iniHmnt Bestelt uw DRUKWERK BINNENLAND. Gemengd Nieuw». Kinderhuisvest 29|33 TELEFOON 1426. Uit den Omtrek, Amsterdamsche Beurs. Stadsnieuws. BIJ DE u/2 schrik en verbazing waarschuwden an dere zeelieden, weike zich als één man op den verrasten rooker wierpen, de sigarette uit diens mond sloegen en hem letterlijk zouden hebben gelyncht, indien geen hulp van andere zijde was komen opdagen. De werkman bleek ge heel ter goeder trouw en onbewust het gevaarlijk spelletje gespeeld te hebben, doch hij kwam er desondanks alles behalve goed af. Zijn gelaat en lichaam waren over dekt met wonden tengevolge van de vele vuistslagen en trappen der in ge vaar verkerende bemanning en er was hem letterlijk geen draad heel aan het lijf gebleven. Wat doen ze daar? De „Daily Mail" verneemt uit Bel grado, dat 200 Oostenrijksche soldaten en 50 gendarmes op een Servisch ei land in de Drina gevangen zijn geno men. Te Belgrado heerscht groote op winding. De regeering heeft te Weenen vertoogen tegen de binnendringing van Oostenrijksche troepen laten houden. Prinses Juliana. Van bevoegde zijde wordt medege deeld dat de gezondheidstoestand van H. K. H. Prinses Juliana in alle op zichten gunstig is. De groei en ont wikkeling der Prinses mag, zeer zeker dank zij de ongestoorde natuur lijke voeding een zeer voorspoedige worden genoemd. Prins Hendrik. De Berlijnsche ochtendbladen van Dondeidag melden, dat Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden te Berlijn aangekomen en in het hotel Espla nade afgestapt is. De Ministerraad, Gisteren was er vergadering van den Ministerraad in plaats van heden. De zaak-Kuyper. In „De Standaard" komt een inge zonden stuk van dr. Kuyper voor, van den volgenden inhoud: „Liefst was ik niet op reis gegaan, zonder in de bekende zaak nader van mij te doen hooren. De wijze echter waarop men, als ware 't bij druppels, zijn ondersteld bewijzen-materiaal publiceert, maakte mij dit niet wel doenlijk Ik kan niet nogmaals het woord nemen, zoolang ik niet weet, of nu al de stukken voor mij liggen. Dr. Kuyper is gisterenavond voor eenigen tijd naar buitenaf vertrokken. Van Kol naar het Zuiden. Men meldt uit Maastricht, dat de heer Van Kol, gewezen Kamerlid, zich aldaar metterwoon gaat vestigen. Mr. Th. H. de Meester. Hoewei hij uiterst zwak is, kan de algemeene toestand van Mr. Th. H. de Meester bevredigend genoemd worden. De Gemeenteraadsverkiezingen in de Hoofdstad. De uitslag der verkiezingen is als volgt District I. GekozenH. J. den Her tog (lib.) en C. L. M. Lambrechtsen van Ritthem (lib.) District II. Herstemming tusschen: J. W. Smit (kath.) (aftr.), C. H. v. d. Velden (C. H.) (aitr.), mr. E. M. Meijers (v. d.), J. W. Sleef (S.D.A.P.) District III. Gekozen: Z. D. J. W. v Gulden (S.D.A.P.) District IV. Gekozen: mr. B. E. Asscher (lib.) en L. Serrurier (lib.) (aftr.). District V. GekozenB. C. E. Zwart (lib.) (aftr.). District VI. GekozenF. J. Perquin (kath.) (aftr.) en Th. Ruys Gzn. (a. r.) (aftr.) District VIL Herstemming tusscben mr. D. P. D. Fabius (a. r.) (aftr.), A. F. C. D. Kooien (kath.), dr. C. de Man (lib.) (aftr.) J. G. van Knykhof (S. D. A. P.) DistrictVIIL Herstemming tusschen J. ter Haar Jr. (chr. bist.) (aftr.), mr. S. de Vries Czn. (a. r.) (aftr.), KI. de Vries (vrijz. dem.), Ch, E. H. Boisse- vain (vrijz. dem.). District IX. Herstemming tusschen J. G. van Kuykhof (S. D. A. P.), J. v. d. Tempel (S. D. A. P.), J. H. Schel- tema (lib.) (aftr.), C. A. L. Radema ker (kath.). De Raadsverkiezing te Amsterdam. Te Amsterdam zijn