DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. 29«31-33, Haarlem HAARLEM. De Stemming. BUITENLAND. Gemengde Buitenlandsche berichten DONDERDAG 8 JULI 1909, 24"* Jaargang No. 6932 Sureaux van Redactie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer B4S6. Voor advertentiën en reclames buiten Haarlem en de agentschappen wende men zich uitsluitend tot RICARDO's Advertentie-Bureau, N. Z. Voorburgwal 242, Amsterdam, Int. Telefoon 1020. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Dr. H. D. Kruseman, Mr. W. N. J. M. Smit, f n. J. J. Sneltjes, i m District I. J. H. Welsenaar,' J. G. Hulswit, E. H. Krelage, in F. M. Baron v. Lijnden, (District II. Dr. J. Timmer, C. G. Loomeyer Ir., Dr. J. Nieuwenhuyzen Kruseman, Jhr. Mr. F. W. van Styrum, Algemeen overzicht. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS) Per 8 maanden voor Haarlemf 1,36 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.80 Afionderlyke nummers 0,08 PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 16 regels60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer10 cent. Buiten Haarlem en de Agentschappen 20 cent per regel. Reclames dubbe'tarief. Dienstaanbiedingen 25 cent (6 regels), driemaal voor 50 cents (4 contant). 1000 Alle betalende abonnét op dit blad, die in het bezit eener verzekeringspolis zijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor GULDEN bij GULDEN bij ff GULDEN bij 1 1 gj 1 8 GULDEN by verlieg yaD GOLDEN bij levenslange onge schiktheid tot werken. 400 GULDEN by overlijden. 300 verlies van éen band of voet. 150 GULDEN by verlies van éen oog. 100 verlies van éen duim. één wijsvinger. 15 GULDEN bij verlies van éen anderen vinger. De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij Ocean". Bijkantoor voor Haarlem, Nieuwe Gracht II. Voor de stemming op Vrijdag 9 Juli a.s. worden door de Katho lieke kiesvereeniging, door de Anti revolutionaire en Christelijk-Histo- rische kiesvereenigingen, en door de afd. Haarlem der Liberale Unie, eenparig aanbevolen de aftredende leden in District III, welke candidaten wij ten zeerste aanbevelen. We zouden overdrijven als we zeiden, dat er iets te bemerken viel van animo voor de raadsverkiezing van morgen. Zelis de vrijzinnig-democraten, die zoo onvervaard zijn te voorschijn ge komen met een tweetal candidaten, welke moeten dienen (naar wij reeds verleden week hebben medegedeeld) om de twee aftredende wethouders te bestrijden, zelfs deze partij houdt zich uitermate kalm. Waarschijnlijk moet ze nog wat bekomen van de inspanning, die haar de campagne voor Mr. Thiel heeft gekost. En wat de sociaal-democraten be treft, behalve een als naar gewoonte fiink-schetterend verkiezingeblaadje en eenige andere schrifturen in denzelf den geest, laten ze ook van hunne actie naar buiten weinig merken. Trouwens, kans er op, dat hun can didaten ook maar in herstemming komen, bestaat niet. Het gevolg van al deze bedaardheid en kalmte in de kampen der tegen standers is, dat ook onder de Katho lieken niet de minste lu3t bestaat, zich ditmaal warm te maken voor de stemming. En ofschoon de geheel onnoodige en eigenlijk vrij ongemotiveerde ma nifestatie van radicalen en socialisten, om met eigen candidaten aan te komen, toch een stemming noodig maakte, hebben de kiesvereenigingen het zeer terecht maar rustig aangelegd, en zal de groote verkiezingsmachine ditmaal wel met halve kracht werken. Intusschen dient, vooral door ons. Katholieken, ééne zaak goed onder de oogen te worden gezien. En dat is de eigenaardige toestand, die is ontstaan door de candideering der twee vrijzinnig-democraten. Men weet, dat die zijn gesteld tegen over de aftredende wethouders, waar van (Dr. H. D. Kruseman in District I, en Dr. J. Nieuwenhuijzen Kruseman in District III aftreedt. Nu wil evenwel het toeval, dat in elk dezer twee districten juist óók een Katholiek aftredend is: Mr. W. N. J. M. Smit in I, en de heer C. G. Loomeyer Jr. in III. Die toevallige omstandigheid, moet ons, Katholieken, doen oppassen voor te groote zorgeloosheid. Het zou immers k h n n e n voorko ken, dat liberale of radicale kiezers, die niet bij de Liberale Unie of bij de Vrijz.