XT DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. BUITENLAND. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. ICifisderiwifiwasi 2ü«3S-3@9 HaaHem WOËNSOA€ 17 MAART 1909 33BUi Jaargang No. 6841 Bureaux van Redactie en Administratie isifersonimgiisaal Telefoonnummer1 1426. Pit B&minser bestaat uit tmee Waden. EERSTE BIRD. Katholieke Volkslectuur. Algemeen overzicht. Verspreide Berichten. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ABONNEMENTPRU8: Fee 8 •maoKieo voor Haarlemf 1,85 Voor et® plaateen, waor een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland fraöeo per post 1.80 Afseuderlifke nummer,-s 0,03 PRIJS DER ADVERTENTIÊM: Van 1—6 regelsfd,60 (contant) f#,50 Elke regel meer,0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie A contant. Aiie betalende abonnée op dit blad, die in het bezit eener verzekeringspolis zijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeid, tegen ongelukken verzekerd voor: HELDEN bij levenslange onge- aehJktheid te* werken. GULDEN bii overlijden. 300 GULDEN bij verlies van éen hand of voet. 150 GULDEN ba verlies van éan oog. 100 GULDEN bij verlies van éen duim. 60 GULDEN bij verlies van één wijsvinger. 15 GULDEN bij verües van éen anderen vinger. De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Ocean", Bijkantoor voor Haarlem, Nieuwe Gracht 11. O vei' de Lectuur-prapa^andaclub „Piut» X" en wat zij doet en doen ka». Lebben we blei" al herhaalde lijk geschreven. iün van tijd tot tijd hoort men tóch no® aardige staaltjes, die een nieuwen kijk geven op den ze gen- rijken arbeid van een vereenigiinig voor gsoedkoope Katholieke volks lectuur als deze. Zoo gisteren avond, in de verga dering van het Plaatselijk Comité «Ier ÉI 0. A. alhier, w,aar de voor zitter verhaalde van een typisch voorval, dat meenen we in ruimer kring wel mag gememo reerd worden. Lu qualiteit van geneesheer des nachts geroepen bij iemand, die zijn hulp noodig had, trof de heer Oroog in het huis waarheen liij was geroepen, iemand aan, die zijn komst mede verbeidde. En deze had een boekje ter hand genomen, en was daarin ijverig aan t lezen. Da*. Droog zag dat het boekje een brochure was.: „Waarom ben ik Ka tholiek?" en verwonderde zich, want de 'dame in kwestie was Pro testant. Op een vraag om inlichtingeh bleek echter, dat de dame het ge kocht had van de ijverige propa gandisten van „Pius X" op de bloe- aaententooaistellin® in het Parochie huis, en óók, dat zij nu eeu geheel wider inzicht had gekregen in den Katholieken godsdienst dan te voren. Ziedaar een voortreffelijk voor beeld van nuttigen arbeid. (Wje hebben het, al was 't van sa eer particulieren aardhier over verteld om in het publiek nog eens «luidelijk te laten Zien, hoe het werk der Katholieke Propagandaolub „Pius X" waarlijk heerlijke vruch ten oplevert, en 'hoe ook aaiders- denkenden afgezien nog van an dere gevolgen - het kloeke werk der propangandisten eerbiedigen en •eren Het zij een aanmoedig,ing voor •nze propagandisten-zelf bij hun ▼aak moe iel ij k, maar altijd loonend werk. en het zij tevens een opwek king tot alle Katholieken, om hun «teun in allerlei vorm aan „Pius X", «nze wakkere propagandaduj>, niet te (uithouden „DÏBHCTE ACTIE" AAN HET WERK. JF&nneer men in politieke, sociale «f maatschappelijke zaken naar een voorbeeld zoekt ter afschrikking, een voorbeeld, hoe het te onzent «tan kijke men maar naar Frankrijk! AlLLoht vindt men daar dan iets Althans vindt men daar dan iets van zijn gading'- Politieke knoeierijen hij hoog en laag, een afschuwelijk personeel schrikbewind onder den dekmantel der democratie, geloofsvervol ging en tirannie onder de leuzevrij heid en gelijkheid, sociale mis standen als nergens anders in .be schaafde. landen, hoewel de „broe- «lerschap" al meer dan een eeuw oud is: ziedaar de zegeningen van het huidige