gisteren de so cialisten (ook door thuisblijven der goedgezinde kiezers!) in District III erin geslaagd, den oneervol ontslagen ambtenaar Gnlden in den Raad te brengen. De Amsterdamsche correspondent van de N. R. Ct. merkt omtrent deze verkiezing zeer terecht op. Ais staaltje van distructieve politiek bij de socialisten is deze verkiezing teekenend. Waar de belangen ber bur gerij er zóó nauw bij betrokken zijn, dat het dagelij ksch bestuur der ge meente in zijn gezag tegenover bet heirleger van ambtenaren en beambten in gemeentedienst krachtig gesteund wordt, hebben de sociaal-democraten niet geschroomd burgemeester en wet houders en den raad voor het feit te plaateen, iemand in hun midden te moeten ontvangen, die door hen niet waardig is gekeurd, de gemeente amb telijk te moeten dienen, aangezien hij door zijn optreden als verantwoorde lijk redacteur van een ambtenaars orgaan het vertrouwen in den recht vaardigheidszin en de goede trouw der overheid trachtte te ondermijnen. Gelukkig, dat onze burgemeester een te krachtige persoonlijkheid is, om zich door het gelukken van dien toeleg te laten intimideeren. Want dat het van de sociaaldemocraten vooral gemunt is op hem, die inden raad zoo herhaaldelijk getoond heeft, de sociaaldemocratische delegatie te stéau, kan niet worden betwijfeld. Trouwens, reeds onmiddellijk nadat het ontslag was uitgesproken, ging de mare, dat de socialisten om zich te wreken hun ontslagen partij genoot in den raad zouden trachten te brengen. Men mag het er voor houden, dat de burgemeester de uit spraak van district III zal nemen voor hetgeen ze is en heel kalm de ont moeting met den heer Gulden in den raad zal afwachten. Achten de kiezers in dat district bij voorkeur iemand als hun vertegenwoordiger in den raad aangewezen, dien hij als ambte naar een gevaar achtte voor de ge meente a la bonne heure. Dat hij om dit feit zijn ontslag zou nemen, gelijk dezer dagen het gerucht ging is natuurlijk niet meer als een loos alarm. De burgemeester ontleent zijn ambt niet aan een uitspraak der kie zers in district III, maar van hooger autoriteit. Gelukkig. In zoover zullen de socialisten dan ook zeker niet de gehoopte voldoening van hun bedrijf smaken. En of zij met den heer Gulden als hun uitver koren medelid in den gemeenteraad eer zullen inleggen, zal nog moeten blijken. In 't algemeen hebben per sonen, die als martelaar worden voor uitgeschoven, een zwaren stand. Nederlandsch. Deurw. Warnier schrijft thans op het gisteren door ons vermelde stukje van den heer van Geuns in 't Hbld. het volgende: Met veel instemming heb ik nota genomen van het ingezonden stukje van den heer mr. J. J. van Geuns, voormalig president van het Gerechts hof te 's Gravénhage, en velen mijner collega's zullen ongetwijfeld in dat stukje woorden vinden, naar hun hart. Wij. die geregeld met meerder of minder beschaafden (de laatsten het meest) in onmiddellijke aanraking komen, weten maar al te goed hoeveei moeite het kost om den inhoud van een exploit aan den betrokkene dui delijk te maken, opdat hij wete wat men hem te zeggen heeft, of wat men verlangt dat hij doen zal. De moeite zou veel minder zijn en het zou zeker strekken tot vlugger begrip van den inhoud van het stuk, in de gebruikelijke vreemde woorden vervangen werden. Met genoegen heb ik uit het schrij ven van den heer mr. Van Geuns opgemaakt, dat Z.E.Gste. het mogelijk acht, dat de deurwaarders de door hem aangetoonde verbeteringen zouden kunnen aanbrengen, omdat daaruit blijkt dat een