DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. Ramp in Zuid-Italië; Van alles wat! BUITENLAND. Telegrammen BINNENLAND. Sociale Berichten. Uit den Omtrek. Baandag a februari isos. §&iisiieg»iiüiswesi 39-3S-33, Haarlem De Oascfmld Zegeviert. 1 3 38te Jaargang No. 6810 Bureaux van Redactie en Administratie: IniercommunaaS Telefoonnummer 1426. Verspreide Berichten. FEUILLETON. MERE HURLEMSCHE COURMTT ABONNEMENTSPRIJS! Per 8 maanden voor Haarlemf 1,85 Voor de plaatsen, waar een agent ia gevestigd (kom der gemeente) 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post] 1.80 Afzonderlijke nummers 0,03 PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 16 regelsf0,60 (contant) f0,50 Elke regel meer„0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie contant. Alle betalende abonnés op dit blad, die fn het bezit eener verzekeringspolis zijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor: GULDEN bij levenslange onge schiktheid tot werken. 400 GULDEN bij overlijden. 310 GULDEN bij verlies van éen hand of voet. 150 GULDEN bij verlies van éen oog. 100 GULDEN bij verlies van éen duim. 00 GULDEN bij verlies van één wijsvinger. 15 GULDEN bij verbes van éen anderen vinger. De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Ocean", Bijkantoor voor Haarlem, Nieuwe Gracht 11. Heden werd door ons nog ontvan gen: N. N. f5.-. XXI. De witte pest 't Lijkt me een heel leelijk woord, 'at ik hierboven schreef 1 't, Doet Net prettig aan, zelfs niet beschaafd klinkt het, te hooren van „de witte Jest." En toch, waarde lezeressen aa lezers, is het een juist een goed- teekenend woord, geeft het wêer ^at men ermee zeggen wil. Is er wel een grooter geesel dan «e pest? In de litanie van alle Heiligen staat ze onder de groote tampen vóóraan: „de peste, fame at bello", van pest, hongersnood en •orlog, verlos ons Heer! Nu weten wij, twintigst-eeuwers, tel is waar uit ondervinding niet ïooveebmeer van de pest, dien vree slijken geesel Gods. Waarvoor God sij gedankt 1 Maar de gedachte er aan alsaaD iets uitermate vreeselijks, «ie herinnering aan de pestepide- ïuies van vroegere tijden, die heele steden uitmoordden en heele landen decimeerden, leven zóo sterk nog hij ons voort! Voor dien ontzettenden geesel der pest, zooals ze voorkwam in vroegere tijden, en nu nog van tijd tot in het Oosten (heb ik niet ge lezen, dat heel het corps medici in Uritsch-Indië is gemobiliseerd we gens het hier en daar voorkomen van sporadische gevallen?), voor die ernstige plaag heeft onze tijd evenwel een aequivalent gekregen, dat al even verschrikkelijk is in de gevolgen. Dat is de Tuberculose, de pest van onze moderne tijden en van onze beschaafde landen: de „witte pest". De tuberculose, die erger is dan de pest ooit was, die vreeselijker is ia hare gevolgen dan cholera- en pokken-epidemies, die moordender is dan een moderne oorlog met al zijn verschrikkingen, die daarenbo ven niet alleen het leven bedreigt van het individu, maar knaagt aan het familieleven, aan het huisgezin, aan het bestaan zelfs der maat schappij. Nou ja, zegt iemand misschien, ia het nu wel zóo erg? Wilt u één cijfer? In den FranSch-Duitschen dorlog van 1870-71 vielen er aan Duitsche zijde 41.000 dooden. Een en veertig duizend in één jaar!. Welnude sterfte door de tuber culose in Duitschland bedraagt per jaar driemaal 41,000 menschen 125,000 omtrent Is dat niet moordend, kortweg gezegd? En is het woord „witte pest", al is 't dan niet zoo mooi, soms minder juist? Ik geloof het niet! De tuberculose knaagt aan het huisgezin, knaagt aan onze heele maatschappij. De dames van Sint Elisabeth, de heeren van SintVin- centius, alle armenverzorgers, alle doktoren en verplegers en liefdezus ters en -broeders weten het uit hun ondervinding: de vreeselijke tuber culose, die „witte pest" van onzen tyd, ontmoet men overal! In den arbeidenden stand, die juist het meest de gezondheid noo- dig heeft, komt de tuberculose helaas nog het meeste voor. Wie zal ze tellen, de huishoudens, waar vader voortdurend sukkelt, of moe der steeds „pijn in den rug" heeft en opgeeft, waar da zoons en