DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. tiet collectief arbeidscontract. BUITENLAND. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. Zaterdagavondpraatjes. L> Hindtasefiisi&if&ttft Haarlem ZATËRDA& 6 MAART I9©9. 33*"> Jaargang No. 6832 bureaux van Redactie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer 1426. Alle betalende abonnéi op dit blad, die in het bezit eener verzekeringspolis zijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor: De nitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Ocean", Bijkantoor voor Haarlem, Nieuwe Gracht 11. Pit nummer bestaat uit uier bladen, w. o. de Of- ficiëele Kerk lijst en het Geïllustreerd Zondags blad in 16 bladzijden. E E R S T E BIT!?. Arbeidsduur. Yolgeas de nieuwe wet, die nu een goede maand geleden is in werking getreden, kan niet alleen een overeenkomst van arbeid worden aangegaan tusschen één werkgever en één werknemer (arbeider) af zonderlijk, maar ook tusschen een of meer werkgevers of eenvereeni- ging van werkgevers eenerzijds, en een vereeniging van werknemers anderzijds, mits deze vereenigingen rechtspersoonlijkheid bezitten. Een zoodanige overeenkomst als hier in de laatste plaats bedoeld, noemt men zooals bekend is een collectief arbeidscontract. In den laatsten tijd is hier ter stede en elders nogal over het collectief arbeidscontract gesproken. E9n der redenen waarom in het stucadoorsvak bijvoorbeeld een ar beidsconflict is uitgebroken, wasdat de patroons niet wilden aan een collectief arbeidscontract, dit zelfs als we 't wel hebben niet wilden in overweging nemen. Wij hebben onlangs het arbeids contract, alhier tusschen de katho lieke coöperatie „Arbeid adelt" en de katholieke vakvereeniging van bakkersknechts „St. Hubrecht" ge sloten, te dezer plaatse uitvoerig uiteengezet en met instemming be sproken. Uit die bespreking zal wel ge bleken zijn, dat wij voor ons een collectief contract in begiusel ten zeerste prefereeren als een nuttige, en voor beide partijen, arbeiders en werkgevers, voordeelige overeen komst. En inderdaad, zóó is het. Door 6en collectief arbeidscontract wordt het vereenigingsleven op de beste wijze bevorderd. En wanneer het practisch en met beleid wordt sa mengesteld, is het in 't welbegrepen belang van patroon zoowel als van arbeider De waarde van een collectief arbeidscontract voor de bevordering van bet vereenigingsleven is in derdaad niet gering te schatten. En niet alléén voor bet vereeni gingsleven, ef liever niet voor het vereenigingsleven om zichzelf, maar ter bevordering van den vrede tusschen de werkgevers en werk nemers, is het eollectief contract van nöögé waarde. Kardinaal Manning beeft de uit spraak gedaan: „nooit zal ervredo komen tusschen kapitaal en arbeid, wanneer niet alle drie of vijf jareu de vertegenwoordigers van kapitaal en arbeid bij elkaar komen om samen de loonen en arbeidsvoor waarden voor bet volgend tijdperk vast te stellen." Inderdaadbier geeft deze in dubbel opzicht eminente kenner van arbeidstoestanden het beginsel aan waarom, en de wqze boe, de werk gevers en werknemers te same» moeten en kunnen werken aan den socialen vrede. Het liberale stelsel, dat met ver loochening der christelijke begin selen de leer van vraag en aanbod voor den arbeid als onomstootelijk vaststelde, en waardoor de groot industrie en de patroons als de on beperkte gebieders stonden tegen over bet leger der arbeiders, dit liberale stelsel beeft door het collec tief arbeidscontract, waarin de vak vereeniging als gelijke, als mede contractant met dezelfde reehten niet alleen, maar ook met een ge- lij kstaanden invloed erkend wordt, den laatsten duw gekregen. En bet collectief arbeidscontract is, aldus begrepen, geen nieuw strijd middel (want de