democratische, anticlerieale Frankrijk. Om nu nog maar te zwij gen van de omkoopingen, reusach tige geldverspillerijen, schandalen enz. die op den koop toe zijn te ne men. De staking der post- en telegraaf- beambten te Parijs die heel Europa weeft verrast, is weer Zoo'n staaltje hoe ongelukkig het ultra-moderne, revolutionaire systeem, die negatie van gezag en godsdienst (want het Verwerpen van den godsdienst is ten slotte de bron van alle kwaad) Frankrijk hebben gemaakt In geen enkel land bestaat een hóó uitgebreid beambtericorps als in -Prankjjjk. De baantjes makerij en lagèrij is daar tot op het alleruiter- En die heele ambte- aaarsbent is grootendeeJs doortrok ken van revolutionaire eu anarchis tische denkbeelden.. Vooral onder de lagere ambte naren heeft de leer der „action directe", als geoorloofd middel ook voor staatsambtenaren, volgelingen- te over. De onderscheiding dat een ambte naar iii publdeken dienst nog an dere plichten heeft dan ambtenaren of ondergeschikten in particulier be drijf, wordt niet meer aanvaard. En staking, uitsluiting, verwer ping van alle tucht, vinden die heeren nu de gewoonste zaak al ter wereld Daarbij, komt nog, dat de radi- caal-soci a Lis tische regeering van Clé- menceau c s., die op do functio narissen voor een goed deel steunt, de anarchistische vereenigingen zoo als de groote Confederation der Tra vail, niet aandurft. Verschillende malen, pas nog heeft de regeering a,an de anar chistische oproermakers amnestie verleend. En zoodoende werden de luidjes steeds stouter.; Van citoyen Pataud's daden ver telden we verleden week nog! Nu is door de post- en telegaaf- beambten voor heden de a 1 geniee- ne staking afgekondigd. Overwegingen van algemeen be lang gelden voor deze oproermakers niethun belang' gaat voor, zeggen ze, en ze moeten hun zin hebben. Zeer ondergeschikte punten be treffen eigenlijk de redenen van deze staking. Maar dat is de zaak niet. De zaak is, dat de „action directe" weer aan het werk is gesteld, en nog wel in een zoo omvattend staats bedrijf als de post- en telegrafie. en dat dit het logisch gevolg is van het wanbestuur en de corruptie die in - Frankrijk den boventoon voeren Nogmaals: Frankrijk is een spie gel voor ons, waarin we kunnen, zien hoe het hier niet gaan moet [Wie daaraan kan mede-werken houde nu de oogen open! [We zijn intusschen benieuwd of de revolutionaire leiders, die de massa dezer beambten hebben be werkt, een stilstand van het bedrijf der posterijen en' telegrafie werkelijk zullen kunnen bewerken. De regeering, opgeschrikt en over stuur, doet al het mogelijke om de baas te blijven OP DEN BALKAN. De Engelsche „Times" vat liet oordeel der Europeesche diplomatie samen: de nota van Servië is een uitermate handig stuk.maar daarmee is dan ook alles gezegd. Begrijpelijk is evenwel, dat de Oostenrijkers die „handigheid" van de Servische regeer ing nu juist niet Zoo aangenaam vinden. Het officieuze „Fremdenblatt" zegt te dezen aanzien „De Servische nota vervult niet de verwachting, waarmede zij hier is tegemoet gezien. De regeering te Belgrado ontwijkt onze met de beste bedoelingen gedane pogingen om de zaak in orde te brengen. Ze begint nu, in plaats van ons duide lijk en bepaald bescheid te geven, met een verwijzing naar de omzend- nota, die wij .stelLig niet in stede van den gewensohten uitweg kun nen aanvaarden, aangeziein zij de on behoorlijke omschrijving van de Bosnische aangelegenheid als „Ser vische zaak" bevat, waarover Ser vië zich op de mogendheden beroept. De rondzendnota, sluit aan de ons toegekeerde zijde de deur' achter de Bosnische aangelegenheid toe, de opent tegelijkertijd een deur aan den anderen kant; maakt met de eene hand den knoop los om hem weer met de andere te strikken. Ze is dubbelzinnig, en het is ook niet twij felachtig, wat het 'doel van zulke dubbelzinnigheden