DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. Bedrogen. Van alles wat! BUITENLAMP. BINNENLAND. Kinflforhuisnretti 2S«3i-33f Haarlem DONDERDAG 18 MAART I9©9. 33,te Jaargang No. 6842 Bureaux van Redactie en Administratie r Intercommunaal Telefoonnummer 1426. Alle betalende abonnéa op dit blad, die in bet,bezit eener verzekeringspolls zijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor: De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij Ocean", Bijkantoor voor Haarlem, Nieuwe Gracht 11. XXIX Uit verre Missielanden. I. Hollandsehe Missionaries en vindt- je overal op Gods aardbodem, zoo 3tond er onlangs in ons Geïllustreerd Zondagsblad geschreven. En waarlijk, dat is zoo! Wij Hollanders zijn van eeuwen her een volk van wereldreizigers ge weest, zeevaarders zijn dat im- Jner: en daarbij kan men onzen Hoüandsehen aard de gulheid en mededeelzaamheid niet ontzeggen waarmee we van het goede dat we hebben, «ok anderen willen ge ven! Wat wonder dus, dat onder onze Xollandsebe Katholieken, onder de tot priester of kloosterling geroe penen, er altijd werden en nóg woïden gevonden, die van hun koste- hjksten sehat, het heilig Geloof, aaede willen deelen aan anderen in verre landen?. 't Is altijd aardig, om zulke moe dige Hollandsehe geloofsverkondi gers van hun werk en hun aange nomen vaderland ta hooren vertel len, en daarom heb ik ook met zooveel genoegen een lang epistel dezer dagen ontvangen voor onze Nieuwe Haarlemsche", door een Broeder-Missionaris van de Trap pisten, die in Brazilië is gevestigd, vol belangstelling en welwillendheid voor de Roomsche krant geschre ven. 't Is eenvoudige taal, deze eerste brief van Broeder Bonaventura, die bijna negentien jaren geleden het vaderland verliet om in het kloos ter Maris Stelia der Fransche Paters Trappisten, nabij Tremenbe in de provincie S. Paolo, zijn nederig werk te doea. Maar daar zijn aardige en merk waardige bijzonderheden in, en ik maak me sterk, dat de verhalen «ver laad en volk van Brazilië, welke broeder Bonaventura doet, mijn lezers even sterk zullen interes- aeeren, als ze 't mij deden Daarom schrijf ik hier eenige stukken uit dien brief over, de soms wat aardige- en eigen-aardige zins bouw van broeder Bonaventura zoo getrouwel?k mogelijk volgende. Broeder Bonaventura begint met «en schets vau zijn klooster: „Een oude vervallen woning, waar 26 jaar geleden een baron woonde* die veel slaven had, waar van ge hier overai de hokken en kutten nog vinden kunt. Sedert vijf jaar zijn hier Franse tie Trap pisten, waaronder ook vijf Hollan ders: één priesters en vier broe ders." Maar als een echt kloosterling spreekt broeder Bonaventura niet druk over zichzelf, zijn medebroe ders, of zijn klooster. Hij gaat spoe dig op andere dingen over, en laat ons eens hooren, hoe het klimaat er is, in die „binnenlanden van Brazilië" „Met het klimaat is het hier wonderlijk aardig! 't.Is niet te ge- looven, wanneer je het verschil ziet bij Nederland of Frankrijk. Half September begint... de lente, en December en Januari zijn hier de heetste maanden van het jaar, al staat dan de thermometer op 27 of 28 graden de nachten zijn er daarbij steeds erg frisch. „De mmer is ook het regensei zoen: elke acht of hoogstens 14 dagen kan men een liksche regen bui wachten in September: in De cember, Jauuari en Februari gaat er bijna geen dag voorbij of er valt water, dikwijls zelfs drie of vier dagen achter elkander: maar als het twee dagen niet regent, is het land zoo kurkdroog dat je niet zien kunt dat het ooit geregend heeft. Van onweer en weerlicht hebben we niet veel last't gaat wel hard te keer, maar ongelukken daar hoor je niet van. In Maart en April valt er veel minder water, maar het weer blijft benauwdin Mei, Juni, Juli en Augustus houdt