BUITENLAND BINNENLAND. Gemengd Nieuws. Uit den Omtrek, Stadsnieuws Algemeen overzicht. Verspreide Berichten* DE Z. I. NAAR METZ. De t-ocht van Biberach naar Metz is voor het luchtschip Z 1 een zege tocht geweest! Van Biberach ging het in noordoostelijke richting eerst naar Ulm en daar zwenkte het in westelijke richting, om over Stutt gart en Karlsruhe, Bitsch en Saar- gemünd naar Metz te stevenen. De Z 1 verscheen Zaterdagnacht tegen tweeën boven Stuttgart. Hi et was in den helderen maneschijn goed te zien Toen bet boven de villa van Zeppelin kwam groette het door ide spits te laten zakken. Het lucht schip bleef hoven de stad op een hoogte van 200 tot 300 M, en werd door de menschen op straat luide toegejuicht Op de omliggende hoog ten was bengaalsch vuur ontstoken. Een aantal automobielen reden het luchtschip achterna. Te Karlsruhe herhaalden zich dezelfde toomeelen, toen de Z 1 om 3 uur in het Oos ten opdook. Zij vloog in ©en kwar tier tijds over de stad heen. Be landing te Metz ging gemak kelijk en rustig in haar werk. Om 7 uur 10 minuten zag men het daar aankomen. Het voerde een aantal bewegingen boven Metz en de voor steden uit en stevende vervolgens in een grooten boog over de ballon- loods heen Tegen achten stond het op matige hoogte voor de loods stil en werd aan de uitgeworpen tou wen door soldaten naar den grond getrokken Majoor Sperling en kapitein George meldden zich bij den bevel- voerenden generaal en bij den gou verneur van de vesting aan, die ben hartelijk gelu k wensehte n Onder stormachtig gejuich gingen de twee officieren met den be vel voerenden generaal mee, om te zijnen huize te ontbijten Bij de landing brak de menigte door de afzetting heen- Zij kon slechts met moeite weerhouden wor den. om vlak bij het luchtschip te komen. De afdeeling luchtsc.hippers, die klaar stond, trok het schip spelen derwijs in de loods, waar het op geringen afstand boven den grond geankerd werd. De zeven luchtschippers, die in de schuitjes gezeten hadden, waren doodmoe. Z. H. DE PAUS EN TURKIJE. Be Bomednsche correspondent van „Be Maasbode" schrijft: Zaterdagochtend is onder leiding van den ceremoniemeester GaJib Bey, een Turkseh .gezantschap te Rome aangekomen Het gezantschap werd door vertegenwoordigers van den Paus. op het station ontvangen 's Xa.midda.gs brachten de heeren' een bezoek bij den staatssecretaris, kardinaal, Merry del Val, bij wien zij een kwartier vertoefden. Later op den dag hadden zij nog een bij eenkomst met den kardinaal, gedu rende 'welke zij den pauselijken staatssecretaris de verzekering ga- van. dat hun regeering de moord partijen. op de christenen te Adana gepleegd, diep betreurde en dat er krachtige maatregelen van den kant der regeering genomen waren om een herhaling van dergelijke treu rige feiten in de toekomst te voor komen. Gisteren zijn zij hij den Paus op audiëndie geweest Onder leiding van den kamerheer van den Paus hebben zij daarna een bezoek gebracht aan de Yaticaansche museums Sinds de regeering van Paus Pius IX had geen enkel diplomatiek Turkseh gezantschap aan het Vati- caan meer een bezoek gebracht IN MAROKKO. De Sultan van Marokko bevindt zich volgens de laatste berichten en telegrammen in een zeer hachelijkeu toestand. De correspondent van de „Times" werd op 4 Juli door Moe Lr i Haf id in audiëntie ontvangen, bij welke gelegenheid de Sultan zich bitter er over beklaagde, dat de Europeesche pers hem altijd met verdachtmakin gen achtervolgde. Men had in de bladen gemeld, dat hij zijn broeder Mohammed had la ten vergiftigen, terwijl deze niet slechts in leven is maar zich ook in eene bloeiende gezondheid verheugt. Ook ontkende hij ten sterkste, dat zijn