1 DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. Ramp in Zuid-Italië; Aan onze abonnés. Progressie BUITENLAND. BINNENLAND. Staten-Generaal. De Onschuld Zegeviert. isw®si 23»Si-33, HaaHem fw e* I efl jnieii beer VRIjoaq 5 FEBRUARI 1909. 338te Jaargang No. 1687 Bureaux van Redactie en Administratie: InSercsinmunasii Telefoonnummer 1426. H. ft. in. Verspreide Berichten. FCUILLETON. 2fl. KUK KURLENSCIE COUMNT ABONNEMENTSPRIJS: ?Ter 8 maanden voor Haarlem to>or de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) *nor de overige plaatsen in Nederland franco per post., f 1,85 1.35 1.80 J- «o vyotigo ptnabDcu ui *.i ouoiiwuu itnutiu ptn puov^ n jl ««onderliike nammers 0,03 PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 16 regelsf 0,60 (contant) f 0,50 Elke regel meer0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie a contant. Alle betalende abonnés op dit blad, die in het bezit eener verzekeringspolis zijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor: GÏJLDEN bij levenslange onge schiktheid tot werken. 401 GULDEN bij overlijden. 310 GULDEN bij verlies van éen hand of voet. 150 GULDEN bij verlies van éen oog. 100 GULDEN bij verlies van éen duim. GULDEN bij verlies van één wijsvinger. 15 GULDEN bg verlies van éen anderen vinger. De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Ocean", Bijkantoor voor Haarlem, Nieuwe Gracht 11. Heden werd door ons nog ontvan- Sea: Postwissel N. D. f 3.— f 2.50. -®# Directeur der Nieuwe Haarlemsche Di *yrant aoodigt allen, die daartoe kun- ?li medewei'ken, dringend uit, ons te ™len Keipen, opdat advertenti'èn van dingen, ver hooping en, boelhuizen, gras- e'3>achtingen enz. ook in de Roomsche *"°"rant van Haarlem en Omstreken wor- 'b opgenomen. Wanneer H.H. Notarissen en Make rs door degenen, die bij deze verkoo- ytyen enz. betrokken zijn, tijdig op ons opmerkzaam worden gemaakt, zullen heeren met weigeren ook in de Nieuwe rlemche Courant, die toch door een aanzienlijk deel der bewoners van en Omstreken gelezen wordt, die ertentiên te plaatsen, n'ij bevelen deze belangrijke zaak in de fadacht van al onze lezers. DE DIREOTEUR. We hebben reeds ééne reden aan- ^geven, waarom wij meenen dat jjfogressie in de inkomstenbelasting Her ter stede minder gemakkelijk j3 in te voeren, dan eldershet be- Hkkelijk klein aantal der werke- |k groote inkomens. Die reden is inderdaad niet ge- Hg te achten. Vooral niet in verband met de Harheid, dat wie weinig heeft, ^>k weinig kan misseneen ge beente waar weinigen slechts zijn door een progressieve opklim ming van het percentage-cijfer *enigzins gevoelig zouden worden Htroffen, moet die weinigen ook Ht in eere houden! En de kans niet beloopen, dat Hcdaag of morgen een van die fcroote belastingbetalers de gemeen- zou verlaten Daarvoor zou evenwel mogelijk heid bestaan. ftiet zal we een uittocht en klasse van de welgestelde en gefortuneerde Haarlemmers vreezen kaar Heemstede of Bloemendaal. Och neen, die vrees lijkt ons al heel ongemotiveerd Maar wij beschouwen de zaak aldus Het percentage der inkomsten belasting ten onsent is werkelijk abnormaal hoog. Slechts een ge meente als Amsterdam de eenige in het Mand naar we meenen! - heft eeürhoogere belasting dan Haar lem. En wanneer we dit bedenken, en daarbij zien dat we weinig ge fortuneerde menschen missen kun nen, omdat de „voorraad" niet groot is, dan dunkt ons moeten we niet de kans willen beloopen, om