Uit den Omtrek, W. LUCAS, Stadsnieuws. komen, vroegen de dames of ook zij •en kleinigheid wilde bijdragen. De goedige vrouw, bedeesd door de verschijning van de deftige dames, vroeg wat zij moest geven. „Wat u verkiest, al is de gift nog zco klein." Sn de vronw kwam aandragen met •enigeluiers. De bedoeling van de landbouwersvrouw was goed, doch haar geschenk kon door de dames t*ch niet worden geaccepteerd. SeTst toen de vrouw beter was in gelicht droeg zij haar penningske bij. Hulde aaa H. M. de Koningin. Het Prov. N. Br. Comité geeft in gevolge den wensch van H. M. een legkast. Hofberichten. Z. H. de Prins kwam Zaterdag" avond van het Loo te 'sGravenhag6 terug. Het Regentschap. De correspondent van de „Times" te 's Gravenhage zegt dat, ondanks alle officieuss logenstraffingen, dat hij ■it goede bron weet, dat de kwestie van het regentschap van den Prins gemaal gedurende de bevalling der Koningin, die einde Maart of begin April verwacht wordt, geregeld wordt. Ook de Haagsche correspondent van het ,Berl. Tagebl." boudt vol, dat •r voorbereidselen voor het regentschap worden getroffen en meldt dat dit zal gevoerd worden door Z. K. H. Prins Hendrik. Mgr. Leyten. Bij Kon. besluit is benoemd tot Commandeur in de Orde van Oranje- Nassaa Mgr. P. Leyten. Bisschop van Breda. Voor de werkloozen. H. M. de Koningin-Moeder heeft f200 geschonken aan het algemeen •oraité ter bestrijding van de gevolgen van werkloosheid. Ken koloniale can didatuur. De „Standaard", betoogend dat de anti-revolutionnaire Kamerclub in klimmende mate behoefte krijgt aan specialiteiten, wijst er op, dat zij die vroeger een Keuchensius, daarna een Idenburg in haar midden had, van •en koloniale specialiteit thans geheel •ntbloot is. Het blad vervolgt: Gelukkig dat er in den heer H. Coiijn, adviseur van de bestuurszaken der Buitenbezittingen, thans een tweede Idenburg beschikbaar is. Een even trouw en beslist partijgenoot, een even groot kenner van onze koloniën, een •ven vlot en boeiend spreker, een niet minder practisch man. Reeds in 1905 was de aandacht van meer dan ééne zijde op hem gevestigd, maar toentertijd moest van zijn can- didatnur worden afgezien, daar niet 't minste uitzicht bestond, dat hijzou overkomen. Thans meenen we te mogen verze keren, dat hij den Kamerzetel c. q. wel zou aannemen. Hoe kostelijk zou 'tdan niet zijn, zoo Gouda, dat ons in 1901 Idenburg schonk, thans ook ®olijn kon afvaardigen. Of, zoo Gouda dit niet aandurft, dan een ander distriet. Scheuring in de S. D. A. F. Zaterdag en gisteren is te Deventer het groote buitengewone congres der S. D. A. P. gohouden, bijeengeroepen •m te beslissen over het bekende „Tnbune"-vraagstuk. Dit behelst zoo als met weet de vraag, of de redac teuren der „Tribune", het Marxisti- sche Weekblad dat „zuiver in dsleer van Marx" is tegenover het opportu nisme van Troelstra en de zijnen, nog lid van de partij konden blijven. Het party bestuur had voorgesteld om de „Tribune" op te heffen en als de redacteuren daarvan daartoe niet wil den overgaan, deze te royeeren. Allerheftigst is er gedebatteerd, op de gewone socialistische schetterma- nier. Be verklaringen dat sprekers stonden te liegen enz, waren niet van de lucht. Troelstra zette een geweldige filip pica op tegen de „Tribune", dochue redacteuren en hun partijgenooten bleven het antwoord niet schuldig. Wijnkoop verklaarde, dat de „Tri bune" zou blijven bestaan, en dat de geroyeerden, zoo het Congres daartoe besluiten zou, een andere organisatie naast de S. D. A.P. zouden stichten. Ten slotte werd bij de stemming