Tegen Stroom op. Week-kroniek. Markten. Sociale Berichten. Van 6—13 Februari. BUITENLAND. Febx. Het Oostenrijksehe Parle ment gesloten. 7 Febr. Manifestatie teEonstanti- nopel tegen 't wetsontwerp betreffende de drukpers. f Febr. Konig Edward met zijn gemalin brengen eeD bezoek aan den Keizer in Berlijn. Het Russische bemidde lingsvoorstel in zake den Balkan wordt door Turkije in beginsel aanvaard, Renard en Courtois, de 'twee beschuldigden uit degeruchtmakendemoord- zaak op den rentenier Bémy zijn te Parijs ver oordeeld, de eerste tot levenslangendwangarbeid, de tweede tot 20 jaren idem. De beroemde pianiste Clo- tilde Eleeberg te Brussel •verledn. BINNENLAND. 5 Febr. Mgr. de Bouter te Am sterdam overleden. 7 Febx. Het is 8 jaar geleden, dat 't huwelijk van het Kon. Echtpaar werd voltrokken. 10 Febr. Plechtige begrafenis van Mgr. de Bouter. De a. r. T. A. Visser Mz. tot lid de Prov. Staten van Z.Holland voor Slie- drecht gekozen. Het weggeld in N.Brabant door den Hoogen Raad weitig verklaard. 11 Febr. Mgr. Bpoorman van Delft ondergaat in den Haag een gevaarlijke operatie. STAD Febr. De H. Missie in de St. Jozefskerk begonnen. De Typ. Ver. De Phenix herdenkt haar 40-jarig bestaan. Eerste soirée van Alberts frères in De Kroon. S Febr. De bestrating van 't Pre- toriaplein aangevangen. De oud voorzitter van 't Eruisverbond, de heer C. Loomeijer wordt tot Eerelid benoemd. De Museum Commissie bericht officieel aan B. en W. dat de Halsenverza- meling door de koude niets geleden heeft. 9 Febr. In de Kathedraal de cur sus in de Kath. geloofs- en zedeleer geopend. OMTREK i Febr. Befaamde en uiterst ru moerige vergadering van den R. K. Kiesvereeniging te Hillegom: de heer v. Wichen gecaudideerd. Febr. B. en W. van Bloemen- daal verbieden de couises te Woestduin op Zon- en Feestdagen. S Febr. Nieuw Jicht op den vuur toren te IJmuiden. 11 Febr. Zuster Damacena, overste van 't St. Josephs Gesticht te Beverwijk, na een 18 jarig verblijt in de parochie vertrokken Om eerlaDg af te reizen naar Brazilië. In de week van 1520 Februari. Maandag A kmaar, Amsterdam, Beemster, Gouda, Haarlem, Hoorn, Medemblik, Velsen. Dinsdag. Beemster, Beverwijk, Purmerend. WoensdagAm sterdam, Beemster, Enkhuizen, Haar lem, Helder, Schagen, Uitgeest, Velsen, Donderdag. Beverwijk, Edam, Haar lemmermeer, Hoorn, Purmeiend, Scha gen, Zaandam. Vrijdag. Alkmaar, Am sterdam, Assendei ft. Hoorn, Leiden, Oostzaan, Purmerend, Schagen, Velsen. Zaterdag.' Alkmaar, Amsterdam, Edam, Hoorn, Leiden. Het Kamerlid Van Wichen in de R. K. Kies vereeniging te Lisse. Te Lisse werd gisterenavond in de groote bovenachterzaal van 't Hotel „De Witte Zwaan" een algemeene vergadering gehouden van de R. K. Kiesvereeniging, waarin als spreker optrad de heer F. H. vkn Wichen, Burgemeester van Alkemade, de Afgevaardigde ter Tweede Kamer voor 't District Haarlemme: meer. Da Heer G. v. d. Veld, voorzitter dezer Kiesvereeniging, opende de vergadering met den Christelijken groet, riep allen het welkom toe, in het bijzonder den heer v. Wichen, die zoo welwillend was hedenavond te midden zijner kiezers te verschijnen. Vooral in de huidige omstandigheden stelt de Kiesvereeniging de komst van den heer van Wichen op dubbel hoogen prijs. Da JKecr v. Wichen 't woord daarna nemend, zegt ten slotte gaarne te hebben voldaan aan de uitnoodiging omonder de Lisser Kiezers te ver schijnen. Al heeft