TWEEDE BLAD, Bedrogen. Mond- en klauwzeer. Gemengd Nieuws. Uit den Omtrek, Marktriieuws. VAN ELDERS. h. k. r.N». WOENSDAC 24 MAART 1909. T-lebfc ge manneljjk of vrouwe- lijk dienstpersoneel noodig Voekt ge een betrekking als dienstboden, loopknecht, win- kelbediende ene. Hebt ge iets in uw huishouding "J) dat ge wilt verkoopen ILJebt ge een huis te huur of A wenseht ge er een te huren TXTilt ge voor een koopje het f) een of ander voor uw huis- houding van anderen overnemen Vhekt ge iemand, die u in de avonduren helpen kan 2°©kt- ge bijverdiensten p Plaatst een advertentie in de nieuwe ïïaarlemsche COU- ïtANT eenmaal voor 25 cents, ■driemaal voor 50 cents a contant. Bij deze advertentiën afzonderlijk op te geven, te plaatsen in de rubriek KWARTJES ADVERIENT1ËN. Hier en daar schijnt in den laat- sten tijd het mond- en klauwzeer weer den kop op te steken en onzen "Veestapel te bedreigen. Het is te begrijpen, zegt de „N.Gt." dat door de veehouders die tijding met eenige bezorgdheid is verno men, al weten zij ook, dat dadelijk alle mogelijke voorzorgsmaatregelen borden genomen en dat de direc teur-generaal van den Landbouw ondanks zijn vele andere bezighe den er in eigen persoon op uitgaat om op de bedreigde plaatsen zoo krachtig en snel mogelijk te kunnen ingrijpen. Dat daarbij met tact wordt en moet worden opgetreden, zal ieder, die met de plattelandsbevolking en kaar vooroordeelen en daarbij met de bepalingen onzer hoog noodig verbetering behoevende wet op het veeartsenijkundig staatstoezicht be kend is, dadelijk toestemmen. Al leen door het voorschrijven van strenge bepalingen, die onvoorwaar delijk streng gehandhaafd worden, zal het mogelijk blijken, met blij vend succes het binnensleepen en Voortwoekeren van besmettelijke vee- mekten te bestrijden. Reeds een paar weken geleden koorde men hier ea daar van een sporadisch geval van mond- en klauwzeer. Het schijnt, dat weer door het vervoer van enkele ver dachte exemplaren verdere uitbrei ding aan de ziekte is gegeven. Door bevolen stalinspecties wordt natuurlijk den boeren vrees aange jaagd en zullen zij wel oppassen, naar wij vertrouwen, om de aan gifte van eventueele gevallen te Verzuimen! Dat toch kan hun ont vettende schade berokkenen als de nalatigheid ontdekt wordt, terwijl m het omgekeerde geval althans op Vergoeding aanspraak kan gemaakt "Worden, als het beslag wordt afge maakt! En dat laatste gebeurt, nu de dreigende epidemie nog kan be dwongen worden met oog op de enkele gevallen en op den tijd van het jaar, onmiddellijk nadatde ziekte is geconstateerd, terwijl volledige afsluiting van het erf van het ver keer wordt toegepast. Dat daarmede niet alleen moeite en last maar ook groote onkosten gepaard gaan, behoeven wij zeker niet nader te betoogen. Maar wat beteekenen in dit ge val desnoods eenige honderddui- zende guldens tegenover het groote geldelijk belang, dat de landbouw bij een afwering van het gevaar heeft? Onze veestapel telt circa een mil- lioen stuks melkvee. Aangenomen dat bij een epidemie van eenige beteekenis maar >/4 van het genoemde aantal, dus 250,000 melkkoeien, door de ziekte wordt aangetast, dan mag toch veilig wor den gezegd, dat daardoor de melk- ophrengst voor één jaar met duizend liter per koe, dat is circa x/3 van de gemiddelde totale j aarlij ksche melkgifte, vermindert. Deze melk op zes cent per liter berekend, komt men tot een schade van 250,000 X 1000 X 6 cent of 1500 millioen cent of 15 millioen gulden! En nu is nog niets gerekend voor den last en de zorgen, die de zieke dieren den boer veroorzaken, voor den achteruitgang in koopwaarde, voor de