Gemengd Nieuws. BINNENLAND. Uit den Omtrek, Kerkboeken en Rozenkranzen* Stadsnieuws. J. SCHIPPER, Groote Houtstraat 2B. gisteren in het Overzicht hebben ge- teekend, toch wel met de stakers zul len onderhandelen. De dienst gaat zoo goed eo zoo kwaad als 't kan, voort. Bulgarije en Servië. De offici euze Bulgaarsche pers zegt veelb'etee- fcenend: „De Russische pers heeft den wensch te kennen gegeven, dat Bul garije zich, in geval van oorlog, aan de zijd® van Servië zal scharen. Al zou Bulgarije desnoods al het kwaad, dat het van de zijde der Serviërs on dervonden heeft kunnen vergeten en wellicht ook de wandaden der Serviërs in Macedonië, het kan toch niet zijn ware belangen veronachtzamen en zich 'de vijandschap van een anderen Staat (Oostenrijk-Hongarije) op den hals ha len, alleen voor een nuttelooze opoffe ring, welke de belangen van staat en volk zou schaden!" Het Servische kroonprinsje! In •en der ziekenhuizen te Belgrado is een zekere Kolakowits, een bediende van den Servischen kroonprins, over leden tengevolge van zware verwon dingen aan het hoofd. Eenige bladen dringen aan op een streng onderzoek, daar er geruchten loopen, dat de Ser vische Kroonprins zijn bediende mis handeld zou hebben! Andens dan bij ons! De onlangs te Parijs overleden medewerker van den „Temps", de heer Louis Bigot, heeft zijn vermogen vermaakt aan den Parijschen Journalistenkring ten einde als fonds te dienen voor de stichting van een gebouw, waar journalisten uit de hoofdstad, van welke politieke kleur ook. hun laatste levensdagen kunnen slijten. Zoolang nog niet tot den bouw besloten is, moeten de renten ten goede komen aan die leden, die door ziekte of ouderdom niet meer tot arbeid in staat zijn. Castro is van Dresden naar Bor deaux vertrokken, om vandaar naar Venezuela scheep te gaan. Hij waagt het, maar men meldt dat hij bij aan komst zal worden gevangen genomen. Slolypin is ziek en heeft ver lof. 't Begin van het einde van zijn loopbaan, zegt men. De Russische Keizerin is ernstig ongesteld. Ze lijdt aan waanvoorstellin gen en kan geen rust meer vinden. De Czaar is zeer bezorgd. Geen won der! Don Mnrri, de ongelukkige Itali- aansehe priester, die zich openlijk te gen den Paus verzet en het moder nisme aanhangt, daarbij zich als „de mocraat" tot Kamerlid heeft doen kie zen, is met name in den grooten ban gedaan. Nederland en België. Naar de „N. Ct." verneemt ie het bericht van de „Gazette de Bruxellea" omtrent een tusachen Nederland en België te sluiten verdrag tot regeling der wederzijdsche tenuitvoerlegging van vonnissen, in zooverre juist, dat reeds vóór geruimen tijd een daartoe strekkend voorstel door de Belgische regeering aan de Nederlansche is ge daan, dat een gunstig onthaal heeft gevonden. Omtrent de bijzondere be palingen van het verdrag is echter nog geen overeenstemming verkregen Voor onze propagandisten! Van heden tot 15 April is er gele genheid te reclameeren op de kiezers lijst, die nu wordt ter visie gelegd. De propagandisten kunnen dan na zien, of degenen die zij hebben opge 'geven werkelijk op de lijst zijn ge plaatst. Hofberichten. Tot de gasten aan den maaltijd door H. M. de Koningin-Moeder Za terdag jl. gegeven, behoorde ook de generaai-majoor W. Cool, inspecteur van het Militair Onderwijs. Audientiën. De gewone audiëntie van den Mi nister van Marine zal op Vrijdag a. s. niet plaats hebben. Hit de Staatscourant. Bij Kon. besl. is benoemd tot offi- cfer in de orde van Oranje-Nassau, de Inspecteur der registratie en do meinen voor den ambulanten dienst P. de Joncheere, werkzaam geweest als commissaris voor de herziening van het belastingstelsel in de kolonie Curasao. De Commissaris der Koningin in Gelderland. Naar 't „Centrum" verneemt, hecht men aan de berichten, als zou de Haagsehe burgemeester, baron Sweerts de Landas Wyborgh, sterk in aan merking komen voor den post van Commissaris der Koningin in de pro vincie Gelderland, in bevoegde krin gen slechts weinig gewicht Onder de S.