voor een betrekkelijk gering voor deel, misschien een zeer groot na deel thuis te krijgen. En die kans is hier, met de aanliggende gemeenten vlak tot aan de kom der stad, grooter dan elders. Juist hetzelfde is 't bovendien ten opzichte van de vestiging alhier van nieuwe gezeten burgers. We nemen dus liever, van prac- tischen kant gesproken, bet zekere voor het onzekere, ook al is dan het onzekere misschien meer naai de eischen van een strikte recht vaardigheid. En daarbij komen nog overwe gingen, die met den Middenstand te maken hebben. Vooral de Middenstand is ten onzent nogal warm voor de kwestie: progressie of niet. De Middenstand vreest van pro gressie een vermindering van het koopkrachtig publiek, en daardoor directe schade in het bedrijf. In hoe verre die vrees gegrond is, valt moeilijk te zeggen, maar ze bestaat. En nu komt het ons voor, niet te wezen een daad van goede ge meentepolitiek, wanneer men aan een zoo machtigen en veelbeteeke- nenden factor van het gemeen schapsleven als de handeldrijvende Middenstand is, een groot deel van diens vertrouwen in eigen leven en levenskracht zou ontnemen. De bloei van den Middenstand is de bloei van een gemeentedat gaatin bet alge meen gesproken, bijna overal op. Welnu: de bloei van den Midden stand hangt weer voor een over groot deel af van het vertrouwen dat de Middenstanders-zèlf hebben in hun handel en zaken, van hun eigen energie, van hun eigen veer kracht. Ontneemt men die energie, die veerkracht, dat vertrouwen aan de Middenstanders, dan i3 het zoo goed als zeker, dat zijn welvaart zal achteruitgaan, zijn ondernemin gen veel minder zullen beteekenen, zijn élan, dat voor uiterlijk en inner lijk leven van een stad van zooveel waarde is, zal geknakt worden. En nu de Middenstand ten onzent dan blijkbaar zooveel belang stelt in het vraagstuk der progressie, en de communis opinio, de pu blieke meening van dien stand vooral, tegen invoering van progres sie is gekant, nu zou het ons averechtsclie gemeentepolitiek toe schijnen, wanneer het bestuur onzer gemeente maatregelen tegen die pu blieke meening in, doordreef. Wij moeten de vraag, of bij onze inkomstenbelasting op dit oogen- blik en ónder de bestaande omstan digheid eenige progressie moet wor den ingevoerd, in de praktijk dus ontkennend beantwoorden. Men zal bij de ontwikkeling van de gronden die ons brachten tot dit antwoord, hebben bespeurd dat wij ons streng hebben bepaald bij de progressie in. de inkomstenbe lasting, en niet hebben gesproken van de voorgestelde progressie in het schoolgeld. Dat hebben wij gedaan, omdat de, door de beeren Levert en Schram voorgestelde progressieve (of liever evenredige) schoolgeldheffing een ge- heelandere, geheel afzonderlijk staan de kwestie is, die meteen progressieve inkomstenbelasting absoluut niets te maken heeft. Ten onrechte worden die beide zaken door velen dooreengehaspeld: ook op de liier reeds genoemde vergadering van Middenstanders, onlangs hier ter stede gehouden, werd de evenredige schoolgeldhef fing in éen adem genoemd met pro- gessieve inkomstenbelastingvol komen onjuist, naar ons toeschijnt! Want evenredige sehoolgeldhef- fing hangt van geheel, absoluut andere factoren af, daarvoor zij a totaal andere beweegredenen, daa voor progressie bij de inkomstenbelas ting kunnen worden aangevoerd. En wie de theoretische vraag van een billijke lastverdeeling over de gemeentenaren, meent te moeten