Gemengd Nieuws. Uit den Omtrek, Stadsnieuws. WÊBtaaÊÊaÊÊÊÊKSÊ J. SCHIPPER, ICerikboeken en Rozenkransen. BLOEMENDAAL. Groote Houtstraat 2®. nit vrijwillige bijdragen van de leer lingen bekostigd. Dadelijk na ont vangst heeft H. M. telegraphisch van Haar hooge waardeering en erkente lijkheid doen blijken. Be blijde verwachting. In de „Haagsche Kroniek" van de „N. Gcon. Crt." lezen we het volgende Men is natuurlijk in het Koninklijk Paleis druk in de weer om de noo- Sige toebereidselen te maken voor de groote gebeurtenis, die aanstaande is en die nu binnen enkele weken, naar we hopen, de vurigste wer.schen van Vorstenhuis en volk zal vervullen. Er verluidt nog wel weinig over de getroffen maatregelen, maar er zijn toeh. uit den aard der zaak, allerlei schikkingen getroffen, niet alleen voor ée inrichting van de vorstelijke kraam kamer, maar ook voor het verblijf van prof. Kouwer, die met dr. Roes- singh H. M. zullen ter zijde staan. De Utrechtsche hoogleeraar zal, als van zelf spreekt, reeds eenige dagen voor uit zijn intrek nemen in het Paleis en daar zoolang blijven als gewenscht mocht voorkomen. Voor de nurses is een afzonderlijk vertrek in gereedheid gebracht, terwij i ook de „Kinderkamer" geheel in orde is. In verband ook met het groote feit is de tijdelijke of zooais het heet de plaatsvervangende benoeming van den predikant dr. J. H. Gerritsen, tot hofkapelaan. Ds. Van der Flier, die reeds voor geruimen tijd wegens zijn hoogen leeftijd en gezondheid, zijn ontslag als hofprediker en zijn eme ritaat wilde vragen, schijnt met het indienen van zijn verzoek daartoe op zettelijk te wachten om eventueel het prinsje of prinsesje te kunnen doopen; eerst daarna zal hij uit zijn ambt treden en dan is dr. Gerretsen als zijn definitief opvolger aangewezen. Men seint uit Brussel aan de „Msb." Naar aanleiding van een bericht nopens de blijde gebeurtenis Dins dagmiddag voorkomende in een der Amsterdamsobe bladen („De Telegr.") is te Brussel door buitenlandsche journalisten, die zich naar de hofstad willen spoeden, van zeer bevoegde z^de telegrafische mededeeling ont vangen, dat niet de minste aanleiding hier-oor bestaat. Uit de „Staats-Courant." Bij Kon. besluit zijn benoemdmet ingang van 1 Mei tot president van hooggerechtshof van Nederlandsch- Indië de heer mr. A. L. E. Gastman, thans directeur van justitie daar te lande: tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw j nr. D. Rutgers van Rozenburg, secretaris van den Hoogen Raad van Adel te 's Graven- hage. De Vereenigde ZittiDg. Het gala-rijtuig, waarin de Ministers van Justitie en Binnenlanösche Zaken zieh heden van het Kon. Paleis naar de fetaten-Generaal begaven tot het indienen der ontwerpen op regent schap en voogdij werd door militairen geëscorteerd, zoodat hetzelfde cere monieel gevolgd werden als bij sluiting van een zittingsjaar. De algemeene verkiezingen. De algemeene verkiezingen voor leden van de Tweede Kamer zullen dit jaar bijzonder vroeg in de maand Juni plaats hebben. Volgens art. 129 van de Kieswet is de dag der ver kiezing de eerste Dinsdag in Juni. Dat is dit jaar 1 Juni Vroeger kan het dus niet. Art 131 bepaalt, dat de dag der stemming niet vroeger mag zijn dan 10 Juni. Gaan we na, hoe het bij vorige gelegenheden is geschied, dan Kunnen we de volgende datums wel als vrij zeker aannemen: lJuni: verkiezing (candidaatstelling)11 Juni: stemming en 23 of 24 Juni: herstemming. Liberale Unie en Vrijzinnig-democraten. Over de samenwerking tusschen