Voor de Vasten J. A. LOMMELAARS I TELEFOON 212, 25 Korte Spaarne 25 DAALDERS A. C, Dollekamp, Srüggeman Martens «V WJUKinpMiici 6Wé [cr tlortwifiiwr ine'e. Neemt Proef. 'Sg KANTOORBOEKEN FERWEROA TIEMAL Houtdraaierij Het Huis ter Aa" De Nederlandsche Credietbank, Het adres uoor Gloeilichtartikelen H. Dieben Zn., Kerknieuws, Advertentiën, te UTRECHT Tel. 23. Nieuwe Gracht 11, Haarlem. Tel. 23. Effecten - Wissels - Coupons. TELEFOON 125. 14-16- 20 en 25 ct. per ons Alom verkrijgbaar. G. MEERMAN, WILLY SCHORNAGEL Marcel naturel. F. ZWETSLOOT Electrische Modelmakerij JOH. ETMANS Jr absoluut zuivere ROOMBOTER 2fl. Koningstraat 21- Prima Kousjes per stuk 10 ct. per doz. 1,00 Kousjes per stuk 121|2 ct. per doz, i ,20 Kousjes per stuk 15 ct. per doz 1,50 Beleefd aanbevelend, J. A. LOMMELAARS. Sta er op te ontvangen; is goedkoop en goed. Bieren, Bronwater en Limonades Siropen. Specialiteit in fijne Theekoekjes. Groote Houtstraat 5. D O U R O-W IJ N E N. Rechtszaken. VAN ELDERS. en Friesche Kaas, Margarine en Roomboter. Broekweg. - Lisse. F. DölNG, Stucadoor, Juist bij het gebruik, in de keuken Beslist voordeeliger in gebruik is. N.V. De Model-Boerderij te DOORWERTH. 7? verstrekt op gemakkelijke voorwaarden gelden ter leen aan landbouwers en nering doenden. den heer L. J. VALLENTGOED Gemt.-Ontvanger te halfweg Telefoon 885 - Zoetesfraat 4-6. KI. Houistraat lla, Mlr. STUCADOOR S. RAAKS 9. - TEL. 696. s- OPGERICHT IB68. -a J. RUIJSENAflRS - Zijlstraat hoek 't Pand. TELEFOON 468. BLOEMWERKEN, VERSIERINGEN enz. TIMMER- en METSELWtRK Paul Krugerkade 33 - Haarlem. Werkt met ondulation Q. DE DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD vestigt de aandacht op hare afdeeling Modellen en prijsopgaaf op aanvrage. TELEFOON 1426. WITTE PORTWUt De heilige Jeanne d'Arc Wie was Jeanne d'Arc? vroeg ons in de Vragenbus onlangs een lezer van onze courant. 't Is kras, maar men treft méér vragen van deze soort aan in zoo'n Vragenbus! En dan, déarvoor hebben we dezen, door onze lezers naar wij ver nemen zeer op prijs gestelde gelegen heid om vragen te doen toch ook in gesteld: opdat men door vragen wij- zou kunnen worden, en korte inlicb ticgen kon inwinnen over duistere punten. Toch de ruimte voor de Vragen bus laat niet toe, dat we vragen van de bovengemelde soort alle beant woordenWaar zouden we er mee blijven I Over Jeanne d'Arc, en ter eere van deze Zalige Gods, iets te zeggen er. mede te deelen, is evenwel een te aangename zaak, dan dat we het zoudei. laten. En zoo wordt dan nu, al is hel dan wat laat, de vraag van dezen lezer beantwoord: wellicht zal dai antwoord ook anderen dan hem in teresseeren. Allerhachelijkst was de toestand in Frankrijk bij het begin der regeerirg van koning Karei VII, die in 141b als regent optrad, maar vooral in 1428 en '29, toen de 6tad Orleans, gelegen op 15 mijlen van Parijs, door de Mngelschen belegerd werd. Voor de belegerden was weinig oi geen hoop op ontzetting. Ook buiten de stad achtte men Orléans voor de Franschen verloren. Opeens verscheen voor den koning de dochter van een eenvoudig land bouwer uit het dorp Domremy in de Champagne, die zich in hare jeugd door niets anders dan door hare vroomheid en godsvrucht tot de Moe der-maagd van de andere dorps- en speelgenooten onderscheidde. Op dertienjarigen leeftijd voor het eerst en later nog herhaaldelijk hoorde zij stemmen uit den Hemel, die haar mededeelden, dat de koaing zijn vijan den zou overwinnen, en dat zij het werktuig zijner oveiwinning in Gods handen zoude zijn. De haar opgelegde taak was