dieren die aan de ziekte of haar gevolgen bezwijken of er een zeer langen tijd den schadelij ken invloed van gevoelenterwijl bovendien nog in 't geheel niet is gesproken van de ontzettende na- deelen, die door stremming van den uitvoer van ons vee en van tal van producten zouden wórden ge leden. Die schade is niet te ramen zelfs. Beschouwt men de zaak uit dit oogpunt, dan zal men onmiddellijk moeten toegeven dat geen kosten gespaard mogen worden om de ramp af te wenden. Gelukt het niet, dan heeft men tenminste gedaan wat men kon. Maar de geschiedenis der laatste ja ren geeft ons recht, indezen gegronde hoop te voeden, dat met inspanning van alle krachten het kwaad in zijn begin nog zal beteugeld worden. Maar dan is het ook tijd, hoog tijd, om door een betere wetgeving het nemen van afdoende maatregelen gemakkelijk te maken. Een voort durend toezicht, ook in tijden dat er geen sprake is van een besmet telijke ziekte, en een strenge hand having der in het leven geroepen of te roepen voorzorgsmaatregelen, zoodat een plotselinge verspreiding der besmetting, waartegen men op een oogenblik machteloos zou staan, zoogoed als buitengesloten mag ge acht worden, ziedaar wat in de eerste plaats noodig is. En kan daarenboven door inenting het ge vaar voor besmetting nog meer worden tegengegaan, des te beter. Als men het daarop alleen echter maar niet laat aankomen, want, voorzoover wij weten, behoudt de door de rijksserura-inrichtmg ver strekte inentingsstof tegen mond en klauwzeer slechts gedurende een betrekkelijk korten tijd haar ziek tewerende kracht in het lichaam van het daarmede behandeld dier. Het is zeker niet overbodig op dit oogenblik het bovenstaande nog eens even in herinnering te breDgen als een aansporing om toch vooral acht te geven op het gevaar dat dreigt, en niets na te laten wat strekken kan om vertjere versprei ding der gevreesde ziekte te voor komen. De Regeering zij niet zuinig, daar hier zuinigheid de wijsheid zou bedriegen, en de boer zij niet onverschillig, integendeel, hij zij waakzaam, hij waardeere dankbaar de voorzorgsmaatregelen enz. door de Regeering voorgeschreven, hij helpe ze bevorderen in 't belang van zich zelf en niet minder in dat van al zjjn vakgenooten wier stoffe lijke welvaart voor een deel met de zaak gemoeid is Rechtszaken. Uitlotingen. Rbl. Ser. No. 200000 18770 8 75000 546 40000 9313 7 25000 11281 10,000 Rbl. Serie No. Serie No. Serie No. 7203 25 12882 50 15861 48 8000 Rbl. Serie No. Serie No. Serie No. 81 42 8421 50 17079 38 3085 12 12443 9 5000 Rbl. Serie No. Serie No. Serie No. 3387 1 4843 28 8404 33 3597 37 4964 21 114M 15 4314 5 5276 25 1000 Rbl. Serie No. Serie No. Serie No. 234 47 5455 44 13879 47 807 4 5825 31 14468 16 1098 21 6929 2 14670 41 2303 47 7033 4 15017 18 2488 38 7552 S 17873 17 4744 26 9276 4 18392 27 5092 10 10865 36 Waterstanden. ftf yl hoog. l**g. FEUILLETON, NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT hst Zaken doen. Historisch! Deze verzekering ga vooraf om te beletten dat twijfelaars halverwege in ons relaas blijven ste ken Plaats der handelingtable d'höte in 'n Haagsch hotel Tamelijk goed bezette tafel. Men kent elkaar wat, tolereert 'n aardigheid, is gemoede lijk De soep is genuttigd Psycho logisch oogenblik om 'n algemeen discours te beginnen Stamgast, donker uiterlijk leidt het in Hij haald een blinkend voorwerp uit z'n vestjeszak en zegt: „Dat heb ik vanmiddag in Sciheveningea ge kocht. De koopman zegt: „\Wat geeft u ervoor?" „Vijf gulden," zeg .ik „Kunt u meenemen voor vijf gul den ,,'n Handig stelletje." demon streert de gezellige table d'hóte-gast 'n Spiegeltje, 'n soort verrekijker, 'n schaartje, 'n dit en 'n dat alles in één voorwerp vereenigd En voor vijf gulden! 