hij haar toch aan genomen met gemengde gevoelens, nu e*n zekere categorie personen alle Pbkingcn in 't werk stelt zijn werk uit handen te nemen. Spr. zal op al dat gedoe niet nader ingaan. Liever wil spr. enkele politieke be schouwingen houden. En dan treft allereerst het diepe verval van het Liberalisme. Spr. beschreef het glorie tijdperk van dat Liberalisme. Doch de tijden zijn veranderd. Het liberale bolwerk is afgebrokkeld. Voor het eerst bleek dat duidelijk in 1901, toen 't driemanschap Schaep- man Kuyper Lohman triom feerde. Spr. treedt in uitvoerige beschou wingen over 't kabinet Kuyper, wees op zijn kranige houding in 't stakings jaar 1903, wees op het vele goede, dat het heeft tot stand gebraeht. Vooral ook voor|den landbouwenden stand had dat Ministerie een open oog. Het zorgde voor een directe LandbouwvertegenwoordigiDg, voor de bestrijding der veetuberculose, stichtte de belangrijke Rijksseruminrichting te Rotterdam (cp spr.'a practische initia tief), enz. Het bijz. onderwijs kreeg een groote vlucht, de subsidies van 't bijz. H. O. werden verhoogd. Dat verwekte bij links ontevredenheid. En toch bouwde 't Min. Kuyper alieen voort op 't Min. Mackay. Toch begon links op Kuyper te scheideD, al moest Min. Rink later erkennen, dat Dr. Kuyper veel voor 't volksonderwijs gedaan heeft. De Liberalen zonnen op middelen om 't^ Min. K. ten val te brengen. Zelf niet in staat te bouweD, hebben ze getoond toch wel te kunnen breken. Alles liep storm tegen dr. Kuyper. En 't verblinde kiezersvolk liet zich misleiden. 52 links48 rechte was de uitslag der 1905-verkiezing! Dat galm den de liberalen uitin hun vreugderoes. Links won dus, a] kregen, tengevolge der onrechtvaardige verdeeling der stemdistricten, de Christelijken veel meer stemmen dan de linkschen. En toen kwam de crisis, die lang duurde en ten slotte werd opgeheven door 't optreden van een onbeduidend, zwak Ministerie, dat mr. Troelstra vergeleek bij revolutiebouw, waarin zelfs de bouwer Goeman Éorgesius geen zitting durfde te nemen. Het liberalisme was en bleef in verval. In 1907 bij de Statenverkiezingen werd alles door links weer op haren en snaren gezet. De Eerste Kamer moest dm. Tydeman, Marchant, enz. gingen zelf den boer op. Op Z.Holland had men het vooral gemunt, doch de boeren waren den heeren te leep af. r r>°P kregeD de heeren klop. In Rotterdam won zelfs Kolkman, nat was dat. een gejuichI Spr. bracht hulde aan de kiesvereenigingen en propagandisten van Zuidholland (ap plaus). Meer en meer geraakte 't Liberale Ministerie in verval en eindelijk blies het den aftocht. Christelijke Ministers namen hun plaatsen in. Daarvoor waagden de oneen 2 zetels, n.l. Siie- drecht en Tietjerksteradeel waren lang niet vast. Dat was een beschamend voorbeeld voor de liberalen. Borgesius en Pierson deden destijds heel anders. Maar rechts is er tegen, dat een Minis ter tegelijk Kamerlid is, 't Kabinet de Meester besprekend, zegt spr. dat het woordbreuk gepleegd heeft. Ernstig is die beschuldiging, doch spr. zal ze bewijzen. Spr. wijst op't propagandaboekje: „Wat willen de Vrijzinnigen? Waarin de kopstuk ken hun ideeën omtrent de politieke kwesties uiteenzetten. Van de Christe lijke politiek bleef geen stuk heel. Dat is niet zoo erg, zegt spr., we kunnen wel tegen een stootje (gelach). Maar later, zegt spr., sullen de libe ralen wel gewild hebben, dat ze dit boekje niet