DAGBLAD voor NOORD- en 7<"D-H0LLAND. Tegen Stroom op. Aan onze abonnés. Van alles wat! BUITENLAND. BINNENLAND. BCindeHauisvesi 29-31-33, Haarlem VRIJDAG 19 FEBRUARI 1909. 33*te Jaargang No. 6820 Bureaux van Redactie en Administratie: Intercommunaal Telefoonnummer 1426. TËÜÏLLETQV 8"> Verspreide Berichten KIIWE HURUEMSCHE MOT ABONNEMENTPRIJSi Per 8 maanden voor Haarlemf 1,35 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post| „1.80 Afzonderlijke nummers „0,03 PRIJS DER ADVERTENTIÊN Van 1—0 regelsf0,60 (contant) f 0,50 Elke regel meer0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie A contant. 1000 Alle betalende abonnéa op dit blad, die in het bezit eener verzekeringspolis zijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor: GULDEN bij levenslange onge schiktheid tot werken. 400 GULDEN bij overlijden. 300 GULDEN bij verlies van éen hand of voet. 150 GULDEN bij verlies van éen oog. 100 GULDEN bij verlies van éen duim. GULDEN bij verlies van één wijsvinger. 15 GULDEN bj) verlies van éen anderen vinger. De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Ocean", Bijkantoor voor Haarlem, Nieuwe Gracht II. De Directeur der Nieuwe Haarlemsche Courant noodigt allen, die daartoe kun nen medewerken, dringend uit, ons te willen helpen, opdat advertentïén van veilingen, verkoopingen, boelhuizen, gras verpachtingen enz. ook in de Roomsche Courant van Haarlem en Omstreken wor den opgenomen. Wanneer H.H. Notarissen en Make laars door degenen, die bij deze verkoo pingen enz. betrokken zijn, tijdig op ons blad opmerkzaam worden gemaakt, zullen deze heeren met weigeren ook in de Nieuwe Haarlemsche Courant, die toch door een zeer aanzienlijk deel der bewoners van Haarlem en Omstreken gelezen wordt, die advertenti'én te plaatsen. Wij bevelen deze belangrijke zaak in de aandacht van al ome lezers. DE DIRECTEUR. XXIV. Hat Fransohe Vreemdenlegioen. De oorlogsdaden in Marokko tegen de woeste Saharastammen, hebben het Fransche vreemdenlegioen weder onder de aandacht van een ieder gebracht, en de gebeurtenissen in Casablanca met eenige deserteurs van dat Legioen, welk zaakje ons Haagsche Hof van arbitrage zal hebben op te knappen, zijn oorzaak geweest dat over deze even interessante als unieke instelling wederom veel is geschreven. Het zal mijn lezers niet onaange naam zijn, over deze Fransche „kolo nialen" (om bij de Hollandsche spreek wijze even te blijven, zooals die ook van onze Indische troepen wordt ge bruikt, al gaat een vergelijking tus scben beide volkomen mank) iets te vernemen. Het vreemdenlegioen, dat uit twee regimenten bestaat, ieder van zes bataljons, welke weer elk vier com- pagniën tellen, in 't geheel 146 offi eieren en 7726 manschappen, is inder daad een unieke legermacht 1 Het doet nog denken aan die oude huurtroepen, die de Fransche koningen gebruikten in den honderdjarigen oorlog, waar Schotten en Zwitsers, Hollanders en Duitscbe landsknechten naast elkaar streden, onder bekende chefs als de Broglie, Berwick, Lor- wendal en anderen. Want het Vreemdenlegioen, dat zijn garnizoenen beeft in Algerië en aan de boorden der Sahara, dat altijd op de bres staat om het eerst uitgezonden te worden, wanneer Frankrijk ergens heeft te strijden, dat „Legioen" is een verzameling huurlieden van overal, mannen van allerlei landaard, die er Het volgende oogenblik hal hij het vertrek verlaten. Nauwelijks was hij w-ejg, of Fran- eine was onder den indruk van zijn diep berouw al zijn ruwheid en hee;l zijn slecht gedrag vergeten. Hij was voor haar weeg geheel de man, cLien zlei vroeger zoo innig hal liefgehad. Hoe ver lag dit alles nu achter hen Ze wiegde, in droevig nadenken verzonken, den