Uit den Omtrek. Stadsnieuws. GEMASKERD BAL - Brongebouw Het Atelier voor Elec- tr o-f otog r af i e zal daartoe Zondagavond a.s. geopend zijn. M. H. DIKKENBERG, Fotograaf, Ged. Oudegr. 70. keiderbezoeker medewerken. doch eischt dat haar schade vergoed wordt. Die durft. Te Wageningen is een brutale oplichtster aan de gang ge weest. In verschillende manufactuur winkels haalde zij goederen op naam van den gemeenteveldwachter van bet naburige Renkum, waarbij zij zich zelf presenteerde als de echtgenoole van dezen dienaar van den H. Her mandad. Is der politie nog niet mogen ge lukken de vrouw op te sporen. Een inbraak. Te Delft is gister nacht ingebroken in de fabriek van blikemballage van den heer J. B. Lor- rewa. De brandkast werd geforceerd •n daaruit tachtig gulden aan contanten gestolen. Een been afgereden. Een locomo tief heeft gisterenmorgen den lading- meester der Hollandsche Spoor, Hen drik van Roekhuizen, op het Stations- •mplacement te Zutphen aangereden en «en zijner beenen afgereden. Roekhui zen is onmiddellijk naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij spoedig overleed, nalatende een weduwe met twee nog jonge kinderen. Een plotselinge dood. Een brood bezorger der firma B. te Amsterdam bleef plotseling dood achter de kar. Hij taat een vrouw met 6 kinderen achter. Een jongetje onder de tram. Gis terenmiddag omstreeks half vier ge raakte het 4-jarig zoontje van den meikhandelaar N. aan den Rijswijksche weg in Den Haag, nabij het viaduct al spelende onder de locomotief van de uit de richting Rijswijk komende stoomtram Den Haag—Delft. Vreeselijk verminkt, werd de kleine dood opgenomen. Door de politie werd bet lijkje per brancard naar de ouder lijke woning vervoerd. Een ernstig ongeluk. Gisterenoch- te*d viel in de Wittevrouwenstraat te Utrecht een ernstig ongeluk voor. Een schilder viel aldaar van een 25 sport booge ladder en werd doodelijk ge wond opgenomen en in het politie bureau aan de Wittevrouwenbrug bin nengedragen. Ernstig gewond. De I8-jarige S. «k H., te Rotterdam, stond gislerenna- middajg omstreeks half twee met zijn vader op het achterbalcon van motor wagen 51 van lijn 3 der R. E. T. M. 0p bet Noordplein sprong hij van den wagen, viel, kwam onder den bijwa gen tere«ht en werd op twee plaat sen aan het linkerbeen ernstig ge kwetst. Overleden. Tengevolge van het Za terdagavond bekomen ongeluk is Dr. Tssel de Schepper, directeur van de kaarsenfabriek „Gouda" te Gouda, gisterennacht om twee uur in- den ou derdom van 63 jaar te Driebergen over leden Vermoedelijke brandstichting. liet •nderzoek der politie naar de vermoe delijke brandstichting in de fabriek der iirma Menko te Enschedé heeft geen resultaat gehad. De firma Menko heeft f 1000 uitgeloofd voor aanwijzing van den dader. Brand te Woesp. Te Weesp js bet fabrieksgebouw, waarin is gevestigd de blik- en emballagefabriek ,.A. C. ▼is", uitgebrand. Verzekering dekt de schade. De Eindexamens der Hoogere- Burgorscholen in Noord-Holland De commissaris der Koningin in Noord-Holland heeft bepaald dat de eindexamens der H. B. S. met vijf jarigen cursus in deze provincie dit jaar zullen plaats hebben te Amster dam, voor de H.B.S. aldaar, te Hil versum en te Zaandam,en te Alkmaar voor de H.B.S. aldaar, te Haarlem, Helder en Hoorn. Verder, dat de z.g. extranei zich zullen hebben aan te melden bij den voor zitter der commissie te Amsterdam. BLOEMEN DA AL. Mond en klauwzeer. Aan de Oosterkade te Rotterdam zijn per stoomschip Volharding, uit Gouda, aangebracht een 25-tal koeien en nuehterea kalveren, toebehoorende aan den landbouwer J. M., van hier. Als verdacht te lijden aan mond- en