DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. l&inierlisiiftvofii 29>3l-33f Haarlem BUITENLAND. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. WOENSDAG 10 MAART 1909. 33"* Jaargang Nó. 6835 Bureaux van Redactie en Administratie intercommunaal Telefoonnummer 1426. Algemeen overzicht. Verspreide Berichlen. Hffi WURLEMSCHE COUfUHT ABONNEMENTPRUSi Per S maanden voor Haarlem Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post A kcaderlijke nummers f 1,85 Ir 1.35 1.80 n 0,08 PRIJS DER AOVERTENTIÊN: Van 1—6 regelsf0,60 (contant) f9,50 Elke regel meer0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie a contant. Alle betalende abonnés op dit blad, die in het bezit eener verzekeringspolis zijn, z(jn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor: tsoo GULDEN bij levenslange onge schiktheid tot werken. 400 GULDEN bij overlijden. 300 GULDEN bij verlies van éen hand of voet. 150 GULDEN bij verlies van é«n oog. 100 GULDEN bij verlies van éen duim. 60 GULDEN bij verlies van één wijsvinger. 15 GULDEN bij verlies van éen anderen vinger. De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Ocean", Bijkantoor voor Haarlem, Nieuwe Gracht 11. HET ANTICLERICALISME JUICHT. De verkiezingen in Italië trek ken onze aandacht op de eerste plaats. De afgevaardigde Bissolati, een socialist die met de hulp der vrij metselaars te Rome is gekozen, noemde in een speech tegen het volk de uitslag der verkiezingen „de zegepraal tegen het Vaticaan". Of dat zóó is Inderdaad is het voor de eerste maal geweest, dat de katholieken, zelfs priesters, in Italië naar de stem bus gingen. Daar waar de strijd liep tusschen een woedenden kerk vervol ger en een ordelievend en der kerk vredelievend gezind man, mochten de Katholieken door hun stem pogen, den socialist er buiten te houden. Dat is natuurlijk niet overal gelukt. Want de manier waarop men in Italië verkiezingen „macht," is, bekend: het Telegram uit Rome, dat we gis teren in een groot deel onzer oplage nog konden mededeelen, en dat klaar blijkelijk aanduidde hoe zelfs vreemde omkooping in het werk is gesteld om de socialisten en vrijmetselaars erdoor te helpen, geeft duidelijk genoeg te kennen dat er van anti clericale zijde niets onbeproefd is gelaten! Wat de cijfers van den uitslag be treft, schijnt het zeker te zijn, dat de socialisten, dank zij hun geweldige agitatie en verkiezings opwinding een twaalftal zetels zullen winnen. De republikeinen moeten een 5 of 6 zetels winnen. Een nieuw feit, zoo seint Reuter, is dat 8 of 9 afgevaardigden gekozen zijn op een, zuiver clericaai pro gram" Deze overwinningen hadden plaats ten koste van de radicalen. Door de verkiezingen wordt dus de uiterste linkerzijde eenigszins ver sterkt terwijl de conservatieve partij door de verkiezing van de zes „cleri cale" afgevaardigden zich versterkt zal zien. Intusechea, zooals gezegd, juicht het Anticlericaliemel 't Heeft althans in één opzicht reden: de afgevallen en geëxcommuniceerde priester Don Romalo Murri is gekozen als kamerlid, gestemd door de socia listen DE OOSTEItSCHE KWESTIE. Telkens nieuwe verwikkelingen en moeielijkheden Servië meent niets van zijn „onder werping", zoo heet het: 't heeft all eeD alle verantwoordelijkheid van zich afgeworpen, en die op de mogend heden gewenteld. Deze moeten er nu voor zorgen, dat de Servische eischen worden ver vuld 1 En daarbij zijn de mogendheden au van plan, een emstigen stap te doen. Aan het ministerie van buitenland- sche zaken te Parijs wordt volgehou den. dat de gezanten van Rusland, Engeland, Frankrijk en Italië te Weenen stappen zullen doen om aan te dringen op do bijeenroeping eener Europeesche conferentie. Het heet nog wel, dat het gezamen lijke vertoog nog in den ioop van deze week zal worden ingediend. Men wil de reeds voltrokken wijzi gingen van het tractaat van Berlijn in een nieuw traetaut omschrijven en over