steunenden knaap heem en wteer, toen dokter Meunier binnentrad. Dei arts wiesch de won de uit, verklaarde het oog verloren em sprak e(r van, den knaap naar een kliniek te laten overbrengen. Naderhand kon hij dan wieier thuis verpletegd worlen. Francine antwoorldidej, dat ze hem al nu wel thuis zou willen verple gen. Ze wikkelde het gewonde. Schaam in verkoelende omslagen en leigde een verband over het oog. He dokter vroeg naar Favre. „Hij is heengegaan, om zich bij de politie; aan te geven," sprak Prancdne. „Dat 's ook niet meer dan billijk," zonder naam en zonder nationaliteit voortaan voor Frankrijk komen stry- dén ensterven. Het is een toe vluchtsoord van desperados uit alle landen, van gedeclasseerden, van mislukte levens, van uitgeworpenen, van misdadigers soms, die schuilen in dit laatste toevluchtsoord om er de schande van het verleden te ontvlie den, om zichzelf nog te redden van het allerergste, om.zeker, vaak óók nog om de achting voor zichzelf weer terug te krijgen door op deze wijze boete te doen voor misslagen... Voor het vreemdelingenlegioen in Frankrijk is het niet Doodig, papieren Ie hebben. De vrijwilliger, die zich in het Legioen doet inlijven,1* ziet zijn verklaringen van naam en beroep aangenomen zonder dat iemand er navraag naar doeten daarom zijn de meeste aangiften van naam of stand valschwie in het Vreemden legioen den dood gaat zoeken, is al voor de wereld dood! Een oud-officier van het Legioen geeft in het tijdschrift „Je sais tout" verhalen over het Legioen, die onge- loofelijk lijken. Zoo vertelt hij, dat generaal Castagny bij de Fransche expeditie naar Mexico het noodzakelijk achtte, des Zondags voor zyn manschappen en olficieren een kerkelijke plechtigheid te doen verrichten. Maar geen priester was er meer te vinden: deinlandechegeeste lijkheid was op de vlucht. Toen trad er één van het legioen voor 't front, en deed den generaal het vreemde voorstel: „Generaai, als ge wilt, zal ik wel een godsdienstoefening leidenik heb 't meer bij de hand gehad 1" Gij? Wel zekerI Vóór dat ik hierbij u op de tien-voets-fluit kwam spelen (een soldaten-expressie voor „het ge weer dragen"), ben ik ergens een doodgewone bisschop geweest 1 De schrijver zegt niet of dit inderdaad omzettende verhaal waar is, 't is voor den ongelukkige die er een rol in zou gespeeld hebben, te hopen van nietl Maar intusschen, men heeft vreemde dingen zien gebeuren in dat Legioen, en onmogelijk is het inder daad niet, dat zich ooit zulk een geval heeft kunnen voordoen. Inmiddelsvoor het materiaal waar uit het Fransche Vreemdenlegioen is samengesteld, is het verhaal teeke nend: de hoogste standen zijn erin vertegenwoordigd, en dat talrijke ge deserteerde olficieren, mislukte edel lieden, zelfs mannen van vorstelijken bloede hun bevlekten naam hebben verborgen onder den ruwen blauwen rok en de grove witte pantalon van het Vreemdenlegioen, is voor niemand een geheim. Op een morgen, bij het rapport, kondigt soms de officier van de week aan dat er eerlang een veldtocht wordt ondernomen; maar dat alléén deel mogen uitmaken van de expeditie verklaarde; Meunier. „Het is meer dan schande, een kind zoo, te mis handelen. Zoo kan het niet langer gaan, of de kinieren moeten in een gesticht geplaatst Worden." Francine bloosde en stotterde iets van dat, het in het vervolg beter zou gaan. Vrouw Favre dacht er niet meer aan, de echtelijke woning te ont vluchten. Als eten levenswekkepde adem had de teruggekeerde liefde haar woning verfrischt en'herscha pen. Had ze tot nu toe alleen voor zich zelvein geleefd en gemeend, dat eigenbaat de voornaamste 'drijfveer van 's menschen daden moet zijn, nu was de moederliefde, opnieuw