Gemengd Nieuws. Staten-Generaal Uit den Omtrek, Stadsnieuws. BENNEBROEK. het voonnalig archiefgebouw te 'a Gra- venhage gegeven. H. M., die tot bet einde bleef, deed bij Haar vertrek wederom een gift ten bate der werkloozen ter handstellen. De Vereenigda ZittiDg. In de vereenigde vergadering der Staten-Generaal van heden, bestemd tot ontvangst van de wetsontwerpen •p het regentschap en de voogdij, zullen de twee met de indiening be laste Ministers, de voorzitter der Eerste Kamer, de leden der Commiseie van in- en uitgeleide mitsgaders de leden der griffie hun ambtskleeding dragen. Na het vertrek der Ministers zal de loting voor de 7 atdeelingen plaats hebben. De Vrijz.-Dem. Raadsleden. De Vereeniging van Vrijzinnig-Demo cratische Gemeenteraadsleden houdt •p Zondag 28 Maart, des voormiddags te 10.45 uur. in het gebouw „De Nijverheid" te Utrecht een vergadering. De agenda vermeldt o.a.: Standen- onderwijs, in te leiden door den heer mr. J. H. Thiel, Haarlem; de wen- achelijkheid van het verleenen van inzake aan de Gemeentebesturen van de registers van aanslagen der Ver mogensbelasting en van de kohieren der Bedrijfsbelasting, in te leiden door den heer R. Kapinga, Zwolle; het wetsontwerp-Heemskerk tot wijziging der omtrent plaatselijke belastingen in de Gemeentewet opgenomen rege len. in te leiden door den heer mr. A. J. Fokker, Leiden. Nederland en Venezuela. Dr. J. de J. Paul verklaarde aan de „Voss. Ztg." dat hij de onderhan delingen met Nederland niet plotseling heeft afgebroken, dbch dat hij Neder land verlaten heeft, omdat de onder handelingen een wending namen, die ver boven zijn volmacht ging. De douane-quaestie met Curasao heeft aanleiding gegeven tot moeilijkheden. De hierover door Nederland gestelde eischen konden niet worden vervuld, zonder meer, omdat zij benadeeling der handelsbelangen van andere Euro- peeeche firma's in Venezuela ten ge volge zouden kunnen hebben. Dr. de Paul zal uit Berlijn weder Baar Nederland terugkeeren. Bevisionisten en Marxisten. Naar het Hbld. verneemt, komen de voorstellen, door het dagelij ksch bestuur der „Internationale" gedaan om beide socialistische partijen de S. D. A. P. en de S. D. P. weer tot elkaar te brengen op het volgende neer Voorstel a.De „Tribune" zal wor den opgeheven. Daartegenover make voorstel b.) de S. D. A. P. het nieuwe marxistische weekblad, tot uitgifte waarvan het Deventer congres besloot, geheel los van „Het Volk". Echter zal dit weekblad verantwoording schuldig blijven aan het congres. In de redactie van het Marxistische weekblad zal (voorstel c.j ook een Tribune-Marxist worden benoemd, waarvoor een der drie geroyeerde Tri bune-redacteuren genoemd wordt. Voorstel d stelt ten slotte ophefiing voor van het royement der drie Tribune-redacteuren. Zijn wij wel ingelicht, zoo vervolgt het blad, dan vinden dezs voorstellen in de kriDgen der Marxisten een goed onthaal. Zij ziet erin een aanbieding der gelegenheid om hun meening vrgelijk te kunnen uiten in de S. D. A. P., terwijl ook de opheffing van het royement veel ongedaan zou maken. In revisionistische kringen moet minder gunstig over de bemiddelings voorstellen geoordeeld worden, omdat men er grootendeels een terugkomen in zien op de besluiten, die het De- ventdr congres nam en door het re ferendum bekrachtigd werden. Het bestuur van de S. D. P. der nieuwe partij dus vergadert ook a.s. Zondag ter bespreking der be middelingsvoorstellen. De heer Huys- mans, secretaris van het bureau der „Internationale", zal de voorstellin en deze vergadering