DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. Bedrogen. Waar het toe leidt. BUITENLAND. BINNENLAND. Kindta&tfoseisvMi 2f$*lü-33y Haarlem VRIJDAG 12 MAART 1909. 3g«e Jaargang No. 6837 ABORNEMENTPRUS: Bureaux van Redactie en Administratie: Intercommumiai ¥©i©fsossssuisaian©!* 1426. Algemeen overzicht. Verspreide Berichten; FEUILLETON. éêT NIEUWE HAARLEM8CHE COURANT Per 8 maande» voor Haarlemf 1,85 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (koen der gemeente) 1.88 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.80 Afzonderlijke inumnen ,0.08 'i PRIJS DER ARVERTENTIËK f Vrb 16 regelsf 8,60 (contantj f 0,50 5 Hike regel meer,0,16 Groots letters naar plaatsruimte. IKenstaanhiedingen 25 «ent per advertentie s contant. 1000 Alle betalende sbonaéi op dit blad, die in het beat «ener verzekeringepolis zijn, zijn volgens dCjbepaliigea op de polissen verweid, GULDEN bij levenslange onge schiktheid tot werken. 400 BULDEN faq overlijden. 310 GULDEN bij verlies van és» hand of vset. lil GVL9BK bi) verlies van éen esg. 100 GüLBBN bij verlies va» éen (ivuao. tegen ongelukken verzekerd voor GULDMN bij verlies van één wijsvinger. 60 15 GULDEN bi) verlies van éen anderen riDger. De nitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Ocean", Bijkantoor voor Haarlem, Nieuwe Gracht 11. We hebben gistereD verteld van de «xeuwste heldendaad, die citoyen Pateud heeft uitgehaald in Parijs. Omdat hij door den directeur van het hotel Continental, een der eerste hotels van Parijs, niet dade lijk werd ontvangen toen hij zich liet aandienen, beval hij aan de electri- «tieite-werklieden in het hotel, ter stond den arbeid neer te leggen. En deze, aan den secretaris van hmn vaksyndicaat blindelings ge hoorzamend, staakten.... Op die manier dwong citoyen Pataud den directeur, hem te ont vangen, en tevens ordonneerde hij, eenmaal de baas zjjnde, in de gauwigheid even een vermeerdering van salaris voor het electriciteits- personeel. Dat is de nieuwste tactiek der revolutionairen. In Frankrijk is men dus, na al de revoluties die dat land heeft doorgemaakt, en met al de „zege ningen" van een radieaal-eocialis- «isch kabinet, nuzóórer gekomen, dat de vrijheid van arbeid eenvoudig afhangt van het bon plaisirder syndicaats-bestuurders. Tan den wil van een willekeuri ger» meneer gaat het voortaan af hangen, of de een of andere indus trie zal kunnen doorgaan, of niet. En deze meneer kan aldus de ernstigste schade berokkenen, niet alleenaan de patroons en werkgevers, niet alleen aan de clientèle, maar ook aan alle arbeiders die in de zelfde industrie werken, zonder dat noch hij, noch het syndicaat dat bestuurt, eenige strafbare verantwoordelij kheid draagt Daarheen dan leidt de socialisti sche organisatie der vaksyndicaten Naar de verwaarloozing der werklieden-plichten, naar een volko men gemis aan besef van zedelijke verantwoordelijkheid, naar een on draaglijke tyrannie van de volks menners. Wij hebben in de dagen der groot» spoorwegstaking hetzelfde spelletje hier in het land geprobeerd gezien. Maar dank zij Dr. Kuyper, is dat toen mislukt. In Frankrijk evenwel, waar het anti-clericalisme den scepter zwaait, «u waar de kerkvervolgers, die de bondgenooten zijn der socialisten en anarchisten, hun vriendjes hebben ie ontzien, heersent deze onduldbare tjrramnio der socialistische vaksyn- dicaten oppermachtig, en het is er alsof 't zoo hoort! Het collectief contract, door de eiectrieifceits-arbeiders in Parijs ge sloten, wordt er zonder eenig ge moedsbezwaar verbroken, alleen omdat citoyen Pataud 't beveelt En niet alleen dat dit ongestraft blijft, dat er geen geldelijke sanctie op is, of althans dat men de boete niet durft te heffen, beangst voor verdere tyrannie, ook de moreele sanctie, hot. besef van