geschreven hadden. Nu zitten ze er aan vast. Nu gebleken is, dat 't kiezersvolk is bij den neus ge nomen. Maar het geschrevene blijft. Wat is er beloofd op onderwijsge bied 1 En wat is er gedaan voor de verhooging van 't peil van 't volks onderwijs Nietsl Minister Rink schonk slechts een snbsiedetje aan een am bachtschool. Dr. K. had voorbereid een geheele reorganisatie van 't vakonder wijs. Min. Rink deed er niets voor. En de onderwijsmannen der rechter zijde hebben dezen Minister dan ook leelijk den mantel uitgeveegd. Hoe geheel anders is het nu! Reeds ligt weer een wetsontwerp gereed betref fende subsidieering der Middelbare scholen, zijnde dit een voortbouwen op de plannen van Min. Kuyper. Links kan er wel tegen mopperen, doch ze zullen er zich niet tegen ver zetten, ze hebben geleerd dat niets meer de rechtschen in vuur brengt, dan wanneer men aan hun bijz. onder wijs geen recht laat wedervaren. Van de plannen tot herziening der Armenwet is nooit iets gekomen. Lief dadigheid kan ook alleen uitgaan van de Chr. Charitas, die als een goed moedigs fee de zwakken en hulpbe hoevenden opzoekt. Van de-invaliditeits en ouderdoms- verzekering kwam niets. Passtoor8 had het wel goed gezien. De arbeiders komen van den wal in de sloot, zei hij, ze krijgen steenen voor brood. En 't Kamerlid Talma kreeg op zijn vraag al dadelijk ten antwoord, dat de invaliditeitsverzeke ring voorloopig van de baan was. De Minister moest eerst nog wat studee ren. Maar de verzekering was tooh toegezegd. Zonde en schande is 't spel, zegt spr., dat met den invalieden arbeider gespeeld is. Reeds lang was er 't Rapport der Commissie, 't Sociaal Weekblad schreef ook liever een inva- liditeitp- dan een ouderdomsverzeke ring te zien. Er kwam niets: Bij het Liberalisme zijn de arbeiders wel altijd 't kind van de rekening geweest. De „Standaard" noemde de intrekking der inv. verz. 3 wielen onder den wageD wegnemen, en de „Volksbanier" sprak van boerenbedrog. Nu zou weer eerst een ziekteverzekering komen, 't Platte land werdalseen quantité négli gés b le beschouwd, de arbeidswetge ving van Kuyper was weg en Passtoors had wel gelijk, toen hij van steenen voor brood sprak. Ook op 't gebied der defensie uit gaven is comedie gespeeld. Op de vraag: Wat is een volksleger? gaven de kopstukken der linksche partijen allen een ander antwoord. Min. Staal wijde weer een ander volksleger dan Min. v. Rappard. 't Vertrouwen in 't Leger verdween geheel en dat is wel het ergste, wat een land kan over komen. Gen. v. Vlijmen had alle hoop op verdediging van 't vaderland opgegeven 3 Ministers voor de defensie versleet 't Ministerie: Cohen Stuart, Staal en van Rappard. En met den Iaatsten viel 't geheele kabinet. Het heels Ministerie is met den vloek zijner geboorte ten gronde gegaan, zei mr. Troelstra. Van legerbezuiniging is niets terecht gekomen. Staal vroeg voor de Stelling van A'dam 18 millioen, Cohen Stuart kwam met een vlootplan van 841/2 millioen. Deze Marine minister wist niet wat hij deed en spr. zou niet graag met hem meevaren.] Min. de Meester verklaarde maling te hebben aan 't program van actie. Zoo is er gesold met de kiezers in 1908. Thans hebben we Min. Sabron een man uit één stuk. die ons waar geeft voor ons geld. En dan willen we graag gelden voteeren voor de defensie, zegt spr. De belastingplannen van Min. de Meester waren onaannemelijk. Den landbouwers