Gemengd Nieuws. Sociale Berichten. Uit den Omtrek. 3 s K Dnitsehe tarief van invoerrechten heeft plaats gehad, ods worde bespaard. Het mieaxre lid vaa oaze Pro- ciale Staten. De Amsterdamsche briefschrijver der „Residentiebode" schrijft over het nieu we lid der Provinciale Staten, den Ka tholieken heer Hendrix, 't volgende: „De Provinciale Staten van Noord- Holland zijn in hun meerderheid li- hnraat. Maar zooals ik dezer dagen van een polderbewoner hoorde zeg gen „ze kalven af'. Afkalven is een wüdrukking, waarmee men te kennen feett. dat een dijk of dam al zwakker wordt aan den voet, wijl het water telkens meer aarde of klei verweekt •a in het sop doet oplossen of ne- dnrstorten. Gisteren is weer een strook je van de liberale meerderheid „afge kalfd". We hadden een verkiezing in •hstriet VI, een liberaal stukje grond. Maar gisteren hebben de kiezers toch K$na 300 stemmen meerderheid gege ven aan den heer Hendrix, het Katho lieke Raadslid. Tegenover hem stond <l« liberale heer Lieftinck, een man nit de groote handelswereld en lang niet onverdienstelijk. Maar de heer Hendrix is bekend als een stevige kam pioen voor het tegenwoordig geducht aangevallen recht der bezitters en daar- em kwam al wat grondeigenaar is voor hem in 't geweer. Van den heer Lief tinck wist men niet wat hij in zijn sehild voerde en dus kwamen de stem men der huisjesmelkers" op den Ka tholiek. f* lezers kan het niet onbekend zijn, dat ik tot de aterlingen behoor, die zulks toejuichen en die de actie dnr eigenaars tegen de socialistische dieverij zeer gemotiveerd vind. Eigen aardig is het, dat de heer Hendrix hee- lemaal geen steile conservatief is op hnt gebied der woningafbrekerij. Zijn métier brengt hem er toe, om veel amotie te maken; hij is aannemer van bouwwerk. Maar hij is een man met •en ruimen blik, met wien valt te praten en die in den Gemeenteraad voor recht en billijkheid strijdt. In district VI vormen de Katholieken op zich zelf geen meerderheid, maar bij gemeenschappelijk goedvinden hadden d« rechtsche partijen den zetel van den haer Armand Sassen, den overleden di recteur der Rijkspostspaarbank, aan •en Katholiek toegedacht. Zij kunnen •ver die keuze tevreden zijn en de heer Hendrix zal hun inzichten niet be schamen. Co Hendrix, zooals hij ge meenzaam genoemd wordt, is een goede figuur in onze Katholieke wereld. Hen die voor zijn beginsel als Ka tholiek staat en tegelijk een, die men er niet om vermoorden zal, wijl hij er te knap voor is. Hij is in 't kleine, wat onze Ministers van Roomschen hui ze in 't groot zijn. Komt er maar e«ns aan, als ge durft, aan Kolkman, aan Nelissen, aan Regout. Welnu; komt hier maar aan Co Hendrix. Hij is een mannetjesputter met niet meer dan la ger onderwijs in z'n kop, maar met een hoop gezond verstand, een gezond, Irisch geloof en een warm Roomsch Mart in z'n lijf. Ik ken Co Hendrix wit den R. K. Gildenbond en uit den Aamemersb'ond en ik wilde wel, dat velen onzer voormannen waren zooals hg: hupsch en vriendelijk met lui van alerlei slag, maar steil en stug op het gebied der beginselen. Enfin, hij zit nu m de Provinciale Staten voor een oud liberaal Amsterdamsch district. Dat is eea winst en tevens een goed voor teek m voor Juni. Een voorbeeld. De „Direction der Deutschen Eisen- hahn-Speiswagen Gesellschaft", heeft, cp een desbetreffend verzoek van Katholieke zijde, aan haar personeel •pdracht gegeven om met het oog op de vele Katholieke reizigers, die Diet vleesch en visch bij een maaltijd mogen gebruiken, in plaats van viech- •f vleesch gerechten op verlangen van de gasten eierspijzen op te dienen. Biermede is aan