't Is geen prijs Ja, als ik Zoo wat zie en 't bevalt me, dan koop .ik het En.vijf gulden, Geen prijs, wat?" Algemeen© belangstelling voor 't wonderstelletje van vijf gulden 'n Schilder, niet afkeerig van een grap, gaat het nauwkeurig onderzoeken. Kijkt z'n overbuurman even aan, prijst het voorwerp uitbundig Maakt 'n paar glossen, door den eigenaar van het verrekijker-spie geitje enz. echter voor ernst opge nomen Tegenover den eigenaar van 't wonderspiegeltje zit een Indisch man. Gemoedelijk lachende vraagt hij ook het voorwerpje eens. te zien. Ja-, 't is werkelijk aardig, en hij de Indischman wil 't wel heb ben. De eigenaar is dadelijk bereid hij zelf vindt 't ook wel bar aar dig, maar als je 'n ander 'n plei- zier kunt doen, nietwaar. „Als u 't zóó graag heeft, kunt u 't overnemen. De koop wordt gesloten. Beiden zijn tevreden en overtuigd 'n voor- cleeligen handel te hebben gedreven. Men gaat in goede stemming van tafel, 's Avonds hooren de hotelgas ten van een kellner, dat het vijf- guldensvoorwerp op de markt voor de somma van 25 cents te koop is. De mensehenvriend had zeker goede zaken gedaan. [Waar bijkomt, dat bij toch al „steinreich" is; (ge garandeerd hij laat 't met groote openhartigheid telkens blijken). Zaken zijn zaken. (Avpst HILLEGOM. Diphtheritia. Het aantal diph- theritis-gevallen begint zich bier uit te breiden. Wel eigenaardig, dat voor een paar jjaren deze besmettelijke keel ziekte hier ook uitbrak, nadat den winter te voren de mazelen hadden geheerscht. Ontsporing. Maandagmorgen om streeks 10 uur ontspoorde een ran- geersnde locomotief en kwam tegen het hekje van den vlak tegenover den iDgang van de remise wonenden heer T. W. Spoedig was de machine echter weer in de rails, zoodat het tramverkeer slechts een gering opont houd had. LISSE. Kiezerslijst. Blijkens de vastge stelde kiezerslijst bedraagt het aantal kiezers voor de Kamer 984, voor de Staten 976 en voor de gemeenter. 846. Op de vorige lijst waren deze cijters ys respectievelijk 940, 933 en 821, WABMOND. Gemeenteraad. In de Raadsvergadering waren alle leden tegenwoordig. Mededeeling werd gedaan van het overlijden van Pannekoek, sinds 1894 als krankzinnige in het gesticht te 's-Hertogenbosch voor rekening der ge meente verpleegd. Ingekomen was het verslag over 1908 van het Groot-Seminarium, waaruit o.a. bleek, dat de cursus 19071908 was begonnen met 108 studenten, 32 ver trokken, één overleden, zoodat aan het einde van den cursus 75 studenten overbleven. Ingeschreven werden 22 nieuwe studenten, zoodat de cursus 19081909 werd aangevangen met 97. Voorlezing werd gedaan van een dankbetuiging van de afdeeling .War mond der Alg. Ned. Vereen, voor Bloembollencultuur voor den financi- eelen steun, voor de tentoonstelling van de gemeente ontvangen, welke zeer op prijs wordt gesteld. Missive van Ged. Staten, d.d. 22 Maart, houdende mededeeling, dat de concessie voor het aanleggen van een drinkwaterleiding voor Warmond en omliggende gemeenten aan de heeren Paul en Kruyff is ingetrokken. Daarna werd het Kohier der Hon denbelasting, dienst 1909, vastgesteld op een bedrag van f 128.50. Afgeschreven werd van het Kohier van den H. O., dienst 1908, een be drag van 49.33 ingevolge eenige on invorderbare posten. Hierna hadden eenige af- en overschrijvingen plaats op 'de begrooting, dienst 1909, tot een totaal bedrag van f 125. Vervolgens stelde de voorzitter aan de orde de in de vorige zitting uitge stelde benoeming van een herschatter van de vergunningen in de