hare medewerking tot de ontzetting van de stad Orleans en de kroning van den koning te Reims. Dit had het ongeletterds kind aan vankelijk voor zioh gehouden. Later deelde zij het vertrouwelijk mede aan een oom, die haar bij den bevelheb ber van Vaucouleurs bracht. En zoo kwam het, dat zij voor den koning werd gebracht, dien zij onmiddellijk te midden van zijn hovelingen kende, ofschoon zy hem nooit gezien had oi niemand hem had aangewezen. Na een degelijk onderzoek, dat over haar omtrent alles was ingesteld, nan de koning hare diensten aan. Zij werd in militaire uitrusting ge stoken, gewapend met een zwaard (dat zij nimmer gebruikte) en een vaandel met het beeld des Goddelijken Ver lossers. Zij trok op naar de belegerde stad en onder hare medewerking kwam men met een transport levensmiddelen bin nen de belegerde vesting Bij hare verschijning ontwaakte de moed der belegerden. Onder h-are aan voering vielen de bolwerken en ver .-chansingen der belegeraars in handes der Franschen, en waar zij verscheen werden de Engelschen uit de door hen oezette steden verdreven. Zegevierend vergezelde zij den koDing tot de stad Reims, waar deze door den aartsois schop plechtig gezalfd en gekroond werd. Johanna achtte nu hare zending volbracht en wilde naar hare haard stede te Domremy terugkeeren. Aan het dringend verzoek van den koning en de soldaten, om het leger niet te verlaten, vcldeed zij, ofschoon ongaarne. Bij Compiègne viel zij in handen der Engelschen en werd, na als eene kettersche, van den boozeu geest be zetene, te zijn uitgescholden, op de msrkt van de stad Rouaan levend verbrand. Deze straf was in ieder geval tegen het volkenrecht, wijl zij als krijgsge vangene door de Engelschen had moe ten behandeld worden. 1 De geschiedschrijver en aoadémi- cien Mézerag legt de Maagd van Or- I lear.a deze woorden in den mond, voor dat zij den brandstapel beklom: „Hij, die mij de kracht heeft ge geven u in zoo menig treffen te kas tijden en uit zoo vele steden te ver drijven, en u te drijven waarheen ik wilde, even gemakkelijk als ik vroeger mijne kudde schapen dreef, heeft mij in Zijne vaderlijke goedheid den moed gegeven evenmin de vlammen te duch ten als ik uwe degens gevreesd heb. Ik ben bereid alles te verduren te zijner eer. Als een christen heldin liet zij haar leven. Beurtelings is Jeanne d'Arc door latere schrijvers geëerd en verguisd. De niet-katholieke Duitsche dichter Schiller bracht,! de geschiedenis der Maagd van Orléans in een schoon, zij het ook niet geschiedkundig en juist drama op het tooneel en doet eene voorspelling als hij den koning de volgende woorden in den mond legt: „Hier steht die Gottgesendete, [die euch Den angestammten Köoig wieder [gab, Das Joch der fremden Tirannei [zerbrochen Ihr Name soil dem heiligen Denis Gleich sein, der dieses Landes [Scbützer ist. 'Und ein Altar sich'ihrem) Ruhm [eiheben!" Pas onlangs is, na jarenlang onder zoek, door-tRome uitspraak gedaan en de Maagd van Orleans, Jeanne d'Arc is onder het .getal der heiligen opge nomen, nadat deugdelijke Rfcwijzen zijn geleverd van de mirakelen, die het zeker teeken zijn van den godde lijken wil, dat voor de maagd van Frankrijk een altaar zal worden op gericht, om haar te eeren en te roemen. Dit was te veel voor de atheïsten van het hedendaagsche Frankrijk Alles moest in het ,werk worden gesteld, om door platte en gemeene kroegpraatjes èn de maagd van Or leans èn de zaligverklaring bij het volk belachelijk te maken. Een verloopen en afvallig kloos terling heeft zich aan het werk gezet, en zijne