Liberale Uniemannen en Vrijxinnig- demoeraten (die ook te Haarlem elkaar zoo hartelijk zoeken) schrijft het „Centrum" het volgende rake stukje: „De Staatspensionneering dreigt de samenwerking tusschen Unie-liberalen en vrijzinnig-democraten te verstoren. Eerstgenoemden hebben zich, gelijk men weet, vóór die pensionneering verklaard op eene wijze, welke door de laatgten weinig anders dan boe- reubediog wordt geheeten. Hoe zal men dan elkander straks kunnen steunen aan de stembus? De Unie-liberalen willen devrijziü- uig-democratische zittende leden en hunne tot dusver bezette districten ontzien, en zoo candideerden Zij in de residentie reeds mr. Limburg. Maar de vrijzinnig democraten gaven nog niet in dezelfde mate van bunne toeschietelijkheid blijk. En na de afstraffing, gisteren door „Laad en Volk" aan de „Vaderlander" toegediend, zijn de kansen op zulk een wederzijdsch hulpbetoon er zeker niet beter op geworden althans wat de eerste stemming betreft. Bij de herstemming zal men, oudergewoonte, elkander wel weer weten te vinden. Maar veronderstel, dat men geza menlijk de overwinning behaalt, wat dan De Staatspensionneeriug staat eener zijde op het program en heet ander zijds misleiding der kiezers Nat. Tentoonstelling voer Huisvlijt. Z K. H. de Prins der Nederlanden heeft aanvaard het Eere voorzitter schap van het Eerecomité voor de Nationale Tentoonstelling voor Huig. vlijt, welke in den zomer van 1910 te 'sGravenhage zal worden gehouden Nederland en Marokko. Er gaat geen speciale zending naar den Sultan van Marokko. Ridder Van Rappard, onze gezant, tevens consul- t generaal, denkt eerlang zijn geloofs brieven als zoodanig aan dén nieuwen Sultan te kunnen aanbieden en daartoe van Tanger naar Casablanca of Rabad te gaan met het pantserschip „Friesland", welks reisplan daarvoor ingericht wordt. „De Frisia." Het te water laten op Zaterdag a.s. van het dubbelschroefstoomschip „Frisia", op de Mij. „De Schelde", in aanbouw voor de Kon. Hollandsche Lloyd, zal waarschijnlijk bijgewoond worden door de Ministers van Finan ciën. Waterstaat en Landbouw, Nij verheid en Handel. CommissiegeJd bij aanbentedingon. Op initiatief van eenige aannemers te Enschede is aldaar opgericht eene vereeniging. ten doel hebbende de thans heerschende misbruiken, be treffende de zoogenaamde commissie- geldeD, voorkomende bij aanbesteding van werken, tegen tte gaan. Ingetrokken Muntbiljetten. Het is nu 18 Maart. Wij meenen [daarom goed te doen met er nog eens op te wijzen, dat de muntbiljetten van tien en vijftig gulden over veertien dagen geheel buiten omioop worden gesteld. Vóór 1 April moeten die zijn inge wisseld bij de rijkskassen. Men denke er om Maar men verwarre die munt biljetten vooral niet met de bank biljetten tot genoemde bedragen, die een paar jaar geleden in omloop zijn gebracht. Nederland en Venezuela. De Ve- nezolaansche gevolmachtigde, dr. Paul, wordt einde Maart in Den Haag terug verwacht, vermoedelijk met het ant woord zijner regeering op dezerzijdsche voorstellen. De os er uit. Nadat er een be hoorlijke cautie was gesteld, heeft de firma C. Jamin uit de Hugo de Groot straat te Rotterdam, den woesten os, die in haar kelder verblijf hield, vrij uit laten gaan. Heel kaimpjes verliet hij zijn verblijf, een koe volgende, die als lokvogel dienst deed. Zoodra de schade, die veroorzaakt is door den os, geregeld zal zijn, wordt met den steller van de cautie afgerekend. Een buitenkansje. De Woudri- chemsche visscher Van P. had dezer