-D. broeders. Waar gaat het met de Nederlandsche sociaal-democratie naar toe? Te Deventer heeft men de Marxisten uit de partij getrapt (stijl-Helsdingen), omdat ze de opperhoogheid van den j heer Troelstra niet wilden erkennen, j De uitgeslotenen en hun vrienden vormden een nieuwe partij. Een partij van broeders zou men denken, martelaren immers en belij ders. Welnu, nauwelijks acht dagen zijn deze broeders bijeen, of ze hebben al ruzie. Groote ruzie. Een der kopstukken, Ceton, de Tri bune-redacteur, zegt van twee andere kopstukken, Gorter en Mendeis, dat ze niet zuiver zijn in de nieuwe leer. Men ziet de valbijl al in het ver schiet Wat aal Troelstra 'n schik hebben. Maar van den anderen kant welk een les voor onze arbeiders om zich verre te houden van het sociaal democratisch gedoe, waar het „ge donderjaag" niet van de lucht is en waar ruzie een levensbehoefte schijnt te zijn. (Hsgn.) Uit de S.D.P. Naar 't „Handelsblad" verneemt, zullen de afdeelingen, die Zondag op het Congres der S. D. P. tegen de motie-Rotterdam hebben gestemd, vergaderingen houden om haar hou ding nader te bepalen. De minderheid gevoelt zich nl. door het afbreken der onderhandelingen met het internati onaal bureau bezwaard en meent daarvan in de verdere actie der nieuwe partij nadeel te. zullen ondervidden Men is ex ook in de kringen der Marxisten niet geruBt op, wat dr. Gorter en mr. Mendeis thans zullen doen. Uit een en ander blijkt, dat ook in den boezem der nieuwe partij Jna het gebeurde der laatste dagen, geen pais en vree meer is, Verlaging van gemeentelasten. Te Groningen heeft zich een comité ge vormd van ingezetenen van verschillen de politieke kleur tot oprichting eener vereeniging, die zich ten doel stelt het verkrijgen van verlaging der gemeente lasten. Een krankzinnige ontvlncht. Zon dagavond is er te Medemblik een pa tiënt, A. v. d. V., uit het krankzinni gengesticht ontvlucht. Het is een man van 69 jaar. Tot nog loe is er geen spoor van hem ontdekt. Ook daar. Velsen nagevolgd! Gis terennacht te drie uur vonden spoor wegwerkers de brandkast van den sta tionschef der H. IJ. S. M. te Schie dam van het einde van het perron op den weg geworpen. De vergeefsche pogingen, die de inbrekers deden om de brandkast te openen, getuigden dat zij niet bekend zijn met dit werk. Zij hadden dus geen succès. Een brutale inbraak heeft gisteren nacht plaats gevonden in het café van den heer J. Blauw, Ferdinand Bolstr. 158, hoek Van Ostadestraat, te Amster dam. Daar zijn ontvreemd twee nieu we rijwielen; voorts hebben de dieven de toonbanklade, inhoudende f 5, ge licht, en verschillende eetwaren en eenige kistjes sigaren ontvreemd. Ver moedelijk zijn de daders twee perso nen, die dien avond laat het café be zochten. Men meent de daders op het spoor te zijn. Een ongeluk? Sedert Dinsdag avond werd te Broek op Langendijk een 15-jarig meisje vermist, genaamd Susanna Moeves, die na bij haar fa milie op bezoek te zijn geweest, weder naar haar dienst zou terugkeeren. Daar is zij echter niet meer teruggekeerd en Zaterdagmorgen is haar lijk uit de Ringsloot opgehaald. Men vermoedt dat het