viziers het voornemen koester den om hem in den steek te laten. Het onderhoud eindigde met eene aanwijzing van de groote moeielijk- heden waarmede zijne regeering te kampen had En daarin had Moelai Hafid zeker gelijk De berichten welke uit Marokko aankomen, klinken zoo dreigend en gevaarlijk voor den Sultan, dat men zijn regeeringsdagen voor geteld mag houden indien geen tegenberich ten zijn tegenslag komen temperen. De correspondent van de „Daily Telegraph" seinde 5 Juli uit Tan ger aan zijn blad, dat volgens de uit Tez komende telegrammen een algemeene opstand tegen Moelai Ha.- fid voor de deur stond. De troepen des Sultans waren door de aanhangers van den Rhogi, Boe Hamara, totaaal verslagen en de stad Sefren bevond zich reeds in de handen der opstandeling-en. Al dc daar in de buurt liggende plaatsen hadden zich reeds bij den Rhogi aan gesloten Aansluitend hij deze berichten, maar nog ongunstiger voor den Sul tan klinken de berichten welke het „Journal de Paris uit Madrid ont vangt Volgens hier aangekomen tele grammen, zoo meldt het blad. is de Rhogi Boe Hamara Fez reeds bin nengerukt, en de Sultan zou dien tengevolge gevlucht zijn- Natuurlijk moet hier in aanmer king genoemen worden dat de be richten door de inlandsche bevolking zijn aangebracht, maar uit alles blijkt toch dat al deze teekenien en voorvallen Moelai Hafid's troon aan 't wankelen brengen. Uit Servië. De telegrammen uit Belgrado spreken van een zeer beden- kelijken toestand in het Servische leger ten gevolge der vijandschap tussehen prins George en de partij der konings moordenaars. Prins George heeft, na zijne afdanking een krachtige actie ont wikkeld om de 68 moordenaars uit het leger te verwijderen. In de provin cie is zijn aanhang zeer groot. De re- geering is steeds bereid zijn wenschen op te volgen, maar de koning aarzelt nog altijd over te gaan tot dien maat regel tegen degenen die hij tegenover gestelde beloften gedaan heeft. De Fransche bisschoppen en de kerkvervolging. Weer een drietal nieu we bisschoppen hebben Zaterdag sym pathie-betuigingen aan den vervolgden kardinaal Andrieu gezonden: de aarts bisschop van Rouen en de bisschoppen van Seez en St. Brieuc. Daarmede is het getal van bisschoppen, die zich één verklaren met kardinaal Andrieu geste gen tot 85, waarvan 84 Fransche bis schoppen zijn. Zoo wordt inderdaad uit het kwaad een schitterend goed ge boren! De zaak-Steinlieil. Tardival, de man, die onlangs gearresteerd werd als als verdacht van den moord op den schilder Steinheil, heeft een brief ge schreven aan den rechter van het hof van appèl te Parijs, die in het aan- ès taande Steinheil-proces het voorzit terschap zal bekleeden, waarin hij ver klaart, de moordenaars van den schil der en. diens schoonmoeder te kennen. Hij zelf zou op wacht hebben gestaan, terwijl de moordenaars aan het werk waren. Tardival zou ook de namen der schuldigen genoemd hebben, waar onder een reeds verdacht schilder. Me vrouw Steinheil zou Volgens dat schrij ven onschuldig zijn. De Belgische troonopvolger Prins Albert, die zich in den Congo bevindt, zal omstreeks 10 Augustus a.s. in Bel gië terugkeeren. Ter gelegenheid van dezen terugkeer zijn groote feesten te Antwerpen in voorbereiding. Nihilisten in Londen. De geheime politie heeft ontdekt, dat er onder de Indiërs te Londen een nihilistische vèr- eeniging bestond, onder den naam van Zonen van Siwa. Men gelooft, dat Dhingra, de moordenaar van Sir Wil liam Curzon Wyllie, door die vereeni- ging aangewezen was, om den moord te plegen. De politie heeft een lijst van al de namen van de Zonen van Siwa in handen. Hofberichten. H. M. de KoningiD-Moeder reist a.s. Woensdag ten 9,01 v. m. van