dagen nog eens ,,'n ouwerwelsche vangst. In het „Sehansche Gat" bezig met visschen. haalde hij in één trek 'n goede 5000 pond viscli op, waar onder naar schatting meer dan 1200 pond snoek en 700 pond baars. Of schoon zoom vangst zich niet herhaal de, kwam er toch nog een trek van 1000 pond voor. De gestolen brandkast. De te IJs- selmonde gestolen brandkast is in de Kreeftsche haven geheel onder 't slijk bedolven teruggevonden. Overleden. De ladingmeester H. v. Rookhuizen, die Dinsdag te Zutphen door een rangcermachine werd overre den, is aan de bekomen wonden over leden. Alweer een kind verbrand. Woensdagmorgen is te Bergen op Zoom een kind van ongeveer een jaar, dat even door de moeder alleen gela ten was, te dicht bij het vuur geko men en zóó deerlijk verbrand, dat er geen hoop bestaat om het in 't leven te behouden. Brandstichting? Gisterenmorgen ontdekte de heer C. Plaat, aannemer te Weesp, dat door een scherp voor werp een gat gemaakt was in één der ruiten van de werkplaats en een bran dende lont daar in geworpen. Men denkt, dat hier moedwil in het spel is. De politie stelt een onderzoek in. Brand te Amersfoort. Alhier is het winkelhuis van R. in de Lange- straat afgebrand. De brand ontstond in de benedenachterkamer. De brand nam zoo spoedig toe. dat meii de trap niet meer kon bereiken en met be hulp van ladders moest gered worden. Alles is verbrand. De buren hebben veel waterschade. Strenge winters. Half Maart en nog steeds winter, zoodat we steen en been klagen Maar 't kan nog erger. Wij vonden, schrijft het „Hbld.," vermeld in „Crommelins Besehrijvinge van Am sterdam" In 't jaar 1667 begon het op den 16 Maart zeer hart te vrie zen, met een N.O. wind, dat op 17 't IJ toelag, zoo dat men den 18den over 't ijs liep, en kwam van Nieu wen- en Durkerdam, zoodat de ge- heele Zuyderzee Was toegc vroren, waardoor vele, zoo inkomende als uytgaande schepen, op zoo een on verwachte vorst niet verdacht we- sende, in Zee bevroren raakten, dgt de menschen van 70 jaren zeyde zulks noyt gezien te hebben, want men liep den 25sten hog over het IJ. Den 26sten gingen |nog drie jonge gasten over naar Waterland, en des avonds zeilden de waterschepen voor de stad; doch Pampus raakte eerst den 29sten van het ijs bevrijd. Den eersten April liepen nog mensehen1 voor Uytdam of Scheepeldoekshaven op de zee, men voegde daarbij dat eene vrouw op de zee zat en spon." Den len Februari van het jaar 1674 begon het te vriezen, doch het vroor zóó hard. dat de Zuiderzee toeraakte, en men met paarden, sle den en wagens daarover uit Fries land kwam. Den 24sten Maart kwam men nog met paard en slede uit Noord-Holland: ook uit Fri.es>- land op dienzelfden dag, tot Enk- huizen toe. De Noordzee was zoo ver toe-gevroren, dat men van de hoogste duinen geen water kon be kennen. Den 24sten Maart, daags voor Paschen, was er een Zwaar on weer met hevigen donder en blik sem, zoodat in twee dagen de dooi het ijs onbetrouwbaar maakte, maar het sneeuwde einde Maart nog mach tig. Den 27sten durfde niemand meer over het IJ loopen, maar van Wieringen en Medemblik waren den eersten April nog wel 50 menschen over de Zuiderzee gegaan. Den 3 April gingen 6 man van Uytdam naar het .eiland Marken. Den 4en reed nog een man op schaatsen op de Haarlemmermeer. Maar den 7den April, vertelt weer Commelin, was 't toen in eens zóó warm, dat men de jongens in de Haarlemmertrekvaart zag zwem men. De oostenwind had itotus- schen de ijsschotsen het IJ in ge dreven en om Pampus