meisje een on geluk is overkomen, doch men heeft hieromtrent geen enkele zekerheid kun nen krijgen. In 't rond geslingerd. Te Ensche dé is de 25-jarige arbeider P., in de blauwververij van de firma B. aldaar, toen hij een riem op een poulie wilde werpen, om den as geraast en mee in 't rond geslingerd. In deerniswekkenden toestand is de ongelukkige met gebro ken been en, arm en ribben in het ziekenhuis opgenomen. Door een pistoolschot getroffen. De 16-jarige B. B., te Apeldoorn, werd Zaterdagavond, toen hij met zijn ka meraden van 15 en 13 jaar van de markt huiswaarts keerde door de ko gel van een flobertpistooltje, dat in het bezit van zijn 15-jarig kameraadje was, en waarmee men onderweg ge speeld had, in het voorhoofd getrof fen. In levensgevaarlijken toestand werd hij naar het Ziekenhuis vervoerd. Het kogeltje is in de schedelholte gedron gen en heeft men tot nu toe nog niet kunnen verwijderen. De toestand is ern stig. Een jammerlijk einde. Een jonge boer nabij het Nieuweschild op. Texel, vader van drie nog jeugdige kinde ren heeft Zaterdagmorgen een jammer lijk einde gevonden. Bezig zijnde hooi van een klamp weg te halen, stortte de klamp om, zoodat de man er ge heel onder bedolven werd. Toen na geruimen tijd hulp opdaagde, was de ongelukkige reeds gestikt. Levensgevaarlijk verwond. De hu zaar L., te Roermond in garnizoen, is Zondagavond bij een vechtpartij met een mes in de rechterborst levensge vaarlijk verwond. De vermoedelijke dader, D., uit Roermond, is gearre steerd. Een vrouw verbrand. Een klein zoon zou gisterennamiddag zijn 79-ja- rige grootmoeder, wonende aan de Ga lerij te Rotterdam, een bezoek bren gen. Bij die woning gekomen, zag hij rook uit een raam slaan. De klee ding van de oude vrouw, die alleen thuis was, was in aanraking gekomen met het vuur van een stoof en had vlam gevat. Wel werd het vuur on middellijk gedoofd, maar de vrouw had reeds levensgevaarlijke brandwonden aan onderlijf, hals en armen gekre gen. Zij werd dadelijk naar het zie kenhuis gebracht, waar zij in den nacht is overleden. De brand te Dordrecht. Nader vernemen we omtrent den brand, die Zondagmiddag om halfvier het hotel Ponsel verwoestte: Door de luchtkoker van een der be nedenste privaten werd het schijnsel der vlammen waargenomen. De be zoeker verliet onder het geroep van „Brand! brand!" het gebouw. Een kellner ging naar boven om zijn ei- dom te redden, maar vond alles in lichte laaie en was verplicht terug te keer en. De brandweer was spoedig aanwe zig en was den brand spoedig mees ter. De biljarten werden in den tuin gesleept. De stal bleef behouden. De benedenverdieping heeft veel water schade. Daar alles naar b'uiten ge sleurd, en zoo vernield weid, werd er bijna niets gered. Assurantie dekt de schade. BLOEMENDAAL. Burgerl. Stand. Overleden A. de Waard, 77 j. IJMUIDEN Feesten. Alhier heeft zich eene commissie gevormd om bij de a.s, gebeurtenis in het Koninklijk Huis een feest te organiseeren. Het eere-voorzitterschap is den heer J. C. A. Weerts, burgemeester der gemeente Velsen, aangeboden en heeft deze het welwillend aanvaard. HEEMSKERK. Jubileum. Den 5 Juni 1909 2 bet alhier feest zijn en naar we hopen een enthousiastisch, van edele geest drift tintelend feest. Dan is het vijf en twintig jaren geleden dat de eerw. Zusters Franciscanessan haar „blijde incomste" deden. Als een merkwaar digheid voegen we hier nog bij. dat de eerw, Zuster Fidelia hier vijf en twintig jaren onafgebroken werkzaam is geweest. Reeds is er een voorloopige feest-commissie gevormd, die reeds