de regen geheel op, dan gaan er soms twee maanden voorbij zonder dat er een druppel water valt. Dan is 't winter: de kou is echter nooit ergsoms staat de thermometer een dag of vier, vijf lang op 2 of 8 graden, maar dan wordt 't Weer gauw warmer, en hebben we een dag of acht weer dat de tempera tuur 9 of 10 graden aanwijst, dus altijd nog warm genoegIn den winter vooral kunnen we bier Gods grootheid prijzen en bewonderen: dan is de lucht bijna dagelijks 'e morgens zwaar bewolkt, dikwijls tot 9 of 10 uur, dan ziet alles er treurig uit en droevig, maar opeens, in tijd van een kwartier, zie je de bergen prachtig beschenen door de zon, alles leeft op, dan hoor je dadelijk de vogeltjes aan alle kanten sjilpen en zingen dat het een lust is, en stralend staat de blijde zon in een blij land!" Is dat geen aardige en dichter lijke beschrijving, van zulk een eenvoudigen Trappisten-broeder 'tls waar, broeder Bonaventura is niet altijd zoo dichterlijk in z'n brief! Als bij het bijvoorbeeld heeft over het ongedierte, dat er in- heemsch is, en dat bij onze huis- plaagjes eenvoudig niet is te ver gelijken, disckt hij ons bijzonder heden op die uit land- en volken kundig oogpunt misschien zeer wetenswaardig zijn, maar.... die ik hier maar liever niet zoo publiek aan mijn lezers wil voorzetten. Smakelijk zijn die bijzonderheden niet! Intusschen: het dierenrijk is er blijkens broeder Bonaventura's mededeelingen goed vertegenwoor digd in Braziliëbehalve over aller lei ongedierte (waarover ik dan maar zwijg) vertelt hij ons van een soort tetsé-vlieg, die groote wonden maakt bij de koeien, en die door vogels van de huid der koeien wordt weggepikt! Voorts van spin nen „met haar van een centimeter lang op het lijf", afschuwelijk van muskieten en slangen in aller lei kleuren, enzoovoorts. Maar mijn artikei over broeder Bonaventura's brief wordt te lang ik breek het ditmaal af en ga een volgende maal met mijn aanhalin gen door. F. Algemeen overzicht. Verspreide Berichten* FEUILLETON. KURE HURLEMSCHE COMMIT ABONNEMENTPRUSt Per 8 waanden voer Haarlemf 1,35 Toar do plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.38 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.80 Afsonderfpce nummers „0,03 Van 16 regels Elke regel meer PRfJS OER ADVERTENTIËN: f0,68 (contant) 10,50 110 Groote letters naar plaateruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie contant. 1000 GULDEN bij verlies van één wijsvinger. GULDEN bij levenslange onge schiktheid tot werken. 400 GULDEN bij overlijden. 300 GULDEN bij verlies van éen hand of voet. 150 GULDEN bij verlies van éen oog. 100 GULDEN bij verlies vati éen duim. 51 15 GULDEN bij verlies van éen anderen vinger. Réaumur. ERNSTIGE GEBEURTENIS. De toestand in het buitenland is ernstig*. Ernstig* in, verschillende opzich ten. Vooreerst brengen we het opzien barende, inderdaad buitengewone bericht dat sedert een dag de tele grafische en telefonische verbinding van Parijs met het buitenland is afgebroken Darijs is geïsoleerd! Ja, in ruim 4 uur tijds is heti nog wel van Brussel uit te berei ken, maar in onzen tijd van. snel- verbdnding, van oor-gesprekken tus- schen de hoofdsteden van Europa vpldoet dat niet meer. En het telegrafisch verkeer, dat een noodzakelijke factor is in het moderne leven, vooral in het leven van diplomatie en regeering, en dan nog wel in dezen Zoo emstigen tijd van crisis, dat telegrafisch ver keer ligt stil- Minister Picfcon zelf kan zijn. telegrammen niet weggezonden, krij gen 60.000 telegrammen liggen, on- verZonden op de telegraafbureaus, de fondsen- en, de koopmansbeurzen staan stil, alle zaken zijn opgehou den, het is een toestand van volka men ontreddering.j ;Werkolijk een wereldgebeurtenis! Wiat er precies gaande is, weten we