vastgezet, zoo dat er den lOden nog geen schepen uit de Zuiderzee naar Amsterdam! konden komen, en 13 April raakten hij Medemblik nog een aantal sche pen door de drijvende schotsen in het ijs bekneld. Wanneer het ons dus erg lijkt, dat het half Maart wintert, dan ziet men dat 't nog erger kan! Haagsch geld. Bezoeker bij het ver laten van een café met den keliner afrekenend en hem extra een nikkel vijfje gevend. „Asjeblieft, maar wacht even, geef ik daar geen kwartje?" „Keliner, grijnzend: „Ja, mijnheer, u heeft gelijk, maar 't is een Haagsch kwartje! r „Historisch" verzekert „De Residen tiebode". AEBDENHOUT. Gevonden. Door het zevenjarig dochtertje van de familie Wiemeyer alhier is op den Aerdenhoutaweg een zilver dameshorloge met ketting ge vonden, hetwelk naar bleek door een jonge dame uit Haarlem was verloren. Deze was zeer verheugd over de eer lijkheid van de kleine vindster. Alweer één! De „bobsleigh"-liefhebberij op het Kopje heeft gisteren weer een slacht offer gemaakt. Mej. W. was het, die tegen een telefoonpaal met haar sleê opstoof, waarbij ze een been brak 1 Dr. van Beusekom verleende de eerste hulp. 't Wordt tijd dat de sneeuw eens wegdooit Burg. Stand. Overle de n:M. Th. Tuoran, 67 j. IJMUIDEN De blijde gebeurtenis. Dins dagavond waren op uitnoodiging van de Harmonievereeciging „Concordia" in Hotel No. 1 oen aantal bekende ingezetenen met het bestuur der Harmonievereeniging samengekomen om voorbereidende maatregelen te treffen voor een feest ter gelegenheid van de blijde gebeurtenis. Tot een definitief besluit is men in deze bij eenkomst niet gekomen. Nog eenige heeren zullen worden uitgenoodigd, waarna opnieuw een vergadering zal worden gehouden. -«gr e Het Wijkgebouw. Door het bestuur der Witte Kruis-afdeeling Velsen is uit zijne leden en adyieee- rende leden gedelegeerd een commis sie van toezicht op het wijkgebouw verplegingsinrichting voor schipbreu kelingen en drenkelingen en op de wijkverpleging voor IJmuiden. Deze commissie bestaat uit de heeren M. J. Schuitenmaker, voorzitter, P. Vermeulen, secretaris, H. W. Creutz- berg, F. Bok en A. van der Horst, leden. De voorzitter der afdeeling heeft ambtshalve toegaDg tot de vergade ringen, bijeenkomsten enz. der com missie. BEVERWIJK. Een complimentje! In verband met de te bouwen openbare school, bracht eenige dagen geleden de bur gemeester, in gezelschap van den architect en den wethouder H. Bur ger een bezoek aan de R. K. Parochiale Meisjesschool. Inrichting en bouw en meubileering werden ten zeerste ge roemd en^als bijna onnavolgbaar geprezen. WIJK AAN ZEE EN DUIN. De Coöp. Boeren leenbank.Op Donderdag 25 Maart zal de Coöp. Boerenleenbank ten huize van Mej. Wed. A. Gorter alhier, haar jaarverga dering houden..r-o- De oproep tot deze vergadering gaat uit van den voorzitter, den ZEerw. Pastoor P. G. W. J. v. d. Aa en de agenda bevat 1] nummers. Door Ds. S. F. H. J. Berckelbach v. d. Sprenkel zal omtrent bet beheer der bank verslag worden uitgebracht. HAARLEMMEBLIEDE c. a. De nieuwe kiezerslijst. Al hier worden 31 personen niet op de nieuwe kiezerslijst geplaatst wegens het niet-betalen van belasting, ter wijl er 8 niet op worden geplaatst wegens bedeeling en 2 wegens het doen eener onjuiste aangifte. Ver moedelijk zal het aantal kiezers boven 655 stijgen. De Boerenleenbank. Gisterenavond hield de Boerenleen bank alhier haar jaarlijksche algemeene vergadering ten huize van den heer N. van Geldorp, waarin de Secretaris, als kassier der vergadering de