deze week vergaderen zal en wier na men later bekend zullen worden ge maakt. De oefening van Weer baar heids- vereenigingen. Bij de oefening op Zondag j.l, had de Koninklijke Nederlaaidsche Weer- baaxheidsvereeniging, afd. Haar lem, met een 30-tal leden waaronder wielrijders post gevat bij1 het voet- veer over het Noordzeekanaal De wielrijders waren in zuidelijke richting tot Meerenberg vooruit ge zonden ten einde de tegenpartij te verkennen, terwijl twee patrouilles te voet zich in het terrein onmid dellijk ten zuiden van het kanaal ophielden Door de afdeeling Haar lem van Volksweerbaarheid werd mét een afdeeling sterk ongeveer 30 man een verkenningspatrouille ge maakt in de richting van het ter rein „de Breesaap" te IJmuiden. De afdeeling marcheerde daartoe te 11 uur van het schietterrein af, na al daar schietoefeningen te hebben ge houden. Daar de hoofdweg vermeden moest worden kostte het haar veel moeite Velseroord te hereiken. Nadat en kele vijandelijke wielrijders waren omsingeld en een patrouille te voet was afgesneden werd ten zuiden van het kanaal halt gehouden. Aldaar kon over een drietal booten, wor den beschikt voor het overzetten der afdeeling. Onder 't schieten door eene pa trouille van de Kon. Ned. [Weer- baarheidver. van achter eene palisa,- deering, werd de eerste boot vlug bemand en naar den overkant ge roeid. Nadat de overkant was bereikt, nam de bemanning pp ongeveer 200 M. ten westen van den vijand stel ling en opende het vuur, waardoor de twee andere booten gelegenheid werd gegeven aan den overkant te komen. Deze hoogst interessante oefening, die plaats had onder leiding van' den tweeden-lui tenant der Jagers V o nk lokte vele toeschouwers naai de oevers van het Noordzeekanaal Na afloop dezer oefening had de bespreking daarvan ten noorden van het kanaal plaats, waarna in op gewekte stemming huiswaarts werd gemarcheerd "Waar is de brand? De politie werd gisterenavond ge alarmeerd voor een brandje, Kenau- park 24, zei de dienstdoende man aan de telefoon „Jetje" e» de slan genwagen trokken erop uit, maar de bewoners van Kenaupark no 24 keken raar op: er was geen spoor van brand 1 Gezocht, en nog eens gezocht, ge vraagd, en geroken en gesnoven maar heel het Kenaupark was rus tig De halve stad had kunnen af branden in den tijd die er verliep voordat de hooge oomes bij „Jetje" een besluit genomen hadden Toen kwam men echter op 't lu mineuze idéé: alf we eens naar 't Kleverpark. trokken? Onder veel rumoer ging lieel de lawaaimakende beweging, met toort sen en helmen, bij stijgende belang stelling van het publiek, naar het Kleverpark Nummer 24 De bewoners keken verontrust en geschrikt op van al dat lawaai „Waar is de brand?" Het bleek nu alras, dat er hier een luie stoel wat te dioht bij de kachel had gestaan en een beetje had gesmeuld, maar dat was in dien tussehentijd alweer lang gebiuscht En zoo trok „Jetje" met ap- en dependenties onder veel gerammel en gebel weer af,. N. O. G. De afdeeling Haarlem van bet N O. G hield Zaterdagavond in 't „Nut" een vergadering Mej E. Wreeveringh hield daar een rede over „Gehuwde onderwij zeres" Na afloop dezer rede stelde de heer Van der Boom de volgende motie voor, die met algemeene stem men werd aangenomen. De afdeeling Haarlem van 't N. O. G. spreekt als haar gevoelen uit, le. dat voor een rationeele licha melijke opvoeding der schooljeugd, de oefeningen, bedoeld bij vak j. on voldoende moeten geacht worden; 2e dat volledig gymnastiekonder wijs, waarbij ook openluchtspelen en wandelingen gerekend moeten wor