natuurlijk niet. Onze Brusselsche correspondent seint misschien van daag nog een en ander, en dan zul len we bet onder ops „Laatste Nieuws" opnemen. Intusschen: de „action directe" heeft voor een oogenblik Parijs in haar macht Dat is een crisis-toestand, die niet lang kan duren natuurlijk. Clémen- eeau, zoo hooren we nog, is beslo ten tot het uiterste en zal geen haar breed toegeven aan de stakersde militairen zullen de telegraafbure- aux moeten bedienen. Maar is het leger óók wel betrouw baar? Het wanbestuur van Clémenceau en zijn anticlericaJe, half socialis tische medehelpers heeft ook in het leger de ontevredenheid hoog doen stijgen en het anti-militairisme, het logische gevolg van de radioo-socia- listisdhe principes dezer regeering*, wint steeds veldi Ernstige gebeurtenissen zijn het inderdaad, die te Parijs voorvallen 't Is het fiasco, klaar en duide lijk, van de radicaal-social Lstisdi- anticlericale regeeringspoiitiek, zoo- als de maconnieke meerderheid in de Fransche Kamer die toepast. En even ernstig als te Parijs, is hetgeen we hooren van den Balkan. Ook daar een crisis, die zeer donker wordt ingezien. De oorlog staat voor de deur. Oostenrijk zal binnen enkele dagen de gisteren door ons reeds vermelde uitdrukkelijke eischen stellen aau Servië, en men is er algemeen van overtuigd, dat de Ssrvische regeering in dezelfde ontwijkende termen zal antwoorden. Gebeurt dit, dan is het oorlog 1 Oostenrijk kan niet langer iaderen dag een kwart miliioen uitgeven om zijn leger slagvaardig te houden, enkel en alleen om Servië's dreigende houding. Daar moet een eind aan komen. Nu is het commando uitgevaardigd. Reeds seint men uit Weenen, dat liet leger wordt gemobiliseerd, dat alle reservisten zijn opgeroepen, dat het eigenlijk al oorlog is! Ook in Servië is men gereed. De opwinding is er hoog gestegen, al is het volk kalm: men wil in Servië den oorlog. En Montenegro heeft óók al zijn legertje klaar gemaakt, dat rijkje vecht dus ook mede. Laten we hopen dat het zoover niet komt, maar.... de kans op vrede is werkelijk tot een minimum gedaald. Binnen eDkele dagen echter zullen we weten, waaraan ons te houden, en misschien ook, of de oorlog Dog tus- schen Servië, Montenegro en Oosten rijk kan beperkt worden. Sommige kranten melden, dat de mogendheden, inziende dat een con flict op de Balkan weet te vermijden, Rusland, Frankrijk en Duitschland tot onzijdigheid willen brengen... Dat is nog een kans om aan een algemeenen Enropeescben oorlog te ontsnappen. De machteloosheid van Rusland is een andere kans. De civiele lijst van den sultan. Tusschen sultan Abdoel Hamid en het Turksche parlement dreigt een ernstig conflict uit te breken. De financieele commissie uit het parlement heeft na melijk besloten, een wetsontwerp in te dienen, om de civiele lijst van den sultan, die tot dusverre zonder eenige contröle met volle handen uit de schat kist werd geput, te reduceeren tot het eens voor altijd vastgestelde be drag van 600.000 pond sterling of 7.200.000 Hollandsehe guldens. De prinsen en prinsessen van het keizerlijke huis zullen geen apanage meekrijgen. In het wetsontwerp wordt er op ge wezen, dat deze civiele lijst toch steeds nog een der grootste van alle Euro- peesche vorsten is. Sultan Abdoel Ha mid denkt er echter, en begrijpelijk, anders over! Do doorvoer van Servisch oor- logsmaterieel. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat de Porte nu den door voer van oorlogsmaterieel voor Servië verboden heeft, en wel op grond van vertoogen, ten deze door den Duitschen en den Oostenrijksch-Hongaarschen ge zant ingediend. Een telegram uit Sofia verzekert echter weer, dat Bulgarije, op dringend verlangen van Rusland, verlof heeft gegeven voor den doorvoer over Warna van het voor Servië be stemde, te Saloniki aangehouden oor logsmaterieel Nieuwe aardschokken in Italië. Volgens berichten uit Pellaro is daar in den voorleden nacht om 2 uren een krachtige aardschok gevoeld, die voor afgegaan werd door onderaardsch ge rommel. Een klein vaartuig, dat op ongeveer 300 M. van de kust voer, werd op het strand geworpen; de be manning werd gered. Een curieus ongeluk. Gisterenmor gen kon een met een vaart van 69 K.M. per uur rijdende trein van de Ca nadian Pacific niet tot stilstand ge bracht worden in het Windsorstreet- station te Montreal (Canada). De trein vloog het stationsgebouw binnen; de lo comotief drong door den muur van het station en twee wachtkamers heen. Vijf personen werden gedood en 20 gewond, wachtten. Niemand van de passagiers bekwam letsel. Het verluidt, dat op een 3 K.M. afstand van het station een stop van den ketel der locomotief gespron gen is, waardoor de machinist en de stoker van de machine geslingerd wer den; de eerste werd gedood. De schade aan het station en het rollend materieel toegebracht, wordt op 100.000 dollars geschat. De Portugecsche kroonpretendent. Kort geleden is al gemeld, dat Dom Mi guel Braganza, de Portugeesche troon pretendent, van zijne aanspraken af stand gedaan en het voornemen te ken nen gegeven had, om de regeerhig van koning Manuel te erkennen. Volgens den Lissabonschen correspondent van d e„Daily Mail", heeft hij nu ook ge vraagd, zich als ambteloos burger, zon der staatspensioen, in Porlugal te mo gen vestigen. Hofberichten. Z. K. H. Prins Hendrik ia voorne- mena Vrijdag naar het Loo te ver trekken om dan Zaterdagavond weer in de residentie terug te koeren. Het 23 Maart te verwachten Prinselijk bezoek aan VliesiDgen zal geregeld zijn, als hierna volgt 'L. K. H. vertrekt dien dag, verge zeld door zijn adjudant luiL ter zee le klasse Bijl de Vroe ten 8 u. 13 v.m. ijer Holl. Spoor naar Vlisaingen al waar de trein ten 11.54 aankomt, ter bijwoning van de plechtige opening der De Ruyterschool, waarvan Z. K. H. juist 2 jaren geleden op denzelfden datum van 23 Maart, den eersten steen heeft gelegd. Na aankomst begeeft Z. K. H. zich onmiddellijk naar het gebouw, waar de Prins ontvangen zal worden door het bestuur en den directeur der in stelling. Z. K. H. zal in persoon de instelling openen op uitnoodiging van den voor zitter der Zeevaartschool, den heer J. Smit Azn. Vervolgens wordt de inrichting be zichtigd. Na afloop van dit bezoek gaat Z. X. H. met het bestuur per rijtuig naar bet badhotel alwaar men zich aan de lnnch zal vereenigen. Met den trein van 4.39, die ten 8.37 te 's üravenhage binnenkomt, keert de Prins terug. Het Huldeblijk voor H. M. do Koningin. Het Comité voor het huldeblijk van de Utrechtsche vrouwen aun do Koningin bericht, dat het geschenk aan Hare Majesteit is aangeboden met een begeleidend schrijven van het dagelijksch bestuur van het Comité, en dat daarop nog gisterenavond bij do presidente is ontvangen een tele gram van Hare Majesteit van den volgenden inhoud: 's Gravenhage, 16 Maart 1909. Ik gevoel Mij gedrongen de vrouwen uit de Provincie en Gemeente Utrecht Mijn meest hartelijken dank te betuigen voor het geschenk en de goede wen- schen Mij zooeven aangeboden. Ik geef U de verzekering beide op hoogen prijs te stellen en verheugt het Mij bijzonder in dit geschenk een zoo fraai en welgeslaagd voortbrengsel der kunstnijverheid uwer Provinciate aanschouwen. WlLHELMINA. De leerlingen der's Gravenhaagscho Vakschool hebben H. M. de KoniDgia ten geschenke aangeboden zes iuier- mandjes met eenvoudig en degelijk uitzet, bestemd om aan onvermogende ouders te worden uitgereikt, die op denzelfden dag als de Koningin met de vermeerdering van hun gezin moch ten worden verblijd. Dit geschenk is voor een groot deel 