dochters vroeg sterven In de volkswijken kan men ze huis aan huis soms aanwijzen, en in de woningen der rijken, waar de geneesheer mis schien wat eerder komt, maar zoo vaak óók onmachtig is, heerscht de „witte pest" nog wel erger dan men vermoeden zou In den laatsten tijd is tegen dezen grooten volkskanker, tegen deze plaag der menschheid, véél gedaan. Want Goddank erwtegen tuberculose (waarvan de bekendste vorm in den volksmond „de tering" heet, maar die nog onder tal van andere vormen voorkomt) inderdaad iets te doen. Hoe, daarover praat ik later nog wel eens. Maar over één ding dat noodig is om de vreeselijke plaag van onzen tijd met eenigen goeden uit slag te kunnen bestrijden, moet ik het nu toch hebbenEn dat is over het medegevoel van allen, over de christelijke naastenliefde in het bijzonder, die bij de bestrijding der tuberculose zoo oneindig veel kan doen. En de strijd tegen de tuberculose is zoo gemakkelijkmen behoeft de christelijke naastenliefde niet eens te dwingen. Immersiedereen heeft de tuberculose, die ontzettende ziekte, in z'n nabijheid! En wanneer men maar eens eventjes rondkijkt, dan ziet men ze, met al haar moordende gevolgenvlak in de buurt, in elke straat haast, en in de volkswijken zoo dikwijls soms helaas bij tien tallen in éêne straat! Alléénmen merkt zoo niet met een schok, met een plotselingen indruk, hare vreeselijkheidde kennis van den moordenden invloed der tuberculose is niet zoozeer een ding van het gevoel, als wel een diug van het verstand. Maar ge bruikt me* dat eenmaal en deukt men na, dan ziet men dat zelfs de vreeselijke ramp in Zuid-Italië bij het onheil, dat de tuberculose jaar op jaar en voortdurend sticht, niet halen kan in verschrikking Me dunkthier is een veld waar op speciaal onze katholieke liefda digheid nog heel wat doen kan. Want de bestrijding der tuberculose en de kennis van den omvang der levens verwoesting welke de „witte pest" aanricht, is naar mijn beschei den meening onder de Katholieken van Haarlem (en omstreken) nog lang niet daar, waar ze moet wezen Jawel, ik hoor u zeggenwij hebben tóch al zooveel te doen met onze scholen en kerken en speciaal Roomsehe liefdewerken 't Is waar, en ik spreek het allerminst tegen. Maar de tuberculose is dan toch maar eenmaal een van de verschrikkelijkste plagen der heek' maatschappij, en óók onder de katholieken zoo goed als onder de andersdenkenden wordt ze gevon den enmoet ze bestreden En hier ter stede wordt die be strijding degelijk aangepakt door een speciale vereeniging, die de voorzorgsmaatregelen toepast, leert, en doet onderhouden, zoo goed als ze de genezing poogt te bewerk stelligen, wat in niet geringe mate door het bekende „Lighalfonds" wordt gesteund. Mag ik vandaag dan e6ns een opwekkend woordje spreken tot de lezers van onze Roomsche Krant, om deze vereeniging en het Lighal fonds voor zoover ze het nog niet deden, te gedenken? En wil ook onze Redactie daartoe ni8t ietwat mij helpen F. (*j Men zie onder ons „Stadnieuws" heden. REDACTIE. OOSTENRIJK. De sluiting van het parlement. Heel wijselijk heeft de Oostenrijk- sche regeering het voorbeeldige par lement, dat zooals we verleden week al meldden, met harmonika'e, orgels en groote trommen werkt, maar spoe dig gesloten. 't Kabaal nam steeds toe, en de regeering is in haar recht, als ze zegt dat ze werkelijk genoodzaakt was een einde aan den toestand te maken, opdat het aanzien van het parlement niet in binnen- zoowel als in buiten land volkomen te loor zou gaan. De maatregel der regeering is dan ook niet gericht tégen de Kamer, maar juist in haar eigen belang ge nomen. Na verloop van eenigen tijd zal de regeering aan de Kamer gelegenheid geven haar goeden wil om te arbeiden te toonen en het zal dan staan aan de partijen het bestaan van het par lement te verzekeren door tot hun plicht terug te keeren. Aldus de regeerings ver klaring bij de sluiting: de laatste zinsnede laat tus- schen de regels door de bedreiging doorschemeren, dat, als het over vier weken nog niet gaat, de definitieve parlementsontbinding voor de deur staat. TURKIJE. Het begin van het