den, op alle scholen voor lager- en middelbaar onderwijs dient gegeven te worden. Verlof Drankwet. B. en W. brengen ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoek schrift van F. C Tijn, ecbtgenoote van J. van Tiggelen, om verlof, tot het verkoopen van alsoholhoadenden drank anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in de gelagkamer van het perceel aan de Gedempte Oude Gracht No. 27. Een andere lezing. Wij hebben giste ren een en ander gemeld over een gebeurtenis op de Westergracht, waar bij zekere De B. met een mes aan het hoofd werd verwond, 't Blijkt ons, dat onze lezing van het geval in zóó verre verbetering behoeft, dat niet De B. geld schuldig was, maar dat deze De B. juist van den dader L. geld moest ontvangen, om 'twelk hij dan ook vragen kwam. Oppassen! Tegen den slachter J. S., alhier, is proces-verbaal opgemaakt door den rijksveldwachter A. J. Rijn- ders, te Halfweg, wegens vervoer van ongekeurd vleesch in de gemeente Haarlemmerliede c.a. Een treurig bestaan. Om 7 uur des morgens hadden zij, man en vrouw het logement van K., op den Burgwal verlaten, en al bedelende over Bloemendaal, Sant poort en Schoten, Haarlem om 3 uur weer bereikt. Op hun zwerftocht had den zij wat veel van het Schiedam- mernat gebruikt. Op den Kruisweg werden zij dan ook spoedig het mik punt van slagers en loopjongens, en daarna op de Parklaan. Er had dan ook een oploop van volk plaats, doch door een paar agenten werd een einde gemaakt aan dat treurige toon eel, door den man naar het bureau te brengen, hetgeen onder protest van de vrouw geschiedde. Het is jammer dat er aan zulke personen door medelijdende menschen nog wordt gegeven, want het meeste geld wordt in 9 van de 10 gevallen, verdronken. De stoomtram ontspoord. De stoom tram Haarlem—Leiden is gisterenmid dag omstreeks 12 uur bij Oegstgeest ontspoord. Daar het voorviel op een wissel, had de dienst betrekkelijk wei nig vertraging. Eerst tegen den avond echter was de locomotief pas uit de rails gewerkt. In het zand. Maandag was de knecht van F. aan het mest rijden over de Hildebrandlaan. Door het uithalen zakten de wielen tot aan den naaf in het zand. Half afgeladen en met behulp van een tweede paard kwam de wagen er uit. Gemeentewerklieden hadden daar een gat gemaakt en zon der aanstampen weer dichtgemaakt. Buitenlandsch verlof. Aan den land- weerplichtige J. van Donselaar, van dit district, is vergunning verleend tot het doen van buitenlandsche zeereizen voor den tijd van twee jaren. Parade. Door het geheele garnizoen alhier zal bij gelegenheid der geluk kige geboorte van een Koninklijken Prins of Prinses een groote parade worden gehouden, tot welker bijwo ning tal van autoriteiten, besturen van vereenigingen, enz. zijn uitgenoodrgd. Eau geschenk. Door mevrouw de weduwe mr. C. PijDacker Hordijk, alhier, is aan de bibliotheek der Rijksuniversiteit te Leiden ten geschenke aangeboden de verzameling boeken van wetenschap pelijker; aard, nagelaten door wijlen haren echtgenoot, in leven curator van voornoemde Universiteit, door welk geschenk voornaihelijk door de historische afdeeling eeD zeer belang rijke aanwinst wordt verkregen. Aan de schenkster is daarvoor de dank der regeering betuigd. (Stct.) Kiesrecht. B. en W. brengen bij deze ter open bare kennis: dat door hen op heden zijn vastgesteld aeen lijst, de inwoners aanwijzende, die tot het kiezen van leden van de Tweede Kamer, van de Provinciale Sta ten en van den Gemeenteraad bevoegd zijn, en b. de alphabetische lijsten van hen, die met betrekking tot eene