BINNENLAND. Gemengd Nieuws. Sociale Berichten. Uit den Omtrek, Stadsnieuws. J. SCHIPPER, Kerkboeken en Rozenkransen. Groote (Houtstraat 26. Nederl. R.K. Volksbond. Gemeentezaken. Gesehenken aan de H. M. Koningin. Het hnldeblijk van de echtgenooten der officieren van het Nederlanddche leger ie H. M. de Koningin aangeboden. Het comité mocht daarvoor van Hare Majesteit een telegram van dankbe tuiging ontvangen. H. M. betuigde ook nogmaals hare ingenomenheid met de bestemming der overgebleven gelden. Deze beatemmiDg is het uit reiken van spaarbankboekjes aan ouders, ten behoeve van kinderen van tot het Nederlandsche leger behoorende militairen beneden den rang van offi cier, die in hetzelfde etmaal als de te verwachten Koninklijke Prins of Prinses het levenslicht zullen aan schouwen. Het geschenk der Zeeuwsche vrouwen aan H. M. de Koningin, een kinderwagen, is gereed gekomen. Het is een kostbaar stuk werk. De baxi3 uitgevoerd en geheel opgelegd met ivoren paneelen. Aan beide zijden in 't middKn de koninklijke kroon dra gend. Aan de voorzijde prijkt het Zeeuwsche wapen, ook uit ivoor ge sneden. De bekleeding is in wit chroomleder met zijde afgewerkt. De monteefing is uitgevoerd in zilver. In den wagen zijn kussens, sioopen enz. met echte kant afgezet; een wit satijnen wagenkleedje is geborduurd met een rand van oranjebloesems en knoopea. Bij het geschenk i3 nog ge voegd een zilvereu wagenkrnikje en een prachtig album met opdracht en namen der dames-comitéleden. TJit de Staatscourant. Bij Kon. besl. is aan P. J. van der Linden op zijn verzoek eervol ontslag verleend als consul te Reims. Bij Kon. besl. is benoemd tot Vice- President van de arrond. rechtbank te Leeuwarden Mr. J. A. Hingst, thans rechter irfgemeld college. Bij Kon. besl. is benoemd tot Notaris binnen het arrondissement Dordrecht, ter standplaats de gemeeDte Mijns- heereniand F. van der Strasten, can- Jidaat-notaris te Gouda Bij Kon. besl. ia benoemd tot Notaris te Roermond J. H. H. van Boven, eandidaat-notaris te 's Graven nage. Bij Kon. besl. Mr. W. J. Snouek Hurgronje, voorzitter- penningm eester van het bestuur der Industrieschool voor meisjes te 's Gravenhage, be noemd tot Ridder in de Orde van den Nederiandschen Leeuw. Bij Kon. besl. is toegekend de aan de Orde van Oranje Nassau verbonden Eere-medaille in goud, aan H. Trap, chef van de drukkerij en zetterij der Provinciale Groninger Courant te Groningen. Audiënties. De gewone audiën ties van de ministers van financiën, van buitenlandsche, zaken, van kolo niën en van marine zullen deze week niet plaats hebben. Be loop der bevolking van Amsterdam. De bevolking van Amsterdam be droeg op 1 Mrt. 1909 566,260 zielen (270,506 mannen en 295,754 vrouwen). H L A. van den "Wail Bake, f Te Utrecht is oveileden de beer H. L. A. vaD den Wail Bake, sinds 1888 muntmeester bij 's Rijks Munt. Kr. De Keester. De H&aagsche correspondent van de „Tel." schrijft: Het bericht, dat de oud-minister Be Meester het bij de candidaatstel- ling in de liberale kiesvereeniging in het distriet Zuidhoorn met 10Ö stem men minderheid heeft moeten afleggen tegen den landbouwer Teenstra, beeft in politieke kringen hier ter stede •eneatie vérwekt. Van betrouwbare zijde is mij mede gedeeld, dat dit echec enkel en alleen 'n gevolg is van de aarzelende houding, door den heer De Meester op verga deringen in het district Zuidhorn aangenomen tegenover de staatspen- sionneering. De heer Teenstra ver klaarde zich daar beslist vóóren overwon. Dit is 'n klein bewijs voor de stelling, dat