in haar ontwaakt, toen de arme Jean-Jacques onder 'de zware vuist zijns vaders bloeiend ineenzonk, een machtige hefboom geworden voor haar bekeering. Ze dempte nu haar ruwe stem om den slaap van haar jongen niet te storen, en ook tot de andere kin deren sprak zfe zachter. De kin deren zfelfs werden nu ook anders en liefkoosden haar met dagelijks grooter wordende stoutmoedigheid Nu Francine zich meer met haar kinderen bemoeide, merkte ze ook op, hoe vuil en onzindelijk ze er uit zlagen En het duurde niet lang, of de drie meisjes spartelden in een groote kuip lauwwarm, van zeep diegenen, die een maand lang een blanco strafregister hebben! Dan gaat er. een rilling door het regiment: déar is de dood die men wacht 1 En iedereen verzorgt zijn tenue, doet zijn best, houdt zich flink, ge draagt zich voorbeeldig... die „ver loren zonen" van onzen tijd worden toonbeelden van discipline en sober heid door de vreugde van den nade renden doodl En dan gaan zij op marsch, en er worden heldendaden bedreven en he roïeke gevechten geleverd, die in de krijgsgeschiedenis van Frankrijk glo rierijke bladzijden vormen! In den oorlog tegen Oostenrijk, in de Mexicaansche guerilla, aan de Krim en in den ontzettenden krijg tegen Pruisen, in de tallooze expedi ties van Zuid-Algerië, overal heeft het „Legioen" gestreden met de doods verachting van mannen die niets meer te verliezen hebben, maar ook met dat buitengewone heroïsme dat gebo ren wordt uit een laatste poging om in eigen bloed eigen schande schoon te wasschen Het Fransche vreemdenlegioen is wèl een romantieke instelling, niet meer van onzen tijd zou men zeggen, al is het nog een laatste schuilplaats in het leven voor zooveel desperados, die er naam en geboorte en verleden kunnen wegwaeschen in vergetelheid en den dood. Maar de Franschen zijn trotsch op hun Vreemdenlegioen: de Fransche officieren die hun degen liefhebben, zijn begeerig naar de glorie, gedeta cheerd te worden bij het Legioen 1 Zoolang de Fransche „bravoure" niet is gedoofd, zal ook het Legioen wel blijven bestaan, en dat er ge brek zal komen aan manschappen, dat is evenmin te verwachten: want er zullen onder de gedeclasseerden en in de maatschappij mislukte onge- lukkigen nog altijd worden gevonden, die op deze wijze hun verleden wil len vergeten of uitboeten... Een har de boete dan inderdaad 1 F. ENGELAND. Wederzij dsche beperking van oorlogstoerustingen Een geliefkoosd idéé van vele vredes- vrienden is, om een afspraak te treffen tusschen verschillende staten, met name tusschen de twee grootste vloot-concurrenten Engeland en Duitschland, waarbij beide zich zouden verbinden de viool-toerusting te be perken, b.v. door een maximum te stellen van schepen die aangebouwd zouden worden. Herhaaldelijk zijn in die richting pogingen gedaan. Zelfs in de parlementen van de beide staten. Maar steeds tevergeefs. schuimend water, en tegelijk met het vuil dat de; arme lichaampjes bedekt had, verdween ook de schuw- angstige en droevige uitdrukking op de gezichtjes, en Francine begon haar kinderen mooi en lief te vinden Jean Favre was niet meer naar huis teruggekeerd Men had hem wegens de mishandeling van zijn kind tot een paar maanden gevan genisstraf veroordeeld Verlost van den angstigen druk, dien de vrees voor haar man op haar uitoefen de,leef ie Francine op en begon haar huis als de eenige plaats te beschou wen, waar zij noodig was en ge lukkig kon zijn Eerst toen ze geld gebrek kreeg, dacht ze weer aan Jean's afwezigheid; zijn groot Ij A had hem veroorloofd, het er buitens huis goed van te nemen, terwijl vrouw] en kinderen half gebrek leden. Ze dacht nu aan Jean zonder wrok, milder ges tem i door