of meer der verkiezingen van de kiezerslijst zijn afgevoerd en daarop zijn gebracht; dat die lijsten van den 23sten Maart Maart 1909 tot en met den 21sten April d.a.v. voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd, en tegen betaling der kos ten, in afdruk of afschrift verkrijgbaar zijn. Voorts, dat een ieder bevoegd is tot en met den 15en April 1909, onder bijvoeging van bewijsstukken, op on gezegeld papier aan Burgemeester en Wethouders verbetering van de kiezers lijst te vragen, indien hij zelf of een ander, in strijd met de wet, "daarop voorkomt, niet voorkomt of niet be hoorlijk voorkomt; dat die verzoekschriften, met de bij gevoegde bewijsstukken, tot en met den 21sten April 1909 op de gemeente-se cretarie, (1ste Afdeeling), voor een ieder ter inzage zullen liggen; dat een ieder tot tegenspraak van het verzoek bevoegd is en dat die tegenspraak schriftelijk en uiterlijk den 23sten April 1909 aan Burgemeester en Wethouders moet worden ingediend. De H. B. S.-kwestie. In de gisteren gehouden vergadering van Burgemeesters der gemeenten Bennebroek, Beverwijk, Bloemendaal, Haarlemmerliede c. a., Haarlemmer meer, Heemstede, Hillegom, Schoten, Spaarndam, Uitgeest, Velsen, .Wijk aan Zee en Duin en Zandvoort, is beslo ten bij de Raden hunner Gemeenten te bevorderen, dat een adres als hier onder volgt, aan Hare Majesteit de Koningin zal worden verzonden Geeft met den meesten eerbied te kennen de Raad der Gemeente dat de ingezetenen van gemeenten in de streek gelegen tusschen Uitgeest ten Noorden en Lisse ten Zuiden vrij wel genoodzaakt zijn om, willen zij hunne kinderen middelbaar onder wijs doen genieten, hen daartoe in Haarlem op school te doen gaan; dat zij tot nog toe daartoe ook in staat zijn geweest omdat aan de toe lating tot de beide thans bestaande scholen voor Middelbaar Onderwijs (Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus en Meisjesschool) voor leerlin gen van buiten geen andere eischen werden gesteld dan voor die van Haar lem; dat dit echter anders staat te wor den; dat door Burgemeester en Wethou ders van Haarlem onder dagteekening van 1 Dec. 1908 (No. 361, le Afd. No. 1/75) aan den Raad der Gemeen te voorstellen zijn gedaan, welke be oogden le. Verbetering in de behoefte van het Middelbaar Onderwijs te dier ste de; 2e. Voorziening in de behoefte aan Handelsonderwijs dat die voorstellen door den Raad der Gemeente Haarlem in zijne ver gadering van 10 Maart 1909 zijn goed gekeurd; dat ofschoon het aan de eene zijde niet anders dan toegejuicht kan wor den, dat de Raad dier gemeente op zoo onbekrompen wijze het Middelbaar Onderwijs geregeld heeft, evenwel an derzijds die juichtoon niet kan worden aangeheven door de ingezetenen der buitengemeenten, wier kinderen voor het Middelbaar Onderwijs op Haarlem zijn aangewezen; dat toch in alle reglementen dooi den Raad voor de verschillende scho len vastgesteld de volgende bepaling voorkomt „Jongelieden, niet in de ge meente Haarlem woonachtig, worden slechts dan toegela ten, wanneer naar het oor deel van Burgemeester en Wethouders genoegzaam plaatsen en Onder w ij skr ach ten beschikbaar zij n", terwijl in de verordening tot heffing van school geld voor de leerlingen uit de buiten gemeenten een schoolgeld van f 250 per jaar en per leerling is vastgesteld, waar zulks thans algemeen f 60 bedraagt en volgens die verordening ook zal blij ven voor de leerlingen wier ouders, beiden of een van beiden, of wier voogd, of die bij meerderjarigheid, zei ven binnen de gemeente hoofdverblijf hebben in den zin