DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. l' De kinderarbeid ia het Bloembolieadistrict. BINNENLAND. Zaterdagavondpraatjes. Kiii«8ei*lisii»vesi 23«31-8Sf Haarlem 8USTENLAND. ZATEROAQ 20 MAART 1909. 3S««® Jaargang Wo. 8644 Bureaux van Redactie en Administratie: Intercommunaal Telefoonnummer 1426. Pit nummer bestaat uit uier bladen, lü. o. de Of- ticiëele Kerküjst en het GeïltustreerdZondags- blad in 16 bladzijden. EERSTE BLAD. Algemeen overzicht Verspreide Berichten. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ABOKNEMENTPRIJSs Per 8 maanden voor Haarlem Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post Afzoaderiijke nummer* f 1,85 1.85 1.80 nO,US PRUS OER ADVERTEMTftN Van 16 regelsfO.80 (contant) O.fiö Elke regel meerft. Groove letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent, per advertentie a contant. Alle betalende abonnét op dit blad, die in het bezit eener verzekeringspolis zijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeid, tegen ongelukken verzekerd voor: GULDEN bij levenslange onge schiktheid tot werken. 400 GULDEN bij overlijden. GULDEN bij verlies van éen hand of voet. 150 GULDEN bjj verlies van éen oog. 100 GULDEN bij verlies var. ilnnr.. 60 GULDEN bij verlies vau één wijsvinger. 15 GÜLBfcN ta* ver-;«5 vad vine** De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Ocean", Bijkantoor voor Haarlem, Nieuwe Gracht il. Het R. K. Secretariaat van bloe misten en tuinlieden „St. Deusdedit" beeft een voortreffelijk sociaal werk gedaan. Het heeft den kinderarbeid in 't bloembollenbedryf en den tuinbouw, speciaal in deze streek, tot een onderwerp van studie gemaakt en daarover een rapport samengesteld, dat zeer belangrijke gegevens bevat. De kinderarbeid 't hoeft baast niet gezegd wordt door de bloem bollen- en tuinbouwarbeiders met leede oogen aangezien. Immersden arbeiders-zelf neemt die kinderarbeid werk uit de hand, dat is brood uit den mond Bu een patroonsvereeniging in bet bloemboilendistrict schreef in 1907„Ons is gebleken, dat zelfs m het drukst van den tijd nog voldoende werklieden te krijgen waren." Hieruit blijkt dus inderdaad, dat de kinderarbeid voor het bloem bollenbedrijf althans over het tuinbouwbedrijf vindén we in dit •apport geen speciale gegevens aiet n o o d i g is. De werklieden hebben er dus sehade van. Maar wat meer is, de kinderen «venzeer Wel eigenaardig noemt het Rap port die kinderen„de toekomstige werklieden:" wij gelooven evenwel dat niet in dezen geest het Rapport moet worden gelezenals „toe komstige werklieden" heeft men de kinderen van bloemist- en tuinbouw- werklieden (want dezen kinderen zal wel hoofdzakelijk dit Rapport gelden) Biet te beschouwen. Het komt er overigens weinig op aan, of die kinderen later in het tuinbouwvak zullen komen, of nieteenmaal gegeven, dat de kinderarbeid ni e t B o o d i g is voor het bedrijf, achten wij de resultaten van het onderzoek dezer vereeaiging afdoende ter be oordeeling. Dit is dan ook de eenige aan merking, die wij op dit Rapport hebben te makendat het méér en uitvoeriger spreekt over de resul taten van de ontheffing volgens art. 13 der Leerplichtwet, dan dat bet bewast de absolute onnoo- öigheid dier ontheffing. Ons dunkt, dat het feit, dat de bioembolienindustrie den kinder arbeid niet noodig heeft, de aller eerste factor moet wezen by het ageeren tegen de ontheffing van art. 13 Leerplichtwet Doch daarnevens geldt zeker niet minder het belang van het kind. Het belang van 't kind vooral is het, dat in dit rapport wordt be hartigd. En dan Wijkt duidelijk wat trouwens wel te verwachten was dat een wegblijven van de school voor het onderwijs niet bevorderlijk, laten we ook zeggen niet wensche- lijk is. Van de 22 antwoorden van hoof den van