inoreele ver antwoordelijkheid eenerzjjds, en de verontwaardiging van het publiek anderzijds, ontbreken daar geheel men is er door de wol geverfd, en beschouwt die tyrannie der vak syndicaten als iets natuurlijks, met Fransche luchthartigheid als iets komieks, als een wolkome bron van aardigheden voor de geïllustreerde spotbladen Daarheen leidt bet socialisme! Onder voorwensel, de „tyrannie" der werkgevers te doen verdwenen en de werklieden vrij te maken, voert het tet de tyrannie der vak syndicaten. Een tyrannie die henderimaal erger is! Omdat de socialistische leiders der vaksyndieaten in des regel niet méér maatschappelijk verantwoordelijkheidsgevoel hebben van deze meneer Pataud, omdat deze tyrannie op de meeat brutale wij ze steeds directe schade berokkent aan industrie, aan patroons, aan werklieden en cliëntele, kortom aan héél de maatschappij! „Ce n'était pas la peine de faire tant de révolations pour en arriver 1&," moet een Amerikaan gezegd hebben, toen hjj door de gebeurte nis in 't hotel Continental werd overvallen „hebben ze daarvoor in Frankrijk zooveel revoluties ge maakt?" zeide deze man der demo cratie. Inderdaad: men ziet hier helder en duidelijk, waartoe een teugelloos- voorthollende arbeidersbeweging onder leiding van socialistische en anarchistische volksmenners ten slotte krengt Voor onze arbeiders, die nog zeo dikwijls aan z. g. „neutraleof ook aan geprononceerd-op-het-gebied- van-den-klaesenstrijd-staande vakor ganisaties hun belangen toevertrou wen, is eene zeer treffelijke les uit deze geschiedenis te putten! DE ITALIAANSCHK VERKIE ZINGEN. Ko,g een woordje o.ver de I.ta- liaaiuseihe verkiezingen. Zooals we eergisteren al zeiden, toen we spraken over het op den voorgrond schuiven der antithese: de liberale en „neutrale" kranten doen him beet om de uitslag der Italiaansche verkiezingen vo.or te «tellen als een „nederlaag: voor het tVatioaan." Men zje er de „neutrale" StadK-pditie van gisteren maar eene pp na fliVjat is daarvan aan Dat moeten we nog eens precies uiteenzetten. De Katholieken deden in hoofd taak niet mede aan de verkiezin gen. Alleen in sommige districten was. het hun vergund deel te nemen aan de stemmingdaar waar de Katho lieke stemmen den uitslag konden doen veranderen, en de verkiezing; van een mac on of socialist: kopden tegenhouden. i Natuurlijk is deze tactiek niet overal gelukt, i Het is niet overal mogelijk ge bleken, de Katholieken te bewegen, unaniem! gehoor te geven aan het wachtwoord der leaders, dat in de verschillende districten zéér uiteen laep- iMet name te Rome, waar in drie van de zes distrieten het „non expe- dat" was opgeheven, zijn de Katho lieken niet kunnen bewogen worden, allen precies te stemtaen zoo als de leiders wilden. .Dp jRlomenisehe correspondent van „De .Tijd" geeft op voortreffelijke wijze .de reden daarvan aan: Hij Kegt öj. m.„men verge te niet, dat gedurende ruimi 30 jaren het Katho lieke kiezerscorps op politiek ter rein buiten gevecht was gesteld en daarom nog heel wat oefening moet doormaken, alvorens het in geslo ten kolonne's tegen den vijand kan opmarcheeren. Ook houde men in 't oog, dat hunne bondgenootende gematigde liberalen, niets1 anders zijn dan een afgeleefde en afgeta kelde partij, wier bestaan nog; wordt gerekt door den onverwaehten steun der- Katholieken, maar die op zich zelf genomen geen toekomst meer heeft. Zoolang deze verouderde partij, niet veel knappe aanvoerders, doch zonder manschappen, nuttige diensten bewijst als weerstand tegen het allerwegen veldwinnend socia lisme en zoolang het Katholieke kiezerscorps niet behoorlijk georga niseerd is, om zelfstandig op te tre den, schijnt dit tijdelijke bondgenoot schap wel opportuun. Maar pp den duur moet en zal het andersom wor den een eigen nationale