Laatste nieuws 1 Verkoopingeo Boelhaizen enz. Landbouw en Visscherij. Marktnieuws. VAN ELDERS Gemeentezaken. Aanbestedingen. De Tentoonstelling van Huis-industrie te Amsterdam. Waterstanden. T Weerbericht. Rechtszaken. nat stonden sommigen, met de handen in den zak, te luisteren. Dat concert werd gegeven door het Stafmuziekkops der Jagers uit Den Haag, kapelmeester de heer W. Hendriks, ter gelegenheid van een feesttocht van het College van Brand meesters en Hoofdlieden der Rotter- damscbe Vrijwillige Brandweer. Wat de muziek zelve betreft, kunnen we niet anders zeggen, dan dat we toch nog genoten hebben van frissche kopermuziek en flink schetterende fanfares. Een aardig programma was samengesteld; we noemen daarvan: een „Oranjefeestmarsch" van W. Hendriks, „Ungarische Lustspiel" van Kéier Bela, en nog „Rotterdamsche brandweer" een marsch van den zeer bekwamen kapelmeester W. Hendriks De lustige potpourri „Berlin bei nacht" van Peter Linck bracht ook nog wer kelijk een beetje opgewektheid m de vervelende stemming, die iedereen bezielde, bij zulk een zomerweer! <Oaze K.-K. Parochiale Jongensscholen. Wij ontvingen het 5e Jaarverslag der Commissie van Bijstand in het finan- tieel beheer der R.-K. Parochiale Jon gensscholen alhier, het verslag over 1908, uitgebracht door den heer Mr. J. N. J. E. Thijssen, als secretaris dier Commissie. Wij ontleen en aan dit verslag het volgende: Het jaar 1908 is geen goed jaar ge weest. Overal klachten over slapte in zaken, weinig ondernemingslust, werk loosheid als gevolg daarvan, een jaar van weinig verdiensten en daardoor be krimpen in huishoudelijke uitgaven, be krimpen vooral in het schenken van giften en in het bijdragen voor de in standhouding van instellingen van openbaar nut. Ziedaar de algemeene klacht, en ook de Commissie heeft den terugslag der heerschende malaise moeten gevoelen. Het heeft den werkenden leden in- tusschen niet aan ijver ontbroken. Hun treft allerminst een verwijt. Geregeld hebben ze hunne taak vervuld, met het goede doel voor oogeu. De naamlijst der werkende leden ver toont weinig verandering. Het Bestuur bleef wederom ongewij zigd. De adjunct-Penningmeester, die aftrad, werd herbenoemd. Van de Commissarissen moesten de WelEerw. heeren F. M. K. van Kers bergen en P. Nieman, wegens vertrek ontslag nemen. Hen een bijzonder Woord van lof voor de groote inspan ning. welke zij zich jarenlang getroost hebben, om in de parochieën van den H. Joseph en van St. Jan de belang stelling voor ons parochiaal onderwijs levendig te maken en te houden. De herinnering aan die ijverige arbeiders in den wijngaard des Heeren zai 't bestuur gestadig bijblijven en moge an deren ten voorbeeld strekken. In hun plaats traden op als Commissarissen de WelEerw. heeren H. G. Caarls in de St. Josephsparochie en H. A. J. M. Quant in de parochie van St. Jan. Van de ijveraars is in de parochie van St. Antonius de heer F. van Lu nenburg vervangen door den heer H. Berndes, terwijl de heer P. J. v. Kessei is afgetreden ais ijveraar in de paro chie van den H. Joseph. De collectanten hebben met grooten ijver wederom hunne taak verricht. 't Verslag bevat een volledige lijst van de werkende en de bijdragende leden. E>e hoop wordt uitgesproken, dat de laatste categorie in dit jaar eene be langrijke uitbreiding onderga. In de Parochieën van St. Bavo, St. Antonius, H. Hart (bijkerk), H. Eli zabeth en Barbara, H. Joseph, O. L. Vrouw en St. Jan, bedroegen de aan tallen contribuanten respectievelijk 89, 118, 16, 28, 131, 96 en 105, totaal ^83; de collecten f399.17!/2, f491.61, 1188.61, fl70.02i/2, f 538.621/2, f527 en 199.30. totaal f 2414.341/»; de bijdragen 1581.05. f 508.20, f60, f 105.75, 1599.95! 