Baarn- H. S. M. naar 't Loo, aankomst te Apeldoorn ten 9,57 v.m.; de terug reis wordt denzefden dag aanvaard vertrek van Apeldoorn ten 8,36 n.m,, aankomst te Baarn-H. 8. M. ten 9,31 n. m. Amsterdam IV. Het „Hbl." verneemt nader, dat de heer jhr. mr. J. Röell had bericht, niet geneigd te zijn een candidatuur in het district Amsterdam IV te aan vaarden, bijaldien een der heeren dr. Blooker, dr. Lely of prof. Van Hamel zich beschikbaar stelden. Aangezien nu beide laststgenoemde heeren bereid waren een candidatuur te aanvaarden, verviel daarmede dé candidatuur Röell. De vrijzinnige Kiesvereenigingen hebben gisteren tot candidaat gepro clameerd voor Amsterdam IV den heer Prof. Mr. G. A. van Hamel. Uit dc Staatscourant. Bij Kon. besluit van 24 Juni is be noemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, Tb. H. Nahuvs, pre dikant der Nederduitsch Hervormde Gemeente te Zeist. Audiënties. De audiëntie van den Minister van Waterstaat, Woensdag 7 dezer, die van den Minister van Oorlog Don derdag 8 dezer en die van den Mi nisters van Buitenlandsche Zaken en Marine Vrijdag 9 dezer zullen niet plaats hebben. Bezoek van Minister Talma aan d? Middenstandi^tentoonstelling. Minister Talma, vergezeld van deD referendaris Mr. Everwijn, bracht gis terenmorgen een langdurig bezoek aan de Middenstandstentoonstelling te Amsterdam. Hij werd rondgeleid door het uitvoerend comité, nam alles in oogenschouw en liet zicb door de standhouders het een en ander uit leggen. In het bijzonder bezichtigde Z.Exc. de klompenmakerij, drukkerij, de hoedenvlechterij enz. Kwart vóór 12 werd door het comité in den tuin een lunch aangeboden. Ministers die heengaan. Dr. Nolens noemt het in de „Ni Venl. Cf." voor de hand liggend, dat het kabinet aanblijft, en dat alleen die leden, die om persoonlijke redenen hun portefeuille moeten prijsgeven, door anderen vervangen worden. Het zal zeer zeker te oetreuren val len als de minister van Oorlog om gezondheidsredenen de taak, waarvoor hij getoond heeft in alle opzichten geschikt te zijD, zou moeten neer leggen. En evenzeer zal het voor het kabi net te betreuren zijn als een ander zijner leden, die door vriend en vijand geacht wordt de ware man op de ware plaats te zijn, tot een hooge betrek king elders door H. M. de koningin zou worden geroepen. Dr. Nolens doelt hier blijkbaar op het gouverneur-generaalschap van In- dië, dat in het najaar vacant komt, en indien we ons niet vergissen op minister Idenburg. D« nieuwe voorzitter der He Kamer. De Haagsche correspondent van „De Tijd" heeft iemand, die het weten kan, gepolsd over het bericht, dat de heer De Visser als president der Kamer in aanmerking zou komen en over een ander, dat de katholieke partij daarop aanspraak zou maken. Mijn zegsman zegt hij achtte de benoeming van dr. De Visser lang niet onwaar schijnlijk, en veronderstelde, dat in ieder geval de christelijk-historische partij den candidaat zou aanwijzen. Indien het, zoo zeide hij, waar is, dat de katholieke partij de sterkste is, zij is in het Kabinet flink vertegenwoor digd en de christelijk-historische partij is ditf niet. Uit dien hoofde alleen pleit er dus alles voor, dat een lid der christelijk-historische partij president wordt. Er komt bij, dat de Katholie keD, zij 't op de bescheiden plaats van commies griffier, thans een der hunnen achter het bureau hebbeu zitten, en de beide andere partijen van rechts er een vertegenwoordiger missen. Wij moeten, zoo voegde hij nog erbij, bovendien erkennen, dat de andere partijen geen man hebben, die zal willen en tevens geschikt is. Onder de Katholieken zouden in aanmerking kunnen komen de heeren Loeff en Nolens, doch de eerste doet