J. W.LUCAS, Stadsnieuws. Gemengd Nieuws. Vragen bus. Wij hebben onzen correspondent om ophelderingen te dezen aanzien ge vraagd Z AJHDV OOBT. V o e t b a 1. Gisteren speelde de voet- balclab „Yias" uit Heemstede tegen Hercules van Zand voort. Laatstge noemde won met 42 en Z. Y. C. van hier speelde een mateh tegen Yitesse uit Haarlem waarvan de uit slag was dat Z. V. C. won met 43. HALFWEG. St. Josephs-Vereeniging. In de Zondagavond gehouden jaarverga dering der St. Josephs-Vereeniging werden tot bestuursleden herkozen de heeren W. Braak, J. Noordermeer, J. N. luit, J. B. Lynkamp jr. en J. J. van Hoofi, terwijl in de plaats van den heer P. C. Bottelier werd benoemd de heer C. Franken. Uit het jaarverslag bleek dat de vereeniging thans 258 leden telt. HAABLEMMEBLLBDE s.a. Burger 1. Stand. Geboren: Bernardus Fran cies, zoon van J. T. Steel en J. M. Wante. ©ndertrouwd: P. Duinkerjio. 31 j. en P. Noov jd. 30 j. Public Accountant. Leeraar M. O. Boekhouden PIETER KIESSTRAAT 24. De R.K. Pol. Prop.club houdt eiken avond van 910 uur eiHing m de koffiekamer van het gebouw Sthavo", Smedesiraat, Haarlemteneinde bela.ngstellenden in te lichten omtrent het verkrijgen van hel kiesrecht. Alle R. K. niet-kiezer e gelieven rich daar te vervoegen. Albert Vogel. Vrijdagavond a.s. zal Albert Vo gel met Henriëtte Roll den aangekon digde Muzikaal dramatischen voor drachtavond geven in De Kroon. De ,,N. R> Ofc" schrijft naar aan leiding van zijn jongste optreden o.m.i „Voor het eerst na zijn bijna twee jarige afwezigheid is Albert- Vogel weer in ons midden geweest, en laten we het dadelijk oprecht verklaren, al vroeger heeft hij ons stormender hand veroverd. Vogel, zooals wij hem gisterenavond in het Concert gebouw zagen, is bijna niet veraTP derdeerder verjongd is hij van zijn triomftocht door vreemde landen teruggekeerd: alleen zijn karakte ristieke, klassieke kop van stoer-ro- mein was scherper, vaster nog van teekening. En zooals het uiterlijk van dezen knusten aar, zoo was ook wijn voordracht, breed, magistraal. Het is Vogels overtuiging, dat de voordracht van de ballade door or kest, of pianobegeleiding aanmerke lijk wordt versterkt, ja dat die be geleiding onmisbaar is, hij beroept zich in deze ook op jhet oordeel o. a. van mannen als Felix Dahn uit Bres- lau. prof. van YVillamowitZ Moellen- dorff uit Berlijn, een van Duitsch- land's grootste geleerden, die er o. nt. den Oedipus vertaalde, en in ons land van Van Eaden. Deze overtui ging is ook de mijne geworden, voor opgesteld dat muziek en voordracht in kunstigen zin één worden, echter zóó, dat de voordracht slechts des te schooner en krachtiger, aangrij pender door de mimiek op den voor grond treedt. En zóó is Vogel s voordracht voor ons althans een openbaring geweest. Wij hebben dit soort voordracht na tuurlijk tadlooze malen gehoond, maar zooals Vogel het deed nog nim mer. Een niet gering deel droeg daartoe hij mej. Henriëtte Rol, een pianiste van veel begaafdheid. Vogel is een man die „er in" moet komen. No. 1 van het programma, Bergliot, een gedicht van Bjömson, naar een fragment uit een Noorsche sage, deeid mij niet zoo krachtig aan als de irie overige stukken. Maar met Archibald Douglas van Chamisco met muziek van onzen landgenoot Willem. Lamidré. begon het. Daar begon het te leven voor onze oogen en zaten wie in een oogen- blik midden in de romantiek, de ou- dierwetsche weet je, die veel belachen is, maar die toch dingen en Wezens voor uw verbeelding op doet gaan, zooals ge ze alléén kunt zien wan neer een groot kunstenaar' ze