Stadsnieuws. Kerknieuws. Ingezonden Hededeeilngen. BLIJDE BOODSCHAP BIT SNEEK. WÊmMmÊm J. SCHHPPER, SCet»kii©eken en Bozenknanzen. Ui VOOR DE EERSTE H. COMMUNIE Kerkboeken, Rozenkransen, Doppen, Taschjes, De votieboeken, Prachtwerken, Medaillons, Plaatjes, Hangkruisjes, enz., enz. HERMAN VAN ELST, ZIJLSTRAAT 36. Lisas. Groote Houfsiraat 26. ZAND VOORT. De gezondheidscommissie. Door B. en W. dezer gemeente zijn, ter ver valling van de vacature in de Gezondheidscommissie gesteld te Bloe- mendaal, waaronder deze gemeente ressorieert: wegeDS het met 1 Juli a. s. periodiek aftreden van de heeren J. H. Manninga en D. E. L. van den Arend, aanbevolen, de twee aftredende leden. SCHOTEN. B u r g e r 1. Stand. Geboren: Z. van J. SchreudersWensvoort. Z. van P. Boumav. Geldorp. IJMUIDEN R K. Kiesvereeniging. Gisterenavond bad eene Alge- meene Vergadering plaats der R.. K. Kiesvereenjging op de bovenzaal van Café Cycloop. Na voorlezing vaji notulen en ingekomen stukken, waaronder een schrijven van het R.K Schaal-Armbestuur, dat diens rekening en verantwoording thans als geheel accoord mocihten be schouwd worden, had eene bestuurs verkiezing plaats, wegens aftreden volgens rooster van den heer N. J. Zwager. Deze werd met groote meerderheid van stemmen als Voor zitter herkozen. Tot afgevaardigden voor de Centrale Kiesvereeniging en den Provincialen Bond werden be noemd de heeren Zwager, Lubbers, Mulder en van Veldhoven, welke heeren zich ook zullen belasten met het oontroleeren der nieuwe kiezers lijst thans ter inzage neergelegd Voor de as. verkiezingen van de 3e Kamer der Staten-Generaal werd door het Bestuur de candidatuur van den heer Passtoors ten zeerste aan bevolen en met aigemeene stemmen machtigde de Vergadering hare af gevaardigden deze candidatuur op de vergadering der Centrale voor te dragen en aan te bevelen Ofschoon de datums der as verkiezingen voor den gemeenteraad reeds zijn vast gesteld werd niet, overgegaan tot het stellen van eandidaten daar hierom trent nog geen overleg met de andere redhtsdhe partijen in deze gemeente had plaats gehad Bij het eind der vergadering spoorde de Voorzitter de aanwezigen aan al het mogelijke te doen, ten einde het ledental der vereeniging te vergrooten [Was de vergadering goed bezocht, het blijft hier als elders te betreu ren, dat nog ,velen niet overtuigd schijnen, hoe noodig en nuttig het is de vergaderingen hunner kiesver eeniging bij te wonen Personalia. Met ingang van 1 Maart is C. Krijnen, onder toekenning van eervol ontslag als havenklerk bij de Visschershaven alhier tot bureel- ambtenaar bij die haven; F. L. Wajon, onder toekenniug van eervol ontslag als bureelambtenaar bij de Viescbere- haven alhier, tot haveaklerk bij die b&ven. BEVERWIJK. Een oudersavond. Het beleggen van Ouders-avonden behoort tot die vormen van drank bestrijding, welke tot nn toe nog slechte spaarzaam werden toegepast Het Kruisverbond van Beverwijk meende het gerust te kunnen wagen, en het wakkere bestuur is niet be- echaajnd of teleurgesteld Want het was Donderdagavond stampvol onder en boven in M ai son Stroucken Drie sprekers zouden er optreden en wel Dr Hofman uit Gouda, de onderwijzer Suring, uit Vlaar- dingen en Pater Chrysostonius uit het Capucijnen-klooster te Velser- oord, en allen zouden spreken over den alcohol in betrekking tot het kind Aanwezig waren ook de Z EE H H Deken en beide Kapelaans en E Bdjkenberg, Dir