rekening en balans over het dienstjaar ter be krachtiging voorlegde. De ontvangsten bedroegen f 40097.265. De uitgaven: f40097.265. DE BALANS. Actief. In kas op 31 December 1 1096.255. Uitstaande voorschotten f 17637.37. Tegoed bij de C.entr. Bank1 f4581.15. Waarde roerenjde goederen 1115.42. A and eel en C. C. B. L. f22.44. Resteerende interesten van voorschot ten f20.84. Loopende interesten van voorschotten f 23.71. Totaal f23497.185 Passie f. Saldo's Spaargelden f23141.785. Reservefonds f 258.07.Winst f97.33. Totaal f23497.185. Uit het kort verslag van den kassier bleek, dat de Bank steeds vooruitgaat. Als lid in den Raad van Toezicht werd benoemd: D. Vriesekoop (aftredend). Als bestuursleden werden benoemd: H. J. de Koning, A. T. Nelis en S. v. d. Aar (allen aftredend). Tot afgevaardigden naar de eerst volgende algemeene vergadering te Eindhoven werden gekozen W. H. C. van Heek en N. Vriesekoop Pzn. Een voorstel van 't bestuur om de boete voor 't verzuimen van de alge meene vergadering, werd verworpen. Belast werd met het innen der boeten B. Th. Schouten. HALFWEG. Een slachtoffer. De 23-jari- ge bakkersknecht Gr. B. kwam [Woensdagmorgen door de gladheid zoo ongelukkig te vallen met zijn rijwiel, dat hij met het hoofd tegen het wiel eener passeerende wagen, beladen met losse projectielen (be stemd voor het artillerie-magazijn bij Sloterdijk) terecht kwam. De voerman legde den ongelukkigen hakker, die ernstig aan het hoofd was gekwetst, op zijn wagen hoven- op de .granaten en reed hem! inaar Dr. Melchior, waar de kwetsuren werden verbonden. Zoo hadden de projectielen reeds, vóórdat 23e gevuld waren een slacht offer gemaakt! HEEMSTEDE. „St. Isidorus." Dinsdagavond is de bloemistknechtsvereenigiog „Sint Isidorus", onderafd. van den Ned. R. K. Volksbond afd. Heemstede, defini tief opgericht. Als bestuursleden werden gekozen P. Klaasen, voorzitter, F. J. Gozeling, secretaris, J. Hageman, penningmeester, P. Duindam en J. Delissen, commissarissen. Het ledental bedraagt .nu 27 personen. Het is te hopen, dat de vereeniging spoedig tot grooten bloei moge komen, opdat zij, nu ze voor de vierde maal opgericht is, niet meer den doofpot inga. HILLEGOM. J. H. Nienerdingt Gisteren bad alhier onder groote blijken van be langstelling de begrafenis plaats van wijlen den beer J. H. Nieberding. De overledene was slechts weinige dagen ongesteld geweest. De 71-jarige bekleedde nog met de meeste nauw gezetheid de functie van president van het R. K. Armbestuur, voorts was hij eere-voorzitter van de Dragers- vereeniging „Tobias" en lid der Commissie van Toezicht van het Ziekenfonds „Hulp in Nood". Bijna alle leden van „Tobias" waren aanwezig om den overledene de laatste eer te bewijzen, alsmede het bestuur van „Hulp in Nood" en de leden van het Armbestuur. LISSE. Het Mallegat. Heden (Donder dagavond), zal een vergadering wor den gehouden voor belanghebbenden bij het Fonds tot verbetering en in standhouding van het „Mallegat" in het café „Buitenzorg" aan den Engel- brug te half acht ure. Punten van behandeling: Rekening en verantwoording van den Penningmeester; Verkiezing van een Secretaris, wegeDS het bedanken van ded heer W. v. Maanenbelang rijke voorstellen. SASSENHEIM. Stierenkeuring. Op de Woens dag 17 Maart gehouden stierenkeuring waren aangevoerd 2 driejarige stieren premie flOO C. Brinkman van Voor schoten; 4 tweejarige: premie f 150 P. M. Nederenborg Warmond; premie f 100 J. v. d. Salm Lisse; 20 éénjarige premie f100 M. v. d. Zon, Lisee; 