DAGBLAD voor NOORD- en 7'MD-HOLLAND. 1 Aan onze abonnés. BUITENLAND. BINNENLAND. 2@®>3§-33, Haai*lem DJtt&DAC 9 FEBRUARI (909. 33*ta Jaargang No. 6811 Bureaux van Redactie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer I45S6» Hillegom. Verspreide Berichten. FEUILLETON. NAPOLEON'S KEIZERRIJK GERED DOOR EEN BARBIER. ((Ê1E 17! IMISi NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ABONNEMENTPRlJSi Per 8 aaaanda* voor Haarlemf 1.35 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post; 1.80 Afïonderlflke nummers 0,03 PRIJS DER ADVERTENT1ÊN: Van 16 regelsf0,60 (contant) f#,50 Blke regel meer,#,1® Groot© letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie i. contant. Alle betalende abonnés op dit blad, die la het bezit eener verzekeringepolis zijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vernield, tegen ongelukken verzekerd voor: GULDEN bij levenslang» enge- sehiktheid tot werkea. 410 GULDEN bij overlijdaa. GULDEN bij verlies van éeu hand of voet. GULDEN bq verlies van éen oog. 100 GULDEN bij verlies van éen duim. 60 GULDEN bij verlies van één wijsvinger. 15 GULDEN bij verlies vaa éen anderen vinger. De uitkeering dezer bedragen woidt gegarandeerd door de Maats r*|x% „ucean", Bijkantoor voor Haarlem, Nieuwe Gracht 11. Be Directeur der Nieuwe Haarlemsche Gewant uoodujt allen, die daartoe kun- nen medewerken, dringend uit, ons te willen, helpen, opdat advertentïèn van veilingen, verkoopingen, koelhuizen, gras- verpachtingen enz. ook in de Roomsche Oecrant van Haarlem en Omstreken wor den opgenomen. Wanneer ff.H. Notarissen en Make- leers doer degenen, die bij deze verkoo- pingen enz. beirokken, zijn, tijdig op om i lad opmerkzaam worden gemaakt, zullen deze heeren met weigeren ook in de Nieuwe Haarlemsche Courant, die toch doer een zeer aanzienlijk deel der bewoners van Haarlem en Omstreken gelezen wordt, die edvertentién te plaatsen. W'ij bevelen deze belangrijke zaak in de eendacht van al onze lezers. DE DIRECTEUR, Wij soaden de historie der candi- daatstelling in Hillegom nu het liefst laten rusten, zooals we gisteren al seiden. Men haalt ons echter in het geding. In twee groote katholieke bladen, de „Maasbode" en de „Tijd", werd een aorrespondentie opgenomen, (men zie ander „Hillegom") waarin de schrijver verklaart het met de „Nieuwe Haarl. Courant" niet eens te wezen, dat „de" kwestie uit zou zijn. Schrijver vreest, dat de partij die in Hillegom de nederlaag leed, nu de tactiek zal volgen van te beweren, dat de uitspraak niet rechtvaardig was. 't Kan zijn. Voor ons is „de" zaak evenwel van de baan, en begint met züike practij- ken een nieuwe kwestie. Tot dus verre hadden de mannen, die zich voor een candidatuur-Balvers inspan den, althans naar de letter het recht ertoe. Wanneer zij gaan dissideeren is alle recht voor hen verkeken. Sn werkelijk zou men zeggen, dat sommigen daarheen het leiden w illen. Niet alleen zooals „Maasbode" en „Tïjd" mededeelen, wordt in het z.g. neutrale Hillegomsche Courantje daar «p gezinspeeld ook de liberale „Stads editie" der „O. H. C." weet over de plannen van de partij-Balvers een en ander mede te deelen. De heeren zijn natuurlijk bij de liberale, „neutrale" en anticiericale pers als kind in huis I In 't genoemde blad dan staat te lezen, dat men plan heeft een nieuwe (R. Katholieke kiesvereniging in .Hillegom op te richten, een „meer democratische" namelijk, doen men vreest dat aah deze „de Kerkelijke goedkeuring zou worden onthouden." We moeten helaas uit hetgeen ons bekend is gelooven, dat er onder de 1 e i d e r s van de Balvers-partij (misleiders inderdaad 1) mannen zijn die dat wel zouden willen doorzetten. Maar