vuile pen beschikbaar gesteld, om alles, wat in vroegere jaren tegen de eenvoudige herderin, die noch lezen noch schrijven kon, als generaal op het slagveld verscheen en oude kapiteins in verlegenheid brengende, veldslag op veldslag won en Karei VII deed kronen, bespottelijk en be lachelijk te maken. Vooral met de zalig- en heiligver klaring moest de spot gedreven worden ofschoon niet-katholiieken, die opzet telijk naar Rome gingen om de zaak te onderzoeken en ze daarna te be strijden, als bekeerlingen terugkwa men. Failliet verklaard: 3 Maart, F. Vlie- lander, timmerman, te Hellevoetsluis. 4 Mrt. C. Doorn Jr., commissïonnair in effecten. J. Braun, koopman, te Leeuwarden. F. A. Dalhuizen, win kelier, te Welnum (Olst). J. Lers, metselaar te Wormer, gem. Apeldoorn. 5 Maart. J. M. A. Ballintijn, broodfa brikant te Dordrecht. Ph. Bles, koopman te 's-Gravenhage. W. A. Krouwel, stukadoor te Tiel. Geëindigd: Door het verbindend wor den der uitdeelingslijsten, de faillisse menten van J. J. de Geus, koopman en winkelier te Zaltb'ommelH. van Roos malen, koopman in koloniale waren, te 's-Hertogenbosch. Opgeheven: de faillissementen van G. J. Huygens, koopman, te Utrecht; H. Hilhorst, diamantbewerker, te Amster dam, en C. van Mersbergen, vroeger te Rotterdam, thans te Almkerk. Failliet verklaard: 4 Maart. D. Berk hout, aannemer te Medemblik. M. Cobben Haberts, spekslager te Maas tricht. 5 Maart: Th. H. Krauss, te 's- Gravenhage. Geëindigd: de faillissementen van B. van der Burg, te 's-Gravenhage en mej. Chr. van der Burg, te 's-Gravenhage, door het verbindend worden der uit deelingslijsten. kunnen wij speciaal aanbevelen als: Prima Leidsche, Goudsche Alles prima kwaliteit tegen scherp concureerrende prijzen. Aanbevelend, EN - Woonplaats: Korte Begijnestraat. Werkplaats: Lahge Margarethastr. Waarom wil ik mijn witwerk uit sluitend verricht hebben door omdat hij het goedkoopst is; omdat zijn werk bijzonder mooi is; omdat het niet afgeeft. Esschilderstr. 2c of Kamperstr. 46. VAN ONZE blijkt, dat zij. hoewel per Kilo een weinig hooger in prijs dan andere gewone Boter- merken, Verkrijgbaar in pakjes van 1/2 Kilo, ft Fl. 1per 1/2 Kilo in de bekende Filialen en aan ons adres. Verzending per post voor rekening der ontvangers, aan onbe kenden tegen rembours. Vertegenwoordigd door Verhuurt Safe-Loketten van verschillende afmetingen in haar gepantserde en brandvrije kluis, Huurprijs van f 2.tot i 50. FRANS PERQUIN Bran dstoff enhan delaar, BLOOKER'S CACAO - IN Beveelt zich beleefd aan. HET BESTE ADRES VOOR IS BIJ tevens beëedigd Makelaar in alle vakken. GEDIPLOM. COIFFEUSE. - LEEGHWATERSTRAAT 19 - bij den Koninginneweg Speciale inriebting voor DAMES-HOOFDWASSCHINO. Extra Oude OUDE ROODE 1.0 PORTWIJN 1.2 OUDE WITTE 1.0 PORTWIJN 1.3 EXTRA OUDE ROODI PORTWIJN 1.44 en 1.8* EXTRA OUDE WUTT PORTWIJN ƒ1.80 en 2.2f netto contant. WIJ LEVEREN UIT SLUITEND ECHTE de den honger verre te houden, dan besteedde hij toch den avond uitslui- lend aan de muziek en de compositie. Hij gunde zich slechts weinige uren voor de nachtrust en ontzegde zich alle genoegens des levens, teneinde zoo spoedig mogelijk de som bijeen te heb ben, noodig om eenige zijner werken in druk te doen verschijnen. Zoo leidde hij een dubbel teven, zooals An- dré Leroy zulk een bestaan noemde. Doch de natuur laat zich niet dwin gen en hare wetten worden niet onge straft overtreden, degene die haar den i echtmatigen tol van slaap en voeding onthoudt, wordt het slachtoffer van hare wraak. Na korten tijd voelde Dufour zich vermoeid en zwak, zijn