-Democratische kiesvereeniging ?ijn aangesloten, de twee „olericalen" buitensloten! Daar zijn er nog altijd, die in geen geval op een Roomsche billen stemmen, zelfs al is dat een ko buitengemeen verdienstelijk en Eerbiedwaardig man als de heer Loo keijer Nu gelooven wij wel niet, dat het Retal van deze groot zal zijn. Maardaar de mogelijkheid be staat, moet er onzerzijds rekening mee worden gehouden. En die mogelijkheid moet onze kie zers weerhouden van al te groote zorgeloosheid en över-gerustheid. Daarom wekken we morgen onze mannen op, trouw ter stembus te gaan. Aan de afspraak getrouw Katho lieke kiezers hebben immers niet voor niets den naam, dat ze de getrouwste en vertrouwdste bondgenooten zijn? moeten wij alle aftredende leden morgen herkiezen, niet alleen de geest verwant die in elk district aan de beurt van aftreding is (Mr. SmitinI, Baron van Lijnden in H, en de heer Loomeijer in III) maar óok de andere beeren, die aan het hoofd van dit blad sedert eenige dagen warm worden aan bevolen. Ook de liberalen moeten weten, dat een afspraak der R. K. kiesvereeniging de kiezers bindt, dat wij onze or ganisatie trouw blijven en ook buiten de heftige opwinding van een Kamer verkiezing het „kiesrecht is kiesplicht" hoog houden! Derhalvede aftredende leden mor gen als één man gekozen 1 DE NIEUWE BELGISCHE LEG ER WET. Gisteren heeft minister Sehollaert in de vergadering der Belgische Rechterzijde de nieuwe legerwet aan de Kamerleden ter beoordeeling in gediend. Duidelijk zijn de berichte|n hier omtrent niet Ziehier een overzicht Het nieuwe optwerp schaft de lo ting af Er zijn 15,400 families, die elk jaar een zoon hebben, die bij het leger kan worden ingelijfd. De vrij willigers zullen de broeders vap de zelfde familie vrijmaken. Dit stelsel zal niet onmiddellijk de 42,800 nopdige mapschappep ople veren, aapgezien het ontwierp epkel zou steunep op de families clie nog geen zoon aan 't leger hebben ge leverd. Het aldus voorkomend tekort zou 3 of 4 jaar duren. ^Wanneer dat in de toekomst zal aangevuld zijn, zal ier een verminde ring van diensttijd kunnm wonden ingevoerd. Die oproeping zou geschie den in Mei. Dp onderbrekende ver loven zouden worden afgeschaft, Die jongelingen zouden hunne intrede ia het leger kunPen vaststellen tus- sehen 18 en 24 jaar. Dit stelsel schaft dus de loting af. Het verdeelt, volgens de regee ring, op rechtvaardige wijze de las ten tusscheu al de families, De regieering stelt geep afschaf fing der remplaceering voor, maar zal evenmin een kabinetskwestie ma ken van de handhaving er van Zij laat de rechterzijde geheel vrij het voorstel van het socialistische lid Bertrand, waarin afschaffing der rempladeering wordt voorgesteld aan te nemen pf te verwierpen, Binnen teenige jaren zal men tot vermindering van den diensttijd kunnen overgaan Dp regeeriüg be looft gunstige voorwaarden voor de vrijwilligers Dp leden der Rechterzijde hebben zich nog niet beslissend over* dat ont werp uitgelaten Men zal het eerst eens moeten bestudeeren EULENBURG. j\\re meldden gisteren al een en ander over vorst Eulenburg en zijn proces: De gezworenen, die evenmin' als wij fiducie hadden in de voort durende ziekteovervallen van den vorst, hebben hem nu gisteren tóch laten versolt ij nep, ep de president! zoowel als de ambtenaar van het O Ml beschuldigden den vorst open lijk van simulatie Ten slotte vroeg het ,0,. M. zijn inhechtenisneming- Maar toen is