klauwzeer, is dit vee naar het abattoir vervoerd. Eurgerl. Stand. Overleden: J. A. Vane, 42 j. SCHOTEN. B. K. Kiesvereeniging. in de Catechismuskamer vergaderde gisterenavond de R. K. Kiesvereeniging van ''t Schoterk wartier onder presidium van den heer Th. G. C. Hooy. Na voorlezing der notulen herdacht de voorzitter in droeve woorden het afsterven van den propagandist F. J. de Wijs, aan wiens nagedachtenis de voorzitter een woord van weemoedige holde wijdde eu wees op den grooten ijver, dien de heer de Wijs steeds voor de Kath. kiesvereeniging had aan den dag gelegd. Vervolgens bracht de voorzitter verslag nit der Centrale vergadering te Beverwijk gehouden. Het verslag der Provinciale Bonds vergadering werd op voorstel van den heer F. J. Faase, afgevaardigde, aan gehouden tot de volgende vergadering. De voorzitter gaf daarna der ver gadering een stukje staatsleer; zoo menigeen toch weet nog zoo weinig af van zijn rechten en verplichtingen als staatsburger. Zoo ziet men, dat ook aan de ont wikkeling der kiezers in de actieve Kath. kiesvereeniging van het Schoter- kwartier alle aandacht geschonken wordt. Nadat uog een bespreking had plaats gehad over de uitreiking der convocatiebiljetten werd de geanimeer de vergadering gesloten. Burgerlijke Stand, Geboren: d. v. B. v. KesselKrijnen. d. v. J. BakkerBosch. a. v. G. de Wit Blank. d. v. A. Hoogland—de Boer. IJMUIDEN Lijst van onbeetelde brieven en brief kaart en verzonden door bet post kantoor IJmuiden gedurende de eerste helft der maand Maart 1908. Binnenland. Brieven. Joh. van Praag, Amsterdam. Briefkaarten. M. v, d. Baerde-Beek- man, Haarlem, J. Visser, Rijksamb tenaar, IJmuiden. Buitenland. Briefkaarten. Frl. M. Frohn, Aken, H. Chapman Eien. England. BEVERWIJK. Personalia. Tot buitengewoon opzichter, bij den bouw van de op 2o Maart, aan te besteden school voor L. en M. U. L. O. is door B. en W. aangesteld de heer C. Stor te Wijk aan Zee. Personalia. Gisteren zijn voor 't examen nuttige handwerken in den Haag geslaagd onze stadgenooten, de dame» H. C. Niessen en C. A. Har- meijer. Tuinbouw en plantkunde. Na een lezing gisterenavond in fcötel Ter Burg door den heer Lodder van Santpoort gehouden, is hier opgericht een afd. Kennemerland der Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde. KinderhersteUings- en Vacantie- koloniea, afd. Beverwijk. Een onzer medewerkers schrijft ons: In de eerste dagen van de maand Maart werd alhier opgericht eene af- deeling van het Centraal Genootschap voor KinderhersteUings- en Vacantie- kolonies. In het algemeen genomen, verdient elke poging om in het leven van zoovele arme en minder bedeelde kinderen, eenige „poëzie" te brengen, dankbare erkentelijkheid. De zegenrijke gevolgen, welke een korter of langer verblijf in de frissche buitenlucht voor de gezondheid van het lichaam hebben kan, vallen niet te loochenen. En gaarne zullen vele ouders hunne kin deren lot dit doel aan vreemde handen toevertrouwen, wanneer zij weten, dal die kinderen geen enkel gevaar be dreigt. Maar nu is altijd nog waar, wat „Het Centrum" reeds schreef in 1907: „Het heeft zijn gevaarlijke zyde, Katho lieke kinderen gedurende eenige we ken weg te nemen uit de Katholieke omgeving, waarin zij in huis en op school verkeeren, om hen al dien tijd te plaatsen in een dan zoogenaamd „neutrale" omgeving. .Want de vertrou welijke omgang met vele kinderen van verschillende godsdienst, richting en opvoeding zal niet nalaten, zijn nadee- ligen invloed uit te oefenen. Bovendieni n die neutrale inrich tingen zal wel geen gelegenheid be staan, de godsdienstige verplichtingen na te komen. Wel werd op de op