Stadsnieuws. BEVERWIJK. De Centrale A. R. Kiesver eniging. Op eene vergadering der eentr&le Anti-revolationairen kieaver- eeniging „Nederland en Oranje" zijn benoemd tot deputaten naar de de- patatenvergadering te Utrecht de hoe ren De Waal Malefijt van Overveen en Tange te Weetzaan. "Vreemdelingenverkeer. Inde Dinsdagavond gehouden ledenverga dering van de Vereeniging tot bevor dering van het Vreemdelingenverkeer zijn tot bestuursleden herkozen de Oeeren H. Beukelaar en M. Lamme, •ekozen zijn de heeren J. van der Werff en G. Slagt. Uit de rekening van den penning meester bleek, dat is ontvangen f236,40 eo uitgegeven f 199,991/2, zoodat zij sluit met een batig saldo van f 36,401/2- De secretaris, de heer J. L. van Apeldoorn gaf een keurig uitgewerkt jaarverslag. Beeloten werd aan het bestuur op te dragen, voor dat een request ter verbetering van de Breestraat aan den Saad sou worden verzonden, eerst een deskundige te raadplegen, ten einde kosten te ramen en een plan ter uit voering te ontwikkelen. BLOEMEND AAL. De blijde dag. Teneinde de ge boorte van ons Koningskind feestelijk te vieren, heeft zich in de Gemeente Bloemendaal onder Eerevoorzitter- schap van den Burgemeester Jhr. A, Bas Baeker eene commissie gevormd, bestaande uit de heeren J. Th- Bom- water, S. P. Reijnierse en A. IJzerman, Bestuursleden van „Koninginnedag" en Mr. A. W. Jacomette, F. Beekman P. J. Eldering, Bestuursleden van „Bloemendaai's Bloei". Behalve later aan te kondigen feesten stelt zij zich voor, op den avond van den blijden dag, een fakkeloptocht met muziek te organiseeren, waartoe de medewerking is gevraagd van alle vereenigingen te Bloemendaal, Over veen en Vogelenzang. Deze optocht zal te ongeveer 8 uur vertrekken van Hotel „Hartenlust en zich langs Hartenlustlaan, Zuider Sta- tionweg, Noorder Stationweg, Kerk buurt, Bloemendaalsche Straatwegen Korte Kleverlaan begeven naar het plein voor den nieuwen Politiepost waar een Oranjeboom zal worden geplant. Daarna zal de tocht gaan langs Busken Huetlaan, Bloemendaalsche Straatweg, Zijlweg tot aan de grens der Gemeente eD terug naar het Raadhuis, waar de stoet ontbonden wordt. Op het feestelijk verlichte plein tegenover het electrisoh geillumineerde Raadhuis zal een dubbel concert ge geven worden. De feestviering zal plaats hebben, indien de tijding van de heugelijke gebeurtenis vóór 'snamiddags 4 u u r door klokgelui zal zijn bekend gemaakt Worden de klokken geluid aa 5 uur n.m., dan zal de feest viering plaats hebben den volgenden avond. Mocht het tijdstip van den •ptocht vallen op een Zondag of een Algemeenerkenden C h r i st e 1 ij - ken feestdag, dan worden de feestelijkheden eveneens tot den vol genden avond uitgesteld. Door „Bloemendaal-Commando" zul len in de nabijheid van het Raadhuis de gebruikelijke Saluutschoten worden gelost Ook zullen op den avond van den geboortedag, zoo de groote gebeurtenis bekend ie vóór 's avonds 10 u u r, op bet Koninginneduin Vreug de v u r e n ontstoken worden. De Commissie noodigt alle ingeze tenen uit, blijk: te geven van hunne vreugde door het uitsteken der vlaggen, en aan het avondfeest zooveel moge lijk luister bij te zetten door het ver lichten van hunne woningen en het •ntsteken van Bengaalsch vuur. BurgerL Stand. Getrouwd: A. Paauwe en H. E. Kluyt. Overleden: A. Groendijk, 59 j. SCHOTEN. De ki ezerslyst voor de jaren 1909 en 1910 is vastgesteld met 1229 kiezers tegen 146 in het vorige j aar. Men ga zich overtuigen, of men er •p voorkomt en zoo niet, men re- elameere dan. De fietsclub. Morgeu(Zaterdag) avond om 7 uur houdt de fietsclub bh N. van Geldorp haar eerste