Yan Veen's Thee de beste. Kruisstraat 34 DER MÖHLEN - Gr. Markt 25 ANECANC HAARLEM. Mengelwerk. Het waschmeisje. se. Nederlandsch Historisch Instituut te Rome, O Chemische Wasscherü Yeryery Sr. Houtstraat Haarlem Telef. 426-1046 De verschrikkingen van den modernen oorlog. Telefoon No. 1471. HAARLEM:- Speciaisteit in WITTE en TRICOT GOEDEREN, RO&KEN en BLOUSES. X fx fx f X fx f X fXf XfXif X f X IS PiSCAER's - - SCHOENENMAGAZIJN. Het beste adres voor solied werk. X fxf xf X fX f X f X fx fxf Xf X OFFICIEELE KERKLIJST. leden in de Coöperatieve Bakkerij „Ar beid Adelt". Namens het Bestuur, T. H. BROEKHUIJZEN, le Secr. Afdeeling O VERVEEN en O. Zaterdag 6 Febr., 's avonds van half 8 tot half 9, aitting Spaarbank en Spaarkas, (Winterprovisie), gewone lokalen. Zondag 14 Febr., direct na de Hoogmis, vergadering voor de leden-inleggers der Spaarbank iu de Zusterschool Dinsdag 16 Febr., avonds 8 uur groote propaganda-vergadering van het comité ier Kath. Soc. Actie Haarlem en O., in het Hotel van ouds het Kaadhuis te Overveen. Spreker is de Zeereerw. heer L. v. d. Berg, Rector te Haarlem. Leden van den Ned. R, K. Volksbond afd. Overveen en O. hebben vrij toegang tot deze ver gadering. Namens net Bestuur, W. J. JANSEN le Secr. Aldeeling VELSEN en O. Zondagavond 14 Februari, direct na het Lof vergadering van de onderafdeeling St. Barbara, bovenzaal G. Bensen. Als spreker zal optreden de WelEerw. heer Burgwinkel, kapelaan te Driehuis Punten van behandeling: Verkiezing 3 bestuursleden: Secretaris en 2 com missarissen. Verslag penningmeester. De leden worden verzocht'smorgens tot de H. Tafel te naderen. Namens het bestuur P. VERSTEEG, Secr. Afdeeling UITGEEST. Zondag, 14 Febr., buitengewone verg. waarin als spreker zal optreden onze geachte «entraal-President, de heer J. W. Smit. De verg. is toegankelijk voor alle R. K. mannen boven de zestien jaar. Dus ook niet leden hebben vrijen toegang. Aanvang der vergadering te 7 uur precies. Na afloop van sprekers, rede bestuurs verkiezing wegens periodieke aftreding van de heeren D. Lute, P. Twaalfhoven, W. v. d. Eng, P. Veldmansen K. Nolenaar. Candidaten kunnen nog opgegeven worden tot 14 Febr., nam. 7 u. Namens het Bestuur, r. TWAALFHOVEN. Secr. Afdeeling LISSE. Bondage bouw: Dorpstraat O 115. Zaterdag 18 Febr., 's avonds van 7 tot 8 uur, zitting Spaarkas, in de R.K. Jon gensschool. Dinsdagavond repetitie Zangver. Namens het Bestuur, A. H. Schbama, Secr. Afdeeling SASSENHE1M en 0. Feestvergadering ter herdenking van het stichtingsfeest op Zondag 14 Febr., voor de leden en donateurs met hunne dames van Warmond, in de zaal van de heer Papót. Te Warmond kunnen ook niet-leden toegang verkrijgen tegen 25 cent. Maandag, 15 Febr., voor de leden en dounatenrB met hunne dames van Sas- senhema, in de zaal van den heer Wouden berg. Beide avonden opening der zaal te 6 uur. Aanvang half 7 uur. De leden wor den herinnerd hun eontributiekaart ter aanzuivering mede te brengen. De leden der onderafdeeling Land- en Tuinbouw worden verzocht hun prijs vragen in te leveren, vóór of op 14 Febr. bp den secretaris. Namens het Bestuur, ZANDVLIET Secr., HAARLEM. St. Canisiusschool. Donderdagmiddag van half 8 tot 4 uur inschrijving van leerlingen voor de „St. Canisiusf-chool. Ingang Patronaatsgebouvv aan de Koningsteinstraat. Ingeschreven kunne» worden jongens van alle paro chiën boven de 5 jaar en 'J maanden. Sint Joiefsgezeilen-Vcreeniging. Vereenigingsgebouw: Zoetestraat