zijn vrij willige boete, JVanneer ze het ver leden nog eens naging, moest ze voor zich zalf erkennen, dat ze zeker niet minder schuldig was dan hij. Hij was lichtgeraakt en ze had hem geprikkeldhij wias 'zwak en ze had hem in de verzoeking gejaagd, en ze vroeg zich met bezorgdheid af, wat er van hen beiden worden moesh als hij uit de gevangenis kwam. En voor die vraag geen oplossing we tende, gedrukt ook door de ge dachte, dat de toestand van haar' Nu is gisteren in het Engelsche Lagerhuis de zaak weer ter spraken gekomen, naar aanleiding van een vraag in dezen geest, die het Lagerhuis Byles deed. Doch de eerste minister heeft cate gorisch ten antwoord gegeven, dat er niets van komen kan. Zoover ik weet zeide hij is de Duitsche regeering de zienswijze toegedaan, welke zij ons heeft ken baar gemaakt, n.l. dat haar vlootpro- gram in verband met eigen behoeften is vastgesteld en dat daarop geen invloed zal worden geoefend door hetgeen wij zullen doen. De Duitsche regeeriug is derhalve van meening, dat het natuurlijk is, dat ook wij die stappen doen, welke wij noodig achten om onze eigen belangen te beschermen. Te Berlijn is men te dien aanzien tot geen schikking gekomen, maar ik vertrouw, dat het jongste bezoek van Z. M. den Koning het duidelijk heeft gemaakt, dat de marinebegrooting niet beschouwd moet worden als de beteekenis te hebben, dat er eenige oneenigheid, hoedanig ook, tusschen de twee landen bestaat. RUSLAND. Grootvorst Wladimir t De bekende grootvorst Wladimir, oom van den Czaar en diens verte genwoordigerbij tal van buitenlandsche plechtigheden, daardoor een bekende figuur in het buitenland, is plotseling overleden aan een beroerte. Grootvorst Wladimir werd beschouwd als de incarnatie van het oude systeem en het hoofd der autocratische hof partij. Natuurlijk loopen er, zooals in Rus land wel niet anders kan, geruchten dat de grootvorst vermoord is, of vergiftigd. De zaak—Azof. De historie van den politiespion- revolutionair (of wat was hij eigenlijk?) Azef houdt de gemoederen in Rusland nog altijd bezig. De regeering heeft wel verzekerd dat er absoluut geen sprake is van eenigerlei gekonkel tusschen de politieoverbeid en de revolutionaren, maar geloofd wordt dat niet. Trouwens; de minister-president zal geen debat in de Doema over de regeerings vei klaring betrekkelijk deze zaak, als die wordt afgelegd, toelaten en tegenbewijs niet aannemen. Intusschen schijnt men op den afloop der interpellatie toch niet zoo heel gerust te wezen, waDt telkens wordt de beraadslaging verdaagd. Van andere zijde heet het weer, dat Azef alhoog en droog in de Peter en Paulsvesting zit opgesloten. DE BALKAN. Busland en do jongste crisis. De meening wint veld dat de groote mogendheden, op initiatief van Rus land, de hand gehad hebben in den gezin voor een groot deel ook voor haar verantwoording kwam, begaf zie zich naar den priester, die in beter dagen haar biechtvader ge- wieesit was. Dpze, zich verheugende over het verloren schaap dat terug keerde, verweet haar niets hij zag haar rouwmoedige stemming, en nadat zij hare zonden gebiecht had, sprak hij: „Tracht nu uw man van den drank af te houden. Ge weet dat hij alleen in beschonken toestand ruw en wild 'is. Zorg dat zijn huis bean meer trekt dan de herberg. Maak het hem thuis gezellig, wees een goede vrouw voor heun en ge zult zien dat het samenzijn met vrouw en kinderen hem spoedig heter lijken zial dan de brandewijn van den herbergier. Als hij thuis "komt, moet hij steeds smakelijk eten en drinken geneed vinden. Een uwer meisjes moet hem iederen dag een kop wiarme koffie op de werkplaats brengen. En gaat hij soms met zijn makkers uit, ont vangt hem