scholen op de vragen, door de vereeniging gesteld, zeggen er 18, dat het verlof „vau invloed is op de al-of-niet-overpiaat- sing naar een hoogere klasse." Der tien antwoorden zeggen, dat het gemiddeld peil van net onderwijs door dit verlof wordt verlaagd18 oordeelden, dat vermindering van ijver valt te constateeien by de kinderen, die 6 weken achtereen aan tuinbouw- of bloemboilenwerk zijn bezig geweest. Voorts schrijven de onderwijzers, die op deze enquête hebben geant woord, dat er gemeenlijk nog een paar weken verlof worden bijge nomen. Dat alles is niets vreemds. Noch, in hoofdzaak althans, iets onbekends. Maar het is goed, dat het nog eens officiéél wordt geconstateerd. Er valt n.l. uit op te maken, vol gens officiëele gegevens, dat in ons bloembollendistrict de kinderarbeid niet wensche- lijk is, zeker met voor de kinde ren zelf. Wanneer daarbij nu nog eens officiéél, en met gegevens en getui genissen uit héél net district, blijken zai dat de kinderarbeid ook vol strekt onnoodigis, zelfs onuoo- dig in het drukke seizoen, dan is met deze onderzoekingen een resultaat bereikt, dat voor de arbeiders uit het district, zoowel als voor de jeugd, moet worden geacht van groot be lang te zijn. DE FRANSCHE POST. De staking! bij de Pransche post is nog ernstig gaande? Eén post bestelling per dag jn Pjaxijs door soldatenbergen, millioenen brieven liggen nog onuitgezqdht in het postkantoor; de telegrammen met reusachtige vertraging aankomende en vertrekkende, militairen als tele grafist dienstdoendeziedaar een beeld van den toestand. Natuurlijk wprdt ©r ontzaglijke schade geleden. Die handel staat stil, de beurs kon best gesloten wordenverschil lende firma's) hebben hun domicilie haar Brussel overgebracht, waar je, met de snel tr einver binding, nog spoediger aankomt dan een tele gram Gisteren is de Kamer aan het pra ten geweestReuter seint er ons een en ander over, maar het slot van het. telegram, waarin de uit slag der zitting gemeld wordt, be reikte ,ons nog niet. Men zie daarvoor onder ons Laat ste Nieuws, waar we het Zoo mo gelijk nog zullen opnemen. Nadat verschillende sprekers hun opinie hadden gezegd, kwam de heer Simyan, de veelbesproken ondermi nister voor post en telegrafie, aan het woord. Hij zeide dat de stakers schuld hadden, en niet de regeering, no-eli hij. Ook weersprak hij, dat hij bij het bevorderen Zijn vriendjes had laten profiteeren.f. hij had pre cies gedaan Zooals iedereen in Frank rijk doet! v De ambtenaren hebben liet goed onder de republiek, veel beter dan bij particuliere werkgevers, zei de onderminister daarna, zéér terecht „Maar we staan hier ging bij voort tegenover een georgani seerde revolutionaire beweging. Men wil weten wat de regeering zal doen tegenover deze afpersing door sta king. De. minister van openbare wer ken en de ministerpresident Zullen (het u Zeggen. Wat mij betreft, ik geloof ten volle mijn plliCht gedaan te hebbenaan de Kamer staat het beoordeelen of ik dien vervuld heb." Natuurlijk verdedigden de socia listen het optreden der stakers en eisebten zij Simyan s aftreden. Maar minister Barthou, die iater in de vergadering aan het woord kwam, bleef zeer strak op zijn stuk staan. „Het is onmogelijk, zeide bij, aan een revolutionnaire stakiog, welke ook, iets toe te geven, maar aan deze ligt geen schijn van verontschuldiging ten grondslag! Onze ambtenaren zijn tegen ons en de geheele natie in op stand gekomen in ernstige uren, waarin de regeering behoefte heeft aan hare gemeenschapsmiddelen in hun geheel met de gezanten en de consuls. Op een dergelijk oogenblik is een staking een aanslag tegen de nationale sou vereiniteit en kón worden een aanslag op de nationale verdedi ging. Onder deze omstandigheden kan ik, aldus