Gemengd Nieuws. Uit den Omtrek, Stadsnieuws. anti-revolutionn&ire partij,zal Tolgens het „N. v. d. D.u dit jaar gehouden worden te Utrecht. Voorzitter van het deputatencomité ie dr. A. Kuyper. Teakenend. Uit het Kamerverslag in het „Volk" knippen wij de volgende regelen: De heer Van Vuuren (r.-k.) de West- Indische specialiteit van de katholieke staatspartij, die de eilanden Onder en Boren den Wind voor het klooster wezen bewaart tegen dat het oude Buropa de monniken en nonnen gaat veriagen Commentaar is bij deze schunnige ontboezeming overbodig. Deze „Volk"-redacteur zou blijkbaar gaarne het werk van de Fransche kerkvervolgers overnemen. Waar het hart van vol is De toestand in de S. D. A. F. Eenige Marxisten, leden van het eestuur der federatie Amsterdam der S. D. A. P., zullen als bestuurders bedanken, omdat zij zich niet met de Deventersche besluiten vereenigen kunnen. Wat mr. Mendels betreft, het Par tij bestuur zal in zijn eerstvolgende vergadering de quaestie der door hem bezette zetels in den Utrechtschen Raad en Prov. Staten bespreken, en zoo goed als zeker mag worden geacht, dat het P. B. beide zeteis voor de S. D. A. P. zal opeischen, op grond dat mr. Mendels geen deel meer uit maakt van deze organisatie. Mr. Mendels zal in dit geval dade lijk opstaan. Hij zal dan zijn man daten ter beschikking stellen van de kiezers met het voornemen zich da delijk herkiesbaar te verklaren. Dat zal dus een strijd worden tusschen hem en een S. D. A. P.-candidaat, gelijk bet ook bij de Kamerverkiezing waarschijnlijk het geval zal zijn. Gehuwde onderwijzeressen Z.Exc. de Minister van Binnenland- sche Zaken krachtens machtiging der Koningin beschikkende op het adres van bet hoofdbestuur van het Ned. Ond. Gen. en het bestuur van de afd. Rotterdam van dat Genootschap, waarbij werd verzocht vernietiging van het P.otterdamsche Raadsbesluit, om aan drie gehuwde onderwijzeres sen eervol ontslag te verleenen, heeft aan adressant te kennen gegeven, dat voor tusschenkomst der Regeering in deze geen termen bestaan. De overweging, die den Minister tot deze beschikking heeft geleid, zijn: dat het in den regel gewenseht is, aan een onderwijzeres, die een huwe- lijk aangaat, eervol ontslag toe te kennen dat toch het belang van den dienst misschien slechts in geval van zwan gerschap ontslag eischt, maar dat, wat hiervan zij, vermits zwangerschap en bevalling natuurlijke gevolgen van het huwelijk zijn, en het ongeoorloofd is op kinderloosheid de premie van handhaving te stellen, het ontslag be hoort verleend te worden ter gelegen heid van het huwelijk. De Yastenraandementen onzer Bisschoppen. IV, Mgr. LW. van de, ,Ven, bisschop van 'g Hertogenbasdhspreekt in zijn vastenbrief over verediiU«ntia be langrijke punten, die, zegt Mgr. vooral meer in onze dage(n meier bij- aonder onze aanlacht vendienen. „Het eerste, dat boven alles onze behartiging vergt, betreft onze eeu wige belangen. Als wij de dagedijk- •chfi bewegingen in de wereld gade slaan, als wij zien, hoe er getobd, gewerkt en gezwoegd worit, om de schatten der aaide in meerdere pf mindere mate machtig te worden, als wij .zien, wat er geofferd, gestre den en geleien wordt, om tot aan zien en macht te komen, hoe men opgaat van den morgen tot den avond, van den eenen dag in den an deren in alles, wat de -wereld heeft en geeft, wat zij bekoorlijks en ver- Tokkends aan hielt, hoe men geheel en al verslonden is in het aardsehe; dan meenen wij dat het niet over bodig heeten mag, ten minste nu en dan eens te herinneren, dat wij ook nog andere belangen te betrachten hebben, belangen, die heel wat mieer waaide hebben dan de goederen de zer wereld, belangen, waarop de Zaligmaker