der Kweekschool en ook het bestuur van 't Kruis verbond van JVijkeroog en Schoten Om kwart over 7 nam de Voor zitter de heer J v. Roosendaal, het woord en heette allen welkom. Hierna kwam aan het woord Da-. Hafman uit Gouda. ZEd. besprak de schadelijke gevolgen van den al cohol op het menschelijk lichaam, hetzij deze optreden in den acuten vonn van dronkenschap, of in den habitueelen vorm der drinkge woonte. De alcohol of drank tast het zenuwgestel aan niet slechts van den drinker, maai- dikwijls ook van diens nakomelingschap, en zoo zien wij onder de idioten en krankzinni gen velen die lijden omdat zij erfe lijk ziijn belast Ook de spijsverterings-organen hebben van den drank zooveel te lfjden en daarom, is het niet te ver wonderen, dat drinkende ouders dik wijls zulke zwakke kinderen hebben, zwak naar het lichaam, zwak ook naar den geest. Vandaar dat pau perisme en criminaliteit het weligst bloeien onder die volkeren, onder wie het meest gedronken wordt Sta tistieken en voorbeelden uit eigen ervaring bracht Dr Hofman bij, oom dit allee toe te lichten Hij eindigde met eene opwekking aan de ouders, om in on door het huisgezin aan het kind te leeren, den nadeeligen invloed van den drank op den ge beden mensch, het vooral te onder- wiizJen door eigen voorbeeld (Appl.) Na Dr Hofman kreeg aanstonds, het woord de heer J. Suring-, onder wijzer te VI aar dingen en redacteur van het Katholiek Schoolblad Hij begon met een treffende uiteenzet ting, waarom het eigenlijk vreemd was, om in één verhand te noemen het kind en den drank. maar om aanstonds vast te stellen de droeve noodzakelijkheid, deze twee begrip pen aan elkander te verbinden want het kind lijdt en lijdt onver diend; lijdt door eigen drankge bruik, door het gebruik der ouders en voorouders, door het gebruik d er op voeders, Het lijden van het kind door eigen drank-gebruik toont de heer Suring duidelijk aan door een ver slag van een onderzoek ingesteld door het Neder 1. Onderwijzers Ge nootschap, waruit bleek hoe groot het getal is der kinderen, aan wie drank of alcohol in een of anderen vorm wordt toegediend. Uit verge lijking dier kinderen met anderen die nooit alcohol gebruiken, valt zon der tegenspraak vast te stellen de groote achterlijkheid, het moeielijker leeren van de gebruikers. Is dit zoo bij kinderen die zelf alcohol ge bruiken, niet minder bij kinderen wier ouders zich er niet van ont houden in die tijden, dat het licha. melijk leven der ouders van invloed is op het lichamelijk leven van het kind. En hier is het maar al te dikwijls waar, dat de zonden der ouders worden gestraft aan hun na komelingen. Ziehier, wat de heer Hottingo, wonende Nieuwbuurt te Sneek, ons mededeelde„Reeds ongeveer tien jaren heb ik geleden aan een nier- kwaaL ik had een vlijmende, gedu rige pijn in den rug en de lendenen, die mij zeer hinderlijk bij mijn werk was, want ik kon me niet eens meer bukken. Ik was bang me 's nachts in mijn bed om te keeren uit vrees voor toename der pijn en 's morgens stond ik immer zeer vermoeid op Ik had haast geen moed meer om me te kleeden De urine had een bruine klem- en zag er uit als bier, terwijl er altijd een bezinksel ip was De pijn nam: zoodanig toe, dat ik veertien weken niet in staat was te werken en wanneer men op mijn leeftijd van zeventig jaren komt, be schouwt men dergelijke gevallen zeer ernstig. Ik was dan ook hope loos, toen ik mijn toevlucht nam tot. Foster's