volks-terrorisme Er had te Konstantinopel gisteren al een manifestatie plaats, om te pro testveren tegen het wetsontwerp be treffende de drukpers, aangezien het in strijd is met de vrijheid van druk pers- De manifestanten trokken naar de Kamer, waar Ahmed Riza verklaarde, dat de Kamer nooit het ontwerp zal goedkeuren Gevaarlijke precedenten AFRIKA. In Abessynie. Volgens telegrammen van Italiaan- sche herkomst, vreest het gezantschap van Italië bijïiden Negus,, van Abes- synië, dat te Addis Abbela een revo lutie zal uitbreken. De Italiaansche gezant riep de br scheming der aan wezige toepenmacht in. Aan het Fransche ministerie van Buitenlandsche Zaken werd tot nog toe geen bevestiging dier berichten ontvangen. Deze a. s. revolutie staat waar schijnlijk in verband met te verwach ten regeeringsveranderingeo, welke plaats zouden hebben, indien de negus Menelik kwam te overlijden. Men weet dat deze ernstig ziek is, en zijn dood spoedig kan worden ver wacht. ZUID-AFRIKA. Het as. vereenigd Zuid-Atrlka. Het plan bestaat, wanneer door de Zuid-Afrikaansche parlementen weer wijzigingen in de ontworpen grondwet voor het Vereenigde Zuid-Afrika woeden voorgesteld, deze ter beslissing naar de Conventie te verwijzen, die in Mei opnieuw bijeen zal komen, waarna de eerste ministers een afvaar diging zullen kiezen, om het wetsont werp naar Engeland te brengen. Vele invloedrijke leden hopen, dat de rijkswet nog dit jaar tot stand zal komen, maar anderen, met name de Natallers, vinden zulk een haast on- noodig, Jacob de Villiers, de Transvaalsche minister van justitie, heeft in een rede tot zijn kiezers gezegd, dat het werk van de conventie enkel een proeve wbs. Hij was overtuigd, dat in Zuid- Afrika groote gebeurtenissen op til waren, 's Lands moeilijkheden zijn meerendeels een gevolg geweest van zijue kunstmatige grenzen, maar de fouten van het verleden zijn door de aaneensluiting rijkelijk vergoed. Men kon kon Diet dankbaar genoeg zijn voor het verwonderlijke instinct van de Engelsche regeering om binnen vier jaar ca den oorlog een stelsel van verantwoordelijke regeering te verleenen. Hij hoopte, dat dit ver trouwen niet beschaamd zou wqrden. ROME, 7 Ffibr. Volgens de „Mes- sagero" is de Kamer ontbonden om debatten te voorkomen over de maat regelen, genomen ter gelegenheid van de aarbeving en over de verhouding tusschen Italië en Oostenrijk, naar aanleiding van de betreurenswaardige kwestie van de Triëster universiteit. Men meent, dat de nieuwe verkiezingen zijn vastgesteld op 21 Maart of 18 April. NEW-YORK, 7 Febr. Volgens een telegram uit Tampa (Florida) is een automobiel, waarin de ex-candidaat voor het presidentschap, Bryan, gezeten was, tegen de leuding van een brug opgerend. Bryan werd er uit geslin gerd tegen de leuning en bekwam een ernstige beenbreuk. Nog een overlevende te Mes sina gered! Uit Messina wordt het vol gende gemeld: Vrijdag liepen eenige officieren in de Via Oardones. Plotseling hoorden ze kreten, die onder den grond vandaan kwamen. In allerijl werden sol daten ontboden, die dadelijk de handen aan 't werk sloegen. Er werd den geheelen nacht doorgewerkt aan het opruimen van het puin. Eindelijk slaagde men er in een opening te maken, die groot genoeg was om een mensch door te iaten Een paar soldaten kropen door het gat en vonden beneden in de ruïnes van een koekbak kerswinkel een man, ternauwernood bij kennis, maar overigens ongedeerd. Hij had zich gedurende 37 dagen gevoed met koekjes en likeur! C-astro. Volgens de Lokal Anzeiger blijft Castro tot het eind van Februari in Berlijn en gaat daarna naar St Sebastian of naar de Riviera. Hofberichten. De Koningin Moeder onving in audiëntie mr. Teldera, nieuw benoemd vice president van den HoogenRaad. Prins Hendrik bracht Zatermor- gen een bezoek bij den Minister van Financien aan diens Departement. Hit de Staats-Courant. De gewone audiënties van den Minister van justitie, van den Minister van landhouw, nijverheid pd handel en van den minister van oorlog, zullen resp. Maandag, Woensdag en Donder dag niet plaats hebben. De audiëntie van den Minister van waterstaat zal in