Verkoopingen Boelhuizen enz. Statea-Generaal. Wat anderen zeggen. Kerknieuws. Letteren en Kunst. Vragen bus. Onderwijs. ARR- RECHTBANK TE HAARLEM. Kantongerecht ie Haarlem. YAN ELDERS. Marktnieuws Acssterdamsche Beurt. Aanbestedingen. 1901 2042 1902 2069 1903 1835 1904 1617 1905 1471 1906 1442 INGEZONDEN. Rechtszaken. Weerbericht. Scheepvaartberichten. Zij had de ha»d en 't gezicht stuk ge vallen. Deserteur. De landweerplichtige ka nonnier L. Pesch, van dit district, is wegens het niet. voldoen aan eene te rijnen aanzien gedane oproeping in werkelijken dienst, op heden als deser teur afgevoerd. Schietonderricht. Voor de schietoefe ningen tot verhooging van 's lands weerkracht, in den a.s. zomer te hou den. hebben zich reeds over de 300 jongelieden aangemeld. Incourante fondsen. Te Amsterdam zijn verkocht 4 »/o pandbrieven Kenne- »er Hypotheekbank voor 87 °/o. Besmettelijke ziekten. In de week va* 1016 Maart zijn ter kennis ge- Kracht van den Centralen Gezondheids raad de navolgende gevallen van be smettelijke ziekte: Typhus en febris typhoïdea: Haar lemmermeer 1, Krommenie 1; Rood vonk: Haarlem 6, Schoten 1, Uit geest 1. DiphtheritisHaarlem 1, Haarlem mermeer 4, Yelsen 1. werden afgedaan en de voorzitter sprak nog een waardeerend sprekerswoord aan den heer Beelaerts van Blokland, Commies-griffier, die benoemd is tot gezant te Peking. AGENDA. Vrijdag, 19 Maart. Gebouw St. Bavo.R.K. Volks bond 8 u. Exploitatiecommissie, kalf 9 Hoofdbestuur, half 9 Propa- gandaclub. De Kroon 8 u. Concert Flesch Kdntgèn. Aanbesteed. HAARLEM. Bij onderhandsche aan besteding is het gedeeltelijk amovee- ren van perceel no. 181 aan de Groote Houtstraat tot winkelhuis met kantoor ea werkplaats gegund aan den laagsten inschrijver, den heer A. N. Mulder alhier, voor eene som van f4249. Bij de aanbesteding voor de •itvoering van postritten over het tijdvak 1 Juli 1909 tot en met ultimo Juni 1911,1912 of 1915 zijn ingekomen bij den directeur-generaal der poste ren en telegrafie inschrijvingsbiljet- teo voor den postrit van Haarlem naar Haarlemmermeer v. v. van de firma Gebr. v. d. Bergh alhier voor f3190 per jaar, en voor den postrit van het postkantoor te Haarlem naar het spoorwegstation v. v. dezelfde voor 44 cent per rit. HOOFDDORP. Aan den heer A. Borst, is door B. en Ws. opgedragen de levering der politiekleeding over het jaar 1909. HAARLEM. Prov. Gebouw 11 u. de voorziening van het kanaalboord van het Noordhoilandsch kanaal langs den ringdijk van de Beemster. Ra ming: f5400. Laagste inschrijverA. Groot, Alk maar f4764. Aan te bestedm. Vrijdag, 19 Maart. Gestieht Meerenberg 11 u. ®iö. van Toezicht. Aanbesteding van: Steenkolen en cokes, geraamd op 312 wagons a 10000 kilogram vlam- kolen, 32 idem idem knabbelcokes, 10 idem idem gascokes. Verhuurd. BEVERWIJK, 17 Maart. Door Not. Maensis in „DeZon" publiek verhuurd voor den heer Pb. J. Cornelisse 't Grasgewas van den St. Aagtendijk voor 't seizoen 1909 voor f661. Verkocht. HAARLSMMERLIEDE. De op brengst der alhier verkochte 51 kerk- sohapen is geweest f890.dus ge middeld f 17,45 per stuk, hetwelk voorzeker een lagen prijs kan genoemd worden. HAARLEMMERMEER. Ten voor- deele der R. K. Kerk te Nieuw Vennep werden aldaar verkocht 45 stuks „kerkschapen", die ruim 800 gulden opbrachten. IJMUIDEN, 17 Maart. Door Not. G- IX Boerlage (Velsen) is in hotel Augusta verkocht: le een pakhuis met zolder en bo venwoning, Neptunusstr. O. 5 zw. en rood voor 2e een woonhuis met poort en erf daar naast, Neptunusstraat C. 7 voor Nas. 1 en 2 samen voor f 6935. 