DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. Bedrogen. Aan onze abonnés. Waarom confessioneel Middelbaar Onderwijs feuilleton. KindeHhuiavest 29-31-33, Haarlem BUITENLAND 91NSDAC 30 MAART 1909 33«® Jaargang No. 9851 Bureaux van Redactie en Administratie intercommunaal Telefoonnummer 1426» Alle betalende abonnés op dit blad, die in het bezit eener verzekeringspolis zijn, zfyn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor: De ultkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Ocean", Bijkantoor voor Haarlem, Nieuwe Gracht II. Van <ie zijde der voorstanders van de „neutrale" school wordt herhaaldelijk, zooals trouwens bij elke zaak waariu wij, Katholieken, eigen organisatie en eigen eonfes- 3ioneele inrichting begeeren boven 4e „neutraliteit", gezegd dat de apenbare school dan toch alles geeft Wat we kunnen verlangen Met name hoort men over de Hoogere Burgerscholen zeggen, dat lastorie toch historie blijft, en dat het geloof met de chemie b.v. toch aiets heeft uit te staan 1 Wie zoo spreken, zijn of onbe kend met den waren stand van Zaken, öf vooringenomen. Denzulken geven wij de woorden in overweging, door een eerlijk en «vertuigd vooistander van de open bare school, den heer Dr. Bos, afgevaardigde voor Winschoten, Vrijdag jl. in do Tweede Kamer gesproken. Dr. Bos zeide toen o. a. „Men wenscht (in „confessio- «eele kriDgen") den ontwikke lingsgang van wetenschappelijke hypothese naar wetenschappelijke waarheid te controleeren. Meu wenscht ook daartegenover te hebben een tegenwicht, opdat de gevolgen, ook op religieus gebied, niet zoo zouden kunnen worden, als men, volkomen terecht, uit dit standpunt redeneerende zou wenschen. „Voorts wenscht men ook op het gebied van de historie zijn invloed op het onderwijs te laten gelden, en vooral en dit acht ik zeer begrijpelijk ook ten opzichte van de leiding die men wil geven bij het onderwijs in de literatuur, ook in moderne talen. Ik sta niet op dit stand punt, ik constateer alleen de reden waarom men in die kringen te genstander is van het hoogere burgerschool-onderwijs, wanneer men zelf daarop voortdurend geen invloed kan uitoefenen. Indien dit wel het geval is, dan ziet men dikwijls een andere houding aan nemen. De inrichting van de laboratoria van het Canisius-col- lege te Nijmegen bijvoorbeeld kan, als ik goed ben ingelicht, in ons land zeker wel als model worden beschouwd." De bovenstaande woorden van een voorstander der openbare school zijn voor velen onzer tegenstanders, voor de vrienden der „neutraliteit", het overwegen wei waard De pluim op den hoed van het St. Oanisius-College mogen ze in 't voorbijgaan door Dr. Bos den Jezuieten zien toegestoken, ook dat doet geen kwaad, als men nog eens op deze wijze de superioriteit van veel wat de Katholieken op wetenschappelijk gebied doen, ziet geconstateerd Algemeen overzicht. HET HOOFD GEBOGEN VOOR DE BEVOLüTIONAIREX. Verspreide Berichten. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ABONNEMENTPRIJSi Per 8 maindea voor Haarlemf 1,35 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.80 Afjonaerlyke nummer? „0,03 Van 16 regels Bike regel meer PRUS DER AOVERTENT1ÊM: 0,60 (contant) f 0,53 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie a contant SODDEN bi| levenslange onge schiktheid tot werken. 400 GULDEN b« overlijden. 300 GULDEN bi verlies van éen hand of voet. 150 GULDEN bij verlies vaa éen oog. 100 GULDEN bjj verlies vaa éen duim. 60 GULDEN b(j verlies vaa één wijsvinger. 