toedichten en ver dedigen. De scheepsramp. De lijken van den kapitein en zijne vrouw van de vergane Duitsche bark „Margaretha" zullen Zaterdag van bcheveningen worden overgebracht naar Hamburg om daar te worden ter aarde besteld. Familiebetrekkingen van de overledenen zullen daartoe naar ëcheveningen komen. Ten aan zien van het lijk van den smid van het schip Reinhardt worden te Sche- veniDgen mededeelingen van het Duitsche consuïa&t te Rotterdam af gewacht. Hongerlijders. Men schrijtf aan de „N. JR. Ct.": Nu Papus opnieuw zijn hong A't ïr begint, mag wel de volgenia :e denis worden opgehaald. In liet iaar 1786 leefde in Engeland een jongeman van een zwaarmoedige, overspannen gemoedsstemming, die aan ingeWands- pijnen leed, waarvan hij zich trachtte te genezen door onthouding van alle spijzen. Hij trok zich eensklaps van zijn bezigheden en vrienden terug, huurde een woning in een afgelegen straat in Londen, ontzei zich alle vaste spijzen en bevochtigde slechts van tijd in hij een weinig citroensap perste. Na een onthouding van drie dagen hield het gevoel van honger op, en hij l'on zich op zijn studiën toeleggen. Hij be woog zich zeer weinig, sliep zoo rain mogelijk en bracht den nacht grooten deels door met lezen. Dagelijks gebruikte hij ten hoogste een halve liter water en het sap van twee citroenen was toereikende voor acht dagen, In de laatste tien dagen namen echfcr snel zijne krachten af hij was niet' meer in staat het bed te verlaten en werd bezorgd. Zijne ont- overdreven denkwijze, als merkwaardig voorgekomen, en zijne verbeelding had hem met de hoop gevleid, dat deze ongewone onthouding door de eene of andere gebeurtenis gevolgd zoude wor den. Zijne begoocheling verdween en hij zag zich aan den rand des grafs. Omtrent dien tijd ontdekten zijne vrienden zijn verblijf. Zij bewogen hem een geestelijke te ontvangen, zelke hem overtuigde van zijn dwaze hinde deling en hij onderwierp zich aan een geneeskundige behandeling. De arts bezocht hem den 22en Maart, den een-en-zestigsten dag van zijne onthouding. Hij was een geraam te geworden, alleen de oogen hadden niets van hun helderheid verloren, zijn stem was helder, doch de geest was zwak geworden. Hij was gedurende zijn vasten begonnen met den bijbel in snelschrift af te' schrijven en was daar mede gevorderd tot het Tweede Boek der Koningen. Van 23. tot 28 Maart was hij in zooverre hersteld, dat hij de kamer kon rondwandelen, doch den 29sten verloor hij zijn bewustzijn en stierf geheel uitgeput op 9 April. De geneesheer Willau, die dit verhaalt, meende, dat dit wel het langste voor beeld van onthouding is, dat bekend is. En dat moclit er wel bij geen reclame. De Amsterdamsclie kwartjesvin ders. Dinsdag trachtteD de Amsterdam- damsche kwartjesvinders weder hun slag te slaan in den trein van Am sterdam naar Arnhem. Te Utrecht kre gen de spoorwegbeambten hen in de gaten en werden alle reizigers dadelijk gewaarschuwd. Het gevolg was, dat een paar van die oplichters den trein ver lieten, doch de overigen van de bende hadden de brutaliteit, verder te reizen. Bij de stopplaats „Uit en in" werd aan de noodrem getrokken en de trein stond stil. Wat bleek? De kwartjes vinders hadden getracht langs de loop plank in een andere coupé te komen, terwijl de trein aan 't rijden was. Zij waren terechtgekomen bij een dames coupé, waarin een dame zat, en die had uit angst aan de noodrem gelrok ken. Bij elk der heeren werd een be ambte geplaatst, waarna de trein ver der stoomde. In de war. Toen gisteren te Bre da de