3e een bouwterrein met muur en haven gang a.d. Pr. Hendrikstraat voor f 1340. Opgehouden. Te verkoopm. Vrijdag 19 Maart. BEVERWIJK Hotel de Zon kalf 2 u. Makel. J. L. v. Apeldoorn Planten veiling. IJMUIDEN Werf van den Heer Beenbakker 11 u Makel. Bos palingfuiken. Tweede Kamer. De Tweede Kamer heeft de beraad- slaaingen over de gewijzigde Kinder wetten ten einde gebracht. De beden kingen van Mr. Loeff, die den dag te voren in de onvoltallige Kamer al Waren gevallen (wat niet geldt) wer den nu definitief begraven en het re- geerings-voorstei aangenomen. (Een ons over 't bericht van gisteren ge maakte opmerking door een onzer lezers is juist. Onze dank!) De eindstemming over deze voor steilen zal later plaats hebben. Nog eenige onbelangrijke zaken Criminaliteit in het Zuiden. Bij 't vermelden der statistieken is er vaak op gewezen, dat de crimina liteit in het Zuiden, evenals in Drenthe zoo schrikbarende cijfers vertoont. Die cijfers hebben slechts betrekkelijke waarde. Niettemin, het valt niet te ontkennen, de cijfers waren er. Het doet daarom goed aan, te ver nemen, dat de jongste cijfers zeer in 't voordeel van Brabant pleiten. Het „Dagbl. van Noordbrabant" is daar natuurlijk ook over verheugd. Het blad schrijft o.m.: „Dat hebben we allang gezegdhet wordt beter met de criminaliteit in Noord-Brabant. En tot degenen, die nog altijd werken met oude statistieken hebben wij her haaldelijk wilen zeggen: wacht op nieuwere cijfrrs. Er is in de laatste jaren heel wat gebeurd. Men heeft niet stilgezeten in „de donkere gewesten". In ons blad blad hebben we sinds lang kunnen merken, dat het beter gaat. De „Zondagsche vechtlijst" uit Tilburg is verdwenen. De Rubriek „Het Mes" zeer ingekort. Het is veel slapper op de rechtbank dan eenige jaren geledon. En de vechtpartijen, die met de gevallen van wederspannigheid het percentage der misdrijven in onze provincie zoo hoog hebben opgevoerd worden gaandeweg schaarscher." De veertiende tabel van de onlangs verschen misdaden-statistiek van het Centraal Bureau alhier bevat een ver deeling der veroordeelden naar de woonplaats. Daarachter teekent de bewerker der statistiek het volgende aan „Uit het tweede overzicht blijkt, dat, wat de gezamenlijke veroordeel den betreft, de bevolking van Drenthe en Limburg, evenals bij de vroegere indeeling naar locus delicti het geval placht te zijn, bijzonder hooge ver houdingen geeft. Ook van de Brabant- sche bevolking blijft het cijfer boven het gemiddelde; maar daar is het toch veel lager dan in de beide eerst genoemde provincies, en lager ook dan bij de indeeling naar locus delicti in het vijfjarig tijdvak 1901—1905 het geval was. In Noord-Brabant nu wordt al sinds eenige jaren een schie lijke daling der criminaliteit waarge nomen. Het aaDtal veroordeelden die in deze provincie hun feit pleegden, uitgenomen de veroordeelden wegens bedelarij en landlooperij beliep in de jaren: Dat is een zeer belangrijke daling, vooral wanneer men in bet oog houdt, dat in die jaren de gemiddelde be volking