het zeker niet om gezondheidsredenen, de tweede kan het moeilijk combineeren met zijn professioneel, daargelaten, dat mgr. Nolens vermoedelijk geen lust zal hebben hier in Den Haag een geheele huishouding op te zetten als noodig is, om als president zijn staat op te houden. De anti-revolutionnairen heb ben niemand dan den heer dr. Kuyper, die te doof is voor het ambt. Onder de christelijk-historischen zijn er die, wier namen allicht zullen worden ge noemd: de heer Van Bylandt, die na 25 jaren Kamerlidmaatschap de zware eerepost wel niet zal ambitieeren, de heer Van Dedem, een vorige maal candidaat der rechter :ijde, die echter niet in Den Haag woont, en de heer De Visser, die, ais predikant vrij ge worden, zijn woonplaats dezen zomer naar hier overbrengt. Jubileum Generaal Kool. Luitenant-generaal A. Kool. com mandant van het vejdleger, die Zondag den dag herdacht, waarop hij vijftig jaren geleden tot officier werd benoemd, werd Zondag in een der lokalen van net militair bureelgebouw aan den Fluweelen Burgwal in den Haag ge huldigd. De jubilaris werd met zijn echtgenoote en familie in dat lokaai ontvangen door tal van leger-autori- teiten en toegesproken door generaal Van Ermel Scherer, als oud-lid van de commissie, welke zich onder de officieren van het Nederlandsche leger gevormd had tot aanbieding van eeD huldeblijk, bestaande in een fraai met zilver gemonteerde cassette, bevattende een groote gouden, zilveren en bronzen medaille met aan de eeDe zijde de door Pier Pander gemodelleerde beel tenis van den jubilaris en aan de andere zijde een toepasselijke inscriptie. Generaal Scherer schetste in een hartelijke toespraak de schitterende militaire loopbaan van generaal Kool, waarbij hij o. a. releveerde het feit, dat deze in 1901 voor korten tijd als minister optredende, de wet tot wijzi ging van de militiewet in veilige haven bracht. Generaal Kool verklaarde zich diep getroJen door het hem aangeboden blijk van kameraadschap en betuigde zijn groote erkentelijkheid voor de gedachte, welke voorgezeten had om zijn beeltenis te doen vervaardigen in een medaille en exemplaren van die medaille ten geschenke aan te bieden aan alle korpsen van het leger en aan zijn geboorteplaats, de stad Maastricht. Na afloop der Parade, welke gisteren te 's Hage gehouden werd ter eere van Prinses von Wied, geboren Prinses der Nederlanden, werd door generaal majoor, adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, baron Van Voorst tot Voorst, in opdracht der Koningin aan den luit.-generaal Kool, commandant van het veldleger ter gelegenheid van diens 50 jarig dienstfeest als officier, het dienstkruis voor 50-jarigen dienst, ditmaal met brillanten onder een hartelijke toe spraak uitgereikt. De generaal bedankte en verzocht zijn eerbiedigen dank aan H. M. de Koningin over te brengen. Generaal Van Voorst noodigde de troepen uit eerst een driewerf „Leve de Koningin" en daarna een drievoudig „Leve Generaal Kool" aan te heflen, waaraan op geestdriftige wijze werd voldaan. De „onthullingen" van mr Tidaman Volgens de „N. Crt." zal mej. Ma- thilde Westmeijer over eenige dagen een brochure uitgeven. De trappisten te Tilburg. Er komt nu stilletjes-aan licht in de duistere zaak; En nu blijkt al aanstonds meer en meer, dat men hier slechts te doen heeft met de schuld van één, iden ex-abt Verbrug- gen Gedurende de laatste drie dagen (Vrijdag, Zaterdag -en Zondag) ver lieten verschillenden het klooster: eerst waren het enkele priesters en theologanten, toen de minderjarige studenten en novicen die door di ouders en familieleden werden ge haald of gerechtelijk opgeëischt- De eenvoudige leebebroeders, die van heel de t oedra ebt