No. 8 Geopend des Zondags van 12-3 en van 5-10 uur. Op werkdagen van 6 tot 10 uur 's avonds. R. K. Militaire Vereeniging. Zoetestraat 13. Het gebouw is dagelijks geopend, des avonds van 610 uur en op Zon- en Feestdagen den geheelen dag. B. KL Veroeniging tot bescherming van meisjes, gen. „St. Martha." Het Bemiddelingsbureau der Vereeni ging is geopend eiken Dinsdagmiddag van 112— 2 uur, voor betrekkingen als dienstboden enz., Donkere Spaame 22, alwaar voor R. K. dienstmeisjes wier onders buiten de stad woonachtig zijn iederen Zondag- en Woensdagavon van 810 ure gelegenheid bestaat tegen de geringe vergoeding van 5 ct. per week haar vrijen tijd aangenaam en gezellig door te brengen. Aanmelding daartoe aan het „Te Huis" op bovengenoemde avonden. Liefdewerk: St. Josephs Ambachts- leerlingen. Zoetestraat (voor jongens van 1317 jaar). Zondagavond van 56 uur Godsdienst onderricht, van 6 tot half 8 gelegenheid tot ontspanning. MARIA-VEREENIGING. R. K. Vereeniging tot bestrijding van het drankmisbruik, vergadert elke twee maanden, hetwelk vooraf in de agenda dezer Courant wordt bekend gemaakt. In de vergadering is gelegenheid zich voor het lidmaatschap te laten inschrijven tusschentijds bestaat hiervoor gelegenheid bij het secretariaat der. Ver. Gr. Hout straat 52. B. K. Zangvereeniging ARTI ET RELIGIONI. Directeur de Heer JAC. DE JONG. De eerstvolgende repetitie wordt ge houden op Dinsdag 16 Februari in de achterzaal van het café Brinkmann. Den leden wordt beleefd verzocht vooral tijdig aanwezig te zijn, opdat te 8 ure met de repetitie kan worden begonnen. In studie worden genomen de werken voor de 10e uitvoering. Belangstellende hebben op verzoek toegang tot de repetitie. HET BESTUUR. HEEMSTEDE. R K Vereen „Door Vriendschap Bloeiende". Uitvoering op Maandag 15 Febr., 's av, te half 8 i. h. R. K. VereenigiDgege- bouw. Treurspel: „Don Garcia Moreno". Blijspel „Eens gekocht, blijft gekocht." Heerenkaarten fl. Dameskaarten f0,25. Wij ontvingen „het verslag om trent het in 1907 ingesteld onder zoek in archieven en bibliotheken, naar bescheiden betrekking hebben de op de Nederlandsche geschiedenis uitgebracht door dr. Gisbert Brom, en „het verslag omtrent het in 1907 ingesteld onderzoek in archie ven en Bibliotheken van Rome naar bescheiden, betrekking hebben de op Nederlandsche kunstenaars en geleerden" uitgebracht door dr. J. A. F. Or baan. Aan het verslag van eerstgenoem de, directeur van het Instituut, ontleenen wij het volgende De schenkers van een of ander boekwerk kregen een schriftelijke dankbetuiging. Wanneer eea ge lukkig gesternte hunne schreden ooit richt naar de Eeuwige Stad, dan hoop en vertrouw ik, dat zij het Nederlandsch historisch Instituut met een bezoek zullen vereeren, om zich door eigen aanschouwing te overtuigen, hoe nuttig hunne boek geschenken besteed zijn en hoe keurig ze thans zijn ondergebracht. Want sinds 1 April is het Insti tuut dank aan de wijze beschik king der Regeering zoo gelukkig een eigen thuis te bezitten. Hoezeer de tijdelijk aan het Koninklijk- Pruisisch Instituut ondervonden gastvrijheid ook moest worden ge waardeerd en tot duurzame erken telijkheid stemt, om verschillende redenen van practijk en conveniën- tie scheen toch een eigen lokaal de voordeur te verdienen. Toen Uwe Excellentie zich in beginsel geneigd toonde om hier voor de noodige g8lden beschik baar te stellen, heb ik daaromtrent, bij schrijven van 5 Maart aan Prof. Blok, een gedétailleerd