soortgelijke directies en hotelhouders een voorbeeld gegeven, dat navolging verdient en stellig ook ▼ioden zal, wanneer de Katholieken hunnerzijds hun wensch voldoende kenbaar maken. („Tijd".) Castro. Dit New York is aan de „Globe" gemeld, dat de agenten in Europa van de Venezolaansche regeering te Cara cas er van hebben verwittigd, dat dastro ongetwijfeld betrekkingen on derhoudt met invloedrijke mannen in Venezuela, waarmede hij hoopt het staatsgezag te herwinnen. De Venezolaansche regeering koes tert het voornemen aan de Neder- ïandsche, de Columbiasche en deEn- geleehe regeering een nota te zenden, met het verzoek Castro te beletten haar grondgebied tot een basis te maken voor van hem uitgaande ex peditie tegen Venezuela. Ook schijnt Castro te verwachten, dat Nicaragua hem zal helpen, maar de regeering der Vereenigde Staten van Noord-Amerika is vast besloten alle dergelijke overeenkomsten te ver ijdelen. Nederland en Venezuela. In een circulaire aan de consuls der republiek in den vreemde vestigt de minister van buitenlandsche zaken van Venezuela hun aandacht op het voorschrift van de wet op den con- «ilairen dienst, volgens hetwelk de consuls paspoorten hebben te verlee- nen alleen aan Venezulanen of vreem delingen, die ze om eenige bijzondere omstandigheid vragen, in weik geval aij de daarvoor vastgestelde emolu men ten mogen berekenen. Deze maatregel, schreef de „Wekker", is er wederom een, die paal en perk stelt aan een gestadige schending der grondwet van Venezuela en het ver kerkeer tusschen onze kolonie en de naburige republiek vergemakkelijken en bevorderen zal. Dé S. D. P. De A ontbreekt er ia. Dat is tér aanduiding van de nieuwe partij, die gisteren in een druk bezochte verga dering te Amsterdam gevormd is. Voorzitter was de heer D. J. Wijn koop. Het bleek, dat nu reeds een kleine 500 leden tot de partij zijn toegetreden. Overal zal getracht worden afdee- lingen op te richten. Dr. Gorter leidde het beginselpro gram in. Het oude program der S. D. AP. werd overgenomen. Het zuiver Marxisme zal gesteld worden tegenover het revisionisme. Een kiesrechtmotie werd voorge steld, waarin de wensch werd uitge drukt voor den strijd voor het alge meen en gelijk kiesrecht voor man nen en vrouwen. De houding bij de a.s. verkiezingen werd uitvoerig besproken. Men zal trachten aansluiting bij de Internatio nale te verkrijgen. In het bestuur werden gekozen de heer Wijnkoop, voorzitter, en mevr. Mensingh, secretaris-penningmeester, terwijl voor de overige plaatsen zich acht candidaten beschikbaar gesteld hebben, w. o. de heeren Gorter en Mendels. Onder applaus werd besloten „De Tribune" te proclameeren als het or gaan van de partij. De redactie werd uitgebreid met de heeren Gorter en Mendels. Het scheurt en kraakt. Naar „Het Volk" meldt, is de uit slag van het referendum over de be sluiten van het buitengewoon congres der S. D. A. P. te Deventer als volgt: SS <8 - - O 1 1 2 2 X a S£ O O a es rs es 6e a O u O o A. Oprichting Weekblad 5477 264 68 4730 415 B. Opheffing v. d. "Tribune" 5464 276 79 4336 773 C. Royeering Red. „Tribune 5468 342 74 3712 1340 Aan het referendum werd deelge nomen door 183 afdeelingen en 49 verspreide leden. Het Vredespaleis Achter de groote schutting en de hooge zandmassa's, die van de zijde van den Scheveningschen weg den bouw van het Vredespaleis aan het oog onttrekken, is de laatste maanden rustig maar gestadig voortgewerkt. En ofschoon het vriezend weder den bouw eenige weken heeft vertraagd, is men reeds een heel eind gevorderd. Drie meter bovenden beganen grond steekt de onderbouw thans uit, boven de 6 meter diepe