der z aak zoo goe d als onkundig waren, kregen spoe dig argwaan Briefjes met vermel ding- van het tweede Decreet van Rome, werden hun van buiten op allerlei manieren in de hand ge speeld, en wat hier te bewonderen, valt is de stipte onmiddellijke ge hoorzaamheid van de kloosterlingen aan Rome's bevel, ondanks allerlei valsche voorstellingen van den ex-abt Buiten de kloosterpoort, waar het volk hen met deernis en medelijden stond op te wachten, werden zij spoedig geholpen en in gesloten rij tuigen naar de pastorie va|n het H. Hart, het Missiehuis, het Retraite huis en liet- Eratersklooster gebracht, waar zij verdere inlichtingen, reis geld en fatsoenlijke kleederen kon den bekomen. Alles heeft de ex-abt in 't- werk gesteld om de priesters en broeders bij zich te houden valsche voorstel lingen van de zaak e:n geld gebruikte hij zelfs tot da.t doel, doch men liet zich niet bepraten of omkoopen. 't Is te voorzien dat de ex-a.bt weldra- alleen za,l staaan, en wat dan De enkele broeders die nog bij de bedrijven en op de stallen bleven, hebben gezegd eveneens het klooster te zullen verlaten De twee hoofdbestuurders van de brouwerij zijn reeds, vertrokken Alles ligt in gedwongen rust; enkele stuks vee werden al verkocht Ook is 't- te verwachten da.t de prior tot betere inzichten is. geko.- men en weldra zijn uittrede zal doen, ofschoon hij de groote voorstander was van den ex-abt en sommigen door zijn woord en voorbeeld nog tegenhield De kloosterlingen, die de twee laatste dagen vertrokken zijn kregen verlof één dag naa,r hun ne familie te gaan om daarna naar een andere abdij, volgens eigen keuze te vertrekken Onwetendheid en goede trouw alléén verklaren 't blijven van enkelen Het tweede Dlecreie-t van Rome kon hun slechts met moeite- in handen worden gespeeld Allertreurigst is gewis dit onge woon feit. Doch men veralgemeene niet, Integendeel, heerlijk is. aan den dag gekomen de eenvoudige, vaar dige-gehoorzaamheid van de meeste kloosterlingen aan den wil van Rome. Men kan toch niet ontken nen dat die gehoorzaamheid van de meesten een zeer zwaar offer vroeg, om zo-o hun stil en vredig en ge lukkig kloosterleven te verlaten, niet wetende wat hun verder te wachten stond Het was deerniswek kend, oude, ziekelijke, wieenenjda kloosterlingen in slechten toog, zon der jas, zonder hoofddeksel, zonder fatsoenlijk schoeisel de dierbare ab dij te zien verlaten, en dat alles om de schuld van één Mogen de weinigen die zich nog in het kloos ter bevinden ook spoedig* hunne con fraters volgen, -dan zal dit droevig sp-el weldra zijn afgespeeld D'at de ex-abt dan zie wat hij verder doet, alleen in h-et groote klooster: De abt van Catzberg (Fr.), Ri- chebé, kwam gisteren naar Tilburg om te zi-en welke maatregelen er verder nog getroffen kunnen wor den. Die religieuze- kwestie zal spoedig- zijn opgelost. De civiele kwestie zal wal een gerechtszaak worden -die mogelijk nog lang- kan -duren, wegens de v-ela finantieele betrekkingen -der abdij; But wordt ©ene zaak voor den ex- abt alléén, die alles op zijn naam blijft handhavena.ain een gewone burgerlijke -doorzetting van brou werij en verdere bedrijven valt moei lijk te denken Verkiezings misbruiken. Naar wij vernemen, is door de R. K. Vereeni- ging „Gemeentebelang" te Eindhoven, een Schrijven gericht aan Z.Exc, den Minister van Justitie en de heer Offi cier van Justitie te 's-Hertogenbosch, ten einde de verkeerde practijken (boycot, aanbieden van drank en geld, enz.), waartoe de gemeenteraadsverkie zingen te Eindhoven den Laatsten tijd telkens aanleiding gaven, le doen op houden. - v,: jj.) .