beaatwooiden in den zin van pro gressie bij de inkomstenbelasting, zal daardoor absoluut nog niet mo gen gerekend worden tot hen die een opklimmend schoolgeld wen schen Dit laatste meenden wij duide lijkheidshalve nogf te moeten voe gen bij de uitvoerige uiteenzetting van ons standpunt, nadat wij met ledenen omkleed ons voor de practijk hebben uilgesproken tegen de in voering van progressie in de ste delijke belasting op het inkomen, tegen de voorstellen-Middelhoop c.s. derhalve. DE BALKAN. V erwikkelin gen Rusland heeft met zijn voorstel de oude veete weer opgeblazende twee partijen onder de Europeesche mogendheden zijn weer vuur en vlam tegen elkaarDuitschland met zijn bondgenoot, Oostenrijk eenerzijds Eageland en den vrienden anderzijds. Vooral neemt men te Weenen en te Berlijn het Rusland kwalijk dat het eerst zoo den mond vol heeft gehad van de noodzakelijkheid van een gemeenschappelijk optreden in de Oosterschej kwestie, terwijl het nu achter den rug van Duitschland en Oostenrijk-Hongarije met andere mo gendheden gaat konkelen. Want dat het vooraf afgesproken werk is geweest tusschen Rusland, Engeland, Frankrijk eD Italië, waarbij men Duitschland en de Donau-mo- narchie omzichtig op een afstand gehouden heeft, daarvan houdt men zich in politieke kringen te Weenen en te Berlijn overtuigd! Turkije en Bulgarije. Er gaan allerlei geruchten. Vooreerst dat Turkije, dat zelf con tanten noodig heeft, absoluut weigeren in het Russische voorstel t8 treden. Dat is wel begrijpelijk En voorts dat Turkije dan liever met Bulgarije het zou uitveehtenin de Turksche Kamer moet een groote partij voor oorlog wezen! Anderen melden evenwel dat Tur kije met Bulgarije liever zelf een overeenkomst sluiten zal. Doch dit blijkt toch een voorbarig gerucht te zijn. Wat ervan komen moet, is nog duister. AMERIKA. De anti-Japansche beweging. Eén van de anti-Japanscfle wets voorstellen is althans al van de baan. Het Californische Huis van Afge vaardigden heeft gisteren met 48 tegen 28 stemmen verworpen het wetsvoorstel waarbij aan vreemdelingen wordt verboden in Californië grondbezit te hebben. Dat was een van de heftigste en hatelijkste maatregelen tegen de Japan ners, die waren voorgesteld. JAPAN. Vredelievende verklaringen. De minister van Buitenl. Zaken, baron Komoera, verklaarde in 't parle ment dat hij hoopte, dat de anti- Japanner-wetten in Californië niet zouden leiden tot internationale moei lijkheden. Japan aldus de minister ver trouwt op den zin voor rechtvaardig heid van het Amerikaansche volk. Het doel van Japan's politiek is de instandhouding van den wereldvrede en de ontwikkeling der nationale hulpbronnen. In zake de verhouding tusschen Japan en Duitschland, toonde de redevoering van von Bülow in den Rijksdag voldoende aan, dat Duitsch land vriendschappelijk jegens Japan gezind was, en de beide mogendheden het volkomen eens waren over de kwestiën van het verre Oosten. Het verbond tusschen Engeland en Japan neemt nog steeds in kracht en vastheid toe. De betrekkingen met Rusland worden steeds beter en beide mogendheden handelen volkomen naar den geest en de letter van het Ply- mouther vredesverdrag. Baron Komoera wenscht een nauwere aaneensluiting van Japan en China, met het oog op de groote ras- en geestverwantschap der beide natiën. Ten slotte deelde de minister mede, dat Japan het volgende jaar alle handelsverdragen met vreemde mo gendheden wil doen eindigen, om