plaats van aanstaan den Woensdag 10 Februari, op Zater dag 13 dezer plaats hebben. Herziening van de wet op de oneer lijke concurrentie in Duitschland. De Duitsche Rijksdag heeft de vorige week besloten het wetsontwerp tot«verscherping van de wet tegen de oneerlijke concurrentie naar een com missie van een-en-twintig leden te verwijzen. Daarna zal de openbare behandeling van het ontwerp in den Rijksdag plaats vinden. De Middenstandsbond zegt daarvan: Wanneer zullen wij nu toch eens mogen berichten: „in de Tweede Kamer (hier te land) zijn heden de beraadslagingen over het wetsontwerp waarbij oneerlijke concurrentie straf baar wordt gesteld, aangevangen" Zoo iets onmogelijks vragen wij toch niet, waar men hier te lande reeds in het bezit is van geheel uitgewerkte wetsontwerpen voor dit vraagstuk. Wij wijzen slechts op het indertijd door Minister van der Loeff voorge stelde Art. 328bis (later onder een ander Ministerie weder ingetrokken) en het door onze Middenstandscon gressen aangenomen systeem van wet van Mr. Aalberse. Oneerlijke concurrentie. Een voorbeeld van wat men in Duitschland tegen oneerlijke concur rentie kan bereiken levert een vonnis, door de rechtbank van Duisburg ge wezen tegen de chemische handeiaren Karl Galle en August von Gimborti uit Emmerik. Zij stonden terecht voor het in de laatste vijf jaren in hunne fabrieken citroensap te hebben ge bracht. De aanklacht luidde: Voedings middel vervalsching en oneerlijke con currentie. Drie vruchtensapfabrieken hadden zich civiel partij gesteld en vroegen schadevergoeding wegens oneerlijke benadeeling hunner zaak. De rechtbank van Duisburg veroor deelde beide beklaagden tot twee boeten ieder van 1500 Mark wegens de beide delicten en wees aan eeD der civiele partijen toe 10000 Mark schade vergoeding door beklaagden te betalen. Dat noemen wij een sociaal vonnis, waarnaar wij hier te lande kunnen watertanden. Hier voeren de handelaren citroen zuur voor citroensap, bederven de magen der consumenten, benadeelen eerlijke handelaren en niemand doet hun iets voor zulke oneerlijkheid! SCHOTEN. R. K. Kiesvereeniging „Het Schoterkwartier". De Propagan- daclub dezer Kiesvereeniging houdt iederen avond zitting in de Gatechis- muskamer (Gen. de la Reystraat) van half 8 tot half 10 tot het geven van inlichtingen voor de kiezerslijst. BLOEMENDAAL. Personalia. Tot tijdelijk teeke naar in dienst der gemeente is benoemd de heer C. J. Wierda, te Heerenveen. IJMUTDEN. De vi88cherij-kwestie. De IJmuidensche correspondent van „De Maasbode" schrijft aan dit blad: „In de „N. Haarl. Courant", komt het bericht voor, „dat indien de uit slag van de door den heer Blooker aangekondigde interpellatie niet be vredigend mocht zijn voor den visch- handel, deze zonder eenig uitstel tot het nemen van represailles zal over gaan. De maatregel van de regeering ten opzichte van den visch handel heeft de kooplieden er toe gebracht, liever alles op te offeren, dan zich nog langer de korting van 1% te laten welgevallen" Naar aanleiding van dit bericht hebben we ons gewend tot het bestuur der IJmuider Vischhandelvereeniging, dat ons machtigt, de volgende ver klaring te geven„dat het bericht van a tot z onwaar is en geheel uit den duim gezogen en dat het bestuur het ten zeerste betreurt, dat door zulke alarmeerende berichten de goede en eerlijke zaak, waarvoor de vischhan- delaren strijden, ern6tig wordt ge schaad." (Naar het Fra/nsch) van JtAOUL DE NAVERY. 35) i i Toen de rechters de zaal Weer bin nentraden, nam de president het uroond en deelde mede, dat daar een *ieuw onderzoek onnoodig was. tde aa-ak tot de volgende zitting .ver laagd werd. j i XLVL Men opent de deuren voor mij... i Stijn onschuld is openlijk bekend ge maakt-, men hergeeft mij het gezicht op den hemel, de lucht-, de vrijheid, feet leven! Het is te veelIk vrees van blijd schap te zullen sterven. Abibé Jeremias en Gustave Zetten «tij in ee;u rijtuig, brengen mij weer naar huis mijn moeder verbeidde mij 'daar met mijn zuster. [Wij hebben elkander niets te Zeg gen: wij weenen, bijeenstaande, ver eenigd, tot één versmolten. [Wij hebben