DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. üinderii«iiswe&i 29-31-33, Haarlem Ramp in Zuid-ltalië. Progressie BUITENLAND. BINNENLAND. Sociale Berichten. Uit den Omtrek. De Onschuld Zegeviert. Woensdag 3 februari 1909. 33ste Jaargang No. 1685 Bureaux van Redactie en Administratie Intercommunaal TeSefoonnummer 1426. Verspreide Berichten: FSUiLUETQN. MEUWE HUBLEMSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: fer 8 maanden voor Haarlemf 1,85 v oor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.85 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per postj v 1.80 Afoonderiijke nummer? 0,03 PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 16 regelsf0,60 (contant) f0,50 Elke regel meer0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie a contant. 1000 Alle betalende abonné* op dit blad, die in het bezit eener verzekeringspolis zijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor: GULDEN bij levenslange onge schiktheid tot werken. 400 GULDEN bij overlijden. 308 GULDEN bij verlies van éen hand of voet. ill GULDEN bij verlies van éen oog. 100 GULDEN bij verlies van éen duim. ee GULDEN bij verlies van één wijsvinger. 15 GULDEN bi) verlies van éen anderen vinger. De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Ocean", Bijkantoor voor Haarlem, Nieuwe Gracht 11. Heden werd door ons nog OntVan- fcéQ; Ter eere van den H. Blasius: ^'an een werkman f 0.25. v*an rijn kinderen f 0.15. Ter navolging aan andere Werklieden f 0.25. ii. Wij tebben gisteren aangetoond, een progressief belastingstelsel 'et meest nadert tot een gerecht vaardigde verdeeling van den last 'ér staats- of gein een tehuishouding 'Ter de schouders van hen, die *®hben bij te dragen om deze in 8'aud te houden. Gerechtvaardigd ook naar de draagkracht der belastingbetalers,- Hike, óók relatief-genomen, grooter bij de meer gegoeden dan by mindeigegoeden. Progressie-belasting op zichzelf is dus een soort van belasting, die *-i. principiëel niet mag worden '•streden, en waarvan het of on- saude of opzettelijke kwade trouw 's te beweren, dat zij overal en altijd *toet worden afgekeurd. Maar volgt nu hieruit, dat dan overal maar ineens progressie 'an belasting moet worden inge- >«erd? Geenezins Evenzeer als men de eene soort Iran belasting in het algemeen vol maakter en rechtvaardiger noemen Tan dan de andere, maar daarom 'och de plaatselijkeomstandighe den en tal van andere factoren moet -a aanmerking nemen, alvorens men tot de invoering van die theore- ksch-betere belasting kan overgaan, evenzeer dienen óók plaatselijke Omstandigheden te worden in acht genomen, wil men de vraag beslis ten of de theoretisch-betere progres sie aanbeveling verdient voor de «en of andere plaats, of niet. We zeiden gisteren reeds, dat wij die progressie in beginsel warm voor staan, en ook overtuigd zijn dat met «et oog op de billijkheid jegens de kleinere inkomens op den duur de invoering ervan niet kan uitblijven om plaatselijke omstandigheden «a redenen van practischen aard •p dit oogenblik de invoering ervan boeten ontraden, en ons daartegen Verklaren. Waarom, zal nader blijken. Haarlem verkeert wat de inkom stenbelasting betreft, in een zeer ongunstige positie tegenover andere steden met een ongeveer gelijk be volkingscijfer en ongeveer gelijken levensstandaard. Het percentage der inkomsten belasting is hier ter stede zóó boog, als het nergens anders is, Am sterdam dan buitengesloten. Belastingvoorstellen te dezer stede