fundeering en over enkele dagen zal het werk aan den onderbouw, met zijn groote grijze steenblokken, weder met kracht worden hervat, zoo dat reeds in den loop der volgende maand met den aanleg van de cen trale verwarming een aanvang zal kunnen worden gemaakt en de aan besteding voor den opbouw in Mei zal kunnen volgen. Wanneer dan alles meeloopt, hoopt men in het najaar van 1910 het ge- heele Vredespaleis onder de kap te hebben, met inbegrip van de beide torens. Was nl. aanvankelijk het plan, slechts één toren aan te brengen, thans is besloten, ter wille van het evenwicht in de constructie, op den achtergevel, achter de groote rechtzaal, een tweeden, kleineren toren te plaat sen. Is de bouw voltooid, dan zal natuur lijk nog heel wat tijd verloopen, voordat de inwendige inrichting ge heel gereed zal zijn. Van niet minder dan 11 regeeringen zijn thans reeds toezeggingen ontvan gen van geschenken voor de inrichting en versiering van het Vredespaleis, waarvan sommige nog de goedkenring behoeven der desbetreffende volksver tegenwoordiging. In den loop der volgende maand zal men omtrent den bouw en in richting van het Vredespaleis meer kunnen vernemen. Dan zal daarom trent een belangrijke publicatie ver schijnen, reproducties van aanzichten van het gebouw van binnen en van buiten, plattegronden en teekeningen voor den bouw, een en ander naar de officieele ontwerpen. Katholieke Vakbeweging. Verschenen is de brochure: „R. K. Arbeiders waakt op 1" een woord van opwekking en aansporing tot deel neming aan de Katholieke vakbewe ging door A. van Rijen, secretaris van den arbeid, uitgegeven door het se cretariaat van den arbeid, in het Bisdom Den Bosch. Deze brochure, geschreven naar aan leiding van de in werkiDg getreden wet op het arbeidscontract bevat een opwekking voor de katholiek-veree- nigde Werklieden en leent zich uitste kend voor verspreiding onder de ongeorganiseerden en neutraal-veree- nigde katholieke arbeiders. Zij is ver krijgbaar aan het Bureau van het Secretariaat te Tilbuig en met het oog op de groote oplage is de prijs zeer laag gesteld bij grootere getallen. Twintig mensehen omgekomen. Het Noorsche stoomschip „Mascot", Zaieraag naar zee vertrokken, keerde gisterenmiddag terug met belangrijke schade aan stuurboordsboeg, zijnde Za terdagavond 20 mijl bewesten het vuur schip „Maas" in aanvaring geweest met het Duitsche driemastschip „Margare- tha" van Iquique naar Hamburg, ten gevolge waarvan laatstgenoemd schip zonk. Vijf der opvarenden van de „Margaretha" werden gered, de overi gen, 2* ie getal, verdronken. De' Mascot" stoomde dadelijk naar Rot terdam. Nader seint men nog aan „De Tel." uit den Hoek van Holland: Zaterdagavond vertrok hef s.s. „Mas cot", van Rotterdam naar West Hartle pool. 12 mijl ten westen van het vuur schip „Maas", kw^in dit schip in aan varing met de Duitsche bark „Margare tha". Onmiddellijk zonk de bark. 20 opvarenden, waaronder de vrouw en 't kind van den kapitein, kwamen hier bij om. De bemanning van de „Mas cot" slaagde er nog in de overige zes te redden. Gisterenmiddag werden deze geredden met de „Mascot" naar Rot terdam gebracht. Oude munten gevonden. Bij het graven in de fundeering in een wo ning te Rijnsaterwoude, onder de haardplaats, is een test met 800 oude munten gevonden. Een merkwaardige vondst. Bij „De Lindeboom", even beneden de Tol kamer, is door Millingsche visschers een oud kanon gevonden, dat, wellicht eeuwen onder 't zand bedolven, door het laatste hooge water bloot is komen te liggen. Waarschijnlijk is het afkom stig van de Franschen, die in 1672 bij de Tolkamer den Rijn doorwaadden. De koude. In