dezer provincie is toegenomen van 562926 tot 601479 inwoners. An ders is het in Drenthe en Limburg, waar wel eens in enkele jaren een daling van het getal veroordeelden intrad, maar toch over het algemeen het absolute cijfer toenam. Wij komen voor het oogenblik niet terug op de beschouwingen, die wij hierover bij verschillende gelegen heden neerschreven. De hier gerele veerde veranderingen die zich in de verhouding van de criminaliteit der der Provincie Noord-Brabant voltrekt, volgen wij met belangstelling in ver band met de criminaliteit van het katholieke deel der bevolking. Immers in dit opzicht geelt Noord-Brabant een zuivere kijk op de zaak dan Lim burg dat zooals wij meermalen op merkten, door zijn ligging en door zijn mijnbouw in bijzondere conditie verkeert" Verschillende oorzaken vallen voor die daling natuurlijk aan te wijzen. Maar het „Dagbl. v. Noordbr." meent er eene in de eerste plaats te mogen noemen, dat is de drankbestrijding. In den breede zet het blad die meening uiteen en doet ten slotte een beroep tot steun voor de drankweer- organisatie. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezondm stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de copy den inzen der niet teruggegeven. Mijnheer de Redacteur Vergun mij s. v. p. een plaatsje in Uw veelgelezen Mad. ten einde de aandacht van het publiek te ves tigen op het Tuinlaantje. De toestand zooals die daar is. is werkelijk onhoudbaar en het blijkt al nieer en möer dat het gemeente bestuur zich van dat gedeelte der stad al geer weinig of niets aan trekt en met het inwilligen vaji ver zoeken en het gehoor geven aan gegronde klachten al zeer willekeu rig handelt. Was het Tuinlaantje zoowel een Wagenweg, en waren de bewoners van het Tuinlaantje ook z. g. rijke lieden evenals het mee- rendeel der Wagenweg-bewoners dan zoude er waarschijnlijk reeds lang verandering in dein bestaarden toestand gebracht zijn, doch nu het minder met aardsche goederen be deelde inwoners van Haarlem zijn, nu wordt er op' hun klachten in 't minst niet gelet, doch laten diezelfde menscihen eens iets te laat zijn met hunne belasiingpeimi.ngen, dan weet men ze wel te vinden, hetzij met een waarschuwing of dwangbevel of Ime dergelijke dingen pok heeteu mo gen. En toch moesten die bewoners vrijgesteld worden van belasting, want belasting (gemeente-belasting) is voor het onderhoud der gemeente, b. v. voor de verlichting, bestrating, reiniging, enz. enz. en van al dat gedoe is het Tuinlaantje verstoken. Verlichting is er niet, bestrating evenmin, gereinigd wordt er nooit, tenzij door de bewoners zelve. Men kan, voornamelijk in deti laatsten tij, het Tuinlaantje niet betreden zon der tot over de enkels in de mod der te zinken. Zooi'n toestand is toch gewoon onhoudbaar. Zouden nu die bewoners te laken zijn, zoo zij eens de hoofden hij elkaar sta ken en besloten geen belasting meer te betalen „Dan kal men ze wel vinden" zal men zeggen, en dat is ook volkomen waar, maar, zoude dit dan niet de aandacht vatn het ge meentebestuur kunnen trekken Wlant nn zijn er waarschijnlijk le den in dat bestuur die niet eens weten waar het Tuinlaantje is, an ders had er, naai' aanleiding yan de vele verzoekschriften, wel één of meer dier lieeren eens een kijkje gaan nemen, om1 zich te