mogen dus wel met bijzondere aan dacht worden overwogen, omdat we eenmaal in een zeer bijzonder geval verkeeren en dus niet kunnen doen wat een andere gemeente doen kan. Daarenboven is Haarlem wat men er ook wel eens van zeggen mag géén luxe-stad. De zéér groote aanslagen zijn hier ter stede zeldzaam, veel zeldzamer dan in andere steden waarmede wij ons wel eens gaarne vergelijken willen: Utrecht, Arnhem, Nijmegen b v. Yandaar dus, dat een invoering van progressie, die vooral de zeer booge inkomens treft, bier weinig zou opleveren, en althans zoo ze niet vrij sterk werd genomen, de kleinere burger-inkomens zeer weinig zou ontlasten. Dat blijkt trouwens al uit het voorstel-Middelkoop c. s., waarbij de allergrootste aftrek (in verge lijking met nü) zou komen op even negen gulden, terwijl de meerdere opbrengst voor de gemeente niet noemenswaard is in vergelijking met de gebeele opbrengst der in komstenbelasting. Nu is voor iemand met een in komen van ongeveer f2C0() een aftrek van circa f 9 een welkome meevaller, dat is waar. En óók is het waar, dat juist op de personen met inkomens tusschen de f 15003000, naar verhouding en vergelijking met de anderen te zware lasten door onze inkomsten belasting worden gelegd. Menschen met een vast inkomen, ambtenaren e. d., gevoelen dien last. natuurlijk weer bet ergst. En wij zouden er dan ook niet tegen opzien om in verband met onze principiëele voorkeur voor progressie, als zijnde een rechtvaar diger verdeeling van den last, tóch de aanneming van het voorstel- Middelkoop te bepleiten, ook al bracht dit in liet geheel weinig verhooging van de belastingop brengst en individueel betrekkelijk weinig ontlasting der kleinere inkomens, wanneer niet nog een andere omstandigheid erbij kwam, die dunkt ons niet mag worden voorbijgezien. En juist die bijkomstige omstan digheid die wij in een derde artikel willen bespreken is voor ons de groote aanleiding om ons te ver klaren tegen de aanneming van de voorstellen-Middelkoop c.s. en tegen een invoeren op dit oogenblik van een progressieve opklimming in onze stedelijke inkomstenbelasting. ITALIË. Fatale leugens. De vorige week werd uit Rome ge meld, dat de burgemeester van Mes sina, de gemeente-secretaris en twaalf aanzienlijke burgers gevangen waren genomen, cnder beschuldiging op groote schaal de bun toevertrouwde kleeren en andere voorraden voor de slachtoffers van de aardbeving te heb ben verduisterd. Thans verneemt men echter uit Londen, dat het Italiaansche gezant schap aldaar mededeeling heeft ont vangen van zijn regeeriug, dat dit bericht van allen grond ontbloot isl Men zou kunnen vragen: hoe zit dat dan? Worden zulke beschuldigin gen dan maar klakkeloos verspreid. Kan het ook zijn vragen we omdat.... de burgemeester van Mes sina een broeder is van den Aarts bisschop dierzelfde plaats, Mgr. d'Arrigo De vrgnaetselarij in Italië staat voor niets, zooals het onderstaande wel be wijst. De Katholiekenhaat bij de hulp voor de slachtoffers. De Katholieke Italiaansche pers is hevig verontwaardigd en terecht over de hatelijke en schandelijke prac- t ij kon, die de oflicieële overheidsper sonen blijken aan t.e wenden om bij de hulpverleening voor de slachtoffers der aardbeving de katholieken dwars te zitten en te beleedigen. De „Fatxiote" vertelt ervan. Kinderen uit Messina, waar alles katholiek is,katholiek gedoopte kin deren dus, worden in protestantsche inrichtingen ter opvoeding gegeven! Voorts weet men, dat de regeering, om