partij, steunend pp de Katholieke begin selen, waarbij zich ieder kan aan sluiten, die mede wil opkomen voor de heiLige goederen van waarheid, vrijheid, en recht.." Met deze laatste woorden geeft „.Romanus" te kennen, dat hij den' tijd ziet komen dat het „non ex- pedit" geheel wordt opgeheven. LWfij' kunnen dat niet beoordeelen' Evenwel schijnt het ons toe, wat voorbarig! te zijn als. men nü al gaat spreken van een „Katholieke jC.en- trumspartij" in Italië! Om tal van redenen is het daar nog zeer ver vanaf! Een en ander is echter duidelijk genoeg, dunkt ons, om1 aan te top- nen, dat de liberale en „neutrale" 'kranten, zpoais de >Stads-Editie, die in hun onwetendheid praten' van een „nederlaag van het Vatioaan", den .bal geheel en al misslaan! VREDE IN HET OOSTEN. De pols van de diplomatieke ver houdingen isde beer». En de beurs, de effectenbeurs wel te verstaan, houdt aich goed na de Servische nota die we gisteren be spraken, ja ze loopt zelfs omhoog. Dèt is dus een teeken dat er geen gevaar schuilt, en dat men in diplo matieke kringen Servië's booge borst en schetterende taal opneemt met een kalm gezicht. 't Zal nu uitloopen op een bandele- en tarieveaoorlog, wanneer alle tee kenen niet bedriegen. Reeds heeft minister Wekerlé, de Hongaarsebe premier, in het Hon- gaarsche parlement medegedeeld, dat hij het ontwerp voer het handelsverdrag met Servië teruggetrokken heeft In politieke kringen wordt deze maatregel als een duidelijke demon stratie tegen Servië opgevat Ook in het parlement denkt men er zoo over. De mededeeling van Wékerlé ont lokte namelijk den uitroep: „Dat is de juiste manier van handelen; wij doen Servië geen concessies." Maar daar zal het wel bij blijven. Rusland, zoe is de algemeene indruk Rusland wil geen oorlog, omdat het niet kan, en militair-ge- sproken, machteloos is. Iswolski poogt nu wel von Aehrenthal te plagen en te prikkelen en zal hem op de con ferentie, als hij die er door kan krij gen, zeker wel allerlei poetsen willen bakken, maar dat is bijzaak. Hoofdzaak is het behoud van den vrede. Wat echter die conferentie aangaat, Oostenrijk heeft principieel niets tegen een conferentie. Maar voorwaardelijk. Servië moet vooraf aan de regeering der monarchie mededeelen, dat het geen aanspraak maken zal op gebieds uitbreiding, en dat het met Oosten- rij k-Hongarije goede betrekkingen wenscht te onderhouden, daar houdt naen zich te Weenen vast kan 1 En daarnaast wil de monarchie de zekerheid hebben, dat over de vol dongen feiten niet gediscussieerd aal worden, dat dus de overeenkomsten tusschen Oostenrijk en Turkije, tus- schen Turkije en Bulgarije, eenvoudig zullen worden geregistreerd. De conferentie kan spreken over de Servische vragen, die van algemeene Suropeesche beteekenis zijn, maar niet over Oostenrijk's particuliere overeen komsten met Servië. Of er dus van die heele conferentie noc wat komtn zal, is zeer de vraag I Servië zal er natuurlijk op blijven aandringen, maar Oostenrijk hondt zich schrap! Trouwens: toen gisteren de Ser- visebe gezant te Weenen de nota aan von Aerenthal overhandigde, moet bij lang niet malsch zijn ontvangen. Volgens de „Zeik1 deelde Aerenthal den gezant mede, dat Ooetenrijk-Hon- garije een antwoord verwachtte op den door graaf' Forgach gedanenstap en dat, indien dit antwoord niet bin nen den tijd van tien dagen is ont vangen, de Oostenrijksch-flongaarsche regeering opnieuw zou optreden om op een stelliger toon Oostenrijk's stand punt uiteen te zetten! EKANSCHE MANIEREN. We hebben gisteren gemeld, dat de Fransche Kamer met een groote meerderheid een uiterst gewichtige be lastinghervorming beeft aangenomen: de invoering van een inkomstenbe lasting over heel bet Rijk. Men zou nu meenen, en in elk beschaafd land zou dat het geval zijn dat deze