overtuigen van de gegrondheid der in die ver zoekschriften genoemde klachten. Mogelijk dat die heeren wel uit gaan van de veronderstelling dat er niets aan te doen is, omdat het particuliere grond is, maar, als het bestuur iets wil ter verbetering der gemeente, dan weet het zijn maatregelen wel te treffen en is dan ook bij machte genoeg om allen te genstand te overwinnen. Mocht toch dit schrijven er iets toe bijdragen dat het gemeentebestuur toch ein delijk eens de handen over het hart strijke, zoo men dat noemt, en de bewoners van het Tuinlaantje ver- losse van den ellendigen toestand aldaar, is de wensch van Uw abonné X. Met haxtelijken dank voor de plaatsing verblijf ik met de meeste hoogachting X. Verzoeke andere bladen beleefd dit schrijven over te nemen. Mgr. Meeuwissen. Ti. D. II. Mgr. Meeu wissen, aposto- lischvicaris van Suriname, die zich thans in het klooster der Redemp toristen te Amsterdam bevindt, ont ving aldaar bezoek van Z.Excelentie Minister Idenburg, Minister van Ko loniën. Hoog bezoek. Men schrijft uit Appeltern aan „De Gelderlander" Aanstaanden Zaterdag zal onze ge meente de eer hebben bezocht te wor den door Z. D. H. Mgr. J. Hofman, oud-Miseionnaris en oud-Apostolisch Vicaris van Zuid-Sjansi, Z. D. H. Mgr. Odoricus Timmer, Apostolisch Vicaris van Zuid-Sjansi, Z. D. H. Mgr. Ephrem Giesen, Apostolisch Vicaris van Noord Changtong. Hunne Doorluchtige Hoog waardigheden zullen aan het Klooster der Eerwaarde Paters Franciscanen afstappen. Ook zal door Mgr. Ephrem Giesen, oud-Professor van het Gym nasium der Eerw. Paters alhier, aan eenige studenten het H. Vormsel wor den toegediend. Alberdingk Thym herdacht. Men meldt ons: Gisterenavond had in „American" te Amsterdam de plechtige gedachte nis-viering plaats, ter eere van wijlen Alberdingk Thijm, die 20 jaar gele den overleed, door „De Violier" op touw gezet. Aanwezig waren o. m. de echtge- noote en de kinderen van den dichter, Dr. Cuypers, zijn zwager, mgr. An dreas Jansen van Bunnik, generaal Van Vlijmen, en vele anderen. De voorzitter van den Katholieken Kunstkring „De Violier", Dr. Edüard Brom, opende de bijeenkomst met een hartelijk woord, waarna Dr. An dreas Jansen een feestelijke rede uit sprak. Spr. noemde het onnoodig, Alber dingk Thijm in al zijne grootheid voor ons te schilderen. Hij wordt zoo mo gelijk thans nog meer gewaardeerd dan in zijn tijd. En dat de herinne ring aan Tüijm nog geenszins ver bleekt is, blijkt uit de belangstelling voor het boek, dat komt te verschij nen van den talentvollen jongsten zoon van den dichter. Mgr. Jansen wilde daarom alleen eenige persoon lijke herinneringen aan den dichter hier weergeven, wat bij op kostelijke, geestige en onderhoudende wijze deed, daarbij wijzende op de goedhartigheid en de voortreffelijke geesteshoedanig heden van den grooten katholieken schrijver, evenzeer als op diens on wrikbare katholiciteit en hooge artis tieke gaven. Spr. eindigde niet den wensch, dat zijn herinneringen iets zouden hebben bijgedragen, den aanwezigen een nog duidelijker beeld van Alberdingk Thijm te geven. „Mogen zoozeide hij ten slotte wij altijd als hij het recht hebben om op den naam van Roomseh-Katholieke Nederlanders trotsch te zijn!" Daverende toejuichingen weerklon ken na Mgr. Jansen's rede. Na de pauze