die op andere basis weer aan te knoopen. In deze nieuwe handelsverdragen zal geen sprake meer zijn van verplich tingen ze zullen berusten op het beginsel van volkomen gelijkheid. Een voorbeeldig parle men t! Door minister von Bienerth is in het Oos- tenrijksche huis van afgevaardigden het ontwerp voor de taalwetten ingediend. Zooals te verwachten was, gaf dit aanlei ding tót rumoerigheden. Terwijl von Bie nerth zijn ontwerpen bij 't parlement in leidde, hielden sommige afgevaardigden zich niet onverdienstelijk bezig met het laten afloopen van wekkers en het alarm signalen geven met fietsbellen, terwijl andere parlementsleden op hun vingers floten. Niettegenstaande dit concert slaag de men er in het voorstel om de debatten over het ontwerp te openen in stemming te brengen. In den middag begon het lieve leven opnieuw; de radicale Tsjechen hadden het orkest versterkt met ratels, torpedofluiten, spoorfluiten en bellen, terwijl de afgevaardigde Lisy als een ba zuin-engel blaast op een reusachtigen misthoorn. Een harmonika orgelt het „Leitmotiv" en de krachtigste passages der symphonie worden gesouiigneerd door een viertal expresselijk te Praag voor dit doel vervaardigde instrumenten, die in de muziekwereld bekend staan onder den naam van regeumachines en een zeer getrouw geruischbeeld geven van een slag regen op een zinken dak! Op den goeden weg! De Rus sische minister van oorlog heeft gelast het dagelijkech rantsoen wodka of bran dewijn van de troepen te doen vervangen door wijn. Waartoe? Een telegram uit St. Petersburg aan het „Berliner Tageblatt", dat hier alleen onder het noodige voor behoud vermelding vinde, meldt, dat het Russische ministerie van oorlog besloten heeft om sommige garnizoenen in Mant- sjoerije aanmerkelijk te versterken met het oog op mogelijke agressieve plannen van de zijde van Japan. Zou het waar zijn? Brand in het keizerlij k pa1 - te Berlijn. Gisteren heeft ip lijkpaleis een brandje gewoed, dat eenige kamers vernield en een zaal van groote kunstwaarde beschadigd heeft. Pas na lang zoeken vond men den brand smeu lende. Gelukkig dat de brand overdag uitgebroken is. 's Nachts had men in de rookerige vertrekken de vlammen niet zoo snel kunnen blusschen en de kost baarheden niet zoo gemakkelijk in veilig heid kunnen brengen. De keizer was er zelf bij. Minister Begout bij H. M. de Koningin-Moeder. H. M. de Koningin-Moeder ontving den nieuw opgetreden minister van Waterstaat, mr. Regont, in audiëntie. De Minister van Oorlog. De toestand van den .Minister van Oorlog, generaal Sabronis in de jongste week wel vooruitgegaan, ofschoon hij nog een gedeelte van den dag het bed moet houden. De Min. van Marine heeft gisteren als waarnemend Min. van Oorlog het tijdelijk beheer van laatstgemeld de partement aanvaard. Uit de Staats-Courant. Audientiën. De gewone audiëntie van. den Minister van Justitie zal op Maandag a.s. niet plaats hebben. De Antirev. Gemeenteraadsleden. In een gisteren te Utrecht gehouden bestuursvergadering van den Bond van Antirev. Gemeenteraadsleden werd besloteD in het laatst van April aldaar eene aigemeene vergadering te houden. Het ligt in de bedoeling in deze vergadering enkele onderwerpen van practischen aard te behandelen, waar voor een paar sprekers van naam zullen worden uitgenoodigd. De Jacob van Heemskerck. Hr. Ms. Jacob van Heajnskerck zal zeer waarschijnlijk hedenochtend in ons land zijn aangekomen. De boot heeft gedurende de reis mooi weer gehad. Zooals onze lezers weten is de Jacob van Heemskerck den 30 Januari van Ponta Delgada (Azoren) vertrok ken. De Bechtsche Baad. Gisteren is te Leiden tot wethouder beDoemd mr. J. C. van der Lip (Chr.