man van gezag, dat werk aan de deurwaarders zou toever trouwen. Dat is eene waardeering van het deurwaardersambt, die ik nog zelden heb aangetroffen, en waarin m.i. de heer mr. Van Geuns nog alleen staat. Ik zou het niet op mij durven nemen om zonder machtiging van hooger hand in een mij gezonden concept (alweer een vreemd woord) de genoemde wijzigingen aan te bren gen, uit vrees dat mijn lastgever mij op de vingers zou tikken. Mijne bedoeling is alleen om aan te toonen dat al worden de door den heer Van Geuns volkomen terecht geopperde bezwaren tegen het gebruik van de gewraakte woorden door allen gedeeld, de verandering daarvan niet door de deurwaarders kon geschieden. Die verandering moet komen door drang van boven en niet van beneden. Waar echter de deurwaarder op straSe zelfs van eene strafrechterlijke vervolging in zijn uitgebrachte stukken geen melding mag maken van de Nederlandsche woorden palm en duim en daarvoor deci- en centimeter moet gebruiken, zal een aandraDg van boven in de door den heer mr. Van Geuns gewenschte richting nog wel wat op zich laten wachten. Vereeniging van Gasfabrikanten in Nederland. In de te Utrecht voortgezette ver gadering van de Vereeniging van Gas fabrikanten in Nederland werd met overgioote meerderheid besloten de volgende vergadering te houdeo te Brussel. Enkele leden opperden natio- naliteitsbezwaren. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren M. C. Sissingh, te Rotterdam, W. Payens te Nijmegen, en J. Baudin te Maastricht. Mededeeling van bet Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt. De seismografen aan het Meteorolo gisch Instituut te De Bilt registreer den de avond van 7 Juli een zeer sterke storing ten gevolge van een verwij derde aardbeving. Het begin der sto ring werd opgeteekend te ruim 9 uur 46 min. (Greenwichtijd); volgens de diagrammen is het waarschijnlijk dat het epicentrum zich op een afstand van ongeveer 5000 kilometer in ooste lijke richting bevindt. Op dezen af stand liggen o. a. Turkestan, Afghani stan en Perzië, gebieden waar veel aardbevingen voorkomen; in aanmer king genomen den afstand van het epicentrum en de groote uitslagen op de diagrammen, is aan te nemen dat de aardbeving zeer sterk is geweest. Museum voor gemeentebeheer. De Nederlandsche Bond van Ge meente ambtenaren zal zoo mogelijk aan zijne voor gemeenten en ambte naren nuttige instellingen eene hoogst belangrijke toevoegen. Uitvoerig voor gelicht door eere deskundige com missie, wenscht het bestuur na mach tiging van de algemeene vergadering pogingen in het werk te stellen tot bekoming van geldelijken steun van Rijk, Provinciën, gemeenten en ande ren, ten behoeve van een museum voor gemeentebeheer. De oprichting van eene inrichting, waar gemeentebesturen en ambtenaren kennis kunnen nemen van de meest doelmatige hulpmiddelen bij de uit voering der gemeentelijke administra tie en van het beheer van gemeente lijke bedrijven en waar zij zich omtrent de aanschaffing en het gebruik dier hulpmiddelen kunLen doen voor lichten is zeker een eisch des tijds. Bekend tocb is, dat in menige ge meenten in ons land de administratie nog op verouderden voet is ingericht en de toepassing van moderne denk beelden ten opzichte van administratie en beheer veel te wenscheu overlaat. Vertrouwd mag daarom worden, dat het deu Bond ook bij deze zaak van algemeen belang aan den noodigen geldelijken steun niet zal ontbreken. Een krans aan den voet van Dr. Schaepman's monument. Het „Cen trum" meldt, dat te Driebergen door