ZoetermeerZeg waard komen tengevolge van het kou de weder zeer veel lammeren om. In één week tijd verloor een landbouwer 2 schapen en 10 lammeren. Een reuzenbruiloft. Te Winters wijk is een bruiloft gehouden, die in derdaad een reuzenpartij genoemd kan worden. Niet minder dan 2500 men sehen, vertegenwoordigende 840 fami lies waren hierbij uitgenoodigd. Voor dit doel was het kolossaal feestgebouw, ruimte aanbiedende aan meer dan 2000 personen, afgehuurd. De zaal was vol, propvol, maar toch werd er gedanst; vraagt niet hoe, en hoe de ekster- oogen het moesten ontgelden. Van de vaten bier en flesschen jenever zul len we ook maar zwijgen. Mislukte kamerdressuur. Een Amsterdamsche jager kreeg een jon gen hond, die echter nog wel wat ka merdressuur noodig had. Reeds den eersten dag bevuilde de hond de ka mer. Zijn baas wendde de bekende methode aan: Hij wreef den neus van den hond een paar maal in de „mis daad" heen en weer, pakte hem bij den nek en wierp hem door 't raam naar buiten, den tuin in. Viermaal kwam het geval nog voor, Als de ja ger voor de vijfde maal het gebeurde ontdekte, volgde er iets merkwaardigs. Zoodra de hond zijn baas zag naderen, liep hij uit eigen beweging naar de plaats des misdrijfs, wreef zich een paar maal den neus en sprong uit het raam. De Amsterdamsche Nimrod heefl.zijn hond, die er zoo'n verkeerd inzicht op- zichtens kamerdressuur op na hield, maar aan een anderen eigenaar over gedaan. Een ernstig ongeluk. Toen dr .H. IJ .d. S., directeur van de stearjne- kaarsenfabriek te Gouda, Zaterdag]per rijtuig naar zijn buiten te Driebefgén terugkeerde, is hem een ernstig onge luk overkomen. De koetsier, die hem van het sta tion Driebergen naar zijn villa rieed, draaide juist met het rijtuig de plaats op, toen hij tot zijn ontsteltenis be merkte, dat, terwijl hij zich nog op de rails der O. S. M. bevond, de tram van 5 uur, die in volle vaart in de richting Doorn reed, slechts enkele me ters van het rijtuig verwijderd was. De koetsier trachtte door een zweep slag het paard tot spoed aan te zetten om nog van de rails af te komen, het was echter te laat. De tram greep het achtergedeelte van het rijtuig en drukte het tegen een boom; door de schok werd de koetsier eenige meters van het rijtuig weggeslingerd. Het ach tergedeelte van het rijtuig was totaal vernield, de as gebogen in den vorm van een hoefijzer. Direct schoten men sehen toe om de inzittenden te helpen. Dr. Y. d. S. werd bewusteloos in zijn Ywoning gedragen, terwijl zijn dochter, die ook in het rijtuig zat, schijn baar met de schrik is vrijgekomen. Per auto werd dr. van Laer, uit Doorn, gehaald, die echter nog niets omtrent den toestand van den bejaar den heer Y. d. S. kon zeggen. Een doodelijke val. Vrijdag is een 16-jarige knaap van het dak van van een woning in de Westlandsche straat te 's-Hage gevallen. Hersenschud ding werd geconstateerd, 's Avonds is hij in het Ziekenhuis overleden. Bloedvergiftiging. Te Beers veld, in Overijsel, kreeg een vrouw een beetje poetspommade in een wondje, dat zij aan een der handen had. De hand en arm zwollen sterk op en na een he vig lijden is ze bezweken. Inbraak. Te Eist (Bet.) is inge broken in de woning van den heer S. aan den Stationsweg, door opschui ving van een raam. Een schrijfbu reau, waarop een sleutel stak, is open gebroken, vervolgens een kastje open gebroken en een Lips-geldkistje gesto len. Uit een buffet zijn verder mede genomen zilveren lepels, vorken enz. Behalve het geld, is er voor een waar de van ongeveer f 250 gestolen. Een moordaanslag. Naar het Huis bewaring te Rotterdam is overgebracht C. M., die