Bedrogen. 1 I {jjm KWARTJES A&VERTENTIËN Week-kroniek. Markten. De Rijks-Munitiefabrie ken en de Werkplaatsen voor draagbare wapenen. i SI He Administratie der Nieuwe Haarl. Courant, beveelt zich aan uoor de plaatsing uan dienstaan biedingen, aanvragen om dienstpersoneel, aduer- tentiën, uan huur en ver huur enz. in de rubriek Éénmaal uoor 25 Cent, driemaal uoor 50 cents, contant. Hoogstens 6 regels Men wordt uerzocht uit drukkelijk op te geuen: - Kwartjes-Aduertentie. - de Staten tut voor een wereldbijeenkomst in den Haag voor de be scherming der natuur lijke hulpbronnen. 22 FEBR. Ërfgravin van Erbach, geb. Vorstin Elisabeth van Waldeck Pyrmont, bracht een bezoek in den Haag aan hare zus ter, deKoningin-Moeder. 25 FEBR. Jhr. mr. S. M. S. de Ra- nitz, oudste raadsheer in den Hoogen Raad overleden. OMTREK 22 FEBR. Ged. Staten hebben 't raadsbesluit van Velsen tot saamstmelting van de beide armbesturen niet goedgekeurd. 20 FEBR. De Prins neemt deel aan 't afscheidsdiner in Hotel Funckler prof. Bosscha als scheidend secretaris der Holl. Mij. v. Wetenschappen aan geboden. 21 FEBR. Vastenbrief van Mgr. A. J. Callier over „de nood zakelijkheid der ver sterving." Van 20—27 Februari. BUITENLAND 29 FBBR. De Engelsche Minister van Oorlog verklaarde, dat de regeering niet tot ontbinding van het Parlement zal overgaan. Het Hoog Gerechtshof te Caracas heeft de zaak tegen Castro verwezen naar hetVenezolaansche Gerechtshof. 22 FEBR. Men verwacht eerst daags een verscherping van do verhouding tus- schen Servië en Oosten rijk en mogelijk zelfs een aanvalsdaad van de zijde van Oostenrijk- Hongarije. 2® FBBR. Nabij Lemberg worden groote Russische troe pen massa's tegen Oos tenrijk verzameld. 24 FEBR. De Kiesrechtvrouwen doen een formeelen aan val op het Lagerhuis. Het werd een veldslag tegen de agenten. Ook Oostenrijk mo biliseert troepen tegen Rusland in de grensdis tricten. Spoorwegongeluk in Columbia, 25 personen gedood en 60 gewond. 25 FEBR. Kardinaal Sancha, de primaat van Spanje in Toledo overleden. De Russische Regeering ;t in de Donma haar ver- laringen af in de veel besproken Azef-zaak. Groot spoorwegongeluk in Noord-Frankrijk. De expres CalaisKeulen te Recquigniea op een anderen trein ge- gebotst. Dooden en ge wonden. BINNENLAND 19 FEBR. De Prins maakt by den Hoek een oefentocht met de reddingsboot. 20 FEBR. Pres. Roosevelt noodigt In de week van 1 Mrt. tot 6 Mrt. Maandag. Alkmaar, Amsterdam, Beemster, Gouda, Haarlem, Hoorn, Medemblik, Velsen. Dinsdag. Beemster, Beverwijk, Purmerend. Woensdag, Am sterdam, Beemster, Enkhuizen, Haar lem, Helder, Schagen, Uitgeest, Velsen, Daaderdag. Beverwijk, Edam, Haar lemmermeer, Hoorn, Purmerend, Scha gen, Zaandam. Vrijdag. Alkmaar, Am sterdam, Assendelft, Hoorn, Leiden, Oostzaan, Purmerend, Schagen, Velsen. ZaterdagAlkmaar, Amsterdam, Edam, Hoorn, Leiden, Onze lezers hebben in ofns blaid deiz© week ©enige berichten kunnen leizen over het btóoek, dat de Haac- lemsclh© Reserve officieren [Woens dag 1.1. gebracht hebben aan onze Munitiefabrieken en de Werkplaat sen voor Draagbare Wapenen bij de Hembrug. Over Üe excursie zlalv© kunnen wij thans gevoeglijk het zwijgen doen, wel willen wij evejnwel een kleine; beschrijving' geven der grootsche inrichtingen, die daar door het krachtig initiatief, dat van het De partement van Oorlog is uitgegaan, niet weinig hebben bijgedragen tot bevordering onzer national© indu strie. Slechts hoogst zelden worden H© poorten dier inrichting vopr bezoe kers geotpend. Het spreekt dus van zelf, dat we met beide handen aam- grepen de ons geboden gelegenheid om onze Munitie- en Wapenfabrie ken te gaan zien- De stichting (dezer