de nog aan te brengen wijzigingen beraadslagen. De mogendheden moeten er bijzon dere waarde aan hechten dat een Servische vertegenwoordiger als lid der Donau-commissie tot de conferen tie zal worden toegelaten. Verder wil men de kwestie va» den spoorweg van den Donau naar de Adriatische Zee aan de eonferentie voorleggen. Aan het Fransche departement van buitenlandsche zaken, zoo zeggen de berichtgevers, ontveinst men zich niet de groote moeilijkheden, die hier schuilen; maar men hoopt dat alles beter zal gaan, als Engeland, dat zich totdusver wat op den achtergrond heeft gehouden, een flink en werkzaam aandeel gaat nemen aan de gewichtige taak. Hoe zal men te Weenen dezen stap opnemen?.... Neen,, de lucht zit nog vol dreigende onweerswolken: de oorlog is wel op den achtergrond, maar haar spooksel dreigt nogl Nadere berichten bevestigen de be zorgdheid, die hierboven is uitge sproken. Uit Weenen liooren we, da.t één ding als een paal boven water vast staat, namelijk.dat Oostenrijk op de meest hoffelijke wijze voor een conferentie bedanken zal 1 In Weenen beschouwt men, dat is natuurlijk, den toestand als zeer ern stig en men is overtuigd dat de terughoudendheid van Rusland en Servië een der grootste oorzaken is van den haehelijken toestand. Weenen zal zich echter standvas tig houden bij de nota, die zij ver leden week aan Servië verzonden heeft: geen onderhandelingen, geen economische concessies, vóór Servië op uitdrukkelijke wijze verklaard heeft dat liet vrede wil en de krijgs geruchten doet ophouden! Maar daar schijnt geert kans op te zijnRusland treedt meer en meer op als de voogd van Servië, en een telegrami van hedenochtend meldt, dat de Russische regeering Servië's antwoord aan Oostenrijk heeft „goedgekeurd." Dat teekent den toestand! Iswolski, Stolypin en andere mi nisters hebben gisteren geconfereerd met de voornaamste Doemapartij- leiderswijst dit óók op buiten gewone gebeurtenissen Wanneer we nu nog op verschil lende andere minder beteekenisvolie tijdingen letten men zie onder j onze „verspreide berichten" dan j is de indruk van het nieuws van dezen dag. dat er weer verslechte ring van den toestand is ingetreden, en dat we met groote bezorgdheid de naaste gebeurtenissen hebben af te wachten De socialisten en <le godsdienst. In het Belgische socialistische dagblad „Vooruit" staat op de eerste bladzij de met groote letters een kennisge ving afgedrukt, waarin gezegd wordt: „aan die kinderen zal een diploma en een souvenir worden aangeboden, die weigeren hun eerste H. Communie in de kerk te doen. In de groote zaal van „Ons Huis", het lokaal der socialisten te Gent, zal den 20en Mei de „belooning" dier kin deren plaats hebben" enzoovoorts. Gruwelijk inderdaad! Toch zijn er nog altijd, die bewe ren, dat de socialisten den godsdienst met vrede laten!.... De Servische kroonprins aan het woord. De Russische gezant te Belgra do heelt een lang onderhoud met den kroonprins gehad. Hij zeide hem, dat hij gemachtigd is de verklaring af te leggen dat Rusland de belofte, die de Czaar aan den Prins gedaan had, zou houden. Rusland zou zich op 't besliste oogenblik aan het hoofd der actie stel len om de Servische belangen te ver dedigen. zelfs wanneer het noodig was om de wapens ter hand te nemen. Al dus Reuter. Dat klinkt oorlogszuchtig genoeg! Oorlogsmaterieel opgehouden. Een vrachtboot ontscheepte te Pireus 170 ton oorlogsmalerieel voor Servië. De Turksche regeering stond den door voer niet loe en het oorlogsmalerieel zal naar Frankrijk teruggezonden wor den. De laatste stappen door Servië gedaan om vrijen doorvoer van dyna miet te verkrijgen, dat zooals voorge wend wordt voor mijnwerken bestemd is, hebben niets opgeleverd. De Oostcnrijksche bevelhebber. Generaal Vares Anim is tot comman dant der troepen en tot hoofd van de Bosnische en Ilerzegowinsche regee ring benoemd. De Fransche inkomstenbelasting