is. Servië wil tijd winnen, terwijl het achter de mogendheden schuil gaat." Het voorstel om de handelsver dragen weer bij de Kamers van Oos tenrijk en Hongarije aanhangig te maken noemt het „Fremdenblatt" een nieuwe poging om Oostenrijks geduld op proef te stellen, gelijk het .er al vijf maanden lang' ver scheiden heeft moeten verduren. Maar Oostenrijk vertrouwt dat *t Europa uit Servië's taal nu duide lijk zal worden, „waar in de han gende kwestie het recht en waar de aanmatiging ligt, aan, welke zijde men bereid is voor het algemeene verlangen, naar rust offers te bren gen, en waai* men de gevaren vani een vredeverstoring in treurige ver blinding in het oog vat." Wat zal er du gebeuren? De algemeene opinie is datOosten- rijk'g geduld nu toch wel uit zal zijn. Oostenrijk zal een nota aan Servië zenden waarin het op den man af vraagttoezegging dat de krijgstoerus tingen zullen ophouden. En Servië krijgt dan 8 dagen tijd om daarop zonder omwegen te antwoorden. Zoo niet, dan is de oorlog daar. En dan Dat Rusland zal gaan meevechten, wordt betwijfeld: te SiDt Petersburg zegt men, dat Rusland aan Servië den raad geeft allen te vermijden wat naar uitdaging lijkt. Wel wat erg laat, dunkt ons! in Duitsche krin gen neemt men aan, dat Rusland Servië niet helpen zalomdat het machteloos is na den Japanschen oorlog. De toestand ziet er dus voor den vrede slecht uit. Algemeen oordeelt men, dat Servië het ten slotte wel tot oorlog brengen zal ENGELAND'S VLOOTUITBREIDÏNG. De Engelsche Marine-begrooting en wat daarop staan zou ter uitbreiding van de vloot, dat was sinds eenigen tijd de groote te verwachten gebeur tenis in Engeland! Ondanks de herhaalde verzekeringen der vorsten, dat de Europeesche vre^e niet bedreigd zal worden, versterkt Engeland zijn vloot nog maar op !t allersterkste. En ondanks ook de herhaalde pogin gen van Engelsche vredesvrienden om een beetje matiging in deze reusach tige wapeningen, gaat de Engelsche libérale regeering vóóraan, om die ontzaglijke vlootversterkiDg te bewer ken. Minister Max Kenna diende gisteren do begroeting in... met een rede die vierkant alweer tegen Duitschland ging, al zorgde men voor een paar slagen om den arm Wij moeten zeide de minister onze vloot zóó krachtig houden, dat zij onze kusten kan beschermen tegen een inval door een vloot eu het rijk tegen een aanval. Wij moeten de sterkte der vloot regelen naar de vorderingen der buitenlandsche mo gendheden. V erscheidene mogendheden breiden snel hun vlootsterkte uit, maar geen op een wijze, die te ver gelijken is met Duitschland. Met een begrijpelijk ergje zei de minister daarop dadelijk, dat als hij naar Duitschland verwees, hij dit alleen voor rekenkunstige doeleinden deed, als standaard waarnaar de sterkte der Eogeleche vloot moet worden afgemeten!.... Vervolgens ging de minister er toe over te betoogen, dat de moeilijkheid waarin de regee- iing is geplaatst, dat zij niet weet naar welken maatstaf de aanbouw vau schepen in Duitschland plaats heeft. Mo. Kenna gaf vorder een uitvoerig overzicht van het Duitsche vlootpro- gram eu van de versnelling in den aanbouw van schepen in Duitschland. Wij kunnen aldus de spreker ons aan geen gevaren blootstellen. Indien wij er zeker van willen zijn, dat wij ons overwicht in Dreadnoughts behouden, dan moet de admiraliteit in staat zijn om als de noodzakelijk heid zich voordoet, de noodige schik kingen te treffen, ten einde de vol- tooing van nog 4 Dreadnoughts tegen Maart 1912 te verzekeren, Wij zullen er dan op voorbereid zijn, om, mocht Duitschland in de lente van 1912 over 17 Dreadnoughts beschikken, daartegenover onzerzijds 20 Dread noughts te hebben. Is het duidelijk genoeg? De eerste minister Asquith kwam daarna met den „slag om den arm" voor den dag. Asquith zeide met nadruk, dat men uit de met zorg tusschen de