wijst, waar Hij zegt tot «ns allen: „Zoekt eerst het Rijk Gods en Zijne gerechtigheid en al het andere zal t' worden toegewor pen." „Het aardsehe goed kan ons niet Jielukkig maken, zelfs niet voor den korten tijid, dien wij hier leven, omdat het niet geeft die hemelsehe tevredenheid, zonder welke geen waar geluk denkbaar is. Het Rijk Gods sta dan, gelijk Christus wil, voor ons altijd op de eerste plaats en late zich bij ons nooit door het aardsehe goed of wat ook ter wereld verdringen. Als dit goed werd in gezien en vast stond, wat zou er veel zijn opgeruimd van hetgeen thans |de wereld zoo dikwijls in be roering brengt. Mogen allen, meer en minder met goederen bedeelden, deze leer fles Heeren steeds indach tig zijn en goed ter harte nemen!" „Een tweede punt, B G. waarop F& ij meenen meer bijzonder uwe aan dacht te moeten vestigen, betreft de ontwikkeling der jeugd. De ge lukkige beweging voor het oprich ten van zoogenaamde Patronaten, die onlangs is ontstaan, heeft er Ons toegebracht bij deze gelegenheid een woord daaromtrent ten beste te geven.. Mgr. acht de Patronaten een zeer belangrijke instelling van onze da gen, noodzakelijk in iedere parochie „ffVjj kunnen ze niet genoeg prij zen deze Patronaten, waarin jie jeugd niet alleen beveiligd wordt tegen de gevaren van het kwaad, maar tevens met godsdienstig on derwijs ook maatschappelijk onder richt ontvangt ter bekwaming in het vak, waardoor zij later in haar on derhoud zal moeten voorzien. Mogen de ouders dit wel waaxdeeiren, en, waar Zij de gelegenheid hebben, van 'deze weldaad, hun onder veel of fers en kosten bezorgd, voor hunne kinderen een goed gebruik maken, opdat zij langs dezen weg, geluk kige en flinke laden wOndern van de [maatschappij. JVjj hopen, dat spoe dig elke Parochie het haar pas send en tegenwoordig haast onmis baar Patronaat moge hebben." Ten slotte spreekt Mgr. van de Yen over de vereeniging „Voor eer en Deugd," die Mgr. ten sterkste aanbeveelt. Sluiten wij ons dan aain bij „Voor Eer en Deugd", jdit leger des Hoe ren. Welk een troost en geluk zal het voor ons zijn bij het einde van ons leven, als wij hier steeds ge staan hebben onder Zijne vlag, aan Zijne zijde! Lustrumfeesten te Groningen. Op 30 Juni van dit jaar zal te Groningen een groote Maskerade door de studen ten worden gehouden, voorstellende den intocht van prins Willem Karei Hendrik Friso in Groningen. Velsen, dat den stoot gaf. In ver band met verschillende stations-inbra ken heeft de directie der Maatschap pij tot exploitatie der Staatsspoorwe gen een dienstorder uitgevaardigd, waarin verzocht wordt, mede te deelen of er op de stations nog ijzeren geld kisten in gebruik zijn en indien er geen brandkast op het slation aanwe zig is, op te geven het totaal der ont vangsten van het station, over iedere maand van het jaar 1908. Voorts hoe groot de bedragen zijn welke in de geldkisten worden opge borgen, waaruit zij voortspruiten en waartoe zij bestemd zijn. Zonderlinge automobilisten. Woensdagavond kwamen per auto no. 2030 vier personen te Overschie aan, waar ze in de „Vergulde Koetswa gen" afstapten. Na er gro ve vertering gemaakt te heb ben, wilden zij vertrekken zonder te betalen, nadat zij eerst nog den boel stuk geslagen hadden. Tal van menschen waren inmiddels op de been gekomen en trachtten de auto tegen te houden, hetgeen evenwel alleen ge lukte door het juist bijtijds ophalen van de brug. De hoofdpersoon werd toen met vereende krachten opgebracht en in het politiebureau opgesloten, waar terstond procesverbaal werd op gemaakt. De hoed van den geweldenaar vond men later in de herberg; hij vermeld de den naam van den eigenaar. Een ideale Gemeenteraad. De ge