BINNENLAND. Gemengd Nieuws. Sociale Berichten. Uit den Omtrek, Stadsnieuws. rt na de geboorte vaai IJrineee Juliana vergaderde de Ntüderl Rojad van Post- en Tekgraafl»ambt« te BENNEBROEK. beteekenis uit. Gij zijt echter niet de eenige, die dat doet. Reeds duizend jaar hebben de Japaneezen de Chineet- zen bestudeerd en ze hebben hen tot nog toe nog niet kunnen doorgronden. Ik zelf heb de Chineezen gedurende 30 jaren bestudeerd, de Chineesche taal ben ik machtig, China is voor ons een naburig ras en toch blijft de Chinees voor mij een raadselachtig wezen, wiens zaken een soort van tweede ge zicht vereischen om ze te ontwarren. De Engelschen en .Japanners worden door de Chineezen beetgenomen. Ziet b.v. die geschiedenis met den spoor weg van Fakumen. Gij hebt wel eens van Machionel hooren spreken. Men zeide. dat hij een Italiaan was. Het is mogelijk, maar het is zeker dat hij dan een groot nageslacht heeft achtergela ten, zoodat men zijn nakomelingen in al de rangen der Chineesche hiërarchie aantreft." De Chineesche pers is niet erg inge- men met de uitingen van graaf Okuma. Zij ziet er een manifestatie in van spij tigheid, omdat de Japansche actie in Mandsjoerije thans aan banden gelegd is. Sen Pauselijke onderscheiding. Z. F. de Paus Pius X heeft den heer A. A. J. MargTy, den beke den Katholieken architect te Ro terdam, benoemd tot ridder in de Orde van Gregorius den Groote. Van ons Hof. Gisteren bracht H. M. de Koningin- Moeder een bezoek aan H. M. de Koningin, op het Loo» H. M. de Konicgin was aan 't station en begroette Hare Moeder hartelijk. In het la daumont gereden ge sloten rijtuig begaven de Vorstinnen zich naar het paleis. Op het stations emplacement was een geestdriftige menigte bijeen. Z. K. H. de Prins vertrok te 9.03 met zijn adjudant naar Berlijn, om Zondagochtend terug te keeren. Uit de Staats-Courant. Bij Kon. beel. van 5 dezer is be vorderd tot grootofficier in de orde van Oranje Nassau, professor dr. M. Treub, directeur van Landbouw in Neerlandsch Indiü. De zaak-Kuyper. „Het Vaderland" vertelt, dat mej. Mathilde Westmeyer j.l. Maandag middag een conferentie van ruim twee uur heeft gehad met dr. Kuyper ten zijnen huize in de Kanaalstraat. Mej. Westmeyer was diep gesluierd, uit vrees door geïllustreerde bladen te worden gephotographeerd. Het resul taat van het onderhoud met dr. Kuyper was, dat besloten werd, dat mej. W. geen brochure zal uitgeven. Zij zal, waarschijnlijk reeds heden, naar Zwit serland vertrekken. W. Voormolen f Te 's Gravenhage is in den ouderdom van 53 jaar overleden, de heer W. Voormolen, oud-hoofdcommissaris van politie te Rotterdam. Het ontwerp-Stuwadoorswet. De Kamer van Koophandel te Ter- neuzen zal den Minister adviseeren het ontwerp-stuwadoorswet niet in te dienen, of de bepalingen niet toepas selijk te verklaren op de haven van Terneuzen, daar men niet tegen de Belgische havens kan coccuxreeren. De Raadsverkiezingen. LEIDEN. Bij de gisteren gehouden periodieke verkiezing voor de Ge meenteraad was de uitslag als volgt: le Kiesdistrict gekozen: Korevaar, (vrijz. aftr.)HerstemmingCorts, (c. h.) Mulder, (a. r.) Hoogeboom ''vrijz.) Car- pentier Alting, (vrijz.) Korff, (vrijz.) 