Engelsche en de Duitsche vloot gemaakte be rekeningen, niet tot de onderstelling moest komen, dat de Engelsche re geering daarbij bezield wetel door eenige veronderstelling of denkbeeld, dat de diplomatieke betrekkingen van Engeland met Duitschland, onbevre digend zijn, of waarschijnlijk aoo zul len worden 1 Integendeel, hij was har telijk blij, in staat te zijn te zeggen, dat de loop der internationale aange legenheden er toe geleid had eerder om slagboomen tusschen Duitsland en Engeland weg te nemen dan op te richten. De diplomatieke omgang tusschen de twee landen was nu geopend, zeide Asquith nog, en was vriendschappe lijk; hij zag geen reden waarom dit niet zoo zou blijven. Het was de wensch der Engelsche regeering en haer ernstigste bedoeling dat dit zoo zal blijven Asquith zeide verder nog, dat Duitschland na zijn weigering om de kweetie van wederzij dsche verminde ring der oorlogstoerustingen ter zee in behandeling te nemen, ronduit mede gedeeld had, dat als Engeland 100 Draednoughts bouwde, wij niet moesten denken dat zij hun program zouden uitbreiden en als Engeland er geen een bouwde dan zou Duitschland toch doorgaan met zijn program af te werken. Naar aanleiding van Balfour's be wering, dat Duitschland naar het zich laat aanzien in 1912 25 Dreadnoughts zou kunnen hebben, zeide Asquith, dat de Duitsche regeering verklaard had, dat zij de uitvoering van haar program niet in zulk een mate zou versnellen. Verder erkende Asquith, dat het verkeerd was er bij voorbaat op te rekenen dat Duitschland's program op papier niet zon worden uitgevoerd en dat men zeker niet daarboven zou gaan. Asquith gaf den radicalen ten slotte de verzekering dat dit het minimum was dat de admiraliteit in verband met de nationale veiligheid kon vragen De Ver. Staten in financieele moei lijkheden. President Taft heeft een bij zondere boodschap tot het congres ge richt, waarbij hij aandringt op aanne ming van de wet op de tariefhervor ming, waarbij de invoerrechten wor den herzien, hetgeen door de verander de toestanden in zaken noodzakelijk is gemaakt. Hij deelde verder niede, dat 1 Juli de uitgaven de inkomsten met 100.000.000 dollars zouden overtreffen! De president drong aan op spoedige aanneming om een ontwrichting dei- zaken te vermijden. Het Huis van Af gevaardigden begroette de boodschap met toejuichingen en verwees haar naar de financieele commissie. Een stinkend potje. Aldus beti telt het „Hbld. van Antw." de dieve rijen, waardoor de stad Antwerpen sinds jaren is bezocht. Het blad vertelt dan, dat de vorige burgemeester met behulp van een jong ingenieur reeds een uitgebreid onder zoek heeft ingesteld en allerlei schur kerijen ontdekte. Het was den burgemeester gebleken, dat sommige hoogere gemeente-ambte naren de stad op de brutaalste wijze sinds jaren hadden bestolen. Eenige van die heeren werden toen reeds voor de keus gesteld hun ontslag te nemen of de gevangenis in te gaan. De wethouder Straus nam de taak van den overleden burgemeester over, bestudeerde de dossiers, die nog meer gevallen van steekpenningen en kap laken aan het licht brachten, ontbood en verhoorde dozijnen werklieden, met het gevolg, dat weer een half dozijn heeren voor bovengenoemde keus ge steld werden. Zij kozen het eersic. Meer en meer werd ontdekt, het on derzoek uitgebreid; leveranciers van de stad, aannemers die voor de stad heb ben gewerkt, enz. werden ondervraagd en meer dan abuizen en geknoei met uren voor overwerk gevonden. Wij beweren niet, zegt het „Hbld.", dat het een klein Panama is; wij zeg gen niet dat het Schaerbëek achterna- streeft; maar wij weten er genoeg van om te zeggen dat de liberale pers tlauwskens vertelt, waar zij zegt dat er niets gebeurd is. Omdat het college de plichtigen niet voor het gerecht zendt, is het door en door belachelijk te beweren dat Moeder Justitia