werden tal van verzen van Alberdingk Thijm gedeclameerd door mevr. Aib. Steenhoff-Mulders en den heer Aug. van Erven Dorens, terwijl de heer W. Bredius eenige toonzettingen van Thijm's gedichten ton gehoore bracht. Een en ander werd met veel be langstelling aangehoord. Nog een persjubileun», Op 1 Mei zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer P. J. H. Steenboff aan de redactie van „Het Centrum" werd verbonden. Vraag: Heeft een zilveren munt stuk van het jaar 1568 nog veel waar de? Antwoord: Dat ligt er aan. \Ve zouden eerst moeten weten welk munt stuk het is. Vr.Ik bewoon een huis waar slecht drinkwater is. Wel 8 jaar geleden heb ik al geklaagd maar de huisbaas denkt, als ik de huur maar heb! Nu 22 maanden geleden heb ik gerapporteerd aan de Gezondheidscommissie, toen is bedoeld water afgekeurd. De Commis sie heeft ons echter laten zitten: nu 6 Januari heb1 ik eindelijk den burge meester een rapport gebracht, die er werk van zou maken. Eindelijk ant woordde hij mij: met het oog op de waterleiding die komen zal, kan hij geen termen vinden den eigenaar te dwingen. Wanneer komt de waterlei ding? vraag ik. Antwoord: ik weet het niet. Zou het nu niet de kortste weg zijn den Minister van Justitie per rekwest te verzoeken, en de Tweede Kamer Antw.: Wij raden u aan, u per gezegeld en d u i d e l ij k rekwest te wenden tot den gemeenteraad met uwe klacht. Wacht eens af wat die be sluit, en meldt ons den afloop. Doch draag uw zaak helder en duidelijk voor, of Iaat het 'n ander doen. Vr.Waar moet ik mij vervoegen voor een betrekking bij het II. IJ. S. M.-stat ion Antw.: Wend u tot den stations chef, liefst eerst schriftelijk. Vr.Ik ben 9 Maart bij het 10de Regiment ingelijfd, doch 11 Maart af gekeurd. Mijn patroon heeft nu een anderen knecht genomen. Kan ik scha devergoeding eischen? Antw.: Als ge geen afspraak ge maakt hebt, neen. Vr.Ik ben April 1908 21 jaar ge worden. Nu ontving ik eind Novem ber een aanslagbiljet voor de inkom stenbelasting, loopende over 12 maan den. Is dat wel in den haak? Antw.: Kijk eens na over welke 12 maanden dat aanslagbiljet loopt, Ja nuari—December 1908? Intussehen hebt u toch den tijd om in beroep te komen laten voorbij gaan. Vr.Hoe hoog kunnen de boeten loopen, welke door den gemeente-ont vanger den nalatigen betalers worden opgelegd? Antw.: Eerste waarschuwing kost 5 cents, tweede kost 10 cent, daarna een biljet „In naam der Koningin", voor twee kwartjes, dan een „dwang bevel" voor twee gulden zooveel, en dan verkoopt men den boel. Vr.Kunt u mij een adres geven tot het nemen van privaatlessen in.... enz. Vr.Is u voor of tegen het behoud van de kermis? A n t w.Als wij het noodig oordee- len onze adviezen hierover te geven, kunt u die in onze hoofdartikelen of entrefilets lezen. V r.Ik heb wel eens gehoord, dat alle thee, die wij hier koopen, eigen lijk thee is, die in China al eens is afgetrokken. .Weet u ook, of dat waar is? Antw.: '1 Is curieus! Die. Chince- zen zijn toch slimmerds. Als 't ten minste waar is wat ze u vertellen. Maarwe gelooven het toch nog niet hard. V r.Kan iemand van 40 jaar, onge huwd, nog een betrekking krijgen bij de postereijn? Antw.: U bedoelt brievenbesteller of zoo iets? Informeer eens bij den heer Directeur van het postkantoor. Vr.Is het lezen van neutrale en slechte lectuur (kranten eri boeken) een zondige daad? Antw.: In verschillende geyallen kan het dat inderdaad zijn. Uw biecht vader zal u hieromtrent echter alles kunnen zeggen: wend u tot hem. Vr.Welk merk voor een fiets is beter: een Engelsch, of een Hollandsch fabrikaat? Antw.: De beantwoording van vra gen als deze ligt niet op onzen weg. V r..