2 premie van f 50 aan twee stieren van J. Visser, Valkenburg. Burg. Stand.Heboren: Dochter van W. Dorsman-v. Els wijk. NOOKDWIJK. Burg. Stand. Geboren: Maria Jacoba, Dochter van K. Koemans en M. van der Pias. Elisabeth Johanna, dochter van J. van Sprang en E. de Heus. Johannes, Zoon van W. J. Wassing en E. van den Hoonaard. Willem, Zoon van D. de Bruin enT. Bediju. Maria Antonia, Dochter van G. Steenvoorden en M. Brederode. Wilhelmus Johannes, Zoon van J. A. Meikert en M. A. Waasdorp. Leuntje Antonia, Dochter van L. Ha- zenoot en G. Barnhoorn. Ondertrouwd: ArieLeeflang 25 j. te Noord wijk en Maria Godefroy23j. te Sassen hei m. Overleden: Levenloos aangeg. kind van het mannelijk geslacht van H. M. Koemans en P. Kromhout. HAARLEMMERMEER. Burg. Stand. Geboren Dochter van L. BoogertBarten. Overleden: Arentje Bakker, lij. 1!- Personalia. Onze stadgenoote, mej. S. A. E. Antonisse, komt voor op de voordracht voor onderwijzeres tan de O. L. School te Assendelft. Kweekschool. Van de 93 candidaten, die zich opgaven voor het toelatings-examen voor de Rijks kweekschool voor onderwijzers, hebben er heden 78 aan dat examen deelge nomen. De Kamer vei kiezing. In de Maandagavond gehouden ver gadering van het bestuur van de Li berale Unie, van den Vrijzinnig-De- mocratischen Bond en van het Alg. Ned. Werkliedenverbond is besloten tot den heer mr. J. H. Thiel en thans voor de derde maal het ver zoek te richten een Kamer candida- tuur te aanvaarden; aldus bericht de „Opr. Haarl. Courant". Men schijnt dan links wèl verlegen te zijn om een goeden candidaat! Weldadigheid naar Vermogen. Naar wij vernemen zal Mevrouw JeanneSalomonson-Asser,begeleid door den heer Henk van Breemec, zich doen hooren op het concert door den heer Joh. Steenman te geven. De uitvoering is bepaald op Zaterdag 27 Maart in de Vereeniging. De strenge winter, en als gevolg de groote armoede die hier heeracht, doet ons den heer Steenman een prachtig succes toewenscheD. Het Witte Kruis. Gisterenavond had in het café van den heer Staal in het Schoterkwartier de aangekondigde vergadering plaats om te geraken tot het oprichten van een afdeeling van het „Witte Kruis" in het dorg Schoten. Als spreker trad op de heer dr. Barnouw van Amsterdam. Na een inleidend woord van den heer burgemeester van Schoten werd het woord aan den spreker gegeven, die het nut om ook in Schoten een afdeeling van het „Witte Kruis" te stichten uiteenzette, dit met verschei dene voorbeelden uit andere plaatsen aantooueude. In de vergadering, bezocht door 33 personen, traden allen als lid toe, waarna een voorloopig bestuur werd gekozen, bestaande uit. den heer bur gemeester en de heeren Hooy en de Graaff. Te ruim half elf werd de vergadering door den heer burgemeester gesloten. Op een volgende vergadering zal worden overgegaan tot het kiezen van een definitief bestuur en vaststelling van statuten en huishoudelijk regle ment. De E. S. M. [Wfij ontvingen, het jaarverslag', de balans en winst- en verliesrekening; over ,1908 der N. V. Fleert,riscbe Spoorweg Maatschappij te Amster dam, waaraan we het volgende ont- leenen Met de gemeenten Haarlem en Bloemendaal werden onderhandelin gen ingeleid, ter verkrijging eener concessie voor den aanleg en de ex ploitatie eener electrische tram baan van een nader vast te stellen punt .binnen Haarlem, langs den Zijlweg, naar Overveen. De lijn Amsterdam—Haarlem blijft in alleszins bevredigenden toe stand verkeeren; zoo ook, in het algemeen, cle eleotrische