naar u toebrengt. En dan ging het door. met Heine's wondere gedicht Edith Schwanen- hals, waar tusschen haakjes gezegd, de heer Krami een heel storende cou pure in heeft aangebracht, door het voornaamste van het gedicht, dat van Üe gruwelijke herkeiiningstae- kens aan Harolds' haJs er maar een voudig uit af te voeren, en voor onze oogen tooverde Vogel heel de ontzet ting van het slagveld bij Hastings, zette in de gestalten peer de huive ringwekkend schoone droomen e* schijngehalten. Maar al schoonheid werd het, toen hij „Das Hexenlicd' van Wilien- bruch (muziek van Schillings) be gon voor te dragen. En ik durf ge rust beweren, dat er niemand in de zaal geweest is, die niet huiverend en volkomen geboeid, geluisterd heeft naar die stem die van oogen- blik tot oogenblik zwod, in kracht van uitdrukking toenam maar en meer, tot het was alsof het niet meer hooger, schooner kon, en als er dan telkens toch nog geweldiger en aangrijpender kwam, terwijl wéér de 'dingen ep iie wezens op ons toe kwamen en voor ons Stonden, dat zie als tastbaar waren en we er being van weiden om nog langer naar te kijken. Het Wiitte Kruis. De Noord- HoUandscba Vereeniging „Het Wit te Kruis", afd. Haarlem, zal een vergadering houden op Donderdag 11 dezer 's avonds 8 uur in de kleine Restauratiezaal van „De Kroon". De agenda vermeldt: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Mededee- lingen namens het bestuur. 4. Jaar verslag van den Secretaris. 5. Reke ning en verantwoording van den Penningmeester. Begrooting voor 1909. 6. Bespreking subsidie aanvra ge. 7. Verslag van den Voorzitter als Afgevaardigde ter Alg. Verg. 8. Verslag van den Secretaris over den Cursus in Eerste Hulp bij Bedrijfs ongevallen in 1908. 9. Verkiezing' van ©en Secretaris. 10. Rondvraag. Da Cursus in de Kathedraal. Gisteren ia in de Kathedraal bekend gemaakt, dat morgen, Dinsdagavond 8 u.( door den WelEerw, heer kapelaan Willenborg de Cursus in de Katb. Geloofs- en Zedeleer zal geopend wor den. Morgen wordt de inleiding gebouden en het program bekend gemaakt. Donderdagavond 8 u. zal „Het Gods bestaan" worden behandeld. Het W. O. G. Zaterdagavond vergaderde in het Nuisgeboow de afd. Haarlem van bet N. O. G. De heer C. H. Geerars, hield naar aanleiding van een bezoek aan de suikerfabriek te Halfweg een lezing over suikerfabrikatie, vooreerst ging spr. na, de verbouwing van suiker bieten, vervolgens de bereiding en afwerking in de fabriek. Deze rede werd met groote aandacht gevolgd. Tot lid voor 't Hoofdbestuur, werd met meerderheid van stemmen be noemd, de heer F. J. Ekering van Den Haag. Bestrijding der tuberculose. Onze medewerker F. doet heden in een „Van alles wat"-je een beroep op onze lezers en op ons, om den strijd tegen de tuberculose, die hier ter stede reeds zoo dapper wordt ge voerd, ook van onzentwege nog krach tiger te steunen dan tot dusverre reeds geschiedde. Wij voldoen gaarne aan dien oproep. De „vereeniging tot bestrijding der tuberculose" te Haarlem, die werkt allereerst door haar consultatiebureau ten behoeve van het voorkomen der vreeselijke ziekte, door onzen mede werker geschetst, en voorts (door het z.g. Lighalfonds en de Lighal) tot ge nezing van zieke stadgenooten, heeft onze volle sympathie! Begrepen moet worden, dat de be strijding der tuberculose nog pas in haar eerste begin is. Wanneer men narekend, dat uit het jongste jaar verslag der bedoelde vereeniging blijkt, dat in 1907 niet minder dan 118 per sonen bier ter stede aan tuberculose stierven, doch dat het Consultatiebu reau slechts 19 