gemeente. Toen werd tot schatter benoemd de heer Hooyer, te Leiden, terwijl voor herschatter door B. en Ws. werd aan bevolen de heer P. J. van Driel. Som mige leden vroegen of in de gemeente niemand voor deze betrekking ware te vinden. Het lid, de heer De Vroomen', beval thans den heer G. Kuyper, commies deurwaarder te Leiden, aan. De voorzitter begrijpt niet waarom men zal veranderen. Ook de heer Van Driel deed het werk immers naar ge noegen. Bij stemming werd benoemd G. Kuyper met 4 stemmen, tegen 3 op den heer Van Driel. Tot plaatsver vanger werd bij tweede vrije stemming benoemd de heer Van Driel. Bij rondvraag kwam de heer De Vroomen terug op het in die vorige vergadering genomen besluit tot het instellen van een vrijwillige brandweer. Hij vreest, dat, wanneer men de brandweer niet langer kan verplichten, sómmigen in drukke tijden bij brand wel eens kunnen wegblijven. De voorzitter merkte op, dat een vrij willige brandweer in theorie veel mooier is dan een verplichte, maar hij erkent de bezwaren van de heer De Vroomen. De heer Heemskerk vindt het onbil lijk, dat bij een gedwongen brandweer alleen de arbeiders werden gedwongen. Menschen met eenige positie werden nooit opgeroepen. De heer Kruseman wil het met de nieuwe regeling probeeren. De men schen bieden zich aan. Hoe zouden ze dan wegblijven? Misschien kunnen ze onderling een boetestelsel invoeren om elkaar te controleeren. Dit onderling boetestelsel zou de voorzitter niet durven aanbevelen, doch hij vreest toch ook niet, dat het ver keerd zal loopen. De heer Papöt heeft ook goeden moed voor de nieuwe regeling even als de heer De Haas, wanneer men de menschen niet uit het lage land haalt. De heer De Vroomen bleef nog vreezen. Menschen, die een propje lus ten zutlen wel komen. Maar de ande ren kunnen in drukke tijden wel eens wegblijven of vvegloopen. Zijn voor stel vond echter geen steun, zoodat het verder geen punt van behandeling uit maakte. VOORHOUT. Op hol. Gisteren sloeg een paard voor een mestwagen van den land bouwer v. R. op hol. De voerman, zoon van den landbouwer, van den wagen willende springen, ontving zulk een hevigen slag tegen den arm, dat deze op verschillende plaatsen gebro ken is. Onmiddellijk waren twee doctoren aanwezig, om de noodige heelkundige hulp te verleenen. Baldadige n. Gisterennacht is een aanwijzingsbord met„halfspoorrijden" bij Piet-Gijzenbrug :door baldadigen uit den grond gerukt en elders neer gesmeten. Wat voor liefhebberij er in dergelijke handelingen steekt, is alleen aan de bedrijvers bekend, die niet kunnen meenen iemand er een genoegen mede te doen. Naar wij vernemen, zijn de vorige week Zaterdag wederom de telefoon draden onder deze,'gemeen te afgesneden. Deze niet genoeg te laken baldadig heid schijnt maar geen eind te hebben. Door den Rijksveldwachter zijn reeds verschillende personen gehoord. Dat zij eindelijk eens gestraft worden. HAARLEMMERMEER. J aar v ergad eringlDe wielrijders vereeniging „De Zwaluw" te Nieuw- Vennep heeft in café Stapel alhier, haar 2e jaarvergadering gehouden. Het bleek, dat de vereeniging in het afge- loopen jaar aanmerkelijk in ledental was vooruitgegaan. Uit de rekening en verantwoording van den penning meester bleek, dat de ontvangsten f 88,16 en de uitgaven f81,19 hadden bedragen, zoodat er een batig saldo was van f 6,97; De periodiek aftredende bestuurs leden L. de Groot en G. Kamphorst werden met groote meerderheid van stemmen herkozen. Besloten werd gedurende het zomer seizoen eenige wielertochten te orga- niseeren en daarvan doel en tijd aan het bestuur over te laten. F.ailliet verklaard: 17 Maart Th. Ooievaar, winkelier in suikerwer ken enz. te Amsterdam. De nalatenschap van P. A. Am- pers ,in leven gemeente-ambtenaar, en gewoond hebbende te Amsterdam. 