Donderdagmiddag een moordaanslag pleegde op den bootwer ker K. de Winter, van de firma Brand- t-jes, Dalmeyer en Olgier. Brand te Herxen. Zaterdag brand de alhier het boerenerfje, bewoond door H. J. v. d. Linde, tot den grond toe af. Behalve één bigje, is de le vende have gered; overigens ging al les verloren. Vermoed wordt, dat de brand ontstaan is door een lek in den schoorsteen. Verzekering dekt de schade. Da staking in de Amsterdaaaseha Houthaven geëindigd. De viotterspatroons, wier positie door het in dienst nemen van stakers door één van de lenen hunner ver eeniging, den heer J. C ®reve, zeer was verzwakt, hielden een conferentie met hot bestuur der vlotters, waarvan het resultaat was, dat her werk heden zou worden hervat. De tijdens de Bta king in dienst genomen werklieden worden ontslagen. „St. Raphael". Gisteren (14 Maart) vergaderde te Utrecht de Vde vakafdeeling (Centrale Werkplaatsen) van het Ned. R. K. Se cretariaat van Spoor- en Tramwegper soneel. De Voorzitter opende ten 1 uur pre cies de vergadering met een woord van welkom en besprak in zijne voor rede de noodzakelijkheid om in 't ver volg zooveel en zoo dikwijls mogelijk federatief samen te werken met de Christelijk Protestantsche Spoorwegver- eeniging en lichtte zulks met voorbeel den uit de practijk toe. Na lezing der notulen, welke onver anderd werden geaccepteerd, ontspon zich ecne levendige discussie omtrent de uitlegging van eenige artikelen der pensioensreglementen van het Staats- spoorpersoneel. Aangedrongen werd bij het bestuur den heer Directeur-generaal te verzoe ken de reglementen voor werklieden in meer algemeen bevattelijke stijl te geven, zoodat men geen advocaat be hoeft te zijn om ze te kunnen begrij pen. Ook werd het bestuur opgedra gen aan den heer Dir.-generaal te ver zoeken, dat vragen door vakbesturen tot hem gericht, steeds beantwoord zul len worden. Aan de orde is hierna een voorstel heffing eener geringe contributie ad 12 cent per jaar en per lid in hoofdzaak tot het doen verschijnen van een blaadje tot bevordering der vakactie. Dit voorstel werd met algemeene stemmen op 1 na, aangenomen. Verder werden nog besproken de nieuwe regeling in 't Zieken- en On dersteuningsfonds der Staatsspoor, als mede het boetestelsel bij te laat ko men, beiden punten, welke eene leven dige discussie uitlokten. Melding werd gedaan dat van de Centrale Werkplaats te Haarlem een negental verzoeken bij het vakbestuur waren ingekomen met de noodige toe lichtingen, welke alle negen bereids door het bestuur waren opgezonden, na voor gezien te zijn geteekend aan het Hoofdbestuur, en deze verder zou- gen voor doorzending aan de Directie der H. IJ. S. M. Na nog eenige huishoudelijke bespre kingen sloot de Voorzitter ten ongeveer half vijf deze vergadering op gebruike lijke wijze. De Arbeidswet. Op het verzoek van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, om het oordeel der belanghebbenden te vernemen omtrent een voorgeno men maatregel van bestunr, bedoeld in art. 4 der Arbeidswet (beperking van den arbeid en meerdere waarbor gen voor de veiligheid en gezondheid van kinderen beneden de 16 jaar en vrouwen) is door de Zaanlandeche Kamer van Koophandel en Fabrieken met een uitvoerig adres geantwoord. De Kamer spreekt haar waardeering er over uit, dat de Minister heeft kunnen besluiten dit ontwerp aan de openbare critiek te onderwerpen. Door haar is een uitgebreide enquête inge steld in de onder de Kamer ressor- teerende bedrijven die alle, onder waardeering voor het streven van den wetgever om steeds meerdere zorg voor jeugdige personen en vrouwen in acht te doen nemen, hun