TWEEDE BLAD Aan onze lezers. Week-kroniek. Markten. Vlak bij de Zuidpool Uit den Omtrek. Gemengd Nieuws. Vragenbus. ZATERDAC 27 MAART 1909. Aan ons vriendelijk verzoek om eens rond te zien naar Roomsche gezinnen in en om Haarlem, waar onze Katholieke Courant nog niet gelezen wordt, is door velen voldaan. Wij zeggen hun daarvoor beleefd dank en blijven de uit breiding van ons aantal abon- né's in aller belangstelling aanbevelen. Gaarne worden op aanvrage eenige proefnummers ter ken nismaking gezonden. DE DIRECTEUR. TT ebt ge mannelijk of vrouwe- 0 lijk dienstpersoneel noodig Zoekt ge een betrekking als p dienstboden, loopknecht, win- kelbediende enz. Hebt ge iets in uw huishouding p dat ge wilt verkoopen Hebt ge een huis te huur of p wenscht ge er een te huren TT rilt, ge voor een koopje het p een of ander voor uw huis- houding van anderen overnemen Zoekt ge iemand, die u in de p avonduren helpen kan yfoekt ge bijverdiensten p Plaatst een advertentie in de NIEUWE HAARLEMSCHE COU RANT eenmaal voor 25 cents, driemaal voor 50 cents a contant, Bij deze advertentiën IPSïliF afzonderlijk op te geven, te plaatsen in de rubriek KWARTJES ADVER1ENT1ËN. Van 20 tot 27 Maart 1909. BUITENLAND. 20 Maart. De stakiDg bij de Fran- sche post nog ernstig gaande. 22 Maart. Er komt ontspanning in de Balkan kwestie. Aequith heeft zijn vloot- versterking in het En- gelsche Lagerhuis er door gekregen. 23 Maart De staking van de post en telegrafisten te Parijs is opgeheven. Een Éngelsche expeditie onder luit. Shakleton is de Zuidpool genaderd. 26 Maart. Men zoekt nog steeds naar een formule, die het gevreesde uitbreken van den oorlog tusschen Oostenrijk-Hongarije en Servië moet voorkomen. Castro naar Amerika terug. BINNENLAND. 20 Maart. Mevr. Mesdag v. Hou ten, de bekende schil deres overleden. 23 Maart. Kapitein Christoffel, de held van Atjeb, te Am sterdam aangekomen. De Prins beeft de Ruy- terschool te Vlissingen geopend. Tot directeur der Rijks postspaarbank is be noemd de Heer P. J. F. du Bois. 24 Maart. Te Arnhem overleden de Heer W. de Meijier, oud-Kamerlid. OMTREK 19 Maart. Pastoor F. G. Schlüter te Assendelt overleden. 21 Maart. Mgr. A. J. Callier diende aan 65 leerlingen van het Gymnasium te Kat wijk bet H. Vormsel toe. STAD 21 Maart. DeStille-omgangproces- sie naar Amsterdam. In de week van 29 Mrt. tot 3 April. Maandag. Alkmaar, Amsterdam, «e ems ter, Gouda, Haarlem, Hoorn, Medembhk, Velsen. Dinsdag. Beemster, "«verwijk, Purmerend. WoensdagAm- «terdam, Beeneter, Enkhuizen, Haar- J®j®> Helder, Schagen, Uitgeest, Velsen, ■Vonderdag. Beverwijk, Edam, Haar lemmermeer, Hoorn, Purmerend, Scha gen, Zaandam. Vrijdag. Alkmaar, Am sterdam, Assendelft, Hoorn, Leiden. Oostzaan, Purmerend, Schagen, Velsen, Zaterdag, Alkmaar, Amsterdam, Edam, Hoorn, Leiden. Onze lezers weten, dat de Éngel sche expeditie van luitenant Sback- leton tot op ruim 88 graden Zuider breedte, slechts 111 Eng. mijlen van de Zuidpool der aarde af, is door gedrongen. Dat is een punt, tot dusverre nog niet bereikt. De Éngelsche bladen hebben reeds lange verbalen van deze expeditie en de uiterst belangrijke resultaten van haar tochten. Wij nemen hier enkele merk waardige gedeelten uit die verhalen over. Vooreerst de groote reis over het ijs naar het Zuiden toe. Nadat reeds van te voren depots met mondkost enz. waren aange legd op plaatsen, die op de record expeditie naar 't Zuiden zouden wor den gepasseerd, verlieten Shackleton, Adams, Marshall en Wild den 29en October 1908 het winterkwartier