DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. Zaterdagavoödpraatjes. %initerbui&wm£ 2S«31-33, HaaHem *UlTftNLANt>. BINNENLAND. ZAT&RDAC 13 MAART «909. 33s*® Jaargang No. 6838 Bureaux van Redactie en Administratie: IntercommuMaD Telefoonnummer1 1426. Pit nummer bestaat uit uijf bladen, iu. o. de Of ficiéél e Kerk lijst en het Geïllustreerd Zondags blad in 16 bladzijden. EERSTE BLAD. Woestduin. >i< Droeve dwaling. Algemeen overzicht. Verspreide Berichten. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ABONMEMENTRRMS: Per S maanden voor Haarlemf 1,85 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.80 Afxonderljjke nummers 0,03 PRIJS DER ADVERTENTIÊN Van 1—6 regelsf0,60 (contant) 10,50 Elke regel meerOJ'J Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie contant. Alle betalende abonnes op dit blad, die in het bezit eener verzekeringspolis zijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor: GULDEN bij levenslange onge schiktheid tot werken. 410 GULDEN bij overlijden. 310 GULDEN bij verlies van éen hand of voet. 150 GULDEN hij verlies van éen oog. 10 GULDEN bji verlies van éen dRim. GULDEN bij verlies van één wijsvinger. 15 GULDEN b* verlies van éen anderen ▼inger. De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Ocean", Bijkantoor voor Haarlem, Nieuwe Gracht 11. Burgemeester en (Wethouders van Bloemendaal hebben ia de ,Woest- iuinmak voet bij stuk gehouden, ■ïaar men in ons blad uitvoerig beeft kunnen lezen. En het verhaal, dat in de andere stedelijke bladen de ronde deed, als feouden „de liberale en de kathoi- üeke raadsleden" te vinden zijn ge weest voor een vergelijk, om de ren nen nog één jaar op Zondag toe te laten, is gebleken geheel uit de lucht gegrepen te zijn. Zoo,als we trouwens, wat d e katholieke raadsleden betreft, al dadelijk hebben gezégd. Nu zal zoo, meldt „De Tele graaf", die blijkbaar op Woestduin goede relaties beeft in 's hemels1 naam maar op de Zaterdagen wor den gerend en gespeeld. De reden, dat men nu op de Za terdagen deze rennen zal houden, wordt in dat blad zóó royaal me degedeeld, dat we ér even de aan dacht op moeten vestigen. „Op vele kantoren in ons land is het al gebruik, vooral 's zomers, Zaterdagsmiddags te sluiten" zegt het blad. Dus daarom! is die dag zoo ge schikt. Kan het cynischer Dé kantoorheeren, patroons en bedienden uit Amsterdam, hebben '«Zaterdags de beste gelegenheid om op Wioostduin te komen dobbe len. Wie sprak er ook weer over de noodzakelijkheid van zulke rennen, „ter verbetering van het paarden ras" Of doen de kantoorheeren uit 'Amsterdam daar op bun vrije Za terdagmiddagen aan en verder afdwalen, en helaas steeds duidelijker toonen, dat de naam „Oud-Katholiek" spoedig voor ieder onpartijdig beoordeelaar niet anders meer wezen kan dan de aanduiding, dat zij Katholiek zijn geweest... Voor onze propagandaclub is mis schien met dat boekje in Oud-Ka tholieke kringen, die de waarheid willen, véél goeds te doen! Wij vestigen de aandacht op een swtikel, dat onder ons „Kerknieuws" iv het Tweede Blad van heden is opgenomen, en dat handelt over een bisschopswijding bij de Oud-Katho lieken. Dat artikel bespreekt een boekje, onlangs verschenen, en dat waard is gekend en gelezen te 'worden door velen, De droeve dwaling, waarin zoo- velen onzer Oud-Katholieke (Janse nistische) landgenooten verkeeren, de dwaling waarin zij gesterkt wor den door hunne geestelijken, komt door dat boekje in een bizonder licht. Want duidelijk blijkt daaruit, dat de herders der Oud-Katholieke ge msenten in ons vaderland al verder SI VIS PACEM, PARA BELLUM Of dat spreekwoord, dat al uit den oud-Romeinschen tijd dagtee- kent: „als gij den vrede wilt, rust u dan zoo sterk mogelijk uit ten strijdeof dat spreekwoord nu juist .Waar en oprecht is, daarover zullen we niet redetwisten. Maar één drug is het: 't is een groote