groote torenklok één moest slaan, gaf hij 160 slagen, zoodat menigeen dacht dat de blijde verwachting ten Hove vervuld was en de vlag te voor schijn werd gehaald! De drank. Onder Kerschoten bij Apeldoorn is op het erf van den land bouwer H. een man aangetroffen, die bekend staat als een onverbeterlijken dronkaard. Vermoedelijk is hij den geheelen voorgaand en dag zwervende geweest en tegen den avond, onder den invloed van sterken drank, op het erf van H. verdwaald en daar in slaap geraakt. Naar zijn kosthuis in de omgeving aldaar overgebracht, bleek de ongeluk kige reeds overleden. Zijn lichaam was geheel verstijfd van de koude. Een familietwist. Maandagnamid- dag is in de buurtschap Bergïntheim, c-nder de gemeente Ambt-Hardmberg, overleden de landbouwer E. ten B.: vermoedelijk aan een slag op het hoofd, dien hij eenige dagen geleden, bij een huiselijken twist met zijn bij hem nog inwon end en zoon, ontvangen zou heb ben Deze zaak is door de huisge- nooten stil gehouden, daar de zoon, die 25 jaren oud is, niet geheel toe rekenbaar schijnt en ook aan toeval len lijdende is. De politie doet thans onderzoek. Door een hond. In een café aan de Korte Hoogstraat ',e Rjlterdam, v, erd Woensdagavor 1 «.en bezoeker k-,i een hond gebeten, me deswege s-modevergoeding eischte 7tn «ui café houder Daarover ontstond oneenigheid. waarop van weerszijden op straat re verter schoten gewisseld werden. Du aanvaller werd door een «grut der be reden politie op straat achterhaald en gegrepen. Niemand werd geraakt. Een en ander verwekte groote opschudding Een vergunning. Blijkens door het hoofdbestuur der Maatschappij tot Ex ploitatie van Staatsspoorwegen aan het personeel van weg en werken gericht schrijven wordt aan dit personeel we der vergund, om, zooals vroeg jr, op dt gronden der maatschappij suiker bieten te zaaien. Een lijk aangespoeld Gisteren-nacht omstreeks twee uur is aan het strand tussch6n het Kur- haus te Seheveningen en het Wasae- naarscbeslag aangespoeld het lijk van een onbekend manspersoon, naar gis sing 27 a 30 jaar, schamel als heer gekleed. Het lijk moet heel kort, ver moedelijk slechts een paar uren, in het water hebben gelegen. Brandstichting. De 60-jarige schoen maker J. L. F., van Kleinemeer (Sap- pemeer), heeft bekend in den avond van 6 dezer in eigen woning opzette lijk brand te hebben güesticht. Een dorado voor opzichters. Dat Enschedé een dorado is voor opzich ters van gemeente-werken, blijkt wel uit het volgende: In het bestek No. 24 voor de be strating van den Oldenzaalschen weg komt onder paragraaf 44 2e alinea voor: „De aannemer stelt ter beschik king van den opzichter elke maand 2 kistjes sigaren van 100 stuks a 2Vi ct. en drie maal daags thee of koffie." Voorzichtigheid. Klant: Is die meneer daar niet controleur van dc inkomstenbelasting?" Kellner: „Dat kan wel, meneer." Klant: „Nou breng me dan maar een broodje met kaas!" Militaire theorie. Kapitein„Mi licien Jochem, wat zou je doen, wan neer je in een veldslag een been werd afgeschoten?" Milicien: „Omvallen, kapitein!" Tweede Kamer. Het voornaamste van al het onbelangrijke dat gisteren, in de Tweede Kamer w;erd afgedaan, was nog de bekende interpellatie van den heer Bos, over de houding" der Re geering ten aanzien van de vereenvoudigde schrijfwijze der Ne- derlandsehe taal. Deze interpellatie was het gevolg van feiten, die zich in het school district Winschoten hebben voorge daan. De schoolopziener in genoemd district wendde zich namelijk het vorig- jaar tot de onderwijzers in dat district, om