richtingsvergadering te Beverwijk ge zegd, dat aan die kinderen, wier ou ders dit verlangen, „gelegenheid zal ge geven worden" om hun godsdienst plichten waar te nemen, maar dat ge ven van „gelegenheid", klinkt even vreemd, als die andere „vrijheid", die men zegt te waarborgen „tot het op zeggen van een gebed". j Maar dit alles nu eens daargelaten. In 1907 heeft de afdeeling Haarlem der Diocesane vereeniging van R. K. Bijz. Onderwijzers in het bisdom Haar lem, zich gewend tot Z. D. H. den Bisschop van Haarlem, en zeide toen „Het Centrum" zooals te voorzien was, was deze ten zeerste gekant te gen het zenden van Katholieke kin deren in gezelschap van andersdenken den, en onder leiding van niet-Katho- lieken naar een neutrale inrichting. Het ging hier ook en juist over vacantie- kolonies. Nog meer: In een volgend artikel, dat in hetzelfde „Centrum" over dit onderwerp verscheen, schreef J. Su- ring uit Vlaardingen, wat hem uit zeer vertrouwbare bron was medegedeeld en waaruit wel een allergrootst „bezwaar" valt vast te stellen, tegen liet zenden van Katholieke kinderen naar z.g. neu trale vakantiekolonies, n.l. „Een meisje van 15 jaren gaf de verzekering, dat zij gerust alle, zelfs de slechtste, romans kon lezen dat maakte op haar geen indruk meer. U moet weten, zeide zij, dat ik het vo rige jaar voor mijn gezondheid naar buiten moest; daar nu was vrijheid van lectuur; na het eten moesten we allen een uur naar bed. In de meeste ge vallen hadden we geen lust tot slapen, maar altijd wel tot lezen en herlezen van ons boek, en daar wij met ons twcëen één kamertje hadden, ging ons boek mede en werden de handelingen daarin beschreven, door ons besproken, ja, soms bleef het niet bij bespreken. Het naar buiten gaan heeft mijn li chaam versterkt, maar aan mjjn ziel haar reinheid geroofd. Zoo ziet men, dat er nog'meer aan verbonden is, dan „een verrassende toename in gewicht, zich toon end in dikkere wangen, blozende gelaatskleur, helderder staande oogen, grootere op gewektheid." Waarom ik dit alles nu schrijf? Om dat dezer dagen aan Beverwijks' inge zetenen is aangeboden eene circulaire, waarbij zij werden uitgenoodigd, om zich te verbinden liefst nog wel tot eene jaarlijksche bijdrage. Welnu, mochten er onder de Katho lieken zijn, die gaarne tot het zeker schoone doel iets willen afzonderen te Amsterdam is gevestigd de vereeni ging: Roomsch-Katholieke Herstellings oorden voor longlijders en zwakke kin deren (Penningmeester: F. Everard, Singel 397, Amsterdam). te Egmond aan Zee komt eene R. K. Kindervacan- tiekolonie. Er is reeds een terrein aan gekocht van 2300 M2. en de plannen wachten op goedkeuring. R. K. Liefde- zusiers zuil en er het toezicht voeren. Het sp|jt m^ wel, maar Beverwijks afdeeling kan ik in de Katholieke wel dadigheid niet aanbevelen! J. v. ,VV. VBLS2EN. De onbetrouwbaarheid der Netscher's partij. In het IJmuiden's blaadje „Vraag en aanbod" schrijftdeheerJ.de Nobel een lang ingezonden etuk en besluit aldus „Nog even wil ik opmerken en hier mede ook sluiten, dat de verslaggever van de „Nieuwe Haarl. Courant" er zich over verwonderde, dat niemand zich opgaf voor debat en mij vroeg „Is de heer Vermeulen er niet." Zelfs hij had wat meer moed, om beginsel tegenover beginsel te stellen, verwaeht." Onze verslaggever schrijft naar aan leiding hiervan het volgende: Ziehier, weer een treffend staaltje der groote onbetrouwbaarheid van de leden der Netscher partij. Wat toch is de zaak Nadat de Heer Netscher hevig had uitgevaren tsgen zijn bestrijders en het was duidelijk, dat hij meermalen op den Heer Vermeulen doelde, daagde de Voorzitter de aanwezige rechtsche leden