bij Kaap Royd (op het Erebus-eilaDd, aan de Mc Murdo-straat). Zij had den voorraden bij zich voor 59 da gen. Op White Island werden de reizigers 4 dagen door een storm opgehouden. Een hulpgroep, die tot zoover was meegegaan, ging bij White Island terug. Slecht licht én spleten in het ijs kostten bijna het leven aan Adams en een pony. Den 13en November werd een depot be reikt op 79° 36' Z.B. en 161°O.L., dat in September was aangelegd. Een pony werd met mais en andere voorraden bepakt; de dag rantsoe nen werden verminderd. Bij de reis naar 't Zuiden werd de 168e meri diaan gevolgd. De ponies zakten dikwijls tot hun buik in de mulle sneeuw. Op 81° 4' Z.B. werd de pony Chinaman doodgeschoten en een depot aangelegd, o.a. van pony- vleesch. Een gedeelte van de ge schoten pony werd meegenomen. Den 26en November werd het verst Zuidelijke punt van de Disco ver-expeditie gepasseerd. De opper vlakte was nu buitengewoon zacht, met groote golvingen. De ponies kregen last van sneeuwblindheid. Op 28 November werd de pony Grisi doodgeschoteneen depot werd aangelegd op 82° 45' en 170 O.L. Op 30 November werd pony Quan neergelegd. Aanhoudende in Zuid- Zuidoostelijke richting, naderde Shackleton een nog niet bekende hooge bergketen, die een Zuid- Oostelijk verloop had. Den 2en Dec. werd een ijswal bereikt, ontstaan door groote persing. Sneeuw- en ijsruggen liepen in de richting van het land. De reizigers ontdekten een gletcher van 120 E. M. lang en naar schatting 40 E. M. breed, welke zich in de richting Zuid-Zuidwest uit strekte. Tot zoover was Shackleton ge gaan over de ijsbarrière, een onme telijk ijsveld, dat zeer vlak is en vermoedelijk drijft iu een betrek kelijk ondiepe golf tusschen Victoria land en Koning Eduard VII-land. Den 5en December begon men den gletcher te beklimmendat was op 83« 53. z.B. 172o o.l. De glet cher was erg gespleteneen gevolg van sterke persing. Het stuk dat den 6en werd overgetrokken, was zóó moeilijk begaanbaar, dat er een dag noodig was om 600 M. vooruit te komen. Den 7en December viel de pony Soeks door een sneeuwlaag en verdween in een spleet van on gemeten diepte. Den 8en December trokken de wolken op; het werd helder en de reizigers ontwaarden nieuwe berg ketenen, die zich uitstrekten naar het zuiden en zuidwesten. Dikwijls vielen zij door verraderlijke sneeuw vlagen, die gletcberspleten bedekten; maar doordien zij dan aanhetleer- en touwwerk bleven hangen, kon den zij weer worden opgehaald. Den gletcher van 6 tot 18 Sept. opwaarts volgende werd een hoogte bereikt van 680O Eng. vt. Op 85° 10' 33" Z.B. werd weer een depot aangelegd en alles achtergelaten be halve voedsel, instrumenten en kampbenoodigdheden. De rantsoe nen werden tot 20 ons per man verminderd. Den 26en December bereikten zij een plateau, dat op 9000 vt. hoogte was gelegen en ge leidelijk hooger W6rd tot 10,500 vt. De tweede slede werd hier achter gelaten. Er blies een voortdurende sneeuwstorm uit het zuiden. De temperatuur wisselde van70° C. tot—700 C. I Den 27en verloren zij het gebergte uit het oog. Daar Shackleton be merkte dat zijn mannen tengevolge van het onvoldoende voedsel ver slapten liet hij op het plateau nog een depot aanleggen, een daad van voorzichtigheid, die hem en den zijnen het leven heeft gered. Den 4en Januari giDg het weer verder, met slechts één tent. Oe palen van de tweede tent werden meegevoerd om onderweg als bakens te worden uitgezet. De sneeuw-op- pervlakte werd nu zachteen storm bleef 60 uur aanhouden. Op 7, 8 en 9 Januari