is gisteren door de Kamer met 407 tegen 116 stemmen aangenomen. De Engelsche Legerbegrooting. Na een beraadslaging van twee dagen, waarbij verschillende strategische pun-, ten in het debat werden gebracht, heeft het Lagerhuis de legerbegrooting, zoo als die door de regeering was voorge steld, aangenomen. Een voorstel dei- radicalen om de sterkte van het leger met 10.000 man te verminderen, werd met 247 tegen 100 stemmen verworpen. Geen geld geen licht. Emile Pataud, „koning Pataud", zooals men hem te Parijs noemt, secretaris van het syndicaat van arbeiders in de elec- triciteitsvakken, heeft eergisteren weer eens, op een voor de betrokkenen zeer onaangename manier, blijken gegeven va» zijn tyrannieke maclat. In het hotel „Continental" zouden dien - avond twee bals plaats hebben, één er van met een officieel tintje, waarop de minister van Arbeid zou verschijnen. Het was ongeveer half zeven. De directeur van het hotel liep gerokt en zenuwachtig op en neer. Overal straal de het electrische licht. Een grooin bracht het kaartje binnen van koning Pataud, omgekruld aan een der hoe ken, het Visitekaartje wel te verslaan. De directeur, die andere zaken aan het hoofd had, liet den almachtigen secretaris verzoeken, den volgenden morgen nog maar eens aan te komen. De ongelukkige kende schijnbaar de diabolieke macht niet van zijn be zoeker. Zeg je directeur, aldus tot den groom Pataud, dat ik niet gewoon ben te antichambreeren. Ilij zal blij zijn, als hij me spreekt. De directeur geloofde hel wel, en ging naar zijn vertrekken. Nog nauwelijks waren er 10 minuten verstreken, of floep! het electri sche licht ging uit, overal, van de groote boomlampen en lusters, tot de kleinste gloeipeertjes. En juist kwamen de eerste gasten Ontzaglijke consternatie. Het geheele hotel op stelten. Men rent door elkaar, maakt jacht op kaarsen, petroleumlam pen en lucifers. De directeur, een be roerte nabij, vliegt naar beneden, waar de machines staan. Daar rusten gemoe delijk, met gekruiste armen, de electri- ciens, geleund tegen de stilstaande dy namo's. Wat is 't? Wat gebeurt er'? Wat moet jullie? Wat wil jullie? riep de wanhopige directeur. Loonsverhooging! verklaarde laco niek te woordvoerder. Nu verzekert de directeur, dat zijn electriciens reeds lang bij hem zijn, zeer goede loonen verdienen, en pas verleden jaar opgeslagen waren. Maar koning Pataud had het zoo bevolen. Waar is Pataud? hijgde de direc teur, terwijl nog steeds de duisternisse heerschte in zijn reusachtig hotel, flauwtjes doorpriemd met kaarsgeprik- kel. Pataud zou verschijnen. De directeur wachtte hem op in de hotelveslibule. Dat was alweer niet goed. Ik ben niet gewoon, ernslige za ken staande fe behandelen! aldus de gekrenkte eleetriciteits-monarch. Dan maar even in het bureau. Wilt u uwe gasten licht verschaf fen, ja of neen? begon Pataud zon der veel omhaal. Tee,ken me dan een contract, waarbij u zich verplicht, uw electriciens een franc per dag op te slaan, en niemand weg te sturen. En of de directeur hoog of laag sprong hij moest teekenen. Zegevierend vertrok „le roi Pataud", en 5 minuten later baadde het hotel opnieuw in een oceaan van electrisch licht. En Pataud is heilig voornemens, dit kunstje ook elders en vaker te gaan toepassen Hofberichten. Z. K. H. de Prins heeft gisteren na afloop van de voorstelling in het gebouw der tentoonstelling van oude kunst ten bate der werkloozen, die Z. K. H. bijwoonde, een gift ten bate der werkloozen aan het comité ter hand gesteld. Jhr. J. W. J. C. ML. van Nispen tot Severn, er. Het iid der Tweede Kamer voor R'neden, jhr. J. W. J. C. M. v. sNispen tot Sevenaer, is sinds eenigen tijd ongesteld en kan de vergadering niet bijwonen. Raadslid Mr. Men dels. Bij den Raad te Utrecht is het vol gende schrijven van oir, Mendels in gekomen: „Aan dan Raad der gemeente Utrecht deelt ondergeteekendo mede, dat hij hierbij zijn