een aantal vrienden van wijlen dr. Schaepman een krans neergelegd is aan den voet van zijn monument. Inbraak. Toen de dienstbode van den heer J. P. Pouwels, wonende Nas- saukade 376 te Amsterdam, gisterenoch tend beneden kwam, bemerkte zij al ras, dat er 's nachts ongewenscht be zoek was geweest. De lade van het buffet in de huis kamer stond n.l. opengetrokken en al het tafelzilver was verdwenen. Onmiddellijk alarmeerde zij de huis- genooten, die bij nader onderzoek tot de ontdekking kwamen, dat uit de lade ook een portemonnaie met drie gulden er in en uit het buffet in den salon eveneens al het zilver verdwenen was. De bovenverdieping was van het be zoek verschoond gebleven en een be drag van f 2.75 aan geld, dat in het bovenkastje van het huiskamerbuffet lag, was blijkbaar over het hoofd ge zien. De waarde van het gestoiene be draagt in het geheel f400 a f500. Blijkbaar had men zich door open schuiven van een der ramen beneden van de straatzijde toegang verschaft tot de huiskamer en vlug de laden der buf fetten doorzocht, waar de sleutels op staken. zoodat dit zonder eenige moei lijkheid kon geschieden. Na dit werk verricht te hebben, had den de ongenoode gasten zich langs den koninklijken weg. d. w. z. door de voor deur, weer verwijderd. De familie, die op de bovenverdie ping slaapt, had dien nacht geen on raad bespeurd. De politie stelt een onderzoek in. De verdwenen jongen terecht. Het vermoeden van den vader is bewaar heid geworden. Zijn jongen, die Maan dag j.l. te Purmerend de ouderlijke woning had verlaten, telegrapheerde uit Duitschland, dat hij zich bij zijn aan staanden zwager aldaar bevond. In 't ruim gevallen. Te Zaan dam is een 13-jarige jongen, H. van Wijk, die met eenige kameraadjes op het pas binnengekomen Engeische stoomschip „Baltic Sea" speelde, in het ruim van de machinekamer gevallen. Men vreest voor het behoud van zijn leven. De jongen verkeerde gisteren morgen nog in bewusteloozen toestand. Een lijk opgehaald. Te Culemborg is uit de rivier de Lek bij de gierpont het lijk opgehaald, vermoedelijk van een persoon, die j.l. Vrijdag nabij Ra- venswaay van een schip is gevallen. Een lijk gevonden. Gisteren is aan den Zeedijk onder Wijnaldum het lijk gevonden van een circa 20-jarig persoon. Vermoed wordt dat dit het lijk is van den schippersknecht J. Bak ker, die van Zaterdag op Zondagnacht overboord viel van het tjalkschip „Con- fiance". Door een luchtkoker. Gisteren avond is een 9-jarige knaap, die in de dakgoot van een perceel in de War moesstraat te Amsterdam speelde, ge vallen en door een luchtkoker terecht gekomen in een aangrenzend huis. De jongen, die hierdoor aan hoofd, hand en rug verwond werd, is in het Bin nengasthuis opgenomen. Zijn toestand wordt bevredigend geacht. Een vreemde slaapplaats. In het Binnengasthuis is in den afgdoopen nacht een 13-jarige jongen opgenomen, die op den muur aan het Beurspleintje te Amsterdam zat te slapen, daarvan was afgevallen en zoo aan het hoofd was verwond. In- en uitval. Simpel. Een dorp houdt er een dorpsidioot op na, van wien bekend is, dat hij, wanneer men hem een dubbeltje of een tweè- en-haff centstuk voorhoudt, steeds het laatste kiest. Het is een geregelde proefneming, waarmee ieder, die het dorp bezoekt, zich onledig houdt. Op zekeren dag vraagt een vreemde ling hem: „Waarom neem je toch al tijd het verkeerde geldstuk'? Weet je het verschil in waarde dan niet!" „Jawel," zegt de dorps-idioot; „ik kan het verschil wel. Maar als ik het dubbeltje nam, zou niemand 't meer met me probeeren." („Hbld.") BLOEMEHDAAL. De raadsverkiezing. 