inrichtingen dateert nog niet van zioo heel lan gen tijid terug. Vroeger wenden onZa wapenen in 't buitenland gemaakt, ide eerste ge weren Moidel '95 btv. wenden te Steyer in Oostenrijk gefabriceerd, ook de .munitie wend, slechts voor ©en Hein gedeelte in on® land aan gemaakt Zoo verdwenen er jaarlijks dui zenden en duizenden guldens naar het buitenland. Totdat ten slotte na breed over leg en een jarenlange voorbereiding besloten werd in eigen land in 't ver volg wapenen en munitie te doen aanmaken- Het was een gewichtige, een groo te stap, een stap van ontzaglijk groot finaptieeil gewicht doch toch ook in het welbegrepen belang opzier industrie: En zoo verrees binnen de kring- stelling van Amsterdam onmiddel lijk aan het N oordzeekanaal bij de Hembrug dat machtig complex van gebouwen, dat wij kennen alsi de Munitiefabriek en de Werkplaatsen voor Draagbare Wapenen. Deze fabrieken beslaan met de loodsen, de opslagplaatsen, d© wo ningen van het bewakingspersoneel een groote uitgestrektheid, die 't terrein inneemt tusschen den hoo gen spoordijk en de oostelijk gele gen rivier de Zaan. Dit haast zelfstandige dorp levert een kalm gezicht. Behalve de dikke rookwolken, die uit de nauwe schoor steenpijpen al maar door opstijgen, lijkt het alsof er alles is uitge storven. Doch men wachte slechts het aanbreken van 't tijdstip der rusttijden af, aangekondigd door de snerpende stoomfluiten want dar, gaan de deuren open en dan stroo men de werHieden bij hohdterdtal- len de inrichting telt ïi.I. dui zend werklieden naar buiten. Dan een eindelooz© rij arbeiders langs den dijk van 't Nooidzeeka- naal, die zich of wel naar 't station Hembrug spoeden, om naar Amster dam, hun woonplaats, voor Rijks rekening per trein te> worden ver voerd. ofwel naar Zaandam wande len, degenen n.l. die een rustiger woonplaats verlangen in de Czaar Peterstad. De frontgevel van de Inrichting kan nu niet bogen op architecto nische rijkheid. Hij bestaat uit hoofdgebouwen, lagere gebouwen en woningen- Elke toegang wordt bewaakt door portiers, die daar in aparte wonink- posteeren. In de frontgebouwen zijn meestal de bureaux gevestigd der directeu ren, officieren,- opzichters, admini strateurs, enz. Daarachter bevinden zich dan de groote machinefabrieken- Allereerst treden we binnen de reuzcnmachinefabriek, waar een oor- verdooiveni geluid maakten de in volle werking zijnde machinerieën, die in regelmatige rijen naast elkaar Zoo'n grootseh, zoo'n mach tig effect maakten. Daar zagen we aan de zoldering tde ruste- looze raderen en riemen jier drijf werken, in gestadige snorremile> be drijvige werking. Daar zagen we bij de machines trouw op hun post de honderden werklieden die, ieder hun eigen taak kennend, de ma chine bijstonden, waar het vernuf tig gevonden mechanisme in de be werking tekort zou schieten. [Wat 'n grootseh gezichtZoover 't oog reiken kan machinerieën met riemen, een bosch gelijk, em daar tussehen overal ide blanke gezich ten der arbeiders, typisch afstekend tegen al dat zwarte machinengeioe. Wat een rijke verscheitenhei 1 in die machines! En toch wat een eenheid van soort was in alle waar te nemen Een lange reeks, die alle een voor ©en overnamen hef onvol tooide werk harer voorgangster om ten slotte het stuk kant en klaar af te leve ren. Wat een bewondering dwong bfj allen af (dit vernuftige, ingewik kelde samlemstel van machines met hare duizenden onderdeden Allereerst zagen We van a tot z. de volledige bewerking eener pa- traonhuls. Eerst een messingen plaatje, dat na. tal van bewerkin gen dusdanige rekkingen ondergaat, dait het ten slotte gemetamorpho- seerd Wordt in een patroonhuls, zooals wij die allen kenneh. Dan