vooreerst besloten dat een Marxistisch wekelijksch bijvoegsel bij de niet- Marxistische krant „Het Volk" zou komen Voorts dat de „Tribune" moest verdwijnen, eu ten slotte wer den met 209 tegen 88 stemmen en 15 blanco de „Tribune"-redacteuren D. J. Wijnkoop, J. C. Ceton en dr. W. van Ravesteyn geroyeerd ais leden der Sociaal-Democratische Arbeiders partij. Mt. Mendels, propagandist der S. B. A. P. in Utrecht, lid van het par tijbestuur, lid van den Utreehtschen gemeenteraad en van de Provinciale Staten, zeide daarop, dat hy de partij zou verlaten. Hij kan het besluit niet eerbiedigen. Met daverende stem roept hij uit: „Ik sta voor het laatst als partijgenoot vóór u." Troelstra probeerde hem nog te hou den, maar te vergeefs. Het concres werd daarna gesloten. Katholiekendagen in 't Bisdom Haarlem. !t Algemeen Comité voor Katholie kendagen in het Bisdom Haarlem, zal op Maandag 22 Februari 1909, 's na middags B/2 u«r in het Zuidhollandscn Koffiehuis te !a Gravenhage, een ver gadering houden. Op de agenda komt voor: I. Rekening en Verantwoording van den op 20 Mei 1908 te Haarlem ge houden Katholiekendag. 2. Mededeelingen omtrent een in 1909 te houden Katholiekendag. 3. Verkiezing van een lid van het Hoofdbestuur uit de provincie Zuid holland wegens vertrek van den heer W. C. J. Passtoors naar Noord-Brabant. 4. Verkiezing van twee leden van het Hoofdbestuur en wel één lid uit de provincie Zuidholland en één lid uit de provincie Noordholland, wegens aftreding van de heeren L. J. J. Ha- geraats te 's Gravenhage en P. Bos te Hoorn, die niet herkiesbaar zijn. H. Missie. Zondag vernamen de geloovigen alhier van den kansel, dat zij het voorrecht zullen genieten, een Missie te krijgen. Deze zal gegeven worden door de Eerwaarde Paters Franoiscanen en begint Zaterdag 27 Februari. Burger 1. Stand: Geboren. Hendrik, z. v. J. Griffioen en van J. M. Greeven. Gehuwd. P. Duinker jm. 31 j. en P. Nooij jd. 30 j, J. Poorter jm. 20 j. en A. C. Cornelissen jd. 21 j. J. Geelhoed jm. 29 j. en G. H. de Kreek jd. 23 j. A. Franke jm. 22 j. en L. J. de Kreek jd. 20 j. Ondertrouwd. H. W. de Vries wednr. v. A. Boon 69 j. en P. Nauta wed. v. P. Nooff 63 j. St. Jozefvereeniging. Op a.s. Dinsdag- en Woensdagavond zullen de jaarlijksche feestavonden plaats hebben voor de leden der St. Jozef vereeniging, met medewerking der St. Gerardus Majella- en St. Caecilia- vereenigingen. Een pluimveetentoonstelling Vanwege de afdeeling Halfweg e. o. van de „Vereeniging tot bevordering der pluimveehouding en tamme Konij nenteelt" (V. P. N.) zal in een der lokalen van den heer Coppée ééne tentoonstelling worden gehouden op 27 en 28 Februari a.s. Tot aanmoediging zijn reeds ver schillende prijzen beschikbaar gesteld. De inzending staat voor iedereen open en het Bestuur hoopt dat er zoo ruim mogelijk gebruik van zal worden gemaakt. Tot een bezoek aan de ten toonstelling wordt ook een ieder uitgenoodigd. Amateur-fotografen. In de laatste vergadering der Bloemendaal- sche Amateur-Fotografenvereenigipg werden gekeurd de lantaarnplaatjes voor den Ned. Vereenigingswedstrijd. 