klassenstrijd mag en kan niet door ons aanvaard worden: de strijd om goede arbeids toestanden is ge«n strijd tegen per sonen of klassen!), maar het is een uitnemend middel om door gezette samenwerking welke toch alleen en uitsluitend bet doel is naar kardinaal Manning's uitspraak den vrede tusschen kapitaal en arbeid te bevorderen. De wettelijke bepalingen, die bet collectief arbeidscontract ten onzent mogelijk maken, moeten worden toegejuicht, daar zij die samenwer king der klassen op voortreffelijke wijze bevorderenmits bet con tract dan ook wordt opgevat zooals de wetgever bet wilals v r ij e overeenkomst Doch juist bet collectieve contract kan haast niet anderszijn dan een vrqe overeenkomst, omdat bet overwicht van bet kapitaal op den geïsoleerden werknemer bier niet in aanmerking komt. Wanneer eens tusschen patroens- en arbeidersverenigingen een col lectief contract is gesloten, dan geldt dit gewoonlijk voor langeren tijd, aan werkstakingen en oneenighe- den wordt daardoor de weg afge sneden, en wanneer de samenwer king en de noodige voorbereiding door beide partijen (en ge zamenlijk!) niet ontbreekt, komt onderling vertrouwen en wederzijd- sche waardeering ia de plaats van den strijd van voorheen. Wij achten bet dan ook geen ge ring voordeel, dat de wet op het ar beiderscontract het collectieve con tract mogelijk maakte! Mochten onze vakvereenigingen dat meer en meer inzien, en vooral ook de patroons tot het inzicht komen, dat ook hun belangen door een kraebtige en goedgeorganiseer de, verstandige vakbeweging wor den gesteund. Maar van den anderen kant wijst deze nienwe regeling vooral den ar beiders ook op de noodzakelijkheid van een goede, vertrouwbaar-ge leide, niet-op-den-bodem-van-den klassenstrijd-staande vakbeweging. De katholieke arbeiders met name zullen, bij meerdere uitbreiding van de eollectieve overeenkomsten, nog méér dan nu reeds inzien dat de katholieke vakbeweging voor hen de éénige is, die den vrede tusschen kapitaal en arbeid kan brengen. Dit laatste vooral moge door tal van katbelieke arbeiders van allerlei soort steeds beter worden begrepen Algemeen overzicht. Verspreide Berichten. KUWE HMRLEMSCHE COURANT ABONNEMENTPRIJS: Per 8 maanden veor Haarlemf 1,85 Voor de waar een agent ia geveatigd (kom der gemeente) 1.85 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per peet 1.80 Afconderi&kn nummer; 0,08 ARMS OEM ADVERTEimÊN: Van 16 regelsfd,«# (contant) (9/50 Elke regel meer.0,10 Greote lettere naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 39 eeat per advertentie i eeat&nt. 1001 GULDEN bij levenslange onge schiktheid tot werken. 400 6VLDBN bq overlijden. 300 GÜLDRS bij verlies van éen hand ef veet. 150 GULDBN bij verlies va» éen ecg. 100 GULDEN bij verlies van éen dmiin. GULPEN bij verlies van dé» wijsvinger. 15 GULDBN bij verkots van éen anderen vinger. IV gbveede Kamer heeft in deze dage» een motie onderhanden van den heer Schaper, uitsprekende om. de vrenschelijkheid van invoering va» een 10-urigen arbeidsdag, 3iSüü weten nog niet, hoe de Ka mer. daarover zal oordeelen. Maar het dunkt ons goed, vóór de ni&lag over de stemming bekend pf> één ding scherp de aandacht te vestigen. Wordt deze motie verworpen, dan aai het heeten in de socialistische M misschien pok in de andere pers: „de Kamermeerderheid bewijst al- wepr, voor .den arbeider niets te voe len"! D,e«e uitspraak zal dan echter ten •aeenniaie pnjuist zijn. HEant de Kamer heeft dunkt «ns den verplichten 10-urigen ar- geidsdag niet alléén te bekijken uit •en arbeidersoogpunt, maar óók van het standpunt der industriëelen. Bei der belangen zijn hier evenzeer in 't jeding. Eb zoo het blijkt, dat de industrie werkelijk deze wettelijke bepaling, vèr-gaande en zó uniek (in geen «ak«l land bestaat een uniforme 10- «rige arbeidsdag!) niet dragen kan, is» kou het óók voor de arbeiders (daar deze de gelegenheid tot arbeid ■ouden verliezen), evenzeer als voor de geheele maatschappij, een onver- iiatwoordelijke daad zijn, een dusda nigs beperking van den arbeidsduur m. te voeren, of zelfs maar wensche- Ëjk te verklaren. STij doen niet onder voor wie ook ha liefde en sociale zorg voor den vr.erkman. Maar die liefde zóóver uitstrek ken dat we uit pure zorg voor den arbeider de industrie dooden, dat m met het bodwater ook 't kind weg- feaoïang dus niet is bewezen, dat de iöSüsirie een verplichte 10-urige ar- haidadag dragen kan, zoolang mag, Sub kt ons, de noodzakelijkheid ervan in «oncreto (wat natuurlijk heel Wjat anders is dan de t h e o r e 11i- fi'dk e wenschelijkheid uit te spre ke* hij een of anderen socialen cur- kos K,Vr) «iet worden geëiscshtf DE BALKANKWESTIE. Natuurlijk ia de Balkan nog* al tijd en immer in de politiek het brandpunt. Zooals we in de vorige dagen heb ben gezegd: Servië heeft toegege ven aan den eisdh der mogendhe den en zich aan Oostenrijk's ver langen onderworpen. Dat is te zeggenvoorloopig, De eisch om' schadeloosstelling (waar voor dan eigenlijk?) in grondgebied is opgegeven.- i; g al zéggen ook de ministers tegen de vriendjes bin nenshuis, dat ze naderhand er nog wel op terug ziullen komen. Of nu echter Servië gehéél den wil van Oostenrijk zal volgen, en zich als een arme zondaar zal ko men aandienen De eischen der Monarchie gijn in derdaad niet gering! Oostenrijk-Hongarije verlangt, dat Servië zijn oeconomische wenschen in iWeenen ter bespreking zal voor leggen, hetgeen gepaard moet gaan met de uitdrukkelijek verklaring dat het afziet van alle territoriale scha devergoedingen. Doet Servië dit, dan is Aehrenthal tot onderhandelen be reid, onder dien verstande dat geen der andere mogendheden het recht heeft er zich mee te bemoeien! Dit standpunt wordt óók door Diuitsch- land ingenomen. In Berlijn is men van meening, dat Servië de verwachting moet opge ven om een internationale conferen tie met Sajn grieven lastig te vallen en .de hoop daardoor een coalitie te gen het Don au-Rijk tot stand te brengen. (Wil Servië iets bereiken, zoo wordt van ambtelijke zijde te iWee nen verzekerd, dan moet het ophou den iets van een conferentie of van een druk der mogendheden op de Do- nau-monarchie te verwachten, maar het moet na het vallen van alle pre tenties, zijne oeconomische wenschen te kennen geven Dit is het standpunt van Oosten rijk-Hongarije;, 'Men ziet, het is waarlijk een hard ding, wat van Servië wordt ver langd ■De eischen van Von Aehrenthal Worden dan ook door Frankrijk en Rusland wat al te bar gevonden. Door Rusland vooral! Want de Russische politiek zit met de geschiedenis: de eisch om een schadeloosstelling in grondge bied, een strook naar zee, is door Servië indertijd gesteld op raad van Rusland. Dus nu Rusland bekennen moet, dat deze eisch niet kan wor den gehandhaafd, maakt de Russi sche politiek een gek figuur en lijdt ze een gevoelige nederlaag, waarvan de Serviërs de dupe zijn. Volgt daar op nog vernedering der Serviërs, dan vreezen de Russische staatslieden, dat Servië dit op Rusland, zijn raad geefster, zal wreken en dus de Rus sische invloed op de Balkan bedui dend schade zal lijden,h Ziedaar het politieke goochelspel der laatste dagen op den Balkan, voor een deel onthuld. Men zie verder nog onze versprei de berichten over ettelijke bijaonder- hqjlen. In Bosnië en Herzegowina. De correspondent van de „Matin" (die naar men weet nogal sensationeel is!) te Cettinje weet bijzonderheden aan zijn blad te seinen, welke er op zouden wijzen, dat er in de geannexeerde pro vincies Bosnië en Herzegowina groote roerigheid