troost in dezfe dagen. Ken troost voor de vredesvrienden. Want van alle kanten komen de berichten van krijgstoerustingen, van oorlogsmaatregelen, van ver sterking en voorzorgen. iWe zullen maar hopen, dat dit alles gebeurt pm wille van den vrede I 't Is overigens wel kras:: voor eerst is Jftusl an d zich aan het wa penen: van de Oostenrijks,cih-K,ussi- sche grens komen berichten, dat de regimenten daar op oorlogssterkte en in oorlogstoerusting zijn ge brachtdat bevolen is alle offici- eele stukken in te pakken en gereed te houden ter verzending, en dat de commandeerende generaals nie mand eenig verlof toesta,an. Nu wordt daar weliswaar bijge voegd, dat de officieren ontevreden zijn en zeggen dat die heele mobi lisatie een onding is, dat er toch niets van belang zal komen, epz. Doch dat doet aan de ernst der za ken niets af. Naast Rusland Wapent zich nog maar steeds de vriend en bondgenoot Servië. Uit Belgrado hooren we dat de „derde lichting", zooiets als vroe ger de schutterij bij ons, met ge weren en scherpe patronen is ge wapend, een maatregel die heel bui tengewoon is,! Dat zou geschied zijn omdat men daarmede voor Belgrado een burgerwacht wil vormen, voor het geval het plan wordt uitgevoerd om de troepen uit de stad terug te trekken; tevens beoogt men er een betooging tegen Oostenrijk-Hopga- rije mee. Over t algemeen ziet men te Bel grado,, ondanks de vredelievende verklaringen der Servische regee ring niet met vertrouwen de toe komst in, maar rekent nog altijd op de mogelijkheid van een oorlog en houdt ook een opstand voor niet onmogelijk, als de regeering daar niet spoedig maatregelen tegen neemt. O o s t e n r ij k, dat weet men, staat nog altijd tot aap de tanden toe gewapend. Dat voor zjoofver den Balkan be treft. i In overig Europa is de wapening al even druk.: Frankrijk heeft, zooals bekend is, een minister van marine, die niet aflaat van zijn zeer belangrijke eischen, ten einde de Eransche vloot te reor- ganiseeren. We hooren nu, dat vandaag de ministerraad deze kwestie moet door hakken, en naar het schijnt krijgt de minister van marine voor een groot deel zijn zin. Ook déór dus eerlang groote krijgstoerustingen 1 In Engeland gaat het al even eens: de oorlogsbegrooting 1909.10 is er weer een 30 millioen guldens hooger dan het vorige jaar, terwijl de aanbouw van alweer nieuwe schepen ruim 12 millioen guldens meer zal kosten. Voorziening is getroffen voor het op stapel zeiten van 4 Dreadnoughts, 6 beschermde kruisers, 20 torpedo jagers en een aantal onderzeesche booten tot ®en bedrag van 500,000 pond sterling! Twee Dreadnoughts zullen in Juli op stapel gezet worden in plaats van op het einde van dit jaar, zooals ge woonlijk en twee in November. Haast is er dus bij En de minister van marine voegde bij zijn begrooting nog deze merk waardige woorden: Het zou in d«n loop van het jaar kunnen blijken, dat bjet noodzakelijk ia voorbereidingen te treffen om een snellen bouw van nog vier groote gepantserde schepen. Om die reden vroeg de minister het parlement machtiging om van tevoren de noodige bevelen te geven, die het mogelijk zullen maken die schepen 1 Aprii 1910 op stapel te zetten om dan in Maart 1912 gereed te zijn. overal dus maar oorlogstosbereid- selen Is dat alleen om wille des vredes? We hopen het! OP DEN BALKAN. De Servische nota, die de Servische eischen aan de groote mogendheden rmvoyeert, is te Weenen begrijpelijker wijze nu niet zoo gunstig ontvangen. W#1 is er geen oorlogsgevaar op het oegenblik, maar behagelijk voelt men zich toch niet. Een renvoyeeren aan de mogendheden, zoo redeneert men te Weenen, is blijk baar een endossement aan de Euro peesche „conferentie". Nu ia echter een conferentie, waar voor de Bosnische aangelegenheid in den oogenschijnlijk door Servië ver langden vortn, cl. in den vorm van een nog niet opgelost vraagstuk, ge