wilde hij de vrij stelling der bedrijfsbelasting ontnemen. Hoe collega de Boer dit nog noemen durfde in 't welbegrepen eigenbelang der landbouwers, is spr. een raadsel. Maar deze belastingplannen zijn met Min. de Meester van de baan. En Min. Kolkman zal er wel wat anders op- vinden. Overal was het misère. Ten opzichte onzer buitenlandsche betrek kingen waren we de riseé van Europa. Ten slotte werd door 't stervende Ministerie nog de kiesrechtkwestie tnsschen de partijen geworpen. Met 't Min. Heemskerk is een heel ander tijdperk aangebroken. Wel moet het nog min of meer in de neutrale zone werken, doch de rechtsche partijen zijn bereid het trouw te steunen. Spr. wijst in dit verband op 't groote be lang der a.s. Juni verkiezing. Zijnde linksche partijeu door tweedracht in verval geraakt, wij moeten als één man blijven strijden, want van 't lib. Min. ia niets goeds te wachten. 19051907 is een tijdvak van stilstand geweest en we doen het best, zegt spr., die ongelukkige jaren maar zoo spoedig mogelij k te vergeten (applaus.). Hierna werd gepauzeerd. 'Na do pauze wijst spr et op, 'dat naast 't merkwaardig' verschijnsel van 't groote verval dsr liberale par tij een ander verschijnsel is waar te nemen, n 1. de opkomst van 't socia lisme Op 't laatste Congres; is de vooruitgang op 't platteland door de socialisten krachtig toegejuicht. En al is dit nu niet direct op deze streken van toepassing, er mag toch wel aandacht aan geschonken wor den. Volgens Leo NIII z.g. moet de ar beider een voldoend loon genieten Spr. betwijfelt, of dit wel overal 't geval is. Onrechtvaardige verhou dingen bestaan er nog hier endaar. Doch dit z,al beter worden. Van die verkeerde verhoudingen maakt de S. D. A. P misbruik De S. D A. P., die 't geloof uit de harten verbant en er den leugen ingang doet vinden. Onze- in-geloo- vige bevolking zal zich wel niet zoo gauw tot de revolutie laten ver leiden, zegt spr. In de partij der S. D. A. P is het steeds schelden en twisten. Het onderling vertrou wen ontbreekt er. Moeten zij dan ons vertrouwen hebben Zij ver blinden de menigte en staan op tegen alle gezag. Christen blijven en so cialist is dan ook onbestaanbaar. Wat goeids is in 't Socialisme is ontleend aan 't Christendom. Het socialisme dient bestreden en daar het zich beter kan ontwikkelen on der een liberaal Ministerie, daarom moeten we ook als één man op trekken bij de Juni verkiezingen om 't Ministerie-Heemskerk te behou den. Geen poging is van links gedaan t optreden van Min. Heemskerk te ontzieggelnl, olndanks Idje linksche meerderheid. Min. Heemskerk zei de regieeringstaak op zich te durven nemen, daar de linksche meerderheid verdeeld en de rechtsche minderheid vast aaneengesloten was. Maar onderling verdeeld mogien zij zijn, toch zullen de Linkschen één- drachtig tegen rechts optrekken op den dag der verkiezing, ten ein de te krijgen een linksche politieke meerderheid om de teugels hot te kunnen vieren aan de zegepraal dei liberale idéé, tot groot nadeel dei Christelijke partijen. Dat dient voorkomen. En bij die poging iiiene men te bedenken, dat van één stem r&uiJJLCiUft. 