er zich niet mee zou kunnen bemoeien. Omdat een inspecteur, een contro leur, een bediende of een magazijnier nu als wandelende rentenieren fungee- ren, is dat niet een bewijs, dat zij, die boven hen stonden, hun plicht ver vuld en zich niets te verwijten hebben. Zal men ons tegenspreken als wij zeggen dat er leveranciers verzocht werden hunne leveringen te staken? Het woord wijnpotten werd het eerst in een liberaal blad geschreven, om te zeggen, dat er geen waren; het onder zoek is al genoeg gevorderd om te be wijzen dat de logenstraffing der stad huispers ongegrond is en dat het potje met den dag meer en meer begint te stinken. Hofberichten. H. M. de Koningin-Moeder bracht gisteren een bezoek aan de tentoon stelling van den Larensche Kunsthan del in Pulchri Studio. Audiëntie. Vrijdag 19 Maart zal Z. E. de Mi nister van Koloniën geen audiëntie verleenen. Uit de „Staats-Courant." Bij Kon. besl. zijn Hr. Ms. adjudant in b. g. d., de gep. vice-admiraal jhr. J. A. Roëll en Hr. Ms. buitengewoon gezaDt en gevolmachtigd minister in disponibiliteit, jhr. mr. L H. Ruysse- naers, bevorderd tot Commandeur in de orde van den Nederl: Leeuw Bij Kon. besl. is benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de facul teit der wis- en natuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden, om onder wijs te geven in de sterrenkunde, dr. E. F. van de Sande Bakhuyzen, thans lector en eerste observator. De wetten op bet Begentschap. Wordt bij de aanbieding der voor stellen betreffende het Regentschap en de voogdij hetzelfde ceremonieel ge volgd als in 1850 en 1884 bij de in diening van gelijke ontwerpen werd in acht geDomen, dan zullen de twee ministers, belast met het volbrengen der him door H. M. opgedragen taak, in ambtscostuum in een hofrij tuig van het paleis naar het gebouw der Tweede Kamer rijden en terug. De vereenigde Kamers zullen voor het onderzoek van de wetsontwerpen in 7 afdeelingen gesplitst worden, waarvan 2 zullen vergaderen in het gebouw der Eerste en 5 in het lokaal van de Tweede Kamer. Het voorne men is het sectieonderzoek, Dinsdag 23 Maart te houden, met aanwijzing tevens van de 7 rapporteurs. Het nieuwe E er s te-K am er lid. De vergadering van de Eerste Ka mer op a. s. Vrijdag te half 12 uur is belegd tot verzending van de ge loofsbrieven van het nieuwbenoemde lid voor Limburg jhr. v. d. Maesen de Sombreff naar een commissie, ten einde na goedkeuring dier stukken den gekozene nog te kunnen toelaten en beëedigen, opdat hij nog in de te half 2 uur volgende vereenigde ver gadering der beide Kamer kan zitting nemen. De Statenverkiezing te Meerssen. Over deze veelbesproken verkiezing meldt de „L.K." nog: Enkele dagen voor de joDgste Sta tenverkiezing in het district Meerssen, werd aan den wethouder H. der ge meente Heer, bekend om zijn invloed op de gemeenteambtenaren, ter hand gesteld door den candidaat B. zelf: f 5 voor de fietsclub; f 5 voor de duivenclub; f 5 voor den Katholieken bond; f 5 voor glas- en aardebewerkers; f 25 voor de zangvereeniging f 15 voor de schutterij f 5 voor de Harmonie „Heer Voor uit" en f 10 voor Jan en alleman. De candidaat dr. E. had reeds aan denzelfden persoon f 5 gegeven „om de schutterij in nieuwe uniformen te steken". (I) Een en ander werd gegeven onder het motto: „terkennismaking met de kiezers." Bespoediging. In sommige bladen komt een be richt voor, dat de vertegenwoordigers der verschillende groepen in de Tweede Kamer een voorstel hebben gedaan om het onderzoek in de secties te bekorten in dien zin, dat voor elke begrooting en voor elke rubriek van wetten een vaste commissie van rap porteurs zal worden benoemd, die op en aanmerkingen van de leden in ontvangst neemt en verwerkt. „L. en V." verneemt, dat inder daad een dergelijk voorstel, als ge heim aan de leden rondgezonden, en in overweging is. Dr. Paul. De