de vorming van den rand aam het benedeneinde, de inzinking voor het het slaghoedje, het geven van den flesehvorm aan de huls bij het bovengedeelte, liet vervaardigen der slaghoedjes, der stalen mantels, der loofden kogels, het inbrengen' der kogels in de mantels en tem slotte van kogel met mantel in de mjïLLfc ON i.) Zijp smeltovens hadden Julien Liandry rijk gemaakt. Hij was trotsch «p isyn succes en op den goeden roep, éde ran de roortbrengselen zijner in- dtastrie uitging, en vol minachting zag lfl$ neer op al degenen, die door eeni- gertei geestesarbeid hun brood verdien den. Al had iemand zijn leven lang geploeterd om een geleerde te worden, af had hij zich naam verworven als dichter, toonkunstenaar of schilder en ai had hij als zoodanig van den He- aoef de bijna goddelijke gave ontvangen de menschelijke ziel te troosten, op te Meuren, in verrukking te brengen, rijkgeworden industriëel bleef koud roer die meest verheven schatten des geestes. Hij had zoo zijne eigen ma ner om de beoefenaren der kunst met ©en blik vol meewarige minachting op tte nemen. „KunstenaarAls hij dat woord met «ooruitgestoken onderlip uitsprak, dan legde hij in den klank zijner stem een wereld van geringschatting. Zijne denkwijze vatte hy samen in «ün gebruikelijk spreekwoord: „Kun stenaarsleven, kunstenaars ellende Slechts een enkele gelukkige, die zich aan den avond zijns levens den kalen schedel met lauweren zag getooid en die tot de uitverkorenen behoorde, wel ke met hunne kunstenaarsarbeid geld verdiend hadden, mochten zich in eeni- ge toenadering van de zijde van Julien Landry verheugen. Eene welgevul de kas toch gold bij hem als maat staf voor hun talent. De klassieke wonderen van dicht- of schilderkunst waren in zijn oog niet te vergelijken met de schoonheid van een blok uit- gloeiend metaal, dal zich onder den ha mer der werklieden in eiken gewensch- ten vorm liet kneden; de meesterwer ken van Beethoven, Haydn of Mozart ze haalden niet bij de muziek dei- dreunende stoomhamers, die met re gelmatige tusschenpoozen op de reus achtige staven gloeiend ijzer neder- bonkten. Niets op de wereld scheen hem van beteekenis, dan fabrieken en machinerieën, beursberichten en rente- papieren. Deze, zijne levensbeschouwing, ver klaart ons genoegzaam den heftigen toorn, die op een schoonen Mei-avond in de borst des fabrikanten woedde, een toorn, die bliksems deed schieten uit zijne oogen, overschaduwd door borste lige wenkbrauwen en die diepe rim pels groef in zijn hooggewelfd voor hoofd. Van tijd tot tijd ontsnapte aan zijne lippen, die geheel onder een zwaren knevel schuil gingen, de liefelijke be namingen van „domkop, ezd! ondank bare!" terwijl hij in heftige opgewon denheid de prachtige acacialaan op en neerliep, die naar de fabriek voerde. Het grind van den weg knarste onder zijn zwaren tred. In zenuwachtige be wegelijkheid rukten zijne vingers de onder zijn bereik hangende takjes der boom en af. Plotseling stond hij stil en vestigde zijn doordringenden biik op een hoog opgeschoten jongen man, die hein te gemoet kwam. Diens gebeele verschij ning, de onberispelijke houding, de open blik, het breede voorhoofd, het in nemende, vriendelijke gelaat, droeg den stempel van voornaamheid, 't Was Gaston Dufour, de neef van den fa brikant. De jonge man was opge groeid in de schaduw der fabriek, bij het gestamp der machtige machines. Toch had de dreunende, harde muziek, aan de moderne industrie eigen, hem nooit kunnen bekoren. Zijn oor luis terde met meer genoegen naar andere, lieflijker melodieën, die hem door ge heimzinnige stemmen werden ingefluis terd. Hij Irad op den fabrikant toe en zeide op ernstigen toon, terwijl