ver gadering, die ook toegankelijk is voor niet-leden. De agenda vermeldt o. a. bet kiezen van een voorloopig bestuur, bet aangeven van de hoofdlijnen voor een te ontwerpen reglement, de be spreking der propaganda voor de club, enz. Wij wenschen de club van harte veel succes met haar streven 1 HALFWEG. De eerste paal der fundeering van het nieuwe Postkantoor is gesla gen. 1c bet geheel moeten er 220 palen m, elk van 13 meter lengte. Statuten. De St-Ct. bevat de sla- tuten der muziekvereeniging „Eens gezindheid", alhier. BENNKBROEK. Geen „Vogelenzang-Benne broek". De directie van de H. IJ. S. M. heeft afwijzend beschikt op het verzoek van de alhier gevestigde afdeeling der Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur, om hst station Vogelenzang voortaan te noemen „Vogelenzang-Bennebroek". Voor de bloembollenhandelaars alhier, die meermalen grooten last en onnoodige kosten moeten lijden vanwege het doorzenden van voor hen bestemde goederen naar Haarlem, is dit een groote teleurstelling. Dierenmishandeling. Door na sporing van de gemeenteveldwachter Bosch is het mogen gelukken de ver moedelijke dader te ontdekken van de ernstige dierenmishandeling waar rvaa in ons blad vaa 12 Maart j.l meldig is gemaakt. Voor dit feit is proces verbaal opgemaakt tegen J. v. d. Velde, gewezen knecht van L. Kóhler thans woonachtig te Haarlem. Burgerlijke Stand. Geboren: dochter v. A. M. r. d. Aarv. d. Putten. LIS3B. Onze Herder. De Z.E. Heer Pastoor Klekamp ia thans weder in zooveire hersteld, dat Z.ZE. gisteren morgen weder voor het eerst een stille H. Mis heeft gelezen aan een der zijaltaren. Be grind. Men heeft de Akervor- derlaan, nabij den Achterweg, over een lengte van 500 metera vanwege de gemeente Lisse begrind, doch slechts over de halve breedte. De oorzaak hiervan is, dat die weg daar precies op de helft de grensscheiding vormt tussoheo de gemeenten Voor hout en Lisse, terwijl die weg altijd geheel door deze gemeente is moeten worden onderhouden, hetgeen zij niet langer wenscht te doen. R. K. Kiesvereeniging. Het bestuur der R. K. Kiesvereeniging heeft tegen heden (Vrijdagavond) een huishoudelijke vergadering uitgeschre ven welke zal gehouden worden in de koffiekamer van het hotel „De Witte Zwaan" ten half acht ure. De agenda vermeldt: Ingekomenstukken. Reglementsherziening. (KatwijkLei derdorp). Behandeling „Agenda" voor den Provincialen Bond en Rondvraag. ZAND VOORT. Op devoorloopig vastgestel de kiezerslijst komen voor 560 kiezers voor de Tweede Kamer en Prov. Staten en 506 voor den Ge meenteraad. Het aantal nieuwe kiezers bedraagt 69 en dat der geschrapten 40. Door Ged. Staten zijn de jaarwedden van den burgemeester, secretaris en ontvanger respectievelijk verhoogd tot f1200, f1200 en f500. Burg. Stand. Ondertrouwd: G; Driehuizen en K. Paap. Getrouwd: E.KoperenL.Koning. Geboren: d. v. G. GroenKeur. z. v. A. E. Lange veld—Schreuder. d. v. H. M. Gieskevan Dam. Overleden: W. van der Werff, 2 jr. A. Koper, 78 jr. HAARLEMMERMEER. Burgerlijke Stand. Geboren: z. v. H. A. v. RielSmeenge. z. v. P. HaspelsVerhulst. d. van L. K. KardolKlootwijk, z. van D. van Dijkvan Duuren. z. van A. Gaa- keerVos. Overleden: A. A, Bax 9 mnd. Politie-Rapport. Gevonden voorw 1 bril bij C Zwemmer Gen Bo- thastraat 87 1 postduif bij G Hoek Olievier- straat 4 1 caoutchouc instrument bij J Bouman Brouwersstraat 84 1 postduif bij C. U ijle broek Pres Steijnstraat 12 1 rozenkrans bij H van Vendelo Schoftersdngel Slrood 1 defect medaljon waarin portret ten bij J iWijkhuizen Leidsche- straat 148,: 1 bril in étui bij H Emsbergen Voorzorgstraat 3 1 rozenkrans bij D, Zwaneveld V oortingstr aat 14. 