een groot gedeelte der weezen onder dak te brengen het initiatief heeft genomen tot de stichting van een huis, dat onder protectie werd gesteld van Koningin Helena. Groote sommen werden voor dit gesticht bij elkaar gebracht, en wat blijkt nu? Dat het bestuur er van is opgedra gen aan eenige vrijmetselaars met Nathan, den burgemeester van Rome, aan het hoofd Dit Comité heeft van den beginne al niet anders gedaan dan zijn secta- riscben geest getoond. Een gedeelte der weezen was geplaatst bij families te Napels, die voor de opvoeding zou den zorg dragen; het Romeinsche co mité beeft nu naar de families een delegatie gezonden, bestaande uit drie van hare leden om die kinderen op te eischen. Mgr. Gottalavi, die door den Paus naar Sicilië gezonden was om voor rekening van den H. Stoel weezen op te nemen en onder te brengen in de „Catalogna," verklaarde aan een jour nalist, dat hij steeds belemmerd was door de regeeriDgs-autoriteiten welke onder invloed stonden van het Ro- meinsche comité. Onder andere staaltjes verhaalde de prelaat, dat te Catano de prefect hem op bet laatste oogenblik voorbood zijne kinderen in te schepen 1 Na lang durige pogingen slaagde hij er eindelijk in om verlof te krijgen tenminste die kinderen mee naar Rome te mogen nemen, wier overlevende ouders erin hadden toegestemd een bewijs te tee- kenea, dat zij hunne kinderen aan hem toevertrouwden. Z«o gaat het overalIs het niet méér dan schandelijk? DE BALKAN. Rusland's coup de main. Rusiand heeft een meesterlijke diplomatieke zet gedaan We hebben het gisteren onder „Laatste Nieuws" al kunnen melden, dat Rusland aan Bulgarije een leening heejt aangeboden van 82 millioen. l>at is een meesterzet. Want wdt is het geval? Turkije was sinds lang (1877) aan Rusland een flinke som sahuldig, oorlogsschatting uit dat jaardie ge deeltelijk nog onbetaald bleef. Rusland droDg daar nooit erg hard opaan't was een touw om den hals van den zieken man. Maar nu, nu Oostenrijk bezig is den Russischen invloed op den Bilkan te verdringen, nu zegt Rusland heel kalmpjes: Bulgarije moet betalen aan Turkije, Turkije aan mij, wel, met gesloten beurzen doen we dat zaakje af, en Bulgarije is nu aan mij 82 millioen schuldig, voila tout! Mocht Turkije nog een bagatel meer eischen, dan willen we dat óók wel betalen voor Bulgarije. Ziedaar dus Rusland de mooie rol op den Balkan; ziedaar Bulgarije in plaats van de nederige vriend van Oostenrijk, de afhankelijke van den Rus, ziedaar Oostenrijk weggedrongen en Rusland in de oude positie van Balkanvoogd: en dat alles met één slag, terwijl Rusland daarenboven nog als de meest onbaatzuchtige onschuld poseeit en den vrede op den Balkan die ernstig gevaar liep, verzekert! Von Aehrenthal heeft de Russen te pakken gehad met zijn Balkan politiek: Iswolski heeft nu Oostenrijk weer te pakken De vrede zal erdoor behouden blij ven, want ook Turkije zal (ie over eenkomst wel aannemen, daar zal Engeland wel voor zorgen. En de regeling der overige kwesties zal nu óók wel terechtkomen. ZUID-AFRIKA. De hoofdstad-kwestie. Particuliere tijdingen uit Kaapstad melden, dat inderdaad de nationale conventie besloten heeft, dat het fe derale parlement te Kaapstad zal zetelen, doch dat de regeering van Petoria als hoofdstad zal uitgaan. Dat is dus de tweeslachtigheid in derdaad officieel geproclameerd. Zouden de Zuid-Afrikaanders niet net willen doen, zooals Nederland doet: met een hoofdstad in naam,en een „hofstad"? De Congo kwestie. Gisteren