3) 'Een angstige stem,1 klonk uit een hoek^ van het vertrek: „Hier, moe der!" „Is vaJder al thuis?" „Neen." „Natuurlijk niet. Anders was ik immers al lang over hem gestrui keld," sprak ze halfluid. Haasirg en onhandig streek de ▼rouw eemige lucifers aan, vloekend dat ze niet branden wilden. Dpe troleumlamp wierp een flauw licht over liet beeld van ellende Het was pngeloofelijk vuil en ordeloos in het vertrek. En als in die armzalige om geving verdwaald stonden hier en daar fonkelnieuwe voorwerpen: een klok, mooie porceleinen vazlen en an dere snuisterijen Op den grond lag een matras met ware lompen voor dekens. Daarop lagen een paar 'licht bij elkaar gekropen kinderen te sla pen. Achter een gordijn stond hog een kinderledikant. Alles zag er zoo akelig en naar geestig uit, dat zelfs deze vrouw, die dagelijks in den rommel leefde, zion- der een vinger uit te steken om hier •lthana oude en. reinheid te doen heerschen, er een oogenblik door ge troffen werd. En hoonend en goidslasterenidj klonk het: ,,De Vader in den Hemel zou wat te doen hebben, als Hij zich met zoo'n zoodje moest ophouden! Bah, wat een leven!" Ze maakte haar blouse los, wierp het kleediugstuk op den grond en maakte zich gereed om naar beid te gaan, Zonder zich te bekommeren om het avondeten van haar man, idie Zeker nog in de kroeg zat of om de jammerklachten der kinderen, die wakker geworden waren en schrei den van lien honger. Aan den vuilen mirur hing een ele gante spiegel in koperen lijst. Even nam ze de lamp op en bekeek zich zelf in het glas. Het gelaat dat ze daar zag, was een zeldzaam contrast met den aard en de woning der vrouw zelf. Het was inderdaad een schoon gelaat, zuiver ovaal onder zware blond© hoofdhaar. Ondanks de onbeschaamde uitdrukking wa ren de oogen van oen merkwaardig Zacht blauw. Met welbehagen bekeek Era'ncine haar gelaat, maar plotseling blies ze haastig het licht uit en wierp zien op haar legerstede. Ze had op de trap den Zwanen, onzekere® tred van haar man gehoord. „Daar komt hij aan," sprak Ze. „Hij .is weer dronken. Als hij me slaat, loop ik het huis uit!" Havre's thuiskomst was even het wel en wee van geheel Neder land kan afhangen.; Geen negatieve leuzen moeten we aanheffen doch propageeren we onze eigen. Christe lijke beginselen. Min. Heemskerk ztei in de Regee- ringsverklaring verbetering der be langen van de arbeiders toe. Ons buitenlandsch beheer wordt met kracht en energie gevoerd, Spr. wijst op Venezuela. De Min. van Financiën Zal 't be- noodigde geld vinden, daar, waar het het best te halen is en Zonder dat de arbeiders op den zak geklopt Worden. 't Kabinet zorgt voor een recht vaardige ambten ver deeling, voor zuivering van den onzedelijken dampkring, voor beschaving der Ko loniën. Van groot belang is het, dat dit Ministerie behouden blijft, doch de strijd zal niet gemakkelijk zijn. Men wierp den twistappel van 't kiesrecht in ons midden, dock wij lieten ons niet vangen. Voor de op lossing dezer kwestie zijn de libe ralen niet in staat. Deze werken met blanco leuzen. Reeds in 1906 gee- selde Kolkman dit blanco gedoe. Daarna besprak spr. het feit, dat op een paar plaatsen in 't district een betreurenswaardige verdeeld heid is ontstaan. Maar spr. heeft ver trouwen genoeg in de vredelievende kiezers, dat zij afkeering zullen zijn van alle kuiperijen en intriges en dat zij trouw zullen blijven aan eigen beginselen. Het- gaat- eigenlijk alleen om den grooten invloed, dien onze partij moet kunnen uitoefenen. De verbonden Christelijke partijen kunnen zoo'n groote macht in den Staat uitoefenen. Dubbel moeten we oppassen, zegt spr. (Thans zal het gaan tegen Heemskerk, om de souvereiniteit