- Bestaat er ook gelegenheid om met familie op een tijd dat er geen H. Diensten zijn, de Kathedraal aan de Leidsche Vaart te gaan bezichtigen? Antw.: Vervoeg u daartoe aan de pastorie, waar u ongetwijfeld gaarne nadere inlichtingen zullen worden ge geven. Hoogere Burgerscholen. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft de besturen der gemeen ten, welke hebben door het rijk ge subsidieerde hoogere burgerscholen, uitgenoodigd mede te deelen: 1. Hoeveel z.g. „buitenleerlingen" voor volledig onderwijs elke klasse der school in den loopenden cursus telt 2. In hoeveel klassen der school het getal leerlingen voor volledig onderwijs tengevolge van de toelating van buitenleerlingen tot boven 25 is gekorueD. 3. Hoeveel paraüelafdeelingen even tueel tengevolge van de toelating van buitenleerlingen voor volledig onder wijs moesten worden gevormd. Bij eventueele partieele splitsing eener klasse wordt verzocht te ver melden voor welke vakken de splitsirg heeft plaats gehad. Bedoelde opga ven worden ook ge vraagd wat betreft de cursussen 1907—8 en 1906—7. Hooger beroep. Door L. van Bragt te Beverwijk, thans gedetineerd, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis, waarbij hij door de Arr. Rechtbank alhier is veroordeeld tot een jaar gev.straf wegens het onttrek ken van goederen, behoorende tot een faillieten boedel en het gebruik maken van valsche gesehrilten. (ZittiDg van heden.) L. A. V., arbeider te ZaDdvoort, wederspannigheid een week gev. straf. G. A., los werkman te Santpoort, wederspannigheid f 5 boete of 5 dagen hechtenis. M. ter M. bierhuishouder te Zaandam Eenv. bel. ambt. in functie f25 boete of 15 d. hechtenis. F. B. S. stoker te Haarlem, f 15 boete of 10 dagen hechtenis. G. D. boekbinder te Haarlem diefstal ter beschikking van de regeeriDg gesteld. C. V. en N. M., losse werklieden te Koog aan de Zaan, diefstal 2 personen de le twee maanden, de 2e zes weken gev.straf. C. V. en N. M., losse werklieden te Koog aan de Zaan, eenv. baleed. en beleed, ambt, ieder 14 dagen gev. straf. P. J. KL, los werkman zonder vaste woonplaats, diefstal 6 maanden gev. straf. J. de G., zonder beroep te Schoten, diefstal ter beschikking van de re geering gesteld. De oliewerper. De ambtenaar bij het kantongerecht alhier eischte tegen den jeugdigen Haarlemmerolie werper, die olie mee nam van de fabriek en damesjapons bedierf, voorwaardelijk tot 3 maanden tuchtschool met een proeftijd van een jaar. Dezaak van den burge meester te Best De heer F. J. M. Dobbelaere, bur gemeester van Best, werd door het Gerechtshof van Den BoBch gisteren morgen veroordeeld wegens de beken de feiten tot een geldboete van f25 sub. 10 dagen. Dezelfde straf dus als de arr. rechtbank reeds tegen hem had uitgesproken. Het „Trio". De Amsterdamsche Rechtbank ver oordeelde gisteren tot l*/2 jaar A. V., de vierde van het „Trio", wegens in braak. Het Keukenhof te Lisse. Voor het Kantongerecht