meenteraad van Goes hield Dinsdag avond zijn eerste zitting in dit jaar. De agenda bevatte 11 punten. Om hail acht werd de zitting geopend en 10 minuten daarna werd ze weer geslo ten. Dat is dus nog geen volle mi nuut voor ieder punt. Gasverstikking. In hotel „Suisse" in de Kalverstraat te Amsterdam, heeft, gisterennacht een net gekleede vrou welijke logée in de badkamer door gas- verstikking zich van het leven be roofd. In het slaapvertrek boven de bad kamer werd mede gevonden het lijk van den door gas verstikten 21 -jari gen Duitschen kellner, die pas 4 we ken daar in dienst was. Het gas was uit Üe badkamer door openingen nabij de verwarmings- en waterleidingbui zen naar boven gedrongen. Uit een na gelaten brief bleek, dal de dame een zenuwlijderes was en uit Utrecht af komstig. Verdronken. Woensdagavond heeft de stoomboot „Vlaardingen 7" in de noordgeul een mestaak aangevaren. Verdronken zijn daarbij de 30-jarige Willem Hofman en de 14-jarige zoon van den schipper Jozephus Kok, bei den woonachtig te IJselmonde. De schipper en diens andere zoon werden gered. Een schuit gezonken. Gisteren ochtend is aan den kop van de Han delskade te Amsterdam een zolder schuit, beladen met kisten glas en aardewerk, bestemd voor de maatschap pij „Nederland", om naar Indië ver voerd te worden door een onbeken de oorzaak onder het wateropper- gezonken. De schuit werd naar de Binnenhaven gesleept, waar de lading er door een kraan werd uitgehesehen. Een groote brand. Gisterennacht te één uur is door onbekende oorzaak de boerderij „Loozenoord" in de buurt schap Horst onder Ermelo geheel af gebrand. Eigenaar is de heer A. J. C. Vitringa, te Harderwijk, bewoner was de heer J. van den Brink. De boer derij met landerijen zou eerstdaags in eigendom overgaan aan de stichting 's Heeren Loo. De inboedel met 9 koeien, paard, varken enz. is verbrand. Alles was verzekerd. Een geweldige brand. Gisteren avond even over zeven, kort nadat het werkvolk de fabriek had verlaten, ontstond er een geweldige brand in een der twee fabrieken van sajetten en vlaggendoek van de firma Clos en Leembruggen aan de Langegracht te Leiden. De brand die ruim voedsel vond in de vele grondstoffen en oliën, was in korten tijd een ware vlam menzee, die de lucht over een groot deel der stad in laaien gloed zette. De brandweer wierp met al hare spuiten massa's water in de vlammen, doch het bleek al spoedig, dat niets zou worden gespaard. De schade wordt op niet minder dan drie ton geschat. Er werkten ongeveer 350 menschen, waaronder vele vrouwen. Deze zullen nog een week in de andere fabrie ken kunnen werken, waarna zij werk loos zullen zijn. Gelukkig bestaat hier nog een fabrieksfonds, gesticht na den grooten brand aan de katoenfabriek, waaruit de werkloozen bij brand kun nen worden gesteund. Alles is verzekerd. „Tot mijne diepe droefheid over leed Een Duitsche levensverzeke- kering-maatschappij ontving dezer da gen het volgende briefje: „Diep bedroefd laat ik u weten, dat mijn innig geliefde echtgenoote Anna Maria Luciadie bij uwe Maat schappij voor de som van 3000 Mark verzekerd was, is overleden, mij ach terlatende ten prooi aan een onher stelbare smart. Hedenmorgen om ze ven uur heeft de slag mij getroffen. Ik verzoek u mij het geld der verze kering zoo spoedig mogelijk te zenden. De polis heeft nozooals U zult kunnen constateeren in uwe registers. „Zij was mij een trouwe gade en een zorgvolle moeder voor de kinderen. Om te voldoen aan de gestelde bepa lingen zend ik u hierbij haar doodbe- wijs. „Zij heeft veel geleden en dat ver hoogt nu nog mijne smart. Ik twijfel niet of u zult mij wel een weinig willen troostens door mij het geld zoo spoedig mogelijk