de tra nen in zijn stem trilden: „Beste oom, ik heb spijt over de scherpe uitdrukkingen, die ik mij van morgen in mijn drift heb laten ont vallen en ik vraag ik vergeving, in dien ik een oogenblik de achting en den eerbied vergat, welke ik u ver schuldigd ben." Dit deemoedig optreden scheen den huls, het was alles buitengewoon in teressant. Even belangwekkend was het ver vaardigen iler revolver patronen. En idan de hulzen voor de artil- lerieprojectiielen. Een dikke kope ren rende plaat, die op een holle buis gelegd door de werking van een zwanen stamper roet een enkelen slag als ware het koekdeeg in de nauwe bui® verdween en er in kom- vorm uitgesmeten wend. Dan het steeds telkens in een andere ma chine vervormen van den komvorm totdat ten laatste de volledige flesehvorm is verkregen; de ver vaardiging van het zoo ingewikkel de mechanisme voor iie verschil lende tempeeringen, enz. enz. Dan de typische fabricage van patroonhouders, hoe uit een braaien band staal het benoojiigde voor een houder geslagen wordt, hetwelk dan (na tal v,an typische bewerkin gen voor de oogen van den ver baasden toeschouwer' vervormd wordt tot een geheel afgewerkten houder, zooals wij 'dien kennen. In een aparte afdeeling bevindt zich ide cartoimagefabi-iak. D(aar worden door de vlugge handen der arbeiders en |de machines de doozea met Ide tusschenschotten vervaardigd, voor de berging van twee houders, elk van 5 patronen. [Weer geschiedt dit door het slaan van het voor de doos noodige carton uit breed© stroo- ken, die als het ware in eonielooze afmetingen door de machines gol ven. Zeer interessant was mede het beslaan dei' randen met reepen uit- getand blik, het hechten van do banden aan de deksels, enz. In een geheel apart gebouw werden de patronen gevuld. Ook hier sloe gen wij de vulling gade. Bij wijze van voorzichtigheixismaa'tregel had den we vooraf in deze kruitkamers magazijnnm ilen over de schoenen aangetrokken Eigenaardig Was hier ide wijze van vullen en de typische controle, die op de vulling zelve wordt uit geoe fend. Zeer interessant was ook de la ding der artillerie projectielen, die met gewone en die met brisante springladingen- dVe zagen hier ook 't buskruit in zeer eigenaaxdi- gen vorm, n.l. dien pijpvorm. De Werkplaatsen voor Draagbare "Wapenen maakten mede het bezoek all erinteressantst. De wapen smederij maakt© op allen, een geweldigen indruk, waar de talrijk© vuren en de ontzagwek kende aambeelden overal verspreid stonden in de breed© iruimte. Daar lagen op den grond korte tlikke cylimdervormige stukken ijzer, die Idoor de werking van 't verzlen- gende vuur en door d© geweldige zwaarte van kolossale blokge.va.ar- tem, die in stootende snelheid op het roodgloeiende ijzer neerkwamen, werden uitgerekt en verdund tot ge weer- of karabiinloopen. Daar lagen platte stukken ijzer, die in den kortst mogelijken tijd als het ware voo{r de pogen weg- getooverd Werden en geheel ver vormd tot onderdeden van revolver, geweren, enx Hoe onooglijk zag alles er na die bewerking in do smederij uit en men vroeg zich met verwondering af: kan van zoo'n ruw stuk metaal zoo'n glanzend geweerojnidmleel gemaakt worden? Maar ©enige stappen verder en daar stonden we weer in zoo'n rijk© bedrijvige machinehal als wij bij de mnnitiefabrioage zagen en daar werden weer na, tal van bewerkin gen de onooglijke deelen vervormd tot zilverblanke. Zoo bewonderden we ide fijne, nauwkeurige afwerking door idie eindelooze rij van machines van al die wapenomilerdeelen en hoofddoelen. De fabricage der houten deelen, der lade en van den handbcscher- mer, werd ook met onverdeeld© aan dacht beschouwd. Het zagen, van dezen geweervorm