ingrijpende hervorming met den meesten ernst was voorbereid, overwogen en aangenomen. Want de aanneming dezer belasting is zonder eenige twijfel een votum, dat, zoo de Fransche Kamer gevoel van waardigheid en zelfvertrouwen bad of zelfs maar de* schijn wilde geven van voor haar taak berekend te zijn had moeten beteekenen „ziehier een ontwerp over een van de gewichtigste onderwerpen van lands- bestuur; wij hebben naar onze beste krachten gewerkt; wij geven u hier een aannemelijk en nattig werk, waarvan wij de verantwoordelijkheid op ons nemen." Eilieve, ais u dat denkt, dan kent u het peil van de tegenwoordige Fran sche Kamer en haar anti-olericaale, radic'aal-sotoalistische meerderheid niet! De liberale: briefschrijver van de liberale „NI Rl ,Ct,", iemand die waarlijk niet aal verdacht worden van gebrek aan sympathie voor Clé- menceau's, regeering, zegt dat deze stemming was: „een jammerlijke, kinderachtige manifestatie die zeg gen wilde en waarbij men zelfs bijna SSeideCVVjj hebben nu ruim' een jaar met dit ontwerp voortgesukkeld wij weten niet recht wat het is; velen van ons achten het vol ge breken maar werkelijk, wat kunnen we anders doen dan er nu maar voor stemmen! Daarmee is het immers gelukkig nog niet wet, maar gaat naar den Senaat. lWü stemmen dus wel het ontwerp, maar dat wil en kel zeggen wij bieden het den Se naat ter overweging aan met het verzoek het goed te overwegen, en het vooral te verbeteren. Zulk een oordeel uit liberalen mond over een der meest gewichtige hervormingen die in Frankrijk ooit rijn genomenB Frankrijk desorganiseert in alle opzichten, dat blijkt alweer duide lijk pok uit deze geschiedenis. Trouwens^ ook uit allerlei an dere; i ,Te Toulon valt hl v. dezer da gen iets voor, dat óók al erop wijst koe de orde en de tucht uiteen vallen in dit antielenoale, eofcaa- listisch-geregeerde land. Daar is een openlijk verget van soldaten uitgebroken, de meest ele mentaire regelen der militair* tucht worden er in den wind gesla gen, en de officieren hebben de hao den vol om een algemeene muiterij te beletten. Generaal Ferron, die er het bevel voert, treedt er zeer streng op: hü heeft, omdat deze muiterij niet voor komen is, reeds-een groot aantal arreststraffen aan officieren opge legd. Maar hij heeft de muiterij nog niet onder den duim Reuter seint h. v.Gisterenavond keerde de gene raal naar de kazerne terug, om te weten te komen wie de plegers va* de begane ongepastheden rijn. Daar de wachtpost niet de verschuldigde eerbewijizfen verrichtte, deelde de ge neraal nog meer straffen uit", Da,t teekent! Ongelukkig Frankrijk intusschen, dat door de godsdienstlooshehd, dooi' den godsdiensthaat en den groei der socialistische. antimilitairistisch* en anarchistische leeringen steeds meer naar den ondergang neigt! Dreyfus is sederl eenigen tijd aan het procedeeren tegen een paar Pa- rijsche bladen die hem voor verra der hebben uitgemaakt. Hij cischte geen beetje! 200.000 frank scha devergoeding wegens b'eleediging. De rechtbank heeft zich echter incompetent verklaard en Dreyfus veroordeeld tot de kosten van het proces. De rechtbank overwoog, dat hetgeen deze bladen over Dreyfus hebben gezegd niet valt on der het wettelijk begrip „beleediging". Een goede maatregel. Door de Ja- pansche regeering is, volgens een tele gram uit Tokio, de verspreiding verbo den der werken van Tolstoi, „omdat zij de jeugd demoraliseeren". Vroeger is het vuile geschrijf van Zola óók ver boden. Die Japanners weten hel wel ze zijn gladder dan wijl Weer aardbeving. Uit Cittano- vo (Reggio Calabrië) seint Reuter dato gisteren: Hedenmorgen is hier een ster ke aardschok, voorafgegaan door ge- -rommei, waargenomen. Er is eenige schade door aangericht; de bevolking werd opgeschrikt. Uit de Staats-Courant. De gewone audiëntie van den mi- nieter van justitie zal Maandag niet plaats hebben. Provinciale Staten van N oord-Holland. Bij de gisteren te Amsterdam ge houden stemming ter verkiezing van een lid der Provinciale Staten, district VI (vaeature-Sassen) werden uitge bracht 2577 geldige stemmen. 