DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. 2S«£1!-33J üaaa*S@m BUITENLAND. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. DINSDAG 9 MAART 1909. 33®te Jaargang No. 6834 Bureaux van Redactie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer S42S. Algemeen overzicht. Verspreide Berichten. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ABONNEMENTPRMS) Per 8 maanden voor Haarlemf 1,85 'Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.80 Afzonderlijke nummers 0,03 Van 16 regels Elke regel meer #>RIJS DER ADVERTENTIÊN: f 0,60 (contant) fö.50 a......... f 9,1® Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie contant. AUe betalende abonnés op dit blad, die in het bezit eener verzekeringspolis zijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeid, tegen ongelukken verzekerd voor: GULDEN bij levenslange onge schiktheid tot w«rkea. GULDEN bij overlijden. GULDEN bij verlies van éen hand of voet. ISO GULDEN bij verlies van oog. 100 GULDEN big varlies van éen daim. se GULDEN bg v#rlïes yaa één wij«Tim£©r. is GULDEN bi) verlies v»h éen anderen vinger. De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappy „Ocean", Bijkantoor voor Haarlem, Nieuwe Gracht 11. KT ANTICLERICALISME JUICHT. De verkiezingen in Italië trek ken onze aandacht op de eerste plaats. De afgevaardigde Bissol&ti, een socialist die met de hulp der vrij metselaars te Rome is gekozen, noemde in een speech tegen het volk de uitslag der verkiezingen „de zegepraal tegen het Vaticaan". Of dat zóó is Inderdaad is het voor de eerste maal geweest, dat de katholieken, zelfs priesters, in Italië naar de stern- kus gingen. Dé&r waar de strijd liep tusachen een woedenden kerkvervol- ger en een ordelievend en der kerk vredelievend gezind man, mochten de Katholieken door hun stem pogen, den socialist er buiten te houden. Dat is natuurlijk niet overal gelukt. Want de manier waarop men in Italië verkiezingen „macht," is.bekend: het Telegram uit Rome, dat we gis teren in een groot deel onzer oplage ®og konden mededeeien, en dat klaar blijkelijk aanduidde hoe zelfs vreemde emkooping in het werk is gesteld om de socialisten en vrijmetselaars erdoor te helpen, geeft duidelijk genoeg te kennen dat er van anti clericale zijde aiets onbeproefd is gelaten! Wat de eijfers van den uitslag be treft, schijnt het zeker te zijn, dat de socialisten, dank zij hun geweldige agitatie en verkiezings opwinding een twaalftal zetels zullen winnen. De republikeinen moeten een 5 of 6 zetels winnen. Een nieuw feit, zoo seint Reuter, ia dat 8 of 9 afgevaardigden gekozen zijn op een, zuiver clericaai pro gram" Deze overwinningen hadden plaats ten koste van de radicalen. Door de verkiezingen wordt dus de uiterste linkerzijde eenigszins ver sterkt terwijl de conservatieve partij door de verkiezing van de zes„cleri- i eaie" afgevaardigden zich versterkt zal zien. Intosschen, zooals gezegd, juicht I het Anticlericalisme! 't Heeft althans in één opzicht reden: de afgevallen en geëxcommuniceerde priester Don Romalo Murri is gekozen als kamerlid, gestemd door de socia listen DE OOSTERSCHE KWESTIE. Telkens nieuwe verwikkelingen en tooeielij kheden Servie meent niets van zijn „onder werping", zoo heet het: 't heeft alleen alle verantwoordelijkheid van zich afgeworpen, en die op de mogend heden gewenteld. Deze moeten er nu voor zorgen, dat de Servische eisehen worden ver vuld 1 En daarbij zijn de mogendheden »a van plan, een ernstigen stap te doen. Aan het ministerie van buitenland sdie zaken te Parijs wordt volgehou den, dat de gezanten van Rusland, Sngeland, Frankrijk ea Italië te Weanea stappen zullen doen om aan te dringen op de bijeenroeping eener Europeesche conferentie. Het heet aog wel, dat het gezamen lijke vertoog nog in den loop van deze week zal worden ingediend. Men wil de reeds voltrokken wijzi gingen van het tractaat van Berlijn ia een