personen in dien tijd van zijn patiënten sterven zag: dat dus globaal genomen ook aan niet meer dan i/6 gedeelte van de tuber culosepatiënten door de Vereeniging hulp kon worden geboden, dan ziet men, dat er nog een groot veld braak ligt en geldgebrek alweer daar van de oorzaak is! Daarom onzerzijns een woordje.dat misschien succes kan hebben. We houden niet van z.g. weldadig heidsconcerten, en over het algemeen vinden we het organiseeren van een pretje tengevolge van een ramp, nu juist niet zoo heel erg sympathiek. Iets anders evenwel is het, wanneer eene of andere vereeniging edelmoe- diglijk besluit, de opbrengst van eene soirée of uitvoering af te staan voor zoo nobel doel als we hier bespreken. In dezen geest dan voort redeneerend, wenschen we aan onze R.K. Gem. Zang vereniging, wier kunstpraestaties te Haarlem en Amsterdam nu zoo aller aandacht en sympathie hebben ge trokken, eens voor te stellen daad werkelijk de tuberculosebestrijding te willen steunen. Wij zijn er zeker van een volgende uitvoering van „Arti" voor dit wel dadig doel, waarbij naast het muzikale gedeelte (daarover behoeft zelfs niet gesproken ook het propagandistisch deel goed is voorbereid, kan voor de bestrijding der tuberculose in tweeërlei opzicht zéér nuttig zijnvooreerst door het bijeenbrengen van een welkome bijdrage voor het sympathieke streven der tuberculose-bestrijding, en ten tweede door het bevorderen van de kennis van en het medegevoel voor dezen zoo nuttigen en noodzakelijke strijd, die aan de vreeselijke kwaal van onzen tijd paal en perk wil stellen te dezer stede. Wat denkt „Arti's" wakker bestuur ervan? De Kamer van Koophandel en Fabrieken. In de jongste vergadering van de Kamer van Koophandel etn Fabrie ken op 2 dezer gehouden, werd o. m'. kennis gegeven van het overlijden van het oud-lid der Kamer den heer J an Sabelis, bij wiens teraardebestel ling Ide Voorzitter, als vertegenwoor diger de!r Kamer is tegenwoordig ge weest. Ingekomen was een brief van den Directeur-Generaal der Poste rijen en Telegrapthie in antwoord op het schrijven der Kamer van 14 No vember j.l. betreffende het Telefoon- weszien. De Directeur-Generaal schrijft daarbij het volgende Naar aanleiding van den wensch, uitgesproken in de laatste alinea van neven vermeld schrijven, heb ik de eer IJ mede te deelen, dat in het alge meien het aantal interlocale geleidin gen in ons land voortdurend, wordt uitgebreid, waarbij steeds da ver- keersbehoeften in 't oog worden ge houden. Dat nu en dan te Haarlem eehigan tijd; d-P tahsluiting moet worden ge wacht, waarover meer in 't bijzónder door U Wordt geklaagd- is toe te schrijven aan het steeds toenemend verkeer, dat langzamerhand te groot wordt voor het aantal beschikbare ver keerfiiniddelenterwijl ook veelal de oorzaak der vertragingen ligt bij de aangevraagjden op de beurs te Amsterdam, die, hoewel eerder in de gelegenheid gesteld, 'tot spreken, hiertoe eerst overgaan, zooidra hun de koersen bekend zijn. Ook komt het voor, dat een der ge- abonneerden te Haarlem bij .de aan vrage van een gesprek met hem, in gesprek is. Bij de- bovenbedoelde uitbreiding dan ook rekening gehouden met de belangen van uw; plaats en zijn in voorbereiding- of uitvoering nieu we geleidingen Haarlem's-Graven- liage en HaarlemRotterdam ma de indienststelling waarvan, naar ik vertrouw, een snellere afwikkeling der interlocale telefoongesprekken, door en met de ge abonneerden van net te Haarlem aangevraagd, zal plaats vinder. De Minister van [Waterstaat ver zoekt voorts met noodig geachte op