deel den wij een Reuter-bericht mede, volgens hetwelk de regeering van de Vereenigde Staten zou weigeren de annexatie van den Congostaat door België te erkennen, tenzij de voorwaarden meer bevredigend zijn. De „Indépendance" heeft inlichtingen ingewonnen bij bevoegde personen en spreekt op grond daarvan enistigen twij- ei uit aan de juistheid vau dit bericht. Een zondebok? Men vertelt dat de heer Zinovief, de Russische gezant te Konstantinopel, binnenkort zal worden overgeplaatst, zoogenaamd wegens hoogen ouderdom, doch m werkelijkheid wegens ontstemming welke in regeeringskringen heersent over zijn beleid inzake de Bal kankwestie. De Vereenigde Staten en Ja pan. De moeilijkheden m verband met de anti-Japansche wetsontwerpen in den staat Californië zijn nog geenzins defini tief van de baan. Bij het Californische parlement zijn nog steeds twee wetsont werpen hangende, welke onderscheidelijk beoogen, het recht op landbezit door Azi aten in Californië te verbieden en alzon- derlijke scholen te stichten voor Japan- sche leerlingen. De staatsgouven.eur heeft aan Roosevelt beloofd, dat hij, moch ten de ontwerpen worden aangenomen, gebruik zal maken van zijc jecht van veto. Tal van Californiérs zijn echter koogelijk ontsticht over deze bepaalde toezegging, en het zal wel aan die ver stoor beid zijn te wijten, dat zien een ge val van geweldpleging jegens een Japansch student aan de universiteit te Berkeley heet kunnen voordoen. Voorts blijven vele Calfotniërs de overtuiging toegedaan, dat het aantal Japanners in de Vereenigde Staten toeneemt, tengevolge van de clan destiene instrooming over de Mexicaan- sche grens. De „gele kwestie" is dus nog niet uit de wereld. De arrestatie van Lapuchin. Langzamerhand verspreidt zich meer licht in zake de beweegredenen, die de politie te tet. Petersburg nooopten den cbef der politieke i echei che Lapuchin te arrestee- reu. Het algemoen vermoeden, dat deze arrestatie in verband staat met het be- ruehte geval Azof, blijkt waarheid te be vatten. Het schijnt, dat Lapuchin aan het revolutionnaire comité verraden heeft, welk een dubbelzinnige rol Azof speelde, om aldus diens ter dood veroordeeling door een partij vonnis te bewerken. Sto- lypin heeft tot de arrestatie den vloot gegeven, en de Doema heeft oen com missie benoemd, om over bet geval te rapporteeren. Men verwacht een groot schandaalproces. Hofberichten. Z. K. H. de Prins is gisteren tegen den middag in de residentie terugge keerd. Uit de Staats-Courant. Bij Kon. besl. is lo. aan ZE. den Minister van Oorlog, luitenant gene raal P. H. A. Sabron tot herstel van gezondheid verlof verleend, ingaande 4 Febr. 1909 en eindigende 4 Mei 1909, of zooveel vroeger als mogelijk zai blijken, 2o. de minister van Marine gedurende dat verlof belast met de waarneming van het beheer van het Dep. van Oorlog. Wat da oorlog uitwerkte. Niet minder dan 8 Nederlandscae zee-officieren, dienende aan boord va* onze oorlogsschepen, die tijdens het geschil met Venezuela Willemstad (Curacao) aandeeden, hebben zich tijdens hun verblijf aldaar verloofd met Curacaosche meisjes. Deze jonge dames zullen zeker niet de laateten zijn om de beweging, dis ten doel heeft onze oorlogsschepen meer ge- geregeld Curajan te laten aandoen, te steunen, zegt het „Vad." Het huldeblijk der officieren. Het huldeblijk van de ecbtgenooteu der officieren van het Nederiandsche leger aan Hare Majesteit de Koningin zal bestaan uit een zilveren presenteer blad met eeu