't Heeft er gespannen! Ducb, clank zij de kranige houding der Rechtsche kiezers, is de zege aan ons gebleven. En mr. Tideman heeft échec geleden, een échec dat nü hem persoonlijk treft, nu hij openlijk den anti-cleri- calenhaat heeft gepredikt. In de vacature-Boreel werd met groote meerderheid de Rechtsche can- didaat jhr. TEDING VAN BERK- H OUT gekozen. Hij kreeg 429 stemmen, terwijl de liberaal de Petit er 278 kreeg. In de periodieke verkiezing ging het anders toe. Van de 720 geldige stemmen (vol strekte meerderheid 361) verkregen de heeren van TIENHOVEN 596, ROOZEN 378 en van HOOFF 367 stemmen. De heer Blankevoort bracht het juist tot 361 stemmen, de heer Menalda kreeg er 342. Ingevolge art. lObis van de Gemeentewet valt de heer Blankevoort, hoewel ook de volstrekte meerderheid gekregen hebbende, af. Burgel. Stand. Overleden: P. Verfaille, 66 j. SCHOTEN. Gaslevering aan Spaarn- d a m. In den Gemeenteraad van Spaarndam is gisteren met 5 tegen 2 stemmen besloten in die gemeente gas van Schoten te gebruiken. ZAND VOORT. Aangekomen vreemdelingen: II. J. Bushoug, Amerika, Hoogeweg 32, 4 p.; P. C. Lasonder, Hilversum, Hoogeweg 92, 6 p.; Fam. H. Cleijndert Korff, Buiksloot, Pension Kern, 4 p.; M. Mathiason, Hamburg, Villa Mon Plaisir, 2 p.; F. Behrend, Charlotten- burg, Poststraat 11, 1 p.; Morgensteon, Beriijn, id., lp.; J. van BijlertNo- teboom, Nijmegen, Marisstraat 11, 3 p.; L. Junz, Frankfort a/M., Pension Persé- véranza, ,4 p.; Haase, id., Pension Bliuijs, 2 p.; Mevr. Muuze, Johannes burg, id., 2 p.; Mevr. H. Nitzsche, Cas- sei, id., 6 p.; Fam. Wertheim, Berlijn, id., 6 p.; Mevr. Hauptmann Back, Gera Reus, id., 6 p.; Manski, Cleve, id., 3 p.; Mevr. Engefberts, Wijk bij Duur stede, id., 1 p.; Dr. Heider, A'dam, id., 1 p.; F. Leekens, id., id., 1 p.; Mevr. Dr. Adriaan, id., id., 2 p.; Zu- fhan, id., id., 2 p.; Fam. Cedim, id., id., 5 p.; J. A. de Bruine, id., Hooge weg 24, 31 p.G. de Vries, Burgem. Engelbertstraat 25, 6 p.; Fam. Sehönau, id., Schoolstraat 3, 4 p.; Fam. v. Zit- tersteijn, id., Pension Zomeriust, 2 p.; H. Lauer, id.. Villa Daisy Bed, 7 p.; M. Nunes, id., Hotel Beau Site, 4 p.Ba ronesse Van Harinxma thoe Slooten, Utrecht, id., 4 p.; Ferlet, Joure, Hotel Driehuizen, 2 p.; L. J. Roborgh, Den Bosch, id., 2 p.; J. Obea, id., id., 5 p.; W. Boesche, Bremen, id., 2 p.; A. Westerwoud, Soest, Hotel Groot Badhuis, 2 p.; Jhr. Mr. R. de Marees van Swinderen, Haarlerii, id., 1 p.; V. Belli, Miinchen, Hotel Kurhaus, 2 p.; H. Tvdeman, Tiel, Hotel I'Ocean, 1 p.; A. Laan, Bloemendaal, id., 1 p.; S. Fiirst, Gharlottenburg, Hotel d'Orange, 4 p.; A. Nictesch, id., id., 1 p.; Dr. A. Hebermann, Berlijn, id., 2 p.; Mevr, Dr. B. I. H. Ovink, Leiden, Pension Paula, 3 p.; Z.Exc. Commissaris der Koningin Geertsema, Groningen, id., 2 p.; Mevr. Ovink,Koning, Groningen, id., 3 p. Een jubilé. Door Dr. C. A. Gerke is het feit herdacht, dat hij 25 jaar is werkzaam geweest als geneesheer directeur van het badhuis voor minver mogenden. Door het bestuur werd Z.Ed. een prachtig buffet aangeboden en door de patiënten een bouquet. Dr. Gerke dankte allen hartelijk voor de eer hem bewezen. Hevige storm. Alhier woedde heden een hevige storm. De zee stond zeer hoog; de badkoetsen en strandstoelen werden in veiligheid gebracht. Het strand was vol nieuwsgierigen, die het schouwspel kwamen gadeslaan. v ZUID-SCHALKWIJK. Postduif. Bij J. VerbruggeD, „Bouwlust" is gisteren een postduif komen aanvliegen met