9 leden hadden 7a lantaarnplaatjes ingezonden. Git deze 75 plaatjes moee tan da 12 besten gekozen worden. De volgende nummers werden ver kregen en wel door de heeren R. Tepe 4, J. Bispinck 2, Zwartser 2, mr. Don ker 1, P. Cool 1, v. d. Enden 1, J. J. Schouten 1. Deze zullen, 12 in getal, thans als inzending van de Bloemen- daalsche Vereeniging van Amateur- Fotografen op den aanstaanden wed strijd van alle vereenigingen in Neder land zeker geen slecht figuur maken. AERDENHOUT. Villabouw. De heer T.B.Roorda te Amsterdam laat door den aannemer G. Wegerif Hz., te Apeldoorn, een villa boawen aan de Zaidlaan in Groot- Bentveld, nabij den Zandvoortsehen weg. Een tuinmanswoning wordt gebouwd •p een terrein bij de villa „Erdvlak" in Koeduin. ZANDVOORT. Hot witte Kruis. Door de af deeling Zandvoort van de N. H. ver eeniging, Het Witte Kruis is de jaar vergadering gehouden waaruit het verslag van den secretaris bleek, dat het ledental minder was geworden. De penningmeester deelde mede, dat er een batig saldo in kas was en door den voorzitter werd bij afwezigheid van den magazijnmeester medegedeeld, dat van het verplegingsmaterieel veel gebruik was gemaakt. De bestuursleden de heeren Dr. C. A. Gerke en P. Va rekamp werden beiden herkozen; nog werd besloten naar aanleiding van het ziekenhuis den raad te vragen om hoogere subsidie en een som in eens voor noodwendige verbetering van het gebouw. Het harmoniegezelsc hap, on- derafdeeling van de werkliedenver- eeniging „Onderling Hulpbetoon" zal 17 Februari a.s. het 10jarig bestaan herdenken met het geven van een uitvoering voor de leden, kinderen der leden en donateurs. Tegen 18 Juli a.s. is ter eere van het 10 jarig b staan een nationaal muziek concours uit geschreven. Een bewaarschool cadeau, Door het bestuur der bewaarschool hier is aan den Raad ter kostelooze overname aangeboden de bewaarschool met nieuwe onderwijzereswoning on der voorwaarde, dat de Gemeente minstens 10 jaren die school in stand zal houden. Hat trammetje overdenbou- levard. Door B. en W. is goedge keurd het verzoek van de Buffet-maat schappij „E Pluribue Unum" tot het verplaatsen van de tramremise naar het terrein naast den stal van het hotel d'Orange. Openbarevergadering van den Raad op Dinsdag 16 dezer de3 n.m. te 71/2 uur. De agenda vermeldt: Ingekomen stukken en mededeelin gen. Eervol ontslag onderwijzeres: Verkoop gemeentegrond. Kohieren echooigeld. Verorderingen heffing en invordering sehoolgeld. Overneming bewaarschool. Ruiling grond. Gebruik making gemeentegrond. Suppletoire begrooting 1909. Voetbal. Gisteren werd eene voetbalmatch gehouden tusschen Z. V. V. en Nieuw Zandvoort, beiden alhier. De uitslag was dat Z. V. V. won met 14—0. Burgerlijke Stand.Getrouwd: Jb. Haan en F. M. H. Buckmann. J. van den Bos en T, de Roode. Bevallen: J. KeurKerkman, d. A.! Kemp—Paap, z. VELSEN. Het Witte Kruis. Vrijdagavond vergaderde de afdeeling „Velsen" van deNoord-Hollandsche vereeniging „het Witte Kruis". In de plaats van den beer M. Va der te Velsen, die als zoodanig aftrad, werd tot bestuurslid gekozen de heer ds. H. W. Creuteberg te IJmuiden. Wijl de heer Vader ook penning meester was moet binnenkort hiervoor één der bestuursleden worden gekozen. VELSEROOHD. Personalia. De heer M. Beijer- man, onderwijzer aan de O. L. school D, is benoemd tot onderwijzer bij het openbaar onderwijs in Bussum. UITGEEST. Geboycot. De Uitgeester Bloem- kweekersvereeniging heeft een boycot uitgesproken over de firma Grullcmans en Zonen te Lisse, zoolang deze zich niet onderwerpt aan de bepalingen van het handelsreglement voor de bollenhandel in zake het scheidsge richt. Door dit besluit zijn de leden der vereeniging gehouden niet met die firma te handelen. HEEMSTEDE. Beschamend! Dit jaar missen alhier 195 personen hun kiesrecht, omdat zij hun belasting niet of niet ten volle hebben betaald. Zondagsrust. Door de kappers alhier is besloten om te beginnen Zondag, 4 April a. s. hun zaken voor taan Zondags te sluiten. Mocht in alle bedrijven zóó gehandeld