den hemel in het hart. Onder den indruk van een leven dig verdriet, zoowel als in de ont boezeming' va|n eieji bovenmatige vreugde, vindt ide menseh slechte tranen Maar welke dierbare, gezegende, kostbare tranen! Het scheen mij toe, dat mijn moe der mij nooit zooizeer bemind had, dat Ide bewijzen idier liefde nooit zoo diep in mijn hart waren doorgedron gen. .Wij bleven in het genot van een schier bavenmensobelijhe vreug de verzonken. Toen wij tot het besef van het tegenwoordige terugkwa men, glimlachte abbé Jeremias met dien glimlach der heiligen, [welke een zegening in zich sluit. Gustave bleef in de omlijsting van het venster staan, terneergeslagen, met vochtig oog, met een gelukkig en toch verbrijzeld hart. de, en ik kon niet nalaten de fiere Elisabeth sloeg hem heimelijk ga- en zedige aarzeling dier bevoorrech te zielen te bewonderen- „Gustave" sprak ik, „naar je hou ding te oondeelen, zou men zeggen, dat ga spijt hebt van die onver hoopte redding van je vriend." „Dat kunt ge denken „Wiees openhartig", voegde ik er- hij, „ge zult je eeuwig verwijten, als ge de gelegenheid voorbij laat gaan het beste van je pleidooien te voereni „Het is niet zeer edelmoedig vain je, nu te schertsen. „Tenzij ge, nog meer als gierig aard dan als redenaar, in 't geheim het verlies ,van je honorarium be weent." Ditmaal wierp Gustave mij een bloeddorstige blik toe. i „Het begon zoo goed, je pleidooi het is bijna jammer, dat de aange nomen zaoon van Bruno het door een minder letterkundige dan waar achtige onthulling is komen storen... Ik ken je redevoering van buiten, waarin ge bewijzen wilt, dat Milon Clodius niet gedood had, of dat het vergoten Hoed van den diamant- Louis Oaseaux onschuldig was aan slijper.Zoo als ge mij hier ziet, zou ik een even goed, even Welspre kend advocaat geworden zijn als menig ander; zoo ik pleiten moest,. in een zeer kiesche zaak bijvoor beeld en voor een even bevoegde als welgezinde en fijn gevoelige recht bank, zou ik, over u sprekende zeg gen laten we voor een oogenblik aannemen, dat gij op het strafbankje zit Mijn moeder en gij, mijn goeie Elisabeth, hoort: ontslaat de won derdadige tusschenkomst der God delijke Voorzienigheid ons van den plicht der dankbaarheid jegens den beste- ider vrienden, den edelmoe digste der advocaten? Dat God zich wonderioender betoond heeft, volgt, daaruit, dat wij ondankbaar moeten zijn? Mijne moeder, zoo het in de macht van een mensch zou hebben gestaan, u uw zoon terug te geven, zou hij dat wonder ge wrocht hebbenneem hem dus uit dankbaarheid tot u, en laat Elisa beth mij het recht geven dengen©, die reeds zooveel aanspraak op mijn genegenheid heeft, mijn- broeder te noemen Gustave stak mij zwijgend lie hand toe en drukte de mijne met een kracht, die meer dan woorden be wees, hoezeer ik de snaren van. zfin hart had doen trillen. Elisabeth, die bij mijn moeier stond, verborg haar- voorhoofd op moeders schouder; Gustave greep de kleine hand van het lieve meisje, en toen zij haar van schaamte en vreugde blozend gelaat ophief, kon Gustave er niet meer aan twijfelen dat hij bemind werd- XLVII. Ik heb nog eens mijn gevangenis, mijn oei, de wachtkamer willen te rugzien, de hand van Nicou willen drukken, Nicolas op beide wangen willen kussen en een groot uur in de studeerkamer van abbé Jeremias doorbrengen. Die terugkeer naar de statiën van mijn kruisweg heeft mij in mijn voornemens versterkt. Het schijnt mij toe-, dat ik uit het graf verre- 'zen ben de zweetdoeken van Laze- rus vallen één voor één af. Het licht dringt doormijn plich ten vertoonen zich gelijk zij zijfc; de maatschappij schijnt mij toe op betere grondslagen bevestigd te we zen, sedert ik bereid ben haar wet ten te eerbiedigen. Mijn jeugd is ten einde; mijn mannelijk leven begint. Ik Zal dik wijls abbé Jeremias bezoeken en ik zal nooit vergeten, dat terwijl ik aan een afschuwelijke misdaad on schuldig ben verklaard, ik mij toch aan veel fouten en overtredingen plichtig heb gemaakt. XLVIII. MORAALl „Oordeelt niet, opdat gij niet geoordeeld worde t EINDE.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 1