uit met den spreker in debat te komen. Ik vroeg toen den Heer de Nobel niets anders dan„Is de heer Vermeulen ook hier?" Heeft hij nu 't recht uit die vraag de gevolgtrekking te maken, dat ik mij erover verwon derde, dat niemand zich voor debat opgaf? Laat mij bij deze verklaren, dat ik niet anders dan de houding der rechtsche ieden toejuich. Debatavon den zqn waardeloos en zeker die, waaxop de Heer Netscher spreekt. In Velsen's raadzaal leerde ik den heer de Nobel reeds kennen als een verwced Netscher-man. Terwijl de heer Vermeulen den Weth. Netscher ds volle laag toediende, kon hij nog niet eens fatsoenlijk zijn mond houden. Gesteld, dat ik dien avond verwonderd was geweest, tegen hem allerminst zou ik die verbazing geuit hebben. Die mijnheer de Nobel is leugen achtig in hooge mate. Toen de heer Netscher den heer Passtoers als een verwijt aanwreef, dat deze te Beverwijk in een besloten vergadering der Centrale R. K. Kies vereeniging gesproken heeft, riep de heer de Nobel luide uit: „En dan breDgt hij Bruna mede". Ik was op die Centrale tegenwoordig, doch kan beslist verklaren, dat de heer Bruna er niet was. De Netscher partij neemt het zoo nauw niet met haar bewerin gen en conclusies. De Verslaggever. HALFWEG. Weer geopend. Aan de O. L. School alhier, welke wegens het heerschen der mazelen eenigen tijd was gesloten, zijn de lessen weder hervat. HAARLEMMEBLIEDE c. a. Gas. De Gascommisse dezer ge meente bracht met den burgemeester en den secretaris, gisteren een bezoek aan de Gasfabriek te Schoten. Men ziet in de gemeente met span ning de beslissing in zake den bouw eener gasfabriek tegemoet. De gas- commissie vat hare taak ernstig op en zal eerst na uitgebreid onderzoek en degelijk overleg haar rapport uitbrengen. HEEMSTEDE. Het Kr uis ver bond. Maandag avond hield het Kruisverbond haar maandvergadering. De Voorzitter deelde mede, dat de Heeren J. M. A. v. d. Weiden en Q v. d. Berg bedankten, na in de vorige ver gadering gekozen te zijn, in het be stuur zitting te nemen, zoodat er nu weer voor de vacature een verkiezing moest plaats hebben. Thans werden benoemd de Heeren W. W. van Looy en F. J, Gozeling. Het bestuur bestaat nu uit de Heeren G. Goossens, H. C. H. de Boer, G. H. Hageman, D. Gielen, J. E. Smit, G. Kok, S. P. Booms, W. W. van Looy es F. G. Gozeling. Na nog eenige huishoudelijke zaken behandeld en besproken te hebben, hield de Heer J. E. Smit een voordracht, die zeer in den smaak der vergadering viel, waarvoor hij dan ook een luid applaus verwierf. Ten slotte feliciteerde de Voorzitter de nieuw gekozenen, en sprak den wensch uit, dat onder het tegenwoordig bestuur bet Kruisver bond sterk in ledental moge toenemen en dat voortaan de leden beter de vergadering zullen bijwonen. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de Voorzitter met gebed de verga dering. Verlof. Aan P. Groot, vroeger wonende te Haarlem, is verlof ver leend tot verkoop van alcoholhou denden drank anderen dan sterken drank in het perceel Prinsenlaan. Onderlinge Ongevallen Ver zekering. Op Woensdag 24 Maart a s. zal bij mej. de wed. Steenvoorden eene gecombineerde vergadering plaats hebben van de afd. Heemstede van het Holl. Bloembollenkweekers Ge nootschap en de Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur, waarin als spre ker zal optreden d9 heer P. Tennissen met het onderwerpOnderlinge Onge vallen- Verzekering. Belangstellen kunnen worden geïn troduceerd. Oud papier. De ingezetenen wor den er aan herinDe d dat alhier on- laDgs door de St. Viaoentius-Vereen. is benoemd eene commissie welke de inzameling van oud papier ten doel heeft. Zooals bekend, wordt