merkingen aangaande nieuwe maat regelen, welke mochten voorkomen, in id© in de|n loop van Februari 1909 te publioeeren ontwerp aankondi- gings-hiljetten v,an de aanstaande zo merdienstregelingen, op de gewon® wijze door belanghebbenden in ken nis te worden gesteld. Daarentegen Zouden wenschen mi bezwaren, welke zoowel de bestaande als de nieuw© dienstregelingen betreffen, uiterlijk in de;n loop ider maand Mei 1909 be- hooren medegedeeld te worden aan het betrokken lid ider commissie van advies over spoorwegdienstuegelin- gen (voor Haarlem den heer A. van Rossum). Wend besloten van deze beide brie ven ter kennisneming door het pu bliek in de gedrukte notulen mede- deeling te doen.' Bij de Kalmer was voor* ©enigen tijd ingekomen een adres van het Be stuur ider vereeniging van fabrikan ten en handelaren te 's-üravenhage, aan de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal gericht. o.m wederinvoering der octrooiwet, en welk adres om betuiging van a-ihae- sie aan deze Kamer was toegezonden. ■Na uitvoerige beraadslaging waarbij van veel verschil van gevoe len bleek werd met- hpt oog op de onvoltalligheid dezer vergajdering besloten de zaak in eene volgende bijeenkomst, weder aan jde orde te stellen. De Commissie-, die rappor teer en moest over een ontwerp algemeenen maatregel van bestuur bedoeld bij art. 4 der arbeidswet, dat aan de vroeger door de Kamer gemaakte bedenkingen althans ten ideele was tegemoet gekomen. Ten einde echter de Zaak nog nader te doen onderzoe ken ook in verband met nieuw; ge maakte opmerkingen, werd besloten de stukken nog nader in handen der genoemde commissie te stellen ten einde in eene volgende vergadering deZe eene beslissing te kunnen ne men. Het Pretoriaplain. Heden is dan in 't. Schoterkwartier een begin gemaakt met het bestraten van het Pretoriaplein, wat voorzeker met het oog op den treurige toestand, die daar heeiscbte, door de omwonen den met vreugde zal worden begroet. Eveneens zal binnenkort, daar de noodige opinetingen reeds zijn gedaan, het SoendapleiD bestraat worden, waar ook den laatsten tijd de toestand onhoudbaar was. Deze bestrating geschiedde evenwel op kosten der Binnen!. Exploitatie maatschappij. „Weldadigheid naar Vermogen." Van 25 December 1908—19 Janu ari .1909, wend aan extra-giften ontvangen f 2637.22V2 Van 19 Januari4 Februari 1909 N. N. f 250 Mevr. weid.. A G J. de F.—B f 40.—. Mr. P. Tj Wl f 10.— H P. M. A. V. ƒ10 S. R. S. 3.50 Totaal f 2945,72y3. V an de 1500 Kerstmis-kaarten zijn thans 218 terugontvangen, 1282 kaarten ontbreken nog; aan de ge adresseerden in Haarlem en Omstre ken wordt beleefd verzocht ze s.v.p. alsnog aan dan Penningmeester, den heer S. Grommel in, Staten Bol werk no. 5, te zenden. 20 Jaren heeft „:Wj. n. V." gearbeid, out na grondig onderzoek d© werkelijk hulpbehoe venden te steunen tijdens die koude Januaridagen meldden zich velen aan, die verdienden geholpen te wor den, maardit is alleen door sa menwerking en algemeen© medewer king mogelijkhelpt ons, steunt ons, inensehen vmenden, de hulpbehoeven den zullen er u zoo innig dankbaar voor zijn. Proza en Poëzie. Het door ons aangekondigd, gecom bineerd Concert van het mannenkoor „Proza en Poezie" en de muziekver- eeniging „St. Caecilia", met medewer king van het gemengd koor „Onder Ods" is gisteravond uitstekend geslaagd Voor de „Brood en Koffiecommissie" is onder de pauze f35,78 opgehaald. Verkoopingen in de Gouden Leeuw. De veilingen van vaste goederen in het Verkooplokaal De Gonden Leeuw zijn verleden jaar vergeleken bij vorige jaren