te Haar lemmermeer is behandeld de in de omgeving van Lisse bekende zaak van Gravin van Lynden contra den heer K. Tanis, inzake de afsluiting van den weg langs het kasteel „Keuken hof voor het publiek. Uit het getuigenverhoor kwam niet veel nieuws aan het licht. De vraag van den kantonrechter of de weg langs het kasteel altijd voor het publiek is opengesteld geweest, werd door alle getuigen in bevesti genden zin beantwoord. Sinds men- schenheugenis is deze weg gebruikt als de verbindingsweg met Voorhout en Veenenburg en was men algemeen van gevoelen dat men voorheen nooit getracht heeft dezen weg af te sluiten. Door getuig» W. van Maanen te Lisse werd verklaard, dat hij als op zichter van „Keukenhof", de opdracht heeft gekregen om het hek bij de boerderij gedurende den nacht af te sluiten, zoodat er geen rijtuigen kon den passeeren, hoewel die, indien zij er voor kwamen, op verzoek werden doorgelaten. Voor net publiek was dit hek echter nooit gesloten geweest. Algemeen was men van gevoelen, dat «ie weg langs het kasteel de Loos- terweg was. Verschillende getuigen verklaarden voorts, dat zij dien weg altijd den Loosterweg hadden hooren noemen en den weg om de binnen plaats «laareDtegen nooit; maar nu een jaar geleden, werden daar ter plaatse borden aangebracht met het opschrift „Loosterweg". De burgemeester van Lisse was de eenige getuige, die een verklaring af legde, dat de weg om de binnenplaats „d e" Loosterweg was, en niet de weg weg langs het kasteel, een en ander blijkens een door hem overgelegde of ficieele kaart, behoorende bij den legger van wegen en voetpaden der gemeente Lisse. Deze verklaring werd echter door beklaagde Tanis bestreden op grond van een 7-tal door hem overgelegde kaarten van Rijnland enz., waarop de Loosterweg stond aangegeven in onge veer rechte lijn loopend door de bin nenplaats aan de zuid-oostzijde van het kasteel „Keukenhof", tot aan den Delfweg. Uit de verklaringen van andere ge tuigen inzake den legger van wegen en voetpaden kon opgemaakt worden, dat op die kaart het stuk weg van af den Delfweg tot aan de omrastering van de binnenplaats aan de zuidwestzijde, ge heel ontbrak. De getuige a décharge J. M. Veld huizen van Zanten verklaarde, dat er in 1859 een verzoek is gericht aan Ged. Staten door de gemeente Lisse, om vergunning tot het omleggen dier we gen, maar dat de kaarten hiervan thans ontbraken. Ook verklaarde deze getui ge. dat volgens zijn meening om streeks 1830 een fout is gemaakt in de kadastrale kaart, welke fout tot op onze dagen is bestendigd. Op die kaart toch, zoo ging deze getuige voort, ont breekt de rechte lijn van den Loos terweg door de plaats geheel en al; terwijl die op de officieele kaarten van Rijnland, van Waterstaat en Oorlog overijl staat aangegeven. De ambtenaar vaü het O. M. vroeg, bij al deze onzekerheid dal deze zaak nogmaals zoo worden uitgesteld tot la ter. AMSTERDAM, 18 Maart. 1909. Aardappe len prijzen. Andijker Blauwen f a 2.49 Andijker Muizen f 0.aO. Andyker kleine Muizen f 0.a 0.—Westlandseb» Zand fü.aO.,WestlandBche kleine Zand Frieeche Muizen f 0.0.Frieache Bor ger» fl.45al.60, Frieeche Blauwen f2.30 a 2.60. Ypolder Blauwpitten f0.a 0. Hillegommer Zand f 0.a f 0,—. di. Schoolmeesters 0.a 0.Zeeawacbe Bonten f 2.30 a f2.90, id. Blauwen f 2,G9 a f 2.80 Geld. Blauwen 2 25 a 2.4#. 