een ringetje aan deo poot, waarop staat: Assche 80. .1595 As. BENNEBRROEK. Stemming voor den Gemeen teraad. Donderdag 8 Juii had de verkiezing plaats van 2 iedeu voor den Gemeenteraad. Candidaten waren A. J. E. Baron van Ittereum, L. van Maris en G. Stam, do eerste en laatst genoemde aftredende leden. Van de 182 kiezers brachten 178 hunne stem uit, waarvan Van Itter- sum 154, Van Maris 60 en Stam 119 stemmen bekwamen. Volstrekte meer derheid 90, zoodat beide aftredende leden werden herkozen. LISSE. De uitslag der Raadsverkie zing is als volgt: Aantal geldige stembiljetten 714. Volstrekte meerderheid 357. W. J van Aalst 331, A. van der Meij 406 (aftr.), J. Pijnacker 495 (aftr.), A. Raaphorst 159, M. van der Veld 508 (aftr.), F. M. Verduijn 120. Gekozen zijn derhalve de drie af tredende leden, de heeren M. van der Veld, J. Pijnacker en A. van der Meij. HAARLEMMERMEER. Uitslag stemming voor den ge meenteraad. District I. Gekozen: R. \V. Lammerts (Lib.) en G. A. A. Knaap (A.-R.). District II. Candidaten K. Kistemaker (A.-R.) 321 st, D. Mans (S.-D.) 58 st., W. H. v. Riel (Lib.) 185 st., J. Suidgeest (R.-K.) 308 stemmen. Gekozen: K. Kistemaker en J. Suidgeest. District III. Candidaten P. de Breuk (Lib.), J. Griekspoor (S.-D.), W. Pruissen (A.-R.), Jac. v. Reeuwijk (A.-R.). Gekozen: P. de Breuk. Herstemming tusschen: W. Pruissen en Jac. v. Reeuwijk. HALFWEG. HetecbtpaarTienstra, wonend aan den Ringdijk, dat dezer dagen met de geboorte van een drieling werd verblijd, mag zich in veel belangstel ling verheugen. Talrijk zijn de bezoe ken welke in de nederige woning worden gebracht. Ook de Burgemees ter van Haarlemmermeer kwam zich persoonlijk van het zeldzame feit over tuigen. De drie kinderen zijn wel va- reud, ook met de moeder gaat het naar omstandigheden goed. HOUTRIJK EN POLANEN. Personalia. De heer J. P. van Rossum, directeur der Alg. Suiker- Maatschappij te Breda, 'en directeur van de suikerfabriek „De Mark" te Oudenbosch, treedt als directeur van laatstgenoemde fabriek af. Als zijn opvolger aan laatstgenoemde fabriek is met 1 September a.s. benoemd de heer W. J. ten Dam Ham Jr., alhier. Medegedeeld door H. O. Tombergh od Co. 9 Juli. Vorige koers heden Atchison comm. Denver Rio Erie Kans South Pref. Missouri Comm. N. Y. Ontario Rock Island Southern Pacif. Railway. Union Pacif. Wabash Comm. Amalg Cop p. Car Foundry Steel Comm. Marine Pref. Comm. Peruv. Pref. Comm. Kon. Petroleum G'eat Cobar Ned. Schuld 2i/f 0/„ Rusland Hope Consols Ainer. waarden stil. Buss, fondsen prijshoudend. Petroleum aanü. vast Tabaksaandeeien onveranderd. MijnaandeelHn lusteloos. Prolongatie lx/2 pet. 115Vi 1151', 473/, 471/4 36 6/g 36 45 1, 443/, 72'/i6 72)/, 41'/* 413/a 52''ie 5U/4 835/, 33 Va 134 133 30i3/le 307g 195V, 193'/, 21.6, 213/g 8U/4 81'/, 57*7, 569 l6 68)/, 673/, 2SVg 22' 7% 35)/4 35)/. 9'/4 9Vie 444 444 113'/, 112)/, 77 77)/, 8R/. 84)/, 84Vi 841/' Politie-Rapport, Gevonden voorwerpen: 1 gouden ring gemerkt J. S., bij G. Dievenbaek, Anthoniestraat 5. 1 portemonnaie inh. eenige vreem de munten, bij Busé, Barteljorisstr. 1. 1 handschoen, bij J. v. d. Pol, Lom- bartsteeg 7. 1 kinderkous, bij A. Rijbroek, Begijn hof 1. 1 roodbruin hondje, bij M. E. E. Voo- ges, Klarenbeekstraat 33. 1 reticule waarin een collectebusje, bij P. v. Elzer, Gen. de Wetstraat 22. 1 tasch van bruin zeil met inhoud, bij H. v. d. Meij, 2e Zuidpolderstr. 45. 1 gouden broche, bij J. Brouwer, Brouwerstraat 55. 1 bril in etui, bij J. Wester, Smede- straat 25. 