voorstel ingediend. Zoodra op dit voorstel de goedkeuring der Regeering en der Staten-Generaal volgde, heb ik, bij sehiijven van 25 Maart, aan Geheimrath Dr. Kehr, directeur van het Pruisisch Instituut, mede- deeling gedaan van het voornemen, om onze boekerij zelfstandig te huisvesten en hem met warme be woordingen nogmaals dank gebracht voor de zoo bereidwillig en onbaat zuchtig gedurende drie jaren ver leende gastvrijheid. Begin April waren de noodige toebereidselen voor de verhuizing klaar, in mijne woning (72 Via Federico Cesi int. 1415) is het ruimste en fraaiste vertrek, 8X7 M. van omvang, ingericht als bi bliotheekzaal. Twee kasten, ieder 2.40 M. breed en 3 M. hoog, bie den voorloopig althans genoegzame bergplaats aan, terwijl in hetzelfde vertrek nog gelegenheid bestaat voor een derde boekenkast van gelijken omvang en mettertijd ook de geslo ten vestibule, nagenoeg even groot, desnoods een paar boekenkasten gemakkelijk bergen kan. Aan ruimte is dus vooreerst geen gebrek. De bibliotheekzaal kan tevens dienen voor werkkamer. Zij bevat drie eenvoudige, maar nette schrijftafels, eene voor mijzelf, eene voor Dr. Orbaan, en een derde voor even- tueele bezoekers. Ook liggen er onze historische tijdschriften en nieuwste publicaties, de lands-, kerk- en kunstgeschiede nis van Nederland rakende, ter lezing steeds beschikbaar. Midden in do bibliotheekzaal wordt de eere plaats ingenomen door een groot portret van H. M. de Koningin in zware eikenhouten omlijsting, wolgens de bekende gravure van Prof. Rndolf Stang: eea vriendelijk eeregeschenk der dames gez. Ament te Laren (N. H.) Tot de hoogge legen Instituutswoning is de toe gang vergemakkelijkt door een lift. Zoowel de forsche koperen deur- plaat, die met een sierlijke Da- masusletters h6t opschrift draagt Nederlandsch historisch Instituut, alsook de omlijste reprodructies van nationale schilder- en graveerkunst, die in de ruime en veelhoekige vestibule prijken, zeggen op het eerste gezicht den bezoeker duide lijk genoeg, waar hij zich bevindt. In eigen lokaal gehuisvest, kan het Instituut zich voortaan nog meer dan tot dusverre met den besten wil mogelijk was, nuttig maken voor landgenooten, die zich met wetenschappelijke of artistieke doeleinden aan de oude schatten van beschaving, door de eeuwen aan Rom8 overgeleverd, komen ver lustigen. Daarbij was hun, evenals aan buitenlandsche geleerden, voor al sinds April onze boekerij her haaldelijk een welkom hulpmiddel. Hoe vaker dit in de toekomst het geval wezen zal. des te meer en beter zal het Instituut aan een voornaam deel zijner nuttige roe ping beantwoorden. Een Japansch officier, Sakurai, die verminkt is in den verwoeden kamp om Port-Arthur, heeft thans een boek geschreven, waarin hij zijn herinneringen aan de vreeselijke tooneelen, op het slagveld afgespeeld heeft opgeteekend. In „Human Ballets" dat is de titel door Sakurai aan zijn boek ge geven worden alle verschrikkin gen van den modernen krijg ge schilderd. Het boek is van bijzonder groot belaDg, omdat het ons een helder inzicht doet krijgen in den zielstoestand der moderne krijgslie den gedurende het gevecht. In het vuur van den strijd zijn er oogen- blikken dat men geheel ophoudt bewust te handelen en iedere bewe ging automatisch wordt. „Alles," zoo verhaalt Sakurri, „scheen mij een droom eu mijn vertelling kan dan ook niets anders zijn dan een verzameling der feiten, welke ik mij nog kan herrinneren," Een anderen