18 Maart. C. F. Hoffman, caféhou der en schoenmaker, te St. Pieter. A. Jansen, caféhouder te Nijme gen. J. Pimentel, rijwielhandelaar, te Amsterdam. Z. Elshof, gepensioneerd mare chaussee, gewoond hebbende te Silvol- de, thans gedomiliceerd te Arnhem. 19 Maart. J. P. Somers, koopman, te Woensel. Geëindigd: Door het verbindend worden der uitdeelingslijsten het fail lissement van F. van Mastbroek, te Zeist; D. Schaar, winkelier. Geëindigd: Door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijsten de faillissementen van G. J. Schatteleyn, koopman te 's-Gravenhage; L. B. Spronk, rijwielhandelaar, te 's-Graven hage, en J. Cornelissen, lederhandelaar, vroeger te Rijen. Opgeheven: De faillissementen van J. Lins, vroeger te Eindhoven, thans voortvluchtig; P. J. Geradts, te 's-Gravenhage; L. Brandehof, koopman te Zwolle; J. Zimmerman, wiens tegen woordige woon- of verblijfplaats is on bekend; A. Heykoop, groentenkoopman te Rotterdam, en J. van den Broek, bakker te Boxtel. BEVERWIJK, 21 Maart. Koolrapen f6, Bieten f3.25, Roode kool f 13 5 f 18, Savoije kool f 10 5 f 16, Bloemkool f30, alles per 100 st. Schorseneeren 16 ct., Prei 25 ct., Pieterselie 25 ct., Selderie 35 ct., alles per bos. Aardap pelen, klei f3, ld. zand, f4.50, Uien f8, Appelen 17 f 10, alles per H.L. Rabarber f 25 per 100 bos. PURMEREND, 23 Maart. Kaas. Aan voer 48 stapels kleine f 33 per 50 K.G. Boter. Aanvoer 1346 K.G., pr. fl.20 a f 1.30, gemiddeld f 1.25 per K.G. Vee. 323 runderen, waaronder zijn 122 vette, 7 stieren, 35 paarden, f80 ii f 325 per stuk. 96 vette kalveren, f 0.80 4 f 1 per Kilogram. 1028 nuchtere dito, f9 a f 22 p. st 226 vette varkens, 46 4 50 ct., per. K.logram. 47 magere dito, f 14 4 f28 per stuk. 156 biggen. 17 4 f 11 per stuk. 658 schapen en lammeren. Eieren. Kip- f 3.50 a f 4, eend- f 4.25 per 100. Vette koeien, prijshoudend, handel stug, 52 4 70 per K.G. Gelden koeien prijshoudend, handet stug, fllOa f180 per stuk. Melkkoeien prijshoudend, hand. stug, f 110 4 f180 per stuk. Melkkoeien prijshoudend, hand. stug, f 140 4 f 250 per stuk. Nuchtere kalveren prijshoudend, han del stug. - Vette varkens prijshoudend, handel vlug. Magere varkens en biggen prijshou dend, handel stug. Overhouders prijshoudend, handel stug, f 13 4 f 20. LEIDEN. 23 Maart. (Vette Varkens- markt.) Aanv. 97 stuks, vette 82 50 4 49 ct. per kilo. Licht soort 15, 44 ct. per kilo. Handel matig. BODEGRAVEN, 23 Maart. Kaas. Aangev. 32 wagens, te zamen 1484 st., wegende 7984 K.G. Prijs le soort Goud- sche kaas f 27.50 a f 29, zwaardere f 29, 2e soort f 25 4 f 26.50. Edammerkaas, prijs le soort f29 het schippond. Handel matig. RUSSISCHE LOTEN, 4 5 pCt. Z. R. 100 van 1866. Trekking 1» Maart. i rj i Dinsdag 23 Maart. (vm. 8 n.) Plaatsen. ol in 24 uur Am 8TB HU AM. Lobit Nijmegen Arnhem Vreeswijk Kampen Gruve S.Andr Maas 10.17 7.70 7.86 1.28 0.08 8.81 4.12 0.59 0.45 0.89 0.— 0.10 0.80 0.78 'cmaaUmUr. 0.— feu 0.42 MAP. 0—112 0.49 0.I Stadmcater. 0 0» 8u 0.42 MAP 0.—E u 0.49 0.—iuo.15 MAP. Ann sterdam 23 Maart Olienoteerin- gen per 100 KG. Raapolie. 