nieuw tractaat omschrijven en «ver de nog aan te brengen wijzigingen beraadslagen. De mogendheden moeten er bijzon dere waarde aan hechten dat een Servische vertegenwoordiger als lid der Donau-commissie tot de conferen tie zal worden toegelaten. Verder wil Alen de kwestie van den spoorweg van den Donau naar de Adriatische £ee aan de conferentie voorleggen. Aan het Fransche departement van Witenlandsche zaken, zoo zeggen de Wichtgevers, ontveinst men zich niet de groote moeilijkheden, die hier Jchuilen; maar men hoopt dat alles Wer zal gaan, als Engeland, dat zich fotdasver wat op den achtergrond leeft gehouden, een flink en werkzaam Jandeei gaat nemen aan de gewichtige Hoe zal men te Weenea dezen stap Wiemen?.... Neen, de lucht zit nog vol dreigende jWveerswolkende oorlog is wel op jW achtergrond, maar haar spooksel Wigt nog! Nadere berichten bevestigen de be zorgdheid, die hierboven ia uitge sproken. Uit iWeenen hooien we, dat één ding als een pa,al boven wiater vast staat, namelijk.dat Oostenrijk op de meest hoffelijke wijze vopr een conferentie bedanken Zal! 1 In [Wieenen beschouwt rnen, dat is natuurlijk, den toestand a-ls zeer ern stig en men is overtuigd dat de terughoudendheid van Rusland en, Servië een der grootste oorzaken .is van den hachelijken toestand. Weenen Zal zich echter standvas tig houden bij de nota, die Zij ver leden wieek aan Servië verzonden heeft: géén onderhandelingen, geen economische tftmoessies, vóór Servië opi uitdrukkelijke wijze verklaard heeft dat het vrede wil en de krijgs geruchten dopt ophouden! Maar daar schijnt g*een kans op te zijnRusland treedt meer en meer 'otpi nis de voogd van Servië, en een telegram van hedenochtend meldt, dat de Russische regeering Servië's antwoord aan Oostenrijk heeft „goedgekeurd." Dat. teekent den toestand! 1 Iswtoiski, Stolypln en andere mi nisters hebben gisteren geconfereerd met de voornaamste Doemapartij- leidersi.wijst dit óók op buiten gewone gebeurtenissen Wanneer we nu nog op verschil lende andere minder beteekeniisvolle tijdingen letten men zie onder onze „verspreide berichten" dan is de indruk van het nieuws van dezen dag, dat er weer verslechte ring van den toestand is ingetreden, en dat we met groote bezorgdheid de naaste gebeurtenissen hebben af te wachten! De socialisten en de godsdienst. In het Belgische socialistische dagblad „Vooruit" staat op de eerste bladzij de met groote letters een kennisge ving afgedrukt, waarin gezegd wordt: „aan die kinderen zal een diploma en een souvenir worden aangeboden, die weigeren hun eerste H. Communie in de kerk te doen. In de groote zaal van „Ons Huis", het lokaal der socialisten te Gent, zal den 20en Mei de „belooning" dier kin deren plaats hebben",... enzoovoorts. Gruwelijk inderdaad! Toch zijn er nog altijd, die bewe ren, dat de socialisten den godsdienst met vrede laten! De Servische kroonprins aan het woord. De Russische gezant te Belgra do heeft een lang onderhoud met den kroonprins gehad. Hij zeide hem, dat hij gemachtigd is de verklaring af te leggen dat Rusland de belofte, die de Czaar aan den Prins gedaan had, zou houden. Rusland zou zich op 't besliste oogenblik aan het hoofd der actie stel len om de Servische belangen te ver dedigen, zelfs wanneer het noodig was om de wapens ter hand te nemen. Al dus Reuter. Dat klinkt oorlogszuchtig genoeg! Oorlogsmaterieel opgehouden. Een vrachtboot ontscheepte te Pireus 170 ton oorlogsmaterieel voor Servie. De Turksche. regeering stond den door voer niet toe en het oorlogsmaterieel zal naar Frankrijk teruggezonden wor den. De laatste stappen door Servië gedaan om vrijen doorvoer van dyna miet te verkrijgen, dat zooals voorge wend wordt voor mijnwerken Bestemd is, hebben niets opgeleverd. De Oostenrijksche bevelhebber. Generaal Vares Anim is tot comman dant der troepen en tot hoofd van de Bosnische en Herzegowinsche regee ring benoemd. De