te zenden, wederkee- rig beloof ik u mijn tweede vrouw bij uwe Maatschappij voor 6000 Mark te zullen verzekeren. „De overtuiging, dat u mij boven- genoemden troost zult geven, zal mij helpen deze zware beproeving te dra gen." ZANDVOORT. Een Wandelkaar t. Voor het a. e. seizoen zal een wandelkaart van Zandvoort en omstreken verschijnen, welke ontworpen is door de heeren J. van der Sande en K. H. Schirneck alhier. De kaart, 60 bij 8-5 cM., wordt in 4 kleuren gedrukt en brengt de streek tusschen Zandvoort en Haarlem in beeldvan 't noorden tot het zui den strekt bet geprojecteerde terrein zich uit van de Ruïne van Brederode tot de Glip. De kaart zal gratis onder badgasten worden verspreid en de noodige exemplaren zullen beschik baar worden gesteld voor Bond en Afdeeling van 't V reemdelingen verkeer. Een Jachtdelict. Door den jachtopzichter ,J. v. d. Valk is proces verbaal opgemaakt tegen J. S. alhier, wegens het doen opsporen van wild in het jachtveld der duinen door drie honden. fEen kalkh lusscherij. Aan den heer F. H. Muller te Haarlem is ver gunning verleend tot het oprichten van eene kalbblusscherij in een perceel aan de Brugstraat no. 2 alhier, met inachtneming van eenige gestelde voorwaarden. Burg.Stand. Ondertrouwd :A. Paap en E. Koper. Geboren: Dochter van M. Koning Koning. Zoon van A. Koper Koper. Overleden: G. Kerkman 36 jr. M. v. d. Schinkel 32 jr. BLOEMEND A AL. Personalia. Ter naturalisatie is aan de Tweede Kamer voorgedragen de heer Johan Heinrich Wilhelm Rasmers, koopman te Bloemendaal. Een gratificatie. Door de direc tie der Brandverzekering-Maatschappij „De Nederlanden" is aan eenige in gezetenen alhier een gratificatie toe gekend, voor hun kranig optreden bij den brand op 29 op 30 Januari j.l. ten huize van P. Boon. Burger 1. Stand. Overleden: F, W. Honnebier, 42 j. IJMÜIDBN Belooning. Gisterenmorgen werd met een toespraak van den heer Slegt- kamp, voorzitter der plaatselijke com missie van de Noord- en Zuid-Hol- landsche Redding Mij., aan den stuur man J. v. d. Steen en den matroos A. Prins van den stoomtrawler Prima Vera,een geldelijke belooning uitgereikt voor hun moedig redden van de achtergebleven zes man van bet ge zonken stoomschip Stanton. Alsmede een dergelijke bolooDing aan den schipper KI. Koper voor zijn bekwame leidiüg, waarbij de reeder, de heer S. A. Bakker,bedankte namens de redders, tevens mededeelende dat ook de ree- derij een belooning had uitgereikt. Vergiftiging? De geheele equi page van het s s. „Zuid-Holland" alhier in lossing, is ziek. De kapitein is reeds te Grimsby door anderen vervangen, eD is nu met den Isten stuurman en een matroos opgenomen in het Koning Willems huis, alhier. Ze hebben allen gegeten van vleesch, uit Amsterdam meegenomen, waardoor allen vermoe delijk licht vergiftigd zijn. Dokter Bok stelt een onderzoek in; het restant vleesch is in beslag ge nomen. Naider wordt gemeld omtrent de ziektegevallen arm boord van het s.s. „Zuid-Holland." Het s.s. „Zuid-H ol land" vertrok 15 Febr. j.l. van Amsterdam naar Sunderland en had rupdvleesch aan boord, afkomstig van een slager uit de Oranjestraat te Amsterdam. Bij die gelegenheid was een matroos achtergebleven, die, oipgemomem in het Binnengasthuis, aldaar overleed, onder verschijnselen van JLarrhee, krampen, brakingen emz> Van Sun derland vertrok bet stoomschip naar Antwerpen, waai' Üe le machinist ziek wend onder dezelfde, doch niet hevige verschijnselen. Van daar naar Grimsby vertrokken, werd üe kapitein, die te voren het sohip had laten desinfecteerèn, ernstig onge steld, zooidat geneeskundige hulp ■werd ingeroepen en van Rotterdam iemand wierd gezonden, om het be vel over te nemen en het schip haar