daalde de temperatuur in den sneeuwstorm tot72° O.; de wind had een snelheid van 70 E. M. in 't uurhet was onmogelijk om van de plek te komen. De leden der expeditie hadden herhaaldelijk last van 't bevriezen van ledematen. Pen 9en Januari verlieten zij het kamp en bereikten 8S° 23' Z.B. 162° O.L. Hier werd de Union Jack gehe- schen, die door de Koningin was geschonken. Bergen waren niet te zien. Shackleton en de zijnen zagen de vlakte zich uitstrekken naar het Zuiden. Nu werd teruggekeerd naar het depot op het plateau. Daarbij moes ten de gemaakte sporen worden ge volgd, want de vlaggen op de tent- palen waren door den wind afge rukt. Minder hevige stormwinden, die de reizigers nu in den rug had den, maakten het dezen mogelijk, dagelijks twintig tot negen-en-twintig Eug. mijlen af te leggen. Het depot aan het boveneinde van den gletcher werd op 19 Jan. bereikt. De sneeuw was nu van den gletcher weggeblazen; een opper vlakte van verraderlijk glad blauw achtig ijs moest nu worden begaan. De afdaling langs den gletcher ge schiedde in een stormhet was een werk van langen duur; de slede moest aan touwen naar beneden worden gelaten. Den 26en Januari 's morgens was de mondkost op; men kwam slechts langzaam voor uit; om 16 E. M. af te leggen, moest 22 uren worden gegaan. De sneeuw lag op sommige plaatsen voeten diep en bedekte verrader lijke spleten. In den middag van den 27en Januari werd het depot aan den voet van den gletcher (85° 45') bereikt. Men vond daar voed sel, en kon nu verder gaan naar het Grisi-depot. Daar kwamen zij den 2en Februari. En nu begon een vreeselijke tijdwant het voed sel in de depots bleek steeds on- doende om de volgende voorraad- halte te halen. Daarbij werden de mannen ziekWild kreeg een zwa- ren aanval van dysenterie, als ge volg van 't gedwongen nuttigen van paardenvleesch. Gelukkig bleef het uit het zuiden stormen, hetgeen de expeditieleden als 't ware in de goede richting vooruitblies. Mars hall werd nu ook ziek. Op den 27en Februari was de toestand zóó kritiek geworden, dat Marshall onder de hoede van Adams moest worden achtergelatenterwijl Shackleton met Wild vooruitgingen om hulp te halen. Gelukkig was de overwinteringsplaats niet ver meer en den Ion Maart kwam een hulp expeditie met Shackleton aan het hoofd Marshall en Adams halen. De tocht naar het verste zuiden had 126 dagen geduurd. Als de voornaamste resultaten noemt Shackleton de volgende Er is een goede geologische collectie bijeengebrachten er is steenkool gevonden in eenlcalkformatie. Dan is een complete reeks meteorolo gische waarnemingen voltooid. Acht verschillende bergketens zijn ont dekt en over de honderd bergen. Shackleton en de zijnen hebben tal van gletchers opgenomen en ge fotografeerd ook vonden zij aanwij zingen dat de vergletchering vroeger uitgestrekter is geweest. Burgerlijke Stand. Geboren- Zoon van M C. VreekenTen Hoope- Z ANDVOORT. Het nieuwe station der H. S. M. te Zandvoort. De belangrijke spoorwegwerken te Zandvoort naderen hunne{voltooiiDg, zoodat de ingebruik neming van bet nieuwe stationsgebouw met de daarbij behoorende inrichtin gen op den len April a. s. zal plaats hebben. Dit stationsgebouw, gelegen aan een zeer ruim voorplein nabij de Zeestraat, op korten afstand van het Hotel d'Orange, Boulevard en het Strand, bevindt zich ongeveer in de kom van het dorp en belooft in alle opziehten aan de gestelde eischen van het ver keer naar deze badplaats te kunnen voldoen; het geheel ziet er flink en keurig uit. Het hoofdgebouw bevat