1 kwitantie ten name van M. Gran- dia, bij S. Wester, Berckheijdenstr. 32. 1 gouden medaljon met portret, bij W. C. Waning, L. Lakenstraat 2. 1 pensioenakte ten name van C. M. M. Tydeman, bij P. Hopman, Park laan 36rood. 1 fluweel en zakje, bij C. Steenman, Kloosterstraat 58. Aangifte gedaan: van het verliezen van een gouden veiligheidsspeldje. Burgerlijke Stand. Geboren: 5 Juli. d. van A. M. Baars—Bos. 7 Juli. z. van K. Rootlieb Wolder. d. van S. H. F. Hin—Bo gaard. 8 Juli. z. van J. S. Haesekar— v. d. Wijde. d. van J. Albertsde Boer. Overleden: 8 Juli C. Limbach, 70 j. Gasthuisvest. 9 Juli. J. A., 22 m. z. van L. B. Tonnessen, Raamsteeg. J. A. 20 m. z. van J. v. d. Berg, Oliesla gerslaan. Wegens plaatsgebrek blijven verslagen van de vergadering van Het Roode Kruis m van V. P. N., gisteravond gehouden, tot morgen liggen. Personalia. Onze stadgefuoort, cLe heer Alex Huykman, voetkuindig schoenmaker, is tot jurylid benoemd aain de Mid- denetaindstemtooinstelliing te Amster dam. Bij het op 26 Juni j.l te Utrecht gehouden examen vesnwage den Ned Stenographenbond. „I Bit man" is yoor het diploma, vqojr leer- aar in de steraographie geslaagd de heer R. Blankenaar te Haarlem. Maria- V eraemging. Dinsdag, 13 dezer zal de Meisjesbond der Maria-Vereenigiog in „St. Bavo- gebouw" een algemeene vergadering houden. De heer W. J. Speller zal op deze vergadering een lezing houden. Volksbond tegen drankmisbruik. In de Donderdagavond onder voorzit terschap van den heer Mr. A. A. v. d. Mersch, in de Aannemers-sociëteit ge houden vergadering der afd. Haarlem van den Volksbond tegen Drankmis bruik, werd medegedeeld, dat het eere- voorzitterschap voor de in Mei te hou den Huisvlijt-tentoonstelling hier ter stede, was aanvaard door den burge meester, jhr. mr. J. W. G. Boreel v. Hogelanden. Tot afgevaardigden naar de Algemee ne Vergadering te Utrecht, op 2 Sept. a.s., werden benoemd de heeren Mr. A. A. van der Mersch, J. Drost, C. Eekhout en C. L'. F. Sarlet, en tof plaatsvervangers de heeren W. Stolp Jr. en J. J. Vroom. Daarop werd behandeld de beschrij vingsbrie fvoor deze algemeene ver gadering. Enkele punten gaven slechts aanlei ding tot bespreking; aan de afgevaar digden werd vrij mandaat gegeven. Broodprijsverhooging. De Haarlemsche Broodbakkers-Pa- troons-vereeniging zaf met de besturen der Coöperatieve Bakkerijen op a.s. Dinsdagmiddag 3 uur in „De Karse- boom" een gecombineerde vergadering houden om te bespreken een nieuwe broodprijsverhooging m te voeren. De Ecclametentoonstelling in 't Brongebouw zal met goedkeuring van den Burgemeester nog een week langer open blijven en dus op Zondag 18 dezer definitief gesloten worden. R.-K. Gemeente-werklieden. Dezer dagen hield „St. Willibrordus" (onderafdeel ing Gem. werklieden van den Ned. R.-K. Volksbond, afd. Haar lem) hare gewone maandetijksche ver gadering. In zijn openingswoord herinnerde de voorzitter, de heer J. A. v. Seggelen, aan hets chrijven van het Doorluch tig Episcopaat van Nederland, in zake de R.-K. arbeidersbeweging en aan den praclischen socialen cursus voor werk lieden, in het gebouw „St. Bavo" ge houden. Over beide punten werden eenige korte opmerkingen gemaakt, terwijl, wat betreft den cursus, de leider der vergadering voorstelde, op een volgende vergadering het gesprokene op den cur sus te behandelen, bijzonder: de prac- tijk der vakorganisatie. Aan de orde was het verkiezen van een afgevaardigde naar de jaarvergade ring der landelijke organisatie van R.