bij de komende ver kiezingen de staatspensionneeiing een eerste rol zal vervallen. Intusschen is men in gezaghebbende vrijzinnige kringen alhier beslist van oordeel, dat de heer De Meester in Juni in de Kamer moet worden gebracht, en het zal dan ook wel spoedig blijken, dat er 'n district voor hem is gevonden. De nationale bond van het reddingswezen. Door Z. K. H. Prins Hendrik is het initiatief genomen tot het stichten van een natioualen bond voor het reddingswezen, omvattende alle Neder landsche vereenigingen tot redding van schipbreukelingen en drenkelin gen, vereenigingen tot het verschaffen van eerste hulp, het Roode Kruis enz., welke alle daartoe zijn uitgenoodigd. De tentoonstelling te Brussel. Op het oogenblik zijn reeds 180.000 vk. M. van het terrein der Brnsselsche tentoonstelling door de verschillende landen bezet. Duitscnland heeft daar van meer dan 30.000, Italië 14.000. Nederland 5000 en Engeland 20.000 vierkante meter. Uit de S. D. P. Het „HdbL" verneemt, dat het be stuur dér Nieuwe Partij naar aanlei ding der ingekomen motie-Utrecht vergaderd heeft. Het bestuur besloot aan den eisch der Utrecbtsche afdee- ling, (dat het partijbestuur uiterlijk Zaterdag 3 April aan de afdeeliDgen doet toekomen volledig geformuleerde vootsteUen als grondslag van een eveatueele hereeniging der socialisti ache partijen in Nederland, met de bedoeling, die ter eventueele behan deling en smendeering door de afdee lingen en aanneming door een congres en referendum ter kennis te brengen van het Internationaal Bureau, geen gevolg te geven. Het acht zijn stand punt en dat der S. D. F. voldoende neergelegd in de Rotterdamsche motie, die het spoedcongres op 21 dezer heeft aangenomen. De Utrechtsche afdeeling is met dit besluit in kennis gesteld. Verwacht wordt, dat zij dientengevolge zich weer van de Nieuwe Partij zal losmaken. Ned. Oost-Indië. Als opvolger van den gouverneur- gene-aal Van Heutsz, wiens vijljarig bestuur teneinde loopt, worden inde Indische bladen genoemd de heeren D. F. W. van Rees, vice-president van den Raad van Indië, en W. F. van Leeuwen, Burgemeester van Amster dam en lid der Eerste Kamer. Om bizoDdere redenen, zegt de „Locomotief", zou minister Idenburg laatstgenoemde aan het hoofd der zaken in Indië geplaatst willen zien. Hij is uit Iudië geboortig. Mijnheer, de Wethouder er uit Een niet alledaagsch geval heeft zich Zaterdag te Oversehie voorgedaan. Een der wethouders n.l. is op last van den burgemeester door den sterken arm der politie van de secretarie verwij derd. Kievitseieren. Aan II. M. de Ko ningin zijn de eerste kievitseieren aan geboden en wel door een arbeider uit Eerwoude (Friesland) en door een fir ma te 's-Gravenhage. Een vernuftig raadslid. In een onzer plattelandsgemeenten deed zich het volgende komiek gevalletje voor: De Raad had de verordening, rege lende de jaarwedden der onderwijzers herzien en aan Ged. Staten ter goed keuring opgezonden. De verordening kwam echter terug met eene nota van aanmerkingen, we gens onvoldoende bezoldiging. In ver band daarmede, werd de verordening gewijzigd, doch daar niet voldoende aan de wenschen van Ged. Staten was tegemoet gekomen, weigerde dit College nogmaals de verordening goed te keu ren. De voorzitter stelde toen den Raads leden voor bij de Kroon in beroep te gaan, welk voorstel in stemming werd gebracht. Toen bij de hoofdelijke op roeping de naam van het Raadslid „De Kroon" werd afgelezen, antwoordde deze: „Hoor eens, heeren, jelui kunt mij zooveel opdragen als ge verkiest, maar ik stem