1 wagenmoer bij C'. van Zalen Zijlstraat 44.: 1 rozenkrans in étui bij iffi. Hauk Amsterdamsche vaart 68. 1 rood-bruine hond bij A. Harke- ma Kleine Houtweg 8. 1 partem. inh geld bij J. B Dijk- zeul Zomervaart 26. 1 gouden dameshorloge bij A. Oom Vooruitgangstraat 7rood. 1 rapportboekje met name van M. van Leek, bij M- Woudenberg Hout markt 29a. 1 kinderportem. inh eenige ge bruikte postzegels bij K Pluister Brouwerstraat 99 1 buissleutel aan het bureau van politie Aangifte gedaan: van het vermissen van een hand wagen welke onbeheerd in de van Zompclstraat stond. van het vermissen van een hand wagen welke onbeheerd in de Bilder- dijkstraat stond. Burgerlijke Stand. Geboren: 23 Maart. z. van J Senee—de Jong, 24 Maart, d van E. WL Klomp-^-Bruin 25 Maart z. van G. Weijcrsvan Bree d van J. v. d PolPeek z van C. A. StevensGodfrinon. z: van H. Schaartv. d. Wetering 26 Maart. d. van A. BurghoutKrijgs man. z. van A. M A Veldheer- Kruijer. Overleden: 25 Maart J. F. de Mak-Zwartsluijs 78 j Harmenjans weg Personalia Voor het tijdvak van 25 dezer tot en met 31 December is benoemd tot assistent voor de oogheelkunde buiten bezwaar van 's rijks schatkist aan de Hijksuniversiteit te Leiden, R. J. van der Heyde, arts alhier. Opleiding Met het oog op de invoering van het tweeploegenstel- sel bij .de militie zal bij het 10e Reg. Inf. alhier ook voor de mili tairen uit Hoorn en den Helder ge durende de zomermaanden een oplei ding voor hoogeren rang plaats heb ben. Dit jaar zal deze opleiding met den lsten April een aanvang neme®. GEEN GELUKKIGE DAG! Onze beperkte plaatsruimte in ver band met heit nieuws van twee da gen om deai feestdag van gisteren, staat niet toe dat we op de gewone wijze "nabetrachten" over de raadsvergade ring van Woensdagnamiddag. Toch mag een zeer korte bespireking niet ontbreken, omdat die raadszitting dat inderdaad verdient. Gerust mag worden gezegd, dat de meerderheid van de vertegenwoordi gers der burgerij ditmaal de gevoelens van de meerderheid der burgerij door hun besluiten niet hebben uitgedrukt. Daar was vooreerst de bekende kwes tie van den Wagenweg. Met 18 tegen 13 stemmen heeft de Raad nu de kapitale som van f 10.300, meer dan tienduizend guldens toegestaan om de keien die goed zijn er uit te halen en klinkers, die in onderhpud zeer duur zijn, er in leggen Inderdaad een besluit, dat verreweg de meerderheid der burgerij zal betreu ren. Onze gemeentekas is er niet naar, om ten pleiziere van enkelen, geheel zonder nut, een tienduizend gulden uit te geven. Wat méér is: niet alleen zonder nut, maar daarenboven nog duidelijk met schadelijke gevolgen! De Wagenweg is een van de best-bestrate verkeerswe gen in onze gemeente: men gaat er klinkers leggenen hoe zoo'n klin kerbestrating in elkaar zakt, stukgere den wordt, vol kuilen komt, een mod derpoel en waterplas wordt, daarvan heeft men door geheel de stad overal de duidelijkste bewijzen! Consequent zijn dus de raadsleden, die voor deze uitgave stemden, wel geweestmaar consequent vasthou den aan een verkeerd besluit achten wij nog grooter kwaad dan het nemen van zoo'n besluit een enkele maal! De Raad, die tienduizend gulden vo teerde voor een werkelijk onnoodige uitgave, weigerde een subsidie van f 200 aan de „Tentoonstelling van Huis-indu strie". Deze tentoonstelling beoogt, den aard en den omvang der huisindustrie, het „sweating-systeem" dus met zijn vreeselijke gevolgen, zoo moreel als hygiënisch, te laten zien. Géén tentoon stelling om een pretje, ook niet eene om reclame te maken, maar een so ciale tentoonstellingDe argumen tatie tegen het verleenen