- Hist.) met 16 van de 31 stemmen. Mr. Briet (Anti rev.) verkreeg 12 stemmen. Eerste Kamer. Staatsbegrooting. Minister Heemskerk heeft zijn be ginselen tegenover de opposanten uit eengezet. Wij hebben daaromtrent geen bijzondere mededcoün.gv.. et Jjtud» Minister K^r^aalde wat hij in de T«eeuo Kamer had gezegd, dat het Christelijk beginsel ten grondslag legt (Maar het Fransehj van RAOUL DE NAVERY. t>9\ GG „En dan", vervolgde mijn god vruchtige moeder, „in den stond tan uw! lijden zal uw moeder hij ji zijn, achter u den Calvarieberg bestijgen." Zij kwamen aan de zware deur, tij opende zie, en waren op het puint verdwijnen, toen ik op hen toe- toeldeik haf hen nog niet genoeg ttnhedsd.ik moest haar nog zteg- &en, hoezeer ik hen beminde..., ik bloest de tranen afdrogen, die ik vloeien.i Zij hebben zich uit mijn armen losgerukt.Nieou, die in idüs gang wacht hield, heeft de zware deur Heer laten dichtvallen... Ik hen dleen, geheel alleen...., Ik hen be handen naar hen uit, zonder dat bij ze drukken; ik roep hen zij 1 two orden niet meeri XLIII. M organ ?_l a i g ia s a s s I a M i XLIV. i Men herhaalt het mijik ontken het. Het is niet zoo, bet kan niet zoo zijn Ik droom, die droom verschrikt mijhij zal de werkelijkheid nog' afschuwelijker maken. Men roept mij toe„Het is jde waarheid! Zie de fleuren gaan openuw moeder roept u, uw zuster ptrekt de armen paar u uit." En snikkende werp .ik mij Weer op mijn bed. Lieg niet Waarom zoudt ge lie gen? Ik heb mij van sterkte voor zien, ik zal zonder vrees sterven, wanneer ik zonder schande sterf. Zij kennen mijn onsehuid, wat behoef ik meer Mijn moeder weent; om mij heep mompelt men „Hij is krankzinnig! D© beproe ving is te wreed geweest!" Krankzinnig! Neen, ik heb mijn volle verstond.... (1© advocaat-gepo- raal beeft mijn hoofd gevraagd, hij heeft mij als iden moordenaar aange wezen!.... „Moeder, mijn moeder, kom tot mij mijn gedachten verwarren zich, ik zie niet meer.... in mijn brein is duis ternis, bloed stroomt aan mijne voe ten en doet 't aan de aarde kleven. Spreek met- mij... doe mij begrijpen, het begrip van de waarheid ont snapt mij, alles wankelt, beeft, stort in, verdwijnt in den afgropd... Ik word gestraft, omdat ik mij sterk heb gewaand. Heb medelijden met mij, o mijn God! XLV. Ik idroom niet. Hier ben ik in mijn beseheiden kamertje. Mijn moedei- en mijn zuster bevinden zich in het klei ne salon en spreken met zachte stem. Men heeft mijn ontslag uit de ge vangenis geteekehcL, men heeft mij niet vrijgesproken, maar van alle rechtsvervolging ontslagen. Niet alleen ben ik niet schuldig:, maar men heeft ook 'dan schuldige gevonden. Ja, do Voorzienigheid is groot en leidt alles langs wonderbare wegen. Het briefje, dat tijdens; de schor sing der zitting aan den president der rechtbank werd ter hand gesteld, en dat een zoo levendige ontroering veroorzaakte, was door den jongsten der moordenaars van Brunei geschre ven. Hij verzocht in de zaak gehoord te worden, daar hij, volgens zijn zeg gen, verklaringen te doen, hij zonder heden op te geven had. M.ep. begaf Zich naar de gevange nis hij weigerde te, spreken, Zeg gende, Idat 1. ij daarmee wachten wil- ten, tot hij in