Rugpijn Nieren Pillen Stel u dus mijn verwondering en vreug de voor, toen ik reeds na acht dagen een. beduidende verlichting be speurde, die met den dag toenam Mijn water is thans weer helder en de pijn verdwenen Ik twijfel dan ook geen oogenblik u mijn machti ging tot publiciteit van mijn voor spoedige genezing te geven en het zal me steeds een genoegen doen, wanneer dit iemand van zijn ellen de mocht verlossen Het was 2V2 jaar later dat wij een bevestiging van dit schrijven ontvingen en vernamen wij toen „Sedert- ik Foster's Rugpijn Nieren Pillen innam, twee en een half jaar geleden, heb ik niet meer den min sten last van mijn nieren gehad. De pillen hebben mij toen radicaal ge nezen. Mij zijn ook andere gevallen bekend, waar complete genezing het gebruik uwer weldoende pillen volgde." (w. g.) ÏWi. Hottinga Past pp. dat gij duidelijk Foster's Rugpijn Nieren Pillen vraagt, dan zal er geen vergissing plaats heb ben. Zij zijn te Haarlem verkrijg baar bij de heeren J. J. Göppinger, Groote Houtstraat 147 a; en K van Eden, Spaame 38 Toezending geschiedt franco na ontvangst van- postwissel a f 1.75 voor één- of 10.voor zes doozen. Van de duizend idioten of ver- standelooze kinderen is het vastge steld, dat voor de helft de ouders zich schuldig hadden gemaakt aan den drank. Van tien dronkaards-gezinnen wa ren slechts 17% kinderen gezond, van tien-drinkende ouders 82%. Zoo ging spreker nog voort met allerlei opgaven en voorbeelden om aan te toonen, hoezeer de kinderen moeten boeten voor het drinken der ouders En zij die geroepen waren hun kin deren op te voeden, werden door daad en voorbeeld niet zelden het kind ten ondergang, omdat zij slechts voor eene zaak dachten en werkten en zwoegden voor hun jene- verflesch. Daarom is geheel-onthouding eisch voor elk kind, nog liever tot zijn 20e, dan tot zijn 18e jaar Voor de ouders is geheel onthou ding een ideaal, en de liefde voor hun kinderen moge hen er toe aan zetten dat ideaal te bereiken Onder geen enkelen vorm alcohol aan het kind, maakt het kind niet gewoon aan de gedachte, dat er geen vreugde schijnt te kunnen bestaan zonder den drank, laat het nooit drank halen en daardoor den weg leeren naar de herberg; kortom, zoo besloot de heer Suring, helpt allen er toe mede om spoe dig te doen aanbreken de tijd, waarin het niet meer zal begrepen worden, hoe men deze twee begrippenkind en alcohol nog in één adem noe men kan Het luide applaus da.t'volgde was hier zeker een uiting van dankbaar heid voor de keurige en ordelijke wijze, waarop de heer Suring zijn onderwerp had uiteen gezet. Na een korte pauze verscheen de waardige figuur van Pater Chry sostonius op het spreekgestoelte Met een kleine geschiedenis uit de laatste dagen leidde ZEerw, zijne stelling in, dat de strijd tegen, den alcohol niet te verwonderen was, omdat hij was de zaak van God, de zaak der Kerk, de zaak der ouders De zaak van God, omdat de alco hol maar al te dikwijls is de aan- leidende oorzaak tot de overtreding van alle geboden Gods Dpor den drank verlaagt zich de mensch en wordt meer dierlijk, naarmate „de drank gaat in den man" Daarom ook is drankbestrijding de wezen lijke bevordering van deugd en goede Zede. Frankrijk heeft voor een gering gedeelte aan den drank zijn tegenwoordigen toestand te danken. Drankbestrijding is ook de zaak der Kerk en zoo vinden wij door ge heel de geschiedenis der Kerk voor beelden van onthouding. Niet