Barthou, niet de bespreking met de Algemeene Vereening voor den post- en telegraafdienst hervatten. Wij willen bet personeel de mogelijk heid laten uit zichzelf te keeren. Als het echter op deze oproep niet terug keert zullen wij strenge eu afdoende maatregelen nemenIk zou eerder mijn portefeuille neerleggen, dan toe te geven." De Kamer juichte die woorden toe, en Clemenceau zeide zijnerzijds ook ook nog iets in dien geest. Wat dat is ons op het oogenblik nog niet bekend, ook nog niet het resultaat dor vergadering. Doch dit zal wel geheel zijn in den geest van Barthou's woorden, en de revolutionaire stakers, vinden dezen keer nu het zoo groote en openbare belangen geldt de radicale socia listische regeering dan eens tegen hen. Wat natuurlijk ten slotte wel zal leiden tot een compromis! Maarde dagen van deze week zijn een ontzaglijke schadepost weer geweest voor Frankrijk! EEN NAWOORD OVER DE 1TA- LIAANSCHE VERKIEZINGEN. De Brusselsche „Patiiote" brengt ons een uittreksel uit een artikel van de „Osservatore Romano" over den uitslag der verkiezingen. Wij daaruit het volgende: „Een der opmerkenswaardigste din gen bij deze verkiezing is de opmer kelijke vooruitgang van de uiterste partijen, en niet zoozeer in het totale stemmencijfer, door hun candidaten behaald, als wel in het stemmen&antal door hun mannen in alle districten en op alle plaatsen verkregen. „Indien de constitutionneele, liberale krachten aan zich zelf waren over gelaten in den ongelijken strijd met de aaneengesloten volksklassen, dan zouden zij in meerdere districten een nog smadelijker nederlaag hebben heieden en dan had geen gering aantal revolutionairen triomfeerend de Kamer binnengetrokken" Dan wijst hot blad nog eens met stelligen nadruk op het feit, dat wij bij het bespreken van den uitslag der verkiezingen ook herhaaldelijk op den voorgrond hebben gebracht, maar dat sommige vooruitstrevende Duitsche bladen trachtten te vermoffelen, dat de Katholieken niet als Katholieken, maar alleen hier en daar als conser vatieven aan den strijd hebben deel genomen. „Men mag het onderscheid, zoo zegt het blad, niet ter zijde stellen tusschen cattolici deputati en deputati cattolici een Katholiek afgevaardigde is een afgevaardigde, die persoonlijk Katho liek is en niet een afgevaardigde met een Katholiek program. In dien eer sten goeden zin zijn er wel méér dan 17 of 24 afgevaardigden in de kamer, ten spijt van de beweringen der libe rale bladen." BULGARIJE» ONAFHANKELIJK HEID. In de regeeringskriingen te Sofia loopt het gerucht, dat de Bul gaar- sehe regeering steeds het voornemen heeft gehad, dadelijk na de regeling in beginsel van de kwestie der scha devergoeding, aan de mogendheden voor te stellen Bulgarije alls ko ninkrijk te erkennen. Dat voornemen kan de Bul gaar - sehe regeering dus thans ten uit voer leggen, nu het Russisch- Turkscth-Bulgaarsche vergelijk er in beginsel is. In andere berichten uit Sofia lezen we, dat Rusland zich bij het op peren van zijn bemiddelingsvoorstel tevens verplichtte bij de mogendhe den het voorstel in te dienen de (onafhankelijkheid van Bulgarije te erkennen. Na het vergelijk er in beginsel is, beeft de Bulgaarsche regeering Rus land aan zijn belofte herinnerd. Te Sofia moet de verwachting: Jieersdhen, dat Rusland zijn belofte zal houden. SERVIË EN OOSTENRIJK. Er is vandaag niet veel nieuws te melden over de crisis, die in statu quo blijft. De nieuwe .Oostenrijksche nota is te Belgrado nog niet gearriveerd, maan de berichten over de krijgs toerustingen aan beide zijden hou den aan. Echter duikt nu ook een hard nekkig bericht op, dat alle Euro- peesehe mogendheden te Belgrado druk op Servië zullen gaan uitoe fenen om het tot ontwapening aan te sporen. De taal der Servische