gebleken, dat vorst Eulenburg toch niet simuleert i.;..r.n „De eisch van inhechtenisneming zpO: seint een correspondent, wiens levendig verhaal we hier over nemen, werkte verrassend Van1 nu af was Eulenburg bijna passief,. Men zag dat zijn gezicht een lijk kleur aannam, zenuwtrekkingen gin gen over zijn gelaat. Men voelde het hart van medelijden popelen, hij het zien van deze afgepijnigde figuur. Toen vingen de verhoeren der des kundigen over drie punten aan le, .Of Eulenburg in staat is het proces te volgen 2e, Of hij een inhechtenisneming kon verdragen; en 3e Of het niet beter was in de middaguren bet proces te voeren Dat hij. het precies, niet van kor ten duur, niet kon volgen, daarover waren het allen vrijwel eens In den strijd scheen men niet te zien, hoe de beklaagde ineenzonki Op zijn bleek ingevallen gelapt, tee- kende zich, om den neus, een bla.uw- roode kleur at; Hij scheen niet meer deel te nemen a;an hetgeen er .voor viel i Men wterd het er tenslotte over eens, dat het onderzoek in de recht zaal het beste was Dp .zaal werd voor een kwartier ontruimd Toen, tijdens het onder zoek, kreeg Eulenburg leen a,a|nval van hartzwakte zooals men nog nooit bij hem waargenomen had Zijn vrouw en zijn zoon werden ijlings gehaald Het bewustzijn ver dween bijna;. Ee bespreking over de arrestatie scheen hem te zeer aangegrepen te hebben Toen wij (de journalisten) weer in de zaal toegelaten werden, lag Eulenbuig lang uitgestrekt in den uitgeslagen ziekenstoel Een dokter van het gerecht hield hiem hij den pols Nu wais alle twijfel a,an de echt heid van zijn ziekte verdwienenj Met gedempte stem legden alle deskundigen de verklaring af, dat hij niet meer kon,. Die ambtenaar vap het O, M. sprak met zachte stem van mededoogen, da,t hij eerst had moeten onderdruk ken, ma,ar dat nu onweerstaanbaar was, De voorzitter sprak met medelij dende stem de verdaging van het prices uit Zwijgend stopden wij allen op, onder diepen indruk verlieten wij de zaal, waar Eulenburg omringd door dokters in zijn stoel achter bleef," RUSSISCHE MANIEREN. Een Russisch schrijver, vroeger politiespion, ^Vladimir Boertzef, die ook de bekende A ze f-seh and a 1 em heeft uitgebracht, heeft nu weer een nieuwe onthulling gedaan, die als ze waar is, wel alles in de schaduw stelt wat we tot dusverre verna men. In 1890 is namelijk eep zekere Michaël Landesen, een Rus; wegens een dynamiet-aapslag door de recht bank der Seine bij verstek tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld, IJeze Liamdesen nu zou, volgens Boertzef, onder een valschep naam fun geer,en als ihoofd van dei Russische geheime politie te .Parijs Die eigenlijke naam v;ap, Lapdesep' zou Hekktelman zijn e|n hij zou zich nu Hartiing noemen In zijn positie vap geheim agent staat dezie Harting in nauwe be trekking met de Erapsche politie autoriteiten Jaurès schrijft over deze onthul ling ook heftig, en dreigt, de riegee- ring met een interpellatie Clémencteau o adie idoor; dit nieuwtje natuurlijk piet weinig; ver schrikt zijn, moeten besloten heb ben spoedig in te grijpen. Die zaak van 1890 is verjaard, maar' m'en wil nu „Harting" uit Frankrijk zetten en schrappen van de lijst der ridders in het Di gi oen vap Eer (Wamt ook hij1 heeft het „Ehren- kreuz am roten Bapd" CURIEUZE TEGENSPRAAK. Tegenspraak van berichtep, die zoo beslist mogelijk zijn gemeld, is altijd wat curieus Maar hizonderlijk moet als zoo danig aangemerkt wprdep, wat we nu hoeren over Moeial Hafid ein dm toestand in Marokko LWias het niet eergisteren nog, dat er gemeld werd, dat Mtelai Hafid zoo goed als uitgediend had, en dat na de vermoording vapJ zijp broer Mohammed, zijn afzetting en de troonsbestijging vap dep jopgisteni broer El Kebir ma,ar eep kwestie van tijid zioju wezen Eez was zielfs. al door El Kebir