bracht zou moeten worden, voor Oos tenrijk ondenkbaar of althans onaan nemelijk, De Bosnische aangelegenheid is door de overeenkomst met Turkije mate rieel geregeld, en de betrokken mó gendheden, die het feit der inlijving nooit hebben geloochend, zullen niet de beslissing moeten nemen die Servië wenscht, maar zich slechts over de form eel e bekrachtiging van de staats rechtelijke handeling die voltrokken is, hebben uit te spreken. Daarom is het volgens de Oosten- rijksche diplomatic niet goed te begrij pen, waarom Servië de waarde van zijn besluit om van territoriale eischen af te zien, door een ontwijkend be roep op de betrokken mogendheden vermindert. Afgescheiden van dit punt ie echter de algemeene indruk, dien men te Weenen heeft ontvangen van de nota,|dat er, ondanks de onduidelijke en ontwijkende taal, altijd nog iets van den goeden wil van de Servische regeering in te bespeuren is en dat z^j wellicht als het begin van een gesprek was gedacht. Uitgemaakt is de zaak inmiddels niet, en de Oos tenrijksche regeering blijft nog altijd afwachten, wat Servië op de gedane bepaalde vragen zal antwoorden. Dat antwoord zal, naar het heet, n. s. Dinsdag verschijnen. De Steinlieil-affaire. Het verzoek van de weduwe Steinheil tot voorloopi- ge invrijheidsstelling is door den rech ter van instructie algewezen en de ver dediging heeft verklaard hiertegen geen verzet te zullen aanteekenen. Er moe ten weer leelijke dingen voor het vrouwmensch zijn aan het licht geko men. Oasfro zal op 26 dezer van Bor deaux met de „Guadeloupe" naar Zuid- Amerika terugkeeren. Direct naar Ve nezuela"? Dat denkt men niet, maar wel gelooft men dat hij een revolutie zal pogen te verwekken. Men is alge meen te Caracas van meening, dat Castro volstrekt geen geld heeft ge deponeerd bij Europeesche banken en dat hij niet meer dan 200.000 dollar mede op reis heeft genomen. Immers hij had vóór zijn vertrek niet het min ste van zijn vele bezittingen te gelde gemaakt. In de Vereenigde Stalen loo- pen nu geruchten, dat Castro geheime onderhandelingen heeft aangeknoopt door middel van agenten, met de repu blieken van Zuid -en Midden-Amerika en wel in de eerste plaats met presi dent Zelaya van Nicaragua. Mocht Castro van uit een Midden-Amerikaan- sche haven een expeditie ondernemen naar Venezuela, dan staat het vast, zegt de „Herald", dat hij in staat zal zijn een leger op de been te brengen, want er is nog een machtige Castro-partij in Venezuela. De bladen te Caracas drin gen er op aan, dat generaal Garcia, een van Castro's vroegere vrienden, ontslagen zal worden als president van Falcon, daar men vast overtuigd schijnt te zijn dat Castro te Falcon zal lan den. Generaal Garcia heeft echter ver klaard, dat hij getrouw zal blijven aan president Gomez en Castro gevangen nemen, als deze het mocht wagen in den staat, dien hij bestuurt, te landen. Ho fanti-milifarismo in Frankrijk. Te Limoges hebben anti-militaristen gepoogd met een bom de kazerne in de luchtt e doen springen. Niemand werd gewond, maar de kazerne is halt ver nield. Daders onbekend. Mijnongeluk in Spanje. Te Rei- nosa, in de provincie Santander, heeft een ernstige mijngasontploffing in de kolenmijn Parruelo plaats gehad, toen alle werklieden waren afgedaald. Tot dusver telt men 4 idooden en 11 gewon den. - Kardinaal Mercier en de katho lieke pers. Kardinaal Mercier, Aarts bisschop van Mechelen, verblijft, naar we reeds meldden, thans te Rome. Daar werd hij geïnterviewd door de „Cor- riere d'Italia" over de katholieke partij in België. De Kardinaal, die de ver langde inlichtingen gaf, hield een lof rede op de bewonderenswaardige orga nisatie van de Belgische katholieke pers, aan welker ontwikkeling de ka tholieke partij al hare krachten be steedt. „Ik, Aartsbisschop," zoo besloot kar dinaal Mercier, „ik zou den bouw van een kerk, indien 'dit