men stapelt, leugens opeen, door zijn persoonlijke onge regeldheid veroorzaakt men onge lukken, rampen... Men keert de wet om, men maakt schikkingen met zijn geweten, men ontduikt elke veror dening om een gril of voor zijn ge noegen... Men bekommert zich nooit om de gevolgen dier grappen. De vrienden lachen er om de gevolgen dier grappen. „De vrienden lachen er om, gij triomfeert in hun mjldie». En zoo. ge, aan het eind uws levens een ge wetensonderzoek insteldet, zoudt ge zeker op niemand den eersten steen durven werpen." XXXIX. Hier volgt mijn testament: Ik, Louis Caseaux, gezond van li chaam en geest, en in het bezit van al mijn verstandelijke vermogens, ik wil, met liet vooruitzicht op het on geluk. hier mijn laats,ten wil pp- maken. Ik beschouw mij reeds als een ver oordeelde, en ik wensch over mijn goederen te beschikken. Mijn verzet bewijst niets; ik be ken en bevestig echter vóór den al- machtigen God, dat ik volkomen on schuldig ben aan de misdaad, waar van men mij beticht. In het vertrouwen, niet op het vonnis, dat morgen zal uitgesproken worden, maar op de toekomst, dien gxooten wreker, dien lichtbrenger, maak ik beschikkingen over een ver mogen, dat de wet niet in gebreke zal blijven mij te ontnemen, zoo zij vaststelt, idat het van een diefstal voortkomt. Ik bezit voor 100000 francs aan edelgesteenten, een edelmoedige gift, mij geschonken door mijn braven en ongelukkigen oom. Barthéloony Fran,zon, te Calcutta aan de gele koorts overleden. i Ik verdeel deze som aldus: lo. Ik vermaak het derde deel van mijn vermogen aan mijn moeder, met verzoek eenige Missen in de kapel van Notne-Dame de la Garde, te Marseille voor mij te laten opdragen, ten einde van de goddelijke gerech- heid een herziening van mijn proces te verkrijgen, voor het geval dat ik veroordeeld mocht wordeu. Dit ge tuigenis zou mij ongetwijfeld niet in het leven terugroepen, maar het zal mijn dierbare familie wieer in eere herstellen. 2o. Ik geef 2000 francs aan mijn zuster Elisabeth bij wijze van bruidsschat, terwijl ik daarbij den levendigen wensch uitspreek haar met mijn besten vriend Gustave Lou- viers te zien huwen, die mij giste ren met de meest treffende kiesch- heid en betuigingenr van oprechte liefde haar hand gevraagd heeft. 3o. Een som van frs. 2000 zal wor den toegekend aan Eusèbe Mayor, den toekomstdichter, opdat hij in de gelegenheid worde gesteld zijn boek, een eigenaardig werk, uit te geven, waarvoor hij evenwel om de vele verdichtingen, geen uitgever heeft kunnen vinden. 4o. Ik bestem een som van 3000 francs vooc den kleinen Maurice Lu- pin, een armen knaap, dien ik van uit mijn venster op de binnenplaats zie loepen. Veroordeeld om tot zijn meerderjarigheid in een verbeterhuis opgesloten te blijven, zai deze soon voldoende zijn, our, wanneer hij dat gesticht verlaat, een zaak op te zet ten of een beroep te beginne». 5o. Ik verzoek mijn moeder gron dige nasporingen te doen om me vrouw de weduwe Maillard terug te vinden. Ik ben de oorzaak ge weest van een groot ongeluk, dat haar familie is overkomen; ik ge loof, dat zij in de diepste el lend» verkeert en wensch de door mij ver oorzaakte schade te herstellen; ik vermaak haar een lijfrente van 60# francs. 6o. Een gelijke som zal ter be schikking worden .gesteld aan me vrouw de weduwe Tiburoe Audran, om besteed te worden aan liefdadige werken voor de zielerust van. haar zoon, die in een ongelukkig twee gevecht gedood wend. 7o. Zoo het onmogelijk blijkt bei den terug te vinden, moeten deze sommen aan mejuffrouw Alexie Andrieu worden ter hand gesteld; haar weldadigheid zal liaan inge ven, aan wier handen zij haar aal moezen moet toevertrouwen. De aardsohe 'dingen zijn nu gere geld mij blijft nog slechts over het kostbaarste gedeeltte van mijn be staan te vermaken. Mijn ziel behoort aan God, die haar in al haar naaktheid ziet, maar niet bezoedeld met de misdaad, waarvan thans de menschen haan be schuldigen:. Wordt vervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 1