kranten echter is nog zoo oorlogszxichtig mogelijk Spioimage. In Verdun heerscht groote opgewondenheid over de ontdek king eener ernstige spionnagezaak. Ver schillende inhechtenisnemingen hebben plaats gehad. Politie en gendarmerie zetten de nasporingen ijverig voort. Wat er eigenlijk aan de hand is. weten we echter niet. Geen aardbeving? Uit Reggio wordt nu gemeld, dat er geen aard beving plaats had, maar een hevige brand in den nacht van Woensdag op Donderdag in het paleis Ramirez. Dit paleis is gelegen in de nabijheid van het notarieele archief, zoodat de pre fect maatregelen moest nemen om het overbrengen der archiefstukken te ver zekeren, en daardoor die documenten te redden. De brandweer en de troe pen die uit Messina waren aangeko men, slaagden er in, den brand tegen middernacht meester te worden. Of tóch ©en aardbeving. Tegelij kertijd echter hooren we uit Rome, dat de „Giorsaie d'Italia" een telegram ont ving uit Messina, meldende, dat het paleis Piazza ingestort is; twee men schen werden gedood, een ernstig ge kwetst. 'n Raar geval. Toen de Sjah, zoo meldt Reuter uit Teheran, gisteren een wandeling wilde gaan maken en zijn revolver in den gordel wilde ste ken, wondde hij zich licht en ongevaar lijk aan de hand. Dat lijkt verdacht! De Kamerverkiezingen. De heer K. Reijne beeft aan den voorzitter der Centrale Vrijzinnige Kiesvereeniging in het district Kam pen bericht, dat hij voor eeno her nieuwde candidatuur voor het district Kampen niet in aanmerking wenscht te komen. De Vereenigde Zitting. Men seint ons uit Den Haag, ten vervolge van wat we gisteren meldden De plechtige aanbieding van de wetsontwerpen betrekkelijk het Re gentschap en de Voogdij had in en buiten de vergaderzaal op het Binnen hof veel belangstelling gewekt bij het pa bliek. In de zaal der Tweede Ka mer presiteerde Baron Schimmeipen- ninck van der Oye, de voorzitter der Eerste Kamer. De griffiers en com miezen-griffiers waren evenals de leden der commissie van ontvangst en uitge leide in staateiekleeding. Ook de beide ministers waren in groot-gala-costuum De tribunes waren aan beide zijden druk bezet. In de diplomatenloge wa ren ook eenige dignitarissen. Al de aanwezige leden boorden de rede van den Minister staande aan, ook de aan wezige socialisten. Het Algemeen Nederlandsch Verbond. Op 1 Mei zal te Dordrecht d© alge meene vergadering van de groep Ne derland ran bet Alg. Ned. Verbond worden gehouden. „Neerlandia" deelt de agenda van deze vergadering mede. Er zullen twee vertegenwoordigers van de groep in in het hoofdbestuur moeten gekozen worden. Op de dubbeltallen staan1. Dr. H. J. Kiewiet de JoDge, Dordrecht (aftr.); dr. Bos, Winschoten. 2. Jhr. mr. O. F. A. M. van Nispen tot Se- venaer, Nijmegen (aftr.): Pastoor F. J. H. Evers, DuiveDdrecht. Verder is er verkiezing van -5 leden voor het groepsbestuur. Enkele afdeelingen hebben voor stellen iD gediend om de uitgave van „Neerlandia" te wijzigen. Haarlem wil er een weekblad van maken. Alkmaar eveneens, maar dan in den geest van „Wereldkroniek" of „Prins". Op den avond van den vergaderinge dag zullen de Rotterdamsche onder wijzers een voorstelling geven van Marijken van Nieumeghen. De gehuwde onder wij seres. De gemeenteraad van Zevenaar heeft het besluit genomen, om onderwijze ressen. die in het huwelijk treden, van dat oogenblik te ontslaan. Een kinderhand. De Bond van Vrijzinnige Propa- ganda-Vereeuigingen heeft een jaar boekje uitgegeven. Het ministerie-De Meester, over welks verdiensten ernstiger menschen liefst zwijgen, wordt uitbundig ge prezen. Zóó geprezen, dat tot besluit de opwekking komt om te zorgen, „dat Nederland in 1909 weder een dergelijk ministerie krijgei" Men denkt hier onwillekeurig aan de kinderhand, die gauw gevald