noodig was, uit stellen om mede te werken tot het stichten van een katholiek dagblad." Hofberichten. De tweede avondpartij, die H. M. de Koningin-Moeder ten Haren paleize gaf, werd bezocht door Z. K. H. Prin» Hendrik, die te 9i/a uur ODder de gasten verscheen; door versohillende leden van het diplomatieke korps en huDne dames; eenige mintsters, departements bestuurders; den commissaris der Ko ningin; tal van leden der hof houding en vele officieren van de marine en het leger. H. M. de Koningin-Moeder bracht gisterochtend een bezoek aan de ten toonstelling van werken van den kunstschilder van militaire tafereelen den heer Hoynck van PapeDdrecht, gehouden in de kunstzalen van den beer Schriller op het Plein. H. M. heeft bij Haar bezoek uit de verzameling een teekening aangekocht, voorstellende een Nederlandsche gre nadier. Gebeden voor H. M. de Koningin. Z. D. H. Mgr. Van Baars, apostolisch vicaris van Curagao, heeft voorgeschre ven, dat op Zon- en Feestdagen na het gebruikelijk gezongen Gebed voor de Koningin met het volk drie Onze Vaders en Wee» Gegroeten zullen wor den gebeden. t Uit de Staats-Courant. Bij Kon. besl. is benoemd tot bui- gewoon hoogleeraar in de faculteit der wis en natuurkunde aandeRijks- UDiversiteit t® Urecht, om onderwijs te geven in de geodesie, dr. J. J. A. Muller, oud majoor der genie van het Oost ludiiche leger te Zeist. Een nieuwe Hollandsoh Bel gische lijn. Ten einde de communicatie tusschen België en ons land te verbeteren, zijn plannen gemaakt voor een electrischen spoorweg tusschen Knocke, in België, en Breskens, Zeeland. De Deputatenvergadering. Aangaande de .Deputaten-vergade- ring, welke te Utrecht zal gehouden worden onder leiding van dr. A.Kuy per, meldt men aan het„N. v. d. D.": Door onderscheidene eommiisies uit de hoofdplaatsen van het laüd is de oud minister verzocht voor de verkie zingen een rede te houden. Aanvankelijk was het wel zijn voornemen de voornaamste plaatsen te bezoeken, maar een stellig antwoord is men neg wachtende. De Middenstan etstentoonstelling. Zooal» wij reeds vroeger vermeld hebben zuilen op de a.s. Middenstands- tentooDStelling welke van Juni tot Augustus van dit jaar te Amsterdam gehouden wordt, verschillende model werkplaatsen door Patroons-Vakver- eenigisgen worden ingericht. Door het uitvoerend comité der tentoonstelling zijn verschillende con cessies aan de Yakvereecifing toege staan, teneinde in het belang der verbreiding van vakkennis en van het gebruik van moderne technische hulpmiddelen, de inrichting dezer model warkplaatsec, zooveel mogelijk in de band te werken. Door deze vakvereenigingen is dan ook reeds gevolg gegeven aau het verzoek van het uitvoerend comité, waardoor zeer interessante model werkplaatsen op de tentoonstelling in bedrijf gesteld zullen worden. In aansluiting hiermede kunnen wij nog mededeelendat het uitvoe rend comité heden een missive kreeg van den minister van Landbouw Nij verheid en Handel, waaruit blijkt, dat deze door het beschikbaar stelle» van belangrijke prijzen in geld de inrich ting van model werkplaatsen zal be vorderen. Geen „Kollewjjns". Naar wij vernemen, heeft de regee ring den Gouverneur Generaal van Ned. Indië verzocht, maatregelen te willen nemen, dat aan goovernements- scholen geen andere spelling dan dis van de Vries en te Winkel wordt ge bruikt. De vereenvoudige spelling (het „Kollewijns") is verboden. Drankbestrijding. Naar het Centr. Bureau van den Volksbond tegen drankmisbruik ons meldt, bedroeg in 1908 het verbruik van veraccijDsd gedistilleerd, berekend naar de opbrengst van den accijns per hoofd der bevolking 7.07 litsr ad 50 pet. In 30 jaren tijds, d.i. sedert 1877, toen in het verbruik het hoogst was 9.98 liter, ie het derhalve met bijna 3 liter ef ruim 29 pet. verminderd. Sedert 1902, toen het hoofdelijk verbruik 8.05 liter bedroeg, dus over de laatste zes jaren was die vermin dering het sterkst, nl. 1 liter. Castro. 