bezwaren hebben kenbaar gemaakt. Gewaarschuwd wordt tegen een al te sterk reglementeeren van werk zaamheden. Er worden over het geheel groote eischen gesteld aan de energie, het doorzicht en geduld van onze Holland sche fabrikanten, willen zij met succes werken tegen buitenlandsche huizen en fabrieken, die hier en daar natuur lijke hulpbronnen hebben als ertsen, kolen, waterkracht enz. Dat geldt vooral voor de kleinbedrijven. Voorts vreest de Kamer ten zeerste aan de eene zijde voor wetten, die uit den aard der zaak te weinig re kening houden met ieder bijzonder geval, aan den anderen kant voor bet overlaten aan het oordeel van een inspecteur, aan wiens uitspraak ieder geval apart onderworpen is. De vraag is gerezen of naast dien inspecter niet een commissie van fabrikanten kon in het leven worden geroepen, bij wie in beroep kon worden gekomen en die desgewensebtook nadere inlichtin gen aan den Minister kan verstrekken. Nationale Commissie tegen het alcoholisme. Men verzoekt ons opname van het volgende Door de verschillende vereenigin- gen, die zich ten doel stellen het alcoholisme te bestrijden, is om de samenwerking te bevorderen opge richt een Nationale Commissie tegen het Alcoholisme. Bijna alle vexeenigingsn zijn toege treden: de Nederlacdscbe Vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken, de Volksbond tegen drank misbruik, de Algem. Nederl. Geheel- onthoudersbond, de Artsen-Geheel- onthoudersvereeniging, de Vereeniging tot herstel van Drankzuchtigen, de Nederl. Onderwijzers Propagandaclub, do federatie Sobriëtas, omvattende het Kruisverbond en de Maria-Vereeniging, Bond van Rott Chr. drankbestrijders- vereenigingen Enkratera. waartoe o.a. beboeren de Nationale Christen Goh. Onth. Vereen., de Nederl. Christen V o' wen Geh. Onta. ¥nio, de Hoop der Toekomst, de Gereformeerde Ver. voor Drankbestrijding en Predikanten Geh, Onth. Ver. Tot leden der Commissie voor Ad ministratie werden gekozen de heeren P. van der Meulen (vertegenwoordiger der eerstgenoemde vereenigingen) voor zitter, J. W. A. Zoetmulder (Sobriëtas) penningmeester en J. Henri Ledeboer te Breedevoort (Enkrateria) secretaris. Een Huisvlyttentoonstelling. In de sociëteit „De Vereeniging" te Nijmegen, is Zaterdagavond een drie- daagsche tentoonstelling van den voor zitter van het comité, dr. W. Haver kamp. De tentoonstelling, georgani seerd door de plaatselijke afdeeling van den Volksbond tegen Drankmis bruik, bevat een zeer groot aantal inzendingen; 95 nos. zijn ingezonden door het blinden-instituut „De Wijn berg" te Grave, waaraan de bronzen medaille van den Volksbond is toe gekend. De zilveren medaille van de ge meente Nijmegen is behaald door W. Knijff, met miniatuur koperwerk. Aan de tentoonstelling is een ver loting verbonden. De N. H. Veldwachtersver- eeniging. „De Noord-Hollandsche Veldwachtersvereeniging" hield Don derdag tl Maart te Hoorn een ver gadering, waarin zeer belangrijke be sluiten werden genomen. Een voorstel tot aanvrage aan de Gem. besturen van vrije geneeskun dige behandeling en medicijnen voor den gemeenteveldwachter en zijn gezin werd aangenomen. Het voorstel tot aansluiting bij den Centralen Bond van gemeenteveld wachters in Nederland werd aange houden. Een der leden opperde de vraag of het bestuur vooral onder het oog wilde zien de pensionneering van den gemeenteveldwachter, waarbij hij wees op het voorbeeld van Overijssel, waar èa provincie èn betrokken gemeente ieder f150 'sjaars bijdragen in het peneioen, zoodat de gemeenteveldwach ters aldaar een pensioen van f300 'sjaars genieten. In zijn sluitingsrede deed de voor zitter vooral uitkomen de groote kracht van het vereenigingslevenhij spoorde alle aanwezigen aan de vereeniging te steunen en vooral de collega's niet- leden tot aansluiting aan te sporen, waarbij hij tot voorbeeld aanhaalde wat de rijkspolitie, de rijksambtena ren, de onderwijzers enz. door hun vereeniging hebben bereikt. ZANDVOORT. Hoogwater. Zondag 14 Maart vm. 6 42n.m. 7,05 Maandag 15 7.31 8.02 Dinsdag 16 8,39 Woensdag 17 Donderd. 