geleidingen, waarvoor de onderhoudskosten bin nen zeer redelijke grenzen blijven- De exploitatie-uitgaven voor weg en werken zijn voor 1908 nagenoeg f 8000 hooger dan in 1907 tenge volge van belangrijke vernieuwings- werken. Hieronder is niet begrepen een be drag van ruim f 11,000 dat werd uitgegeven voor de algeheele ver nieuwing der sporen en electrische geleidingen op bet Stationsplein te Haarlem, zoomede voor de verbin ding, onder het Kruiswegviaduct, van de lijn Haarlem—Bloemendaal met de Ceintuurbaandeze uitgaven werden geboekt op het hoofd „Ver betering en Vernieuwing E- N- E. T." De productie bedroeg: te Half weg 898,664 kilowatturen a 3,415 cents; te Haarlem 1,094,519 kilo watturen a 3,857 oentsi Ongetwijfeld moet verband ge zocht worden tusschen den slechts geringen vooruitgang der ontvang sten ten opzichte van het jaar 1907 en den over het algemeen nog wei nig bevredigenden toestand, waarin zich handel en nijverheid geduren de het jaar .1908 bevonden. De ontvangsten per dag' en per kilometer (personenvervoer) bedroe g-en gemiddeld voor het jaar op de lijn AmsterdamHaarlemZand- voort ff 40.70 (v. j. f 40575); Cein tuurhaan Haarlem f 30.735 (v. j. f 30.185); HaarlemBloemendaal f 44.45 (v. j. f 4Ö.765) Het personenvervoer blijft niette min eene gestadige stijging aantoo- nen en bedroeg f 3,658.570 tegen' f 3.500,206 in 1907. De bruto-ontvangsten bedroegen f 533,779 tegen f 528,683 in 1907. Het spoorwegbedrijf heeft der halve in het jaar 1908 een batijgi saldo van f 165,140 opgebracht. In de tarieven kwamen in den loop van 'het jaar 1908 enkele ingrijpende wijZingiingen- Met ingang van 1 Mei 1908 onder gingen de abonnementsprijzen eene aanzienlijke verlaging, waarvan eene de verwachting overtreffende stijging van het aantal abcxnjiés bet gevolg was. Tegenover eene bruto- ontvangst, van f 22,973 in 1907, staat voor het jaar 1908 eene op brengst van f 30,985 aan abonne mentsgelden. Voorloopig' minder bevredigend is het resultaat der tariefsverlaging voor de lijn Haarlem1Bloemendaal, ingevoerd op 9 November 1908, in verband met de in ae4fc'WÜ^e«WB.g der bovenvermelde verbWdjppfê-'lij. onder het Kruisweg1 viaduct. Ofschoon gedurende (te eerste maanden eene niet onaajofcienlflk* vergindering- der bruto-opbrengt» hiervan het gevolg' was, mag uit de geleidelijke toeneming van heb aantal reizigers besloten worde», dat binnen afzienbaren tijd deze ta riefsverlaging, zooal geen voordeel, dan toch geen belangrijk nadeel voor de Maatschappij zal opleveren. In den loop van. het jaar 1908 werden alle onderhanden ieijinde wer ken op de bouwterreinen, in de ge meente Sloten geheel voltooid.; slechts aan de inrichting tot zuive ring van het rioolwater wordt nos de laatste hand gelegd. De aërogeengasfabrifik werd met alleszins gunstigen uitslag m be drijf gesteld. Op verschillende punten tusschen Amsterdam en Sloterdijk werd met den bouw; van woonhuizen een aan vang gemaakt. Van den nieuwen verkeersweg, die aan een werkelijke behoefte blijkt te voldoen, wordt een zeer druk ge bruik gemaakt. De bedrijfswinst op de spoorweg- exploitatie bedroeg volgens het bo venstaande f 165,140, makende met diverse inkomsten f 177,380. Hierte genover staat f166,166, waarvan f 114,621 aan rente der obligatielee - ning', zoodat het boekjaar sluit met een saldowinst van f 11,213, waar bij te voegen onverdeeld winstsaid» vorig jaar f 9838, totaal ƒ21,051, welk bedrag te verdeelen is als volgt: afschrijving op opcoessi* f5500, afschrijving op