vooralsnog weigeren we te gelooven, dat de honderd veertig kie zers, die, overal vandaan bijeen- getrommeld, Vrijdagavond den heer Balvers te goeder trouw voor den besten candidaat hielden, na de uit spraak der kiesvereenigiDg nu allen zouden willen seheuring-maken in de Katholieke partij te Hillegom. Dat wil er bij ons niet 1 En we hopen dan ook zeer, dat de groote massa der kiezers aldaar, óok van hen die zooals ze récht hadden den heer Balvers steunden en stemden, de par tijdiscipline en de eer der katholieke staatspartij zullen boog houden, zelfs al móchten sommige drijvers (watwe niet hopen) een poging wagen om een scheuring teweeg te brengen DUITSCHLAND. Koning Edward's bezoek. Koning Edward met zijp. gemalin zijn hedenmorgen te 11 nar in Ber lijn aangekomen- ÖVij ontvingen vaar morgen vroeg bericht, dat de koninklijke trein bij aankomst in Herbesthal, het Bel- gisch-Duitschia grensstation al offi cieel wïerd ontvangen door die Duit- sche autoriteiten, dat er een com pagnie soldaten gereed stond, enz. Vandaag de begroeting in Berlijn. [Wat zal het geven Dat voor den wereldvrede deze ontmoeting eenige beteekends zou hebben.... de Diüteche noch de En- gelsche bladen gelooven er aan. Op merkenswaandig is een artikel in het liberale „Berliner Tageblatt", waar in de Engelsche diplomatie en hare werkzaamheid ten voorbeeld wordt gestald aam de Duitschebij wijze van wielkomstaidikel Maar overigens is de toon van alle bladen mat. Misschien d at door een of andere gebeurtenis in deze dagen die toon nog wat opfleurt. DE BALKAN. De Balkankwestie. Hjejt (vraagstuk op iden Balkan heeft plotseling wederom een geheel ander aanzien gekregen. De Turksche ministerraad heeft namelijk een zeer gewichtig besluit genomen, waardoor Turkije van de schuld, die het aan Rusland binnen 74 jaren heeft af te betalen, bevrijd wordt en een jaarlijksch bedrag van 350.000 pond in de schatkist blijft. De minister van binnen 1- zaken heeft tot een vertegenwoordiger van een der bladen gezegd: Wh aanvaarden in beginsel hat voorstel van Rusland. Daar we al dus het gevaar van een oorlog af wenden, beschouwen wij het als onzen plicht tegenover het vader land zonder aarzeling (dit offer te brengen. Wanneer we de 74 jaar- 1 ij ksclic termijnen van de oorlogs schatting kapitaliseeren, zullen we «deze schatting volkomen kunnen liquideeren door de betaling van 800.000 pond- Ons tegenvoorstel aan Rus land is, dat wij aan Rusland 800.000 pond bétalen, terwijl Rus land de ver plichting op zich neemt ons de ver dere schuld kwijt te schelden door er de door Bulgarije te betalen schade vergoeding voor in d© plaats te stel len. Laatstbedoeld bedrag opxvat ook de voor den Oosterschen spoor weg te betalen som. Op deze wijze nemen wij dus het Russische voorstel aan. 'Naar uit Konstan tinopel gemeld wordt, was men aan 't Russische ge zantschap aklaar uitermate verrast door hot Turksche tegenvoorstel, fiat in de verste verte' niet verwacht was. Ook in andere diplomatieke lerin gen daar is men er zeer door verrast. Te Sofia heeft het bericht van het Turksche tegenvoorstel groote onte vredenheid gewekt. Men verwacht, dat het. zal leiden tot (nieuwe ver wikkelingen. Inderdaad meldt Reuter* heden dat Rusland op het tegenvoorstel van Turkije niet wil ingaan. Verder bericht Kent nu te wonden afgewacht. AMERIKA. De anti-Japansehe maatregelen. Het Huis van Afgevaardigden in den Staat Nevada, heeft nu een wets ontwerp aangenomen, waarin wordt bepaald dat Aziaten (dus ook Japan ners) in den staat geen land mogen bezitten en ook geen houders mogen zijn van hypotheken! Mten weet dat in Califomië een dergelijk ontwerp was verworpen. Roosevelt