van deze klei ne subsidie was, dat steun daarvoor niet op den weg der gemeente" ligt. Wij vragen: ligt het niet op den weg der gemeente, sociale misstanden te leeren kennen, die ook hier ter stede bestaan, maar waarvan de heer Nieu- wenhuijzen Kruseman verklaarde, dat men tot dusverre volstrekt den om vang niet kende? De tentoonstelling zou daartoe bijdragen. Maarde Raad besliste andersmet 18 tegen 13 stemmen wederom werden die f 2ÓQ geweigerd! Werkelijk: onze gemeenteraad had Woensdag geen gelukkige dag' j Gemeenteraad. Doordat onze courant gisteren niet ii verschenen, hebben we voor vandaag overvloed van kopy en zijn we dus verplicht '1 verslag der Woensdagmid dag gehouden Raadsvergadering zeer te bekorten. Laat ons beginnen te zeggen, dat de heer v. Lijnden alleen absent was. En dat het eerste debat ontstond bij 't voorstel van dr. v. d. Berg, betreffen de toezicht op den diensl der vroed vrouwen. Dr. v. d. Berg wees in den breede op het heilzame van den maat regel, stelde als voorbeeld Amsterdam en legde er den nadruk op, dat dit voorstel niets onaangenaams tegenover de vroedvrouwen inhield, 't Voorstel is gedaan in 't belang der kraamvrouwen en 't kind. En dr. Timmer dikte een en ander nog wat aan, hij wees op het onvolmaakte der tegenwoordige re geling en ook hij liet uitkomen dat het voorgestelde toezicht niet prikkelend behoeft te werken. De Voorzitter kent geen enkele reden, die de verandering rechtvaardigt. Wel, wanneer de ambte naren de instructie niet nakwamen, doch gebeurt dit? vroeg spr. De heer v. d. Kamp voegde daar nog bij, dat hij geen onpartijdig toezicht verwachtte van geneeskundigen, die de concurren ten der vroedvrouwen zijn, en ook de heer Van Styrum is die noodzakelijk heid niet gebleken. De heer Schram daarentegen boog zich gaarne voor 't gezag der geneeskundigen, die tot toe zicht adviseeren. Nog verklaarden de Voorzitter en de heer Spoor achter eenvolgens, dat er geen schijn van re den is om thans voor één categorie ambtenaren dit toezicht in te voeren en voor de andere niet en dat er geen enkele reden voor bestond. En ten slotte dr. v. d. Berg, die verre weg wierp, de veronderstelling, dat de ge neeskundigen geen onpartijdig toe zicht zouden kunnen uitoefenen en na er nog eens op gewezen te hebben, dat juist de maatregel bedoelt primi tief te werken, werd 't voorstel verwor pen met 18—13 stemmen. Hierna de vraag: Zal de gemeente subsidieeren de te Amsterdam te hou den Huisvlijttentoonstelling? B. en W. zeiden neen, het ligt niet op den weg der gemeente. De heer Middelkoop, voorstellende f200 te geven, meende van wel, daar toch de tentoonstelling belangrijk zal zijn Voor de gemeente. Uit een sanitair oogpunt, uit een sociaal oogpunt, enz. En ook de heer De Braai zou dit steunen, doch nu op de Tentoonstel ling zal gewerkt worden op Zondag, nu is hij er tegen. De heer v. d. Kamp, die in 't Hoofdbestuur der Huisvlijt- beweging zitting heeft, wees er op, dat alleen om de reden door den heer De Braai genoemd, de antirevolutionairen alleen zich hebben teruggetrokken. El ke tentoonstelling is op Zondag geo pend. Men heeft getracht met die par tij tot overeenstemming te geraken door het doe* van belangrijke concessies, niets mocht baten. Spr. wees verder op 't belang voor de gemeente in déze Tentoonstelling gelegen en dischte en kele stukjes op om te doen zien, dat lem" •pgemaakte ea door de Com missarissen goedgekeurde rekening en verantwoording over 1908, is weder gebleken dat die Maatschappij zich in steeds toenemenden bloei mag ver- ook de Huisvlijt in Haarlem bestaat, hengen. De weth. Nieuwenhuizen Kruseman, 