te wijzen op de „hopelooze verwarring," welke ,in zake de spelling was ontstaan, door dat ieder maar naar eigen opvat ting handelde en daarom aan te dringen op het consequent volgen van öf de spelling van de Vries en te Winkel öf' die van Kollewijn (de vereenvoudigde). Naai" aanleiding hiervan vaardigde de Minister van BinnenlapcLsehe Zaken een. circulaire uit, waarin er op werd gewezen, dat de schoolopzieners in hun kwa liteit als zoodanig of met vermel ding dier kwaliteit niet mogen pro- pageeren voor de nieuwe spelling, daar in de wet een officieele spel ling is aangenomen en aangegeven en waarin het voorts aanbevelens waardig wordt genoemd, dat het schooltoezicht zijn goedkeuring ont houdt aan de leerplannen, waarin de nieuwe spelling is opgenomen Toen nu Burgemeester en Wethou ders van Winschoten hun goedkeu ring' hechtten aan een leerplan., waarin de nieuwe spelling werd doorgevoerd, werd dit besluit hij Ko ninklijk Besluit vernietigd, als strij dig- met het algemeen belang De heer Bos was naar aanleiding- van dit alles van meening, dat de regeering in zake de spellingkwestie zich onzijdig had te houden Voorts vond Dr Bos, dat de ver eenvoudigde spelling zeker niet zou mogen worden verhinderd En ten slotte stelde hij de vraag: welke zijn de voornemens der Re geering aangaande de vereenvoudig de schrijfwijze der Nederlandsche taal In zijn antwoord aan den interpel- lant verklaarde minister Heems kerk, het- in het algemeen eens te zijn met de uitspraak, dat de regee ring in zake de spellingskwestie geen autoriteit heeft Maar de mi nister vond wel. dat de regeering toch te waken had tegen verwar ring, en te zorgen voor uniformi teit De heer Itoodhuyzen diende een motie in om een staatscommis sie te benoemenDat werd door den heer van Wijnbergen gesteund, die zich ook verklaarde voor eenheid in de spelling in het belaag van het onderwijs Wil men verandering goed! Maar Man geleidelijk! De heer Lieftinck was gisteren na zijn oogoperatie voor 't eerst weer in de Kamer Heden heeft de plechtige ver eenigde zitting der Kamers plaats HAARLEMMEBLIEDE c. a. Het'gevonden lijk. Nadat eerst nog dej schouwing van het lijk had plaats gehad, is Donderdagnamiddag het stoffelijk overschot van het op 11 Januari bij de trambrug te Halfweg verdronken meisje, ter aarde besteid op de algemeene begraafplaats aan de Liede. De oude moeder, twee zusiers en een broeder van de drenkelinge woonde de begraving bij. Mevrouw O. d. E. te Haarlem, alwaar het meisje diende, had nog een fraaie krans ge zonden. VCJ/ '.EMU 4," S? VELSEN. Personalia. Te 's Gravenbage is voor bet examen nuttige handwerken geslaagd mej. R. W. Bruin. Gemeenteraadsvergadering op Dinsdag 23 Maart, 's namiddags 1 uur, ten gemeentehuize. De agenda luidt: 1. Ingekomen stukken. 2. Proces-verbaal van kasopnemiog. 3. Verordening op de heffing van hoofdelijken omslag. 4. Jaarwedde en oproeping directeur gasfabriek. 5. Plannen nieuwe school te IJmui- den en verbouwen scholen A, B en D. 6. Belooning akten van bekwaam heid secretariepersoueel. 7. buppletoire begrootingen en af- en overschrijvingen dienst 1908 en '09. 8. Adres F. Schuyt om opheffing van een gedeelte van het Wijk aan Zeeër voetpad. 9. Aanbieding verslagen: a der plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs; b. ingevolge art. 52 der Woningwet. 10. Benoeming onderwijzend per soneel. 11. Kohier hoofdelijken omslag. 