IJmuiden te brengen. Ond,ex-weg werden ernstig ongesteld, allen mtet dezelfde verschijnselen, de fierste stuurman, de 2e machinist en een stoker, welke laatste voor het eerst van het vleesch gegeten had. Bij aankomst te IJmuiden werd onmid dellijk geneeskundige hulp ingeroe pen bij idr. P. Bok, iii© het overige vleesch in beslag nam en opstuurde naar het ..bacteorologisch instituut ten onderzoek. De gezagvoerder, de eerste stuurman en de stoker zijn, als het ergst ziek, ter verpleging opgenomen in het Koning LVVjllems- huis alhier, omdat zij de eerstvol gende reis niet mogen en kunnen medemaken. Levensgevaar bestaat er blijkbaar niet, i Wethouder N etscher voor 't voetlicht. Gisterenavond trad in een openbare vergadering, belegd door de Vrijzinnig Democratische Kiesvereeniging te IJmuiden, als woordvoerder op de Velser wethouder Fr. N etscher, onzen lezers welbekend. Het is wel heel vreemd, dat een wethouder de gemeentezaken op straat gaat brengen, terwijl omtrent hetop- trelen van raadsleden toch geregeld publiciteit genoeg door de raadsver- slagen gegeven wordt! Maar de weth. Netscher heeft het noodig geacht zichzelf bij zijn partij- genooten eens in het zonnetje te zetten. Hij diende zich aan als iemand, die trouw zijn beloften was nagek unen. Hij vertelde wat hij had kunnen doen en wat hij niet had kunnen doen, wat hij had getracht en gedacht, be geerd en geleerd, verricht en gesticht, gewerkt en bewerkt. Kortom, men zou zoo zeggen: Wethouder Netscher liet zich van binnen en van buiten zien. Dat degenen, die het met. hem niet eens ziju, die zijn streven verderfelijk vinden, waaronder wel het meest de „Nieuwe Haarl. Cou rant", op de hem eigen wijze aangevallen Werden, behoeft geen vermelding. Na zijn zelfverheerlij kende rede kwam niemand in debat. De reehtsche heeren namen en terecht hier dezelfde houdirtg aan als tegenover socialistische woordvoerders. De heer Brok mocht met socialis tische lectuur propagandeeren. Broer tjes en zusjes hinderen elkaar niet! Wij zullen nog wel eens gelegenheid hebben, op hetgeen we hoorden, terug te komen. VELSEN. De Kamer van Koophandel. Tot lid van de Kamer van Koophan del en Fabrieken werd gisteren geko zen de heer J. H. A. Kruymel, lid der firma Van Gelder Zonen. WIJK AAN" ZEE. Het nieuwe Raadhuis, Gister morgen ruim elf uur werd het nieuw gebouwde raadhuis dezer gemeente officieel in gebruik genomen. In eene openbare vergadering van den Ge meenteraad schetste de Burgemeester H. Del Court de uitbreiding der ge meente, de toename van de werkzaam heden die in het raadhuis moeten verrichtjworden en toonde daarna aan, dat uitbreiding noodzakelijk was. Met den wensch, dat alleen beraad slagingen en besluiten in het belang der gemeente in dit nieuwe huis zouden gehouden, resp. genomen worden, ver klaarde hij het nieuwe raadhuis in gebruik genomen, waarop officieele bezichtiging volgde. HILLEG-OM. Nachtvorsten. Niettegenstaande de strenge nachtvorsten, gaat men hier nog steeds door met losdekken. De vroegste bloemen groeien in de koesterende zonnestralon tamelijk snel. 's Namiddags moeten vele velden ech ter weer extra toegedekt worden, om de bloemen tegen bevriezen te vrij waren. Van schade, door de vorst veroorzaakt, vernamen we nog niet. Kruisverbond. De afdeeling Hil- legom en omstreken van het Kruis verbond „8t. Bernardus" heeft Dins dagavond een tooneeluitvoering gege ven in de zaal van den heer Sistermans alhier, Opgevoerd werden „Een uit velen", drama in 5 bedrijven; Janus Pimpel, komische voordracht door den heer P. van Rooden, en Stotteraars in soorten, kluchtspel in 1 bedrijf. De Christ, school. De commissie belast met het beheer der Chr. school alhier