tere- wcordigheid van het hof en de jury getocht was. De president kon zich niet moer verzetten tegen eeln bijwoning ven het rechtsgeding, die ernstige gevol gen beloofde te hebbenkrachtens volmacht: gaf hij dus den volgenden dag, op het oogenhlik dat de zitting heropend zou worden, bevel, den ge vangene binnen te brengen De moordenaar van Brunei en Van Hatten zocht mij dadelijk met den blik en lachte mij toe. „Zij kennen elkaar," mompelde men. Toen vestigde de jonge man zijn doordringende oogen op de vergade ring, wendde ze daarna weer op dep prooureur-generaal en maakte een schouderbeweging, waarbij hij op veelbeteekenende wijze do onderlip vooruitstak. Hij beheerschte den toestand vol komen. Dat gevoelde hij ongetwijfeld en genoot van zijn succes. Hij „poseer de" voor het gerechtshof. De stenografen verbeidden de voorden, die Zijn mond zou uitspre ken; de menigte gaf met ongeduld van haar nieuwsgierigheid blijkid© president nam het woord. „Gfj hebt onthullingen te doen in zake den moord op Bruno „Ja, mijnbeer de president, „Spreek Wat weet ge „Mijn preside,!1 *'!1 git mijn© her ren gezworen- 1 gü ziet in mij een ellendeling." ..Gij be- mdt u thans met op de hank dm beschuldigden, viel de pre sident hem in de rede, „wanneer gij ,f> uw beurt vóór de rechtbank zult, verschijnen, kunt gij bekentenissen afleggen.' „Met uw: verlof, mijnheer de pre sident, ik spreek niet zoo gemakke lijk als mijnheer de advocaat-gene raal Wanneer men mij onder breekt, dan moet ik ophouden, dan verwar ik mij in mijn woorden... [Wat ik te zeggen heb, is belangrijk genoeg. Ik bevind mij niet op de bank der beschuldigden, maar gij zult er mij binnen een maand zien, en ik leg even lief dadelijk bekente nissen af voor mijn eigen voldoe ning... Ik erken dus, dat, ik een schurk ben. In mijn hartstocht voor edelgesteenten. een zaak van ge woonte. Mijn vader 'houdt van goud, ik ben dol op juwcelen. ieder zijn stokpaardje natuurlijk, daar elk een op zijn voordeel uit is... Dus. lie diamanten van den heer Van Hatten bekeerden mij een liefhebberij voor verzamelen, want ik had reels een mooie handvol briljanten... „Hadt gij die reeds „Ja, mijn president, voor zestig duizend francs ten naastenbij... Maar idle zfjn in veiligheidals ik die wil de teruggeven, zou dat mijn hopfd niet vrijkoopen..,! het is, al mooi ge noeg, als ik dat van een ander red.-; De heer Brunei is zonder erfgena men gestorven; het schuim der ga leien zal den buit deelen. Ik meen mijnheer de advocaat-generaal te hooren, ik heb er veel andere ge hoord! Hij heeft bewezen, dat dez, jongeman ik ken hem niet een dief, moordenaar is. Hij heeft ge zegd.; Men sla voor idien mordenaar hat schavot opWelnu mijne heeren, slaat het op, ik zal het in zijn plaats beklimmen." „Gij spot met de rechtbank en de justitie," zei de president. „Ik, mijn president! God beware mijIk zeg enkeldie jonge man heeft de idiamanten van den heer Brunei niet gestolen ,die jonge man heeft Bruno niet vermoord!' „Welk bewijs levert gij daar voor „Dat bewijs breng ik u; de moor denaar ben ik!" „Och, prijst mij niet voor die be kentenis!... Zoo de juwelier Brunei niet aan ziin wonden gestorven was. zou ik misschien het stilzwijgen heb ben bewaard, daar ik slechts tot de galeien kon veroordeeld worden.. Maar nu heb ik niets te hopen, en ik wil niet, dat een onschuldige nut teloos sterve Wordt vervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 1