van Art. 245 der gemeentewet; dat nu voortaan le. de kans bestaat dat de kinderen uit de buiten-gemeen ten te Haarlem zullen worden uitgeslo ten van het Middelbaar Onderwijs, en 2e. voor vele ouders reeds dadelijk de onmogelijkheid zal bestaan om voortaan hunne kinderen naar de mid delbare scholen in Haarlem te zenden, omdat het hooge schoolgeld hunne fi nancieel e krachten te boven gaat; dat dus hierdoor een zware slag wordt toegebracht aan de bewoners van de nijvere streek om Haarlem, een streek, die gezamenlijk meer zielen telt dan de gemeente Haarlem zelf (rond 80.000 tegen rond 70.000); dat thans reeds de Hoogere Burger school met 5-jarigen cursus en de Mid delbare Meisjesschool door respectie velijk pl.m. 100 en pl.m. 30 leerlin gen van buiten bezocht worden; dat straks, als de Hobgere Burger school met 3-jarigen cursus en daar aan verbonden Handelsschool met 2-ja- rigen cursus zal zijn opgericht, als de verkeersmiddelen naar Haarlem ver beterd zijn (spoorlijnen in Haarlem mermeer, electrische tram ten Zuiden en ten Noorden van Haarlem) dit aan tal zeker zal kunnen stijgen; dat juist die stijging wegens gebrek aan plaatsruimte de niet-toelating ten gevolge zal kunnen hebben; dat daaronder de betrokken streek ten zeerste zou moeten lijden, omdat het bloembollenvak, in de geheele streek uitgeoefend, de nijverheid, de handel, (IJmuiden met zijne visscherij), en de landbouw behoefte hebben aan goed onderwijs dat de Haarlemsche scholen in die behoefte zouden voorzien en vooral ook de verbetering in het Handelsonderwijs, niet alleen in de daarvoor bestemde reeds genoemde school, maar ook in de Avondschool voor Handelsonderwijs en de Burger-avondschool daartoe in niet geringe mate zouden kunnen me dewerken; dat de Raad de verwachting koes tert, dat de Staat zal willen mede werken, om, evenals dit in andere ge deelten van het Rijk geschiedt, de be langen van het Middelbaar Onderwijs voor Haarlem en Omstreken te be vorderen. Redenen waarom de Raden der bo vengenoemde Gemeenten zich tot Uwe Majesteit wenden met het eerbiedig zerzoek het daarheen te willen leiden, dat de Gemeente Haarlem in ruimer mate dan tot dusverre tegemoet wordt gekomen in de kosten van het Mid delbaar Onderwijs, zoodat aan de toe lating tot de Middelbare Scholen al daar van leerlingen uit de andere ge meenten geen bezwaren in den weg worden gelegd. Haarlemsche uitvoeringen elders. 't Haarlemsch Klein a Capella Koor en Kriens' orkest gaven Zaterdag een concert te Amsterdam. Wij lezen daarover in „De Tijd" o.m. de volgende loffelijke regelen: „Het Haarlemsch Klein a Cappella Koor kan bogeu op aangenaam klin kende vrouwenstemmen en voor den a cappella zang goed geschoolde zan gereseen en zangers en beat in den heer Kerkhof! een dirigent, die aan zijn schare een voortreffelijke vocale leiding weet te geven èn van veel musicaliteit en goeden smaak blijken gaf in de wijze, waarop hij de ver schillende nummers liet uitvoeren. Wanneer dit koor zijn mannenstem men wat zal hebben versterkt, zal het zeker bij alle wedstrijden, waaraan het deelneemt, met veel eer de kampplaats verlaten." „Het korps van Kriens speelde na tuurlijk weer kranig. Zoowel het Haarlemsch muziekkorps en dirigent als het Haarlemsch Klein a Cappella koor en zijn leider werden zeer leven dig door 't publiek gehuldigd." Een bezoek aan de Gemeente Lichtfabrieken. De Maatschappij van Nijverheid, departement Haarlem, deelt den leden mede, dat in aansluiting aan de voor dracht van den heer Dr. van Dissel een bezoek zal worden gebracht aan de