van God of idie der rede. Laat ons daarom het groote doel voor oogen houden en kleine meeningsverschil- len op zijde zetten. Eendracht moet er heerschen in onze partij, waarop We trotsch mogen gaan. Zij is de machtigste, die er is. En nog machtiger zal zij Worden. iWijj gaan zoo goed vooruit. [We hebben de K. S. A., een instituut dat ieder ons benijdt, 't Centraal bureau te Lei den is ons arsenaal. Kon Sehaepman nog eens uit zijn graf opstaan. Met een traan van dankbaarheid Zou hij de handen zeeg'nend over ons uit strekken, zeggend: „Het gaat zoo goed, versaagt toch nimmer". Hul it brengt spr. aan de mannen lier K. S. A. en hoopt, dat God nog lang dit werk moge zeeg'neo (applaus). Ook op politiek gebied consta teert spr. grooten vooruitgang. Mi n Regout zeide, geen nuttiger werk te kennen dan dat der R. K. Kies vereeniging. Maar wij moeten niet rusten. "Want het verzwakte Libe ralisme en het steeds groeiende So cialisme, vormen veneenigd toch nog een macht, waartegen te waken onze dure plicht is. De drommen brei den zich uit, doch versaagt- niet, roept spr. allen toe. IWij zijn op (den goeden weg. Alles schaart zich hij een. En aan 't hoofd onzer colon nes trekt onze wakkere priester schaar. God wil hetDien strijdkreet van de romantische middeleeuwen heffe men weer aan. Vol moed en vertrou wen. Jezus zeide eenmaal van zijn Kerk: „De oporten der hel zullen haar niet overwinnen". Dat zij ook voor ons de belofte, dat wij eenmaal overwinnen zullen. Op deze reie, die op allen zoo'ii diepen indruk maakte, volgde- een langdurig, geestdriftig applaus Hierna had 't debat- plaats We zullen hierover kort zijn Eensdeels, omdat We het niet in zijn geheel kunnen weergeven, daar we niet tot 't einde der vergadering konden blijven .anderdeels om een beschuldiging van den heer Warmer- lam te ontloopen, dat „de pers" een zijdig- is In 't kort zullen we een en ander och aanstippen De heer De Koning wierp den heer v Wichen voor de voeten, dat hij 50 maal van de Kamerzittingen wbe weggebleven De heer v. jWiiHhegv wees er op, dat veel eminente® man nen dan hij veel meer absenties hair den. Hij las een lijstje der absenties voor, waaruit bleek hst- zeer vele Kamerleden van 65— 35 zittingen hadden verzuimd, Spr. had er 37, die hoofdzakelijk zijn te wijten aan zijn ongesteldheid} Spr. is niet gewoon de zaken lauw op te vatten. Voortgekomen uit de® boerenstand, heeft hij altijd flink gearbeid. Veel functies worden hem opgedragen en dat verschaft werk. Spr. wees er verder op, dat de ver diensten van een Kamerlid boven dien toch niet gemeten konden wor den naar de absenties. De heer v. Warmerdam stelle ver- verschillende vragen, hoe de afge vaardigde over absenties dacht, over 't arbeidscontract, over 't vrouwen vraagstuk, of dit laatste door de Katholieken ter hand genomen moet worden uit een zc iel ij kbe id soogpunt, en zoo voorts. De heer v. Wichen zou toen aan 't woord komen. Vele menschen zate® genoegelijk te lachen na de zwaar wichtige vragen, die debater stelde. Wij meenden niet veel te verlie zen, als we heengingen. De tram stond op vertrekken. vriendelijk en liefelijk als een uur geleden 'die van zijn vrouw! Hij streek een half dozijn lueiefrs aan, moest hoesten van de scherpe zwa vellucht, keek in de pannen idie leeg waren en liet zich vloekend op zijn bed vallen. Hij hal nog niets, warms gehad na zijn zware® arbeid in de