dan vriendelijk als hij terugkomt. Op Francine maakten deze woon den i'diepen indruk,en het besluit en naar te handelen viel haar vroeger z:oo weerspannigen geest nu wonder lijk gemakkelijk. Eveline Dinner, Idie gehoord had dat het gezin der Favre's zijn val van Kiamil pasja en wel ter oor- zake van het bekende bemiddelings voorstel tusschen Turkije en Bulgarije. Men weet, dat dit voorstel gesteund werd door Engeland en Frankrijk en de veronderstelling is dus gewet tigd, dat er een Russisch-Britsch Fran sche invloed in 'tepel is geweest, om den halstarrigen Kiamil pasja ten val te brengen. Achteraf verluidt namelijk, dat de afgetreden grootvizier zoozeer tegen de aanneming van het Russische be middelingsvoorstel gekant was, dat hij desnoods een oorlog met Bulgarije zou hebben verkozen boven toegeven aan Rusland. Is dit werkelijk zoo, dan is de jong ste grootvizierscrieis noodig geweest om de Oostersche crisis tot een vreed zame oplossing te brengen. Servie en Oostenrijk. De toestand tusschen de Donaumo- narchie en den rumoerigen Servischen buurman is nog altijd in den hoogsten graad gespannen. Zelfs zóó, dat Oostenrijk zijn gezant te Belgrado een poos „verlof" heeft gegeven, d. w. z. dat voorloopig de diplomatieke betrekkingen zijn afge broken. De volgende week zal de gezant vertrekken en hetzai van de omstandig heden afhaDgen of dat „verlol" lang zal duren. Dat wijst er op, dat Oostenrijk dreigt Wat kl te erg. De Brusseische „Éclair" vertelt een telegram uit St. Petersburg ontvangen te hebben, vol gens hetwelk in Mei a.s. Leopold II een reis in Rusland zal ondernemen. De koning der Belgen zou zich over Berlijn naar Peterhof begeven, om een bezoek te brengen aan den Czaar van Rusland. Daarna zal Z. M. reizen naar Moscou, waar hij met den Transsibe- rischen spoorweg zal voortreizen om Siberië te bezoeken. Er is zelfs spraak van een uitstap naar Japan, langs Wla- diwostok. Op zijne terugreis zal Leo pold II de boot nemen te Samara, om langs de Wolga tot Astrachan te varen Daarna zal hij Bakoe en geheel den Kaukasus bezoeken en te Borjon gedu rende veertien dagen de gast zijn van Czaar Nikolaas. Na een bezoek aan Kislofodsk zal Z. M. eene waterkuur doen te Marsen. In Augustus zal ko ning Leopold naar België terugkeeren naar België terugkeeren langs Odessa, Kiëf en Weenen! Het „Handelsblad van Antwerpen" schrijft van dit be richt; „Houdt het blad onzen vorst in 't öken, of hebben ze den Eclair waarlijk die kool opgestoofd?" 'n Duur reisje. Volgens de ver wachting in marinekringen te Washing ton zullen tegen het tijdstip dat de zestien Amerikaansche slagschepen Hampton Roads zullen hebben bereikt, de totale onkosten, door deze wereld reis veroorzaakt, ongeveer f 120.000.000 hebben bedragen. Meer dan de helft kostwinner tijdelijk miste, zoni naaiwerk. Het jonge meisje was verloofd met een kan toor be diende, Gaston Lacaze, en nu moest de uit zet gereed gemaakt worlen. Lize Danie bracht oude klearen, prentenboeken voor de kinderen en heerlijke chrysanthemums, die zè des morgens op de markt gekocht had. Die bloemen de kinderen wisten niet wat ze zagen in het armoedige vertrek. Zoo iets had den ze nog nooit gehad en half on gel oovig betastten ze met hun kleine vingers de tfeere bloemen. Toen de chrysanthemums in een gescheurde vaas op tafel stonden, merkte Francine op, dat de ruiten te vuil waren om de zonnestralen door te laten. Terstond begon ze ze schoon te maken, en toen het volle licht weer in de kamer toegang kreeg, werd da verwaaid oozing in het vertrek dubbel zichtbaar. Die jonge vrouw bleef niet halverwege staan, maar maakte alles duchtig schoon, en de meisjes hielpen haar daarbij zoo goed