ingenomen, heette het ip' eep' tele>- gram vap gisteren, dat w|e, omdat bevestiging uitbleef, niet hebbep op genomen. Doch wat wordt nü gemeld Vooreerst, dat Moelai Mohammed niet vermoord is, maar nog in bla- kenden welstapd leeft in. Fez,. Voorts dat Moelai: el Kebir zich aan Hafid met veel berouw heeft onderworpen,,- En ten slotte, dat de oproerige Rif-stammen meer en mjeer in on derwerping komen, ep zich pauw bij Moelai Hafid aansluiten y Die toestand van den .Sultan en de gezondheid der bevolking jegens hem, is nooit zoo goed geweest a,ls nu, zoo seint alles, de corresr pondent der „Kölnische" uit Tanger;, ÜVordt daar nu eens wijs uit! DE PERZISCHE CRISIS. De Baohtiaren rukken op Tehe ran aan, ep de regeering vap den Sjah zit in groote onrust, daar het uitzenden van legertjes blijkbaar niet helpt De pogingen der Engelsebe en Russische gezanten, dezen opmarsoh der opstandige stammen tegen te houden zijp mislukt. Saxdar Assa houden zijjn mislukt Sardar Assa, de aanvoerder, antwoordde den, af gezanten, dat hij hen te Teheran! zou on tmoeten Te Sultanalabad, wlaal* de Sjah is heengevlucht uit Teheran, heerscht groote opwinding; dagelijks worden groote hoeveelheden munitie a,ange- voerd alles uit de tuighuizen .te Teheran die geheel worden leegge haald opdat den revolutionairen geen oorlogsmateriaal in handep' valle Een proefprovincie. Het te Antwerpen verschijnende blad La Presse" meldt, dat na den terug keer van den heer Renkin, den Belgi schen minister van Koloniën, die nu een reis in de Congo maakt, een po ging zal worden gedaan tot oplossing van de Congo-kwestie. De bedoeling van het Belgische ministerie is in een provincie van den Congo- een stelsel te beproeven van vrijheid van handel en arbeid, waarbij de inlanders vrij zul len zijn, de voortbrengselen van hun arbeid te verkoopen aan handelaars en toestemming krijgen hun belasting in geld te betalen! Men zal daartoe kiezen een provin cie, die een zuiver voorbeeld is voor de gemiddelde ontwikkeling van de ko lonie. Zij zal een gemakkelijke verbin ding verkrijgen met de kust en alles zal gedaan worden, om een volkomen proefneming te houden van het sys teem, dat Engeland in de kolonie wenscht te zien ingesteld. De proefneming zal uitsluitend wor den bepaald tot deze provincie; elders zal de Congo geregeerd worden vol gens het thans heerschende stelsel, dat echter langzamerhand zal worden ge wijzigd en verhouding tot de geleide lijke ontwikkeling van het land. De reis van den minister van kolo niën heeft bijzon ut ijk ten doel de keuze van de pi\.„-.incie, die voor de proefneming zal worden bestemd en een bepaling van de voorwaarden, on der welke de proefneming met vrijen arbeid zal plaats hebben. Amerikaansche maatregelen De mijnnijverheid te Halifax (Nieuw Schotland) wordt bedreigd met een zeer ernstige staking: De maatschappij is daarop overge gaan fot zeer krasse maatregelen. Zij heeft n.l. al hare gebouwen doen omge ven door traliewerk, waardoor een electrische stroom van 6000 volt loopt. Iedere staker, die over de tralies heen zou willen klimmen, om zich met het werkvolk in verbinding te stellen, loopt gevaar geëlectrocuteerd te worden! Het arbeiderssyndicaat heeft de re geering verzocht den door de maat schappij genomen maatregel, die te recht als barbaarsch gekarakteriseerd wordt, te verbieden. Overstroomingen in de Vereen. Staten. In de staten Colorado, Ohio, Missouri en Nieuw-Mexico, hebben noodlottige overstroomingen plaats gevonden, die voor honderdduizenden dollars schade hebben aangericht. De plaatsen Pat- tensburg in Missouri en Hidalgo in Nieuw-Mexico zijn totaal verzwolgen. Het aantal dakloozen bedraagt verschei den honderden. Het pontveer over de Oostzee. We hebben gisteren te dezer plaatse melding gemaakt van de inwijding van de groote