2e Kiesdistrict gekozen: v. d. Lip, (e. h.) Herstemming: Briët, (a. r.) v. d. Eist, (v. d.) Hartevelt, (vrijz.) Bols, (r. k.) De Graaff, (vrijz.) en Marks,(s.d.) 3e Kiesdistrict gekozenBols, (r. k.) en Driessen, (r. kHerstemming: Meulemans,(r.k en Bo termans,(neutr) De Trappisten te Tilburg. De ex abt Verbruggen schijnt tot andere inzichten te zijn gekomen; Dinsdagnamiddag heeft hij de abdij verlaten en is via Oisterwijk v rtrok- ken, naar men zegt, naar Rome. De abt van Catzburg heeft tijdelijk het beheer op zich genomen. De brouwerij wordt weder bediend en binnea acht dagen verwacht men de geheele zaak geregeld te zien. De accijns op het zout. Het „Stsbl." bevat een wet van den 12den Juni, houdende nadere bepa lingen omtrent den accijns op het zout. Vereeniging van Gasfabrikanten. De Vereeniging van Gasfabrikanten in Nederland hield gisteren te Utrecht haar 37e vergadering onder leiding van den heer J. A. E. Bakhuis, di recteur der Haagsche gasfabriek. De voorzitter zeide in zijn openings woord, dat het afgeloopen jaar voor de gasfabricage niet al te gUDstig is geweest. Het gasdebiet was om ver schillende redenen niet hoog en hierbij kwam dan nog, dat men groote hoeveelheden dure kolen had te ver werken. Spr. wees op de concurrentie die het electriscbe licht aan het licht gas aandoet en wees op de nood zakelijkheid van ook goedkoop kracht- gas. Spr. dringt aan op uitbreiding der cursussen voor gasfitters. Dr. J. J. Neurdenberg, directeur der Utrechteche gasfabriek hield een rede omtrent de olieteer-gasfabricatie, zooals die te Utrecht wordt toegepast. De neutrale Postbond. Utrecht, onze lezers weten liet nog wel. Toen de Pransehe oollegaas den Hollanders zco'a fijn lesje gegeven hebben, i Uit de vergadering gingen; toen stemmen op om een huldetelegr&m! zenden aan het Koninklijk Echtpaar Maar, zei de voorzitter Kerkhof f, dat lag niet op den weg eaner neu trale vereeniging.; Thans hebben de hoeren weer ver gaderd te Maastricht. En daar is nog; al wat te doeit geweest over da-t niet wegzenden! van 't telegram Maar de verder felijke geest, die alles in deze neu trale vereeniging overheerseht, bleek weer duidelijk. Ten slotte werd 't Hoofdbestuurs voorstel met overgroot© meerderheid aangenomen, dat waar verschil van meening bestaat onthouding ge- wenscht is. Ziedaar, de eischen dier neutra liteit Als wij er nu nog bij vermelden, da.t de voorzitter het in zijn ope ningswoord betreurde, dat de post staking in Frankrijk mislukt is, dan hebben we, gelooven we, dezen „neutralen"! 0 Bond voldoende ge- teekend. In eer hersteld. Voor ruim I1/2 jaar werd de onder-directeur der coöp. boterfabriek, Wiggers te Winters wijk ontslagen, daar hij verdacht werd van diefstal van pl.m. f 18. De zaak kwam zelfs voor de Zutphensche Recht bank, doch daar het wettig en overtui gend bewijs niet geleverd kon worden, volgde geene veroordeeling. De ver dachte hield zijne onschuld echter steeds vol. Thans is de politie door de praatjes van kinderen op het spoor van den werkeiijken dader gekomen, 't Is het zoontje van den directeur, die het geld voor en na versnoept heeft. In de eergisterenavond gehouden verga dering is Wiggers weer in zijn eer her steld. De ruiten ingedrukt. Gisteren nacht werden uit de winkelkast .van den uitdrager A. Harings, te A'dam, vijf gouden en vijf ziiveren ringen, vier gouden horloges en twee gouden sloot jes met kralen ontvreemd. De dieven besmeerden de winkelruit met zeep om ze daarna in te drukken. Ze hebben ruzie! In de Vrou wenkliniek van de gemeentelijke uni versiteit te Amsterdam hebben negen daar werkzame zusters haar ontslag ingediend, op grond van een conflict tusschen prof. Hector Treub en een harer ontstaan. Zonder vorm van proces werd zij n.l. veroordeeld, omdat de professor zijn keukenmeid en niet de zuster ge looft. Omdat èn de directeur, dr. Kuiper, èn de