zon der voorliefde wees de Pater op het voorbeeld van den H. Franciscus van Assiisië, haalde hij de krasse uitspraken aan van de drie laatste Pausen, ten gunste van de drankbe strijding. De drinkgewoonte, d. i, de gewoonte om bij elke gelegenheid van welken aard dan ook, drank te schenken, doet het meeste kwaad Drankbestrijding is ook de zaak der Katholieken, die tot medelijden de naastenliefde zich voelen opge wekt, als zij zien de ellende, die de drank in de huishoudens van zoo- velen teweeg brengt Drankbestrijding is dus ook de der ouders, die de Apostelen en de priesters moeten zijn van het huis gezin, waar hun voorbeeld voor de kinderen van zulk een machtigen invloed is op het kind, In een gloedvol slotwoord wekte ZEerw. allen op, om naar de krach ten hun gegeven mede te doen aan den strijd, sterk door 't geloof, de versterving, de voorzichtigheid, de liefde tot den naaste. De rede van den ZEerw. Pater had een dankbaar gehoor en ver diende ten volle het applaus waar mede de Vergadering hem huldigde. De Voorzitter bedankte de spre kers voor hun opwekkend woord en hoopte, dat het bijdragen mocht tot de verwezenlijking van de wenschep van het Kruisverbond te Beverwijk op te richten een jongenshond, voor jongens van 1216 jaar Moge het den steun der ouders daarbij in ruime mate ondervinden, dat is ook onze wensch HAARX.EMMERI.IEDe SN SPAAHNWOÜDE De blijde gebeurtenis. Zoodra de blijde gebeurtenis in het Konin klijk Huis zal hebben plaats gehad, ral dit in deze gemeente alom door klokkengelui worden aangekondigd. Op alle O. L. scholen wordt op dien dag vacantia gegeven, terwijl alle schoolkinderen van gemeentewege zul len worden getrakteerd. Ook zullen nog vreugdevuren worden ontstoken. De ingezetenen worden uitgenoodigd alsdan als bewijs van instemming met het heugelijk feit de vlag uit te steken. vereenigingen in ons kiesdistrict juich te spr. het toe dat overal het aftredend lid, de heer van Wichen, verre de meerderheid heeft verkregen. Aan de orde was thans de behandeling van den beschrijvingsbrief voor de aige meene vergadering van het kiesdistrict Katwijk— Leiderdorp. Bij acclamatie werd besloten om den heer Kervel van Noordwijk te steunen voor lid van het Centraal Bestuur en voor de anderen de afge vaardigden een vrij mandaat te geven, evenzoo voor de overige pnnten. Voor de „reglernentsherziening" werd echter besloten de vooretellen van 't C. B. te steunen. Een vrij mandaat werd ook gegeven aan de afgevaardigden van den Provincialen Boud. Met een kort, doch krachtig woord beval de voorzitter den steun der leden aan voor de K. S. A. Dit in stituut heeft grootsche plannen, die wij, Katholieken, moeten toejuichen en steunen. Na de rondvraag, waarvan door niemand werd gebruik gemaakt, werd de vergaderiug gesloten. Turfsteken! As. Maandag zal weder een begin worden gemaakt met turfsteken in den Roversbroekpolder alhier. Dit zal voorzeker aan menig arbeider weer werk verschaffen, Woensdagavond is door het- achteruitloopen van het paard de vachtwagen van den vrachtrijder A. Schratna alhier omgevallen. Dat dit een niet geringe schade was voor de goederen is te begrijpen. Paard en wagen kwamen er best af. SASSENHEIM Gemeenteraad. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig de heeren B. Roest eri L. B. Roozen. De heer Marbus wenschte den Voor zitter geluk met zijn herbenoeming als burgemeester. De Voorzitter dankte in welgekozen bewoordingen. Ged. .Staten berichten, dat zij geen bijdrage voor de Zandsloot gaven. Ook was ingekomen de ontslagaan vrage van den heer H. v. Gunst, als onderwijzer aan de O. L. School; eer vol verleend. Benoemd werd tot onderwijzeres in de nuttige handwerken O. L. School mej. W. ,T. C. Beumer, alhier, en lot onderwijzer idem, de heer A. H. C. Collée, van Rijnsburg. Bij de gehouden onderhandsche aan besteding van de te bouwen stellingen en de schuur bij de gasfabriek, was de laagste inschrijver J. P. Lagerberg, voor f 260, en voor de verandering aan het postkantoor E. J. Dijkstra, voor f247.50. Beiden werd het werk gegund. Bij de rondvraag vroeg de heer War- naar of het niet aanbeveling verdiende, dat B. en W. met de hoofden der ver- XrH--'vv H \'s; v*\^vK' B IS HET SPECIAAL ADRES IN Personalia. Tot lid van het be stuur van den vereenigden Grooten en Kleinen Polder is benoemd de heer jhr. P. Quarles van Ufford. Burgl. Stand. GeborenPetrus Jacobus, Z. v. M. Ebbing en K. Smit. Gehuwd: N. Verdel jm. 2-5 j. en A, Hartgerink jd. 24 j. BENNBBBOEK. R. K. Volksbond. De voorzitter der onderafdeeling van den R. K. Volksbond te Heemstede, de Heer J. A. M. v. d. Weiden zal 6 April, des avonds 8 uur eene lezing houden over Volkslectuur in het Vereanigingsge- bouw alhier. Eenernstigeval. Vrijdagmiddag was de opperman J. C. Daniëls bezig met het boenen van een muur voor het hótel „de Geleerde Man" en stond daartoe op eene ladder boven de ver anda. Op een gegeven oogenblik viei hij van deze ladder door de ruiten der veranda en kwam op den grond terecht waar hij bewusteloos bleef liggen. Nadat hij weder bijgebracht was, bleek het dat hij ernstig verwond was aan zijn achterhoofd en beide handen. Hij is verder verbonden door den Heer A. Kouwenaar, arts alhier. HH.LEGOM. Een ernstige val. Gisterenmor gen is het 14 jarig zoontje van G. v. D. in de Molenstraat, toen hij een duif wilde vangen van het dak zijner woning gevallen, en kwam daarbij op de straat terecht. Met een ontveld gezicht en een gekneusde knie inoest hij het bekoopen. Burg. Stand.Geboren:Dochter van M. C. C.Zahn—Gillisse. Dochter van C. Heemskerk—Warmerdam. Dochter van A. ftt, Koppert— van der Linden. Ondertrouwd: H. van den Hen- vel Rijnders en J. van Dobben. J. B. Slagboom en M. Yeldhuijzen van Zanten. Getrouwd: J. van Dorp en N. M. Keijzer. R. K. Kiesvereeniging. Gis terenavond hield de R. K. Kiesvereeni ging een huishoudelijke vergadering in de „Witte Zwaan". In zijn openings woord betreurde de voorzitter de slechte opkomst. Met genoegen kon hij echter meedeelen, dat door de ijverige propagandisten weder een groot aantal kiezers op d© kiezerslijst waren gekomen, alsook dat de Z.Eerw. heer pastoor van zijn ziekte zoogoed als hersteld is. Ken terugblik werpend op de jongste vergaderingen der kies- schillende scholen in overleg traden, om bij de aanstaande heuglijke ge beurtenis den kinderen een feest te geven. De voorzitter was hiertoe bereid. NOORDWIJK G cm eenteraad. Vergadering van den Gemeenteraad op Dinsdag a.s. des namiddags half 3. De agenda vermeldt: 1. Vaststelling notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Be noeming lid Commissie tot wering van schoolverzuim te Noordwijk-Binnen (vaeuture Berkemeijer). b. Benoeming lid plaatselijke commissie van toezicht op het Lager Onderwijs (Vacature-Ber- kemeijer). c.. Benoeming Commissaris van de Spaarbank „Noordwijk en Om streken". 