en onrust heerschen moeten. De Bosnische regimenten, zegt hij, zul len ten spoedigste naar de Itaiiaan- sche grens worden gezonden, daar de Oostenrijksche regeering geen vertrou wen in hen heeft voor de verdediging van Bosnië, en de Montenegrijnsche- en Servische grenzen. De reserve is onder de wapenen geroepen en beslo ten werd, den staat van beleg over de geannexeerde provincies af te kon digen, en wel op 11 Maart, op welken datum ook alle scholen zullen worden gesloten. Er is een oproeping voor de algemeene mobilisatie gedrukt en ver trouwelijk aan de verschillende prefec ten verzonden, met het verzoek, een nader bevel af te wachten, alvorens tot de publicatie er van over te gaan. Na de openbaarmaking van het bevel tot mobilisatie zullen alle notabele Ser viërs, die nu onder toezicht staan, ge vangen worden gezet! Nogal kras, dunkt ons Het Duitsche bloc-vergelijk in zake de belastingen voldoet niemand van de bondgenooten. Allen zijn het erover eens, dat ze eigenlijk een mis selijk figuur maken en hopen dat er nog eens eén andere mogelijkheid om eruit te komen zal volgen. Maar von Bülow lacht zoetsappig en de liberale lachen als een boer die kiespijn heeft! Oostenrijk's oorlogstoerustingen hebben tot dusver 160,000,000 kronen gekost; elke dag die voorbijgaat brengt een meerdere uitgave van 130,000 kro nen mede. De „Zeit" verneemt echter uit goede bron, dat Oostenrijk nu de oorlogstoerustingen heeft gestoei* Aardschokken. Te Messhw Reggio heeft het gister» we» ge schokt. Verschillende murea zweer omgevallen. Koning Edward is te Parjp aan gekomen. Hij blijft er «en paar éa- gen en gaat dan voor een week el zes naar Biarritz. Hofberichten. H. M. de Koningin-Moeder zal 8, 11 en 15 Maart eoirées te haren pa- leize geven. Uit de Staats-courant. Bij Kon. besluit is aan J. G. Pel- dermans, pakhuisknecht bg de firma Johs. de Kuyper en Zoon, distillateur te Rotterdam, toegekend de aan de orde van Oranje Nassau verbonden eeremedaille, in brons. Kapitein Christ offei Naar aanleiding van het berieht van het debarkement van kapitein Christoffel kan „De N. CL" mededeelem dat zijn komst in Europa nog een heel ander doel heeft dan herstel te zoeken voor zijn door velerlei ont beringen, vermoeienissen en vooral het klimaat van Indië geknakte ge zondheid, nl. aich in den echt begeven met een jonge dame nit Antwerpen. De Johanniterorde. De aanwezigheid van Z. K. H. den Princ der Nederlanden voor enkele j|_ dagen te Berlijn waarbeen Z. K. H. gisteren vertrokken is heeft, naar men verneemt, ten doel een bespreking met den aldaar gevestigden Raad of het kapittel van de Johanniterorde naar aanleiding van het onlangs aan gekondigde plan tot stichting van een afdeeling dier orde in Nederland. De Commissaris-benoeming in Gelderland. Uit goede bron werd ons het berieht bevestigd, dat binnenkort de benoe ming is te verwachten van B. C. baron Sweerts de Landas Wyborgh, bnrge- meester der Residentie, tot Commis saris der Koningin in Gelderland. Het ia ons bekend, dat baron Sweerts in elk geval voornemens moet zijn te verzoeken hem in 1910, als zijn beneemingstijd verstreken zal zijn, niet meer voor een herbenoeming als bur gemeester van 's Gravenhage in aan merking te doen komen. Een spaarpot. Te Beek-en-Donk werd de alleenwonende weduwe E. 's morgens dood nabij haar bed gevon den, Ze is waarschijnlijk, terwijl af zich kleedde, door een beroerte ge troffen. Hoewel de vrouw als doodarm bekend stond, vond men in de arm zalige woning, waar wind en weer tot zelfs in haar slaapstee vrijen toegang had, onder de kast een vollen pot LX XVIII. 