't In dat jaar werd ontvangen aan standpunt van B. en W. verdedigend, termijnpremiën f97910.46 en aan renten wees er op, dat niet ieder streven, dat van belegde gelden en huisharen goed is, door de gemeente moet ge- f23368.565. De uitkeeringen wegens steund worden. Na nog een enkel overlijden, afkoop, afloop en lijfrenten woordje van den Voorzitter, werd 't bedroegen f50242.43. Het getal ver- -13 stem- voorstel-Middelkoop met 18 men verworpen. Het derde en laatste deel van debat liep over de keien den Wagenweg, o, pardon, over het vo zekerden is vermeerderd met 2150 en bedroeg alzoo op 31 Dec. jl. 45319 't met een verzekerd kapitaal van van f3.728274,terwijl het kapitaal der Maatschappij is toegenomsn met teeren der gelden voor de verandering f34086.885 en alzoo geklommen is tot benoodigd, want een keiendebat werd f587015.365. De wiskundige balans uit den booze geacht en steeds door toont aan een actief van f404604.73, een geweldigen hamerslag des Voorzit- j tegenover een passief van f29350 77 ters uit den Raad verdreven. .'en eene extra reserve van f153059.865. Het liep nu over het voteeren van i f 10 300. i Blectrisohe Spoor- en Trampersoneel. De heer Sneltjes, de dappere be- Gisteren hield de Bond van Elec- langenverdediger der Wagenwegbewo- trisch Spoor-en Trampersoneel alhier ners, begon met een handig betoog, een buitengewoon congres. In behan- dat menigmaal den lachlust opwekte, deling kwamen voorstellen _yan de af wees op 't onbelangrijke van 't voor stel. Thans moeten slechts gelden ge voteerd worden, 't Besluit is reeds deelingen Amsterdam en Den Haag om tot ontbinding van den Bond over te gaan. Amsterdam verdedigde dit vroeger gevallen. De Voorz. wees er voorstel, omdat het gewenscht is de op, dat alleen het voteeren der gel- afdeelingen vrij te maken, opdat deze den aan de orde is, en dit hoorde zich zullen kunnen aansluiten bij an de heer Thijssen met genoegen. Spr. sprak er zijn bevreemding over uit, dat de plaatsvervanger van den Di- dere georganiseerde lichamen. Amster dam is overtuigd dat van den Bond geen kracht meer kan uitgaan. Het recteur van O. W. is gaan reageeren voorstel om tot ontbinding over te tegenover een gevallen besluit. Doch gaan, werd met algemeene stemmen de Weth. De Breuk verduidelijkte deze zaak. Op 't adres-Wijnandts moest de plaatsvervanger advies uitbrengen. Zoo kon hem geen verwijt worden gemaakt. De heer Rinkema voerde 't woord, doch ook hij begaf zich in een keien debat en 's Voorzitters hamer viel. Ver schillende spr. voerden nog 't woord, waarbij de heer Sneltjes tot driemalen de gelegenheid had hen op kleine on juistheden te betrappen. De Weth. Tinei kwam verklaren, dat hij in den regel gevallen raadsbesluiten eerbiedigde, doch dit zal hij trachten te verijdelen, daar hij terugschrikt voor 't cijfer 10.300. Doch zoo hoog loopen de kosten niet, redeneerden de heeren v. d. Kamp en Thijssen, de keien, die uit den Wagenweg komen zijn niet weg. Ten slotte werden de gelden toege staan met 18—13 stemmen. Bij 't punt betreffende 't sluiten dei- brug, vroeg de heer Krelage in 't ver volg zoo mogelijk ook in voorkomende gevallen advies in te winnen bij de Kamers van Arbeid. Verdere bijzonderheden leverde de Raadsvergadering niet. De Ned. R. K. Volksbond. In „De Volksbanier" deelt 't Cen traal bestuur mede dat lo. de Encycliek-Meetings dit jaar znllen gehouden worden op Zondag 16 Mei e.k.; de AfdeelÏDgen worden derhalve uitgenoodigd, met dien datum zooveel mogelijk rekening te willen houden. 