Fransche inkomstenbelasting is gisteren door de Kamer rnet 407 tegen 116 stemmen aangenomen. De Engelsche Legerbegrooting. Na een beraadslaging van twee dagen, waarbij verschillende strategische pun ten in het debat werden gebracht, heeft het Lagerhuis de legerbegrooting, zoo als die door de regeering was voorge steld, aangenomen. Een voorstel der radicalen om de sterkte van het leger met 10.000 man te verminderen, werd met 247 tegen 100 stemmen verworpen. Geen geld geen licht. Emile Pataud, „koning Pataud", zooals men hem te Parijs noemt, secretaris van het syndicaat van arbeiders in de elec- triciteitsvakken, heeft eergisteren weer eens, op een voor de betrokkenen zeer onaangename manier, blijken gegeven van zijn tyrannieka macht. In het hotel „Continental" zouden dien avond twee hals plaats hebben, één er van met een officieel tintje, waarop de minister van Arbeid zou verschijnen. Het was ongeveer half zeven. De directeur van het hotel liep gerokt en zenuwachtig op en neer. Overal straal de het electrische licht. Een groom bracht het kaartje binnen van koning Pataud, omgekruid aan een der hoe ken, het visitekaartje wel te verstaan. De directeur, die andere zaken aan het hoofd had, liet den almachtigen secretaris verzoeken, den volgenden morgen nog maar eens aan te komen. De ongelukkige kende schijnbaar de diab'olieke macht niet van zijn be zoeker. Zeg je directeur, aldus tot den groom Pataud, dat ik niet gewoon ben te antichambreeren. Hij zal blij zijn, als hij me spreekt. De directeur geloofde het wel, en ging naar zijn vertrekken. Nog nauwelijks waren er 10 minuten verstreken, of floep! het electri sche licht ging uit, overal, van de groote boomlampen en lusters, tot de kleinste gloeipeertjes. En juist kwamen de eerste gasten Ontzaglijke consternatie. Het geheele hotel op stelten. Men rent door elkaar, maakt jacht op kaarsen, petroleumlam pen en lucifers. De directeur, een be roerte nabij, vliegt naar beneden, waar de machines staan. Daar rusten gemoe delijk, met gekruiste armen, de electri- ciens, geleund tegen de stilstaande dy namo's. [Wat is 't'i Wat gebeurt er? Wat moet jullie? Wat wil jullie? riep de wanhopige directeur. Loonsverhoogingverklaarde laco niek te woordvoerder. Nu verzekert de directeur, dat zijn electriciens reeds lang bij hem zijn, zeer goede loonen verdienen, en pas verleden jaar opgeslagen waren. Maar koning Pataud had het zoo bevolen. Waar is Pataud? hijgde de direc teur, terwijl nog steeds de duisternisse heerschte in zijn reusachtig hotel, flauwtjes doorpriemd met kaarsgeprik- kel. Pataud zou verschijnen. De directeur wachtte hem op in de hotelvestibule. Dat was alweer niet goed. Ik ben niet gewoon, ernstige za ken staande te behandelen! aldus de gekrenkte electriciteits-monarcli. Dan maar even in het bureau. Wilt u uwe gasten licht verschaf fen, ja of neen? begon Pataud zon der veel omhaal. Teeken me dan een contract, waarbij u zich verplicht, uw electriciens een franc per dag op te slaan, en niemand weg te sturen. En of de directeur hoog of laag sprong hij moest teekenen. Zegevierend vertrok „le roi Pataud", en 5 minuten later baadde het hotel opnieuw in een oceaan van electrisch licht. En Pataud is heilig voornemens, dit kunstje ook elders en vaker le gaan toepassen Hofberichten. Z. K. H. de Prins heeft gisteren na afloop van de voorstelling in het gebouw der tentoonstelling van oude kunst ten bate der werkloozen, die Z. K. H. bijwoonde, een gift ten bate der werkloozen aan het comité ter hand gesteld. Jhr. J. W. J. C. M. van Nispen tot Sevemter. Het lid der Tweede Kamer voor Rheden, jhr. J. W. J. C. M. v. (Nispen tot Seveaaer, is sinds eenigen tijd ongesteld en kan de vergadering niet bijwonen. Raadslid Mr. Mondeis. Bij den Raad te Utrecht is het vol gende schrijven van mr. Mendels in gekomen „Aan den Raad der gemeente Utrecht deelt ondergeteekendo mede, dat hij hierbij zijn lidmaatschap van den Raad neerlegt." De toestand in de S. D. A. P. Gisteren was het de laatste dag van het referendum over de Deventer-con- gresbesluiten. De leden der S. D .A. P. zooals trouwens te verwachten was hebben met overgroote meerder heid het royement der Tribune-redac- tmren bekrachtigd. Hierdoor is dus tevens het officieels ieven begonnen van de nieuwe sociaal-democratische partij, welke Zondag a.s. te Amster dam baareerste congres zal houden. De Tentoonstelling van Huis industrie. Aan de bij de „Prov. Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Z, H." aangesloten kiesvereenigingen is door het Bestuur van dien Bond kennis gegeven, dat de eerstvolgende verga dering van den Bond zal plaats heb ben in de eerste helft van de maand Mei 1909. Voorstellen voer deze vergadering moeten uiterlijk vier weken tevoren worden ingezonden bij den heer H, W. ^Spendeï, secretaris, Leiden. Prov. Bond van R. K. Kiesvereeni gingen in Zuid-Holland. Zondag werd weder een bureau vergadering gehouden der bovenge noemds vereeniging, waarin besloten werd van 1 April af een bureau te vestigen in het gebouw „Velox", te Amsterdam, waar dagelijks de noodige inlichtingen aangaande de tentoon stelling zullen kunnen worden ver kregen. Getraeht zal worden op de tentoonstelling de navolgende vakken te doen uitvoeren, indien daartoe ar beiders te vinden zijnweven (deken- weven), stoppen en noppen (wol), pluizen en doppen (wol), confectie, stroohulzen, papierbewerking (feest artikelen) kantmaken,klompenmaken- kokosmattentrekken, cartonnagebe, werking, sigarenmakea, manden (mat ten) maken, diacuantkloven en snijden «todenmatten, zilversmeden, visch- snoerdraaien, knoopenmaken, para- plaiemaken, paseementbewerken, pa ternostersmaken, aardewerk beschilde ren, suikerbakke®. Zoo noodig en in dien mogelijk kan dit nog worden uitgebreid. Van den voorzitter d«r afdeeliag Nederland der Internationale Vereeni ging tot Wettelijke Bescherming der Arbeiders, dr. N. W. Nolens, is be richt ontvangen, dat hij het voorzit terschap der congres commissie aan vaardt. Op dit oogenblik zijn tien personen dag aan dag in verschillende deelen des lands bezig met het onderzoek der toestanden. D» blijde verwachting Het bestuur van het Koninklijk Zoöl. Bot. Genootschap in den Haag geeft aan zijn leden en geabonneerden kannis, dat ter gelegenheid van de ten Hove te verwachten heugelijke gebeurtenis een buitengewoon feest- concert zal gegeven worden. Dit feestconcsrt zal plaats vinden in de toepasselijk versierde concert zaal op denzelfden dag dat een prins of prinses zal geboren worden, indien de heugelijke tijding zal worden be kend gemaakt vóór des middags 12 uur. Vallen de kanonschoten, de geboorte aankondigend», na des middags 12 uur, dan zal het feesteoncert plaats vinden den avond daaropvolgende, te 8 uur. H»t concert zal een nationaal ka rakter dragen nut medewerking, zoo mogelijk, van een of meer solisten. Burgemeeeterskauzen. De Liberalen zijn toch een zonder ling genug, zegt de „Stdrd". In België weer zoo heel andere dan hier. Soms vlak het tegendeel. Let maar op de Burgemeesterskeuzen Ten onzent zegt al wie liberaal is: Bij de benoeming van een Burgemees ter moogt ge [niet vragen naar de pelitieke gezindheid van het dorp. Ge moet altoos enkel vragen wie de be kwaamst# is, en dat is natuurlijk altoos de liberaal. Toe® Dr. Kuyper den stelregel be pleitte, dat bij zulk een benoeming tot do geschiktheid ook dit behoorde, dat de canctidaat niet te zeer in gezindheid tegen d» bevolking zou overstaan, schold men hem bijna uit voor een misdadig Minister. Doch wat ziet men nu in België. Uccle, bij Brussel, ia een liberaal dorp. Toch is in dit liberale dorp een man van Rschts tot burgemeester be noemd. En *u staat in België heel de libe rale pers overeind, om hierover wee en ach te roepen, en in de „Indé- pendance", het hoofdorgaan, kan men