worden dan kon „De Dag des Heeren" naar be- hooren gevierd worden. hïllegom, V 0 0 r H. M. d e K o n i n g i n. De collecte, welken dezer dagen alhier gehouden is voor een huldeblijk aan H. M. de Koningin heeft opgebracht f 95,891 jt welk bedrag aan het Pro vinciaal Comité to 's Gravenhage is afgedragen. Een gevaarlijke val. Vrijdag middag kwam een 5 jarig kind van zekeren van Stein te vallen aan de Rolbrug over de Vinkesloot, waarbij de kleine een der beentjes brak. Het schijnt dat met gladde wegen de brug gevaarlijk is. Nog kort geleden beeft een vrouw bet ongeluk gehad den pols te breken bij een val op de brug. Het wlaterleidingvr aag- stuk. De „Hilleg. Ct." wijdt een uitvoerig artikel aan 't iWaterlei- dingvraagstuk en komt ten, slotte tot de volgende conclusie: „Er is tot heden toe niet bewezen dat bet water voor het moeren deel hier slecht is. De oommissie is in gebreke gebleven te onderzoeken hoe Hillegom over de Waterleiding-kwes tie denkt, om op jii© wijze het ver moedelijk getal aansluitingen vast te stellen. De gemeenteraad is met de benoeming dier commissie de ver keerde weg ingeslagen, waarvan te keer nu nog mogelijk is, door ontbin dingcommissie, en aansluiting bij [de nu reeds verbonden gemeenten- Een eenzijdig verslag. In de oorrespondentie van, de „Hilleg. Ct." lezen wij o. a. „Van verschillende zijlen is ons de bemerking gemaakt dat het ver slag van de R). K. Kiesvereeniging te eenzijdig was. [We moeten dan ook medeieelen, dat bet verslag niet is gegeven door onzen gewonen ver slaggever, doch ons is toegezonden geworden, en zooals gebleken is, door een partijgenoot van de candi- datuur Balvers, vandaar dus mis schien de eenzijdigheid." Dat „misschien" kon de redac- ti evan de „Hill. Ct." er gevoegelijk aflaten 't iWas voor een verslag inderdaad meer dan har! LISSE. Het Kamerlid Van Wiehen in de B K. Kiesvereeniging. Wij hebben nog ean kleine aanvul ling tot ons verslag van Zaterdag avond. Vooreerst zij gememoreerd dat de heer De Koning door zijn vraag om trent de absentiën [den heer v. W'i- chen blijkbaar een rechtvaardiging wilde ontlokken. De door ons ge bruikte uitdrukking dat hij den af gevaardigde deze kwestie „voor de voeten wierp" is dan ook onze pen ontvallen. Aan de „L. Ct." ontleenen wij vol ledigheidshalve het slot van het de bat, dat door ons niet meer kan wor den bijgewoond: Uit het antwoord van den heer van Wie ben, die den vrager op alle punten uitvoerig van repliek dien de, stippen wij aan, idat het arbeids contract eenigea tijd fn werking moet zijn om een goed overzicht te hebben. Spr. is Üe overtuiging toe gedaan. idat de gehuwde vrouw in het huisgezin behoort; blijft zij thuis, dan zal het werk meer aan de mannen worden overgelaten. In verband met een rede door den heer J. Wj. Smit, Centraal-presidenit van de li. K- Volksbond alhier ge houden, waaruit men een zijldel,ing- scbe aanbeveling van den heer Bal vers heeft geconcludeerd, deelt Spr. mede, dat de heer Smit hem heeft verklaard nooit bedoeld te hebben den heer Balvers aan te hevelen als Kamercandidaat tegenover ean af tredend lid. Gevraagd raar zij*1® meening over de kath. pers deelt spr. mede, dat hij het nut der pers steels erkend heeft De kath. pers is steeds te vinden voor alle noede zaken en gaarne brengt spr.'een woord van hulde aan ide pers, voor het vele goe de, dat zij tot stand bracht. (Ap plaus.) Ten aLottei zegt spr. 