moet woedend zijn. Maar op hét oogenblik helpt het hem niet veelde Staten zijn in ze keren zin souvepeiin op eigen gebied. En ook al komt de centrale regeering ring tussohenbeiden, dan blijkt toch wel voldoende, dat de anti- Japanache stemming i;n Amerika's öVLestkust weer hóóg-gespannen ia ZIJ ID- AFRIKA Het vereenigd Zuid-Afrika. Het ontwerp van ech Zuid-Afri- kaansche. grondwet in nu openbaar gemaakt. Het ontwerp bevat bepalingen voor een Unie tusschen de Kaapko lonie, Transvaal, Natal en Orapje- rivier-oklanie. De regeering zal be staan uit een gouverneur-generaal, een Senaat en eejn (Wetgevende Ver gadering. Elke kolonie, die zich bij de Unie aansluit, wordt een provincie, en komt als zoodanig onder een admini strateur en een provincialen raad te staan. De provincies zullen gelijke lijk vertegenwoordigd zijn in den Senaat, Idie door de provinciale raden zal worden gekozen. De Wetgeven de Vergadering ten slotte zal wor den gekozen naar den grondslag van de Europeesche volwassen bevol king, maar bij het begin zullen de Oranje-rivier-kolonie en Natal Wor den begunstigd. Het beginsel van evenredige vertegenwoordig ing is aangen'ometn. Sejnatoren en leden van de Wetgevende Vergadering zullen Europeanen moeten zijn. De Unie neemt, baten en lasten en burgerlijke dienaren der copt,racteeiende kolo niën over. Engelsah en Neiderlamdsch zullen alle twee op gelijke voorwaarden ambtelijke taal zijn. De spoorwegen en havens zullen worden geïnspecteerd. Door goed koop vervoer* zal getracht worden de vestiging van een landbouwende en nijverheidsbevolking in het binnen land aan te moedigen- Het bestaande koloniale stemrecht zal voor de Unie-verkLezingen van kracht blijven, tenzij het parlement anders bepaalt. Het parlement mag de grondwet verbeteren, maar het Kaapsche stem recht voor kleurlingen, de gelijkheid der twee talen en de basis der volks vertegenwoordiging kan alleen ver anderd worden bij een meerderheid van twee derden. De regelingen betreffende de hoofdstad, zijn zooals reeds gemeld wend. De Negus van Abessynië is niet ziek, zoo wordt officieel uit Adis Abeba bericht. De Franache romanschrijver Catulle Mendès, een bekendheid, maar niet van de meest lezenswaardige soort, is by Parijs onder een trein geraakt en verbrijzeld teruggevonden. Het Koninklyk Echtpaar. ZoDdag was het acht jaar geleden, dat het huwelijk van H. M. de Konin gin en Z. K. H. Prins Hendrik werd voltrokken. Uit de Staats-Courant. Bij Kou. besl. is benoemdtot rid der in de orde van Oranje-Nassau, de heer Jan Lion Cachet hoogleeraar aan de Theolog. School der Gerefor meerde Kerk in Zuid-Afrika, te Pot- chefstroom. Audientiën De gewone audiëntie van Z.E. den Minister van Financiën zal op Don derdag aanstaande niet plaats hebben. De gewone audieotie van Z.E. den Minister van Marine zal op Vrijdag a.s. niet plaats hebben. Do Kamerverkiezingen De „Standaard" schrijft: Naar men odb mededeelt, bestaat bij het Centraal Comité (van a. r. kiesvereenigingen) het plan, binnen kort een tweede vergadering te houden, waartoe dan de afgevaardigden van die Centrale kiesvereenigingen zullen worden opgeroepen, in wier district het stellep van de candidaten of de sa menwerking met andere partijen moei lijkheden oplevert. y. Het zal niet de eerste maal zijn, dat zulk een vergadering gehouden is. Ze had ook vroeger plaats en gaf toen uitnemende resultaten. Binnenkort zal ook door het hoofd bestuur van den Vrijzinnig-Democra- tischen Bond een rondschrijven ge publiceerd worden, waarin de houding bij de a.s. verkiezingen, vooral ten opzichte van aftredende leden, zal bepaald worden. De atgevaardigde van Oostburg. Naar „Zelandia" verneemt is het thans zéker dat de heer mr. P. C. J. Hennequin, lid van de Tweede Kamer van het district Oostburg, bij de a.s. verkiezingen geen verlenging van zijn mandaat verlangt. De kiezersteelt. De „Standaard" schrijft: Uit meer dan één district vernemen we, dat de kiezersteelt goed vlot, dat er de uiterste zorg aan wordt besteed, en dat men! heel wat nieuwe kiezers aanbrengt. Maar ook hooren we van districten, waar men bij de pakken neerzit, en de nieuwe lijst onzerzijds blanco laat. Deze zogeloosheid zal eerlang be rouwen. 