-K. Gemeente-werklieden, welke 22 Augus tus te Eindhoven zai worden gehouden. Gekozen werd daartoe de heer J. A. van Seggelen. Door het bedanken van den secreta ris. den heer v. Worcum, als bestuurs lid. werd gekozen als zoodanig de heer Verzijlbergen. Het derde en voornaamste punt der agenda wasbespreking scheidsgerecht. Op de laatstgehouden propaganda- vergadering had over dit punt reeds een bespreking plaats gehad. Op een voorstel van den wethouder Mr. Thiel, daar tegenwoordig, was toen besloten, het advies van prof. Struicken te Am sterdam in te winnen, omtrent de kwestie of een scheidsgerecht met bin dende uitspraak voor gemeente-werklie den, al of niet in strijd is met de Gemeente-wet. In tegenstelling met het gevoelen der Commissie, belast met de herziening van het werklieden-reglement, als zou de een zoodanig lichaam in strijd zijn met de Gemeentewet, kon het bestuur mededel een, dat naar de meening van prof. Struicken in een werklieden-re glement voor gemeenten een scheidsge recht kan worden opgenomen, waarvaii de uitspraak voor beide partijen bin dende kracht bezit. Zoo is ook de re geling in het Amsterdamsche werklie- denreglement. Wel wordt de straf al tijd opgelegd door het gemeentebestuur, doch dit is door in de in het regle ment genoemde gevallen, gebonden aan de uitspraak van het scheidsgerecht. Prof. Struicken staat in deze dus ge heel aan de zijde der gemeente-werk lieden vereeniging en. De briefwisseling, daaromtrent ge voerd, werd voorgelezen. Nog kwam ter sprake d'e verhouding tusschen de verschillende bedrijven, be treffende de arbeidsvoorwaarden. Het was namelijk voorgekomen, dat toen met de Prinses Juliana-feesten, de ge meente haren werklieden een halven dag vrijaf gaf, de losse werklieden aan de Reiniging dien tijd niet doorbetaald kregen, wat b.v. aan de Lichtfabrie ken wel geschied is. In vereeniging met den Christelijken Bond van gemeente-werklieden, zouden stappen ter oplossing in deze gedaan worden. Nog kon worden medegedeeld, dat voortaan bij opkomst onder de wapenen voor herhalingsoefeningen, het loon doorging. Hiermede is een einde ge maakt aan een groot verschil in deze, dat aan het eene bedrijf gedurende bo- vengenoemden tijd het loon doorging en aan een ander bedrijf niet. Na yondvraag werd deze opgewekte vergadering gesloten met gebed. J. J. Sneltjes. 21 October zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer J. J. Sneltjes zitting nam als lid van den Raad. Sedert dien tijd hebben de kie zers hem telkens opnieuw daarheen af gevaardigd. „Haerlem". De vereeniging „Haer- lem" vergadert Woensdag 14 Juli a.s. Onder de punten van behandeling ko men voor: Jaarverslag, rekening, en verantwoording van den penningmees ter, mededeeling betreffende den aan koop van exemplaren van het werk „de Groote of St. Bavokerk", door J. W. Enschede", mededeeling over het kasteel te Heemstede, door den heer C. J. Gonnet (met afbeeldingen), plan nen aangaande uitgaven, excursies en voordrachten. Volksweerbaarheid. Zaterdag a.s. zal door de afdeelingen „Volksweerbaar heid" en „Bloemendaal Commando" eene oefening worden gehouden in de richting van Vogelenzang. Bij de oefening zal van losse patro nen worden gebruik gemaakt. C moert op de Groote Markt Ondanks het ware stormweer van gisteravond, stonden toch de mecschen in breede kringen om de muziektent op de Groote Markt, 't Was een ko miek gezicht, die zee van nat glim mende parapluian rondom de electrisch verlichte tent, waarvan de draperieën wild woeien in den stormwind. Druip-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 2