Gasthuiscommissie onmachtig bleken in te grijpen, hebben de ne gen zusters nu geprotesteerd door hun ontslag aan te vragen. Onveilige hoeren in de treinen. Bij de Rotterdamsche politie is aangifte ge daan dat op de reis tusschen België en Nederland een reiziger, de heer G. uit Brussel, in handen is gevallen van een zakkenroller die zich met vier me deplichtigen in den trein bevond. Tus schen Antwerpen en de grens werd hij beroofd van een portefeuille, inhou dende o.ai fr. 200. De vermoedelijke dader werd te Ro- sendaai gefouilleerd, doch de porte feuille werd niet op hem bevonden. Hij had deze dus waarschijnlijk reeds aan zijn handlangers overgegeven. De zakkenrollers hadden biljetten voor Den Haag. Ook te Rotterdam een geval. In het gezin van den bootwerker v. d. Ruit te Rotterdam, heeft zich een geval van meningitis cerebrospinaiis voorgedaan. Een verraderlijke aanval. Een mi litair kreeg te Eindhoven twist en werd daarna onverhoeds aangevallen, en met een mes eenige sneden over den arm toegebracht. De vermoedelijke dader werd aangehouden. De militair was zonder verlof. Wel diep treurig. Te Gouwsluis bij Alphen is een ernstig ongeluk ge beurd. De daggelder van v. d. St., G. Verbrugge, reed met een voer hooi in het land. Bij een der bruggetjes wipten de planken en G. V. geraakte met paard en kar te water; het voer hooi boven op hem. Toen de ongeluk kige levenloos er onder vandaan werd gehaaid, zat zijn mond vol bagger, zoo dat hij daarin gestikt moet zijn, terwijl hij nog een paar trappen van het paard heeft gehad, want borst en hoofd wa ren beschadigd. De ongelukkige, 53 jaar, laat een vrouw en zes kinderen achter. In 't ruim gevallen. De stuwa door Klaas Bras, die Maandagmiddag, tijdens het lossen van steenkolen te Nieuwediep, in het ruim viel, is aan de gevolgen overleden. Het achterwiel over ?t hoofd. Te Zutphen is de tien-jarige schooljongen G. Kreunen onder een wagen geraakt. Het achterwiel ging over het hoofd. Zwaar gewond is hij naar het zieken huis vervoerd. Ook niet al te sterk. Te Arnhem is een steiger voor een huis ingestort. Vijf werklieden stortten naar beneden, één werd inwendig gekneusd. Nog goed afgeloopen. Gisteren middag reed een auto uit Nijmegen, waarin vier personen gezeten waren, in volle vaart tegen de Grebbebrug. De machine liep van den weg en in een diepte van 5 meter. Het bleek een tuin te zijn.. De auto kwam tegen een treurwilg aan, hetgeen gelukkig ver hinderde dat de machine met man en al in de zeer diepe inundatie-sluis te recht kwam. Nu kwamen allen met den schrik vrij. Verdronken. Gisterenmorgen is een 3-jarig zoontje van den heer B. te Bovenkarspel (N.-H.) verdronken. Teruggevonden. De brandkast, die Zondagnacht uit het station van de Staatsspoorwegen te Harmeien verdwe nen was, is gisteren ongeopend terug gevonden in een waterput achter het station. Door een adder gebeten. Maan dag beging de heer v. d. Bergh, schrij ver aan het 3e gesticht te Veenhuizen, de onvoorzichtigheid een adder op te nemen. Het ongure reptiel beet hem onmiddellijk in den vinger. Hoewel de heer v. d. Bergh onmiddellijk de wond uitzoog en zich zoo spoedig doenlijk naar den dokter begaf, die eene wond maakte en zooveel mogelijk bloed uit perste, was de arm van den patiënt geheel opgezwollen. Overigens gevoelde hij zich wel. Dr. Jacobs telegrafeer de direct naar Amsterdam om serum tegen addergif, hetwelk 's avonds nog werd verwacht. Beeldspraak. Uif het ingezonden stuk van een slager, die zich kant te gen het oprichten van een stedelijk abattoir