ït! Ifp-r. Tegen wil en dank candidaat! Te Nieuweschans (Gr.) heeft bij het inleve ren van de candidatenlijsten voor twee vacatures in- den raad eene vermake lijke vergissing plaats gehad. Candidaat zou o.m. worden gesteld de heer A. Kruize, wiens naam op zijn Oldamb- ster dialect, als „Kroeze" wordt uitge sproken. Door die uitspraak in de wat- gebracht, was nu door den secretaris van de betrokken ki'esvereeniging den naam van A. Kroeze op de lijst ge plaatst in plaats van A. Kruize en die lijst werd, voorzien van de ncodige handteekeningeh. bij den burgemeester ingeleverd. Eerst later op den dag werd de be gane vergissing ontdekt, en werd toen nog, in allerijl een candidatenlijst voor deai heer A. Kruize ingeleverd. Op de officiëele lijst prijken dus nu o.rn. de namen A. Kruize en A. Kroeze, waar mede een en dezelfde persoon wordt bedoeld. De lijst toch met den naam van A. Kroeze was eenmaal ingeleverd en mocht niet teruggegeven worden, te meer. waar in de gemeente Niemve- Schans ook werkelijk een zekere A. Kroeze woonachtig is. Deze Kroeze werkt op de stroocar- toefabriek ..De Dollard", maar is een persoon, die reeds op jaren is, zich nooit met de politiek heeft bemoeid en in geen enkel geval voor eene can didatuur in aanmerking wenscht te ko men. Inbraak. Zaterdagavond tussehen 9 en 9i/2 uur is ingebroken in een bene denhuis aan de Regentesselaan te 's- Gravanhage, terwijl de bewoonsters een oude dame en haar gezelschaps juffrouw even de deur waren uit gegaan. Met een valschen sleutel of een lo-oper heeft men vermoedelijk de deur geopend. De kasten in de suite kamers waren opengebroken of de deu ren er van uitgelicht. De brandkast was opengebroken met een ouden sleu tel, dien men in een laadje gevonden h,ad. Waarschijnlijk is de inbreker of zijn de inbrekers opgeschrikt, want, ter wijl een bedrag van f20 aan specie en eenige oude gouden munten, benevens enkele zilveren voorwerpen zijn mee genomen. heeft men ongeveer f 500 aan papiergeld en effecten Laten liggen. Een brandkast gestolen en brand gesticht. Gisterennacht is ingebroken in het station Harmeien. De brandkast met geld werd gestolen benevens pa pieren. Ook werd brand gesticht. Verdronken. Zaterdag werd in een sloot aan den Noorderdijk bij Enkhui zen het lijk gevonden van den conduc teur bij de posterijen W„ wonende te Stavoren, en dienst doende op deveer- booten EnkhuizenStavoren. Hij werd sedert Donderdagmorgen vermist. Van het le Harlingen binnengeko men tjalkschip „Confiance" is in den nacht van Zaterdag op Zondag in de nabijheid der haven -de 19-jarige knecht J. Bakker uit Groningen over boord gevallen en verdronken. Door een misstap. Te Zaandijk had een metselaarsknecht, werkzaam aan den opbouw van den nieuwen schoorsteen aan de sloomhoutzagerij „De Voorwaarts", van de firma Corne lls Vis en Z11., het ongeluk door een misstap te vallen, met het gevolg, dat hij onmiddellijk overleed. Arm kereltje. Zondagavond heelt de WestLandsche stoomtram, komende van Kijkduin, midden in het dorp Loos- duinen, het vijfjarig zoontje van J. Brak overreden. Het kind was ter stond dood. Haar kind doodgelegen. De 19- jarige vrouw Pasterkamp te Urk had Zondagavond haar kind van ongeveer 5 weken bij zich te bed gen-omen en toen zij ongeveer te 10 uur gisteren morgen ontwaakte, kwam zij tot de ontzettende ontdekking, dat zij haar kind doodgelegen had, het althans dood vond, toen zij ontwaakte. Er wordt een onderzoek ingesteld. Brand in liet Rijksmuseum. Gister middag tegen 12 uur werd een sterke brandlucht opgemerkt in het bovenge deelte van .het Rijksmuseum te Am sterdam. Bij onderzoek bleek, dat 't brandde in het vertrek waarin een boetseerklas gevestigd is. Toen men in de nabijheid kwam, sloegen de vlam men uit liet houten