niet mee, ik blijf er buiten, hoor!" Tableau' Schandelijke lectuur. Te Zaandam zijn drie Amsterdammers, tusschen 20 en 30 jaar oud, van wie een, voor malig kassierslooper, een tweede houtzager en een derde, los werkman, die bezig waren met de verspreiding van opruiende geschriften, o. a. van het boekje, getiteld: „De practische Anarchist", door de politie gearresteerd. Bij de nadering der politie werden de nog in voorraad zijnde boekjes vlug door hen in de Zaan geworpen, waar uit evenwel eenige exemplaren als overtuigingsstukken werden opgevischt. Nadat procesverbaal was opgemaakt, werden de drie personen weer op vrije voeten gesteld. Gemeene manieren. Zekere M., wonende te Breda, had zich in Har derwijk aangemeld om dienst te ne men ais koloniaal. Een Duitscher, ze kere R., 'die eveens dienst wilde ne men, werd evenwel afgewezen, omdat zijn papieren niet in orde waren. Spoe dig hadden M. en R. kennisgemaakt en reisden Vrijdagavond van Utrecht af samen, M. naar Breda en R. naar Antwerpen. Daar de Duitscher niet te veel geld bij zich had, leende hij hem f2.-. Plotseling voorbij Culemborg misle M. zijn Duitschen kameraad, die dus zeker in Culemborg was uitgestapt en achtergebleven. M. niets kwaads ver moedende, zette alleen zijn reis voort en was niet weinig in zijn schikmet het door hem ontvangen handgeld. Zijn koffer op slot, flink op slot zelfs,stond boven zijn hoofd in het netwerk en bevatte zijn kapitaal. In Breda gearri veerd, haalde M. zijn koffer te voor schijn, doch bemerkte al spoedig, dat het leder op verschillende plaatsen was doorgesneden en dat het riempje langs het slot was opengemaakt en zijn geld, totaal f 170, bestaande uit bankbiljet ten van f10 en f 40, was verdwenen. Bij de politie heeft M. onmiddellijk aangifte gedaan, die nu zal trachten den Duitscher op te sporen, die natuur lijk van dezen diefstal wordt' verdacht. Een oplossing. Vijftig stakende bouwvakarbeiders te Zulphen, onder wie twaalf uit Velp, zijn naar Essett vertrokken, waar zij voorloopig werk hebben gekregen. Een rechtsverkrachting. Uit Bladel wordt aan „De Tijd" gemeld: „Naar wij vernemen, is op de sigarenfabriek der firma Maas alhier den werklie den aangezegd, dat zij allen voor het lidmaatschap van den Katholieken Ta- baksbewerkersbond moeten bedanken. Wanneer zij hieraan geen gevolg ge ven, zullen zij over 8 dagen worden ontslagen Diep treurig. Zondagmorgen heeft dr. A. L. M. Bogers, arts te Halste ren, die voor zijn genoegen te paard reed langs de Schelde bij Bergen-op- Zoom, het ongeluk gehad, waarschijn lijk tengevolge van de koppigheid van het paard, te vallen en bij zijn val den nek te breken. Dr. Bogers was een jong, krachtig man van 36 jaren en laat een vrouw met vier kleine kin deren achter. Overleden. De landbouwer J. Gr. Czn., in de Schermer, gem. Oudorp, die Zaterdag 20 dezer door de stoom tram aan den Omval nabij Alkmaar aangereden e« aan het hoofd zwaar verwond werd, is Zondag aa» de ge volgen in het gemeente-ziekenhuis te Alkmaar overleden. Een 'doodelijSke val. Gisteren is te Amsterdam een 15-jarige kruiersjongen van het dak gevallen. Bewegingloos bleef hij op de straal liggen. In allerijl had zijn overbrenging naar het Binnengasthuis aan - de Grimburg- wal, plaats, alwaar bij aankomst, de ongelukkige echter reeds overleden bleek. De naam van den ongelukkige was Martinus Snoek. Een ernstig ongeluk is Zondag morgen gebeurd in de Kerkstraat bij de Leidschegracht te Amsterdam. Een 16- jarige meubelmakersknecht zou in per ceel no. 13 een kast ophijschen