heeft besloten, wegens plaats gebrek, geen leerlingen meer toe te laten en wel in de eerste plaats geen leerlingen, die behooren tot de Gere formeerde religie, daar die richting een eigen school zal stichten. Een jubileum. Den 15den Octo ber van dit jaar bestaat de TooneeJ- vereeniging „Vriendenkring" twintig jaar. LISSE. Een verandering, die een verbetering is. Door den bouw van het Piusgesticht komt de opstal- plaats voor rijtuigen naast de Kerk te vervallen. Allen, die deze plaats van nabij kennen, zullen het met ons eens zijn, dat dit tot de versiering bij de kerk enorm zal bijdragen. Door de verontreiniging was het er waarlijk walgelijk. De nieuwe opstalplaats komt nu ter linkerzijde van het Bondsgebonw, geheel door een schutting afgesloten. Ook deze verandering zal blijken een verbetering te zijn. Goed, of niet goed? Was in het afgeloopen najaar aanvankelijk het algemeen gevoelen dat de „bollen" dit voorjaar vroeg zouden zijn, door den tegenslag, dien ze nu door de bijna gedurige vorst van Kerstmis af ondergaan zijn ze nu laat. De laat ste jaren toch was het gewoonte ge worden dat de bollen tegen Maart reeds werden schoongemaakt, en daar is van nu af geen denken aan. Wjj zouden zoo zeggen, als de bollen niet bevroreD zijn, de bollenkweekers hebben hun zin. HAARLEMMERMEER. Gezonken, ken praam, geladen met bloempotten en op weg naar Aalsmeer, kreeg door den golfslag van een passeerend vaartuig zooveel water binnen boord, dat het ten ge volge daarvan zonk. Gelukkig had het voorgevallene plaats in de nabij- neid van den wal, zoodat de opva rende schipper zich wist te redden. Aangezien het gezonken scheepje gevaar oplevert voor de scheepvaart, is men zoo spoedig mogelijk met lichting begonnen. Personalia. Den lOden Maart a.a. hooptdeheer E. van Zijl den dag te herdenken, waarop hij 25 jaren onafgebroken ter drukkerij van het St. Jacobs Godshuis alhier is werkzaam 1 geweest. In de Woensdag alhier gehouden vergadering van hoofdingelanden van den Haarlemmermeerpolder is tot heemraad herbenoemd de heer mr. M. G. P. del Court van Krimpen te Velsen. Na een langdurige ziekte ziekte is de officier van justitie mr. A.A. Pé'erin hersteld en heeft hij zijn ambts bezigheden hervat. G. en W. De ZeerEerw. Pater Ered. de Bruijn S.J., als sterre- en natuurkundig onder zoeker een man van naam, heeft dien grooten naam gisterenavond bij de le den van G. en W. eere gedaan en hooggehouden. In een zeer gedocumenteerde, vlot- uitgesproken en mei tal van interes sante bijzonderheden gekruide rede beeft pater De Bruijn zijn gehoor een beeld gegeven van wat het centrale punt van ons zonnestelsel, onze „zon" eigenlijk is en beteekent. De nieuwste theorieën omtrent het wezen van dat reusachtige, geheimzinnige lichaam dat öns leven en dat van alles rondom ons toch eigenlijk beheerscht, werden door pater De Bruijn verklaard en ten beste gegeven, en dat op zóó pret tige, onderhoudende en leerrijke wijze, dat de vergadering .in opgetogen belang stelling ten einde toe de boeiende rede van den geleerden sterrekundige, door lallooze lichtbeelden opgehelderd, heeft gevolgd. Wat pater De Bruijn zeide over de nieuwste zonnetheorieeen gloeiende, brandende gasmassa, die vaste stof doel gloeien, zooals het brandende gas de gloeikous, waardoor ook de zonnevlek ken, de protuberansen en andere ver- schrijnselen op ongezochte wijze kon: den worden verklaard, werd met groote belangstelling aangehoord, evenals de verdere wetenschappelijke uitleggingen en de merkwaardige en wetenswaardi ge bijzonderheden die de geleerde Je- lzuiet voorts nog over zijn onderwerp en over de beroemde geleerden die hij in dit verband noemde (en ook in ef- i'i g i