12.) De componist moest hier voor den muziakieeraar wijken. Toen was de ♦afesettende ramp der blindheid geko men en had hem ten eenenmale tot werkeloosheid gedoemd. Langen tijd was hij ontroostbaar geweest, doch langzamerhand wist hij zich in zijn te schikken en zijn genoegen te vinden in het stille bescheiden geluk, dat hem in den kring van zijn huis- •gsnooten werd geboden. Gaston beschouwde met welgevallen het vriendelijke tooneel, dat zich aan blikken voordeed: rondom de groote tafel, waarop boeken, schrijf gereedschap en werkmandjes, zaten de tjünderen bij de lamp te arbeiden, de meisjes hanteerden vlijtig de naald, de heide blondgelokte studenten waren be zig hun Latijnsch werk af te maken. Etiennette wikkelde eene streng roo- <U zijde lot een kluwen, Gabrielle bor duurde met vaardige hand de schoon ste bloemen op een prachtig kleed van sa tij». André Leroy zat op zijne ge wone plaats en liet zijne blikken rus- tam op de lieve borduurster, wier rein voorhoofd omlijst werd door een over vloed van kastanjebruine lokken, wier sprekende ocjsn thans c,v.nk:.ïu\.;l werden door de lange, zijdeachtige wimpers, hij bewonderde de slanke ge stalte, de vlugge vingeren, kortom, al het schoone, dat een verliefde nooit moede wordt te beschouwen. Maar zijne lippen zwegen en ook zijne oo- gen verdwenen onder hunne leden, zoo dra hij meende, dat men op hem lette. Waartoe diende het, eene genegenheid te verraden, die toch nooit op eenige wederliefde mocht rekenen? Wie gaf hem, den gebochelde, die iedereen ten spot diende, het recht zijne oogen op te heffen tot de schoone Gabrielle? Arme André, hij kwelde zich met ja- Ioersche en bittere gedachten, die hij niemand zou durven openbaren, ter wijl de blinde voor het huisorgel plaats genomen hebbende, geheel den vrede zijner ziel uitte in zijne muzikale fan tasieën. „Nu is het de beurt aan u, waarde buurman," zeide de organist lachend tot Dufour, terwijl hij met de hand op het harmonium wees. Gaston voelde, hoe eene gewijde stemming over hem kwam. Het kwam hem voor als had er tijdens zijne ziek te een algeheele omkeer in zijn binnen ste plaats gehad, 't was hem als had zijn genie vleugelen gekregen. Zijne trekken waren verhelderd, zijne oo gen blikten als in oneindige verten. Hij dacht een oogenblik na en legde dan zyne lange slanke viDgeren op de ivoren toetsen van het instrument. Eerst liet hij eene pastorale hoe- dichters met een overvloed van klan ken te illustreeren. De tonen schenen te juichen, te zuchten, te weenen, zij schenen zich als parelen tot een snoer te rijgen, te fonkelen en te schitte ren. Dufour legde geheel zijne ziel in zijn spel, hij bedwelmde zijne toe hoorders, hij ontvoerde hen aan het aardsche. °t Was als een waterval van kristallen klanken die uit zijn vingers neerritselden, als het zachte murme len eener zilveren beek, als het ge kweel der vogelen, als het gesuis van den Zephir in de takken der boomen. Dan wederom bruisten de nccoorden der melodie met machtig geweld op om plotseling in een zacht wegster venden zucht te eindigen. Een oogenblik hield Gasten op om daarna met zijn sympathieke slem eene lieve melodie te improviseeren op een lied, dat zijn ontstaan te danken had aan André Leroy's dichtergeest. Het was een wiegelied,, een van die een voudige wijsjes, waarmede eene moe der haar kind in slaap zingt. Onder zijne begaafde vingeren werd het tot het lied van eenen Engel, die met zijn hemelsche muziek een groote mensche- lijke smart tracht te