uit een blok no tenhout. In een ondenkbaar korten toorn van Landry wat te doen beda ren. Een triomfantelijke blik schitter de in zijn donker oog. „Ik wist wel, dat ik je klein zou krijgen. Ja, lieve jongen, ik heb nog wei onwilliger wezens dan jou tam gemaakt. Je wilt dus verstandig wor den en in de fabriek blijven? Ge zult je dus voor mijne zaken gaan inte resseeren? Komaan, span al je krach ten in, volg mijne raadgevingen en op dertigjarigen leeftijd wordt ge mijn deel genoot in de zaken. Zie eens. wat een schitterende positie, wat een prachtige toekomst! Ik hopp, dat er van nu af geen verschil van meening meer tus sehen ons zal bestaan. Geef mij de hand daarop, mijn jongen!" Doch Gaston nam de hem toegesto ken hand niet aan. Met een gebaar, dat eene weigering beduidde, deed hij een stap achteruit. Zijn gelaat was bleek, doch hel vertoonde eene uit drukking van onbuigzame vastberaden heid. Levendig, doch zonder oneerbie dig te worden, antwoordde hij „U begrijpt mij verkeerd, oom! Ik heb u opgezocht om u mijne veront schuldigingen aan te bieden voor mij ne heftigheid, maar ik denk er niet aan mijne kunst vaarwel te zeggen. Dit Zou mij onmogelijk zijn, zij is mij dierbaarder dan mijn leven. Ik zeide het u reeds vanmorgen, ik ben vast besloten de fabriek te verlaten en naar Parijs te gaan. Parijs toch is de stad, die mij uitzichten biedt en succes be- tijÜ was id© lintzaag zonder eap.de door 't hout gegleden en toevende voor ieders pogen den allereersten ruwen vorm vopr de lade. Dan wer den allerlei andere machines in wer king gesteld en' steeds meer nader de de lalde voor gewieer of karabijn hare voltooing. Zij kreeg hare ver- eischte dikte, jde groeven, de uit snijdingen tot inlating der verschil lende geweerendendeelein. Dap kreeg ten slotte 't hout zijn mooie glanzende kleur door een onder dompeling in eein oliehal en zoo waren ook de houten geweendeelen voltooid- In d© werkplaatsen waar de artil lerie projectielen vervaardigd wor den, en die een aparte afdeeling vor men zijn natuurlijk de machines van veel Zwaardere constructie Het spreekt vanzelf, dat we slechts met dit yerslagje der excursie heb ben bedoeld onze leszers een blik in vogelvlucht te doen slaan in de grootsche fabrieken ten diepste van het Leger, die (daar aan d© Hem brug zijn verrezen. Uitweiden over technisch© bijzon derheden gaat natuurlijk niet. De materie zou niet alleen te uitgebreid worden, doch ook vplmaakt onbe grijpelijk voor den oningewijiden lezer, daar constructie en wijze van fabricage onmogelijk in een klein bestek zouden, zijn te verduide lijken. Laten wij deze simpele beschrij ving dap eindigen met de verkla ring, dat wij, Nederlanders, trotsch mogen Zijn op opze voortreffelijke Rijks-Wapen- en Munitiefabrieken. Nu althans kunnen we tenminste teg'gen, dat we onze eigen wapens smeden en ide hulp van 't buiten land niet noodig hebben. BINNEN LAND. Gemengd Nieuws. Van een uitgebroken inbreker. Het „Dagblad v. Noordbrab." beant woordt als volgt de vraag, hoe de En- gelschman welke uit de voorloopige hechtenis er in geslaagd is op vrije voeten te komen: Och, men begrijpt, dat een celbe woner niet veel om handen heeft en dus gelegenheid zoekt den tijd te doo den. Onze Engelschman is een werkzaam man, kan niet lang stil zitten. Geef me wat te doen, heeft hij gevraagd. Wat te timmeren bijvoorbeeld. Of hij kistjes maken kon? O yes, dat kon hij heel goed. Zoo heeft men hem aan 't kistjes maken gezet. En monter dat hij werk te! Een lust was 't, om dat te zien. Maar als niemand naar hem zag, dan deed hij wat anders dan kistjes maken. Dan bewerkte hij het kozijn van z'n celdeur. Ah, zoo mooi als dat Hollandsche