een «roote, hooge vestibule met ruim toohtportaal; daarvan zijn gelegen rechts de wachtkamers, voorzien van buffetten, links de lokalen en kanto ren voor ODtvangst en afgifte van bagage en bestelgoederen, terwijl de plaatskantoren zich in het midden der vestibule bevinden. Ruime trappen leiden van uit de vestibule in de wacht kamers naar de perronverdieping, waarop zich de uitgangstunnel, een lokaal voor electrische verlichting, de privaten en urinoirs, toiletkamers als mede verdere dienstlokalen bevinden. Het groote hoofdperron voor aankomst en vertrek der treinen is ongeveer 200 M. lang en 12 M. breed. Met het stel len der ijzeren perronoverkappingen, waarvoor het materieel reeds gedeel telijk is aangevoerd, wordt eerstdaags aangevangen en deze zullen met den len Juni a. s. gereed zijn. Het tegen woordige hulpstation wordt onmid dellijk na de indiensistelling van het nieuwe station afgebroken. IJMUIDEN. Personalia. Met iDgang van 20 Maart zijn verplaatst de rijksveld wachters C. de Groot, van IJ muiden naar Andijk; A. Dijkhorst van Am sterdam naar IJmuideD. BEVERWIJK. V i s ch af s 1 ag. Op een door den heer M van Veelen, visehhandelaar te IJmuiden, aan B ear [W1 gericht verzoek tot het houden van een (ia.gelijkschen vischafslag aan de Meerstraat is gunstig beschikt; BurgerlijkeS tanü.Getrouwd IJ. Veenis en C. Nieuwkerk. HEEMSKERK. Candidaatstelling. Door B.en W. ODzer gemeente is vastgesteld, dat er den 20sten April gelegenheid zal worden gegeven om de candidaten- lijsten voor een lid van den Raad, vacature L. Groenland, in te leveren. Mooht er stemming noodig zijn, dan zal die geschieden op den 4 Mei a.s. WIJK AAN 3EE. DeCoöp. Boerenleenbank van Katwijk aan Zee en Duin hield giste ren haar jaarlij ksche vergadering. Tot lid van de Raad van Toezicht werd herkozen het aftredende lid Ds. Ber- kelbach van den Sprenkel. In de va cature ontstaan door het vertrek van Th. Hilbers werd voorzieu daar de keuze van K. Vervoert. Als bestuurslid werd gekozen T. de Bie, dia aan de beurt van aftreden was. Uit de voorlezmg der Rekening en Balans bleek dat in 1908 aan spaargelden was ontvangen f23500. en uitgeleend f10690. HEEMSTEDE. De trekhond. Dezer dagen ver gaderde alhier de onlangs opgerichte bond tot bescherming „van den trek hond. De vergadering had een aan genaam verloop, dat verhoogd werd door het verloten van een compleet hondentuig, dat door het hoofdbe stuur beschikbaar was gesteld. De gelukkige winner was de heer J, Leuven. De heer Van der Kleij, inspecteur, was tegenwoordig en gaf vele goede wenken ten beste. BENNEBROEK. Waterpokken. Onder de jeugdige kinderen in deze omgeving komen thans vele gevallen van waterpokken voor, die de kleinen geruimen tijd bin nen doen blijven. HILLEGOM. Hillegomsche Bankvereeni- ging. De op 25 Maart gehouden alge meen© de vergadering van aandeelhou ders heeft balans en winst- en verlies rekening goedgekeurd en van de winst, ad f 3004,84, f 1C00 bestemd voor afschrijvingen en f2000 voor reserve. De aftredende commissarissen, de heeren mr. H. Ph. 