15 Februari is alle kans verkeken. Dan komt er geen enkele kiezer meer op. En dan zal men spijt hebben als haren op 't hoofd. Maar 't zal te laat zijn. En als straks de neerlaag volgt, zal men door bitter verwijt worden gekweld. Vooral in de groote steden is kie zersteelt een reuzenwerk; we weten het wel. Maar in de groote steden zijn de helpers ook voor 't grijpen. En vooral zoo men zijn krachten concentreert op die districten, die kans bieden, is het lang geen onbe gonnen werk. Maar dat men zich haaste. Nn is het verzuim nog in te halen Straks niet meer. En daarom met verdubbelde inspanning aan het werk. Nog heele schoven kannen in de schuur worden ingedragen. Maar wie talmt, verliest straks zijn spel. Kapitein Christoffel. Naar de „Sutn.-Post meldt gaat ka pitein H. Christoffel wegens ziekte naar Europa en wordt hij vervangen door kapitein W. van der Vlerk. Of het ook uitkomt! Onze lezers weten, dat de heer F. A. Moerel van Oudewater in de ver gadering van den Prov. Bond van Kiesvereenigingen te Haarlem, verle den week gehouden, een propaganda- rede heeft gehouden. Wij komen daar nog even op terug, en lichten uit 't verslag een paar regels, die we nader onder de oogeu onzer lezers willen brengen: „De locale moeten 't fond zijn voer alles. En van haar moet de groote kracht uitgaan om 't Ministerie- Heemskerk te behouden en em geen flap-Minieterie te krijgeD, zooals in 19Ó5. Het Ministerie-Heemskerk moet behouden blijven, waarvoor zelfs de liberalen allen lof hebben. Nog eenige weken. Want naarmate de verkienn- gen naderen, zal er weer wel wat gevonden worden om af te geven op dit Ministerie. Zoo hebben de liberalen gelasterd en zullen ze laste ren. Met valsche leuzen en valsche beloften is 't volk bedrogen." De heer Moerel overschatte hier nog de deugden van de liberale heeren. Want slechts een paar dagen na zijn profetie prijkte in het „neutrale" (wat een bedrog!) dagblad „De Tele graaf' de volgende verdachtmaking Minister Talma. Onze Haagsche correspondent schrijft ons Het mag van vrij algemeene be kendheid worden geacht, dat minister Talma zich in den korten tijd van zijn bewind nu niet bepaald een sterke positie heeft weten te verschaffen. De wijze, waarop de minister Talma nu verschillende malen in de Kamer is opgetreden, heeft evenwel links en rechts ontstemming verwekt en syn positie danig verzwakt. In December leed hij trouwens binnen korten tijd eenige besliste nederlagen en voor namelijk zijn hopeioos-zwak optreden bij de kwestie der Brusselscho ten toonstelling en niet minder bij een tweetal wetsontwerpen tot wijziging der Ongevallenwet, waarbij hij o. a. tegenover den Katholieken heer Kooien een vrij belangrijk échec leed, maakte, dat deze bewindsman een zeer groot deel van zijn prestige verloor. Dat was bekend. Maar dat ook de regeering zelf het duidelijk inziet, is mij dezer dagen gebleken, bij een gesprek met iemand, die ter zake volkomen mag worden geacht op de hoogte te zijn. Toen dan ook minister Bevers overleden was, en in de daardoor ontstane va cature moest worden voorzien, is, naar ik met zekerheid kan mededeelen, ernstig