geweldig klein in bedrugen geweest. In het geheel werden geveild 171 perceelen voor f555,000 opgehouden warden 51 perceelen voor f202,395. Verkocht aizoo 222 perceelen voor f757,395. In 1907 daarentegen werden 399 perc. verkocht voor f 1,453,970 en in 1906 360 perc. voor f1283,325. Ho Stueadoors-bewoging. Men schrijft ons: Naar aanleiding van een uitvoerig schrijven van do Stucadoorspatroons, gericht aan de burgerij, is op de Zondag j.l. gehouden vergadering van de Afdeeling Haarlem van den Algem. Nederl. Stucadoorsbond, waar circa 70 vakgenooten tegenwoordig waren is de volgende motie aangenomen Do Algemeene vergadering van stueadoor», gehouden op Zondag 7 Januari spreekt haar afkeuring uit over de praatjes, rondgestrooid door de patroons in haar rondschrijven aan de burgerij, inzonderheid over het werken van den voorzitter en het salaris van den Bondspropagandist beschouwt die praatjes als laster en spreekt haar vertrouwen uit in het bestuur. Een uitvoerige toelichting op deze motie zal volgen in een vlugsclirilje, hetwelk door de stad zal worden verspreid. Personalia. De heer mr. H. Ph. de Kanter Jr. van hier staat No. 2 op de voordracht van secretaris-penningmeester van de Holl. Mij. van Landbouw (vacature A. Korteweg). Een 40-jarig Jubileum. In de Vauxhall werd Zaterdag op feestelijke wijze herdacht het 40-jarig bestaan der Typografische vereeniging „De Phoenix". De zaal was vol van feestvierende leden met hunne dames. De voorzitter opende de vergadering. Na allen het welkom te hebben toe geroepen, gaf hij een kort verslag van de werkzaamheden der vereeniging in het afgeloopen vereenigingsjaar. Daar na sloeg hij een blik in de geschie denis en weidde in den breede uit over het leven en streven der nu 40 jaar oud geworden zijnde vereeniging. Drie leden-oprichters werden op bijzondere wijze gehnldigd en hen werd een diploma als blijvend aandenken verstrekt. Toen namen de feestelijkheden een aanvang. Tal van leden gaven een reeks leuke voordrachten ten beste, die werden aangevuld door een paar keurige num mers van den heer Vrugt. De voordrachten werden aangenaam afgewisseld door dansnummers. Tijdens de pauze werd een tombola zonder nieten gehouden. Teel gelach lokten uit de knikker- wedloop voor de dames, de feestmarsch en rozengalop. De „Plioenix" heeft een onvergeetlijk feest gevierd. Albert» frères. Goed begonnen, half gewonnen. Zoo willen we beginnen met 't ver slagje der eerste soirée, die door de gebroeders Alberts Zaterdagavond in De Kroon gegeven is. Onze lezers weten dat de gebr. Alberts, „de Koningen der Bioscope", hun filmfabrieken van Bieda naar hier overplaatsen en dat zij beginnen met de exploitatie van het kokette, rijk gedecoreerde en gepolychromeerde Kroonzaaltje. jSHet. behoeft wel niet gezegd, dat de exploitatie van De Kroon weer in goede handen komt. Alberts frères hebben een gevestigden naam gekre gen. Omdat zij na een reusachtige reclame ook altijd wat goeds geven. Men gaat naar hun soirées, men ver veelt er zich niet, men amuseert er zich. Zóó hebben zij zich het vertrou wen van 't publiek verworven. En zeker niet het minst omdat, betgeen zij vertoonen, gezien mag worden. Oud en jong kunnen en mogen naar Alberts. De voortdurende exploitatie van „De Kroon" was zeker toch een heele aanpak. Maai' wij schreven het: Goed begonnen is half gewonnen. En Zaterdag, op de ©enste soirée, is men schitterend begonnen. Ter eere Ider eerste galavoorstel ling was voor het rijk gedrapeerde tooneal een bloem- en plantep.versie- ring aangebracht. Aan alle dames werden bouquet jes uitgereikt, welke lieve attentie bij zonder in den geest viel. De zaal Was vol. En die vele .aanwezigen hebben zich waarlijk niet verveeld, getuige het krachtige applaus, dat na elk nummer volgde. De nummers wa ren dan ook bepaald schitterend te noemen. Eh wat een rijke variatie,! Humor naast tragiek, verbeelding naast realiteit, flora naast fauna, kortom idle 'projecties waren allerinte ressante1. 