'dat hier een hloemimkneditsvereeaiiging bestaai, (die tot patroon heeft don H. Isido- rus. Deze Heilige was een eenvou-: idig akkerman, die veel had en in Üe kerk vertoefde. Toch was zijn land vruchtbaarder dan dat van anderen. Op zekeren dag, toen hij wederom in ,het bedehuis verbleef, kwam men hem waarschuwen, dat wolven uit het naburig bosch Zijn ezel hadden aangevallen. De Heilige bileef bid den, aan Gold de beschikking over latend. Toen tie Heilige op het land kwam, vond hij den ezel springle vend, aan' zijn voeten den gedooden wolf liggend. Een ezel pu is een lastdier en eeh wolf eeh begeerig beest. Spr. wil op niemand, doe- lOen, dit is hem verre. Maar dit wil spr. wel zeggen: Als St. Isado ras een ezel noodig beeft, die hare belangen bevordert, welnu, dan wil hij daarvoor idienst doen. (Daverend applaus)- Stokslagen out hem aan den arbeid te zetten heeft hij niet noodig. (Ge lach). Maar spr. hoopt dan ook, dat de roofzucht, veM©g®nwo|Opiigid! door iien wiolf, idood aan de voeten van den ezel zal liggen. (Langduri ge, donderende toejuichingen en bra- vo's). De Voorzitter dankte den spreker voor zijn gehoon© trede en hoopte, dat in aanmerking genomen, dat de Central© bijna unaniem den heer v. Wichen als canididaat voorstelt, dat in Hillegom, de bakermat der tegen beweging, den beer Van Wichen met verpletterende meerderheid is gesteld, ook Lisse in de vergadering van 2 Maart met overgroot© meer derheid de heer Van Wichen zal can- dideersn. (Salvo's van appalus).- Daarna werd de vergadering niet den Christelijken groet gesloten. Personalia. De heer M. J. Schip per, commies 3de klasse aan het sta tion van den Holl. IJzeren Spoorweg, is, te rekenen van 1 Januari 1.1. be noemd als commies 2de klasse bij den stationsdienst. Burgerlijke Stand. Geboren, Eduard Johannes Leonardus, z. v. L. P. P. Buijck Cornelia Wilhelmina, d. v. Th. Swakman, en G Remwerswaal, Andries, z. v. J, de Groot en M. Piena Elisabeth, d. v. P. Scheepmaker en D. van Egmond, Dirk, z. v. S. Algera en E. Beukers, Henricus Leonardus, z. v.M. C. Snijders en W. W. v. Rijn. Personalia. De heerH.v. Gunst alhier is benoemd tot onderwijzer in de gemeente Lonneker. Burger 1. Stand. Overleden. Chr. H. Homan 8 maanden, M. Rijns burger 10 maanden. WARMOND. Voor H. M. de Koningin. De collecte voor het Huldeblijk aan H. M. de Koningin, heeft hier opgebracht f32.91. Het aantal ingeschrevenen voor de Nationale Militie hier bedraagt 14. Bloembollencultuur. In een goed bezochte vergadering van „Bloem bollencultuur" alhier, werd na de mededeeling, dat, zooals op enkele plaatsen reeds was geschied/ ook hier een spreker zou optreden en het nut en do voordeen uiteen te zetten van een onderlinge ongevallenverzeking van land- en tuinbouw, en voor deze streek daartoe te geraken, de a.s. ten toonstelling van bloemen, welke ge houden zal worden van 25 tot 28 Febr., besproken. Burgemeester Schölvinck, ter verga dering aanwezig, werd aangezocht die tentoonstelling te openen, waartoe hij bereid gevonden werd. Bovendien zeg de hij nog 69n extra prijs toe voor de tentoonstelling. Deze mededeelin gen vonden veel bijval. Ook had men reeds toezegging gekregeu van de beeren P. v. Deursen, Frijlink en de Graaff, de eerste twee van Sasseoheim, de laatste van Leiden, dat zij hun benoeming tot juryleden hadden aan genomen. NOO HDWIJKEBHOUT. De mazelen heerschen hier weer voornamelijk onder de jonge kinderen. Op de scholen komen de meeste ziek tegevallen voor, onder de kinderen van de drie eerste leerjaren. Het Boerhavehuis. Zooals be kend, is op een der muurvlakten in het stationskoffiehuis alhier, een vrij goed geslaagde reproductie van het „Boerhavehuis" aangebracht door deD heer B. alhier. Het voornemen