te Zwolle: „Wij vragen de strengste keuring, zoowel levend als geslacht op ons toe te passen, waaraan wij ons zeer graag onderwerpen, daar wij meenen, dat het openbaar slachthuis zal worden het kerkhof voor de slagers te Zwolle." Politiebeambten ten plattelande. Op de 28e vergadering van den Algemeenen Nederlandschen Politie bond, den 26 Augustus e. k. te Maas tricht houden, zal een voorstel der afd. Utrecht behandeld worden, om een commissie te doen onderzoeken de salarissen- en rustdagenregeÜDg der politiebeambten ten plattelande en na dat onderzoek zich tot de Regeering te wenden met het verzoek het mini mum-salaris vast te stellen op f 600 per jaar met, en f 700 zonder vrije woniDg, en tot Gedeputeerde Staten het verzoek te richten geen gemeente- begrootingen goed te keuren, waarop een lager salaris voor deze beambten is uitgetrokken. Buitenlandsch bezoek aan de Middenstandstentoonstelling. Uit Düsseldorf zal de West-Deutsche Mittelstands-Vereinigung op 18 en 19 Juli a. s. een gemeenschappelijk be zoek aan de Middenstandstentoonstel- liDg te Amsterdam brengen. SCHOTEN. De Raadsverkiezing. Wij ko men den Rechtschen Kiezers op den vooravond van den stemmingsdag nog even dringend uitnoodigen morgen als één man ter stembus op te gaan en hun stem eenparig uit te brengen op de Rechtsche Candidaten, de heeren Cobelens en de Braai. Wij hebben reeds vroeger uiteen gezet om welke principieel e en prac- tische redenen de Rechtsche kiezers rechts moeten stemmen. De socialisten, de mannen, die veel praten, doch zoo bitter weinig doen, maken dezen keer bij deze verkiezing al hee' wat kabaal, ze leggen in een schetterend slrooibiijet den kiezers een voortreffelijk gemeenteprogram voor, doch de heeren pronken hier metandermans veeren. Want bijna alle punten zijn gestolen van 't program der tegenwoordige R. K. en A. R. Raadsleden. Steeds wordt gewerkt aan uitbreiding van 't Ge meentelijk bedrijf, wij wijzen op de gasfabriek, de eigen gemeentereiniging. Voor werklooze arbeiders wordt voort durend gezorgd. We herinneren aan de verleende subsidies, de Werkloozen- commissies, enz. De bezoldigingen worden steeds hooger en een werkliedenreglement is in voorbereiding. Het bouw en wo ningtoezicht kan in deze gemeente voortreffelijk worden genoemd. Ook op levensmiddelen wordt gedurig acht geslagen. Alleen kosteloos voorbereidend,- la ger-, herhalings- en ambachts onder wijs,dit punt hebbenjonzetegenwoordige raadsleden niet op hun program. Wijl zij den ingezetenen niet willen be driegen. De socialisten trachten hier den kiezers zand in de oogen te strooien door hen een belofte te doen, welke zij nooit of nimmer zullen kunnen ver wezenlijken. Kosteloos onderwijs is onmogelijk te verstrekken. En de ge meente mag al bijwezen aan de vele onvermogenden kosteloos onderwijs te kunnen geven. Wij coDStateeren dus, dat 5 van de 6 programpunten gestolen zijn van 't program der R K. en A.R. en dat het zesde punt een blijmaker is met een doode musc'n. De Schoter kiezers zullen wel wijzer zijn! BLOEMEND AAL. 'Personalia. De heer A Tak Brouwer is te Leiden geslaagd voor 't examen doet. ex. rechten. Burgel. Stand. Overleden: G. van de Wetering, 61 j. ZAND VOORT. Aangekomen vreemdelingen. W, Berenbroek, Hagen, j Wj, Pen sion C-orthum. 