15 GULDEN bi verlies van éen anderen vinger. De Directeur der Nieuwe Haarlemscht Courant nocdigt allen, die daartoe kun nen medewerken, dringend wit, one te willen helpen, opdat advertentièn van leidingen, tér hooping en, boelhwizm, gras- verpachtingen enz. ook in de Roomsehe Qourant van Haarlem en Omstreken wor den opg&utmen. Wanneer II. H. Notarissen tn Make- Uutrs door degenen, die hij deze vsrhoo ping en enz. betrekken zijn, tijdig op ons Had opmerfummn worden gemaaktnullen deze heeren met weigeren ook in de Nimwe Haarlems*)** Courant, die toch dom- een zeer aanzienlijk deel der bewoners van Haarlem en Omstreken gelezen woi-dt, die advertentièn ie plaatsen. Wij hemelen deze belangrijke zaak in de aandacht van al ome lezers. DE DIRECTEUR. t Is met Clémenceau en zijn mi nisterie nog akeliger en naarder ge gaan in de stakingskwestie der post beambten, dan men te voren had; kunnen denken! De anticlericale kerkvervolger, die geestelijken en bisschoppen en Paus en katholieken vol durf ver volgde en berooven dorst, heeft sma delijk het hopfd gebogen voor. ..£sM de revolutionairen De postbeambten, die zich nu van hun kracht en macht bewust zijn geworden, hebben zonder eenige ré serve de .zegepraal behaald over den man, die helaas op dit oogenblik nog steeds over Frankrijk re geert. »Wje hebben de historie verhaald van het aanplakbiljet „Merci", Waarin zoo duchtig op Sinryan, den chef van den Fransche posterijen (totnogtoewerd gescholden. De Fransche Kaaner vond dat bil jet todh al te kras: zulk een op stand tegen het gezag moest gestraft worden, en. Clémenceau beloofde dat 26) Nauwelijks was de dokter weg, of op luidruchtige wijze werd er aan de huis deur gescheld. Het was mevrouw Dufour. Gaston, he in de opwinding der laatste ver schrikkelijke oogenblikken in het ge heel niet meer aan zijne vrouw en *an het concert gedacht had, ijlde haar lastig te gemoet. Hij vond haar in *>eur boudoir, nog met den langen *vondmanteI om, die haar schitterend toilet bedekte. Zj strekte beide handen daar hem uit en zeide op bewogen toon „Mijn arme vriend, wat een vreese- ^jke toestand! Arme, kleine Rita! Het coneerl was zoo wat halverwege, toen het bericht ontving. Toen ben ik •aastig hierheen gekomen. Ik viel bijna to onmacht, toen ik het hoorde. Ik Rad een gevoel of men mij een dolk '1l!t hart stiet. Ik wilde naar mijn hef kind, het in mijne armen sluiten, «och mijn voorzichtige moeder hield to ij heel verstandig terug Gaston wierp een vragenden, verwij- Jtoden blik op zijne schoonmoeder, toe juist binnentrad en de laatste woor- «toi harer dochter verstaan had. „Ja, het zou eene dwaasheid geweest zijn," zeide mevrouw Estelle, „indien ik uwe vrouw niet verhinderd had om de kinderkamer binnen te gaan. Gij waart bij de arme kleine, waartoe zou het dienen twee levens in de waag schaal te stellen! Iedereen weet toch, hoe aanstekelijk de diphtlieritis is. Ik ben overtuigd, mijn lieve schoonzoon, dat gij mijn optreden volkomen bil lijkt." ,,'t Was heel verstandig vau mama, niet waarT' vroeg Charmette. „Men mag toch niet onvoorzichtig zijn. Ach, mijn vriend, gij weet niet, hoe pijnlijk het voor een moeder is, haar kind niet aan de borst te kunnen drukken, als het in doodsgevaar verkeert, welk eene inspanning het mij kost om niet naar mijn lieveling heen te snellen! Ach, mijn moederhart lijdt er zoo grie vend onder." Ofschoon Gaston zijne vrouw veraf goodde en alles goed vond wat zij deed, kwam hij tegen deze onhartelijkheid in opstand. Zij deed hem zeer. bijna even zeer als liet zien der operatie van zijn kind, en zijne stem klonk ruw en hard,t oen hij de dames toevoegde: „Zeker, ik kan je voorzichtigheid niet anders dan goedkeuren. Kom maar niet te dicht bij het bed van onzen lieveling, ik zal wel alleen de ver pleging op mij nemen." Charmette sloeg teedcr hare armen om Gaslon's schouders. „O, Gaston," riep zij uit, „ik ben meer dood dan lerend, zoolang ik hij.een streng onderzoek zou in stellen Da.t heeft hij gedaan...' jawel! Bij dat „onderzoek" is uitgekomen, dat het biljet lach niet! is opgesteld toen het