hoofd deed hem zeer, zijne slapen klopten. Hij schonk geen aandacht aan deze verontrustende verschijnselen en scheen niet te bemerken, dat zijne oo- gen met een koortsachtigen glans schit terden en steeds dieper in hunne kas sen wegzonken, dat zijne geheel ver magerde handen van zwakte begonnen te beven. Met een bijna bovenmen- schelijke inspanning en ijzeren wils kracht zette hij zijn arbeid voort, dag in dag uit, zes weken lang. Eens op een avond, zag Gaston zich echter ge noodzaakt plotseling zijn muzikale stu die te onderbreken. Als vonken vuur dansten de noten voor zijne oogen. De tafel begon te schommelen als stond zij in de hut van een schip. Gaston voelde zich onwel, eene doodelijke af gematheid overviel hem. Hij wilde op staan om zich het voorhoofd met frisch water te verkoelen, zijne voeten weigerden hem bijna den dienst. Het koude zweet brak hem uit en nauw had hij den tijd zich op het dicht- bijzijnde bed te werpen, of hij verloor het Bewustzijn. Den geheelen nacht wisselden koude rillingen met koorts achtige hitte af. De droge lippen waren als vuur, een onleschbare dorst, kwelde hem, smachtend zochten zij ne oogen de karaf met water, die steeds op zijne schrijftafel stond. Met eene inspanning, waartoe de koorts hem de noodige kracht verleende, sleepte hij er zich naar toe en dronk in lange teugen van het koude water. Toen viel hij weder op het bed terug. De ver schijnselen van een gevaarlijke hersen ontsteking vertoonden zich. De arme jongen lag hulpeloos en verlaten in zijn eenzame kamer te ijlen en te fantaseeren. Wie had hem de slapen met koude kompressen moeten verfrisschen, wie zijnen dorst met een koelen drank verkwikken? André Leroy was op reis, moeder Gandon, die heb zuchtige vrouw, die niet dan tegen ver goeding zijne verpleging op zich zou genomen hebben, klom slechts zelden naar de vijfde verdieping'. Eindelijk werden de huren, de fami lie Lambert, opmerkzaam en bezorgd, toen zij van den jongen kunstenaar niets meer hoorden of zagen. Gaarne had men aan zijne deur geklopt, als men maar gedurfd hadl Maar mijn- Iheer Dufour kon er zoo trotsch en ongenaakbaar uitzien; hij moest het eens als gebrek aan kieschheid be schouwen en zich beleedigd gevoelen, wanneer men wilde doordringen in het geheim zijner armoede. Toen Gabriëlle eens van een wan deling terugkeerde en haren vader bij het bestijgen der tx-appen behulpzaam was, keek zij met bezorgde blikken naar de gesloten deur van Gaston's vertrekken. Zij wilde voorbijgaan, doch een dof gereutel trof haar ooi en verschrikt stond zij stil. Snel een besluit nemend klopte zij aan, na van haren vader verlof te hebben bekomen, en vroeg met luider stemmen of buurman ziek was en hulp noodig had. Geen antwoord krijgende, opende zij de deur en ging binnen. Bij de duisternis die in het ver trek heerschte, kon zij niets onder scheiden, slechts een onregelmatige, stootende ademhaling klonk door de ruimte, nu en dan onderbroken door een pijnlijk gekreun. „Haal de lamp," riep Gahrielle hare jongere zuster toe en deze haastte zich het licht te halen. De heldere schijn der lamp belichtte nu hqt bleeke, uit gemergelde gezicht van den zieke, die met moeite naar adem hijgde. Een koud zweet parelde op zijn voorhoofd. Zijne kleurlooze handen bewogen zich krampachtig. „Arme, jonge man!" fluisterde Ga hrielle, „zoo te moeten sterven, zonder bijstand, zonder dokter, zonder pries ter!" Een oneindig medelijden maakte zich van haar goedig hart meester, en hare heldere oogen werden vochtig. Maar hier was snelle hulp en krachtig