12. Reclames idem. IJMU1DEN. Woningbouw. Door don eigenaar van den grond ten zuiden van den spoorweg IJmuideaV'elsen zijn plan nen ontworpen, orn een 150-tal wo ningen daarop te doen bouwen. Op deze wijze zal het bouwen op dien grond bevorderd worden. Nog niemand is er toe overgegaan daar huizen te bouwen, hoewel ten noorden van de spoorlijn voor eenvoudige wo ningen bijna geen grond meer te krijgen is. De IJsland vaart. Het begin der IJslandvaart laat zich goed aanzien. De stoomtrawler „Eendracht" besomde pl. m. f6000. BEVERWIJK. De Hengstenkeuring. Bij de Woensdag alhier gehouden hengsten keuring werd door de commissie met algemeene stemmen de premie van f400 toegekend aan „Caesar" voorde vereeniging „IJpolder" en aan „Con current" van B. Biesheuvel te Haar lemmermeer en aan „Ecuyer" van de Ned. Harddraverij en Renvereeniging werd f250 toegekend, terwijl „Prins Bismarck" van J. D. G. van Gulpen, te Spaarndammerpolder de premie van flOO verwierf. HEEMSKERK. Liefdewerk „Oudpapier". Op initiatief van iemand die onbekend wenscht te blijven, is alhier een af- deeling opgericht van het liefdewerk „oud papier", onder voorzitterschap van den heer Fl. Hoogewerfde heer Jn. Henneman als secretaris en Jn. Duin Az. en Nic. Peekei, magazijn meesters. Eerstdaags zal den Katholieken een circulaire worden aangeboden over doel en werking van dit liefdewerk, zoodat ieder katholiek kan medewer ken om een steentje voor dit gebouw van liefdadigheid bij te dragen, „op dat de overblijfselen mogen verzameld worden en niets verloren mogen gaan". Steune dan ieder katholiek van Heems kerk dit liefdewerk, dat op vele plaat sen in ons land zoovele rijke vruchten afwerpt, dan zal Gods onmisbare zegen zeker ook hierop nederdalen en zal onze afdeeling een schoone toekomst te gemoet gaan. Zoo zij het! De ooievaar. Gisteren is de ooie vaar alhier gearriveerd en heeft zijn Dest op het huis te Bijweg weder be trokken. LISSE. Het Kruisverbond. Maandag 22 Maart des 's avonds half 8 zal het Kruisverbond „St. Jan den Dooper" een jaarvergadering houden in het Bondsgebouw. De agende vermeldt: Jaarverslagen Secretaris en Penningmeester. Inge komen stukkeD. Bestuursverkiezing. Installatie. Verslag afgevaardigde Pro- pagandacommissie 3e district. Rond vraag en sluiting. Bloembollen. JVoensdag- avond hield de afdeeling Lisse van de Alg. Vereeniging voor Bloembol len-cultuur een vergadering in „De Witte Zwaan." Door den penningmeester werd rekening en verantwoording gedaan. Hieruit bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen 629.76 gulden en de uitgaven 607.58 gulden Het to tale bezit der Vereeniging bedraagt thans 258.23 gld De rekening werd nagezien door de heeren J. Mar bus en O. Nieuwenhuis, die haar vol maakt in orde bevonden. Op een desbetreffend verzoek van de Com missie van Toezicht op den Eijks- tuinbouvwintercursus werd alhier besloten om een bedrag van 25 gld beschikbaar te stellen tot dekking der kosten van den cursus Een schijven, houdende het verzoek om een bijdrage voor het Waarborg fonds werd voor kennisgeving aan genomen Van den beschrijvingsbrief voor de 118de algemeene vergadering be hoefde maar één punt te worden behandeld, namelijk een voorstel van het hoofdbestuur om 200 gld beschikbaar te stellen voor het doen houden van lezingen of voordrach ten in het jaar 1909 Op dit voorstel waren amendemen ten ingediend door de afdeelingen Lisse, Noordwijk en Wassenaar Nadat de amendementen waren besproken, werd besloten aan de af gevaardigden vrij mandaat te ver leenen in deze zaak SASSENHEIM. Patrimonium. Deonderafdeeling Onderstandskas van de afdeeling „Pa trimonium" alhier heeft in „Concor dia" vergaderd. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat bet vorig jaar was ontvangen f686,75 en uitgegeven f645,05, waarvan alleen voor ziekte f565,40. Het meerdere is gebruikt voor bodeloon, drukwerk, enz. Het gezamenlijk bedrag, dat in kas was en zicb op de spaarbank be vond, was f 594,911/s, De rekening, nagezien door de leden G. Kroes, C. Rotteveel en B. Moolensar, werd in orde bevonden. De vergadering was zeer slecht bezocht. NOORDWIJK. Het H. B G. Eergisteren avond vergaderde in caié „Flora" de afdeeling Noordwijk van het Holl Bloembollenkweekersgenoot- schap. De opkomst was middel matig'. Aan de orde stelde de voorzit ter, de heer G. J G. van Parijs, de verkiezing van een bestuurslid, in de plaats van den heer Van Pa rijs, die de vorige maal tot voor zitter gekozen was. Gekozen werd de heer C. Alke made Pz. Daarop volgde bespreking over een groene veiling, onder de vlag van het Genootschap te organisee- ren. De voorzitter leidde de bespre kingen in en gaf als. zijn meening te kennen, dat de leden eerst „voor- loopig" moesten opgeven of zij ge negen zijn zich bij zoo'n veiling aan te sluiten. Dat zou, volgens den voorzitter, een flinke grondslag zijn. Staande de vergadering* garan deerden mits vrijblijvend de leden een zeshondertal nummers voor zoo'n veiling. Daarna ried de voorzitter aan, dat de principalen in overleg met het bestuur de voorwaarden, enz. zouden vaststellen. Ieder, die dan de voorwaarden gezien nog zou willen aanslui ten. is natuurlijk welkom Alle aanwezigen vonden het denk beeld van den voorzitter van het bestuur heel goed, De heer G. v.: d. Weyden Lz. vroeg nog of het nu werkelijk niet mogelijk is, dat de Noordwijksohe kweekers een inzending doen op de Groote Tentoonstelling van 1910. Hij vond, dat men met een perk nagels van hyacinthen succes zou kunnen hebben. Hij meende gehoord te hebben, dat dergelijke perken op die Tent, gewienscht zijp; De voorzitter beloofde, dat hij bij het hoofdbestuur zal informeeren of de afd. dit zou mogen of kunnen doen. Bij de gebruikelijke rondvraag brachten een paar leden nog even de eventueel te organiseeren groene vei ling ter sprake. Vóór de sluiting meende de voor zitter verplicht te zijn nog eenige waardeerende woorden te moeten wijden aan den afgetreden voor zitter, den heer Jae. van Went Cz Hij riep hem! een „tot weerziens" toe. Applaus toonde instemming met deze woorden. De voorzitter vroeg daarna uit naam van den secretaris, of de leden het konden goedvinden, dat de op roepingen voor de afdeelingsverga- deringen voortaan in het „Kweekers- blad" zouden geplaatst worden De heer Ohr. v d. Aleer was bevreesd, dat een dergelijke aankondiging schadelijk zou werken op de op komst De vooi'z ried aan een paar ma len de proef er mee te nemen. Daarna sloot de voorzitter de ver gadering, allen opwekkend trouw ter vergadering te komen. Hij wees er op, dat vele leden zelden, ande ren zelfs nooit op de vergaderingen worden gezien. In de war. Gisterenavond laat werd door een stoomboot voor onze kust op een zoodanige manier het luiden der klok nagebootst dat meer dere personen in den waan werden gebracht dat er brand was en zelfs leden der brandwacht begaven zich met hun stok gewapend, op weg. Een eigenaardige vondst. Gis teren werd op den tuin van de firma P. Van der MeerCz,, genaamd „Ro zenburg", eene eigenaardige vondst gedaan. Een der werklieden, bezig zijnde met het klei uitdelven vond in een kleiputje, (deze komen op die tuinen meerdere voor, en worden veronder steld van ouds herders-putten