timmjermans'werkpl aats Waarom zou hij ook thuis komen etenZijn vrouw Zorgde er immers toch niet voor. Veel liever giug hij naar d© herberg om zich warm te drinken en zijn geluk in het kaart spel te beproeven. Om ld© kinderen gaf hij niets meer. V roeger waren ze wel aardig- ge weest, maar nu delen -zie niets dan schreien en klagen en maakten hem maar nijdig. Alleen ile oudste, Jean Jacques daar hield hij nog wel van. Het was een brutale knaap, die al een lange broek droeg en wien de onbeschaamdheid uit de oogen straalde. Zijn vader kastijdde hem voor iedere' kwajongensstreek, die hij uithaalde, zoo zwaar, alsof hij zelf Zijn heele leven een voorbeeld van eerlijkheid en goed gedrag gegeven had. De drie andere kinderen waren meisjes en telden hepleimaal niet mee. Jean Favre lag al oen poosje te snorken, toen Jean Jacques op han den en voeten uit ziijn hoekje te voorschijn kwam. Bij het thuis ko men zijner ouders had hij zich muis stil gehouden en nu sloop hij naar Tot Geestelijk Adviseer der afdes- ling Naaldwijk ran den Ned. R. Jt. Volksbond is benoemd de WelEerw. Heer J. Th. Jasobe, kapelaan aldaar. De WelEerw. Heer J. M. C. Nuijen, kapelaan te Alkmaar (H. Lau- rentius) is benoemd tot Advisenr dec R. K. Handelsreizigers-Yereeniging al daar. Ben nieuw en uiterst aanbevelens waardig geschrift. „Help! Help!" Onder leze® titel schrijft dr. Gerard Brom i® het jongste nummer van ..Sobrjë- tas" het volgende: „Gevraagd naar een pakkend pro pagandamiddel voor het- Dr. Ariëns- londs, heeft ondergeteekende nage dacht liet zijn familie nadenken en vraagt alle broeders en zusters ia den Heer. om ook na te denken, e® anderen te laten nadenken. 't Eerste nummer blijft natuurlijk de daad van 't voorbeeld zooals een vriend van 'dr. Ariëns terstond met f2000 toonde, verschillende plaat sen met afzonderlijke oomité's, cir culaires of collectes en andere met niets. Ondertusschen viel het cijfer f 11.000 bij 't feest van dr. Ariëns leelijk tegen en verminderden de bij dragen volgens de lijst van „Sobrië- tas" ellendig. Na 't lied van Ermannv. Schalk, het portret van Toorop, de brochure van Ildefons, de vereenigiing tot verpleging van Katholieke drank zuchtigen, na alles en nog wat zei Enschedé terecht: „We komen er zoo nooit" en kreeg van den Bond in 'i aartsbisdom gedaan ,dat de vexee- nigingen daar ieder een bepaalde contributie zouden afstaan. Heel mooi, maar dat doen ze vooreerst toch niet allemaal en dan is 't nog lang niet genoeg. Bovendien mogen wij de wereld niet uitsluiten van een goed werk alle geloofsgenoofen moeten deelea in de eeuwige winst. Wanneer i» zoo'n algemeen maatschappelijk be lang de buitenwacht, b. v. de Vince®- tius, leert belang stellen, is de re clame voor dit onderdeel der drank bestrijding met een propaganda voor onze heel© heilige zaak. Wie wleet nu een lokvogel om de goudvinken in 't blauwe net te trek ken Gebruik uw hersenen eens etn bewijs dat onthouding ze verfrischt Ieder denkbeeld is welkom en mis schien is 't uwe. ja juist het uwe, meer waard dan uw persoonlijke bij drage, omdat het de beurs van het volk opent. Mogelijk zijn er ver schillende tegelijk bruikbaar, vol gens de nuchtere wijsheid om 't cc® te doen en 't ander niet te laten. Stuur dus uw plannen tot cxploi- den stoel, waarop ide kleeren van zijn vader door elkaar lagen. Haastig doorsnuffeld© hij al de zakken. Van alles zat er in: een