overwogen de portefeuille van Waterstaat op te dragen aan den heer Talma, terwijl dan de heer Regout minister van Land bon w zon worden, een oplossing, die ook ratio neel kon worden geacüt met betrek king tot de richting, waarin de studie en het optreden van mr. Regout zich altijd bewogen hebben. Op den heer Talma is daarom aandrang geoefend van portefeuille te verwisselen, doch deze heeft zulks met beslistheid ge weigerd. Hij was er niet toe over tn halen en moet zelfs verklaard hebben, liever als minister af te treden, dan de portefeuille van Landbouw neder te leggen. Zoo is het gekomen, dat ten siotte de heer Regout toch aan het hoofd van het Wateretaatsdepar- teuaent werd geplaatst. Hoi is niet louter ijzeren volhar- éixig geweest van Napoleon, maar nok zijn goede kijk op personen en Waken, d,i© hem deden slagen in zijn pogingen om de meeste leien zijner familie op den troon te- verheffen, (ïodewijk Napoleon was als Koning van Holland, Jozef als Koning van ftfapels, Jéröme als Koning van BVestfalen erkend. Napoleon gevoel- tte de noodzakelijkheid, op deze ma ttier zijn macht te grondvesten. Het Seek er ook wel naar, dat hij goed «edaoht hail. De Vorsten van Saksen mi iWnrtomberg waren als Koningen jbevestigdL, het beschermheerschap van Napoleon, over het Rijnverbond werd hem dooa* niemand betwist. Alleen Oostenrijk kon de wapenen ■tiet laten rusten. Dén 9en April 1809 liet Groothertog Karei den Rranecthen generaal in Beieren aan- «éggen, dat de vijandelijkheden zou tten hernieuwd worden. Napoleon ontving dit bericht te Parijs in den nacht van dem 12deh April den 18en dier maawd sloeg hij zijn hoofdkwartier te Lngolstait op en twee dagen later werden! 60.000 Oostenrijkers bij Abensberg verslagen, met achterlating van 8000 man gevangenen. Landshut viel den volgenden dag. Oostenrijk leed nederlaag op nederlaagop den dag van Eckmuhl gaf Regensburg' zich over en het duurie niet lang of Napoleon rukte zegevierend öMieemejn binnen. Oostenrijk had met zijn hoofdstad in tusschen nog niet heel zijn leger verloren. De veldtocht duurde voort. 'Wederom zegeviert de Eransche ade laar bij Wagram. Het slagveld is overdekt met 50.000 gesneuvelden drie Oostenrijksche generaals verlie zen het leven, tien anderen, en on der hen Aartshertog Karei, worden gewond. De verliezen der Eransohen zijn niet minder ernstig. .De gene raals Lasalle, Gauthier en Latour zijn met nog zeven hoofdofficieren op het slagveld gebleven en twintig generaals en maarschalk Ressières zijn gewond. Oostenrijk zoekt, den vrede. Na poleon staat een wapenstilstand toe. Na langdurige beraadslagingen wordt eindelijk in den nacht van 14 October te Weenen de vrede, ge- teekend. Met een ongekende geestdrift wend te Parijs deze tijding ontvangen. Bij het eerste schot uit He kanonnen van het Hotel des Invalides, dat den roemrijken vrede afkondigde, zwe gen allen eerbiedig stil, bij het twee de en derde begon men de schoten in zichzelf te tellen, 't Was zoo aan doenlijk te ontwaren, dat Frankrijk met zijn roem den vrede verworpen had. Ieder schot was een woord van hulde, ieder salvo een welsprekende zin van een ode, die de borst van vaderlandschen trots deed zwellen, Toen de metalen monden eindelijk zwegen, verliet bijna ieder zijne wo ning om op straat elkander te be groeten en uiting te zoeken voor de vreugdes die de harten bezielde. In huis kon men het niet langer uithouden. De straten, de, pleinen, tde koffie huizen waren opgevuld met een jube lende menigte; men rukte elkander de nieuwsbladen uit de baud, of hier en daar zag men een dichten drom om iemand, die op een stoel staan de, de bijzonderheden van den gez;e- genden