'n Onderwerp juist op z'n pas, en waarom he t verkeerd is alt de hooge ooines erbij komen. Van een rapport, en hoe dat in elkaar kwam. Met mooie van 't „stelsel", »n een ding waarvoor ik be dank. Ken spreekwoord, dal nu niet heelemaal öpgaat H. wnvt zeggen, dal de heeren van 8» Raad en de Commissaris van poli tie goed htm tijd hebben uitgezocht em eens te redekavelen over het meetwballen gooien. Sapristi wat heb- Vcm ze 'm geraakt, onze jongens, dezer dagen! Niet alleen met sneeuwballen, maar de kwaje onder de kwajongens gebruikten weer de hardste stukken •ijs, of steen en, of modder, en d'r heb- i'en weer heel wat menschen met gaten in het hoofd, gescheurde hoeden, of andere miserabele gevalletjes geloopen. «nderwetsch, net precies als altijd, was er weer nooit een politieagent in de buurt, zag je bij het aangaan en uitgaan van de scholen, op de drukste pontes waar je van te voren weet dat je niet zonder heftig bekogeld te worden loopen kunt, en waar dan ook de dienstmeisjes die het heel goed neten, expres een straatje voor ona loepen, naar onder gewoonte zag je ook düür nergers en nimmer een helm, laat staan een agent-zelf. Dat heb je er nu van, als onze vroede vaderen in den Raad zich ermee bemoeien gaan! Vroeger was er nog wel eens een agent van politie, die 'n kwajongen die met modder of ijshallen gooide, probeerde bij z'n kladden te krijgen. Maar sinds er een jongeheer van de hoogere bur gerschool, die ook zulk kwajongens- werk deed, naar de Smedestraat is gebracht, en in een van de stedelijke kranten een meneer zeker een ken nis van pa en ma zijn afschuw be tuigde, dat men dien aap van een jon: genpardon, dien jongeheer niet beleefd naar huis had laten gaan, in plaats van hem politioneel af te straf fen, sinds dien is er geen agent meer, die zich van dat sneeuwballen gooien, hoe het ook geschiedt, iets aan trekt. En vooral niet, sinds dat rapport van den Commissaris is verschenen! U hebt het toch wel gelezen? Nu ja, duidelijk was het wel niet, dat geef ik töe, maar je kondt 't bij goede lezing toch wel snappen. De Commissaris redeneerde zóó: ik heb er niets mee te maken: want eigenlijk hooren de jongens, die met sneeuwballen gooien, bij den Officier van Justitie thuis! En de Commissaris heeft blijkbaar ge dacht: „wel, d'r zitten nou zóóveel ad vocaten in den Raad, en de burger vader is er zelf ook één, en die weten niet eens, dat een sneeuwballende kwa jongen bij de® strafrechter, en niet bij de politic thuishoort? Dat zal ik je dan eens vertellen!" En de Commissa ris sloeg zijn strafwetboek open, en schreef 't artikel over, ter naricht van onzen burgervader, waarin je leest dat hij, die iemand schade berokkent door baldadigheid enz. kan gestraft worden met ik weet niet hoeveel dagen ge vangenisstraf of ik weet niet hoeveel guldens boete. Ziezoo dacht de Com missaris nou weten jelui het. Maar om je te toonen, dat ik wel een handje wou meehelpen, heb' ik een van die kwajongens in hechtenis laten nemen, m'n heele politiekorps, met de inspec teurs incluis, is ervoor mobiel geweest, en wat denk jelui dat die ambtenaar van het Openbaar Ministerie, voor wiens pleizier ik al die moeite doe, zijner zijds gedaan heeft? Niet eens dankje heeft hij gezegd! En al die kostelijke vellen papier die ik heb' laten volschrij ven heeft hij in de prullemand gegooid zonder er een syllabe over te hebben laten hooren!.... En nou, nou vertik ik het, om nog wét te doen tegen dat sneeuwballen-gooien, want je bent bij mij aan een verkeerd adres. En weet je zoo voegde de Commissaris er nog bij in deze gedenkwaardige mis sive, die ons waarlijk een goed kijkje heeft gegeven in onze politie-organi- satie weet-je, bij wien je eigenlijk had moeten wezen? Niet bij mij, maar éérst bij den ambtenaar van het O.M. en ten tweede de schoolmeesters, en de leeraren; d i e moeten de jon gens maar eens heter mores leeren! Aldus de Commissaris. Ik moet zeg