e liet zien) mededeelde. Het was zeker een der belangrijkste en meest-interessante avonden, door G. en W. belegd, waar de wetenschap van dezen geloovigen geleerde zich ge heel ongezocht op schitterende wijze toonde Buitengemeen groot was het aantal dames- en heeren-leden' die waren op gekomen; ook tal van Eerw. heeren geestelijken merkten wij op. 8n eeuwball en-gooien In verband met Slem wiemsch, Hooi.' den heer van de Kamp in de raads vergadering van eergisteren, geuit, ontvingen wij gisterenmiddag (te laat om het nog in onze editie van gisteren te vermelden) het Rapport van den Commissaris van Idjlitie, dato 5 Februari, in antwoord op een burgetoeesterlijk schrijven van den vorige» dag. Dat rapport luidt als volgt: Naar aanleiding van uw in nevens vermeld schrijven gedaan verzoek om in verband met eene klacht, ge uit in. ide vergadering van den Raad der Gemeente Haarlem op 3 Fe bruari j.l. door een zijner leien om trent het werpen met stneeuw en vuil op Zondag 31 Januari j.l. mijn© zienswijze te vernemen om trent de vraag in hoeverre het mo gelijk zoude zijn hiertegen maat regelen te troffen; in welke vergadering o, a. het denkbeeld werd geopperd van meer dere bekendmaking van do desbe treffende bepaling van de politic- ver ordering heb ik de eer ,U Edel Achtbare beleefd te berichten dat het baliadig werpen met sneeuwballen, vuil enz. niet bij po litie ver-ordering verboden ist doch bij de iWefc geregeld is en wel bij ar tikel 424 iW. v. S. dat mijns inziens het wiel ge wenseht- zoude zijn om door meer der© bekendmaking van heit bepaal de bij genoemd artikel het publiek op liet strafbare van voormelde straatschenderij te wijzen, zoomede zoude het aanbeveling kunnen ver dienen leeruren en onderwijzers uit te nocdigen hunne scholieren onder het oog te brengen dat zij met hot baldadig wierpen met sneeuwballen als anderszins een strafbare daad plegen, hoewel ik mij hiervan nie-t te veel voorstel, daar mij ter opra is gekomen dat bedoelde leeraren en onderwijzers het wierpen- mat sneeuwballen niet fcfin ernstig op nemen en het wierpen met die pro jectielen eeiidier aanmoedigen dan tegengaan, terwijl bovendien! jie heer Ambtenaar van het Openbaar Mi nisterie bij het Kantongerecht al hier, bij witen ik met betrekking tot Uw voor aangehaald schrijven heb doen informeew-ji of iie personen, tegen wie dezerzijds krachtens meer genoemd artikel procesverbaal is op gemaakt wegens het- werpen mtet sneeuwballen, mij heeft laten wte-ten, dat hij geen termen vindt om! kin- deren te vervolgen tegen wie pro ces- verbaal is opgemaakt, omdat zij met sneeuwballen hebben gegooid-; dat hij wiel tot vervolging overgaat, wanneer uit het proces verbaal blijkt dat het gooien met sneeuw- ballon is ontaard in ergerlijke bal dadigheid b. v. dat met ijs- of moü- dersneeuwiballen is geworpen en dat er voor hem- tot nu toe- geen roden- is geweest om de- door de politie alhier ter zake van, sneeuwballen gooien bekeurde personen te vervol gen, zoodat hij de des-wege bij hem ingekomen processen verbaal heelt opgelegd. De Commissaris van Politie VAN GOOR. Derde Liederavond—Zalsman. De heer Gerard Zalsman deed ons gisterenavond kennis maken met een Berlijnsche componiste, Anna Cramer. We hoorden van deze artiste een zes tien-tal van haar hand geschreven lie deren, welke ons eerst vreemd aande den; vreemd, door hun mystieke bege leidingen, vreemd ook door hun gril lige melodieën. Laten we echter niet na, een enkel te noemen, dat ons bij zonder heeft getroffen door machtige dramatiek: n!m. „Vale", een gedicht van Karl Stieren. „Waldhornklange", (gedicht van Carl Busse) is niet minder waard genoemd te worden, als een prachtlied, een be wijs