horloge, stalen beugel®, sigaren „Waar Zou de- ouw© dit weer Weg gesleept hebben," mompelde de ben gel- Onder in een der zakken vond hij eindelijk w,at hij zocht: een broodkorst, overblijfsel van Zijn va ders maal op het werk. Gretig beet hij er in, at er de helft van op en sloop toen weer naar de matras te rug. „Hé, zeg, slapen jelui allemaal Heb j© gieem honger moerKijk eens. wat ik hier heb, heerlijk hoor!" En hij smakte' met de tong. Eeh oogenblik later hoorde, men niets meer in het donkere vertrek dan het knabbelen der meisjes op de stukken van de broodkorst Toen Liz© de familie Dimier ver laten had, betrad ze haar kamertje op de derde verdieping. Haar moe der wlas reeds te bed: de gordijnen der alkoof waren toegeschoven en een lamp met roode kap verspreidde een vriendelijk licht. De inlichting van het vertrekje was, schoon een voudig, toch hoogst comfortabel en verried den praetischen zin der be woonster. De oude vrouw was nog wakker. Ze ontving Loze met ee® zwakken glimlach en vroeg: „Je bent bene den geweest, nietwaar? [Wjat zegt Dimier wel „Hij verwenscht hemel en aande." „Ja, ja, dat zal hij wel afleeren. Je moet een kop thee voor me zetten. Ik slaap vannacht toch niet." „Ik ook niet, moeder. De dood waart rond in het huis. ik ben hang 1" Ze stak den spirituskoker aan en trad het zijvertrek binnen, dat voor haar alleen was en met zijn degelijke meubelen, zijn fraaie schilderijen en talrijke boeken geheel den stempel droeg van haar persoonlijkheid. Tegenover het venster stond een ebbenhouten piano. Liz© liet een liefkoozenden blik over het instru ment glijden, inaar spelen kon ze van avond niet. Ze nam haar lievelings boek ter hand en opende het. „De liefde kent geen idroefheid: ze is vrij en vroolijk, en niets kan haar w'eerhouden," las ze daar. Ze glimlachte en fluisterde heel zacht en toeder: „Liefste Lize..." en daarbij trili© ze over haar ge heele lichaam, als had een andere stem die woorden tot haar gespro ken. Door dë half geopende deur hoorde zij het water in den ketel borrelen. Lize maakte haar avondeten gereed, maar er lag iets droomerigs in al haar bewegingen, en haar blik dwaalde voortdurend van al die werktuiglijke bezigheden af. Eerst bediende ze moeder Sabine, daarna nam ze zelf een kop thee, schudde het hoofdkussen der oude vrouw recht en sloot zich toen na. een hartelijken kus in haar kamer tje op. Neen, de liefde k-ent geen droef heid z© verheft zich hoog boven alle aaidsche zorgen dat lag op Li te's droomierig geLaat duidelijk te lezen. Ze nam een handwerkje en liet onder den arbeid een stroom va® herinneringen aan haar geest voor bijgaan. Ze dacht aan Ide zelfopofferende liefde der moeder, die na den vroeg- tijdigen dood des vaders geen arbeid nooh moeite gespaard had om haar een goede opvoeding te geven. Lize was nu een zeer bekwaam pianiste en verdiende aan een van de scholen der stad ruimschoots haar brood. Kort. geleden had ze bijna met geweld haar moeder er toe go- bracht het kantwerk, zoo nadeelig voor de oogen, op te geven. Somber lag het verleden achter haar, rnaaar het was als een onvruchtbare duin heuvel, waartegen de golven der mu ziek welluidend klotsten. De kunst was haar trooet en sedert Lize lief had, was ze pok haar vertrouwde geworden.; Wtrdt vervolg dl NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT °"J?-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 5