17) „Heel Parijs met zijne talrijke yreemdelingenkolonie, kent ons, bewon dert, benijdt onsOns geheel ver- wogen echter, en dat bedroeg nog al wat, is daaraan ten koste gelegd. Onze laatst el hulpbronnen zijn uitgeput, ik wag u deze waarheid niet langer ver bergen. Wij gaan gebukt onder een drukkend en schuldenlast. Ons weelderig meubilair is nog niet betaald. Onze liandauer, de livreien der bedienden, Met span prachtige paarden, het tafel zilver, kortom onze heele glansrijke Muishouding is slechts geleend. Zonder de bedrevenheid, die uw vader in het spel bezit, zonder het gelukkige toeval, dat hem steeds gunstig gebleven is en ons steeds weer wat baar geld be zorgde, zou het ons niet mogelijk ge weest zijn, het hoofd zoolang boven water te houden. Daarom geef ik u den goeden raad, Charmette, wees ver standig en grijp met beide handen de gelegnheid aan om u een vermogen van eenige millioenen te verwerven. Gij zelf zift er tocli ook met hart en ziel aan gehecht een schitterend figuur te Wakea dat zit u in het bloed, het bloed der Van Ritten's." Mevrcuw Estelle hield even op om zich met haren rejusachtigen waaier koelte toe te wuiven en al hare aan dacht te wijden aan de kastanjes die Charmette overgelaten had. Nadat ook zij de vruchten goed aan gesproken had, ging zij voort: „Laat ons op dat onderwerp nog even terugkomen, het is voor ons al len, doch bijzonder voor u van het grootste gewicht, dewijl het hier gaat om uw toekomstig levensgeluk. Ik zei- de u reeds, als men het goed be schouwt, moet het huwelijksaanzoek van den heer Dufour als een buiten kansje beschouwd worden en gij mocht het wel met een weinig meer enthou siasme begroeten. Bedenk, Charmette, dat bij een modem huwelijk niet zoo zeer de gevoelens, als wel de cijfers in aanmerking dienen genomen te wor den. Gij moet hier den doorslag ge ven, kind! Ik heb mijne berekeningen gemaakt en de uitslag is alleszins be vredigend; ik geef u derhalve den raad, om den jongen kunstenaar zooveel mo gelijk te gemoet te komen en tegen over zijne bedeesde vereering al uw talent aan te wenden om hem door uwe bekoorlijkheid te boeien. Dit zal u niet moeilijk vallen, als gij slechts wilt." Het jonge meisje luisterde met ne- dergeslagen oogen, terwijl hare handen onwillekeurig met de kaarten der moe der speelden. „Laaf de kaarten onaangeroerd!" zei- de mevrouw Van Ritten ontsteld. „Hoe licht kon het gebeuren, dat gij schop pen keerdet, en dat beteekent onge luk!" Zij legde de kaarten weer in orde, zooals zij ze eerst gerangschikt had, verfrommelde het middelerwijl geheel geledigde bonbonzakje en wierp het in den vlammenden haard. Daarna nam zij den draad van het gesprek weer op en begon met nieuwen ijver hare dochter te bewerken. „Ik zou gaarne zien, Charmette, dat je mijne welgemeende raadgevingen niet in den wind sloeg. Ik weet, dat gij vroeger niet veel op hadt met dien mijnheer Dufour, en dat zijne stomme vereering u allesbehalve aangenaam was. Ja, het leek wel, dat uw hart meer en meer het vriespunt naderde, naarmate het zijne meer vlam vatte.... Maar, de zaak is nu eene geheel an dere, Inu moogt ge niet vergeten, dat hij erfgenaam is van eenige mil lioenen, tracht dus een weinig meer warmte aan den dag te leggen tegen over hem, waarlijk, het zal u niet berouwen." Charmette stiet een luiden 'ach uit. „U spreekt van mijn hart! Ik weet waarachtig niet of ik er wel een be zit. Ik kan het moeilijk aannemen en ik zeg u, dat ik nog nooit voor iemand eenig warm gevoel gekoesterd heb'.... Ik een hart? Waarachtig, mama, ik ge loof dat er verzuimd is mij van dat nuttige orgaan te voorzien."