bestaat nu bij den eigenaar ook zijn inrich ting den goedgekozen, en hier zeker op z'n plaats zijnde naam te geven van (stationskoffiebuis) „Boerhave". Bloembollencultuur. Vrijdag avond werd de jaarvergadering der afd. voor Bloemb. cultuur alhier ge houden. De vergadering, ook bezocht door leerlingen van den land- en tuin bouw-wintercursus ging, alvorens de lezing van den Heer Beerhorst van Sassenheim zou plaats hebben, over tot het uitbrengen van de rekening over 1908, welke in ontvangsten be droeg f363 en in uitgaven f176, met een batig slot van f 187 stuitend, welk bedrag geplaatst, zal worden op de Raifieisenbank. Deaftredendebestuurs leden L. Prins Pz. en J. Meijer, resp. penningm. en secr. werden herkozen, waarop de heer v. d. Laan voorstelde dat van de afdeeling zou uitgaan een verzoek aan Rijnland om verbetering van de uitmonding der Dinsdagsche Watering, welke door inspoeling der Haarlemmervaart haast niet te bevaren is. Dit werd aangenomen. De lezing hierop volgend, en waarin de spreker vragen beantwoordde over het teelen van hyacinten en in ver band daarmede het gebruik van koe- en kunstmest, het losgaan van wortels enz. werd aandachtig gevolgd. Na de lezing ontstond, naar aanleiding van vragen eenj vruchtbare discussie, waar aan ook de leerlingen van den Land en Tuinbouwwmtercureus deelnamen. Er bleek uit, hoezeer het onderwijs ten goede komt aan het bloembollen- kweekersvak. Dit ook constateerde de voorzitter toen hij vrij laat (c.a. 12 uren) onder dankzegging voor de opkomst, vooral van belangstellenden van veraf gele gen plaatsen o.m. Heemstede) de ver gadering sloot. Personalia. In de Dinsdag j.l. vergadering van B. en W. is benoemd tot ambtenaar ter secretarie (vacature Doudart de la Grée) de beer Troost van Rotterdam, oud-klerk van Mr. Slob, burgemeester van Haarlemmer meer, eertijds advocaat en procureur te Rotterdam. R. K. Kiesvereeniging „Recht en Orde". Bovengenoemde vereeni ging heeft eene vergadering uitgeschre ven tegen Zaterdag 20 dezer des avonds ten 7 ure in het koffiehuis v. d. heer P. H. J. de Groot te Hoofddorp. Als spreker zal optredende Heer F. A. Moerel, van Oudewater, Bestuurslid van den Prov. Bond van R K. Kiesvereenigingen in Zuid- Holland. Een huldeblijk aan H. M. de Koningin. Mevr. Slob vormt hier een comité voor de inzameling van gelden voor een huldeblijk aan H. M. de Koningin. Een schapenziekte. Bij den landbouwer X., aan den IJ weg is schurft onder de schapen uitgebroken. Public Accountant. Léeraar M. O. Boekhouden P5ETER K1ESSTRAAT 24. Personalia. Heden viert de heer J. Tib- boel den dag, waarop hij vóór 50 jaren in dienst trad bij de firma Joh. Enschedé en Zonen (afd. drukkerij). De patroon en zijn kameraden heb ben dezen dag voor Tib boel tot een onvergeetlijken gemaakt. Se Christelijke Bestuurdersbond. Wij ontvingen bet jaarverslag, loo- pende over 1908, van den Christelijken Bestuurdersbond alhier. Daarin wordt allereerst vermeld den goeden toon en aangenamen geest die op de vergaderingen steeds heerschte. Wegens plaatsgebrek kuDnen wij 't verslag eerst morgen plaatsen. Censuur. Waarschijnlijk na de gegronde klachten over afkeurenswaardige frag menten van Speenhoffs „Zijn Excel lentie", wordt door den comimssaris van politie alhier censuur uitgeoefend op stukkeD, die hier in het openbaar worden vertoond. Althans een onzer liefhebberij-gezelschappen heeft aan den commissaris van politie moeten overleggen de stukken, die gespeeld zouden worden. Aldus meldt de „Stads-Bditie". Het hier genoemde stuk van Speen- hoff is hetzelfde, dat