't Hooft en J. Schreuders, werden herkozen. Tentoonstellingsterrein. De datum van opening, 8 April, nadert snel en toch is het nog maar ruim een week geleden, dat de winter ons voor goed verliet. Het valt dus te be grijpen, dat er nu gewerkt moet wor den op het terrein, wil men op den bepaalden dag met den aanleg en beplanting klaar zijn. Of de bloemen 8 April gedeeltelijk reeds in bloei zullen staan, is een andere vraag en voor bet grootste gedeelte afhankelijk van de weersgesteldheid der eerstvol gende dagen. Wat den aanleg betreft, daaraan is men reeds druk bezig, om het plan zoo goed en snel mogelijk te voltrek ken. De aangekomen coniferen en andere struikgewassen worden reeds geplant. Van den Oud-Hollandschen aanleg is een gedeelte reeds afgewerkt. Toch zal er tot 8 April nog volop werk zijn. Werkt het weer mee, dan zal het terrein er met Paschen fraai kunnen uitzien en zal men veel be zoek kunnen verwachten. LISSE. Stoker. Voor de betrekking van 2den stoker aan de gemeentelijke gasfabriek alhier hebben zich 165 sollicitanten aangemeld. De voordracht is als volgt opgemaakt: A van den Berg, C. Jonkman en J. Kaandorp. Burgerlijke Stand. Geboren: Anna Hermanns, d. v. H. den Boer en C. Kooij. Margaretha, d. v. P. Langelaan en S. Ruigrok. Hendri- kus Gerardus, z. v. H. Wassenaar en H. van Zeist. Wilhelmus Comelis, z. v. J. P. van Vaneveld en S. M. Kaubier. Dirk, z. v. C. Kolk en N. P- Feeleus. Maria Martina, d. v, M. van der Lans en A. M. Weijers. Herman, z. v. J. Slotboom en N. van der Linden. Overleden: Cornelia Vrijburg, eebtg. v. M. Sprokkelenburg, 70 jr. R. K. Kiesveeniging. Donder dagavond vergaderde ook de R. K. Kiesvereeniging. Aangezien de voor- zittér, de heer B. P. Roest, door ziekte verhinderd was, de vergadering te leiden en de vice voorzitter, de beer L. B. Roozen ook niet aanwezig was, werd de vergadering geopend door den beer H. Bader. De Notulen wer den gelezen en goedgekeurd. Tot af gevaardigde naar de centrale verga dering van het Kiesdistrict Katwijk Leiderdorp te houden Zaterdag 27 Maart a. s. werden gekozen de heeren D. Verkleij en C. den Hollander en tot hunne plaatsvervangers deheeiea A. Weijers en H. van Haasstrecht. Hierna was aan de orde de behan deling der beschrijvingsbrief voor bovengenoemde vergadering. De voor stellen van het Ceotraalbestuur tot wijziging der artikelen 2, 6, 10 en 14 van het reglement werden na laDg- durige discussie met algemeene stem men aangenomen. Ingekorrea was ook een voorstel van de afdeeling Noordwijk om ock art. 4 zoo te wijzigen, dat er zou staan na de woorden en wel, voor elke 50 leden een afgevaardigden tot een maximum van 5 afgevaardig den. Aangezien de vergadering hier van het nut niet inzag werd dit voorstel voor kennisgeving aangenomen. Hierna werd de voorloopige be schrijvingsbrief behandeld voor den Provincialen Bond, waaruit we aan stippen, dat onder de leden, die af traden en niet herkiesbaar wareD, zich bevond de heer L B. Roozen, alhier. De voorzitter etelffe voor, om wederom een Sassenbeimer als can- didaat te stellen. Gekozen werd hier voor de heer C. P. Huyg en indien deze dit niet mocht aannemen, de heer A. Roozen. Bij den rondvraag stelde een der leden voor, om bij alle vergaderingen eene verloting te houden, om meer leden ter vergadering te krijgen. De voorzitter gevoelde wel iets voor dit voorstel, docb zeide dat de kas dit niet toeliet. Hierna werd de vergade ring ges'oten. Ned. R. K. Volksbond. De on- derafdeeling „Ziekenfonds" van den R. K. Volksbond, afdeeling Sassen- heim en O. vergaderde Donderd.avond. De voorzitter, de heer J. Groen in 't Woud opende de vergadering met eenige welgekozen woorden vau wel kom aan den nieuwbenosmden gees telijken adviseur en hoopte dat Zijn Eerw. de onderafdeeling zooveel als in diens vermogen was, zou bijstaan. De notulen werden hierna gelezen en goedgekeurd. De penningmeester bracht hierna verslag uit over het beheer der gelden gedurende de maan den December, Januari ea