zij konden. Bij het opruimen stiet Francine op een aantal din gen, waar ze niet eerlijk aangeko men waren, en een onbehaaglijk ge voel overviel haar. „Als Jean wil, geven we dat alle maal stilletjes terug," dacht ze. en ze was haast ongeduldig om al die getuigen van het slechte verleden de deur uit te krijgen. van dit bedrag was benoodigd voor het kolenverbruik. Zijn eigen kind. Een treffend ge val heeft zich te Belfast voorgedaan. Achter een wagen vandaan kwam een knaapje juist op de tramrails, toen een motorwagen kwam aansnorren. De bestuurder kon niet meer stoppen. Hij slaagde er echter in het kind in het vangnet te vangen. Toen hij het op raapte, bleek hem, dat hij zijn eigen zoontje had gered. De „Cullinan". Volgens de Lon- densche Hofkrant heeft koningin Alex andra bij de opening van het Parle ment den Cullinan-diamant gedragen. Aardbevingen. Uit Sofia meldt men, dat de aardbevingen in de om streken van Yamboli voortduren. De mi nisters zijn naar de geteisterde streek vertrokken. Ook uit Konstantinopei komt bericht van aardbevingen in het vilajet Siwas. De prent van het „Handelsblad." „Het Handelsblad" plaatste steeds politieke prenten van den heer L. Raemaekers. Leugenachtige voor stellingen waren het veelal, hoogst beleedigend voor verdienstelijke man nen. „Het Handelsblad"schrijft zelf, dat zulk een prent, wil zij „kardig" zijn te dikwijls fel en bestrijdigmoet wezen. En dat wenschen wij niet, zegt het brave Hendrikenblad. Toch zegt de redactie er bij, dat de proef reeds enkele jaren duurt. Waarom dan die prenten toch op genomen Moest er dan mee doorgegaan wor den totdat de teekenaar elders een plaats had gekregen? Is de „eer" van 't „Handelsblad" dan niet een paai gulden waard? De Standaard over den strijd in de S. D. A. P. „De Standaard" schrijft over het gebeurde te Deventer o. m.: En nu kan van twee één gebeuren. Of de revisionisten worden ook nu voortaan concurrenten om de vlag, en dan woidt de tegenstelling tusschen de sociaal-democraten en alle partijen verscherpt, of wel, ze glijden op het opportunistisch pad nog verder voort, en slaan dan in het eind hun tenten op vlak voor de vrijzinnig-democraten, als hun voorhoede. Bucket shops. Naar wij vernemen, is door eenige leden van de Vereeniging van Effec tenhandelaren te Rotterdam en eenige Haagsche leden van den Bond'voor den Geld- en Effectenhandel in de Provincie, aan hun resp. besturen een schrijven verzonden, inhoudende een verzoek maatregelen te willen beramen tegen het meer en meer op den voor grond treden der Bucket shops, Dollar ticketkantoren enz. „N. Ct." Jean-Jacques werd gauwer beter dan de dokter gedacht had. Fran cine had geweigerd hem naar het ziekenhuis te laten gaan. De knaap was zoo geduldig en zoo dankbaar in zijn ziekte, dat Francine, die hem slechte als een eersten deugniet kende, met verbazing gewaar werd, wat een vriendelijk gewillig zieltje er in den jongen schuilde: slechts door ruwheid en mishandeling was hij zoo stug en schuw geworden Toen hij voor de eerste maal en met een sehoonen kiel aan weer naar school geweest was. kwam hij buiten zich zelf van blijde opgewon denheid met een handvol geld thuis Aangespoord door den onderwijzer en door meielijden bewogen op het zien van den armen eenoogige, hadden de schooljongens een inza meling voor hem gehouden. „Is een glazen oog zoo duur 'dat zie mij zooveel gegeven hebben?" vroeg Jean Jaques naïf aan zijn moe der. Francine kon het niet over zich verkrijgen hem te zeggen dat het verloren oog met geen geld te be talen Was.hij zou het nog dik wijls en smartelijk genoeg moeten ondervinden Wordt vervolgd. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 1