lezenDat de volksconscientie eischt, dat in een liberaal dorp een liberaal als Burgemeester moest komen. Dat Uccle in zijn meerderheid liberaal is, en ook uit dien hoofde, geen elerioaal meer had mogen be noemd worden. Zoo kan men de liberalen ia België tegen onze liberalen uitspelen. En ieder voelt terstond, zéo besluit het blad sarcastisch, dat de liberalen in België het in war» vrijzinnigheid van hun Nsderlandsche geestverwan ten winnen. Drukke Seheepvaar op 't Noordh. Kanaal. In geen jaren is de scheepvaart door 't Noord Holl. Kanaal, sedert de ope ning van 't Noordzeekanaal, zóó druk geweest als in de laatste weken, toen de Zuiderzee door 't ijs voor haar gesloten was, of wel ten zeerste be lemmerde. Hoe groot 't aantal geschutte schepen alhier door de schutsluis nacht ea dag geweest is, blijkt uit 't volgende staatje: Op- en afgeschut zijn in de week van 1 tot en met 7 Maart jl, 296 stoom en motorschepen met 'n inhoud vau 12,412 to®, en 272 zeilschepen met 25.940 ton. 'n Groot aantal schepen gingen niet over Nieuwediep naar de Zuider zee, doch van Purmerend langs de Edammer Ringvaart naar Edam, waar de zee tot Friesland gedeeltelijk open iag De giuismeester en sluiswachters hebben moeilijke dagen achter den rng. Telefonische verbinding tussehen Londen en Amsterdam. Reeds sedert jaren wordt er ge dacht over een telephonisehe verbin ding tussehen Amsterdam en Lon den, een Communicatie, die zeer zeker voor den handel van onbere kenbaar nut zou zijn. Uit inlichtingen, te bevoegder plaatse ingewonnen, is aan de „Tel. gebleken, dat de pogingen, om tot deze verbinding te geraken, nog steeds ijverig worden voortgezet, en men geen moeite ontziet, de schier onoverkomelijke hinderpalen uit den weg te ruimen. De kosten, die met een dergelijken telephoniischen aanleg gepaard zou gaan, bereiken een enorme hoogte. Eén enkele kabel voor den afstand Amsterdam—Londen komt op zes ton. Bovendien kan niet met zeker heid gezegd worden of de gesprek ken verstaanbaar zullen zijn, daar de lengte van den kabel alle tot dusr ver bestaande afmetingen verre zou overtreffen; terwijl ook de onder- zeesche verbinding op zulk een af stand moeilijkheden kan opleveren, waarvan de oplossing voor een der gelijke communicatie, de eerste in haai' soort, tot dusver niet in de ■practijk gevonden wordt. Intussehen werd aan het blad ver zekerd, dat men blijft zoeken. Zijn de moeilijkbeden eenmaal opgelost, en beeft men zich van den noodigen f'inanoieelen steun, die, waar het 'zulk een urgent handelsbelang geldt, 'zieker niet achterwege zal blijven, verzekerd, dan zal 't oogenblik niet ver meer zijn, waarop ook Londen ten opzichte van Amsterdam in de Voordeelen van andere wereldsteden zal deelen, wat de telephoon betreft. Tentoonstelling te Sn eek. Voor de tentoonstelling van gae- en waterleiding, die einde Juli of begin Augustus te Sneek zal wor den gehouden, is de eerstesteen reeds gelegd. De begrooting er van is in ontvangst en uitgaaf reeds be rekend op f 8200. Het waarborgfonds waarvoor eerstdaags een oproeping zal plaats hebben, is vastgesteld op 5000. De tentoonstelling geeft te zien alles, wat met gas- en water leiding in verband staat. Oude munten. Bij bet ai- ken van een ouden schoorsteen werd in de woning van E. te Neerbeek, gemeente Beek, gevonden een© loo- den kist, welke verschillende an tieke potjes bevatte. In die potjes zaten 56 oude gouden munten uit de 15e en 16e eeuw, 72 zilveren munten en drie gouden kruisen. Vorig jaar werden in eene weide tegenover hetzelfde huis 28 oude munten gevonden. Een late winter. Op het Tjeukermeer ziet men stoombooten varen en schaatsenrijders nog een baantje makenHier en daar ia het ijs nog 10 a 15 centimeter dik. De booten varen door een geul- Door den. regen gal het nu even wel spoedig; verdwenen zijn. Be* l*elitballon. Gisterenmorgen tegen negen uur kwam te Miltinge* in het zuidoosten een