'Naar men uit Bordeaux meldi, zal generaal Castro zich den 2Gen dezer daar op de mailboot Guade loupe inschepen. Het is echter on bekend, waar de reis heengaat. De correspondent van de „N. Y, Herald" te Caracas zegt naar do Parijsche uitgave van 't blad Don derdag uit New-York vernam dafi Castro's plan om te Caracas terugi te keeren daar beroering wekt. Al leen zijn dood, zoo gelooft men er. zal een einde maken aan zijn pogingf om de verloren macht te herwin- LXXIX. J£-n kunstwerk, dat ge- tien mag worden, en Eoom- sche kunst, die niet genoeg gewaardeerd wordt,, Een verkiezingspraatje en een Kandidaat van mij, die zeker geen kam heeft. 'n Journalistiek fortuintje, en van twee hooge %ow« die zich met een Jantje van Leiden ergens afmaken. Wat de politie-agent zride van de Stationsklok, en een uitspraak waar je niet om lachen moogt Aldus heeft de Btsschöp z'n nieuwen iroou in de Kathedraal, zooals ik ge lezen heb in de krant. 'tMoet een etooi stuk werk wézen: de Haarlem" sche hoofdkerk krijgt zoo zachtjes en zoetjes aan den heelen inventaris, en wat méér is, alles van prima kwali teit wat kunst betreft. Toch "wel een mooi en voor ons bisdom een heerlijk iets, dat de eerste kunstenaars van het heele land hun beste jaren in dienst stellen van de Ilaarlemsche bis schopskerk, die als ze eenmaal gereed wezen, een unicum is, en niet allee» in óns land als iets heel bij zondere gelden zall Zulke dingen doen mogen daar met reden trotsch op zijn, dunkt me, al komt het mij wel eens voor, dat je buiten de Roomsche bladen over onze heerlijke Kathedraal en nog minder over de kunstwerken die zij bevat, bijna nooit iets gememo reerd vindt. Maar zoo gaat het! Als het Leger des Heils, om eêlis wat te noemen, een paar honderd kinderen op chocolade en broodjes onthaalt, dan lees je overal groote en loffelijke be schrijvingen, maar als de Sint Vineen- tiusvereeniging b.v. hetzelfde doet, dan hooren de lezers van de niet-Katholie- ke kranten daar geen syllabe van. Nu is dat op zichzelf niet erg. Integen deel de Sint Vincentiusvereeniging met name werkt Zonder ophef, en is er allesbehalve dol op dat aan haar werk publiciteit gegeven wordt, dat weet ik. Maar toch stoot het een mensch Wel eens, dat je die niet-Roomschen zoo vindt opgehemeld, maar de Róomscheh. werken vindt genegeerd. Zte-je bijvoor beeld ooit, dat niet-Rootasche kranten uit de Katholieke bladen over Room sche kunstwerken of mooie daddn iets overnemen? Zelden, hoor! "Wat ze wèl doer., dat is op mekaar hakken en af bijten, en vooral in den laatsten tijd kun-je daar in de krantëh van allerlei slag tetkens staaltjes van lezen, nu de verkiezingen voor de deur staan, 'n Echt gewichtig jaar ditmaal! "t Zal mo zullen gaan probeeren, nadat meneer Thiel, die heel goed begreep, dat hij tegenover meneer Van Styrum heele- maal geen kans had, en nog maar schele oogen toe zou maken bij vele wederzijdsche vrienden, hoffelijk voor de eer ditmaal bedankt heeft. D'r wor den zooals ik vernam al heel wat namen genoemd, maar tot een de finitieve. keuze schijnt het nog niet te zijn gekomen Zou, nu mr. Thiel, niet. wil, zn partijgenoot de heer Middel koop geen zin hebben? Zin misschien wel, maar kans om gekozen tê wor den ik betwijfel het! Vvatit öhgetwij- feld heeft het pas-gevalieh voorstel van dien heer, om progréüsie bij de inkom stenbelasting ih le voeren, door al de beweging dié fer tegen is gemaakt, hem een bijzondere impopulariteit bezorgd. Daarenboven heeft de heer Middelkoop nog de, ik moet het zoo noemen: de onhandigheid begaan, in de raadszitting erg giftig tevelde te trekken tegen den redacteur van een plaatselijk blad, die zijn voorstellen heeft bestreden. Dat deed de deur voor hem heelemaal dicht! Ik stel me voor, dat elke re dacteur, die openlijk in den