van Anna Cramer's geweldige mu zikaliteit en groot talent als compo niste. Haar liederen werden door de» heer Gerard Zalsman en Mej. Joh. v. de Linde voorgedragen, op een wijze, zooals we dat van deze kunstenaars gewoon zijn. Als tweede soliste hoorden we. Mej. Anna Stibbe, een pianiste uit Parijs. Haar eerste nummer, „Fantasie" va* Joh. Seb. Bach, heeft ons dadelijk ge boeid, en deed verwachten, een bijzoH- der pianistisch talent. Het „Rondo in D" van Mozart, hadden we meer afge werkt, en fijner voorgedragen verwacht,, hierin werden we eenigszins teleurge steld. Doch in de „Romanze in Fis" van Robert Schumann hoorden we ee» goede opvatting van Schumann's ro mantiek en in de Nocturne Op. 72, no. 1 van Fr. Chopin, lag ze zeker al haar begaafdheden ter bewondering. Als een bewijs van fijne, afgeronde techniek zij vermeld mej. Stibbe's we dergave van „Etincelles", van Mosz- kowski. Zeggen we nu nog iets van de lie deren die mej. Joh. van de Linde voor droeg in het tweede deel van de» avond. Mej. v. d. Linde is voor ons geen onbekende, en we kunnen vol staan met te zeggen, dat deze kunste- naresse, ohs als altijd heeft geboeid door haar warmte en voordracht. De heer Zalsman, zong met zijn over weldigende stem, behalve Anna Cra mer's liederen, nog een viertal liede ren van Dr. Pijzei en één van Ver hulst, (gedichten van Dr. J. P. Heije, ter herdenking aan dien honderdjari gen geboortedag op 1 Maart 1909.) De heer Henk van Breemen bege leidde de solisten op hoogsl-artistieke wijze. Een nuttig boekje. De heer A, Kuyper, uitgever in de- Gierstraat alhier, zendt ons een boekje dat voor vele Haarlemmers een uiterst gemakkelijken gids zal wezen, en een vademecum, dat ze geregeld zullen kunnen gebruiken. Hoe dikwijls komt het niet voor, zelfs geboren Haar lemmers ondervinden het wel eene dat men een straat moet hebben, maar niet precies weet waar die uithangt? Welnu: de „Alpbabetische Stra- tenlijst", die de heer Kuiper voor 10cents uitgeeft, noemt alle straten van Haarlem, en geeft tevens aan vanwaar en waarbeen ze loopen. En niet alleen van Haarlem, óók van de omgeving, iets wat in een stad ais Haarlem die zóó ingedrongen zit tus schen Heemstede, Schoten, Bloemen daal en Haarlemmerliede, wel van 't allergrootst belang is. In 't kort een nuttig boekje, dat tevens met eenige officieele gegevens betreffende poet, telegraaf, telefoon, 6dz. velen goede diensten zal kunnen bewijzen. Statuten. De Staatscourant bevat de Statuten der vereeniging: Raad van be scherming voor den zuigeling, alhier. De vereeniging stelt zich ten doel de voeding en de verzorging der zuige lingen in Haarlem en aangrenzende ge meenten le verbeteren en vooral daar door hunne sterfte te verminderen. Zij tracht dit doel te bereiken doo»: lo. het zoogen te bevorderen; 2o. oprichting en instandhouding van één of meer consultatiebureau^, die dienen zullen tot het geven van raad en hulp in zake de voeding en verzor ging van kinderen uit den min- en on- vermogenden stand, die den leeftijd va» 15 maanden niet overschreden hebben; 3o. zich, voor zoover daartoe door de ledenvergadering wordt besloten, int verbinding te stellen en samen te wer ken met andere reeds bestaande of nog op te richten instellingen of ver- eenigingen die een zelfde of een aan verwant doel beoogen; 4o. de oprichting zoodra deze doo» de ledenvergadering wordt noodig ge acht van een zuigelingenkeuke» (goulte de lait), tot het verschaffen va» kunstmatig voedsel ten behoeve va» zuigelingen voor wie de natuurlijke voeding niet of niet meer bereikbaar is, zonder dat de vereeniging hieruit eenig geldelijk voordeel mag trekken; t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 2