lidmaatschap van den Raad neerlegt." De toestand in de 3. D. A. F. Gisteren was het de laatste dag van het referendum over de Deventer-con- gresbesluiten. De leden der S. D .A. P. zooais trouwens te verwachten was hebben met overgroote meerder heid het royement der Tribune-redac teuren bekrachtigd. Hierdoor is dus tevens bet officieele leven begonnen van de nieuwe sociaal-democratische partij, welke Zondag a.s. te Amster dam baareerste congres zal houden. De Tentoonstelling van Huis industrie. Aan de bij de „Prov. Bond van R. K. Kieevereenigingen in Z. H." aangesloten kiesvereenigingen is door bet Bestuur van dien Bond kennis gegeven, dat de eerstvolgende verga dering van den Bond zal plaats heb ben in de eerste helft van de maand Mei 1909. Voorstellen voor deze vergadering moeten uiterlijk vier weken tevoren worden ingezonden bij den beer H. W. Spendel, secretaris, Leiden. Pror. Bond van R. K. Kiesvereeni gingen in Zuid-Holland. Zondag werd weder een bureau- vergadering gehouden der bovenge noemde vereeniging, waarin besloten werd van 1 April af een bureau te vestigen in het gebouw „Velcx", te Amsterdam, waar dagelijks de noodige inlichtingen aangaande de tentoon stelling zullen kunnen worden ver kregen. Getracht zal worden op de tentoonstelling de navolgende vakken te doen uitvoeren, indien daartoe ar beiders te vinden zijnweven (deken- wsven), stoppen en noppen (wol), pluizen en doppen (wol), confectie, siroohalzen, papierbewerking (feest artikelen), kantmaken,klompenmaken- kokosmattentrekken, cartonnagebe, werking, sigarenmaken, manden (mat ten) maken, diacuantkloven en snijden, stoslenmatten, zilversmeden, visch- snoerdraaien, knoopeumaken, para- pluiemaken, passementbewerken, pa ternostersmaken, aardewerk beschilde ren, suikerbakken. Zoo noodig en in dien mogelijk kan dit nog worden uitgebreid. Van den voorzitter der afleeling Nederland der Internationale Vereeoi- giog tot Wettelijke Bescherming der Arbeiders, dr. N. W. Nolens, is be richt ontvangen, dat hij het voorzit terschap der congres commissie aan vaardt. Op dit oogenblik zijn tien personen dag aan dag in verschillende deeleu des lands bezig met bet onderzoek der toestanden. De blijde vorwachting. Het bestuur van het Koninklijk Zoöl. Bot. Genootschap in den Haag geeft aan zijn leden en geabonneerden kennis, dat ter gelegenheid van de ten Hove te verwachten heugelijke gebeurtenis een buitengewoon feest- concert zal gegeven worden. Dit leestconcert zal plaats vinden in de toepasselijk versierde concert zaal op denzelfden dag dat een prins of prinses zal geboren worden, indien de heugelijke tijding zal worden be kend gemaakt vóór des middags 12 uur. Vallen de kanonschoten, de geboorte aankondigende, na des middags 12 uur, dan zal het feestconcert plaats vinden den avond daaropvolgende, te 8 uur. Het concert zal een nationaal ka rakter dragen met medewerking, zoo mogelijk, van ean of meer solisten. Bu rgemeest er skeuzen. De Liberalen zijn toch een zonder ling genus, zegt de „Stdrd". In België weer zoo heel anders dan bier. Soms vlak het tegendeel. Let maar op de Burgemeesterskeazen Tèn onzent zegt al wie liberaal is: Bij de benoeming van een Burgemees ter naoogt ge ,niet vragen naar de politieke gezindheid van het dorp. Ge moet altoos enkel vragen wie de be kwaamste is, en dat is natuurlijk altoos de liberaal. Toe» Dr. Kuyper den stelregel be pleitte, dat bij zulk een benoeming tot de geschiktheid ook dit behoorde, dat de candidaat niet te zeer in gezindheid tegen de bevolking zo» overstaan, schold men bem bijna uit voor een misdadig Minister. Doch wat ziet men nu in België. Uccle, bij Brussel, is een liberaal dorp. Toch is in dit liberale dorp een man van Rechts tot burgemeester be noemd. En nu staat in België heel de libe rale pers overeind, om hierover wee en ach te reepen, en in de „Indé pendance", het hoofdorgaan, kan men lezenDat