en wilde daartoe een katrol met touw aan den hijschbalk haken. Bij het reiken naar den haak boog hij zich te ver voorover, zoodat hij het evenwicht ver loor en uit de zolderverdieping van het hooge huis voorover op straat viel. Hevig bloedende en deerlijk aan het hoofd verwond werd de arme jongen, die nog eenig leeken van leven gaf, door de ontstelde buren opgenomen en naar een apotheek in de Leidschestraat gebracht. Van daar werd hij met de automobiel van den geneeskundigen dienst, die spoedig ter piaatse was, naar het Binnen-Gasthuis vervoerd. Bij aankomst aldaar bleek de jongen reeds te zijn overleden. Bij den arbeid verongelukt. Maan dagmorgen was de timmermansknecht J. v. d. Wetering, oud 61 jaarjbezig sintels van den Schellerweg te Zwolle te vervoeren, naar een vaartuig, lig gende nabij de Sassenpoortenbrug. Op de hooge brug is de handwagen opge wipt, waardoor hij de boomen zooda nig tegen de borst kreeg, dat hij kort daarna is overleden. Een prettige vrijer! Zondagmid dag te 3 uur ontstond twist in de v. d. Helststraat te Oud-Delftshaven, lus- schen 'den kólenwerker J. W. La Haye en zijn zeventienjarig meisje. Het meisje vluchtte de straat op, gevolgd door haar belager, die haar bij tie haren over de straat sleurde en vervolgens in de Delftshavensche Schie wierp. Hij sprong er bij en trachtte haar onder water te trekken. Door omstan ders werden zij op het droge gebracht en werd aan het meisje in een wo ning de eerste hulp verleend. Twee agenten, die den dader tracht ten te arresteeren, ondervonden zoo vee! verzet van de saamgestroomde me nigte, dat deze de vlucht naar zijn woning kon nemen. Daar werd hij vervolgens door een inspecteur gevangen genomen, terwijl later in den avond ook twee der ver- zetplegers werden opgepikt. Een moord? Bij een vechtpartij heeft Zondagavond te Veendam F., een schipper W. zoodanig in den arm ge sneden, dat deze nog 's nachts naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen is vervoerd moeten worden. Men vreest voor zijn leven. Modern dienstmeisje (bij onze Duit- sche naburen): Mevrouw: „Vijf dagen was je te Chemnitz in conditie, vier dagen in Freiberg en nu ben je pas den der den dag hier in Dresden bij mij, en je wilt weer weg' Dienstmeisje: „Natuurlijk, ik heb 'n rondreis-biljet." Drankbestrijding onder Spoorwegpersoneel. Op initiatief van eenige spoorweg- mannen uit het Noorden, werd d.d. 28 Maart j.l. te Zwolle een vergade ring van spoorwegpersoneel belegd, met het doel te geraken tot een neutrale vereeniging van geheelonthou ders onder dat personeel. De vereeniging kwam tot stand met het doel onder het personeel de geheelonthouding te bevorderen en tevens hierdoor de veiligheid van het verkeer meer te verzekeren. De vergadering beschouwde het als een bewijs van sympathie van den heer Directeur-Generaal der Staats spoorwegen, dat op een daartoe gedaan verzoek, extra-vrijvervoer voor bet bezoeken dezer vergadering werd ver leend, en verzocht het voorloopig bestuur den dank der vergadering aan ZEd. over te brengen. Een 50-tal aanwezigen gaven zich direct als lid op, terwijl van velen adbaesiebetui- gmgen inkwamen. In het voorloopig bestuur werden benoemd F. J. T. Bakker, Stationsass. SS. te Rotterdam, D. P. H. A. van der Horst Jr., Ambtenaar N. C. S. të Utrecht, Th. J. Jansen, beambte H. S. M. te Haarlem, en G. A.Kinker, amb tenaar S.S. Utrecht. Alweer om een arbeidscontract. Aan de koek- en biscuitsfabriek van de firma G. Terhaak, te Alkmaar, hebben een 25 werklieden geweigerd het werk te hervatten, als