te zijD,) een koperen voet, welke zeer nruw- keurig was afgewerkt. Ofschoon deze werd gevonden, in 't bijzijn van meer dere dusdanige overblijfselen, op on geveer 6R. voeten diepte, was't sterk nog tamelijk ongeschonden" Alleen vertoonden zich in de zool en hiel een gat, doch dit moet niet worden geweten aan vertering. HAARLEMMERMEER. De Hengstenkeuring. Bij de gisteren gehouden hengstenkeuring te Hoofddorp waren 18 hengsten aange voerd, waarvoor beschikbaar waren één premie van f 400, 3 premies f 250 en 2 van flÜO. Toegekend werden: aan „Kasimir", eig. A. Roodenberg te Haarlemmer meer de premie van f400, en aan „Kronos", „Fleedwood", „Veloce" en „Sultan", eigenaars reap, J. Koper- draat te Muider berg, de Ned. Harddr. en Renvereen., A. H. Burger te Pan- nerden en B. Biesheuvel te Haarlem mermeer, ieder een premie van f 250 en aan „Epicure", eig. de Vereen. „Hippos" te Nieuwer-Amstel een pre mie van f100. Een drietal tweejarige hengsten dongen naar de aan houdingspremie van f150, doch 't gelukte geen huu- ner, haar te verwerven. Burgerlijke Stand. Onder trouwd: P. Maarsen en J. Visser. Getrouwd: H. Zorge en J. H. C. Bras. C. I. Boer en P. Koolhaas. Geboren: z. van C. Heeremans— Van der Ven, d. van C. Markus Snel, z. van H, Kauff'manFran ken. HEEMSTEDE. Nog 'ns probeeren! Wegens gebrek aan belangstelling i3 onlangs bier de iinksche kiesvereeniging op geheven. Thans gaat men het weer eens probeeren, op hoop van zegen. De heer J, Kortnala Altes had een vergadering georganiseerd, waarin tot de oprichting besloten werd. VOORHOUT. Bloembollencultuur. Gisterenavond vergaderde in 't café „De Bonte koe" de afdeeling Voorhout, voor de Alg", Ver voc*r Bloembollencultuur onder Voorzit terschap van den heer O Colijn. Tegenwoordig waren 27 leden Afwezig was van het bestuur den heer 8 [Warmerdam wegens ziekte Na opening door den voorzitter werden door den heer J. Meijer Az, de notulen gelezen en onveranderd gearresteerd Door den heer W3 van der Laan werd verslag uitgebracht van de 117de Alg Verg gehouden te Haar lem in de maand December van: 't vorige jaar Voorts deelde de lieer v d Laan mede dat door hem de uitdrukking in het Weekblad van Bloembollen cultuur vermeld, betreffende de con- vaUaxiakwestie, niet is gebezigd Tot afgevaardigden werden boj stemming gekozen de heeren W1 van der Laan en O Boozen en tot plaats vervangers de heeren Th O Mens en P;. van der Plukt J«oLz, Het stembureau vormden de hee ren A J. Dijss el bloem. Joh. v. Steijn Dz en P. van Steijn hjjiqz Vervolgens ging miéin over tot be handeling' der Besdhrgvingsbrief voor de 118de- Alg. Verg. te hon.de» Op Maandag 22 Maart a.s. te Haur- lemi i 'De 'Nob 1 tolt 6 passeerden zonder bespreking" de lini. No. 7. Het beschikbaar stellen va» ƒ200 voor het doen honden van lezin gen of voordrachten in 't iaar 1909. Dit punt werd besproken door de heeren v. d. Laan, Mens en J, Dpes. Besloten werd 't voorstel Lisse t» steunen echter met dien verstand* dat de lezingen niet allee»: in Haar lem maar ook op een andere plaats worden gehouden in den geest zpo- als Voorstelt de afdeeling Wasse naar. Nog was aan de orde het collec tief inzenden op de in 1910 te hon den tentoons.telllj.ng. De heer v. d. Laan stelt vopr dat de leden der afd Voorhout hier voor bollen zullen beschikbaar stel len en wel voor Groep 23 of 24 van 't programma en dat de afd kas subsidie geve voor de versiering voor no 23. Het bestuur heeft hiertegen be zwaar omdat men dan bollen krijgt van verschillende kweekers en grein den waarom zij