2o. de Alg. Vergadering van den Centralen Raad zal plaats hebben te Amsterdam, op Zaterdag 5 eo ZoDdag 6 Juni a.s.; de agenda wordt in den loop der volgende week aan de Af deelingen verzonden, 3o, de Practisch Sociale Cursus voor Werklieden in het Bisdom Haarlem te doen heuden einde Juni op Juli e.k. en wel alhier. Nadere bijzonder heden dienaangaande zullen spoedig worden medegedeeld. De A.-R. Kiesver. „Nederland en Oranje". Men meldt van bier aan „Het Vad": Woensdagavond vergaderde dea.-r. kie3vereeniging „Nederland en Oranje" o. m. tot bespreking van het program van actie, zooals dit is ontworpen door het centraal comité van a.r. kiesvereenigingen. Bij de algemeene beschouwingen dienaangaande, is ingediend een motie door een aantal leden onderteekend, om: lo. aaö de Deputatenvergadering te adviseeren het punt aangaande de verzekering te plaatsen als punt 1 op het program van actie; 2o. bij voornoemde vergadering er op aan te dringen, dat alle punteD j doende is, vanPatrimonium'sverkiezingsprogram dat de voorwaarden, waarop in Den aangenomen. Statuten. De „Ned. Staatscou rant" bevat de statuten der Anti- Revolutionaire Kiesvereeniging „Ne derland en Oranje" alhier. Het doel der Vereeniging is het bevorderen van de anti-revolutionnaire beginselen. Dit doel tracht zij te hereiken: a. door georganiseerd optreden van de anti-revolutionnairen bij verkiezin gen voor Kamer, Staten en Gemeente raad; b. door de kennis van de anti-revo lutionnaire beginselen te verbreiden door persoonlijk bezoek, vergaderingen en geschriften. ©e reclame-tentoonstelling van den Ned. K. K. Volksbond. Gisterenavond werd in een der zalen van St. Bavo door den voorzitter der afd. Haarlem van den Ned. R. K. Volks bond, in het bijzijn van de leden van het Hoofdbestuur en van de verschil lende commissiën, met een hartelijke toespraak de Jury geïnstalleerd voor de a.s. Reclametentoonstelling, geduren de de Paaschweek te houden. De heer Guskens bracht hulde aan de heeren, die het lidmaatschap der Jury hadden aanvaard, gaf een schets van den ar beid die hun wacht en uitte zijn beste wenschen voor het welslagen daarvan. De voorzitter der Jury, dé heer Schip horst, beantwoordde den heer Guskens, wees op de harmonie tusschen arbeid, middenstand en kunst, die bij deze ge legenheid zoo duidelijk blijkt en uitte den wensch, dat het doel van de loterij en tentoonstelling op de meest treffe lijke wijze zou worden bereikt. Met op gewekte en aangename besprekingen werd het samenzijn nog geruimen tijd voortgezet. De stukadoorsstaking. Een der stedelijke bladen meldde gis teren, dat de stukadoorsstaking hier ter stede zou zijn geëindigd. Het tegendeel is waar. De stukadoorsgezellen hebben giste ren besloten, den arbeid bij de leden van den Ned. Stukadoorspatroonsbond niet te hervatten. Dat hebben ze gedaan door aanne men van de volgende motie, die in de gezellenvergadering gisteravond is aan genomen De algemeene vergadering van de afd. Haarlean v. d. Algem. Nederl. Stu- cadoorsbond, gehouden op 25 Maart '09 in het gebouw „Vooruitgang", Smede- straat 43, bijeen ter bespreking van de conces sie der patroons welke in hun schrij ven van 23 Maart is opgenomen, van oordeel dat die concessie onvol- in het program van actie der a,-r. partij worde opgenomen. Over deze motie is een breede be raadslaging gehouden waarna aan bet eerste deel motie nog werd toegevoegd „ziinde een zaak, waarnaar onder bet volk veel verlangen is." Daarna ging men tot stemming over. Het eerste deel der motie werd met 19 tegen 12 stemmen en het tweede deel met 22 tegen 8 stemmen en een blanco verworpen. Vervolgens vereenigde de vergade ring zich met het voorgestelde program van actie. Gaslevering aan Velsen. Naar 't „H. D." verneemt is door de directie van onze Lichtfabrieken een plan ontworpen en ingediend tot gaslevering aan de gemeente Velsen, tot den prijs van 5 ets. per kub. M. Daarvoor zouden dan twee gashouders worden opgericht: een te Santpoort en een tusschen Velsen enIJmuiden: deze en de hoofdbuis, die naar de houdeis voert, zouden vanwege de Haarlemsche lichtfabrieken worden aangelegd, terwijl de gemeente Velsen de buizenleiding enz. voor bare reke ning zou nemen. Daardoor zou het gas aan de gemeente Velsen op 6.6 cent netto komen te staan. Hoewel zooals men weet in Velsen tot oprichting van een eigen gasfa briek is besloten, zal dit denkbeeld door den Velsenschen Raad zeker wel ernstig worden overwogen, vóórdat verdere maatregelen tot eigen gaa- voorziening genomen worden. De Maatschappij Haarlem. Uit de door den Directeur der le vensverzekering-Maatschappij „Haar Haag de arbeid is hervat, ook hier door de patroons kunnen worden ingewil ligd, Üaar 't in principe ook door hen wenschelijk is geacht om te komen tot een collectief contract in de toekomst, besluit: op de nu toegestane voorwaarden niet den arbeid te hervatten bij patroons, welke lid zijn van den Nederl. Stu- cadoorspatroonsbond. Het spreekt vanzelf dat wij ten allen tijde nog bereid zijn om te spreken over de oplossing, zooals die in Den Haag heeft plaats gehad. Teekenonderwijs. De heer H. J. de Vries, van hier, zal op de 29e alg. vergadering der Ned. Ver. voor Teeken- onderwijs te Rotterdam inleiden„Het teekenonderwijs aan de H. B. Scholen en de Reform. Schietwedstrijd. Maandag j.l. werd door de 4e comp. van het 10e Reg. Inf. alhier in garnizoen een schietwed strijd op geweer gehouden voor vrij willigers en voor miliciens en op re volver voor revolverdragenden. De vijf beschikbaar gestelde kunst voorwerpen voor de vrijwilligers wer den resp. behaald door den soldaat Beij, den sergeant Spronk, den korpo raal Crombau, den serg. Weijenberg en den serg. Beuzenberg. De mil.-serg. Maas, de miliciens v. Heulen, Huiberts, v. d. Linde, Kan- meijer en Bos wonnen resp. de voor hunne afdeeling beschikbaar gestelde prijzen, terwijl van de revolverdragen den de serg.-maj.-adm. Bok en de serg.- fourier De Haan de gelukkigen waren. Inschrijving. Bij de inschrijving op een partij lood van verschoten kogels bij het 10e Reg. Inf. alhier zijn kop pers geworde* de gebroeders Nieuw jaar le Haarlem, lege* den prijs vau f 0.041 per K.G. „Haarlem's Kinderkoor. Het „Haarlem's Kinderkoor" geeft Vrijdag 16 April een uitvoering in do „Vereeniging". Men zal zich dan we derom kunnen overtuigen hoe dit koor, dank zij het ontzaglijke geduld van den directeur, den heer J. de Nobel, in de korte spanne tijds van zijn be staan September 1907 ten volle beantwoordt aan het doel. De eerste cursus jongens en meis jes van 1013 jaar, telt 170 leerlin gen, de tweede cursus telt 160 leer lingen van 13—16 jaar, de derde cur sus, uitsluitend voor meisjes van 18 jaar en ouder teil 100 leerlingen, met elkander vormende een krachtig koor, dat ook een goed-geschoold koor be looft te worden. Het programma voor de eerstvolgen de uitvoering bevat liederen van Den Hertog, Hol, Teeuwisse, Scholeman en Viotta, te zingen door de leerlingen der 3 cursussen, de prachtige Sint- Nocalaascantate van Bern. Zweers door den len cursus en na de pauze, de mooie, fijn gevoelde cantate van Hol „Het Ouderhuis" door de 3 cursussen. Haarlemsche industrie. Gisteren is wederom een vaartuig van de Werf Conrad vertrokken, en wel de grooti zuig-, pers- en baggermolen „Braila". Deze is door twee sleepbooten van de Gebr. Goedkoop naar IJmuide® ge bracht, en