gevolg van de bepalingen van het door hen onder tekende arbeidscontract, waarin zij naar hun oordeel met te veel arbeids uren worden belast. Een deel van het werkvolk heeft niet gestaakt, zoodat de fabriek niet behoefde te worden stop gezet. De firma zal trachten zich van nieuwe arbeidskrachten te voorzien. Het be stuur van de afdeeling Alkmaar van den Koek- en banketbakkersbond heeft met den fabrikant een onderhoud gehad, dat tot geen bevredigend resul taat leidde. De politie was voortdurend op het terrein bij de fabriek, om ordever storingen te voorkomen. Werk aan den winkel. Te Noordwolde (Fr.) is het tegen woordig zeer druk in da rieten meu belen industrie, vooral in stoelen. Groote hoeveelheden worden naar het buitenland gezonden, vooral naar Frankrijk. De krankzinnigenverple ging in Noor d-H o 11 a n d. Op 1 Mei zullen de eerste patiënten worden opgenomen in het nieuwe gesticht Duinenbesch" te Castricum. Het zullen de vrouwen zijn die thans verpleegd worden in het hulpgesticht aan den Zwanenburgwal te Amsterdam. BLOEMEND A AL. B u r g e r 1. t a n d. Geboren: Dochter van A. B. BijvoetJacobsen. SANTPOORT. Lenteboden. Op de buitenplaats „Thorn" zijn de ooievaars aangeko men. BEVERWIJK. Op de kiezerslijst dezer ge meente, zooals die op 22 dezer werd vastgesteld, komen 1171 namen voor tegen 1124 in het vorige jaar. LI3SE. De propagandaclub. Zondag namiddag hield de nog jong opgerichte „Propagandaclub" haar eerste verga dering. Na het gebed opende de voor zitter, de heer M. Bakker, met een kernachtig woord de vergadering, waarin hij duidelijk deed uitkomen, waarvoor deze club was opgericht en wat haar werkzaamheden zouden zijn. In het kort, zeidespr. komt het neer op deze drie zaken n.l. verdediging van onze beginselen, bestrijding van het socialisme en behartiging van onze stoffelijke belangen. Als punt 1 kwamen in behandeling de concept statuten en huishoudelijk reglement. Door den Geestelijken Adviseur wer den deze voorgelezen en nader toege licht. Artikelsgewijze werden ze daar na in behandeling gebracht en be sproken. Na een opgewekte discussie werden de statuten inet algemeene stemmen goedgekeurd. Hierna volgde behandeling van het huishoudelijk reglement waarin eDkele wijzigingen werden aangebracht en na ampele besprekingen goedgekeurd. Aan de orde was thans het kiezen van een definitief bestuur. Als voor zitter werd met groote meerderheid van stemmen gekozen, de heer M. Bakker en tot verdere bestuursleden, welke de functie onderling zullen verdeelen, de heeren H. v. d. Poe', J. v. d. Lans, P. Warmerdam en M. de Zwart,welke allen hunne benoeming aannamen. In de rondvraag stelde de heer W. Wijsman voor aan het af- deelingsbestuur een klein voorschot te vragen teneinde de eerste kosten te bestrijden. Met een opwekkend woord van den voorzitter werd de vergadering op de gsbruikelijke wijze gesloten. Arbeidsvoorwaarden. De be sturen der bioemietwerkliedenvereeni- ging „St. Isiderus" en van de afd. Liase van bet Noderl. Werkl. Verbond Patrimonium hebben op een gecom bineerde bestuursvergadering, welke heden avond in het Bondsgebonw zal •worden gehouden de H.H. Patroons in het bloembollen bedrijf ter confe rentie uitgenoodigd ter bespreking van betere arbeidsvoorwaarden in boven genoemd bedrijf. Politie-Bapport. Gevonden voorw. 1 hondenzweep bij A. van Putten Boeresteeg 12.. 1 rozenkrans bij H. Heinsbergen Barre voetstraat 21. 1 zwart-bruine hond bij H. v. d. Haar Burgwal 91. 1 portem. inh. geld en een kwi tantie ten name van v. d. Heuvel bij J. Meijer Kinderhuisvest 19. 