voorstelt een com missie te benoemen wtelke bij de leden gelden zal trachten in te zame len en daarvoor de benoodigde bolle» te koopen terwijl dan het te kort komende door de afdeelingskas zal worden bijgepast De heer r. d. Laa* zou liever in plaats van gelden, bollen vragen bij de leden en ka», zich met het voorstel van 't bestuur niet vereenigen 't Voorstel van 't testuur wordt aangenomen en tot Commissielede* benoemd de heeren C, Hüozei 1, J. van Steijn Dz en P. v. d. Plast Joliz. Na een geanimeerde verloting ging de vergadering- ten twaalf »ur uit een. Personalia. Mej. S. Antonisae, is met ingang van 1 April e.k. benoemd tot tijdelijk onderwijzeres te Heelsum. Tot bode aan de gemeeuteliehtfa- brieken is uit de ongeveer 200 aanmel dingen benoemd de heer Koningsbrng- gau, thans magazijnknecht aan de genoemde fabrieken. Mej. T. Visser is ia Den Haag geslaagd voor 't examen nuttige hand werken. Een nieuwe Muaiekvereeniging. Door de gezamenlijke beambten, va* hot Goederen- en Personen station al hier, werd eene muaiekvereeniging voor blaasinstrumenten opgericht. Electrisehe tram. In verband met de verbreeding van de Tempelierstraat bij het wachthuisje aan de Koninginneweg, wordt het tramhuisje esn eind naar achtere» geplaatst. Tot zoolang is de stopplaats der tram eenige metera verder. Het vrijwilligerskorps van Volks weerbaarheid. A. s. Zondag 21 Maart Kal door V. [Wj. een velddienst-oefening ge houden Worden in de richting ra» Velsen, met de K. N. W1- ,V. als tegenpartij. Aangetreden zal worden te 11 uur v. m. op de schietbanen te Over- veen. Terug in Haarlem) ongeveer 6 uur 11. m. In verband met bovönstanrwl* oefening is er schieten van 9II uur. Tilly Koenen. Tilly Koenen heeft het aanbod, haar uit Amerika gedaan, aangenomen, en zal dit jaar nog vertrekken. Vóórhaar vertrek geeft zij nog enkele concerten bier te lande, en zal dit hier in de Vereeniging op Vrijdag 26 Maart a.s. plaatsvinden. Velen zullen thans deze gelegen heid niet voorbij Jateu gaan, om onze gevierde landgenoote nog eens t# hooren. Hoe hoog haar knnst in het buiten land gewaardeerd word, blijkt uit een schrijven in het „Handelsblad" over haar laatste concert te Berlijn: „de zelfde volle zaal, hetzelfde aandachtige en dankbare publiek, dezelfde rijpe kunst die ons geboden werd." Vooral de liederen van Holl. componisten werden luide toegejuicht, en kunnen we Tilly Koenen erken telg k zijn voor baar goedgeslaagde poging om het Holl. lied in den vreemde bekend te maken. Haarlemsehe Nijverheid. De Koninklijke Fabriek van Rij tuigen en Spoorwagens firma J. J. Beijnes Haarlem, leverde heden aan de H. IJ. S. M. wederom af, twee Vesti bule-Rijtuigen le en 2e klasse op twee- aspige scbamelstellen, elk met 7 af deelingen voor reizigers, voorzien van beweegbare slaapzittingen, een ciozet, zijgang met kast en vestibule met overdekte Bruggen aan de beide kap- einden, geheel gelijk aan de S Rijtuigen, die den 5e Maart door bovengenoemde firma aan de HolL IJz. Spoor zijn afgeleverd. De kinderarbeid in het bloembolienbedrjjf. Wij ontvingen het Rapport inzake het onderzoek dat door het Ned. R. K. Bloemisten- en tuinliedensecretariaat „St. Deusdedit" is ingesteld naar den kinderarbeid in het bloembollenbe- drijf en in den tuinbouw. Dit rapport komt tot de conclusie, dat de kinderarbeid moet worden te- gengegaau, en dat de toepassing van Art. B. der Leerplichtwet aan de ont wikkeling der toekomstige arbeiders ia dat bedrijf in dén weg staat. f

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 2