vrede voorlas. Onder die op gewonden mensolienmassa kon men een mager mannetje ontwaren, leven dig in zijne manieren, en met spre kende, vurige oogen. Het fatsoen, de kleur en de stof zijner kleeren, die nog uit den tijd van het Direc toire dagteekenden, zou op elk an der oogenblik aanstoot hebben g©ge ven, maar vandaag was iedereen te zeer vervuld van de groote gebeur tenis, Het mannetje Lep van de. een© groep naar de andere, wrong zich in allerlei bochten om zich tusschen de memschen een weg te banejn naai* den- geen,, die idaar stond voor te lezen. Toen hij wist wat hij weten wilde, hief hij een juichkreet aan en snelde zoo harjd hij kon terug naar huis, in de Rue Neuve ides Petits Champs, 't Was een kapperswinkel, erg be scheiden van uiterlijk, maar toch net jes in de verf. Vrouw, zeide liij binnentredend tot het oudje, dat bij zjjn afwezig heid alvast een heer had ingezeept, vrouw, je weet het groote nieuws nog niet! Het is vrede in het land' vind© in ie gansche wereld! Erank rijk heeft aan de aardbol rust en geluk bezorgd!" De ingezeepte, een vreemdeling, sidderde op zijn stoel en verbleekte. Hoe nu, mijnheer, u moet stil zitten, anders zult ge nog gesne den worden, zeide het magere bar biertje. Och kom, antwoordde de vrouw, de vrede, de vrede, die ons al wel twintigmaal beloofd is! en de oorlog blijft voortduren Neen, dezen keer is de tijding echt, men zegt zelfs, dat de Keizer vandaag te Fontainebleau terug komt. Bij deze woorden kon de onbekende zich niet meer inhouden; hij stond plotseling op. Heb nog een oogenblikje ge duld, mijnheer, zei de barbier, u bent nog slechte aan één kamt geschoren. De vreemdeling wierp schielijk een blik in den spiegel om zich te over tuigen, dat hij onmogelijk zoo heen kon gaan, en ging weer zitten, zeg gende: „Nu, maar haast u dan!' Toen het scheren was afgeloopen, wierp d© jongeman een goudstuk op tafel en stormde de deux uit, zon der zelfs te wachten, dat men hem geld terug gaf. D,ie man ziet er niet bijzonder in zijn humeur uit, merkte de bar bier op, Dat geloof ik graag, zeide zijn vrouw. Hfj is een Engelsohman Het oude mannetje wreef zich van genoegen in de handen over de te leurstelling der Engelschen en dat juist hij 't was, die een hunner het eerst die boodschap kon mededeelen. Daar zag hij op den grond een brie- ventasch, blijkbaar uit den zak van den Engelsehman gevallen. Hij nam de portefeuille, bekeek haar van alle kanten, maar durfde haar nog niet openen. Geef op, geef opriep de vrouw, en rukte hem de portefeuille uit de handen. Wij moeten zien, van wie zij is. Maar de brieventasch bevatte slechte eenige aanteekeningen en een brief, geschreven in een taal, die het echtpaar niet verstond. Op den brief stond evenwel een adresMonsieur Edward Collington, Momtmaxte 17, Paris Ziezoo, nu we de woonplaats van den jongeman kennen, zal ik de portefeuille maai] dadelijk terug brengen. Ik loop er heen, zei de bar bier. Doe dat manantwoordde zjjtt oudje, en de kleine, magere man trip pelde de deur uit. Edward had zich zoo spoedig mo gelijk naar huis begeven en zat daar nu met het hoofd in de handen. lm gedachten verdiept. Zijn angst e* bekommernis schenen toe te nemen hij stond op, liep gejaagd eenige ma len de kamer op en neer en bleef toe» staan voor zijn schrijftafel, waar uit hij een dolk en een koppel pisto len nam. Deze wapens legde hij op het marmeren schoorsteenblad. Juist werd er op de kamerdeur geklopt. 3Vie is daar Een vriend, Jéróme Rarquin, Rue Nauve des Petits Champs, s weet wel, de kapper. De jonge man deed de deur open emt de barbier trad binnen. TT' f~ (Slot volgt)*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 1