1 zilveren dameshorloge hij G Kops Boeresteeg 13a, 1 bedrag aan centen bij IJmans Leidsche Plein 9rood. 1 bal bij Drenth Gen. Joubert- straat 41. Burgerlijke Stand. Geboren: 27 Maart d. van C OerlemansAntonisse 28 Mrt. d, van E. [Wialeveldv. Buurin gen. d. van H v. Geijsenbeek v. Riemsdijk. 29 Maart d. v.an J. H. KloekKolderie. d. van H. C. Söhefferv. d. Berg z van L. M. Brinkv, Deursen 30 Maart, d van A. Herman Blaauw. Overleden: 29 Maart. B 18 m., z. van B. Verdam, Raamsteeg M. OschatzSuttorp, 62 j. Kou- denhom. ,i( 'IÉ' fv i - Personalia De heer D, Inklaar, onderwijzer aan de late opleidingsschool alhier, komt voor op de voordracht voor hoofd eener school voor M. U. L. O. te Steen- wijk. Het is heden 40 jaren geleden, dat de beer P. J. G. Vos in dienst trad bij den heer W. H. Jacobs, thans de N, V. „Werf Hubertina". De jubilaris is de oudste, die aan de fabriek werkzaam is. Dat de blijken van belangstelling thans bijzonder groot waren, laat zich begrijpen. De 20sle Algemeene Vergadering van den Centralen Raad zal gehouden wor den Zaterdag 5 en Zondag 6 Juni, te Amsterdam. A. Zaterdag, des avonds 7 uur, in liet Gildenhuis, Heerengrachl 489. lo. Rekening en verantwoording van den Penningmeester. 2o. Verslag van de verificateurs, be last met het nazien der boeken van den Penningmeester (boekjaar 1907/8) 3o. Mededeelingen door het Centraal- B es tuur. 4o. Vaststelling van de' plaats dei- eerstvolgende Algemeene Vergadering. 5o. Voortzetting der behandeling van de Statuten-wijziging. B. Zondag, des voonniddags 11 uur, in het Gebouw der Maatschappij voor den Werkenden Stand, Kloveniersburg wal 87—89. 6o. Verkiezing van vijf leden in het Centraal-Bestuur, wegens periodieke af treding der Heeren: Ch. L. van de Bill, B. ,1. Grebben, W. A. .1. van de Kamp, W. C. J. Passtoors en J. W. Smit. 7o. Voorstel van het Cenlraal-Bestuur tol herbenoeming van de Redactie en Administratie van „De Volksbanier". 8o. Eindstemming over de behandel de Statuten. 9o. Bespreking, in te leiden door bet Centraal-Bestuur omtrent het standpunt van den „Ned. R. K. Volksbond" in zake de „invaliditeits- en ouderdoms- verzekering". lOo. Voorstel der Afd. Amsterdam „Bestaat er contact tusschen den „Ned. R. K. Volksbond" en de Patro naten"? Zoo ja, welke? Zoo neen, wórdt bet dan geen tijd dezelve aan te knoopen?" llo. Voorstel der Afd. Rotterdam: „De Centrale Raad spreke de wen- schelijkheid uit, dat door de geestelijke Overheid de leeftijdsgrens, waarop jon gelieden de Patronaten moeten ver laten, gesteld worde op 18 jaren." 12o. Motie der Afd. Amsterdam: „De. Centrale Raad, besprekende de onmiddellijke gevol gen van de inwerkingtreding der Wet op de Arbeidsovereenkomst, constateert met leedwezen, dat vele patroons, in strijd met den geest en de bedoeling dier wet, bij voorbaat alle middelen hebben aangegrepen, om ver schillende goede bepalingen dier wet niet van kracht te doen zijn, betreurt het, dat indertijd niet. over eenkomstig de duidelijk uitgesproken wenschen van den „Ned. R. K. Volks bond", verschillende bepalingen der wet van dwingende kracht zijn voorzien, spreekt mitsdien den wensch uit, dat de Regeering binnen niet al tc langen tijd tot een herziening der Wet op de Arbeidsovereenkomst overga, en dringt er op aan, dal. bij de tot-stand-koming of wijziging van deze en andere sociale wetten, door de Over heid met de thans gebleken slechte ge zindheid van vele patroons rekening worde gehouden." Wering van schoolverzuim. B. en W. bevelen aan voor de be noeming tot lid der Commissie C tot wering van schoolverzuim: le. den heer J. II. Visser, Groote Houtstraat 24, en 2e. den heer F. H. Smit, Groote Hout straat 69. De 3de Burgerschool. B. en W. bevelen aan voor de be noeming eener onderwijzeres aan de school voor gewoon Lager Onderwijs no. 7 (vacature F. J. A. van Ghent): le. Mej. T. Heuvel, alhier, 2e. Mej. Th. M. Kemna, Heemstede en Mej. M. L. Konijn, alhier. Kasopneming. 