23 Maart. f Vliegend In de stad Mei Sept./Dec. Lijnolie. Vliegend. In de stad April Mei/Ang Sept./Dec.. Jan./A pril.. 22 Maart. f33 32% 21% 30% 28% 22% 22 21 Vg 21% 22% 22 22% 22 22 22) „En nu wg toch" juist aan deze ge wichtige aangelegenheid zijn", zeide Charm et te's vader met een poeslieven glimlach, „kan ik niet nalaten, u, mijn *oon, mijn compliment te maken over 'dwe grootmoedigheid. Van den notaris met het opmaken van het huwe lijkscontract belast is, heb ik verno men, dat gjj tusschen de Valenciennes- Mechelsche kanten van haar uitzet een cheque van een millioen francs wilt leggen. Het is onnoodig daarover vele Woorden te verspillen, bij fijngevoelige hielen is een handdruk voldoende om elkander te verstaan." Met nederbuigende vriendelijkheid reikte hij Gaston de goed verzorgde hand en de gulle millionair voelde zich overgelukkig over de voorname wijze, Waarop zijn schoonvader het koninklijk Roschenk wist te aanvaarden. dames talmden niet al te lang. ovrouv, Estelle verscheen in een toilet van zwarte tafzijde, Charmette m een kleed van hoogroode atlas. Voor den ingang van het hötel trappelden de prachtige paarden van ongeduld voor den prachtigen landauer. Weldra rolde het sierlijke rijtuig met de inzittenden door de straten, waar zij, tal van andere voorname equipages kruiste. Stephan van Ritten groette naar alle zijden met de hand en met een ver- trouwelijken glimlach. Hij kende al die deftige persoonlijkheden en ging op gemeen zamen voet met hen om. „Zie, dat was daar de markies de Rocheblanche. Wij kennen elkander al van onze kinderjaren af. En daar heb je de schoone Emile de Morfontaine. Di elieve jongen koestert een soort af godische vereering voor mij. Zie Es telle, Bisson, de minister groet ons. Gisteren hebben we samen in Café Riche gedejeuneerd!" Gaston luisterde met zichtbare be wondering naar deze uitroepen, die zoo duidelijk te kennen gaven, welk een kring van voorname kennissen zijn schoonvader er op na hield en richtte dan vol fierheid zijne blikken op zijne bruid. „Zij is niet alleen schoon en rijk", dacht hij dan, „doch heeft ook on schatbare relatiën met de voornaam ste kringen. Ik ben gelukkig, al te ge lukkig!" Als gevolg eener zeer vergeeflijke zwakheid, iederen menseh eigen ver lustigde zich Gaston in het heerlijke vooruitzicht, dat hij als van Ritten's schoonzoon nu weldra vertrouwelijk zou omgaan met hertogen, graven en ministers. Welk een uitgelezen gezel schap! Welk een voorrecht was datl Geruischloos rolde het rijtuig van de rie de la Paix naar de rue Royale. De dames bezochten de schitterendste en elegantste magazijnen. Zij lieten zich etui's met de kostbaarste juwee- len voorleggen, lieten de prachtigste stoffen afrollen. Bijzondere aandacht wilden zij aan de witgoederen wijden. Alles moest fijn van smaak, rijk ,en deftig zijn. Mevrouw van Ritten ging van rechts naar links, de uitgestalde schatten met zorg door haar lorgnet b'eoordeelend. Als zij dan iets bijzon der moois ontdekt had, riep zij Char mette er bij om ook eens te zien. Een uitroep van verrukking van de schoone bruid was dan voldoende om Gaston tot aan verkwisting grenzende uitgaven te bewegen. „Neem toch, kies naar hartelust uit, Charmette," verzocht hij dan inet aan drang. „Al was uw uitzet ook van een vorstelijke weelde, zij kan uwer toch nooit waardig zijn." Charmette's vader knikte met vrien delijke instemming. „Goed zoo, mijn waarde, zeer goed, mijn schoonzoon weet, hoe het be hoort." En zich dan tot de beide dames wendende, voegde hij er bij: „Maak toch een weinig voort, haast u, mijne liefsten! Gjj weet toch, dat wij het tafelzilver nog moeten uitzoeken. Ook wilde ik nog naar de woning rijden, die ik voor de jongelui heb uitgezocht, om ze onzen Gaston te laten zien. Wat komt er toch veel kijken, als men eene dochter uithuwelijkt!" Nadat de verschillende boodschap pen tot een goed einde waren ge bracht, reed mep verder en weldra knarsten de raderen van het rijtuig op het grint van een ruimen, mooi aangelegden