pontveerverbinding Sassnitz Trelleborg, die Zweden een directe aansluiting aan het Europeesche spoor wegnet geeft. Eenige nadere bijzonderheden mogen hier volgen. Er worden voor dit doe! vier sche pen in gebruik gesteld, waarvan de twee, die Duitschland bouwen liet, op ïde werf Vulcan in Stettin werden ge construeerd, terwijl van de beide Zweedsche er een in Gothenburg werd gebouwd en een aan de Tyne. De schepen, die 4200 ton waterverplaatsing hebben, zijn niet slechts de grootste veerponten van Europa, ze hebben nog iets, dat ze onderscheidt van de andere ponten tot het vervoer van treinen ge bruikt. De wagons worden niet op het dek geplaatst, maar in het ruim, wat de stabiliteit van de schepen natuurlijk belangrijk verhoogt. In dit ruim liggen twee stel rails van tachtig meter lengte, zoodat er acht groote D-wagens o£ achttien goe- ïderenwagens kunnen worden overge bracht. De reizigers behoeven niet in den trein te blijven, als zij dat niet wil len; op het dek bevindt zich niet slechts een groote 'schitterend ingerich te eetzaal, maar verder ook een dames salon en een rookkamer, die een trans-atlantische stoomboot tot eer zou den strekken, voorts staatsiezalen en zelfs een vorstenvertrek. Te gelijk met de indienststelling de zer ponten, worden ook directe snel treinen naar Stockholm, Christiania en Gothenburg in dienst gesteld. Ballonongeluk. Zondagavond om tien uur verscheen een groote ballon met twee passagiers boven Posilipp, bij Napels. Plotseling stortte het luchtschip, ongeveer 6 mij len van het strand, in de wildbewogen zee. Onmiddellijk werden twee tor pedobooten ter hulp gezonden, maar zij vonden geen spoor van den ballon, noch van de inzittenden. De bevolking van Puzzuoii, die den ballon in den loop van den middag over de golf heeft zien zweven, beweert, dat hij in groo te letters den naam „Pacifico" droeg. Men hoopt, dat de beide luchtreizigers zich aan boord van een vissehers- schuit hebben kunnen redden. Mooi feestvieren. Met het Amerikaansche onafhanke- lijkheidsfeest (6 Juli) gebeuren er altijd meer ongelukken dan anders in een half jaar. Ook nu hebben de onafhankelijk heidsfeesten, wederom talrijke slacht offers gevraagd. In New-York alleen bedraagt 't aantal dergenen, die tenge volge van stompen in het gedrang ontvangen, zijn omgekomen niet min der dan 46 personen, 1575 personen werden gewond en vele onder hen be kwamen ernstige beenbreuken. Alleen te New-York bedraagt de door het vuurwerk aangerichte brandschade een Lalt millioen! Russisch 1 De Czaar is op reis, met hof en ministers, naar Poltawa, ter viering van den daar geleverden slag. Voor die gelegenheid zijn schrik niet vier legerkorpsen met de bewaking van de door den keizer te volgen route, be last! Hierbij zijn verscheidene man schappen het slachtoffer geworden van een gevaarlijke ziekte door het ge bruik van slecht geconserveerde levens middelen ontstaan. In het regiment te Kieff moeten vijfhonderd man door het eten van bedorven vleesch ziek ge worden zijn, van nog zes andere regi menten komen berichten van verschei dene dooden en zieken! Allemaal echt Russisch „Neutraal" onderwijs en de ge volgen. De Parijsche „Croix" geeft weer eens een teekenend voorbeeldje van hetgeen men te verwachten heeft van de jonge- heeren, die op de terecht beruchte staatsscholen in Frankrijk worden „op gevoed". Dezer dagen waren de leerlingen van de openbare school te Allègre, Ha«t Loire, onder leiding van hun onderwij zers aan 't wandelen. Toen ze door het stedeke Polignac kwamen, zagen ze de kerk open staan. Dadelijk moes ten zij daarbinnen, niet om te bidden natuurlijk, maar om uiting te ge ven aan hun breede ideeën van vrij- Reid en verdraagzaamheid. Een van de jongeheeren klom op den predikstoel e» begon van daar af aan zijn medescholieren allerlei