6 lading aanroer. AMSTERDAM, 17 Maart. Ter Vee markt waren heden aangeroerd 157 vette Kalveren, le kwal. f 1 f 1.06, 2e 10.95, 3e kw. 85 ct. per K.G.; 175 nuchtere id., f7 f 12 per stuk. 646 vette Varkens. Holl. le kwal. 47 1 49 id. 2e en 3e kwal. 45 k 46, Overz. en Geld. le kwal. 47 a 49 ct., id. 2e e* kwal. 44 a 45 ct., alles per K.G. SCHIEDAM, 17 Maart. Moutwij* f10. Jenever f 14. Commissie 19, Stem ming traag. Spoeling f 1.70. Graan Spi ritus f 19.25 A f19.50. Melasse Spiri tus f 16 a f 16.50. Ruwe Spiritus f8.5#. van het Koninkl. Nederl. Meteorologisch Instituut te de Bilt. (Per Telegraaf. Donderdagmorgen lOu. Hoog6tebarometere«and 761,4 te Hapa- randa laagste 727.2 Valentia. Toenemende tot krachtige need Z. wind. Toenemende bewolking, waarschijnlijk regen, iets zachter. Barometerstand. Stand van heden: 753 mM. Stand van gisteren: 746 mM. Neiging tot achteruitgang. Thermometerstand Hedenmiddag 12 uur 36 F. 3.# G. Laagste der afg. nacht 29, F. i.5 C. Opgegeven door Joh. M. Schmidt, Opticien, Zijlstraat 85, Haarlem. IJMUIDEN, 17 Maart. Aangek Kafc- bia, s. Rangoon; Yennaehar, s. Ba*- goon; Orion, s. Bordeaux; Alster. s. Hamburg. Vertr.Java, s. Hamburg; Gta*- mire, s. Grangemouth; Plauen, s. Ham burg; Teal, s. Londen; Hohenfeis. s. Hamburg; Iris, s. id.; Dotterel, s. Li verpool; 18 Maart. IJstroom, s. T.onde* Achilles, s. Lissabon. 18 Maart (1 u. 15). Wind ZO. lichte koelte, helder. Medegedeeld door K. 1 cwnssaw enüo IS Maart. Vortze koe» bedes 101'/, 43% 24% 44 72 40% 44% 228/ifi 116% 24 1777® 17% 68V4 48b, 44% 22% 7% 341/4 85/, 385 79 765/ 79'/4 79% 101% 4S% 24% 45 72% 40% 443/, 228 ;ii«% 241/, 179 17 485/s 453/% £21/., 7% 341/, 382 79 7«Vi f9 79 Atchison comm. Denver Rio Erie 0 Kans South I"»! Missouri Comm. N. f. Ontario. Rock Island Southern Pacif. Railway Union Pacif. Wabash Comm Amalg Copp. Car Foundry Steel Comin Marine Pref. Comm. Peruv. pref. comm Kon. Petroleum Great Cobar Ned. Scbnld 27, Rusland Hope CodsoIs -pAmerik. waarde* vast. Buss, fondsen lager. Petroleum aand. flauw Tabaksaandeelen verdeeld. Mijnaandeelen onveranderd. Prolongatie 2 pet. Burgerlijke Stand. Getrouwd: 18 Maart. «S- H Duijverman en J. A. Jeswiet Geboren: 16 Maart. 0. van If. J. SmitSerné. d. van A. M HarbordBouber. - zt van N. A. S. Baronesse v. Heemstrav. d. Rorcli tot- Verwolde. 17 Maart. d; van H. Pootv. d. Bos. X van' M. J. MentjoeWigdherinck. v. van W; v. d. Edjkhofv. d Sbhrier Overleden: 16 Maart. W. A. 12 ml. z. van .T. Neugebtaner, Kerk hofstraat. D. T. 19 m_, zj van R v. d. Putten, de Wit&traat. 17 Maart. A. E. ML 2 j d, van |W;. Kruijd. Dubbelde Buurt H. A. v. iWijk. 55 j. Westergracht. 18 Maart- J. M. DuinkerKfLkkert, 78 j. Bidderstraat. POLITIE- B APFOBT. Gevonden voorw. 1 tricot kinderhandselioen bij J. Moorhof Tuinlaantje 2q. 1 j on,ye wit en zwart gevlekte hond bij M. Mitweg" Bosdh en Vaartstraat 3. (Heemstede.) 1 overschoen hij D. Boeree Leid- seheplein 21rood. 1 zilveren schakelarmband bij C. Dreijer Lange Hofstraat 2rood. 1 huissleutel aan het bureau van politie. 1 overschoen bij G. Jansen Voor iorgstraat 24. 1 ring waaraan 6 sleutels aan het bureau van politie. 1 knipmesje bij J. v. As N. v. d Laanstraat 6.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 3