de volksconscientie eischt, dat in een liberaal dorp een liberaal als Burgemeester moest komen. Dat Uccle in zijn meerderheid liberaal- is, en ook uit dien hoofde, geen «lericaal meer bad mogen be noemd worde». Zoo kan men de liberalen in België tegen onze liberalen uitspelen. En ieder voelt terstond, zóo besluit het blad sarcastisch, dat de liberalen in België bet in ware vrijzinnigheid van hun Nederlandsche geestverwan ten winnen. Drukke Scheepvaar op 't Noordh. Kanaal. In geen jaren is de scheepvaart door 't Noord Holl. Kanaal, Bedert de ope ning van 't Noordzeekanaai, zóó druk geweest als in de laatste weken, toen de Zuiderzee door 't ijs voor haar gesloten was, of wel ten zeerste be lemmerde. Hoe groot 't aantal geschutte schepen alhier door de schutsluis nacht en dag geweest is, blijkt uit 't volgende staatje Op- en afgeschut zijn in de week van 1 tot en met 7 Maart jl, 296 stoom en motorschepen met 'n inhoud van 12.412 ton, en 272 zeilschepen met 25.940 ton. 'n Groot aantal schepen gingen niet over Nieuwediep naar de Zuider zee, doch van Purmerend langs de Edammer Ringvaart naar Edam, waar de zee tot Friesland gedeeltelijk open lag De sluismeester en sluiswachters hebben moeilijke dagen achter den rug. Telefonische verbinding tusschen Londen en Amsterdam. Reeds sedert jaren wordt er ge dacht over een telephonische verbin ding tusschen Amsterdam en Lon den, een communicatie, die zeer zeker voor den handel van onbere kenbaar nut zou zijn. Uit inlichtingen, te bevoegder plaatse ingewonnen, is aan de „TeL gebleken, dat de pogingen, pm tot deze verbinding te geraken, nog steeds ijverig worden voortgezet, en men geen moeite ontziet, de schier onoverkomelijke hinderpalen uit den weg te ruimen. De kosten, die met een dergelijken telephonischen aanleg gepaard zou gaan, bereiken een enorme hoogte. Één enkele kabel voor den afstand AmsterdamLonden komt op zes ton. Bovendien kan niet met zeker heid gezegd worden of de gesprek ken verstaanbaar zullen zijn, daar de lengte van den kabel alle tot dus ver bestaande afmetingen verre zou overtreffen; terwijl ook de onder- zeesche verbinding op zulk een af stand moeilijkheden kan opleveren, waarvan de oplossing voor een der gelijke communicatie, de eerste in haar soort, tot dusver niet in de practijk gevonden wordt. In tusschen werd aan het blad ver zekerd, dat men blijft zoeken. Zijn de moeilijkheden eenmaal opgelost, en heeft men zich van den noodigen financaeelen steun, die. waar het zulk een urgent handelsbelang geldt, zieker niet achterwege zal blijven, verzekerd, dan zal 't oogenblik niet ver meer zijn, waarop ook Londen ten opzichte van Amsterdam in de voordeelen van andere wereldsteden zal deelen, wat de telephoon betreft. Tentoonstelling te Sneek. Voor de tentoonstelling van gas- en wia ter leiding, die einde .Juli of begin Augustus te Sneek zal wor den gehouden, is de eerste steen reeds gelegd. De begrooting er van is in ontvangst en uitgaaf reeds be rekend op f 8200. Het waarborgfonds waarvoor eerstdaags een oproeping zal plaats hebben, is vastgesteld op 5000. De tentoonstelling geeft te zien alles, wat met gas- en water leiding in verband staat. Oude munten. Bij het af- ken van een ouden schoorsteen werd in de woning van E. te Neerheek, gemeente Beek, gevonden eene loo- den kist, welke verschillende an tieke potjes bevatte. In die potjes zaten 56 oude gouden munten uit de 15e en 16e eeuw, 72 zilveren munten en drie gouden kruisen. Vorig jaar werden in eene weide tegenover hetzelfde huis 28 oude munten gevonden. Een late winter. Op het Tjeukermeer ziet men stoombooten varen en schaatsenrijders nog een baantje maken 1 Hier en daar is het ijs nog 10 a 15 centimeter dik. De booten varen door een geuL Door den regen zal het nu' even wel spoedig verdwenen zijn, Eea luchtballon. Gistereuiuorge* tegen negen uur kwam le Miltinge» in het zuidoosten een