4 personen. Er Berg man, Berlijn, Pension Gompertz 'de Beer, 1 p.. Mevr Looman Preere- boom, Arnhem, Pofitri.tra.at. 9 1 p Mej J Peereboom. id id 1 p. O. Cl V Boiurgionje, Haarlem. Kleine krocht 2 1 p; Jonge,} A, Marseille, id Kan&alweg 11 1 p. J5. Bonnet Jr Hilversum, Villa, Mö 11 y 8 p 5S§. A. Meenderink, A mstordam, Halioetr, 48 6 p,; J, Leendertz, id. jdj 1 p O J. van den Berg, id. id 1 p Wed Vogel, id. Haogewtjg' 28 6 p. JongeE Ii/infcg©;n, id. Villa. Ilxra 3 p Mevr, kWÜi. G P Guskem, ié Kerk straat 17 1 p; G. Dh Sluijter Jr id: Pension Buitenrust 1 p. H v Lennep, id.; Villa Groot Kijkduin. 1 p.; J. Asser, id id. 1 p. Mjevr. L|. Ai-j Bredenberg, id. Hotel Groot Baid- huis 2 p W. Schumacher, Bremen id. 1 p. II Schumacher, id. id. 1 p., Mejii J- Liatzko, iJYleenejn, id.- 1 p., L'; Stiedrij, id id. 3 p. Br. EL Latzko, id, id 1 p. Dir.. FleigcLhmann',| ild. id. 6 p. Mievr., de MangesGats', Drie bergen, id 1 p. Fran vajn Stnlaislieim, Caissel, Hotel d'Orange 2 p Dr. Holtan, Apnhem, id, 1 p. E,a,ve, id. idem 1 p. Het is wel noodig! InhetKost- verlorenwandelpark is een groote waterdichte zeildoekeD tent geplaatst voor schuilplaats tegen den regen tevens ververschingstent van de Sier- kan. Voor de arme kindertjes. Door mejuffrouw Bouvin, directrice van het Badhuis voor minvermogen den alhier, is voor die inrichting ontvangen, van J„ Willemsparkweg 10 te Amsterdam een bezending speel goed; van B., Bloemist te Zandvoort prachtige bloemen; van iemand die onbekend wenscht te blijven f 10, en van een overleden patient, een partij boeken. Grondverzakking. Door den enormen regenval en het barre weer zijn alhier op verschillende plaatsen grondverzakkingen voorgekomen, die er waarlijk leelijk uitzien. In de Stationsstraat zijn drie gaten geslagen, bij elkaar wel een gat van 30 M3 vormende. Ook in de Spoorstraat is de grond aan het zakken en ver schuiven. Onze badplaats. Aanwezig op 3 Juli 1909 2196 pers. Bijgekomen tot 6 Juli 339 Vertrokken 2535 pers. 67 Aanwezig op 6 Juli 1909 2468 pers. Haarlemsch Kinderhuis le ploeg 60 kinderen. Amsterd. Vacantie Kolonie Kost- verloren 2e ploeg 60 kinderen. Badhuis voor Minvermogenden 80 patiënten. Hoogwater. Donderdag 8 Juii v.m. 5,58 mm. 6,24 Vrijdag 9 6,51 7,19 Zaterdag 10 7,48 8,18 Zondag 11 8,48 9,21 Temperatuur v. h. water. Zaterdag 3 Juli 14® R. Zondag 4 13® R. Maandag 5 15® R. Dinsdag 6 15® R. IJ MUIDEN. Een transport Javanen. Per ss. Banda werd hier gisteren aange bracht een transport vaD ruim 300 Javanen, manneiijke en vrouwelijke, bestemd voor de plantages in Weat- Indië. BEVERWIJK. De Raadsverkiezing. Van hun kiesrecht hebben gisteren alhier 658 kiezers gebruik gemaakt, 277 zijn er thuis gebleven, 146 hebben hun stem uitgebracht volgens advies van de R. K. Kiesvreeniging Recht en Plicht. 20 stemmen waren van onwaarde; 320 was dus de meerderheid. De uitslag der stemming is aldus: gekozen is de heer Poel (R. K. aftr.) met 337 stemmen. Herstemming moet er plaats hebben tusschen de hseren Eijking (R.K. aftr.) die 306, C. Gorter (lib.) die 268, K. Thijssen (soc.) die 166, en Veldhuizen van Zanten (A.R. aftr.) die 3G0 stem men verkreeg. De heer P. Spanjaard verkreeg 163 stemmen. WIJK AAN ZEE EN DUIN. De Raadsverkiezing. De uit slag der gisteren gehouden stemming voor den Gemeenteraad: gekozen zijn de heeren Bol en van Eerden. De beer Bol verkreeg 147, van Eer den 167, Berghuis 120 en Eerhart 94 stemmen. Burger 1. Stand. Geboren: Johannes Wilhelmus, z. van J. van Egmond en W. v. d. Meij. Rengert z. van B. v. d. Outenaar en M. B. Stor. Overleden: Guurtje Bleeker,69 jaar, vrouw van J. v. d. Meij. HEEMSKERK. Uitslag stemming Gemeen teraad. Candidaten: P. Rozenbroek, J. Seheerman, G. K. J. Seignette en W. J. A. de Wiidt. Uitgebracht 356 stemmen, 5 van onwaarde. Volstrekte