door onzen Za terdagavondman werd besproken en afgekeurd. Brood on Koffie. Men meldt ons: Hoewel de kas op het nulpunt staat, heeft de Commissie toch besloten, nog deze week door te gaan met de gratis uitdeeling. Alleen echter aan de kinderen! Omdat de Commissie meent, hierdoor den meesten steun te verleenen. Wij hebben dit gedaan in de stille hoop, dat de kas in de eerstvolgende dageD, door het toezenden van giften, tot het doen der zoo hoognoodige uitgaven versterkt zal worden. Een Provinciaal Comité. Thans meldt men ons van officieele zijde, dat het Provinciaal Comité van Noord-Holland zich gevormd heeft met mevrouw van Tienhoven-Hacken als eere presidente en mevrouw Roreel van Hogeianden als presidente. Een jubileum. Vóór 40 jaren werd van 13-15 Februari de le ten toonstelling gehouden in de Staten zaal der Alg. Vereeniging voor Bloem bollencultuur. Alberts frèrs gaven in De Kroon Zaterdag en Zondagavond hun tweede serie welgeslaagde bioscoopvoorstel lingen. Polyhymnia. Dit gemengd koor gaf Zaterdagavond een uitvoering in 't St. Bavogebouw, die door een groot aantal dames en heeren werd bijge woond en als schitterend geslaagd moet worden beschouwd. Het arbeidscontract. Men deelt ons mede, dat het bericht om trent het arbeidscontract, voorgelegd door de directie der Broodfabriek „De Hoop" geheel en al ODjuist is. Van een bedrag der boete wordt in 't concept heelemaal niet gesproken, evenmin over ziekte, enz. De werklieden konden het op bun gemak inzien en vandaag er hun meening over uiten, f|De vermistejongen.Omtrent het vermissen van den jongen B. uit de Gen. Bothastraat, meldt men ons, dat hij bij zijn grootmoeder te Am sterdam teruggevonden is. Hij was daarheen geioopen, omdat hij, zooals bij zegt, op school onverdiende straf had gekregen en hij het bij zijn grootmoeder beter dacht te hebben. Hetgeen hem echter door vaders hand wel duidelijker zal zijn gemaakt. Statuten. De „Staatscourant" bevat de statuten, le der vereeniging Patronaata-commissie van Onze Lieve Vrouw van den Heiligen Rozenkrans alhier. De vereeniging heeft ten doel om in overleg met de ouders, de gods dienstige, zedelijke en maatschappe lijke vorming van Roomsch-Katholieke jongelingen te bevorderen en hen tegen verderfelijke invloeden te beschermen bij hunne opleiding voor vak, ambt of bedrijf. Zij tracht haar doel te bereiken door: a. jongens, die den catechismus verlaten hebben, of ten minste hunne eerste Heilige Communie gedaan heb ben, bijeen te brengen op geregelde tijden b. het geven van voortgezet onder wijs in den godsdienst; c. de jongens voor te lichten en bij te staan bij de keuze van vak, ambt bedrijf en patroon; d. het geven van heihalings- en voortgezet onderwijs, zoo mogelijk in alles wat hun iu hun staat ou stand later noodig kan zijn; e. het bevorderen der spaarzaamheid door het houden van eene spaarbank. 2e. der vereeniging: Protestantsch- Christelijke Vereeniging van Gemeen- tewerklieken, alhier. Grondslag van deze vereeniging is de erkenning dat er naar Goddelijke ordonnatie tusschen patroon en werk man niet mag bestaan eene vijandige verhouding, maar dat beiden moeten samenwerken tot bevordering van wederzijdsche belangen. Het doel der vereeniging is, om met nakoming der verplichtingen, welke voortvloeien uit de dienstverhoadmg en het arbeidscontract, door gemeen schappelijk optreden te waken voor de belangen der gemeentewerklieden van Haaarlem en te streven naar verbetering in hunne maatschappelijke positie. De vereeniging wenscfat langs wet tigen weg tot haar doel te geraken door