de op brengst hiervan besteed ten bate van Z. H. den Paus en verschillende nut tige Katholieke instellingen. Vooral in dezen tijd worden de ingezetenen er nogmaals opmerkzaam opgemaakt, dat men slechts een boodschap behoeft te zenden aan een der commissieleden de heeren J. Beelen Jr. en J. de Wildt, die dan gaarne bereid zijn het oud papier af te halen. ÏASSE. Personalia. Met ingang van 1 Maart 11. is als vast geëmployeerde aan de Gemeentelijke Gasfabriek be noemd P. Vrijburg Pz. In den modder. Gisternamiddag geraakte een zwaar beladen verhuis wagen van den heer H. Brands Hz., van Leiden aan den Ringdijk alhier, tengevolge van het dooiweer. vast in den modderigen weg. Ter assistentie werd de voerman van der Putten ontboden, wien het met ver eende krachten mocht gelukken het vrachtje ter bestemder plaatse te krijgen. De meetschepen. Was men al hier steeds bevreesd, dat de Friesche meetschepen met het oog op het ijs voorloopig zeer slecht zouden afkomeD, toch waren er Dinsdag niet minder dan negen schepen bezig te lossen. SASSENHBIM. De prijsvraag: „Hoe kweekt men het best hyacinthen uitge schreven door de afdeeling Land- en Tuinbouw van den R. K. Volksbond alhier, is door vier leden beantwoord. Het antwoord van den heer A. Weyers verwierf den eersten, dat van den heer M. Hoogervorst den tweeden prijs. Beoordeelaars waren dezeltde heeren, die als jury-leden voor de tentoonstelling hebben gefungeerd. R. K. Tooneelvereeniging. De R K. Tooneelvereeniging „Genot door Samenwerking" heeft besloten, in hare vergadering van donateurs en donatrices der vereeniging tevens een ouderlingen wedstrijd te houden voor voordrachten en duetten. Deze vergadering zal plaats hebben 20 April a.s. WARMOND. De Raiffeisenbank vergaderde Maandagavond in jaarvergadering in café „De Zon". De kassier bracht verslag uit over den iinancieelen toe stand der bank, waaruit bleek dat op 31 Dec. 1908 het ledental bedroeg 71. Aan spaargelden was gestort f 26294.51® en het totaal bedroeg f28284,135. Er werden f24895 aan nieuwe voor schotten verstrekt en het totaal be droeg 31 Dec. f22,9 5, voor f32815 waren nieuwe loopende rekeningen aangegaan, waarvan f12515 nog op genomen. Het grootste schuldbedrag te Utrecht werd bereikt in April nl. f22636,95, het kleinste in November f 3500,25. De kosten van beheer hadden bedragen f 136,415 en het reservefonds was gestegen tot f 1083,24. De_ totale ontvangsten bedroegen f151792,625 ea de totale uitgaven f 149540,05, zoodat op 31 Dec. in kas was f2252,575. Voor een lid van den Raad van Toezicht werd herkozen de heer L. C. J. Papöt, voor lid van bestuur werd herkozen de heer S. J. Schouten. Met algemeene stemmen werd ten slotte besloten den kassier voor ver goeding in plaats f75 voortaan f100 te geven. INGEZONDEN MEDEDEELING. Terwijl men zich naar het Bal begeeft, bestaat gelegenheid zich in costuum te laten fotografeeren. Personalia. Heden herdenkt onder veel blij ken van belangstelling de heer P. Wagenmaker den dag, waarop hij v66r 25 jaar bij den heer P. J. Bec- eari in dienst trad. Te 's Gravenöage zijn gisteren voor 't examen nuttige handwerken geslaagd de dames M. E. Krijnen en M. S. Borgnat beiden van hier. Dat gaat nogal. Voor de be trekking van bode aan de gemeente- lichtfabrieken hebben zich ruim 200 sollicitanten aangemeld. De Haarlemsche kermis. Door verschillende ingezetenen dezer gemeente, waaronder op de eerste plaats den heer G. J. van Gasteren, eigenaar van den Schouwburg, pach ter van het Brongebouw, is aan den Raad een adres gericht, waarin het volgende wordt gezegd „Onderget eekenden, belanghebbende bij, en belangstellende in het blijven