beschot, dat de boetseerklas van het teékentokaal scheidt. Er heerschte een groote hitte in het vertrek. Gelukkig heeft de brandweer voor het kostbare gebouw zulke voorzorgs maatregelen voorgeschreven, dat, in dien een brand spoedig wordt ontdekt, het personeel in staat is, op afdoende wijze zelf de eerste hulp te verlee- nen. Thans, den eersten keer, sedert het bestaan van liet gebouw, dat 't noodig was die eigen bluschmiddelen te bezi gen, is gebleken, dat zij inderdaad af doende zijn. Het personeel had den brand in de boetseerklas reeds grootendeels ge- biuscht, toen de brandweer het ge bouw betrad en het blusschingswerk kon overnemen. Dat bestond voorna melijk in het wegkappen van de nog smeulende houtdeel-en in de nabijheid van de zoldering. Dat de brand geen grooteren omvang heeft genomen, is inderdaad te danken aan de deugdelijkheid der voorschrif ten, indertijd door den commandant van de brandweer gegeven en naar zijne wenken zoo stipt uitgevoerd. De oorzaak van den brand is onbe kend gebleven. In de schoollokalen mag niet worden gerookt en daaraan zal wel streng de hand worden gehou den, anders zou misschien de veron derstelling kunnen gemaakt worden, dat één der leerlingen het verbod heeft overtreden en op die wijze de onwil lige brandstichter kon geweest zijn. BLOEM BSD AAL. Burg. Stand. Overleden: E. F. W. van Zij), 54 j. AEB DEN HOUT. Gepensioneerd. De heer II. Warmeidam, die gedurende zeven en twintig jaar als onbezoldigd rijks veldwachter op het landgoed Ooster duin van den heer G. J. van der Vliet is werkzaam geweest, is met ingang van 1 Juii gepensioneerd. ZAKDVOORT. Verloting van „Arbeid Adelt" Door Burgemeester en, AYetho-uders dezer gemeente- is ver gunning- verleend aan de Algt Ned Vrouwenvereeniging „Arbeid Adelt" tot liet houden van verlo tingen in het perceel np. 3 aa;n den Strandweg. Nat. Militie. Op het den 30 Juni j. 1. gesloten inschrijviings re gister voor de Nat. militie lichting 1910 in deze gemeente komen de namen voor van 40 Jongelingen, Aangekomen vreemdelingen K. C. Honig Mz., Koog a.d. Zaan, Zeestraat 34, 9 personen; Mej. C. Ti- Lanus, Elspeet, id. 7, 1 p.; Mej. M. C. C. Reijnvaan, id., id., 2 p.L. Hochhetmer, Blomberg, School,str. 11, 2 p.; A. von Arnaukl, Berlijn, Zeeistr. 24, 1 p.; Prof. G. Vogel, id., id., 3 p.; Mej. C. Binger, id., id., 1 p.; Freule Ehrenb'erg, Sondez-houzen, Pension Per- sévéranza, 1 p.; Struch, A'dam, id., 2 p.; De Hond, id., id., 2 p.; J. Sante- roos, id., id., 3 p.; A. Kailenborn, id., Hoogeweg 72, 4 p.; J. J. P. Ilaltewasse, id., id., 5 p.; Mevr. wed. H. G. Rohiing, Berger, id., 2 p.; L. Romijn, id., Hal testraat 15, 2 p.; Koetser, id., Pootstr. 6, 6p.; W. van Raamsdonk Pzn., id., Haarlemmer,str. 24, 9 p.; A. de Lange, id., Kruisstr. 7, 6 p.; Dames Mercier, Breda, Pension Quisiian^, 2 p.; S. Kauf man, Manheim', id., 1 p.; O. van Kam- pe, Buckeburg, id., 1 p.; Mej. Geert- sema, Blijham, id., 1 p.; Mevr. Botjes, Geertsema, id., id., 1 p.; J. Philips, Glasgow, Hotel Groot Badhuis, 1 p.; Mej. WiLlmann, Sagan, id., 1 p.; J. Norter, Heerlen, Hotel d'Orange, 2 p. Frau Oufitzen, Berlijn, id., 3 p.; Schuiz Charlottemburg, id., 3 p.; Mevr. San ders v. LooBookmaker, Bloemendaai, Burgemeester Engeibertstraat 2, 1 p.; Mevr. van Rees—Rookmaker, id., id., 1 p.; Fam. Mitjenburg, id., Zuiderstr. 