de volgende middelen: a. verbreiding en verdediging van hare beginselen bij geschrifte, en, zoo noodig, mondeling; b. vergaderingen tot het houden van voordrachten over en onderlinge be spreking van Christelijk-eociale onder werpen, welke het volksleven raken; c. het oprichten van eene bibliotheek, van ondersteuningskassen en het steunen van een vakblad; d. samenwerking met Christelijke vereenigingen van gemeentewerklieden en beambten, ook om te komen tot landelijke organisatie, en e. pok nog door andere wettige middelen, die aan het doel der ver eeniging bevorderlijk kunnen zijn. De vereenigiDg onthoudt zich van bemoeiingen met onderwerpen of vraagstukken van zuiver politieken of kerkdijken aard. Twee Priesterjubilea Twee onzer werkzame, verdiensle- lijke priesters uit- onze stad, vieren vandaag het blijde feest van. hun 12 Va-jarig' Priesterschap. En het is zeker wel een verheugen de bijzonderheid, dat deze beid© Priesters tot een en dezelfde Paro chie behooren. W© bedoelen ide iWelEerw. heeren L. H. J. Beijsens en P|. J. Raëskin, kapelaans der Parochie van Onze Lieve Vrouw van den H. Rozen krans, die vandaag den gelukkigen dag herdenken, waarop zij vóór 121/» jaar het H. Sacrament van het P!ries- terschap ontvingen. Het is idus geen wonder, dat de Pa rochie van liet Spaam© zich heeft opgemaakt om iclit (dubbel jubileum voor de jubilarissen onvergetelijk te maken. Veel toch zijn de Parochianen' ver schuldigd aan deze beide mstelooze werkers in den [Wijngaard des Hee ren en met vreugde namen de ver schillend© corporaties en vereenigin- gen deze schoone gelegenheid te haat om dezen heil© priesters hulde en dank te brengen. Gisteren reeds zijn de feesten Be gonnen in de O. L. Vr. Kerk De WolEerw. heer L. H. J Beij sens, droeg te half elf een plechtige H. Mis op, waarhij Z.W.E werd ge assisteerd door den ZearEerW. heer L. v. Id. Berg, Ejector van het St Jo- zefsgesticht, als Diaken en de iVVel- Eerw. Pater Beijsens, broeder van .den jubilaris, als sub-j Haken. Na het H. Evangelie beklom! de iWelEerW. heer H. M. D. Hellebre kers den preekstoel en schetste in een zeer sohoone en warme feestpre dikatie d© verheven roeping van den Priester en diens grooten, veelom- vattenden arbeid. De gewijde rede naar beschreef 't Werk van den Priester aan de lijdensspond© van den hulpbehoevende, hoe hij daal den lijdende naar ziel en lichaam troost en verkwikking brengt, hoe hij Iden geestelijk doode naar de ziel geneest en weder tot 't leven terug brengt, hoe hij den stervende voorbe reidt tot de eeuwige zaligheid. Groot zijn de genaden door den Priester onder ld© menscheln ge bracht. Er- is dus alle reden voor de paro chianen van O. L. Vrouw* om zich te verheugen in het feest der jubilee- rende priesters. Kapelaan Hellebrekers maande al len aan veel voor de jubilarissen; te bidden,, als het beste bewijs der groot© dankbaarheid, die allen voor deze twee Priesters gevoelen. Het zangkoor „Laudato Deum", bestaande uit mam©11- en jongens koor, zömg op» zees verdienstelijke wijze bet „Veni Creator", voor man nenkoor met afwisselend jongens koor van den directeur van 't zang koor, den heer Jac. de Jong. Vervolgens, werd uitgevoerd de Missa Brevis, In honorem St. Jo seph van Ph. Loots, voor alt, tenor, Bas I ep bas II. Terwijl vender ver meld ilient ta worden het Gregori- aansch „Ave Veram", gezongen door de jongens, wat voordracht en nuanaeering betreft, een zi&er goeden. HAABLEMMEBLIBDE. HALFWEG. BLOEMENDAAL. SASSENHEIM. VOORHOUT. HAARLEMMERMEER.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 2