voortuin. De paarden stonden stil voor de marmeren trap van een soort inrenaissance opgetrok ken kasteeltje. „Dat is nu een nestje naar mijn smaak," zeide Stephan van Ritten, toen hij Gaston voorging op de breede trap pen. „Misschien zou men mij wel van eenige dwaasheid kunnen beschuldigen, nu ik dit luxe-kooitje voor u uitzocht,., maar ik vond, dat de lijst in over eenstemming zijn moest met het beeld dat zij omvatten moest,.... het kan niet anders of in zoo'n huisje moet uw ge luk volkomen zijn. Overigens het huur- contrakt is nog niet geteekend, en mocht u het huis wat te groot of te kostbaar zijn, dan kunnen wij er nog altijd af. Gij alleen hebt hierin te be slissen, lieve schoonzoon!" „O, papa, papa, dat is verrukkelijk, beeldig!" riep Charmette vol bewon dering uit. „Deze groote zaal zullen wij met palmen en tropische planten versieren. Zij moet onze wintertuin worden. Wat heerlijke feesten zullen wij daarin aanrichten! Prachtig in een woord!" Toen zij in de eetzaal gekomen wa ren, klapte zij in de handen, als een kind, dat met van gelukstralend ge laat en schitterend oog de verrassing beschouwt, die het met zijn verjaardag krijgt. „Hier deze muren moeten behangen worden met gobelins met jagers er op, die op snuivende rossen de slanke herten achterna rennen. Dan zullen we een paar groote kasten koopen, waarop oudheden van Rouen, zacht getint Sè- vres-porselein, Hollandsch kristal en oud gedreven koperwerk moeten prij ken. Dan oude borden overal in het ronde. En gij, lieve moeder, moet mij de daarvoor aangewezen winkels door snuffelen, gij hebt het meeste verstand van zulke dingen. Is dat geen alleraan genaamste bezigheid! Ik voor mij vind het heerlijk werk, de inrichting van zulk eene nieuwe huishouding! O, Gas ton, aan u heb ik ai dat genot te danken." Een straal van dankbaarheid schit terde in hare oogen, blauw als safie- ren. Gaston had zich voor deze uiting van erkentelijkheid wel voor de voeten van zijne bruid op de knieën willen werpen eit den zoom van haar kleed willen kussen, maar met het oog op de imponeerende tegenwoordigheid ran Stephan van Ritten en mevrouw Estelle vergenoegde hij zich met een langen blik op Charmette, waarin hij al zijne vereering en teedere liefde uitdrukte. Het huis was tot aller genoegen be zichtigd en tevreden over de algemeene goedkeuring der door hem gedane stap pen, riep de oude Hollander vroolijk uit: „Nu wij vandaag zoo hard gewerkt hebben, stel ik voor een dinertje te gaan nemea en mijn gewone restau rant. Hebt gij kleingeld genoeg bij u, lieve schoonzoon?" „Neen, ik ga liever bij een cou- fiseur", meende Charmette, terwijl hare kleine hand liefkoozend de vingers van haren bruidegom zochten. Eenige dagen later werd het huwe lijk van Gaston Dufour en Charmette van Ritten in de Drievuldigheidskerk voltrokken. Dien morgen was men in de woning van Frans Lambert, den blinden orga nist druk in de weer. De kinderen hadden niet opgehouden, voor dat zij de toezegging hadden het huwelijk van hun vriend te mogen bijwonen en ook Gabrielle wilde in de kerk niet ont breken om voor Gaston te bidden. Toen het kleine gezelschap in de kerk kwam, was daar reeds een tal rijke menigte samengestroomd. Men fluisterde en begroette elkander. De kerk, het heiligdom van den godde- lijken vrede, waar slechts degenen den zegen des Hemels deelachtig worden, die daar met eerbiedig gebogen hoofd en ootmoed in het hart binnengaan, werd op dat oogenblik door die lachen de wereldlingen beschouwd als eene plaats van vermaak, als een met bloe men opgesmukte schouwburgzaal. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 7