aandeelen der Eerste Ncd. Electr. Tramnaij- ƒ10.470 over te brengen naar nieuwe reke ning f 5081. Teyler's Stichting. Gisteravond hield dr. Bag. Dubois, Hoogleeraar te Amsterdam een voor dracht in Teylers Stichting. Een gedenkdag. Het is heden 35 jaren geleden, dat de Raad besloot de School voorM.M. L.O. te veranderen in Opleidingsschool voor jongens tot bet M. O. Haarlemsche Handelsvereeniging. Woensdagavond had ia detuinzaal van café Brinkmann een algemeene vergadering plaats waarin als spreker optrad de heer G. Midler van Am sterdam secretaris der Alg. Winkeliers- Vereeniging met het onderwerp: Etalage kunst. De heer Müller is bij onze Haar lemsche Middenstanders een zeer ge wilde persoonlijkheid, en reeds doarom was het jammer dat de vergadering nog niet beter bezocht was dan dit werkelijk het geval was. Ouder de aanwezigen, een dertig ingetai, waren ook eenige dames. Over de voordracht zelve die da aanwezigen buitengemeen boeide valt geen verslag te geven. De heer Müller gaf tal van wetenswaardige, dikwijls grappige, altijd rak» wenken over bet étaleeren en het re clame maken in de winkels, wees op de eigenaardigheden van ons ras en van ons klimaat, op fouten die door onkunde en wansmaak worden ge maakt, in het kortdaar viel veel te leeren en dat nog wel op de meest amusante en onderhoudende manier. De voordracht werd zéér toegejuicht Vergissen is mensekeljjfe. In „De Vragenbu s" van Haar lem's Dagblad lezen we het volgende: „VRAAG: Heeft onze afgevaardigde de heer Van Styrum, in de 2e Kamer ook tegen de motie-Aalberse gestemd, ter zake de 10-uur arbeidsdag? ANTWOORD: De heer Van Styru« heeft voor deze motie gestemd." Nu is zich vergissen menscheigk, doch wanneer het tegen de verkiezin gen loopt, dan moet het neutrale(!) „Haarlem's Dagblad" toch wat ineer attent zijn. Immers, uit de Handelingen der Tweede Kamer blijkt duidelijk met flinke letters, dat onze afgevaardigde, Mr. Van Styrum, niet vóór. doch tegen deze motie stemde. Mogen wij 't „Haarl. Dagblad" ver zoeken den vrager alsnog juist in te lichten Het N, O. G. De afd. Haarlem van het N. O. G. zal een vergadering hou den op Zaterdag 20 dezer, des avonds te 8 uur in het Nutsgebouw (Zijlstraat). De agenda vermeldt: 1. Oponing en Notulen. 2. Mededeelingen. 3. Vragen lijst, Gehuwde Onderwijzeressen. In- leidster Mej. E. Weeveringh, ran Am sterdam, I.id van. 't Hoofdbestuur. 4. Vragenlijst, Vrije en Ordeoefeningen. Inleider de heer A. v. d. Boom, Leer- aar a. d. Kweekschool te Haarlem. 5. Mededeelingen Esperanto-cursus. 6. Bespreking Cursus voor Spraakgeb'rek- kigen. 7. Rondvraag en sluiting. Het Zieken- en ondersteuningsfond* der Centrale Werkplaats. Bij de Dins dag 16 Maart 1.1. plaats gehad hebben de verkiezing voor 5 bestuursleden van het Zieken- en Ondersteuningsfonds der Centrale Werkplaats der H. S. M., zijn gekozen de heeren Ilhodens, Somme- ling en Schriel, terwijl herstemming plaats moet hebben tusschen de heeren v. Dokkum, Duin, Kool, Lentetinck. Te nat en te koud. Woensdagavond waren eenige werklieden bezig om mest voor hun aardappelenland in een schuit te kruien aan de Houtvaart. Door de i gladheid der kruiplank gleed er een uit en kwam met kruiwagen en al in het water. Door zijn kameraad werd hij op het drooge gebracht. Een leelijke val. Woensdagmiddag kwam op den Zijlweg een dame door de gladheid zóó ernstig te vallen, dat zij met een rijtuig naar haar woning te Bloemendaal moest worden gebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 2