werk nog niet hervat was, dus toen er nog sta king was. En aangezien Clémenceau beloofd heeft dat niemand gestraft Zou worden voor die staking. hebben de stakers de verzekering' ge kregen, dat ze ook om het biljet „Merci!" niet zullen worden ver volgd!. Is er laffer kruipen voor de revo lutionairen mogelijk! Een der scherpste uitingen over het gedrag der regeering is afkom stig van het bestuur van een' der groote postveroenigingen. Een lid van het bestuur der „As sociation générale des agents der postes" zeide tot de journalisten „de beste dienst dien de regeering ons in deze zaak heeft bewezen is dat zij ons onze kracht heeft ge openbaard. [Wij zijn zeer sterk, en dat zullen wij blijven." De uitdrukking is teekenend en i juist! Daardoor geeft ze ook precies aan den omvang van het gevaar, dat deze regeering voor Frankrijk mede brengt. Helaas, onder Clémenceau c. s. gaat Frankrijk wel met reuzenschre den den weg naar den afgrond op! DE DAG DER REDEVOERINGEN. Het is vandaag de dag van poli tieke redevoeringen Von Biilow in de Rijksdag', over de huitenlandsche politiek, aller belangrijkst Grey in het Engelsche Lagerhuis over de vlootkwestie, interessant Tittoni in de ItaJiaansche Kamer over legertoerustingen en Europee sdie kwesties, leerzaam! En buitendien zijn er nog een paar verspreide dingsigheden, die onder ons buitenland ook gemeld moeten worden. iWe moeten dus wat bekorten. Om met de Dnitsohe rijkskan selier te beginnen, prins von Bülow, heeft in zijn redevoering en dat mooht hij wélvooral nadruk gelegd op het Duitsch-Oostenr ij ksch verbond als de groote waarborg voor den vrede in Europa! Oostenrijks diploma tieke overwinning in de Balkan kwestie, een overwinning, waarom de Russische pers tandeknarst en de Engelsche pers óók al nijdig en met verholen afgunst zich uit, is óók een overwinning voor de Duit se'! te politiek, die Oostenrijk op allervoortreffelijke wijze heeft ge steund. Merkwaardig was wel, dat Italië bij deze passus van von Bülow's redevoering heelemaal niet genoemd werdmerkwaardig, en teekenend tevens Voorts sprak de Rijkskanselier over de vlootplannen in verband met de .Engelsche alarmeerende berich ten dienaangaande. Met nadruk zei de kanselier eu de Engelsdhe regeering kan dat in z'n zak steken het volgende: „De regeering denkt er niet aan in het bouwen van de vloot een wedstrijd te houden met de Britsche zeemacht. Onze vloot toerus tin g' dient alleen tot beveiliging van onze kusten en tot bescherming van on zen handel. Het programma van onzen vioolbouw is geheel openbaar wij hebben niets geheim te houden en niets te verbergen. De regeering is niet van plan den aanbouw van schepen binnen den wettelijk vast- g es telden tijd te bespoedigen!" Zoo komen we vanzelf op lórd Gery's redevoering in het Engel sche Lagerhuis. Merkwaardig was daarbij ook alweer het deuntje, dat we straks door Tit toni zullen hooren zingen: de vrede is gewaarborgd, en we staan met de andere mogendheden op een goeden voet, maarwe moeten toch onze legermacht uitbreiden I Grey maakte jacht op het Engel sche chauvinisme: we moeten onze superioriteit handhaven dat was de hoofdtoon van zijn rede neering! Dat die superioriteit even wel gevaar loopt, heeft Grey niet bewezen. Meesmuilend kon het Lagerhuis hooren, dat minister Grey verklaarde, in allen ernst den wedijver in het bouwen van de „Dreadnoughts" waarvan nu opeens heel Engeland's toekomst schijnt af te hangen, te betreuren, maar 't kon niet anders, wil Engeland zijn bestaan en vrijheid behouden!" Uit hetzelfde vaatje tapte gisteren Tittoni. de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken. Ook hij diong aan op nieuw# leger- toerusting. Over de noodzakelijkheid zich tot verdediging toe te rusten, achtte deze staatsman elke beraadslaging over