13. en W. hebben op 10 Maart de kas opgenomen bij den Gemeenteont vanger. Er was in kas 1' 160.398.121/». De Burgeravondschool. B. en W. stellen den Raad voor, dat de Burgeravondschool zal worden ge huisvest in 't schoolgebouw aan de Ja- cobijnestraat, plaats, gemerkt no. 24 en 26 en wel met 1 September of zoo veel later als de voorgenomen verbouw van dat gebouw zal zijn voltooid. Ver der vragen 13. en W. voor een en an der f68000. De Kermis. Ook 't bestuur der afd. Haarlem der Nederl. Middernachtszendingvereeniging verzoekt den Raad afschaffing der ker mis. Mei Rotterdam noemt 'l bestuur de kermis, een „zwijn!" Een eigen kweekerij. Indertijd werden B. en W. door den Raad uitgenoodigd voorstellen te doen strekkende tot verplaatsing van de be staande gemeentelijke kweekerijen naar een eigen terrein der gemeente. B. en W. meenden met het indienen van ingrijpende voorstellen in deze te moeten wachten tot de strijdvraag over het bestuur van den Hout en de plant soenen zouden zijn beslist. Nu deze beslissing is gevallen, stel len 13. en W. voor te besluiten tot het doen verplaatsen van bedoelde kwee kerijen naar het gemeentelijk terrein aan de Kleverlaan. Waar reeds sinds lang is aangedron gen op de vestigüig van eenen centra len schooltuin, van het nut waarvan B. en W ten volle overtuigd zijn, heb ben zij gemeend deze gelegenheid te moeten aangrijpen om tot de stichting van een dergelijken tuin Ie geraken. Het voor een en ander te bestem men terrein moet eene oppervlakte van ongeveer 2 3/4 H.A. hëbbeh. B. en W. hebben bij de keuze van dit terrein rekening gehouden met de omstandigheid, dat een deel van den grond van de boerderij „Het Toren tje" beschikbaar moet blijven voor openbare speelplaats, terwijl de moge lijkheid bestaat, dat voor andere Uoel- eiuden nog beslag zal worden gelegd op ongeveer 3 H.A. van het weiland. Er blijft dan nog 4 H.A. weiland over; het komt A. en W- voor, dat die stukken land zeer goed kunnen worden verpacht. De kosten van de werken, uit te voe ren voor het vestigen der kweekerijen en van den centralen schooltuin aan de Kleveriaan, met inbegrip van die voor het verbouwen van de woning van den pachter van „het Torentje" ge deeltelijk tot kantoor voor den dienst van Hout en plantsoenen, gedeeltelijk tot woning voor den met het toezicht op de kweekerijen en den schooltuin te belasten personen, worden geraamd op f 13.500.—. Stijging van de jaarlijksche kosten voor exploitatie dei' kweekerijen ten zij eenige in den tijd van overgang verwachten B. en W, niet als ge volg van de verplaatsing. Wellicht zal het onderhoud van den centralen schooltuin eenige uitgaven vorderen; zekerheid daaromtrent zal eerst worden verkregen bij de ingebruikstelling va» den tuin. Van beteekenis kunnen even wel die kosten niet worden. Onze winkelstand. De firma J. J. Huizing opent hedenavond in het pand Groote Houtstraat 44 een ruim, geheel naar de eischen des tijds modern inge richt schoen- en laarzenmagazijn, met fraaie etalage en zeer ruime, comfor tabel ingerichte pasgelegenheid. Niet alleen overdag, maar ook en vooral des avonds zullen de fraai