't Gezicht op de Brazili- aajiedh© watervallen, kijkjes uit den Londenseheto dierentuin. Moderne droomen, een bestolen hond, Ben droom, van ©en spook, Aanslag op het leven van Hertog van Guise, het waren prachtnummers, die met de grootste aandacht gevolgd, wierden- Een bijzonder© attractie waren na tuurlijk d© Haarlemeche IJsfeesten. Iedereen zag er zoo 'zijn bekenden. En wat werd er dan hartelijk gela chen! Wij meenen' Alberts frères geluk tö mogen wenschen met haar eerste soirée. Statu ten De „St-Ct." van he den bevat de Statuten der vereeni ging „Door Eendracht Verbetering'", afd. Haarlem van den Algem Ned., Tiramerliedenbond, alhier D© vereeniging, staande o;p het standpunt van dón klassenstrijd, heeft als doel eene grondige verbete ring van den maatschappelijken en zeüelij'ken toestand der timmergezel- len te verkrijgen Zij streeft in 't bijzonder naar a, een normalen arbeidsdag'; b een loonstandaaxd, waarvan het minimum voldoende is den timmer man in staat te stellen met Zijn ge zin behoorlijk te leven; c eene voldoende regeling van' het leerlingwezen'; 5$.; voorziening in 'den toestand der geaellen bij ziekte, ongevallen, inva liditeit, werkloosheid en ouden dag, Zooveel mogelijk te regelen bij d® wet.- De vereeniging tracht dit doel te bereiken langs wettigen weg, en wel door a. het streven naar betere arbeids voorwaarden b. het houden van cursus- of open bare vergaderingen c. het voeren van mondelinge of schriftelijke propaganda; d. het verzamelen van statistische gegevens in het timmerbedrijf; e. het zelfstandig „óf in samenwer king met andere organisaties stre ven naar die hervormingen welke middellijk of onmiddellijk het d-oel der vereeniging bevorderen f. het zich aansluiten hij of samen werken met die veweenigin gen die overeenkomstig ,d°el beoogen. Vreeselijke vechtpartij. Zaterdagavond omstreeks 12 uur had in de Lange Veerstraat een hevige vechtpartij plaats. Het beruchte stel vrouwen en eenige kerels waren vree- selijk aan het vechten met de burgerij. De glasruiten moesten het ten slotte ontgelden. Bij een winkelier in die straat werden verschillende ingewor pen. Nog voorkomen. Door de glad heid kwam Zondagmorgen een paard te vallen van een bestelwagen derH. IJ. S. M. Door spoedig toegeschoten hulp kon men verhinderen, dat paard en wagen niet in de Leidsche vaart te recht kwamen. Zij was de eenige niet. Zondag morgen kwam een vrouw door de gladheid in de Oranjestraat te vallen, zij moest ondersteund worden door een paar personen, die haar naar hare woning in de Vlamingstraat hebben gebracht. Zij klaagde erg over pijn aan haar been. Opnon activiteit. Bij besch. van den Minister van Oorlog is de le luit, N. Visser, van het 10e reg. inf. op zijn verzoek voor 11 maanden op non-act. gesteld zonder bezwaar der schatkist Een schermconcours. Den24n en 25n April zal de schermvereeni- ging „Pro Patria" alhier, een Inter nationaal en Nationaal Schermcon cours houden. De Bond van Schietvereni gingen. A.s. Woensdag zal door den Bond van Sehietvereenigingen voor Haarlem en omstreken eene alge meene vergadering worden gehouden. Op de agenda komt weder