Februari, waaruit bleek, dat de inkomsten be droegen fl41,80i/2 en de uitgaven f 174,385 zoodat er een nadeelig was van f32,58. Uit het jaarverslag, dat hierna volg den, bleek, dat het aantal leden be droeg 92 en dat er toch nog een batig saldo was van f998,485. De boeken we den nagezien en in 01 de bevonden door de heeren G. Hoogervorst en L. Ammerlaan. Nu er zoo'n groot batig saldo viel te conBtateeren stelde een der leden voor, om indien dit noodig bleek, ook kraamvrouwen eene ondersteuning te geven. Hierover werd tusschen een der leden, het bestuur en den gees telijken adviseur druk gediscuseerd en dit voorstel door de leden verwor pen, daar men vreesde dat de kas dan spoedig uitgeput zou zijn. Bij acclamatie werd tot penning meester herkozen de heer J. v. Diest Josz., die zijne herbenoeming aannam. Niets meer aan de orde zijnde werd de vergadering gesloten. Burger!. Stand. Getrouwd.A. Leeflang en M. Godefroy. NOORDWIJKEBHOUT De kiezerslijst. Op de Kiezers lijst dezer gemeente komen 452 per sonen voor, waarvan 403 R. K. Personalia. Tot onderwijzeres aan de R. K. bijzondere schooi „De Voorzienigheid" is benoemd mej. A. F. G. van Loevezijn. Burgerlijke Stand. Geboren: Pieter, z. v. J. Petera en C. van den Bosch. Catharina E., d. v. J. van Berkel en J. Bon. Overleden: J. P. van den Burg, 10 mnd. B. Kouwaart, wedr. J. Hoogstraten 88 jr. WARMOND. Het Arbeidscontract. De R. K. kiesvereeniging hield een alge meene vergadering, waarin een lezing werd gehouden door den heer A. H. J. Engels van het Centraal Bureau der K. S. A. Zijn duidelijke en zakelijke uiteenzetting van het Arbeidscontract vond een aandachtig gehoor. Met een opwekking voor de a.s. stembus periode werd de vergadering gesloten. HAARD EMMERMEER. Onze burgemeester. Mr. A. Slob, burgemeester, heeft te Hoofddorp een stuk land gekocht van li/2H.A., met de bedoeling hierop te doen bou wen een woonhuis met bijbehoorende schuur en stalling. Hierdoor is de zekerheid verkregen, dat de burge meester zich in den loop van dit jaar metterwoon in onze gemeente zal vestigen. EenOhr. Zangvereeniging. Te Nieuw-Vennep is met een aanvanke lijk ledental van 30 opgericht een Car. zangvereeniging voor gemeDgd koor. De heer Langereis, te Hoofddorp, is tot directeur benoemd. Burgerlijke Stand. Geboren. D van C. ZantmanRoos. Z. van W. VervaetMostert. Minimum loon en maxi mum Arbeidsduur Aan het bestuur van den Haaxlemmermeer- polder zal door de afdeeling' Nieuw- Vennep van Patrimonium, zoo mo gelijk in samenwerking met andere afdeelingen van het Verbond in deze omgeving, een adres met een me morie van toelichting worden ge richt, ten einde te verkrijgen, dat bij de aan te besteden grondwer ken, in de bestekken eene bepaling wordt opgenomen, aangaande een minimumloon en een maximum ar beidsduur. De toestand van den ZEerw. heer pastoor Lagerweij is sedert een paar dagen veel beter. Onze Bu r gem e ester die thans te Heemstede woont, heeft alhier aan den Kruisweg aangekocht, 3i/4 Heet. land van den heer Jac. Kort, om aldaar een woonhuis enz. voor zich te laten bon wen. Het postkantoor De bouw van het postkantoor is aangevan gen vermoedelijk zal het 1 Januari 1910 in gebruik worden genomen; Inbraak of vernielzucht? Te Hat- lum hebben onbekende daders in de woning van mevrouw D. Raat—Kaan een ruit gebroken en zijn langs dien weg binnengeklommen. Ze hebben rij kelijk met petroleum gesproeid, de klokken vernield en meer brutale =tuk- jes uitgehaald. De bewoonster was ge durende eenige dagen afwezig. Het zon