zal vandaar naar Roemenië, zijn plaats van bestemming, gesleept worden. Voetbal. Haarlem I speelt Zondag om 2 uur een wedstrijd tegen Wilhel- mina van 's-Hertogenbosch en Haar lem II om 12 uur tegen Hercules II van Utrecht. De spoorwegambtenaren. De Haar lemsche Vereeniging van Spoorweg ambtenaren houdt Zaterdagavond a.s. een feestelijke bijeenkomst. Onbezoldigd rijksveldwachter. De ser geanten-majoor Daemen en v. d. Lek, de sergeant-fourier Wantelberg en de sergeant Hermse yan het 10e Reg. Inf. alhier in garnizoen, zijn heden op het Paleis van Justitie beëedigd en aange steld tot onbezoldigd rijksveldwachter. Verregaande baldadigheid der jeugd kon men gisteren op den Kleinen Hout weg bij de Kamperlaan zien. Daar hadden eenige jongens zich op gesteld met een pijl en boog. De pijl was een stok met een spijker aan het eind, en het doei ,de voorbijrijdende trams. Dat dit spel zeer gevaarlijk is, bleek, want wij zagen een pijl, die in den wagen was blijven zitten. Gezonken. Donderdag voer een zand- schipper met zijn schuit door de Delit, toen plotseling de schuit zonk. De schipper moest tot aan zijn middel in het water springen om zich te redden. Later op den dag was men bezig om de schuit te lichten. Voor het Lighalfonds. Van 14—28 Maart j.l. werd in hartelijke® dank ont vangen van den heer J. A. van der Boom, gymnastiekleeraar alhier, eene som van f 175.51, zijnde de helft der gymnastiekuitvoering van 10 Maart l.L, f 16.01 gecollecteerd op een feestavond van D.I.N.D.U.A. en f 3.50 van dea heer Geerlof v. d. Haak Jr., Secr.- Penn. der voetbalvereeniging „Klein Haarlem". Landweeroefeningen. Het voornemen bestaat om de dienstplichtigen van in fanterie, artillerie, genie en pontonniers die in 1905, 1906, 1908 en 1909 naar de landweer zijn overgegaan, in het jaar 1910 voor oefening onder de wa penen te roepen. In 1909 worden geen landweeroefeningen gehouden. Kennisgeving. B. en W. doen te we ten, dat het 2e suppletoire kohier voor de pi. dir. bel. naar het inkomen dezer gemeente, dienst 1908, ter invordering van de daarop voorkomende aanslagen op heden aan den Gemeente-Ontvanger is ter hand gesteld, en dat ieder ver plicht is, zijnen aanslag op de door hen volgens art. 23 der verordening op de heffing van deze belasting gestel de termijnen, te voldoen, alsmede dat afschrift van het'kohier gedurende vijf maanden, ingaande heden, voor een ieder ter plaatselijke secretarie (4de Afdeeling) ter lezing is nedergelegd. Verlof Drankwet. Bij B. en W. is ingekomen een verzoekschrift van J. v. Leeuwen, om verlof, tot het verkoopen van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in de benedenzaal van het perceel aan het Groot Heilig land No. 9. Besmettel ij ke ziekten. Blij kens opgave in de „St.-Ct. zijn gedu- reade de week van 17 tot en met 23 Maart in Noord Holland voorgekomen 2 gevallen van typhus of febris typhoi- dea, 27 van roodvonk en 17 van diph- theritis. Daarvan kwamen voor alhier 8 ge vallen van roodvonk en 3 van diph- theritis, te Haarlemmermeer 4 gevallen te Zand voort 2 gevallen, te Aalsmeer 1 geval van dipbteritis, te Uitgeest 1 geval van roodvonk. AGENDA. voor Zaterdag, 25 Maart. Gebouw St. Bavo. R. K. Volks bond. Half 9 uur zitting Spaarbank „St. Antoniua van Padua", 8 tot 9 uur Hulpspaarbank (Schoterkwartier) Half 9 uur opening Bibliotheek, half 9 uur spaarkas „St. Nicolaas" (winter provisie) Half 9 uur uitstalling en verkoop van brochures en geschriften door de Propagandaclub. Half 9 uur inschrijving van leden in de coöp. bakkerij „Arbeid Adelt", half 9 nur Communiefonds.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 2