meerderheid 176. J. Seheerman be kwam 203, W. J. A. de Wiidt 199, P. Rozenbroek 159 en G. K. J. Seig nette 132 stemmen, zoodat de heeren Seheerman en de Wiidt gekozen zijn. NOORDWIJK. De „St. Liduina-vereeniging." Aan 't Jaarverslag der „St. Liduina- vereeniging" over 't vereenigingsjaar Juni 1908—Juli 1909 ontleenen wij Het twaalfde jaar van den werk kring der „St. Liduina-vereeniging is weer ten einde en gaarne brengt 't Bestuur weer zijn innigen dank aan de trouwe donateurs en leden, die 't bestuur in staat stellen dit liefdewerk voort te zetten. Ook mocht het zich verheugen in enkele buitengewone giften als f10 en f85 van onbekenden en f17,50 van de tooneelclub „Utile Dulci". Den milden gevers oprechten dank. Uitgedeeld werd dit jaar 5571 Liter melk, 100 Liter karnemelk en 671 eieren te zamen een belangrijk bedrag. Met den meesten aandrang herhaalt 't Bestuur de bede van vorige jaren, dat toch ieder Katholiek, naar vermo gen bij mogen dragen tot ditschoone werk. Laat ieder bedenken dat hij zelf evengoed als een ander arm kon zijn en ziek, en laat hij dan zijn dank baarheid voor eigen gezondheid toonen door bijdragen te schenken aan deze vereeniging, die ze zoo hard noodig heeft. Laat men ook de roode busjes ge denken, die bij de verschillende win keliers geplaatst, het offeren zoo ge makkelijk maken. In het bestuur kwam geen veran dering. De vergaderingen werden gehouden in het St. Jeroens-gesticht en meer malen bijgewoond door de wijkzuster wier medewerking door de vereeniging ten zeerste werd gewaardeerd. Aan het einde van het verslag gekomen, herhaalt het bestuur den wensch, dat, waar ieder overtuigd is van het nut der vereeniging ieder ook bijdrage, opdat door de algemeene medewerking krachtig hulp verleend kan worden in de vele gevallen, waarin deze noodig is. HALFWEG. De St. Jozefvereeniging. De Staatscourant bevat de statuten dezer vereeniging. Het doel der vereeniging is, door onderlinge bijdragen, in de parochie kerk van Onze Lieve Vrouw Geboorte, te Halfweg, versieringen aan te bren gen en verder het bevorderen van den godsdienstzin in die parochie en van het zedelij k en stoffelijk welzijn harer leden en zij tracht dit doel te bereiken a. door het heffen van contributiën b. door het houden van vergade ringen c. door het houden van nuttige lezingen. SASSENHEIM. Burger 1. Stand. Geboren: d. v. J. C. KünemanUrban. z. v. W. v. Zuylenv. d. Ploeg. Overleden: H. J. Brinkerhof82 j. Een begin van brand. Door een onbekende oorzaak raakte het theelichtje staande op de tafel bij W. v. Dalen in brand, terwijl de vrouw even buiten was. Toen zij even later terug kwam, zag zij dit en kon met behulp van eene buurvrouw den brand blusschen waardoor erger weid voor komen. Het bleek toen, dat het thee lichtje, twee tafelzeilen en een kleedje beschadigd waren. Drukte op de Markt. Het belooft van avond een drukte te worden op de Groote Markt. Zoo onverwacht van avond 8 uur een militair concert van de Jagers, dat heel royaal door de Rotterdam sche Brandweerlieden aan onze bur gerij wordt aangeboden. En bij deze gulhartigheid werd de vereeniging „Koninginnedag" dadelijk bereid gevonden haar muziektent af te staan en die vanavond schitterend electrisch verlicht zal worden. 