gen, dat epistel heeft op mij een die pen indruk gemaakt. Je kunt er zoo duidelijk uit zien, dat in een welgeor dende gemeente iedereen z'n eigen taak heeft, waarvan' hij niet afgaat: het meest harmonische raderwerk van machten dat je bedenken kunt. Nu kan het natuurlijk wel gebeuren, dat een bepaald gevalletje, zooals dat sneeuwballen-gooien van kwajejongens, niet precies onder de een of andere macht is thuis te brengen, dat ieder van die wèlgeordende machten beleefd de zaak afwijst en zegt't hoort niet bij mij, maar bij een anderen meneer, en dan kalm weer in z'n bureau-stoel duikt. Zooals ik zeg, het kèn, en dat is natuurlijk dan een naar iets. Maar het stelsel wordt er niet door omver gegooid; ik zou zoo zeggen, het is juist een van de mooie dingen van het stelsel, waardoor je het te meer leert waardeeren en het mooie van zoo'n goedgeordende organisatie inzien! Enfin, iedereen begrijpt wel, dat nu elke agent een straatje omloopt, als-ie jongens ziet sneeuwballen, en bij z'n eigen denkt: 't is. naar, en ik zou er makkelijk een einde aan kunnen ma ken, maar.... 't is ons stelsel niet, daar moeten de schoolmeesters of de Officier van Justitie maar voor zorgen! Nu, hebben ze geen gelijk van hün stand punt? Trouwens, de politie heeft te- woordig waarlijk gsneeg te doen niet het ijs, of ten minste met dat vieze, gore, weeke goedje, dat in de grach ten ligt, en waarop je zoowaar nü nog, of nü alweer, net zooals je het noemen wilt, de kwajongens loopen ziet. Na tuurlijk zakken ze erdóór ook, en even natuurlijk zijn er nog altijd edelmoedi ge luidjes, die hun leven wagen om ze er weer uit te halen. Maar ik ge loof, dat ik voor mij er voor bedan ken zou, en mijn leven niet in de waagschaal zou zetten om zoo'n kwa jongen er uit te halen, als ik kon zien dat er gevaar bij was om zélf le ver drinken! Dat mag nu niet mooi zijn, maar waarlijk: je wordt er koud van als je die jongens uit pure baldadig heid en ondanks allerlei waarschuwin gen van verstandige menschen ziet spe len met hun leven op het wrakke, rotte ijs! En plicht zoo houd ik het er voor! is het toch niet, om op die taanier zelf te verdrinken ten plei- ziere van ongezeggelijke waaghalzen, wat zegt u er van? Neen, dan ken ik een aangenamer plicht, dien ik waarlijk wel wilde dat ik zelf eens flink mochl nakomen: den plicht namelijk, die ie dere bezitter van de oude, bruinkleu- rige 10 guldens-muntbiljetten heeft, om ze voor het einde van deze maand in te wisselen, op slraffe dat ze niets meer waard zijn! D'r zijn er nog wel, van die luidjes. die in hun oude kous of in een ond kastje of theestoof of op nog veel raarder plaatsen, zoo'n pakje oude muntjes verstopt kebben als «m appeltje voor den dorst op den ouden dag, of als een welkom geschenkje voor neefjes en nichtjes na hun dood, al is dat laatste dan ook meestal aoe niet bedoeld. Al die gelukkige bezit ters van de oude muntbiljetten xullen er nu afstand van moeten doen, le blauwe, de bankbiljetten, zijn en ble ven natuurlijk geldig, maar d» oude, bruine, waarop staat muntbiljet, zui len van het eind dezer maand niet meer in betaling mogen worden gege ven, net zoo min als de briefjes van zooveel of zooveel „livres" uil den Franschen revolutietijd, waarvan men er nog wel hier en daar tegenkomt. Wie dus van mijn lezers of lezeressen zoo gelukkig is, om nog een pakje papier geld uit vroeger tijd in een hoekje te hebben liggen, moet na eens goed z'n schat nakijken: en als er een muntbiljet van tien, of een van vijftig guldens (want die zjjn er óói0 bij is, laat hij dan gauw zorgen dat-Èe 't kwijtraakt voor eea goed bankbiljet of ander geldgeld is geld, negt het spreekwoord, maar dat gaat mé eens niet bééT- t «AAMT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 1