bodig, want geen regeering kan een goede Italiaansche politiek voeren zonder een krachtig léger en een sterke vloot! De regeering is voornemens aldus verder Tittoni de Kamer de noodige maatregelen voor te stellen. Slechts door aan de militaire orga nisatie de noodige uitbreiding te geven, kan, naar de minister van oorlog verzekerde, het Italiaansche leger de eer van de nationale vlag hoog honden. Niemand kan twijfelen aan de nood zakelijkheid om de verdedigingsmid delen aan te vullen. De minister van marine deelde zijnerzijds mede, dat in de aanstaande begrooting nieuwe kredieten znllen worden gevraagd om den aanbouw van schepen en droogdokken, ten einde op een bevredigende manier in alle behoeften van de oorlogsmarine te voorzien, te verhaasten. Allemaal voor den vrede I DE SERVISCHE KWESTIES. Kwesties, want er zijn er twee. Eene met Oostenrijk, en een be treffende prins George. Die met Oostenrijk zal wel in orde komen: in heel Belgrado denkt nie mand meer aan vechten, seinen one de correspondenten over de even verwondingwekkende als nuchtere stemming in de Servische hoofdstad plotseling ontstaan! En wat den kroonprins betreft, die heeft afgedaan. Koning Peter heeft in een heel korte, van alle Servische opgewonden heid verbazend-vrij-gehouden procla matie zijn tweeden zoon Alexander als troonopvolger geproclameerd. Hier is het stuk „Aan het Servische volk 1 Mijn zoon prins George, totnutoe kroonprins, heeft zich genoopt gezien, van de rechten en voorrechten van een kroon prins, die hij volgeDs de grondwet des lands bezat, afstand te doen en heeft dit als zijn onwrikbaren wil uilgeBproken. Daarom heb ik, gehoord den ministerraad, in tegenwoordigheid van den voorzitter van de Skoeps- jtina, den voorzitter van den Raad van State en van hef hof van cassatie, besloten, den afstand van kroonprins George aan te nemen, en de rechten en voorrechten van een kroonprins tegelijk met de rechten van eerstge boorte, in overeenstemming met de grondwet des lands, aan mijn joDge- ren zoon prins Alexander over te dragen, door hem tot mijn troonop volger nit te roepen. Terwijl ik aan het Servische volk bekend maak, smeek ik Gods zegen op mijn konink lijk huis en op al mijne geliefde onderdanen af. Peter." In Belgrado is men ook over den afstand en deze opzienbarende gebeur tenissen bijzonder kalm. Waarom ook niet? Men is daar wel ernstiger en vreese- lijker dingen gewend! DE GEVOLGEN. Ten slotte nog een woordje over de geyolgen van Oostenrijks over winning, althans zooals de leidende Oostenrijksohe pers die voorstelt. De gedanhtengang dezer bladen en stellig ook der Engelsche staats lieden, is: voor 't oogenblik is de vrede gewonnen» maar het zaad is gelegd voor een uitbarsting later! Het Europeesqh concert is voor het oogenblik eensgezind; en Oos- tenrijk-Hongarije en Duitschland ze gevieren dus op dit moment over de Slaven jn Europa en over hunne tWiest-Buropeesche beschermers. Maar.L de overwinning kan wel eens duur gekocht blijken, wanneer Rusland grievend vernederd wordt en wanneer Montenegro's etecthen oin- ingewilligd blijven en ook die van Italië niet worden ingewilligd. Hoe zullen de Slaven jn Oosten- rijk-Hongarije zelf deze overwinning van het „Aerenthalisme" slikken dat is de vraag die in de En gelsche pers wordt gesteld. Algemeen wordt aangenomen, dat Servië alle formules, die het wor den afgeperst, aal goedkeuren. Maar Servië zal die enkel zoolang eer biedigen, als Oostenrijk-Hosagaxijw in staat zal zijn, die eerbiediging af te dwingen. Zoodra dat niet meer het geval zal zijn, zal Servië de nieuwe regeling verscheuren, even als ook Oostenrijk-Hongarije dat deed met het tractaat van Berlijn 1 Erg bemoedigend voor de toekomst luiden die prognostieken van de En gelschen niet. Maar1 enfin, wie dan leeft, éie