Raad door een der leden ,,dom„ wordt genoemd, en van wien dan Wordt verteld, dat hij maar raak schrijft zonder er iets van te weten, zoo iets een journalis- tisch fortuintje zal noemen! Maar de me maakt, krijgt vroeg of Iaat toch den kous op den kop! De heer Middelkoop heeft 'm vroeg gekregen, anderen die meenen dat ze tegen de pers een hooge borst kunnen opzetten of om 'n kleinigheid of 'n misverstand een krant kunnen negeeren, krijgen later hun trekken thuis, zóó gaat het altijd! Ik heb er dan ook niets verwonderd over geAifcatï, dat de heer Middel koop met z'n gebakken peren bleef zitten en de progressie met glorie de doos inging, maar Waar ik wèl ver wonderd over stond, dat was te lezen hoe de heer .Schram zich met. een Jantje-van-Leiden afmaakte van de ver dediging eener motie die hij had voor gesteld! Geen woord van toelichting de motie spreekt voor zichzelf genoeg, had de heer Schram eerst al gezegd. En ofschoon Burgemeester en Wethou ders in hun praeadvies over deze zaak 't ging over progressief schoolgeld heel laconiek hadden gezegd, dat ze over de motie-Schram maar geen woorden zouden verspillen, aangezien die niet was toegelicht, zweeg meneer Schram in de raadszitting óók weer, toen de zaak aan de orde kwam, en bleef z'n toelichting ook toen geheel en al uit! 't Is zoowaar bij den Com missaris van politie af, die immers over de kermis óók schreef: „hoe die ker mis hier gevierd wordt, daar hoef ik een" terwijl hem notabene juist 'n rapport gevraagd werd over de ma nier waarop de kermis hier wordt door- gebrachtl Zoo ben je er makkelijk af, dunkt me! Precies hetzelfde wat die agent van politie dacht, die gisteren op het Stationsplein zoo'n leuk ant woord gaf aan iemand, die weten wou hoe laat het was. Hebt u de mop niet gehoord? Dan zal ik 'm even vertel len. M'n lezers weten allemaal, dat de HollandSchè Spoor op het Stationsplein gezorgd heeft voor een paar flinke klokken in den voorgevel. Als je van de stad (d u s, zou ik haast zeggen, wanneer de Janswegbewoners me niet leelijk er om zouden aankijkendus .van den Kruisweg) komt, dan heb je de klok weliswaar niet vlak voor je neus, maar aan het ingangsgebonw zie je hem dan toch in de verte (een hééle loop is 't nog, vooral ais je den trein naar Zandvoort hebben moet, die hee lemaal aan den linkschen kant van het station staat!) en je kunt dan weten hoeveel minuten je te iaat bent. Dat wil zeggen: je kondt het weten, Want sinds een poos is er in de plaats van de kiok een groot rond gat, als een gaper voor een ouderwetschen dro- j gistenwinkel. Nu dan, gisteren komt er een meneertje, half boerenmensch, half stedeling, van den Kruisweg hollen, om den trein nog te halen. Aan den agent vraa»t-ie btfti beleefd „Kunt u me ook zeggen, hoe laat het is? Ik zie geen klok!" De agent kijk! op z'n horloge, geeft antwoord op de vraag waaruit blijkt dat de meneer nog twintig minuten te vroeg is en knoopt dan een praatje aan over de klok. „Ja meneer, de klok is déér ei genlijk, maar nou is-ie er niet, hij is er uitgenomen!" Belangstellend infor meert het heertje: „Zeker al defect?" De agent, met 'n air van ik-weet-'t- precies: „Nee, dat niet, meneer, maan we krijgen temet den Amsterdamschen tijd, ziet-u, en daar wordt-ie op gelijk gezet: tot dusver stond-ie op Green- wichtijd, begrijpt-u!" En met een kort saluut, want in de verte ziet de agenf 'n inspecteur aankomen, draait-ie op z'n hielen om, wèt trotsch er op, dat hij de zaak zoo duidelijk heeft uitge legd. En de meneer gaat hoofdschud dend het station binnen: „Wel, wet, wat zulke agenten toch al die dinge» haarfijn motten weten!" Ja, dat politie vak is 'n goed vak: de inspecteurs over de kermis, en de agenten over den tijd en de klok't is allemaal even degelijke kost, wat j® hoort! Wie lacht er. om?.... 18 MAART.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 1