voor het voorstel tot het houden van een nationalen schietwedstrijd ten bate van het Lighalfonds. (Verleden jaar is deze wedstrijd niet doorgegaan wegens te weinig tijd tot voorberei ding). Aangezien de heeren G. W. C. van Essen en W. G. M. Lem, respect, secretaris en penningmeester van den Bond niet meer als bestuurslid in aan merking wenschen te komen, zullen dezen avond twee nieuwe bestuurs leden gekozen worden. De brand te Bloemen daal. Wij zeiden onlangs al, bij de vermelding van den brand, die een dag of acht, negen geleden bij den bloemist P. B. te Bloemendaal des nachts plaats heeft gehad, dat er „rare geruchten" over liepen. Zoo geeft blijkbaar de justitie er óók al over gedacht, want Zaterdag zijn B. en eenige personen uit Bloe mendaal, w.o. ook de buurman van B. door de justitie gehoord. Verlof Drankwet. Bij B. en W. is ingekomen een verzoekschrift van Bestuurderen der Roei- en Zeil- vereeniging „Het Spaarae" om verlof, tot het verkoopen van alcoholhonden den drank anderen dan sterken drank »oor gebruik ter plaatse van verkoop in het „Schuiteahuis" aan de Friesche Varkenmarkt No. 1. Baden. In het Douchebadhuis aan den Koudenhorn zijn verleden week 581 baden genomen, en in dat aan het Leidsche Plein 879. Niet veel goeds in den zin. Zaterdagnacht om half drie werd door een paar rechercheurs leven gehoord op een der booten van de firma Bus aan bet Spaarne. Opeens ging van de boot een kerel op den loop. De an deren werd gegrepen en naar het polititiebureau gebracht. Er werd niets vermist op de boot. Toch hadden de heeren daar wel niet veel goeds in den zin. Weltreurig! Zaterdagavond kwam een Det gekleed persoon aan het po litiebureau om nachtverblijf vragen. Daar kreeg hij opeens een toeval. Door de welwillendheid van een der inspecteurs mocht hy toen in de agentenwacht slapen. Met de gummistok er op uit. Zaterdagavond was er weer een ge weldige herrie in de Kleine Houtstr. Ten laatste werd het zóó erg, dat de politie een 20 personen met de gummi stok uit elkaar sloeg. Het werd dan ook meer dan tijd, dat er een vaste politiepost in de Lange Veerstraat en Kleine Houtstraat is, in plaats van zooals nu, dat er enkel een agent wordt geplaatst op den hoek Anegang, Kleine Houtstraat voor de liedjes zangers. Er gaat immers haast geen week voorbij, of er wordt gevochten in die straten. Een held! Zaterdagnacht om half een werden menschen in de Lange Veerstraat opgeschrikt door het rin kelen van glasscherven. Een onverlaat sloeg de groote spiegelruit in van het sigarenmagazijn van den heer Zweere, aldaar. Toen de politie verscheen was de held er van door! Het sleutelgat was hem te klein. Zondagmiddag kwam een groentenhandelaar de Leidsche straat niet precies nuchter thuis. Het ging hem niet gemakkelijk om het sleutelgat te viDdeD, en door al «jn pogingen viel hij dan ook met het bovenlijf door de glazendeur, waarbij hij zich erg bezeerde. Rectificatie. In het opstel onder de rubriek „Flora" komt Zaterdag avond een drukfout voor, die herstel behoeft. Kolom 4, regel 30 van boven af staat: „Daarentegen is zij ingemaakt of geeonfijt zeer gezond en frisch, en de wij nen, om abrikozen in te maken zijn zoo menigvuldig",enz. Ter voorkoming van verkeerde op vatting gelieve men, voor het woordje wijnen, het juiste woord wijzen te lezen. AGENDA. voor Dinsdag, 9 Febr. Kathedraal 8 uur. öursus in de Kath. Geloof en Zedeleer, door Kap. Willenborg. Inleiding en program. Gebouuw St. Ba vo, R. K. Volks bond. half 9 houtbewerkersgilde „St. Joseph". Half 9 schildersgilde „St. Lucas." 