in gerichte etalage-kasten zeker een vor- stelijken indruk maken. Wij wenschen den heer Huizing, een man met jaren lange ervaring in het vak, een schit terend succes, dat ook ongetwijfeld niet zal uitblijven. F ai 1 liet v e r k 1 aard: Door de Arr. Rechtbank alhier is bij vonnis d.d. 30 Maart 1909 in staat van faillissement verklaard P. J. van Bentem, timmerman, wo nende te Schoten. Dr. Leydsstraab Rechter-Commissaris Mr. P. J. G van der Meulen. Curator Mr. G. C. Duva.l Slot houwer. C. Wals Hz., eendenhouder, te Ilpendam. Rechter-Commissaris als voren. Curator Mr ,W. N. J. M Smit, Hooger beroep. Door Muus ter Meer te Zaandam is hooger beroep aange- teekend tegen het vonnis der Arrond. Rechtbank alhier, waarbij hij is ver oordeeld tot f25 boete, ter zake van eenvoudige beleediging van een ambte naar in functie. Holmeester van Beek. Wie kent niet in Haarlem en daar buitende altijd bereidwillige en be leefde hofmeester van de booten van Bus? Welke vereeniging in Haarlem en omstreken heeft niet in haar zo- meruitstapje kennis gemaakt met den heer van Beek, en ook met zijn vrouw, beiden steeds bereid om op het eerste signaal te verschijnen om de dorstige te laven en de hongerigen te spijzigen, en ook niet ongenegen om hier of daar een vroolijke mop ten beste te geven, vooral wanneer soms bij regen achtig weer de prettige geest dreigde verloren te gaan Ook wanneer eenige te drukke passagiers het een beetje te bont maakten, alweer was het de hofmeester of hofmeesteres, die door een gemoedelijk woord den goeden en prettigen geest er weder inbrachten. Welnu deze hofmeester, de heer H. J. van Beek, herdenkt 13 Meia,s. den dag waarop hij vóór 40 jaar in dienst trad als hofmeester bij de toen malige Firma Van der Tang en Van Heiningen, thans de groote Haarlem- sche Stoombootmaatschappij. Moge het den jubilaris, op 18 Mei gegeven zijn de gelukwenschen van allen, zoowel van zijn patroons, als van de verschillende vereenigingen te mogen ontvangen, en moge hij nog veie jaren bet hofmeesterschap op de booten van Bus waarnemen! Een vroege H. Kis. Door den Vriendenkring van het Allerheiligste Sacrament, de H. Fa milie en den R. K. Volksbond zal een onderzoek worden ingesteld of er behoefte aan bestaat, dat in een der kerken een zeer vroege H. Mis ml gelezen worden. De a. 8. Kamerverkiezingen. De Oud-liberale „Nieuwe Courant", geestverwant van Jhr. Mr. van Styrum, echrijft over de candidaatstelling van dsn heer Thiol alhier het volgende „De medewerking van de kiesver eeniging der Lib. Unie tot de candi- datuur Thiol trekt daarom de aan dacht, wijl nu voor het eerst van de zijde der Unie een zetel van een der zittende leden, behoorende totdevrij- liberale Kamergroep, wordt aangeval len. Dat de gevolgen hiervan zich tot buiten Haarlem zullen uitstrekken, is gemakkelijk te voorzien! „De heer Thiel zelf schynt niet veel zia in een candidatuur onder deze omstandigheden te hebben. Althans hij heeft zich het antwoord voorbe houden, tot bij zou weten, welke overwegingen ertoe hadden geleid hem ondanks zijn herhaald bedanken zich tegenover jhr. Van Styrum te caodi- deeren." De canaidatuur-Droog In Beverwijk. De heer W. G. Droog alhier heeft blijkbaar ingezieu dat men hem als middel wensebte te gebruiken om de katholieke eenheid in het district Be verwijk te probeeren te rammen. (Tusschen twee haakjes't was tóeh niet gelukt Gisteren ontvingen we bericht, dat de heer Droog van de candidatuur, die hij eerst had aangenomen (naar

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 2