19, 5 p.; L. van Herk, Utrecht. Duin weg 4, 6 p.; Mej. Bruch, Watergraafs meer, Hoogeweg 94, 1 p. T. Endhui- sen, Kloosterburen, Kosterstraat 7, 1 p.; O. de Waardt, Mensigeweert, id., 1 p.; G. v. Breukelen, A'dam, id., 3 p.; Mevr. Wed. W. K. v. d. Bregge, id., Groote Krocht, 2 p.Fam. v. d. Paid, id., Halteslraat 27, 6 p.; M. Mendel sohn, id., Hotel Driehuizen, 2 p.P. Berthold, Hotzmindz, id., 1 p.; Lad. Waddington, South Cray-don, id., 2 p.; Mr. van Gelderen, Deventer, id., 1 p.; C. Reitzel, Han.au, id., 4 p.; Dr. R. FurstBerlijn, Chariottenburg, id., 4 p.; J. v. Straaten, Utrecht, id., 1 p.; Dr. Med. Lar.sen, Kopenhagen, id., 2 L. Monas, A'dam, 2 p.; J. J. Dek ker. id., id., G p.; F. T. M. R. Barije, id.. Hotel Groot Badhuis, 1 p.; J. Louet FeLsser, id., id., p.; Mr. A. Ro- moiidt, Rotterdam, id., 1 p.; A. Ilaijer- man, Bremen, id., 1 p.; J. B. v. Lo- ghem, Delft, 1 p.; X. G. Verheij, id., id., 1 p.: C. Smit, id., id.. 1 p.; J. Möliler, Hamburg, id.. 2 p.: Mevr. v. Heel, Rijssen. Pension Buitenrust, 1 p.; Brand Millenaar, Rotterdam, Hotel Kurhaus,. 3 p.; Lissone, A'dam, id., 2 p.; Mr. L. ban Gigh Jr., id., id., 2 p.; E. A. Berckarol, Frankfurt a/M., id., 2 p. BENNEBRBOER. Burg°rl. Stand Geboren: d. v. C. P. Peters— Scbooue. HILLEGOM. Diefstal. VV'ederom zijn 8 bedden beste tulpen ontvreemd op den tuin „Kikkerlust" ten 11 ad»eie van den heer Guldemond. De politie doet onderzoek. Personalia. Bij den Post- en Telegraafdienst is o.a. verplaatst de commies. 4e ki. A. van Borrendam alhier (postkantoor; naar 'sGravenbage (inspectie). Bij 't eindexamen Gymnasium is diploma A nog toegekend aan H. Harmens en dipioma B aan B. A. R. Rezen tj De heer P. v. jOov alhier is benoemd tot lid der jury voor de afdeeiing muziekinstrumenten op de Midden- standstentcorstelüng te Amsterdam. Provinciale Staten. (Zitting van heden Hedenmorgen wend de zomerzili- ting der Provinciale Staten van Noord-Holland te 11 uur geopend, De Commissaris der Koningin, mr G van Tienhoven, opende de zitting in naam der Koningin, waar na. de led-en staande h-et gebed aan hoorden, De Commissaris wees erop, dat het zooeven gesproken openings woord de gedachten terugvoert tot enkele wieken, toen het blijde feit der geboorte van Prinses Juliana; alom in den lande gevierd werd] Spr sprak den hartg-rondigenj wensch uit, dat de jeugdige Oranje telg voorspoedig- opgroeie. Moga eenmaal de geschiedschrijver getui gen. dat de Prinses steeds is ge trouw gebleven aan de tradities, van haar Huis en het heil van Neder land heeft bevorderd! (Applaus), De socialisten bleven zitten. Hierna, herdacht de Commissaris het overlijden der heeren Sassen en Caroli, Geheel onverwacht was het afsterven der heeren Sassen niet. wel dat van den heer Caroli, Een paal mannen zijn alzoo a,ain dezen kring ontvallen, die door hun groote kun de steeds krachtig aan de belangen van dit gewest hebben gearbeid, Ge deputeerden voldeden zieker a,a.n aller wensch, toen zij aan de nagelaten; betrekkingen brieven va.11 rouwbe klag verzonden De geloofsbrieven der nieuw in komende leden D; Rahusen, J. N. Hendrix en A. P, Staalman, respec tievelijk gekozen in de kiesdistric ten Amsterdam I, Amsterdam VI en den Helder, werden onderzocht door een commissie, bestaande uit de hee ren Bioëll, Sluis en van den Bogiaert. De Commissie, bij monde van den heer B.ogaert, verklaarde die geloofs brieven in -orde te hebben bevon den en stelde voor de gekozenen tot leden der Staten toe te laten; Al-dus. besloten de Staten, waarna de griffier de heeren binnenleidden In banden van den Voorzitter leg den de nieuwe leden de vereischte eeden af, waarna, zij met eenige wel komstwoorden door den Commissaris werden geinstalleerd, en vex-vodgens zitting namen. Na deze officieel© openingsplech tigheden werden de afdeelingen ge trokken 't. Verslag van den toestand der Provincie over 1908 werd aangebo den Verschillende mededeelingen wer den gedaan vaïi Kar. besluiten. In de agenda werden enkele wijzi- - Jlihiwir

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 2