luchtballon i* zicht. De ballon dreef van over de grenzen in noordwestelijke richting, veranderde boven Millingen van koers en verdween met vrij snelle vaart i* noordoostelijke richting over het fort Pannerden. De ballon was zeer hoog, zoodat nu en dan 't schuitje haast niet te zien was. Uit een kattenleven. Een katle*- drama met een goed einde is Zater dag afgespeeld in de tuinen tussche* de Van Eeghenstraat en de Va* Eeg- henlaan, te Amsterdam. De heldin was een jonge Cypersche kat, die Vrijdag in een hoogen populier was geklom men en niet weer naar beneden durf de langs den steilen stam. Een gehee- len dag en nacht zat de kleine poes daar klagelijk te miauwen, zonder dat iemand haar helpen kon. Bewoners der naburige huizen hadden op allerlei ma nieren beproefd, het domme, angstige kattenkind naar beneden te tokken, maar niets gelukte. Den geheelen nacht nacht door had het klagelijk miauwe* door de tuinen geklonken en menige dier en vriendin had er slecht van ge slapen. Nu wilde iedereen raad schaf fen om het arme dier te helpen. 14e* zond een boodschap naar de veree niging tot dierenbescherming, me* sprak er van de glazenwasscherij te roepen of de brandweer. Een jonge* van de straat werd gehaald, om voor een fooitje in den boom te klimmen e* de kat te verlossen, maar de populier bleek geen boom te zijn, waarin die klauteraar zich kon wagen. Eindelijk kwamen een paar practi- sche geesten op een goed idee. Er werd een touw uitgeworpen op de wijze van een reddingslijn bij een schip breuk uit een huis aan den eene* kant naar een balkon aan de overzijde, en aan dat touw liet men, vlak langs de plek waar de kat zat, een mand glijden, met een bokking als lokaas er in. Zoodra nu die mand in de nabij heid van het katje kwam, sprong het uitgehongerde dier er in om gretig op de bokking aan te vallen, en zoo kwam poes veilig beneden in de ar men van een dienstmeisje, dat de ge redde naar huis bracht, onder hand geklap der zeer voldane belangstellen den, wien het niet gelukt was de kat uit den boom te kijken. Oplichters. Een bewoonster va* een villa aan den Badhuisweg te Sche- veningen is het slachtoffer geworden van twee oplichters, die in haar af wezigheid een mandje appelen te koop aanboden en een half uur later terug kwamen met de boodschap, dat zij me vrouw hadden ontmoet en dat deze de appelen voor f4.50 had gekocht. De dochter des huizes betaalde, doek toen de „kooplieden" twee jonge mannen vertrokken waren, bleek dat slechts de bovenste laag van het mandje appelen bevatte, de rest was opgevuld met papier. Toen mevrouw thuis kwam, Week natuurlijk, dat zij van den appeie*- koop niets afwist. Arm oudje. Sinds een paar dagen misten de buren een eud vrouwtje te 's-Gravenhage. Men waarschuwde de politie, die door inklimming in de woning kwam. Daar vond zij de oude vrouw dood op den grond liggen, met brandwoa- den overdekt. Ook ia de kamer wer den sporen van brand ontdekt, zood&t vermoed wordt, dat de vrouw op d# een of andere wijze in brand is ge raakt, maar door den rook bewuste loos geworden, niet om hulp heeft kunnen roepen. Een man te water. Te Ara sterdam raakte een man te water. Hij werd bewusteloos er uit gehaald, maar spoedig weer bijgebracht, Een treurigongeluk.Een 7-jarig zoontje van den sigarenmaker Den O. te Gouda kwam te dicht by de kachel, di^, met het oog op den waschdag, gloeiend was gestookt. De kleederen van het jongske vatten vuur, zoodat de vlam hoog boven zij® hoofd uitsloeg. De vader, op het gil len van zijn kind binnenkomende, doofde roet een deken de vlam, en liep daarbij brandwonden a'an de han den op. De kleine is deerlijk aan beenen en onderlijf gebrand. Door een Boom gedood. Bij het vellen van een boom te Haaksbergen had B. Kiezers het on geluk door den vallenden boom te worden getroffen, zpodat hij onmid dellijk een lijk was.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 1