lenigen. Gabrielle lufsterde met stille aandacht toe, tot in het diepste harer ziel geroerd, ge heel onder den indruk van het heerlijke spel en het aandoenlijke lied. Dit Wiegelied had André Leroy aan haar opgedragen, doch eerst nu voelde zjj de geheele schoonheid van hef gedicht schoone, vloeiende verzen, die zich zoo gemakkelijk naar de maat der melo die voegde, of waren het de heerlijke klanken der muziek, die zoo innig lot hare ziel spraken? Met gevouwen handen zat zij daar- neer, als in een ver droomenland rond dolende, het oog onafgewend op het van edele begeestering gloeiende aange zicht des jongen toonkunstenaars geves tigd. Gaarne had zij den kostbaren tijd doen stilstaan om steeds verder te droomen in de betoovering van het oogenblik, zij, Gabrielle, die anders zulk een nuchtere beschouwing van het leven er op nahield en nooit tijd tot droomen had. En nog iemand luisterde met al zijne opmerkzaamheid: André Leroy. Het hoofd op de hand steunende, had hij de oogen gesloten. Hij kon den aanblik van Gabrielle niet verdragen, die onbe wust geheel hare ziel aan hem ontslui erde. „Het kon niet uitblijven 1" zuchtte de arme dichter. „Was het vandaag niet, dan zou hef toch morgen gebeu ren, wat maakt dat uit? Kan men de bloem beletten zich voor het licht te ontsluiten? Leef voort in de schaduw, gij arme misdeelde, gij mist het recht u op te werpen tot een hinderpaal tus schen dat jonge menschenkind en haar geluk". André beminde Gabrielle, hjj bemin de ze met al die vurige liefde, waar aan zijn harf te snidde» van zijne gevoelde, doch het jonge meisje had geen vermoeden van de stormachtige gevoelens, die in zijne ziel woelden, zij wist niet, dat hij met haren zoe ten, vriendelijken lach niet tevreden kon zijn. De arme gebrekkige kon het nief langer aanzien, hoe haar gelaat straal de van zoete verrukking. Onbemerkt sloop hij de kamer uit en ontevre den op zich zelf en op de geheele wereld zocht hij zijn eigen woning op. De oude organist was ook vol be wondering voor Gaston's spel. „Bravo, bravo!" riep hij uil, toen Dufour zijn plaats voor het harmo nium had verlaten. „Hoe durfde ik het wagen u daar juist mijn raadgevin gen op te dringen, terwijl ik in u mijn meester moet erkennen.... Welk een volheid van toon, welk een mach tig, diep gevoel weet gij in uw spel te leggen! O, gij zult zeker succes hebben en veel roem inoogsten, »og vóór dat er één zilveren haar zich tus schen uwe bruine lokken mengt. Slechts moed en volharding! Arbeid zonder ophouden en wees ei steeds op uit uwe bekwaamheid te vermeer deren, dan kan het succes niet uitble ven, dan moet gij, gelukkige, onder de groote meesters der toonkunst gere kend worden. Doch dal is toekomst muziek, laat ons voorloopig over het tegenwoordige spreken. Gij heBt drin gend Behoefte aan ontspanning, mijn beste mijnheer Du for r, en doerom sief buiten te gaan. Ik heb in de Voge zen een klein, maar allerliefst land goed liggen. Het is een huisje van gewone rooden baksteen, door machti ge boomen overschaduwd en met een grooten tuin er bij. Aan dat kleine stukje wereld bén ik gehecht. En als het verlangen naar rust over mq komi, dan ben ik God dankbaar, dat daar in de verfe dat kleine verborgen para dijs mij vriendelijk wenkt, waar de rozen in den tuin voor mij bloeien en geuren en waar mijn voet als lief- koozend de donzige grasvelden drukt, die mij eens als kind in onbezorgde vroolijkheid zagen spelen. Ik hek heim wee naar dat oord. André^ Leroy is eiken zomer onze trouwe reisgezel. Niet waar, André Verwonderd op zijne vraag geen ant woord te bekomen, vroeg de blinde: „Waar is onze dichter geWevsn?'" „Hij is heengegaan," zeide Hetmine, „heeft n Mam dé kamer niet hoorea vsrlate»*' (Wrrdt re volgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 1