dan Borgt! Iswolski, zegt men, zal de neder laag van zijn Balkanpolitiek mei zijn positie moeten betalen. Men zegt dat hij zal aftreden. Castro. Volgens geruchten uit Was hington, welke de New-Yorksche cor respondent van „De Globe" overseint, is Engeland's aandacht er op gevestigd, dat het in het belang van den vrede raadzaam zou zijn, te verhinderen, dat Castro op Trinidad landt. Ondanks aha berichten van het tegendeel, zon C.astrn nog een sterken aanhang in Venezuela hebben en daarom verwacht men van hem, dat hij een poging zal doen, om de macht te heroveren. Het wordt ver der een openbaar geheim genoemd, dat de regeering te Washington al haren ia- vloed bij de Midden-Amerikaansche re publieken aanwendt, om hen over te halen aan Castro geen wijkplaats ta verleen en, en dat die pogingen ver moedelijk zullen slagen. De Engelsche kolonie Trinidad wordt in elk geval, met het oog op de rust in Venezuela, als een zeer gevaarlijke verblijfplaats voor Castro beschouwd. Oostenrijk en Turkije. Het Oos- tenrijksch-Turksche protocol betreffea- de Bosnië komt heden in het Turk- sche parlement aan de orde. Het wordt natuurlijk aangenomen, hoewei er pogingen zijn gedaan om te zorgen dat da meerderheid zeer klein zou zijn om het decorum te bewaren tegen over het verlies der beide provinciën! Vermoedelijk zullen vele Grieken zich onthouden en alleen de Albaneezen ea eenige Arabieren tegenstemmen. Dat Rusland de inlijving erkend heeft maakt de zaak voor de meerder heid zeer veel gemakkelijker. Akelige grap. Een misdadiger heeft per draadlooze telegrafie aan het Ame- rikaansche marinebestuur geseind, dat op de Cubaanscho kust twee groote Amerikaansche slagschepen „opgebla zen" zijn. Doch het blijkt dat dit ver schrikkelijke nieuws niet waar is. Men onderzoekt wie die akelige „grap" heeft uitgehaald. Flinke meisjes! Een 20-tal da mes-studenten van de Universiteit te Berkeley in Californië hebben gedreigd met „staking", als de professor in het Fransch, dien ze hebben, voortging met hun allerlei liederlijke nieuwerwetsche Fransche romans voor te zetten. De professor heeft moeten bukken en de pornografische lectuur van zijn pro gramma moeten schrappen. weet, dat Rita in gevaar is. Wilt gij mij geregeld op de hoogte houden van den toestand? Ja, wilt ge?" „Het zal gebeuren, zooals ge ver langt," antwoordde de kunstenaar met doffe stem. Daarop keerde hij naar het leger van zijn zieke lieveling terug en bleef daar langen tijd met het hoofd in de handen zitten, ten prooi aan de pijnlijkste gedachten. Deze neerslachtige stemming maakte intusschen langzamerhand plaats voor een gevoel van vreugde over de snelle vorderingen, die de genezing van zijn doehlerlje maakte. Nooit was het kind ook zoo teeder, zoet en aanhalig ge weest. Liefkoozend drukte zich het kleine, zwakke lichaampje tegen de borst des vaders aan, terwijl zij het lieve gezichtje, zoo wit als albast, stree- lend tegen Gaston's baardige wang legde. Het kindermeisje zette dan de hooge vensters wijd open, om de lieve lentezon vrijen toegang tot het vertrek te geven; zij strooide hare fonkelende stralen over het bedje der lieve kleine en verspreidde hare weldoende warmte door de kamer. Dan juichte het kind van pleizier. Keel en borst genazen voorspoedig en toen alle gevaar voor besmetting voor bij was, nam Gaston Dufour op een mooien lentemorgen zijn kind in de ar men en bracht het met stralend en zegevierend gelaat naar zijn moeder. Bij het zien van de kleine herstel lende ijlde Charmette met uitgestrekte armen haren gemaal te gemoet en nam hem zijn lieven last uit de armen; met veel vertoon van teederheid drukte zij de kleine aan haar hart. „Mijn lieveling! mijn lieveling!" riep zij herhaaldelijk, „mijn schat, mijn en gel!" Gaston zag met ontroering naar zijn