bestaan der Haarleinsche kermis, geven met verschuldigden eerbied te kennen, dat zij met groote ingenomenheid ken nis hebben genomen van het prae- advies door de meerderheid van het college van B. en W. uitgebracht op de adressen bij Uwen Raad ingekomen, om tot afschaffing van de kermis over te gaan, met ingenomenheid omdat belanghebbenden door de afschaffing der kermis ten zeerste in hun bedrijf Zouden worden geschaad en omdat aan belangstellenden een vermaak zou wor den ontnomen, dat, genoten zooals dit in de laatste jaren te dezer stede het gevat is, zeker niet mag Worden ge rekend tol de ongepaste ontspanning. Met kracht dringen zij er dan ook b'ij Uwen Raad op aan mee te gaan met het advies door de meerderheid van het college van B. en W. uitge bracht en dus afwijzend te beschik ken op de adressen, die er op aan sturen de kermis af te schaffen." Ned. R. K. Volksbond. {Herplaatsing wegens misstelling Maandaga vond zijn door de afdee ling Haarlem gekozen tot leden van den Oentralen Raad van den Ned. R. K. Volksbond de heeren Broek- huijzen (aftr.), Donzen (nieuw), Gus- kens (aftr.), G. P. Hetem (aftr.), Hooij (aftr.), Muller (aftr.). Smulders (aftr.) en Th. F. Spook (nieuw). Verbetering. In een artikeltje aan het boofd van het Tweede Blad van heden liet de zetter ons in enkele exemplaren wen- schen, dat de „Nieuwe Haarlem- sche Courant" bij alle Katholieken in en om Haarlem „huisvrouw" zou worden. De welwillende lezer, die zulk een exemplaar in handen mocht krijgen, zal wel begrijpen, dat onze ambitie zoover niet gaat en dat we tevreden zijn »et een plaats als huisvriend voor de Roomsche Courant. Concert Pleseh-ltöntgen. Voor het concert te geven door de heeren Carl Flesch en Jul. Röntgen id de Kroon op Vrijdag 19 Maart a.s. is het volgende programma vastgesteld. Sonate no. 3 d. dur van Mozart voor piano en viool; Lieder ohne Worte van Mendelssohn voor piano; Sonate no. 1 G. mol van Bach voor viool-solo; Phantasie op 159 C. dur van Schubert voor piano en viool. Een R. K. Bevolkingsbureau? Kan er hier ter stede een R. K. Be volkingsbureau komen? Die vraag zoo mogelijk te beantwoorden, was hel doel der opgewekte en goedbezochte verga dering van het Plaatselijk Comi té der K. S. A., welke gisterenavond in St. Bavo plaats had. De heer De Wolf van Amsterdam, de directeur van het R. K. Bevolkings bureau aldaar, was uitgenoodigd om in dezen de aanwezigen voor te lich ten, en dat deed hij dan ook op voor treffelijke w(jze. Vooraf werd echter door den secre taris, den beer Th. J. F. Corstens, het jaarverslag over 1908 voorgelezen, een enthousiaslisch-opgesldd, nauwkeurig stuk, waaruit we memoreeren de op richting van de R. K. Handelsvereni ging en van de Propagandaclub „Pius X", het aftreden van den heer W. Diepenbrock als voorzitter, aan wien de heer Corstens een wann huidewoord wijdde, en het optreden van Dr. Droog in diens plaats. Voorts mededeelingen ontrent de gehouden propagandaverga- deringen over de R. K. Vrouw, over het Woningvraagstuk enz. Het jaarverslag werd met applaus ontvangen en na een hartelijk dank woord van den voorzitter, goedgekeurd. Mejuffrouw Veen, penningmeesteres- se, bracht het financieel verslag over 1908 uil, waaruit bleek dat de ontvang sten van het Comité in dat jaar had den bedragen f 347.74y2, de uitgaven f 373.641/2, zoodat het tekort f25.90 be droeg, evenwel reeds was gedekt door later ingekomen bedragen. Het verslag werd door de heeren Speller en v. d. Weiden nagezien en na gunstig rapport goedgekeurd. Daarna was de heer Wolf aan het woord. Hij gaf een uitvoerig en allerduide lijkst beeld van de werking en inrich ting van