4. Rekening Weeshuis 1908. 5. Vaststelling der verordening tot hef fing van kaden en losgelden. 6. Rege ling van uitgaven. 7. Beschikking adres gebruik van het strand. 8. Overneming der brug in de Schieweg. 9. Motor rijtuigenverordening. 10. Kohier Hoofd. Omslag 1909. Vaccinatie. Gelegenheid tot kostelooze vaccinatie op Vrijdag 2 April des namiddags te 2 uur ten huize van den gemeentegeneesheer Dr. A. Kervel. D© candidatuur-Droog in. Beverwijk iW-p [hebben deze -week mtelding gemaakt van het, in Liberale en neutrale" bladen otpgedoken be- ridht, dat de heer [Wi G:. Droog, Katholiek, als candidaat, zou optre den tegen den. heer [Wi. G J. Pias- stooTH in 't district Beverwijk. Het „Centrum" zeide van dit be richt: „Naar wij vernemen missen deze mededeelingen allen redelijken grond. „Men kan aidi trouwens ook niet voorstellen, dat een katholiek zWh in het district Beverwijk tegenover den lieer Passtoors ecou laten stellen en nog minder, dat de katholieke kiezers bereid Kimden zijn op een tegen oandidaat van het zittend lid, die zich voor het district ztoo verdienstelijk maakte, te stemmen." Terwijl wij het met het tweede gedeelte van de opmerking die het „Gentrum" maakt volkomen eens zijn, kunnen wij helaas het eerste gedeelte ervande tegenspraak, niet bevestigen. Inlichtingen door ons ingewomnetn doen met reden de veronderstelling ri,jzen, dat aan een betwisting van den Kamerzetel van Beverwijk door den heer [W) G Droog, op initiatief van de radicale voorstanders van, Staatspensioneering die hier een gunstig veld zien om tweedracht te zaaien, werkelijk wordt gedacht. Eén ding staat in ieder geval vast dat onder de Katholieken van het district Beverwijk volko men eendracht heerscht: die zullen zich door een mogelijke candidatuur- Droog niet laten verleiden Personalia De heer God vliet, opzichter over de afdeeling Rijtuigen bij de Centrale Werkplaats alhier, wordt met 1 Mei a. s. overgeplaatst naar Amersfoort als zoodanig. De heer Van Vulpen, thans daar werkzaam, wordt in zijn plaats hier benoemd. Coöp. Boerenleenbank In de gisterenavond gehouden ver gadering van bovengenoemde Leen bank werd de rekening en balans van het jaar 1908 nagezien en goed gekeurd. Daaruit bleek, dat aan spaargelden waren ontvangen f 16950.97, aan terugbetaalde voor schotten f 7100, en aan intresten pro visie en kosten bij voorschotten f 1263.67V2 Terugbetaald werden aan spaargelden 8198.48nieuwe voorschotten werden gegeven tot een bedrag- van f 8350, terwijl aan in tresten voor spaargelden en in loopende rekening is uitgegeven f .1039,92 Het totaal der uitstaande voorschotten bedroeg op 31 Decem ber f 23500 en dat der spaargelden f 18732.55 Het uitgebrachte jaarverslag be treffende de werking der Bank luid de zeer gunstig. Gekozen werden tot bestuursleden K. Smit en p J. v d Zwet, (af tredenden) en tot leden van dep Raad van Toeizieht P. Strijbis (aft-r en [WI F Wiallekers. Tot afgevaar digde naar de Algem. Vergadering werd benoemd G. van Lieshout en tot diens plaatsvervanger J. V v. d. Berg Besloten werd de rentevoet voor- spaargelden vast te stellen op S'/V'/o. Een reis naar Italië. Alberts frères in de Kroon zaal kunnen even smakelijk en prachtig hun voorstellingen aankondigen, als ze inrichten en ten uitvoer bren gen Of wal: vinden onze lezers van die aardige advertentie die zie in dit blad kunnen lezen, en van. die goedgestelde aanplakbiljetten, waar op „de reis naar Rome" is geannon ceerd Nu wat de „reis" dan zelf aan gaat, die is al even goed. aardig en -aanbevelenswaardig. Men be zoekt, onder geleide der heeren Al berts, Rome en Venetië, Napels en Pompeji, Lyon en Parijs, en alles wat men op die heerlijke reis ziet, is even uniek als prachtig uitge voerd [Waarlijk: zoo'n reisje is aan te bevelen, 't Is leerzaam, onderhou dend, genoegelijk enniet duur De practisch Sociale cursus voor werklieden. Deze cursus, waarover wij reeds verleden week schreven, zal alhier gehouden worden in 't gebouw St. Bavo en wel op 26, 27 en 28 Juni e.k Voor de voorbereiding dezer com missie is thans een aparte oommissie benoemd. De Haari. Huishoud- en Industrieschool, in de vergadering dezer school werd gieterenmiddag de vraag be sproken wat de Raad in 1910 zal doen. Onze lezers weten, dat hij wei gerde f4000 subsidie te verleenen, Alleen f2800. Van dit jaar is door particulieren de ontbrekende f1200, bijgevuld, doch onder 't beding, dat deze extra steun slechts voor één jaar gold. Voor 1910 zijn weer nieuwe be hoeften. Nu extra steuD van particulieren niet meer te verwachten ip, moeten de subsidies verhoogd worden. Aan den Raad zal voor de jaren 1910, 1911 en 1912 een subsidie van f4800 gevraagd wórden. In 't adres, dat 't bestuur nu aan den Raad wil sturen, zal vooral ge wezen worden op de noodzakelijkheid om de salarissen der leeraressen te verhoogen. In de jaarvergadering werden de verslagen van secretaresse en pen- ningmeesteressegoedgekeurd.Deschool voldeed aan de verwachtingen en dank zij de toewijding van 't perso neel had 't onderwijs goede resultaten. De rekening over 1908 sluit, met een nadeelig saldo van f300. Als bestuursleden werden herkozen de dames WeertsDruyvesteyn en Teding van Berkhout en gekozen mej. D. Loosjes. Wiet erg kiesch! De Sociëteit „Vereeniging" hier ter stede is welbekend. Talrijke stadgenoot en zijn er lid van, en onder deze ook betrekkelijk vele Katholieken, Wel komt er nooit een Katholiek in het bestuur, wel werd er inder tijd zelfs door een „liberaal" school man per circulaire gewaarschuwd tegen het kiezen van een Roomsche tot bestuurslid, (wijlen Mr. Bijvoet heelt daar toen nog 't zijne eens van gezegd!) maar dat is tot daaraan toe. Dat mag echter toch geen reden, zijn tot dingen als die wij bier erest willen recht-zetten. Het beBtuur var. de Sociëteit schrijft van tijd tot tijd, zoo eens één keer per jaar, een onderhoudende wedstrijd uit voor hare leden. Biljarten en kaart spelen en kolven enzoovoorts. Daar is natuurlijk niets tegen. Maar wel heeft het wat tegen zich, om deze wedstrijden en amusementen bij voorkeur te organiseeren inden Vastentijd! Zoo no. De laatste veertien dagen van de Vasten zal men in de „Ver eeniging" het pretje hebben! Op Witten Donderdag 'n speciale kaartwedstrijd- dag, oj) Paaschmorgen de laatste dag van het biljartconcours. En dan op Goeden Vrijdag zeker feestelijke prijs- uitdeeling?... Verleden jaa r haddeD die wedstrijden in het begin van den Vastentijd plaats. Toen maakten eenige Katholieke leden er aanmerking op: „bè, daar hebben we niet om gedacht", zei toen iemand van 't bestuur. 