dwaasheden en grove taal te verkon digen. Een der meesters ging in den biechtstoel zitten, terwijl anderen zich met de priesterlijke gewaden bekleed den en onder gejoel allerlei profana ties bedreven. Van de ergste dingen zegt de „Croix" niet eens melding te willen maken. Gelukkig voor hen waren de meeste inwoners van 't plaatsje op het veld aan het werk, anders was het voor de vrijdenkende kwajongens nog slecht afgeloopen. Servische kabalen. Volgens betrouwbare berichten uit Belgrado heerscht er op het oogenblik in het Servische leger een zeer beden kelijke toestand. De officieren-samen zweerders houden geheime bijeenkom sten en bereiden zich voor om op te treden tegen prins George, die halsstarrig blijft weigeren het land te verlaten. De min. van oorlog Ziwkowitsj is vast besloten een einde te maken aan het terrorisme der samenzweerders en hen, zoo noodig, uit het leger te verwijderen. In welingerichte kringen vreest men, dat gewelddadigheden niet zullen uit blijven. Dezer dagen ontving de minister va* oorlog bericht, dat de voornaamste sa menzweerders, kolonel Masjin en ko lonel Misjitsj, alle officieren-samen zweerders uit het land bijeen hadden geroepen voor een Donderdag a.s. te houden vergadering. De minister ge lastte daarop den regimentscomman danten aan die officieren verlof te wei geren. Misjitsj protesteerde bij den mi-, nister tegen dit bevel, maar deze ant woordde, dat hij het bevel had gegeven met goedkeuring des konings. Een Hervormings-monument. Te Genève bij gelegenheid van den gedenkdag van Calvijn's geboorte, 400 jaar geleden, de eerste steen van een internationaal gedenkteeken voor de Hervorming gelegd. Nieuwe aardbevingen. Wederom zijn in het Zuiden van Frankrijk nieuwe aardschokken voorge komen. Onder de bewoners van Zuid-Frank rijk, vooral in de bergdistrieten, heerscht een onbeschrijfelijke paniek. Ifaliaansche parlementsmanieren. Een schandaal zonder weerga zoo seint Reuter uit Rome heeft zich gisteren in de Kamer afgespeeld. De afgevaardigde Calaganni riep: „Men heeft den gewezen minister Nassi ver oordeeld, omdat hij zich waardelooze voorwerpen had toegeëigend; thans zou men de senatoren, volksvertegenwoor digers en den minister, die de schep pers zijn van de maritieme conven ties, moeten vervolgen!" Dadelijk wierp de minister der posterijen zich op dien volksvertegenwoordiger en diende hem eenige vuistslagen toe. Er ontstond toen een algemeen handge meen. De minister, door zijn vrienden tegengehouden, had gescheurde kleede ren. Het tumult nam ontzaggelijke af metingen aan. De tribunes werden ontruimd en de vergadering opgeheven, terwijl er een opwinding heerschte, die zich rond het Kamergebouw voort plantte! Ook een vonnis! Een rechtbank te Chicago heeft een armen drommel, die dagen lang niets te eten had gehad, kippen had gestolen, gesnapt werd en eenige maanden in preventieve hechtenis had doorge bracht, met het oog op de verzach tende omstandigheden tot 5, zegge vijf minuten dwangarbeid veroordeeld. De man kreeg de reglementaire douche en kon gaan. Die geheimzinnige Chineezen! Uit Peking wordt aan een der En- gelsche bladen het volgende medege deeld Den bekenden correspondent der „Ti mes" te Peking, Harrison, is een ei genaardig avontuur overkomen. Hij maakte een pleizierreisje naar Ja pan en na bij den Mikado op audiëntie geweest te zijn, bracht hij ook een bezoek aan graat Okuma hoofd der pro- gressistische partij. ..Mijnheer," zeide deze hem, „gij zijt een beroemd jour nalist en gij gaat voor den beste door, die omtrent Chineesehe aangelegenhe den inlichtingen kan geven. Toch moet ik u zeggen, dat gij in uw be richten groote flaters maakt. Gij be ziet de zaken van den buitenkant, gij haalt er niet de innerlijke en diepe

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 1