het R. K. Bevolkingsbureau te Amsterdam, dat wel niet het eerste particuliere bureau is aldaar, maar ze ker het beste en het volledigste. Recht matige hulde -bracht de inleider daarbij aan de nagedachtenis van Mgr. Lans z.g. die de groote man van de op richting is geweest, en die alle be zwaren wist te niet te doen om ertoe te komen. De inleider bewees eerst, voor een stad als Amsterdam althans, de noodza kelijkheid van zulk een bureau, zon der hetwelk 't zoo goed als ondoenlijk is, geregeld op de hoogte te blijven van de parochiale bevolkingen, van den loop der gezinsvermeerderingen, van het doen en laten der als Katholiek- ingeschrevene, doch zoo vaak in gods dienstplichten of zedelijk leven verslap pende parochianen, enz. Met sprekende cijfers werd een en ander verduide lijkt, waarvan we b.v. hier kunnen ver melden, dat onder de Katholieken van Amsterdam per jaar 36 a 40.000 mu taties plaats hebben! Ook voor de verschillende liefdadig- heidsvereenigingen, voor die tot be scherming van jonge meisjes en soort gelijke, is een R. K. Bevolkingsbureau een uiterst-gemakkelijke en hoogst-nut- tige instelling, zooals de inleider over tuigend aantoonde. Wat het systeem betreft, le Amster dam gevolgd, ook daarover gaf de inlei der de meest volledige mededeelingen. Wij bepalen ons er toe, hierover mede te deelen, dat het bureau ingericht is met het z.g. kaarten-systeem. en wel: A. een alfabetische lexicografisch ge rangschikte groep gezinskaarten met alle mogelijke bijzonderheden daarover (ook die op het Katholiek leven betrek king hebben als doorp, eerste H. Com munie, H. Vormsel enz.). Deze groep telt een 60.000 kaarten. Voorts B een alfabetisch geordende groep kaarten van inwonenden, niet-familieleden (commensaals, dienstboden enz.) dus één-persoonskaarten C. Een derde groep: „kleinse kaartjes" bevattende aanduiding van de inwonende familie leden, die niet den naam roeren van het gezinshoofd, dragende opgave waar ze in de groote groep A te vinden zijn. (D. Registers voor de bewoners van ge stichten Mi hofjes. E. Dit atleet, weer straatsgewijs omgewerkt en parochiaal gerangschikt tot uitvoerige lijsten of re gisters, zoodat nu dadelijk niet alleen een zeker persoon kan worden thuis- thuisgebracht wat woning en gezinsom standigheden betreft, maar ook van elk perceel of perceelsgedeelte de Katho lieke ingezetenen kunnen worden op gezocht. Voorts zijn daarbij nog tal van kost bare gegevens aangaande het kiezer schap, het vervullen der godsdienstige plichten enz. geboekt, zoodat uit ee* en ander de aanwezigen eeu juiterst duidelijk beeld kregen van het voortref felijk, gemakkelijk, systematisch inge richte bureau, - en tevens een beeld van den reuzenarbeid die noodig was om dit alles ineen te zetten. Ook over de financieeie inrichting van een en ander gaf de inleider rui me gegevens ten beste: daar deze ech ter uitsluitend Amsterdam betreffen, eu de inrichting voor Haarlem op ande ren basis zou moeien rusten, zullen wij deze voorbijgaan. De heer De Wolf eindigde met de hoop uit te spreken, dat ook hier te Haarlem eens zulk een R. K. Bevol- kingsbureau zou tot stand komen, doch gaf den raad: „Als ge er mee begint, zet het dan goed op en zoo volledig mogelijk. Want half we4k of 'n kleiu begin, is het werk bederven voor im mer!" Daarna gaf de inleider, die zeer was toegejuicht, nog enkele inlichtingen op vragen, door de heeren Mr. Thijssen. Diepenbrock, Bosse en Schiphorst ge daan, en de voorzitter kon ten slotte ais den algemeenen indruk gerust ver klaren, dal alle aanwezigen met gespan nen aandacht de uiteenzettingen des heeren De Wolf hadden gehoord, <eu dat men zeker