met een bnitengewone zending belaste Venezolaaascho diplomaat dr. Paul is, uit Parijs komende, te Berlijn gearriveerd. Zal het helpen Het partijbestuur der S. D. A. P. heeft na een langdurige beraadslaging de bemiddeling van het Int. B«reau voor de hereeniging der beide sec. dem. partijen, de S. D. A. P. en de S. P., aanvaard. Het partijbestuur zal thans zeer spoedig een conferee tie houden met de redactie van het „Volk", de Kamerfractie en de redactie van het Marxistisch weekblad, teneinde genoemde leidende organen omtrent den vorm van het bemiddelingsvoor stel te raadplegen. De Bijks Middelbare Technische School. De Bond van Technici heeft zich met een adres tot Z. E. den Minister van Binnenlandsche Zaken gewend, naar aanleiding van de verbooging van Hoofdstuk V der Staatsbegrooting 1909, waarbij den Ned. Aannemersbond eene subsidie van 17,500 gulden is verleend voor zijne te stichten Middel baar Technische School. Daarbij is echter niet gebleken aan welke eischeo toekomstige snbsidie-aanvragen zullen moeten voldoen, om hetzelfde succes als deze te verkrijgen en evenmin, dat de Minister het voornemen heeft zoo spoedig mogelijk over te gaan tot de oprichting eener Rijks Middel bare Technische School, als waarvan sprake was in de Memorie van toe lichting tot Hoofdstuk V, welke in richting voornamelijk bedoeld zou zijn, om het peil aan te geven voor andere scholen, gesticht door het par ticulier initiatief. Adressant verzoekt, zoo eenigszins mogelijk nog in den loop van dit zittingsjaar in te dieneneen voorstel van Wet regelende het M. T. O., waarbij tevens zal worden besloten tot de stichting van de eerste Rijks Middelbare Technische School. Nederland en Marokko. Bij de Regeering moet het plan be staan binnenkort een buitengewone missie naar den nieuwen Sultan van Marokko uit te zenden, welk gezant schap tevens belast zou zijn met het aanbieden van een 'geschenk namens H. M. de Koningin. Het vergane schip. Uit berichten in de Engelsche avond bladen blijkt dat bij de aanvaring tusschen de „Mascott" en de „Mar- gretha" acht menschen zijn omgeko men, namelijk de kapitein met vrouw en kind en vijf man. De negen mannen, die te Lowestoft zijn aangebracht slaagden er in een boot neer te laten. De kapitein v&n de „Margretha,, reikte hun zijn kind toe, maar zij durfden het snel zinkende schip niet naderen in de vrees, dat zij zouden worden meegesleurd in de diepte. Een uur laDg roeiden zij in het barre weder op zee rond, voordat ze een visecherschuit, de „Iris", aan troffen, die hen aan boord nam ea naar Lowestoft bracht. Een aardige vondst. Zestien ja ren geleden verloor iemand bij het ploegen van een stuk land onder Sclio- re zijn zilveren horloge, gesloten in een koperen kast. De vorige week nu is dit horloge door een landbouwer vau Kruiningen, die hetzelfde stuk land om ploegde, in vrij goeden toestand terug gevonden. Alleen de wijzers en het boutje van den beugel waren verteerd. Het horloge is door den vinder aa« den eigenaar teruggegeven. Een dolle os in een kolder. Se dert Maandagmiddag zit in den kelder van de suikerwarenfabrieken der firma Jamin te Rotterdam, een ongewone gast opgesloten. Op de veemarkt werd Maandagmiddag een os dol. Hij brak los, vluchtte de binnenplaats van de suikerfabriek op en kwam in den kei der, alwaar groote hoeveelheden eieren, meel, bloem, enz. staan geborgen, te recht. Niemand heeft nog den moed gehad zich in den kelder te wagen, zoodat het beest, althans tot gisteren morgen 11 uur nog opgesloten zat. Zelfs de knecht van het abattoir durft er niet in. Men heeft al getracht op liet' beest te schieten, doch daar in den kelder bijna volstrekte duisternis heerscht, is ook dit niet gelukt. De firma Jamin van haar kant wil wet tot de arrestatie van den zonderlingen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 1