9 uur Commissie van Bijstand, 8 tot 9 uur „Hulp in Nood." Vereeniging 8u.4eBachconcert. Bioscope Theater (Gr. Markt). Voorstelling. BENNEBROEK. Bloemententoonstelling op 12,13en 14 Febr. a.s. O VERVEEN. Van oud8 het Raadhuis. R.K. Volksbond, half 8 feestavond. Internationale klont jes. Aan de „N. iWl Ct" worjit uit Bellingwolda geschreven „Hoal mie gau even 'n pOinict klont jes", zei vrouw' F. tegen haar 14-ja rigen zoon eln het ventje gehoor ge vende aan Ide hem opgedragen Bood schap, spoedde zich naar een winke lier even over de grens. Maal* er was in deizen bulten den waard;, hier de kommiezen gerekend, want nauwe lijks was de jongen met zijn „klont jes" op het gebied van het Konink rijk der Nederlanden gearriveerd, of de ambtenaren houden het ventje aan en hij m'oet Ide kandij aam hen af dragen, terwijl bovendien proces-ver baal voor móéder en zoon werd opge maakt In den trein b'e atol en- Een reiziger, die te Róztemdaal uïtd» Amsterd amsdhen mailtrein stópte, heeft aangifte gedaan dat heni den trein, terwijl hij sliep, eejnige bankbiljetten zijn ontstolen- De vergiftiging. Omtreat liet te Sappemeer (Gr.) voorgekoimeiU' verdacht geval van vergiftiging, Wordt thans nog meegedeeld, dat het in beslag genomen doosje o. a. eea' hoeveelheid vergift bevatte; genoeg om1 2 menschen aan vergiftiging te doen sterven, terwijl het opschrift er va.n, naar mén verzekert overeen komt met het handschrift van den aangehoudene. Vermist. Sedert Zaterdagna middag wordt te Rotterdam de 40-ja- rige gelddxager en incasseerder Op der Heydem, wonende te Feijenoord, en in diénst vón de incassobank, ver mist. Hij had in den middag f 5000 ontvangen. Doch is daarmedei niet teruggekeerd. Alom worden naspo- ringen gedaan tot nog te» echter tevergeefs. De v ermist e j ongein. Vrij dagavond is id© vermiste leerling der Ri. H. B. SBorgahrdt, te Utrecht, aangebracht. Hét bleek, dat hij on middellijk van uit Utrecht paar Rot tendam was gegaan, daar sliep bij het Leger dee Heils, om den volgen den idag per spoor naar Ajntwérpen. te gaan. Daar heeft hij 5 dagen rond gezworven, slapende in de open lucht, op banken in parken enz. De tien gulden door hem. nog van. de Spaarbank gehaald, had hij uitge geven, voornamelijk voor spoorgeid:, maar overigens was nog alles in zijn bezit: o.a. zijn zilveren horloge, zij* onlde pak, dat hij in een bundeltje had meegenomen, enz- enz. Eau agent vond hem slapende in een plantsoen en nam hem toen mede naar het politoiabureau. Thans Zit de jong® zwierven weer veilig en wel bij zijn grootouders. V r. Mat is tuberkelvjrije melk en kan men die zelf maken A n t w. „Tuberkels" zijn de tuber- culose-bacillen en andere ongedier ten, die u, als zie bij toeval een ge schikt plekje vinden om op hun ver haal te komen in uw lichaam, tering* en typhus en honderd andere even pleizierige ziekten kunnen bazorgep. Dez® microscopische gedierten au te ven naar de doktoren zeggen in ongekookte melk zsoowat geregeld; zoodat men bij het drinken van deze groot gevaar loopt voor* al die ziek ten. Want óf die venijnige schepsels een geschikt hoekje in ons lichaam Zullen vinden, wieet niemand van te voren. Dus is het zaak, die gedroch ten te dooien. Dat kan vooreerst, door de melk flink te koken. Daar schijnen ze nieit erg tegen te kunnen-. Maar door melk te koken worde» sommige stoffen die erin zitten, min der goai-vqriaerbaar, andere zetten zich om in minder-voedzame stoffen, en ook de smaak dar melk vermin dert er wat op. Dat is nu wel Zool

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 2