't Bestuur beeft er rui blijkbaar óók niet om gedacht, dat 't nu Vas tentijd is voor de Katholieken, dat de Roomschen bij voorkeur in dien tijd zich onthouden van feestjes, dat het op 8 April Witte Donderdag, en op 11 April Paschen is.... Nu zuilen we hier niet zeggen, dat het opzet is van het liberale bestuur der „Vereeniging", dat zij verre van ons.... Maar.... tegenover de Katholieke leden der sociëteit is het dan toch niet kiesch, dat zal iedereen erkennen St. Bloy. In de ledenvergadering van het R. K. Metaalbewerkersgilde „8fc. Eloy'V welke a. s. Dinsdagavond in het Bonds- gebouw „St. Bavo" gehouden zai wor- deD, zal als spreker optreden deheer C. J. Kuiper, propagandist van het Secretariaat te Amsterdam. Alle R. K. Metaalbewerkers worden driDgend verzocht op deze vergadering tegenwoordig te willen zijn. Onze winkelstand. In de Barteljorisstraat is alweer een nieuwe zaak geopend, thans in no. 8 door AlaParisienne, Eenige dagen lang is in de étalage eeu keurige expositie gehouden, die zeer de aan dacht beeft getrokken van chips® Haarlem. Een keur van blouses eo andere dameskleediDg kon inen er bewonderen.. Aan de zaak zijn zeer aardige pas kamers verbonden. Verder heeft zij haar eigen ateliers. Wij verwijzen Voorts haar de in dit do. voorkomende advertentie. Het Pretoriaplein is thans geheel ge reed wat de bestrating betreft. Ook de- omliggende trottoirs zijn in denzelfde* geest bestraat; aan elk der vier zijde* is een oprit gemaakt voor het opre den van karren bij gelegenheid van cüt markt, die geweest is. Doch of zij terug zal komen, is de vraag? De V. P. NT. In de jongste ver gadering van de V. P. N. (vereeniging tot bevordering der Pluimveehouderij en tamme konijnenteelt in Nederland) onderafdeeling Haarlem en omstreken is herbenoemd tot voorzitter, de beer K. Brok te Velseroord en gekozen tot secretaris de heer J. v. d. Lijn, Drie- huizerweg te Santpoort, in plaats va» den heer H. B. Beaufort, Emmastraat 5 te Haarlem, welke laatste tot be stuurslid gekozen is in plaats van den heer A. P. v. d. Linden, Heemstede. Baden. In het Douchebadhuis aaa den Koudenhom, zijn, in de afgeloope» week 768, en in dat aan het Leidsehe Plein 850 baden genomen. AGENDA. ▼oor Zondag, 28 Maart. Gebouw „S t. B a v o". R. K» Volksbond. 1 u. Tentoonstellings commissie. Half 1 Sigaren* en Tabaks bewerkers. De Kroon Alberts Frères. Bioscope. Bioscope Theater (Gr. Markt) voor Maandag, 29 Maart. Gebouw „St. Bavo". R. K. Volksbond. Half 9 Aigemeene verga dering. Spreker Alle leden worden dringend uitge- noodigd deze bij te wonen. Half 9 Ondersteuningsfonds. De Kroon Zie Zoudag. Bioscope Theater Zie Zondag» Programma's. Orgelbespeling in de Groote kerk, op Dinsdag 1 April, dos namiddags van den 1—2 uur, door den heer W. Ezerman. No. 1. Fantasie, J. Worp. No. 2. Andante (1ste Symphonic), Beethoven. No: 3. Sonate No. 2, A. Guilmant. a. Allegro moderato, b. Larghetto, c. Finale. No. 4. Recordare, Mozart. No. 5. Trimmer ei, R. Schumann. CHAMPAGNE-PILZ. Gaarne vestige* wij de aandacht op dezen nieuwen drank, die het midden houdt tusschen bier en limonade. Ze is vrij van voor de gezondheid schadelijke bestanddee- len, bevat geen saccharine en is alco holvrij. Als bijzonderheden van dezen nieu wen drank mogen nog gelden, dat de smaak door ouderdom steeds heerlijker wordt en dat hij bij groote hitte zelfs niet door ijs afgekoeld behoeft te wor- deri. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie. In ons bericht over Deken Wonnen gisteren opgenomen, liet de correcter ons per abuis zeggen, dat Z.Eerw. sedert Maandag ongesteld is. Geschreven was, zooals de oplettende

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 2