inscriptie. Het Comité heelt zich vergewist, dat dit geschenk Hare Majesteit wel gevallig zal zij*. JBen ernstig conflict in het uitziaht. De Fabrikantenvereeniging te En schedé deelde aan de besturen vau „Unitas" en „Eendracht" mede dat bij voortduring der staking over t weken alle fabrieken van hare leden zullen worden stopgezet. SCHOTEN. Raadsvergadering. In de gisterenavond gehouden. Raadsvergadering was geen der le den afwezig. De Voorzitter hield bij ia opening der vergadering een N ie u w j a a r s s p e e c li. Hij wees met vreugde op de bló te, verwachting van heit Koninklijk Huis: hoopte, dat de Gemeente dit jaar de vruchten zal plukken va* hetgeen zij het afgeloopen jaar tot stand heeft gebracht. Keulen en Aken zijn niet op een dag gebouwd, hieraan denkend, wees spr. er op, dat in 1909 nog veel ta doen zal zijn. Hij hoopte op de me- (Naar het Fransch) van RAOUL DE NAVERY. 31) Ik laat mijn nagedachtenis aan illen, die mij beminnen. Eindelijk zoo het bewijs van «zijn onschuld vrijwillig door iemand, wie hij ook zijn moge, ver- aehaffc wordt, en zijn openhartigheid «aiin nagedachtenis zuivert, verzoek sk mijne moeder en mijne dierbare wist er Elisabeth, zich edelmoedig je gens hem te betoonenhet zal mij in ée wereld der rechtvaardigen een groote troost zijn, te weten dat mijn graf niet door den steen der schande gedrukt wordt. Gedaan in mijn gevangenis, den 1.4en December 1864, den avond vóór éen lag, waarop voor mij de groote aaak der rechtzitting begint. LOüiS CASEAUX. Parijs, 14 December 1864. XL, Ben telegram bevat het volgende: •De heer Brunei die rechtschapen heer Van Hatten te Amsterdam door moordenaarshand getroffen werd, wilde ondanks den raad der genees- heeren, zich onmiddellijk op weg be geven naar Parijs, om als getuige te verschijnen op de rechtszitting, die aan den diamantendiefstal, de zaak: Bruno genaamd, gewijd is. Zijn grootmoedigheid is hem noodlottig gewordenhij had nog geen, vijf en twintig uren afgelegd, of men moest hein bewusteloos naar een her berg vervoeren, waar hij bezwe ken is. „Men verwacht nu den heer' Van Hatten te Parijs." Ofschoon hij het niet tekent, beeft Gustave evenals ik, alle hoop verte ren. De eenvoudigste, de onbedui dendste omstandigheden keeren zich tegen mij. Ik heb abbé Jenemias laten roe pen. Nu mijn uiterste plichten eenmaal vervuld zijn, verlaat ik mij op de Voorzienigheid, die nooit bedriegt. De kleine Nicolas is gekomenzijn bedroefd gezichtje heeft inij getrof fen. Nicou spreekt niet veel met mijer klinken als tranen door zijn grove stem. Ik heb de stoute schoenen aange trokken hem over de moordenaars van den heer Brunei te ondervra gen. „Het zijn als steeman beefden," antwoordde hij. „Matteau bewaakt juwelier, wjelk© ten fmifte van den hen, en daar ben ik blij mee; ftie misdadigers doen mij het hart in de borst omdraaien." „Vaten zij, dat ik, evenals zij, van een diefstal van idiamanten beschuldigd wordt „Zij hebben allerlei vragen aan Matteau gedaan, en de kleine, de slechtste van de twee, begon als een duivel te lachen...,,. Maar dat was gisteren. „En dezen morgen, nu lachen zij niet meer." „Waarom niet?" „Gisteren nog kon men hen enkel vonnissen voor slagen en verwon dingen. gevolgd door diefstal met inbraak, en toen goid het slechts de galeien. „Maar, Nicou, de galeien zijn hon derdmaal erger dan de dood." „Voor hen niet... Aan het eind der galeien zien zij de ontsnapping. Die schurken, oude bekenden van Toulon en Brest, wanhopen slechts