jonge, sclioone vroruw, nog veel schoo ner en bekoorlijker door die teedere uiting van moederliefde. Hoe had hij in een oogenblik van opwinding toe kunnen geven aan de gedachte, dat deze moeder niet van haar kind hield? Charmette overlaadde haar kind met kussen. „Mijne zoete, kleine Rita, nu zijt ge weer beter, nog een beetje bleek O, mijn liefje, wat hebt gij uw moe dertje angstig gemaakt! Maar daarom ben ik toch niet boos op je, hoor, mijn hartje, neen. neen, zeker niet, ik ben niet boos op je!" De ziekte van haar dochtertje had Charmette gedwongen een tijdlang stil te huis te blijven, waar zij zich vree- selijk verveelde. Thans kon zij weer tot hare gewone levenswijze lerugkee- ren. Zij ging nu eiken middag ten minste weer wandelen, steeds met de majestueuze Friezin naast zich, dié het rijk uitgedoste kind droeg. Eiken dag kwam op het vastgestelde uur de lan dauer voor. De bediende stond in onbe rispelijk stramme houding1 aan het por tier. Twee glimmende zwarte rossen stampten ongeduldig met de sierlijk ge vormde pooten. Als mevrouw en de kleine eindelijk verschenen, liet Gaston zijn werkzaamheden een oogenblik rus ten en plaatste zich aan het venster om met welgevallen het aardige too- neel gade te slaan, dat zich voor het huis afspeelde. De Friezin hield het in borduursels en kant gebuide kind op den schoot en de kleine prinses wierp haar vader dan bevallige kushandjes toe. Charmette zond Gaston van uit den gemakkelijken landauer haar lief- stem glimlach toe en wuifde met de hand tot afscheid. De paarden trok ken aan en het rijtuig rolde voort. Gaston's oogen volgden het elegante voertuig met weemoedigen blik, doch met heldhaftige verloochening van zich zeiven ging hij weer aan den arbeid. Hij beijverde zich, spande alle krachten in om de belangrijke bressen te slop pen, die de verkwistende weelde van zijne huishouding in zijn vermogen ge maakt had en tegelijk wilde hij uit alle macht er voor zorgen, dat zijne vrouw de schitterende leefwijze kon blijven voeren, waaraan zij zoozeer ge hecht was. Ook de roem lokte hem bij zijn arbeid en zijne moeite toe, de oogen van jtijn lievelingen moesten schitteren vaft trotsche vreugde, als men zijn naam uitsprak. Die beide wezens toch waren zijn leven, zijn ge luk! Voor haar was hij bereid alles te ontberen, alles op te offeren. Maar, zou zijn streven ooit gewaardeerd worden? Sinds de ziekte van Rita waren we derom lichte twijfelingen in zijn hart opgekomen, maar met al het geweld zijner dwepende Liefde was het hem nog steeds gelukt, dezelve te onderdruk ken. De lente ging voorbij en met de hitle van den zomer kwam ook de zucht tot reizen. „Waar zullen wij dit jaar hees gaan" klonk het allerwege van de lip pen der genotzuchtigen. De koele scha duwen van het Bois de Boulogne, de honderdjarige wouden van Versailles wenkten weliswaar verlokkend tot stille rust en ontspanning, maar zij ware# te dicht by. De voorname Parijsche wereld had behoefte aan de bergpar- tijen der Pyreneeën, aan de cöte d'azur van Nizza, of de blauwe meren van Zwitserland of de badplaatsen van Normandië en Bretagne, om zich van het stof der wereldstad te ontdoen. Voor Charmette en hare moeder kon er natuurlijk alleen sprake zijn van de meest gezochte en elegante zeebadplaal- ken. Zij wisten niet, waarop hare keus te laten vallen, op Dieppe of Tronville. Doch dit zou wel spoedig beslist worden en intusschen kon men reeds voor de noodige toiletten zorgen. De voornaamste dameskleedermaker werd ontboden, kostbare combinaties wer den bedacht, waardoor men het grootst mogelijke effect hoopte te bereiken. En de dames gingen daarbij zoo royaal en zonder eenige terughouding te werk, dat zij onmogelijk da tallooze rekenin gen konden voldoen. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 1