- Mevrouw Estelle wuifde zenuwach tig met haar. waaier en haar gelaat werd \?n ,t*'s. „O, Charmette, Charmette, hoe kunt gij toch zoo iets zeggen! Gij weet zeer goed, dat gij een hart hebt, en wel een met de beste, meest begeerlijke eigenschappen toegerust harthet blijft in alle omstandigheden onver stoorbaar kalm. Gij zult de dwaashe den van een onstuimig hart, dat maar al te vaak met het gezond verstand in conflict komt, nooit leer en kennen. Een al te ontvlambaar, overgevoelig hart heeft nooit aan iemand voordeel gebracht en voor de liefde en het hu welijk deugt het vooral niet." „Misschien hebt gij gelijk, moeder," zeide het leerzame kind, „en ik zal u gehoorzamen. Mijn besluit is geno men, Gaston Dufour wordt mijn echtge noot en ik een rijke vrouw." Wederom liet de oude Friesche klok haar heldere slagen in de gang weêr- klinken. „Haast u, kind," vermaande me vrouw Van Ritten, die alle aandacht aan de kaarten schonk. „Haast u, het is al laat. Ge hebt nauwelijks nog tijd genoeg om van toiiet te veranderen." Charmette verliet den salon, ging haastig door haar elegant ingericht bou doir en verdween achter de portière, die toegang gaf tot hare toiletkamer. Ook dit vriendelijke vertrek was op de weelderigste wijze gestoffeerd. Zij zette zich voor den grooten spie gel en geholpen door hare kamenier, besteedde zij twee uur aan de zorg voor haar uiterlijk. Het resultaat dezer langdurige bewerking was verrassend en het glinsterende spiegelglas weer kaatste het beeld eener jonge dame uit de groote wereld van Parijs, wier kostbaar toilet aller bewondering op wekken moest. Zich haar onweerstaanbare schoon heid bewust, wierp Charmette haar spiegelbeeld éen fieren glimlach toe, nam handschoenen en een prach,ligen waaier en ijlde vroolijk en licht naar hare moeder. Op dat zelfde uur verbeidde Gaston Dufour met ongeduld het oogenblik dat hem de beslissing zou brengen. Zouden Charmette's lippen het lang verhoopte jawoord uitspreken? De seconden le ken hem uren, de uren eene eeuwig heid toe. Hij nam plaats voor den vleugel, teneinde zijn geest een weinig te verstrooien. Sedert den dood van den |;root-indu- strieel was de positie van den jongen man geheel veranderd. Alle wegen wa ren geëffend, alle deuren stonden voor hem open, sinds men wist, dat hij onmetelijk rijk was. Hij strooide met volle handen het goud om zich heen. Wel liet de publieke opinie recht we dervaren aan het machtige genie van den componist, doch voor een goed deel waren 4e toejuichingen en de geestdriftige ovaties die men hem bracht, te danken aan de majesteit van zijn geld. Gaston's droom was in vervulling gegaan, zijn doel was' bereikt, zijn naam was beroemd. De directeur van een der eerste thea ters der werfldriad bed hem een nee- dige opvoering van zijne opera toege zegd, en nu vocht men om een com positie van hem machtig te worden, van hem, wiens werken men vroeger niet eens wilde inzien. Nadat hij de fabrieken met al der zeiver toebehooren in eenige millioenen aan geld had omgezet, was het Gaston's eerste werk geweest zijne armzalige zolderkamer in de rue de Fleurus te verwisselen voor eene prachtige wo ning in een der voornaamste wijkea van Parijs, in de deftige Chaussée d'An- tin. Niets werd gespaard om zijn te huis met de meest verfijnde weelde in te richten en zeer spoedig had de jon ge bezitter dezer rijkdommen zich aan de veranderde levensomstandigheden gewend. Bij het vroolijke leven, dat nu ge leid werd, vlogen de dagen voorbij. Hij arbeidde nog wel een weinig, doch dit deed hij meer uit sleur. De avonden bracht hij door in con cert- of theaterzaal en 's morgens sliep hij een gat in den dag. Soms zocht hij zijn ouden vriend Lambert, den or ganist op, die hem steeds vermaande veel te arbeiden en een rustig en re gelmatig leven te leiden. Veel meer tijd besteedde hq echter aan zijne nieu we vrienden. Wordt vervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 1