keer verklaart hij „Ik kan me van die oogenblikken geen juiste voorstellingen meer maken, ik ging voort als in een droom. Overal lagen dooden, ster venden en gewonden, In de verte vlamden de lichten der Rassen spookachtig". Voor den aanval begon, dronken de manschappen voor het laatst water uit veldflesschen. „Vanavond smaakt ons water als nectar," verklaarden ze. Over in kbaki gehulde, verteerde lichamen heen, klom men naar boven, het gekerm van gewonden klonk alom. Zware kanonnen werden over hen heen geredenop het gekerm werd geen acht geslagen, want waar voor het leven eener gansche natie ge vochten wordt, kan men niet letten op het leven van den enkeling. „Ieder voor allen" is hier de leuze met het „allen voor ieder" kan geen rekening worden gehouden. Aan den bovensten rand der steile helling verzamelden de uitgeputte soldaten zich voor de bestorming. De aan voerder spreekt eenige woorden ter aanmoediging. Dan heet het „voor waarts marsch", en de vreeselijke slachtpartij neemt een aanvang. Onze schoten zijn alle raak; in enkele minuten is alles verwoest, hoofden, beeneu en ledematen wor den in de lucht geslingerd. De hoog-oplaaiende vlammen, de zwarte rook en het licht, veroorzaakt door de schoten, geeft aan het geheel een eigenaardig spookachtig aanzien. Voor we over de verschansingen heen zijn, hebben onze tegenstan ders zich in het donker terugge trokken. Door het lawaai en de verwarring heen klinkt het bevel „Compagnie Sakurai, voorwaarts". Aan het hoofd mijner manschappen storm ik vooruit. De stem van ser geant Ito, die naast mij was, hoor ik niet meer, de zwarte menschen- massa, die mij volgde wordt steeds kleiner. Plotseling voel ik een slag en struikelend val ik op den grond, Ik had een schot in mijn rechter hand gekregen. Weer zag ik de lichten der Rus sen flikkeren, om mij heen de massa's dooden, soms vier, vijf op elkander gestapeld. Ik hief mijn hand op en zag, dat zij tot aan het gewricht geheel uit elkaar geslagen was. Haastig sla ik er een doek om heen en met den degen in de lin kerhand spoor ik de anderen aan mij te volgen. Een vreeselijk lawaai hoor ik plotseling om mij heen en er wordt geroepen: „Een vijande lijke afdeeÜDg." In een ommezien zijn we omsingeld en een triomfge- schreeuw weerklinkt. Wij verweren ons dapper. Bajonetten stooten tegen bajonet ten, de vijand werkt ook met ge weren en schoten knallen in onze onmiddellijke nabijheid. De soldaten worden als gias weggemaaid. Ik kan het me niet meer precies herinneren, ik was als versteend. Zoo nu en dan bemerkte ik, dat ik een vijand had doodgestoken. Ik kan mij het tegen elkander kletteren van twee blanke zwaarden nog nauwkeurig herinneren. Ein delijk werd ik schor, ik kon niet meer roepen. Toen viel plotseling de degen uit mijn hand. Ik viel neer, op twee plaatsen gewond. De vijand liet me Hulpeloos liggen, tusschen andere gewonden en lijken. Iu den' zomer van het, jaar 1792 was een jonge weduwe, die tot den oudsten adel van Polen behoorde, naar Parijs gekomen. Zij was rijk en had weldra toegang tot alle hooge kringen, maar het leven in de groote wereld was reeds lang niet meer, wat het was geweest. De schitterende feesten van Versailles hadden opgehoudenhet vriendelijk Trianon, waar.de ongelukkige Marie Antoinette zoo graag vertoefde lag verwaarloosd en het koningspaar geraakte juist in dezen zomer m handen der revolutiemannen. De aristocratiè leefde zoo. stil mogelijk om niet opgemerkt te wor den, en