zdagje werkte! Hij wist er mee hit het deurkozijn een blokje hout te zagen, dat precies vóór de scheut van het slot zat. Aan het slot zelf kwam hij niet, dat zit in de deur. Als vakman-in breker had hij dat niet noodig. Zoo dra hij het blokje hout uit het ko zijn had, kon hij bij de scheut van het slot en deze terugdrukken. Dat was zoo eenvoudig mogelijk. Bovendien had dit systeem vóór, dat onze inbreker kalm kon overleggen en zijn tijd afwachten. Het blokje uit het kozijn kon hij er uit nemen en weer er in zetten. Eindelijk heeft hij 't erop gewaagd. De celdeur geopend. Heel even op 'n ikier, hè hoe fustig is 't in zoo'n Hollandsch buis van bewaring. En wat een goed soort bewaker is dathij slaapt?! Kom, dacht de Engelschman, laat ik hem ontlasten van z'n zware sleutelbos. En voor de veiligheid een paar sabels meenemen, want ik kon wel eens bewakers tegenkomen, die minder slaperig zijn dan deze. Boven dien zijn misschien alle deuren niet te openen met dit sleutelbos. Zoo brak de Engelsche inbreker uit, met de sleutels van den bewaarder. De Engelschman slaagde voortreffelijk, tot looft. Vergeef het mij, zoo gij mijn besluit niet kunt billijken." Toornig, met dreigend gefronste wenkbrauwen onderbrak Landrv de kalme uiteenzetting des jonkmans. „Zoo, gij volhardt dus in uwe eigen zinnigheid," snerpte hij met ruwe stem, „en trots alles hebt gij de onbe schaamdheid mij van verontschuldiging te spreken. Neen, mijn jongen, zoo heb ik het niet begrepen. Gij zult hier blijven, ik beveel het je, en zoo niet dan Oog in oog stonden oom en neef tegenover elkander, beiden vast beslo ten niet toe te geven; Gaston Dufour uiterlijk kaim en zich volkomen be- heersehend, Julien Landry in heftige opgewondenheid, terwijl de aderen aan zijne slapen opzwollen van toorn. „Dan verloochen, dan onterf ik je!" schreeuwde hij buiten zich zelven van woede. Gaston had zich vast voorgenomen kalm te blijven en de woede van Lan drv met zachtmoedigheid te beantwoor den. „Beste oom!" zeide hij aangedaan, „u miskent mij. Als gij me liet be gaan, zoudt gij een onderdanigen, eer biedigen zoon aan mij hebben. Gij hebt mij als arme wees opgenomen en ik ben mij zeer goed bewust, hoeveel dank ik u daarvoor verschuldigd ben. Ik zie echter niet in, in hoeverre de studie van mijne geliefde kunst my zou hinderen in mijne kinderlijke liefde en dankbaarheid jegens u." hij in de zoogenaamde kerk van het gebouw kwam, dat is de gang, die toegang geeft, tot het paleis van jus titie. daar kon hij niet verder, want geen der sleutels paste hier. Dan maar met de sabel gewerkt. Hij heeft van de deur naar het paleis van jus titie heele stukken afgehakt, maar ten slotte moet hij gemerkt hebben, dat de deur aan den anderen kant met knippen was gesloten .zoodat hij hier zijn werk heeft gestaakt en naar be neden is gegaan. Dat ging beter. De twee deuren, welke hij nog te passee- ren had vóór hij buiten zou zijn, heeft hij met behulp van zijn sabel weten te forceeren. Met de laatste deur moet hij veel moeite hebben gehad, want daar is wel een mand brandhout af gekapt. Het „Dbl. v. Nbr. geeft o. a. de vol gende bijzonderheden van het ont snappen van den Engelschman Alfred Thomas uit het huis van bewaring te Breda. Wij hebben gisteren gemeld, dat de bewaker slapende is gevonden. Dat ontkent deze beslist. De bewaarder doet in zijn vrije uren aan journalis tiek, is medewerker van een rubriek in het weekblad „Avicultura". Hij moet nu op z'n kamertje aan het schrijven zijn geweeBt voor dit blad terwijl een verdieping lager de boef uitbrak. Deze vond de kamer der be waarders leeg, trok een lade open, vond daar een bos sleutels en twee sabels, bracht