18 9.24 10.15 11.04 11.46 12.— Vrijdag 19 Zaterdag 20 Zondag 11 12.24 1.24 2.08 12.56 1.46 2,29 BLOEMEND AAL. Personalia. Tot hoofdingeland van Amstelland is gekozen de heer C. J. van Tienhoven alhier. Burg. Stand. Ondertrouwd: A. Paauw en H. E, Kluyt. Overleden: G. Hartog, 34 j H. F. Mortier, 12 j, SCHOTEN. Te water en liefde rijke hulp. Zaterdagmiddag omstreeks 3 uur geraakte een 4-jarig jongentje in een moddersloot hij het trrein van de Gemeentereiniging te water en Zou zeker verdronken zijn, wanneer de bewoners van de Spaansehe vaart- straat zijn geschreeuw niet hadden gehoord, want toen die er hij kwa men, was enkel zijn arm nog hoven water. De jongen werd er spoedig uitgehaald en gaf weinig teekenen van leven meer, doch aoodra de kunstmatige ademhaling toegepast werd, ging het allengs heter en werd hij daarna in huis gebracht bij den heer Smit aan de Spaanschevaart- straat, waar de inmiddels ontboden dokter, den heer LWolterson, ge lastte, dat hij naar hed moest en niet vervoerd kon worden. Een woord van hulde is hier voor zeker op zijn plaats aan 't adres van het echtpaar Smit, dat de jon gen zoo liefderijk heeft opgenomen en verzorgd. Daar" niemand wist, waar- het Ventje thuis behoorde en hij dit niet kon zieggen, werd overal geïnfor meerd, totdat 's avonds 7 uur hij zelfs kon opgeven, wie hij was en waar hij woonde. Door zijn moeder is hij afgehaald, het was een Zoontje van den heer heer Dl, uit de Cronjéstraat, alhier. Het iWjitte Kruis. iWioensdag- avond 8 uur zal in het café van den heer Staal een leziing worden gehouden door dr. Barnouw van Amsterdam1 om te geraken tot op richting- van een afdeeling van het „Witte Kruis. VELSEN. Harmonie- en fanfarekorp sen. Het jaarlijksche concours van den Noord-Hollandschen Bond van Harmonie- en Fanfarekorpsen zal dit jaar in de muziektent van de Kouink- lijke Nederlandsche papierfabrieken alhier worden gehouden. Op Zondag 6 Juni voor de afdeeling Fanfare en op Zondag 13 Juni voor de afdeeling Harmonie. De jury wordt gevormd door de heeren A. L Hazebroek, kapelmeester van de Koninklijke Marine te Wil lemsoord; C. van der Linden, te Am sterdam en David Koning Jr., direc teur van Amstels Fanfarekorps te Amsterdam. Naar wij vernemen hebben zich 25 vereenigingen tot deelname aange meld. De wedstrijd in marschmuziek zal plaats hebben in de nabij de Papier fabrieken gelegen Corverslaan. DeGemeentereiniging. Wij lezen in Velsen's Nieuws en Adv. blad: Reeds voor een paar jaar besloot de Gemeenteraad van Velsen om bij wijze van proef den reinigingsdienst in de afdeeling IJmuiden in eigea beheer te nemen. Deze proef zou een jaar duren, en na afloop daarvan zonden den raad voorstellen bereiken omtrent eene definitieve regeling. Deze regeiiDg is echter alweer een paar jaar in portefeuille gebleven. Zoo we ons niet vergissen heeft de heer Vermeulen vroeger al eens een paar maal gevraagd hoe het daarmede stond, en aangedrongen op afwerk. 't Deed ons daarom goed dat do heer Mulder van IJmuiden onlangs ook eens op deze zaak is teruggeko men voornamelijk ook in het belang der betrokken arbeiders. Deze hebben tot dusverre geen vaste aanstelling, geen rechtspositie en komen niet ia aanmerking voor pensioen. Dat mag zoo niet blijven! De heer Mulder moet niet ophouden alvorens ook in dezen afwerk is gemaakt. 