60 Hoofdlieden en Brandmeesters der Rotterdamsche vrijwillige Brand weer doen heden een feesttocht naar Haarlem (lekker weer is het nietl) waar dan een feestdiner zal plaats hebben in de Kroon. Dit alles ter eere van het zilveren feest van den hoofdman, den heerM. M. Lourens. De boot is vanmorgen uit Rotter dam vertrokken e 1 naar Haarlem gevaren via Gouda, WaddiDgsveen, Boskoop, Alfen a. d. Rijn. Hier is ge luncht. Vervolgens over 't Brasemer- meer langs Ringvaart en Spaarne naar hier. De stafmuziek der Jagers vroolijkte met muziek den tocht op. Na 't diner heeft 't Concert op de Markt plaats. We laten er 't programma van volgen. 1. Oranje-Feeetmarsch,W.Hendriks 2. La Pouppe de Nurenberg ouverture A. Adam. 3. Gold und Sieber Walzer Fr. Lehar. 4. Des Dragons de Villars Fantaisie, G. K. G. v. Aken. 5. Unga- rieche Lustspiel, Ouverture, Kéier Beia. 6. Americaan Patral, F. W. Meacham, 7. Rendez vous Gavotte O. Aletter. 8. Berlin bei Nacht Potpourri,P.Linck. 9. Rotterdamsche Brandweer Marsch, W. Hendriks. De Haarlemsche Handels- voreeniging. In 't café Brinkmann vergaderde gisterenavond de Haarlemsche Han- delsvereenigiDg onder voorzitterschap van den heer G. van der Most van Spijk. Deze somde in zijn openingswoord op de vele werkzaamheden, die de vereeniging in 't afgeloopen jaar ver richt heeft, waafdoor veel nuttige za ken gesteund zijn of tot stand gekomen in 't belang van den Haariemschen Middenstand. Dikwijls is gearbeid in gemeenschap met de Kath. VereenigiDg „De Hanze." De oprichting dezer vereeniging heeft bij 't Bestuur in den aanvang wel eens wat verzet ontlokt. Waarom nu een Vereeniging voor Kath. Middenstan ders? vroeg men zich af. Zijn nu hun belangen andere? Aan het bestuur is geblekeD, dat dit niet zoo ie. Maar de oprichting dier vereeniging heeft toch ook weer j een goede zijde. Het vereeniginsleven is daardoor weer krachtiger opgeleefd. En spr. wil hier dan ook een eere- saluut brengen aan den president der R. K. Middenstandsvereenigiag, den .heer Ant. Bosse, die tot de Handels- J vereeniging is gekomen met 't doel I om samenwerking. En deze saamwer king kan niet anders zijn dan in het belang van 't vereenigingsleven. (ap plaus). De secretaris, de heer F. H. Smit bracht vervolgens 't jaarverslag uit, waaraan we het volgende ontleenen Het afgeloopen jaar is eea goed jaar geweest. Het ledental bleef statio nair 503. De finantieele toestand wordt iets beter. Het werk der vereeniging werd, ook door de toetreding van „St. Jo seph", zeer vermeerderd. Het getal informaties stijgt zeer, terwijl de in- casso-afdeeling gunstig werkt. 434 vorderingen of 58i/2 werden betaald of f 12134,41, zijnde 7Ch/2 De vereeniging verzond verschillende adressen. Excursies werden georgani seerd naar de Gem. Lichtlabrieken en 't Slachthuis. Verschillende lezingen over diverse onderwerpen zijn ge houden. Aan 'tslot werd geconstateerd dat de vereeniging op den goeden weg is. Doch de wagen der vereeniging moet blijven loopen, doch dan is noodig goede stuwkracht der leden. Uit 't jaarverslag van den penning meester bleek, dat de ontvangsten bedroegen f 2262,851/2 en de uitgaven f2206,61, zoodat er een goed slot is van f 56,241/2- De heeren v. d. Weiden en van Liempt zullen de boeken en beschei den nazien. De aftredende bestuursleden, de heeren H. J. Visser en F. H. Smit werden met zoo goed als algemeene stemmen herkozen. De uitloting van aandeeien werd Dog een jaar uitgesteld. Hierna werd de collectieve brandverzekering be sproken. Hiervoor was vroeger een commissie benoemd, bestaande uit de heeren Franken, v. d. Kamp, P^jre- boom, Lamp en Visser. De hftren Schippers en Schut hadden de voor- deeligste voorwaarden aangeboden, om n.l. de pandeD en goederen op beurs- poiis te verzekeren, n.l. 50 en 75 cents per mille voor onroerende en