is. Maar wel beschouwd kan heel de linkerzijde niet meer dan een kindeN band vertoonen, daar een tweede editie van het kabinet-De Meester voor haar het hoogst bereikbare is, schrijft t „Huisgezin". Vernietigend. Het „Volk" deelt mee, dat het af- deelingsonderzoek der Tweede Kamer van het onderwerp tot verbetering der salarissen van commiezen en directeu ren van post- en telegraafkantoren vernietigend is. Het Roode Kruis. Prins Hendrik heeft Donderdag als eere voorzitter van de tentoonstelling en het congres van Het Roode Kruis en Reddingswezen in Juni 1908 te 'sGravenhage gehouden, ontvangen dr. Teijer, voorzitter der regelings- commissie, en jhr. Van Boreel, secre taris van het congres van die expositie, welke heeren aan den Prins het ver slag van de tentoonstelling en van het verhandelde in de congresverga deringen hebben aangeboden. Revisionisten en Marxisten. Zooals reeds medegedeeld werd, heeft de S. D. P. (Tribune-Marxisten - LXXX. Een PascJvf.a zonder bloembollen. H'a< u>e eehter kier in Haarlem daarvoor in de plaat» Jeri/j- am. De. tram naar Over- aten, en waarom ne Kamer won Koophand. I ten lette ongeduldig wordt. Een actie die niet veel geven sa t, en taetiek die er bij eerlijke hri niet ingaat. Éen Kamper-ui, waar ze in Ytlten om lachen wouden. .We schieten met de Vasten al aar dig op! En al zou je, met diensneeuw- tbei en de gure kou van de laatste dagen »iet zeggen, dat Paschen voor de deur •staat: toch zijn we er niet ver meer vandaan, en zullen we dit jaar wel ons «toeten vergenoegen, wanneer 't niet gauw verandert, met een Paschen zon- *,er bloembollen. Dat is anders om trent dien tijd zoo'n aardigheid, die nog immer.de h*idjes naar Haarlem en haar omgeving trekt! Maar enfin: we heb ben nu in de Paaschdagen toch een andere aardigheid, die al even hard trekken zal: ik h'edoei de reclame tentoonstelling in het St. Bavogebouw. Heb ik niet gelezen, dat 't Brongebouw nu van den zomer gauw óók zoo'n ten toonstelling gaat organiseeren? Men ziet het: voorbeelden trekken! Ik hoor zeggen, dat de expositie in St. Bavo wat bijzonders worden zal: onzeheele winkelstand doet er aan mee, en de belangstelling ervoor is naar ik ver nam al zóó groot, dat de organisa tors van die tentoonstelling de eene zaal voor en de andere na hebben moeten inrichten: het eerste plan be gon met de groote zaal, die respectabel genoeg is, maar die was in een omme zien „besproken", en nu zijn er al vier of vijf groote zalen vol, en er zijn nóg liefhebbers, die teleurgesteld zijn! Ik hoorde ook al van alleraar digste plannen die de exposanten be dacht hebben, om hun reclame-exposi tie zoo aardig en amusant en aantrek kelijk mogelijk te maken, maar de Commissie die er over gaal en die( ik zoo eens handig heb uitgehoord, hield den redacteur van onze krant op 'n eer biedigen afstand, omdat ze niet graag nü al wat in de krant had ervan. Dat is dan ook de reden, dat ik myn Wijs heid vooreerst nóg voor me houd, en niet Roomscher wil wezen dan de Paus in dit opzicht, dat wil zeggen, niet méér ervan wil vertellen dan de krant ver telt! Bescheiden ben ik van aard, al zeg ik het zelf, en ik wacht dan ook graag af, wat bêvoegder lui dan ik te vertellen hebben, net zooals ons Haar- lemsch publiek doet in zake de tram kwestie met Overveen, waar we hu al 30 jaar kalmpjes mee zitten te wachten, tot het onzen vroeden vaderen behagen zal een beslissing temen, 't Is intus- schen wel te begrijpen, dat onze Ka mer van Koophandel nu het eindje van al dat getalm eens wil zien. Die Ka mer bestaat uit een serie bedaagde en voor een goed deel al flink bejaarde heeren, die zullen denken: als er nu niet gauw wat van zoo'n tram komt, dan beleven we 't niet meer! En zoo doende hebben de heeren eens bij den Raad