't Is dan wel een Raadslid vaa rechts, die voor den kleinen man optreedt, maar enfin, dat moet er voor dien eenen keer maar mee door. Hoofdzaak is dat het in orde komt opdat wanneer er iets voorvalt, vrouw en kinderen althans niet geheel hul peloos staan, en ook de arbeiders zelf weten waar ze aan toe zijn. Burg. Stand. Getrouwd: H.B. Ykelenstam en L. v. Slooten. Geboren: Dochter van J. Dijk huizenv. d. Pol. Dochter van R. RoeperRoeper. Zoon van C. v. WijngaardenDijker. Dochter vaa M. ScheeresWeeda. Dochter vaa L, HartogHartog. Dochter vaa D. BrearVan Strien. Zoon van M. Nat—Van der Plas. Dochter vaa G. StamHalff. Zoon van P. E. JansenRaymann. Overleden: A. Klaver, 56 j. IJMUIDEN. Onder wijs-voordrachten. Voer onderwijs met verplichte akte Fransch aan school A staan op de voordracht: C E. Copper, te IJmuiden, S. v. d. Werff, te Akkrum en F. Peider te Gorredijk. Voor onderwijzer met verplichte hoofdakte van school B: S. v. d. Werf te Akkrum, L. Hirschel te Nieuwe-Schans en A. Braber te 's Gravenhage. Personalia. Bij beschikking van den Minister van Waterstaat, ia H. Siegtkamp jr. alhier benoemd tot buitengewoon opzichter bij het maken van drie ducdalven, een vlot en een drij vend remmingswerk met geleidings - palen ten behoeve van een drijvend droogdok in de Visschershaven alhier, BEVERWIJK. De Centr. A, R. Kiesvereeni- ging. Op Dinsdag 23 Maart zal de centrale A. R. Kiesvereeniging alhier nogmaals saam komen. D e kiezerslijst. Hoewel het juiste getal kiezers op de nieuwe kiezerslijst dezer gemeente nog niet is vastgesteld, is toch als vast en zeker aan te nemen dat sedert 1905 om en bij 100 kiezers zijn bijgekomen. Toen was het aantal kiezers 1076 en thans zal dit ongeveer 1176 kiezers bedragen. Toen waren er 550 R. Kath. kiezers en thans 634, terwijl thans het getal katholieken is vermeerderd met 84 kiezers en de vermeerdering der niet- katholieken ongeveer 16 bedraagt. In aanmerking genomen dat onder de niet katholieken, de antirevolutio nairen zijn begrepen en hun getal met 12 is vooruitgegaan, komt zoo goed als de geheele vermeerdering van het getal kiezers in onze gemeente ten goede van de rechtsche partijen. In de volgende week zal de R. Kath. propagandaclub zijn eerste vergadering houden, welke club het voornemen heeft opgevat van hier uit, door het geheele district eene levendige actie te ontwikkelen. (K.) HEEMSKERK. Baldadigheid. Een baldadige hand of handen heeft op een der nachten van de vorige week een krans op een der graven van het algemeene kerkhof er af genomen en op den publieken weg geworpen. De dader(e) is natuurlijk onbekend, 't Lijkt wet Wandalen-werk en dat in de 20ste eeuwl Burgl. Stand. Geboren: Z. van N. WelagenBakker. D. v. P. de Ruijtervan der Laan. Z.v. G. W. Bakkervan Veen. Z. v. D. W en tinkLudeke. SPAARNDAJff. Burg. Stand. O verleden C. van de Linde, 10 mnd. HAA RLEMMEBLIEDB o. a. Gasfabriek. Door den heer J.C. van Leeuwen, aanvrager voor den bouw en exploitatie eener gasfabriek te Halfweg, is, in verband daarmede, concessie voor de levering van gas aangevraagd te Spaarndam en Noor delijk Haarlemmermeer. HEEMSTEDE. Posterij. Op 1 April a.s. viertde heer L. Kulk alhier zijn 25 jarig jubileum als briefbesteller. Gasverlichting. Op Dinsdag 16 Maart a.s. zal een aanvang woï den gemaakt met de verlichting van het noordelijk deel der gemeente, door onze gasfabriek. Zooals bekend is geschiedde dit tot dusverre door de lichtfabrieken te Haarlem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 2