in grijpen geboden. Aanstonds zond zij hare twee zusters naar den dokter voor het lichaam en naar den genees meester voor den ziel. Met ernstigen blik stond de arts, na een lang onderzoek, aan het leger van onzen held. „Hier is niets meer te doen," zei- de hij eindelijk, de schouders opha lend. „De jonge man is verloren. Hij heeft nog slechts weinige uren te le ven." Had Gaston de schrikkelijke woor den, die zijn doodvonnis bevatten, ver staan? Men zou het vermoeden, want zijne oogen namen eene uitdrukking van ontzetting aan. Hermine weende. Etiennette voerde haar weg zij was nog te jong, om het vreeselijke schouwspel van een doodsstrijd bij te wonen. Gahrielle bleef met haar vader alleen bij het ziek bed achter. Biddend zonk het jonge meisje op de knieën, terwijl de pries ter de handelingen van zijn heilig ambt verrichtte, voor zoover dit in den be- wusteloozen toestand van den stervende mogelijk was. Van tijd tot tijd stond de barmhartige verpleegster op om den lijder eenige druppels van den ver sterkenden drank in te geven, dien de dokter als laatste middel had voorge schreven. Daarna begon zij wederom hardop te bidden tot God, dat Hij toch in zijn almacht helpen zou en het jonge, schoone leven zou sparen. En de Hemel verhoorde haar gebed. Tegen den morgen week de gewel dige koorts, de spanning in Gaston's trekken verdween, een lichte zucht ont snapte aan zijne lippen zijn hoofd viel vermoeid opzij en een weldoende slaap sloot zijne oogleden. Lang echter duurde het nog eer alle gevaar geweken en de buitengewone zwakte van den zieke overwonnen was. Acht dagen lang zweefde Gaston tus- schen leven en dood. De opofferende liefde van André Le roy, die van de reis was teruggekeerd en die zich inderdaad een waar vriend van Dufour toonde, wist, trouw ter zijde gestaan door Gahrielle, de levens vlam welke op het punt gestaan had uit te dooven, wederom aan te wak keren en nieuw voedsel te verschaf fen. Aan hunne vereende zorgen ge lukte het eindelijk de overwinning op de ziekte te behalen. Nu rustte de zieke in het warme, stille vertrek, en vond in een verkwikkenden slaap de genezing van al zijne kwalen. Het be wustzijn keerde terug, en op zekeren morgen, toen men Gaston nog steeds in de kluisters eener aanhoudende ver- dooving waande, greep hij plotseling de hand van Gahrielle en drukte die aan zijne lippen, terwijl een traan van dankbaarheid in zijne oogen blonk. .Van dat oogenblik af betrad juf frouw Lambert niet meer de kamer van den jongen kunstenaar, slechts de trou we vriend André Leroy bleef den zie ke de liefdediensten bewijzen waaraan zijn toestand nog steeds behoefte had. Ook Hermine verscheen vaak als ge zant van hare zuster aan het ziekbed en ondersteunde het liefdewerk var den barmhartigen Samaritaan, door al lerlei kleine attenties, welke zij op ver langen van Gahrielle den langzaam her stellende bewees. De kleine verklapte aan Gaston on der kinderlijk gebabbel het volgendi geheim: „Gahrielle zorgt er altijd voor dat de bouillon zoo krachtig mogelijk i> en ze heeft me gezegd, dat ik hel venster dikwijls moet openzetten om frissche lucht binnen te laten en dal ik de kamer netjes in orde moet hou den. En dat zij, als ik goed oppas en alles goed doe, wat ze zegt, mij iets moois zal vertellen. Wij houden allemaal veel van u. Vader zegt, dat uw talent voor de muziek even buiten gewoon is als dat van onzen oudsten broeder, die reeds lang gestorven is. O, wat zou ik blij zijn, als ik ook u broeder mocht noemen," Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 6