ook de nieuwe bewoonster van Parijs, vorstin Lubomirska, begreep, dat zij zoo weinig mogelijk de aandacht treken moest, aoodat zij met haar eenig dochtertjei, toe» vijf jaar ouii meest binnenshuis vertoefde. De bedienden, die zij uit Polen had meegebracht zioni zji naai- huis, op één man na. die reed» in haar ouderlijk huis werkzaam was geweest en wiens trouw; be proefd was. Op eens, op een Augustusmorgen, drongen met groot gelruisch een aantal mannen haar woning binnen» en zonder op haar protesten, te let ten, sleepten ze haar mee, haar zelfs geen tijd laten 1 van haar kind af scheid te nemen. De „gerechtelijke" Werkzaam heden gingen snel in die dagenter stond werd zij naar de zitting va* de vreeselijke revolutierechubank gebracht en nadat enkele zaten wa ren afgedaan, werd ze in verhoor genomen. Vorstin Lubomirska behoorde tot hen, die bij deze rechtbank reeds te voren waren veroordeeld. Immers zij was rijk en van hoogen 6tand en voor de mannen der omwente ling waren deze beide omstandig heden onvergeeflijke misdaden. Zij werd echter beklaagd van be trekkingen met Franknihs vjjande* en van verkeer met aanhangers va* „Louis Capet" en deswege ter dood veroordeeld. Zij viel in1 onmacht. Toen zij weer bijkwam1, was zij in de groot» gewelven der Coneiergene, die met lotgenooten gevuld waren, maar met angst zocht zij naar het eenige wezen op aardei, dat zij nog zo» graag eens zou zien: haar' dochter tje Rosalie. Neen, die kon hier im mers niet zijn; maar o, hoeveel had zij willen geven, als het haar werd vergund haar geliefd kind. nog een maal te zien. Het zou wel een fidele wensch zijn: haar bLeef niets over dan hier en later in den hemel voor 't kind te bidden. Als ten minste Rosalie ook niet ter dood.,, Maar neen, dat zou een wreedheid zijn, als men zich ternauwernood kon voorstellen. Zoo bracht zij Iden middag in droef gepeins door, meer nog denkepfi aan het lot van haar kind dan aan. haar eigen doodvonnis, dat den vol genden dag zou worden voltrekke», en de avond viel reed», toen plotseling de deur weer werd geopend en allen opzagen, wie nu weer was veroordeeld tot den stil len dood der guillotine. Het was een klein meisje, dat door de® deur waarder naar binnen werd geduwd en bij de deur met den vinger in het mondje en tranen in de pogen angstig bleef staan. „Zou dat kind ook al moeten eter ven? Dat kleine kind?" zoo weid hier en daar gefluisterd. Maar op 't zelfde oogenblik vloog vor stin Lubomirska op, snelde op het kind toe en drukte het vast in haar armen. Rosalie vertelde, hoe ie oude be diende veel geld had gegeven aan de wachters der gevangenis en he* eindelijk had overreed haar binnen te laten. Zij mocht dien nacht ble ven en dan zou ze den volgende» morgen weer warden afgehaald.' Den volgenden morgen echter kwam er niemand, zoo lat de ongelukkige moeder, toen zij wieri gehaald om 't schavot te bestijgen, niets anders wist te doen dan den gevangenen, die nog achter bleven, te verzoeken, haar kind zoolang te verzorgen, tot haar dienaar he* weer zou komen halen. Maar de ilienaar kwani niet: reeds den vorigen avond had hij zo» luide zijn toorn over het bestuur en de guillotine-rechtbanken lucht gegeven, dat hij gevangen genome» werd en den volgenden morgen ter dood veroordeeld wegens aristocra tische neigingen, wat immers gelijk stond met verraad aan, de zaak der volksheerschappij. De arme Rosalie bleef dag in dag I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 9