Gemeente lichtfabrieken op Woens dag 24 dezer, des n.m. om 2 uur. De tram Haarlem—Leiden. Vernomen wordt dat de bestaande plannen tot exploitatie van de stoom tram HaarlemLeiden door electrici- teit voorloopig niet doorgaan. Men zegt, dat technische en dientengevolge financieele bezwaren aan dit besluit, een teleurstelling voor die welvarende streek, daarvan de oorzaak zijn. De Postharmonie besloot op hare gisterenavond gehou den vergadering tot eere-voorzitter te benoemen den heer D. van Beusekom, commies der posterijen le klasse alhier, en tot directeur den heer J. Blad. Weer wat nieuws! Bij de le compagnie van het 3e bataljon 10e regiment infanterie alhier in garnizoen zal zoo meldt men ons dezen zomer een proef worden genomen met een groot tenue bestaan de uit borstsnoeren van wit katoen te bevestigen op de tuniek. Deze proef geschiedt uitsluitend bij gemelde compagnie, na slagen zal het sieraad bij het leger worden ingevoerd. De politieke propaganda. Zooals onder „Binnenland" al wordt medegedeeld, gaat met ingang van heden wederom een tijdperk in, dat voor onze katholieke propagandisten wat kan opleveren Heden moet namelijk de kiezerslijst met bijbehoorende lijsten ter visie worden gelegd en verkrijgbaar wor den gesteld. Hebben we dus te voren het orga- niseerende werk gehad, nu staan we voor een controleerenden arbeid, die zeker niet van de lichtste is. Die contróle toch houdt tweeërlei invooreerst om na te zien of degenen die zijn opgegeven als kiezer, werke lijk op de lijsten voorkomen: voorts of zij die op de lijsten staan, werke lijk allen wel in de termen vallen om kiezer te zijn. Dat laatste is een contróle over de troepen van den vijandeen contróle die geoorloofd is, want het wordt van dien kant even hard gedaan over cns! Tot 15 April as. is er gelegenheid te reclameeren wanneer er öf kiezers ontbreken, óf personen zijn op de lijst gebracht die er niet op hooren. Dus drie weken van onvermoeiden arbeid, dien we zijn er zeker van onze Roomsche propagandisten met opgewektheid zullen volvoeren... We wenschen hun sterkte en succes De Electrische Spoorweg- Maatschappij. In de gisteren te Amsterdam ge houden jaarlijksche algemeene ver gadering van aandeelhouders werd het verslag uitgebracht over 1908 en werden de door ons meegedeelde ba lans en de winst- en verliesrekening met algemeene stemmen goedgekeurd. De voorturnersles. Men meldt aan 't Handelsblad be treffende de gew. voorturnsterles: Zondag 11. werd in het Zander In stituut de le gew. voorturnstersles gehouden in 1909. De leiding berustte in de bekwame handen van mevr. W. FerdinantDe Jong (turnleerares te Amsterdam), bijgestaan door mej. W. S. Overbeek (van de dames G. V. „Caroa" te Zaandam), en den heer H. Perels Bzu. (turnleeraar te Amster dam). Allen van de techn. commissie van 't Gewest N.-Holland van 't N. G. V. Na begroeting namens het Ge west. bestuur stelden zich te 10 uur 22 dames op. Aangevangen werd met het aanleeren van 't knotszwaaien eu vervolgens eene vrije oefening behan deld. Daarna werd in 3 gelederen geturnd aan paard, ringen en brug en eens verwisseld van toestel. Tot slot stok-worstelen en Tremplin hoog springen. Met ijver en lust werd er gewerkt. Kamerverkiezing. Gisteren hielden de besturen van de Haarlemsche afdeelingen van de Liberale Unie de Vrijz. Dem. Bond en het Alg. Werkliedenverbond een bespreking. Er werd besloten een der voorloo pige candidaten *e polsen. De volgende samenkomst zal a.s. Maandagavond plaats hebben.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 2