zijn tafelpoot en zijn pin weer terug naar de cel en is toen verder aan 't werk gegaan. Het geheele huis heeft hij doorloo- pen. Den weg naar het Paleis van Justitie, door de zoogenaamde kerk kende hij, waDt hij is wel twintig maal in verhoor geweest. Doch daar kon hij niet uit, gelijk wij gisteren hebben gemeld. Toen is hij naar den anderen kant van het huis gegaan, waar de gedetineerden worden gelucht. De deur naar de luchthal kon hij met zijn; sleutels gemakkelijk open krijgen, maar hij is niet erin geslaagd uit de luchthokken zalf te breken. Zoo'n luchthok is net 'n beesten- kooi met ijzeren tralies.Er is geen spra ke van door die tralies heen te bre ken. Thomas heeft getracht eronder door te kruipen. Met zijn sabel heeft hij een hoeveelheid keien losgewerkt, waar een gemeente-straatmaker, ge rekend den korten tijd, dat Thomas heeft kunnen werken, respect voor hebben zou. De ijzeren tralies zitten echter vast- gemetseld in een steenen dorpel, die diep in den grond zit Toen de uit breker op deze hinderpaal is gestuit, heeft hij zijn poging om langs dezen weg uit te breken, gestaakt. Hij is toen verder gaan zoeken en heeft den weg naar buiten gevonden. In de portiersloge vond hij goed licht, de gaslamp heeft daar een regulateur en brandde. Thomas heeft het licht opgedraaid en is toen met zijn sabel de buitendeur aan 't bewerken gegaan. Daarbij heeft hij naast 'tslot zóóveel afgesplinterd, tot hij de sabel tusechen het slot kon wringen en de scheut van het slot kon doen terugspringen. Toen was hij vrij. En toen ontwaakte zijn boevenhu- mor. Hij nam papier en potlood en schreef Pretty night, zooveel als „aangename nachtrust", draaide het licht uit, zuinig is hij ook, en ging. Waarheen Het is nog onbekend. De „100000" aan den spoorwagen. Wij lezen in het „Vliegend Wiel": 't Is bij half één. Ik ben juist bezig de totalen van myn vertrek-statistiei van den vorigen dag in de recapitu latie over te brengen. Rrrrr....! De telefoon roept. Even luisteren. daar?" „Ja, hier....!" I „Meneer," klinkt het door de tele foon, „de conducteurs hebben „de hon derd duizend"." Weg is de spreker weer. Ik herhaal nog eens voor mezelf: „de honderd dui zend, „de honderd duizend...." Gewend aan voor-den-mal-houderij aan den spoorwagen, begin ik met het Landry barstte in een hoonenden lach uit en op een toon, die Gaston geen twijfel liet aan zijne onverzoen lijkheid en minachting, sprak hij „Och ja! Dat kent men: een trou we, onderdanige zoon! Dat noemt men zich van zijne dankbaarheid kwijten! Allemaal holle klanken, nietszeggen de woorden, zonder eenige beteekenis voor mij, dien gij opoffert aan uw zucht naar ijdelen roem, aan een be lachelijke eergierigheid, een hersen schim Gij zijt geoordeeld, mijnheer, gij zijt een ondankbare, gij hebt geen hart! En mocht gij bij uwe on zinnige denkbeelden volharden, dan zult gij ondervinden, dat mijn huis en mijn beurs voortaan voor u gesloten zijn, voor altijd. Nog eens, Gaston, mijn jongen, laat uw dwaze plannen varen en wees verstandig, nog is het niet te laat!" „Nooit!" was het besliste antwoord van Gaston. „Welnu dan, ellendige dwaas, die ge zijt, als ge dan niet beter wilt,.... goed, dan zullen wij strijden op leven ea dood!" In de oogen van den jongen man flikkerde even een onheilspellende vlam, maar al zijne zelfbeheersching te hulp roepende, hield hij een scherp antwoord terug. Julien Landry echter gaf zich zonder eenige terughouding over aan zijne woede. Zyn gelaat was misvormd, en zijn vuisten ballend, schreeuwde hq; Wordt vervolgd.) NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ™eedeblad. STAD

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 5