derlingste is, dat niets vermist wordt. Mevrouw Raat is bij „Mercurius" ver zekerd. De kerkroovers van Roermond. Onder grooten toeloop van volk wer den Woensdagavond de twee vermoe delijke daders van de op Vrijdag 19 dezer te Roermond gepleegde kerkdief stallen naar de gevangenis overge bracht. Zij kwamen met den trein van half acht te Roermond aan, onder ge leide van drie rechercheurs uit Amster dam, waar zij op telegrafisch verzoek van den Roermondschen commissaris van politie werden aangehouden. Het zijn een 23-jarige, geboren te Amsterdam, en een 21-jarige. geboren te Den Helder. De opsporing van de verdachten heeft haar uitgangspunt te Heithuijsen. waar beiden den dag vóór de diefstal len te Roermond aan het St. Alov- siusgesticht te Heibloem een bezoek brachten en hun namen hadden bekend gemaakt. Het gepubliceerde signale ment deed bij den rijksveldwachter van Baaxem het vermoeden rijzen, dat dit betrekking kon hebben op de twee per sonen, die te Heithuijsen gezien waren en de Heibloem bezochten. Genoemde rijksveldwachter gaf hiervan onverwijld kennis aan het Roermondsche politie commissariaat, en in vereeniging vrn gemeente- en rijkspolitie had het ver der voortgezette onderzoek tot gevolg, dat de namen en de woonplaats der vermoedelijke daders bekend werden en hun aanhouding aan den hoofdcom missaris van politie te Amsterdam kon verzocht worden. De in de kathedrale kerk opengebro ken offerblokken zijn in beslag geno men, alsmede het nog in bezit van A'. zijnde bruin leeren handtaschje, dat verschillende inbrekerswerktuigen in hield en dat de persoon, die in de kathedraal te Roermond door den daar werkenden kunstsmid gezien werd, bij zich gedragen moet hebben. Vermoed wordt, dat de politie met deze aanhouding een flinke slag gesla gen heeft; de onlangs te Utrecht, Bre da en Hilversum gepleegde kerkdief stallen worden met dezen Roermond sche in verband gebracht. Het justitieel onderzoek is thans in vollen gang. In- en Uitval. Twee uit de pro vincie bezoeken het Leidsche Museum van Oudheden; en zijn vooral vervuld van de mummies. Zij kijken er lang naar, en eindelijk vraagt de een: „Wat zou die kaart boven zijn; doodkist beteekenen met 2500 V. C. er op!" „Da's nogal wiedis", zegt de an der, „natuurlijk1 't hummer van de auto, die hem overreden heeft." (Hdbld.) Tal van welwillende lezers en leze ressen hebben de vraag beantwoord aangaande Paschen en wanneer dat 't vroegst kan vallen. Het juiste antwoord is, dat de vroegste Paschen kan vallen op 23 Maart. Dat gebeurt echter natuur lijk zelden. Vraag: Waar moet ik mij vervoe gen om stoker te worden aan de boot van Bus Antwoord: Bij de Directie dier Maatschappij, adres aan het kantoor: Spaarne 40. V r.Kan men kippenmest gebruiken voor een bloementuintje om het er mee te bemesten? Men zeide mij dat de bloemen erdoor verbranden. Antw.Inderdaad is kippenmest wel wat te scherp voor bloemen. We raden u, ze te mengen met wat koeien- mest; doch het zal er natuurlijk aan liggen, hoe de grond is van uw tuintje. V r.Is men verplicht huur te be talen als de huizen in veiling staan? Antw.: Natuurlijk, de huur gaat ge woon door. V r.Kan een huisbaas mij verplich ten, wanneer ik een huis huur met een daarbij behoorende regenwaterput, wel ke niet voor drinkwater behoeft te die nen, de buren op het erf toe te laten om water uit mijn put te halen? ng- ad. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT BLOEMBNDAAL. SASSENHEIM. HOOFDDORP. HALFWEG.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 5