aangeklopt om er nu toch wat haast mee te maken, een poging waaraan ik niet veel succes toeschrijf, gezien het gezeur en getalm dat nu al zooveel jaar in deze kwestie is be tracht. En waarom eigenlijk, zal men zeggen? Ik wil wel niet beweren, dat de trammetjes van onze electrische ceintuurbaan nu juist modellen van com tortable materiëel zijn, vooral niet in vergelijking met wat je in andere ste den op dat gebied ziet, ma-arlie ver toch zoo'n tram als heelemaal geen een! We hebben toch zoowaar wel in de automobiel-omnibus van meneer Ti- deman gezetenwas dat nog niet wat anders als de tram die hier om de stad rijdt? Ik zie den tijd komen, dat Mr. Tideman weer eens zoowat verzint: de reclame voor z'n weekblad is sinds eenigen tijd weer beneden peil gezon ken, er moet nu toch weer wat „jeu" bij komen, dunkt me! Waarom laat hij z'n omnibus niet eens Beverwijk rond rijden? Dóór wil meneer Tideman im mers zieltjes vangen? Ik hoor althans, dat de vrije liberalen in dat district vooral hard aan het werk zijn: met circulaires en strooibiljetten overstel pen ze je eenvoudig! Gelukkig maar dat het papier zoo geduldig en zoo slecht is, van die circulaires. Want nu kan er heel wat op zonder dat je bang hoeft te zijn voor wederspraak, en.... nu duren ze ook niet lang! Polemiek voeren mei die roerende en welsprekende aanprijzingen, die de vrij liberalen aan alie Bloemendaalsche kie zers zoo welwillend in de bus stoppen, is onbegonnen werk inderdaad. Volgens hetgeen ik er van gelezen heb ze laten die papiertjes in een winkel zoo dikwijls slingeren is de vrij-libërale partij de meest principiëele, de meest- eerlijke en de meest-vrijheidlievende partij van allemaal! Nu, ik help het wenschen, maar gelooven doe ik het niet. Vooral over dat principiëele hoor-je nog al eens andere noten kra ken! Met die circulaires intusschen zal ca- wel niemand van onze rechtsche kie zers worden gevangen: 't politieke le ven in 't Beverwijksche kiesdistrict is er niet naar, om met beweringen op een papiertje gevangen te worden! Dóór moet je vrij en frank en open voor den dag komen, daar moet je de men schen door een groote toewijding, on kreukbare principes en een royaal eer lijk hart weten te winnen, zooals onze wakkere Passtoors dat kan! Schelden op z'n tegenstanders laat hij aan men schen als den heer Netscher over! Wel foei, wat 'n tactiek houdt deze heer er op na, als toen hij in die IJmuiden- sche vergadering zichzelf ophemelde en z'n tegenstanders, van Vermeulen tot baron Tuijll toe, poogde af te kammen! Ik hoor, dat ze meneer Netscher in Alkmaar en ook ergens in 't Noor den als Kamercandidaat willen procla- meeren: als 't nu maar distrielen zijn waar er tóch geen kerkelijk man kans heeft., dan gun ik het meneer Netscher van harte, dat-ie in de Kamer komt! Want ik beloof je, dón is z'n reputa tie, die hij nu in Velsen reeds na een paar jaar wethouderschap zoo leelijk verloren heeft, voor heel het land al gauw naar de maan! Want in de Ka mer moet je van ander hout wezen dan dat, waaruit de heer Netscher is gesneden! Fanatieke anti-clericalen kunnen ze daar missen als kiespijn, en dorpsgrootheden zijn daar al heel gauw beneden de middelmatigheid! Voor Vel sen zou 't, dunkt me, intusschen een feli citatie waard zijn, als meneer Netscher ergens in een vast linksch district werd gekozen: de belastingbetalers zullen er dan, wed ik, geen zwaren zucht om laten, eerder een zucht van verlichtingl ....Als hij 't nu ook eens in Kampen ging probeeren, waar meneer Reijne „heelemaal uit eigen beweging" (wie lacht daar?) z'n congé nam? D'r zijn wel raarder Kamperuien verteld, daa meneer Netscher in Kampen als Ka mercandidaat zou debiteeren! 20 MAART.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 1