luchtballon ia zicht. De ballon dreef van over de grenzen in noordwestelijke richting, veranderde boven Millingen van koers en verdween met vrij snelle vaart ia noordoostelijke richting over het fort Pannerden. De ballon was zeer hoog, zoodat nu en dan 't schuitje haast niet te zien was. Uit een kattenleven. Een kattea- draina met een goed einde is Zater dag afgespeeld in de tuinen lusschea de Van Eeghenstraat en de Van ,Eeg- henlaan, te Amsterdam. De heldin was een jonge Cypersche kat, die Vrijdag in etn hoogen populier was geklom men en niet weer naar beneden durf de langs den steilen stam. Een gehee- len dag en nacht zat de kleine poes daar klagelijk te miauwen, zonder dat iemand haar helpen kon. Bewoners der naburige huizen hadden op allerlei ma nieren beproefd, het domme, angstige kattenkind naar beneden te lokken, maar niets gelukte. Den geheelen nacht nacht door had het klagelijk miauwen door de tuinen geklonken en menige dierenvriendin had er slecht van ge slapen. Nu wilde iedereen raad schaf fen om het arme dier te helpen. Me» zond een boodschap naar de veree niging tot dierenbescherming, men sprak er van de glazenwasseherij le roepen of de brandweer. Een jonge» van de straat werd gehaald, om voor een fooitje in den boom te klimmen e» de kat te verlossen, maar de populier bleek geen boom te zijn, waarin die klauteraar zich kon wagen. Eindelijk kwamen een paar pracli- sche geesten op een goed idee. Er werd een touw uitgeworpen op de wijze van een reddingslijn bij een schip breuk uit een huis aan den eene» kant naar een balkon aan de overzijde, en aan dat touw liet men, vlak langs de plek waar de kat zat, een mand glijden, met een bokking als lokaas er in. Zoodra nu die mand in de nabij heid van het katje kwam, sprong het uitgehongerde dier er in om gretig op de bokking aan te vallen, en zo» kwam poes veilig beneden in de ar men van een dienstmeisje, dat de ge redde naar huis bracht, onder hand geklap der zeer voldane belangstellen den, wien het niet gelukt was de kat uit den boom te kijken. Oplichters. Een bewoonster va» een villa aan den Badhuisweg te Sche- veningen is hét slachtoffer geworden van twee oplichters, die in haar af wezigheid een mandje appelen te koop aanboden en een half uur later terug kwamen met de boodschap, dat zij me vrouw hadden ontmoet en dat deze de appelen voor f4.50 had gekocht. De dochter des huizes betaalde, doch toen de „kooplieden" twee jonge mannen vertrokken waren, bleek dat slechts de bovenste laag van het mandje appelen bevatte, de rest was opgevuld met papier. Toen mevrouw thuis kwam, bleek natuurlijk, dat zij van den appelea- koop niets afwist. Arm oudje. Sinds een paar dagen misten de buren een oud vrouwtje te 's-Gravenhage. Men waarschuwde de politie, die door inklimming in de woning kwam. Daar vond zij de oude vrouw dood op den grond liggen, met brandwon den overdekt. Ook in de kamer wer den sporen van brand ontdekt, zoodat vermoed wordt, dat de vrouw op de een of andere wijze in brand is ge raakt, maar door den rook bewuste loos geworden, niet om hulp heeft kunnen roepen. Een man te water. Te Am sterdam raakte een man te water. Hij werd bewusteloos er uit gehaald, maar spoedig weer bijgebracht. Een treurigongeluk. Een 7-jarig zoontje van den sigarenmaker Den O. te Gouda kwam te dicht bij de kachel, die, met het oog op den waschdag, gloeiend wa3 gestookt. De kleederen van bet jongske vatten vuur, zoodat de vlam hoog boven zijn hoofd uitsloeg. De vader, op het gil len van zijn kind binnenkomende, doofde met een deken de vlam, en liep daarbij brandwonden aan de han den op. De kleine is deeriijk aan oeenen en onderlijf gebrand. Door een boom gedood. Bij het vellen van een boom te Haaksbergen had B. Kiezers het on geluk door den vallenden boom te worden getroffen, zoodat hij onmid dellijk een lijk was.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 1