aan de vrijheid, wanneer hun hoofd niet meer op de schouders staat..,. Zij maakten dan ook zeer juist hun berekening: een behoorlijk maxi mum. Maar vandaag, nu Brunei dood is, nu gaat het om het scha vot-, en zij zullen de roode poort door moeten gelijk zij zeggen, zoo dat zij nu als locomotieven dampen en niet meer lachen— „Van wien hebt gij die bijzonder heden, Nicou?" „Van mijin kameraad: wij spraken er over in de wachtkamer, wapt wij praten samen niet veel meter. Ook schijnt de jongste tot den ander ge zegd te hebben: „Men moet den steel niet met de bijl weggooien." „Ja, maar men zal de bijl op ons werpen." „Misschien wel; maar ik lieb een idee." „Om ons te redden „U, dat weet ik niet: mij dat is mogelijk." „En je zoudt je vader in het ongeluk verlaten?" „Dat noemt zich een vader!" riep ide kleinste schaterlachen :1 „Kun je mij beletten je vader te zijn „Het is heel goed mogelijk, dat ik u niet vóór ie wereld als zoodanig erken." „Schaamt ge u misschien over mij -„Ge vleit mijn eigenliefde al heel weinig." „Galgenbrok, ga heen!" „Dat is een waarheid, cn de eenige geldige redenen die mij doet denken, dat ge iets voor mij zoudt kunnen zijn... Maar wat ik een va der noem, dat is een man, die zijn voon verzorgt, voor hem werkt en aan zijn geluk denkt." „Heb ik niet aan je geluk ge dacht?" „Door mij op de straat te laten liggen „De regeering laat nooit de kinderen liggen." „In één woord, gij hebt mij verlaten... „Weineen, men nam mij ge vangen, dat is alles." „Én toen gij ontsnapt zijt „Vertrok ik naar Spanje... Je komen opeischen, dat was hetzelfde als mij zeiven uitleveren... Later, toen ge mij je naam genoemd hebt." „Ilebt ge mij in uw zaken, die slecht gingen, opgenomen.zij gingen daarna dank zij mijn hulp, voorspoedig.maar het ontbreekt u aan behendigheid, en gij zijt de oorzaak dat men ons gesnapt heeft... Ik ben slimmer dan gijIk heb even prachtige strekenuitgehaald, maar mij heeft men nooit kunnen krij gen. „O ja, de oude...," „Zwijg!" hernam de jongste levendig, „er zijn potjes met ooren hier, en het is nu geen tijd om te praten. „Zou je hij toeval. „Ik heb iets bedacht." „De cipier trad binnen, zij hebben toen niets meer gezegd". Ik wendde mij weer tot Nicou. „Welnu welk verband ziet gij tus schen dit gesprek en. „Ik niets, mijnheerMaar je justitie zal heel wat hebben uit te zoeken.die schelmen zijn zoo slimi. Daar het groote misda digers zijn, verzorgt men hou goal.. Zij gebruiken flink» maaltijden, zij krijgen bijna alles wat zij verlangen de justitie betoont oplettendhe den... „Zullen er morgen veel menschen zijn, Nicou?" „Ja, mijnheer— De president wordt met vragen overstelpt... Het schijnt idat het grootste genoegen; dier menschen daarin bestaat een ar men jongeman als gij naar het schan- debankje te zien sleepen." „Zoudt ge uwe lieve Marianne willen verzoeken God om moei te vragen voor mijn moeier en mijn zuster „Ja, zeker," antwoordde Nicou met een ruwheid, die een hevige ont roering verborg. En ide hand van zijn zoontje grij pend, voegde hij er bij. „Kont. Nicolas, kom' Het. kind wierp zich in mijn armen. De tortelduif kirde droevig. Nicolas drukte zijn frissche lippen op mijn wangen. „Ik zal u toch wederzien, mijn heer?" „Ja, mijn kimd, morgen!' En ide bewaker en mijn vriendje verdwenen. .Op de binnenplaats hei-vatte le Zilveren stem van den knaap der bijenkorven het klaag Lied van de Pelgrims naar Saint Jaoques." I Wordt vervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 1