met ernst erover' zou gaan denken, wat in deze richting hier zou zijn tot stand te brengen. De WelEervv. heer Beijsens ach lie het nu 't meest geschikte oogenblik o«i voor Haarlem nadere gegevens in te winnen en drong aan op het vormen van een commissie die het Plaatselijk Comité daaromtrent nader zou inlich ten. Aan de eerw. heeren kapelaans Beijsens en Quant, en den heeren He* boer en F. v. d. Griendt werd opge dragen, nadere inlichtingen ten voor loopig onderzoek in te winnen, waar na de vergadering op een vergevorderd uur, als gebruikelijk met de* Christe- lijken groet werd gesloten. De Nat, Bloemententootatelling in 19IO. In 't midden het gazo» en op den achtergrond 't Paviljoen, daarnaast aan weerszijden de bekende siuifc- zegel en 't wapen van Haarlem, het geheel pmjvat door een artistieke randversiering, ziedaar de keurige voorstelling, ontworpen door onze* stadgenoot, den heer André yiaajnfe ren, welke voorstelling boven de car cnlaire prijkt, die thans is uitgege ven vanwege het Hoofdbestuur der Alg. Vereeniging voor Bloembollen Cultuur en waarin besproken wordt de nationale bloemententofopateilipg-, die in 1910 alhier zial gehouden wor den van 23 Maart16 Mei. Aan "t slot roept het Hoofdbe stuur aller steun in en zpgt: LWegens het overwegend belang van deze z.oo bij uitstek nationale onderneming-, doet het Hoofdbestuur met vertrouwen een krachtig beroep op de medewerking en den steun va* allen, die bij den tuinbouw in ,t al gemeen en bij het bloembolleuvak in 't bijzonder belang hebben of daarin belang stellen. Ofschoon het welslagen der tentoonstellling, ook uit finantieei oog-punt, met vertrou wen mag woeden tegemoet gezien, eischt toch een wijs beleid om ook op onvoorzienen tegenslag bedacht te zijn. Het is daarom, dat het Hoofd bestuur besloten heeft een waarborg fonds te vormen, hetwelk slechts dan zal worden aangesproken, wan neer de gewone inkomsten der Ver eeniging ,en de baten der tentoon stelling niet geheel voldoende moch ten blijken om de coiko&ten te dekken. [Wij meenen, dat velen ge neigd zullen zijn in dezen vorm steun te verleenen en wij denken hierbij vooral aan hen, die door- hunne nauwe betrekking tot den tuinbouw en het bloembollenvak of wegens het groote belang, dat de bloei van dien belangrijken tak van volkswelvaart ook voor hen heeft, gaarne een blijk van sympathie zou den willen schenken aan de Vereeni ging, die gedurende een halve eeuw- de belangen van de Blown boll ten- cultuur heeft gediend. Bestrijding van het Nieuw-Mol- thnsianisme. De openbare vergadering, belegd door de afd. Haarlem der vereeniging tot bestrijding van het Nieuw-Malthusia- nisme, in het Brongebouw gisteren avond, was zeer druk bezocht. De vergadering werd gepresideerd door den Voorzitter, den 'heer, arts H. van den Berg. Allereerst trad als spreker op de Iloogeerw. heer Mgr. G. Konings, van Amsterdam, die het Neo-Maltkusianis- me bestreed om te verdedigen de eer en de heiligheid der vrouw, de hei ligheid van 't huwelijk, 't' heil der kin deren en der Maatschappij. De spreker herinnerde in heerlijke taal aan de dagen onzer jeugd, wees er op, dat 't groote gezin voor de vor ming van den mensch een zegen is, dat het hem energie en kracht geek. Spr. ging de oorzaken na, die lei den tot liet gebruik maken der N.-Mal- thusiaansclie middelen en noemde de zucht naar vreugde en genot, de uit huizigheid, den vrouwenarbeid, de schriele salarieeringen, den trek naai de steden, de groote vrijheid om te verspreiden, al wat met reinheid niet is in verhand te brengen, Spr. vrees op den plicht, die in deze

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 2