roerende goederen. Deze premies gelden voor woon- en winkelhuizen zonder bijbe- drij ven. De heer Henning betreurde de slechte opkomst en meende, dat 16 leden hier voor de 500 leden geen besluit konden nemen. Doch de Voor zitter deelde mede, dat de assuradeurs reeds met een betrekkelijk klein ver zekeringsbedrag zouden willen begin nen. De heer Peereboom wees op 't voordeel dezer verzekering. Njet alleen, dat ze finantieel voordeel aan de leden bezorgt, doch ook is zij een voordeel voor de vereeüiging, daar zij den band tusschen de leden en de vereeniging weer hechter zal maken. Om de ver zekering te doen slagen, is persoonlijk bezoek zeer noodig. De heeren Schippers en Schut be antwoordden daarna de verschillende hen gestelde vragen; zij zullen zelf de leden gaan bezoeken. Ten slotte adviseerde de heer Hen ning de zaak voorloopig te laten rus ten en 't bezoek der assuradeuren af te wachten. Hebben de heeren de bijconditie aan de leden nog meege deeld, want die is nog al belangrijk vroeg de heer Schippers. Enkele bestuursleden: Nog niet. Hierna volgden enkele mededeelin- gen, die niet voor publiciteit bestemd waren. Na de rondvraag werd de vergade ring gesloten. De V. P. N. De onderafd. Haarlem en omstr. van de V. P. N. (Vereeniging tot be vordering der pluimveehouderij en tamme konijnenteelt in Nederland) vergadert hedenavond in „Den Gouden Leeuw". De agenda meldt 0. a. uitbe taling van aandeeien uitreiking van gratis-pluimveeboekjes boekenlijst, bi bliotheek, ochtendvoeder, verkoop dek- som der vereeniging. Da Alg. Nederl. Politiebond. In hotel Woestduin zal eerstdaags de onderafdeeling Kennemerland van den Algemeenen Nederlandschen Po litiebond weer een vergadering te houden ter verkiezing van drie be stuursleden, een afgevaardigde naar de algemeene vergadering en het be handelen van den beschrijvingsbrief voor deze vergadering. Vooraf zullen de leden deelnemen aan een schiet wedstrijd op revolver. R. K. Bloemistwerklieden vereenig. „St. Elisabeth". Deze vereeniging, onderafd. van den Ned. R. K. Volksbond, vergaderde Dinsdag j.l. ter bespreking van het belangrijke punt „De loonactie". Van eenige patroons van Overveen en Heemstede was hieromtrent een schrijven ingekomen. Een der bestuurs leden bracht verslag uit van dr Sociale Cursus. De vergadering applaudiseerde. Na de rondvraag werd de vergadering gesloten. Onzen groentenmarkt. De eerste frambozen en de eerste pruimen zijn aan de groentenmarkt heden aangebracht. Nederlandscli. De heer J. J. van Geuns, afgetre>- den President van het Haagsche Ge rechtshof schrijft in 't „Handelsblad": „De kennisgeving, welke bij deurwaar- derstegenexpioit door den notaris Daa- men tot den makelaar P. Hoogeveeu Lzn. te Haarlem gericht is zal, Wegens sommige harer uitdrukkingen, voor vele uwer beschaafde lezers minder duidelijk geweest zijn. Zouden de te recht geachte en op hoogen prijs ge>- stelde heeren deurwaarders niet langza merhand er zich aan gaan gewennen, het ontwikkelde publiek en hiordioor het algemeen belang te dienen, aiet het vervangen van veranderde uitdruk kingen, bepaaldelijk: „mijn insinuant" of „mijn requirant", door „mijn last gever"; „de insinuant" door „de var- wittiger"; en „de geïnsinueerde" door „de veuwittigde"? Het kan in onaea. tijd va® snelheid en waarheid niet !toa bate van hei algemeen zijn, dat uitdruk kingen in a>anzeggingen gebezigd wor den, wetko aelfs door het gewoon be schaafds publiek nauwelijks of kwalijk bsgrepw* worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 2