1534.25 en f 343.021/», totaal f 2732.221/2giften 26.35, f 12, f 12 en in de 4 andere parochieën niets, totaal f 50.35. De totaalbedragen in de diverse pa rochieën: f 1006.571/2, f 1011.81, f 260.61, f 275.771/2, f 1138.571/2, f 1061.25, en f 442.321». Totaal generaal f 5196.92. Een saldo is verkregen van f 5142.92, zijnde f673.75 minder dan in 1907. Bij vergelijking trekt het terstond de aandacht dat het getal der contribuan ten overal, behalve in het gedeelte dat gerekend wordt onder de bijkerk van het H. Hart te behooren, is achteruit- Segiaan. Het sterkst is de achteruit gang in de parochie van St. Jan, waar bedoeld getal van 156 gedaald is tot 105 en dus 1/3 verloren ging. In de overige parochiën nam de achteruit gang minder onrustbarende'verhoudin gen aan en kon deze geschreven wor den op rekening der bovenvermelde Malaise. In het Amsterdamsche kwar tier bestond blijkbaar een aparte oor aak voor het bedanken op groote soh,aal. De algemeene teruggang blijkt na- *UurIijk ook uit het totaal der bijdra gen. Kwam uit die bron in 190/ f3395 'a, thans is slechts een totaal bereikt van f 2732.221/2. Het sterkst is de teruggang geweest Ja de St. Josephsparochie, waar aan 'jdragen slechts f599.95 ontvangen is *egen f 866.25 in 1907. bi de St. Antonius-parochie daalde 'J'l cijfer van f676.50 tot f508.20, in ''e parochie van St. Jan van f 500.30 Jat f 343.021/2 en in die van de H.H. j-Vsabeth en Barbara van f 183.50 tot 195.75. Daarentegen vertoonde de pa- f°chie van St. Bavo en de bijkerk >an het H. Hart, een eenigszins hoo- ®ere opbrengst t.w. van f 12.55 en f 11, J*'! ar bij dient opgemerkt, dat het ieden- J?' in de parochie van St. Bavo met daalde en voor de bijkerk van het Hart met 6 gestegen is. öe opbrengst der collecten is overal ^genoeg gelijk gebleven. Een geringe s'ijging is intusschen overal waarge nomen, zoodat de totaal-opbrengst f 57.421/2, meer heeft bedragen dan over 1907. Met de collecten zou ongetwijfeld een veel hoogere opbrengst verkregen wor den, wanneer op bijzondere wijze de aandacht der geioovigen gevestigd werd op de noodzakelijkheid, dat meer steun verleend worde aan ons parochiaal on derwijs. Aan de Eerwaarde Geestelijkheid wordt bescheideniijk, maar met aan drang aanbevolen, wederom door te wijzen in een predikatie op 't nut van "*t Bijzonder Onderwijs, van hunne goe de gezindheid te doen blijken. De giften kwamen dit jaar slechts in 2 parochiën en in de bijkerk voor. Ten bewijze, dat buiten de gewone contribuanten het Katholieke parochiaal onderwijs nog goede vrienden bezit, vermeldt 't verslag nog, dat van een hooggeacht ingezetene ten behoeve der parochiale scholen eene gift van f 1000 in het afgeloopen jaar is ontvangen. Moge dit goede voorbeeld anderen aansporen ter navolging. 't Verslag hoopt, dat na het ebbe- tijdperk ongetwijfeld weder een betere toestand zat intreden In een vorig verslag is de vrees g'euit, dat het stichten van ©ene nieuw© parochiale school, welke, zoo als bekend is, thajns in de Linschoi- tenstraat gereed is gekomen, som migen, di© een ander stadsgedeelte bewonen, zouden terughouden om te blijven contribueeren. Inderdaad schijnt dit het geval te zijn met de parochianen van St, Jan. Konden dezen in vroegere verslagen her haaldelijk ten voorbeeld wordien ge steld wegens het kranige figuur, dat ze met hunne ruime bijdragen maak ten, thans schijnt aan velen de moed ontzonken te zijn. Zij koesterden! de destijds niet ongegronde hoop, dat ze eene parochiale jongensschool in hunne onmiddellijke omg&ving zouden zien verrijzen, Het is mo gelijk, dat de belangrijke vermin dering- hunner bijdragen direct ver band houdt met deze bedrogen ver wachting Aan dezen en aan de tal rijke elders woonachtigen, die mach ten denken, dat men door bet openen der nieuwe St Canisiussehool voor loop ig zou meenen aan de eisehen van Katholiek volksonderwijs voor Haarlem voldoende te hebben vol daan, wordt de verzekering gegeven, dat pas de ©erst© schnede in di© richting is gezet, en dat juist d© aanblik van die schoon© en goed bezette school ©en prikkel is voor liet Schoolbestuur om op den inge slagen weg gestadig voort t© gaan', Welk kwartier nu bet eerste aan de beurt zal zijn, is niet te zeggen, wel dat iedere parochie voor zich zelf pleit en voor zich den voor rang-vraagt, eein sprekend bewijs, dat de behoefte nog .groot is en dat op den ingeslagen weg ten spqedigste zal worden voortgegaan, Men blijve daarom gestadig moed houden en bijidragen Gaat zien naar het fraaie gebouw in de Linschotenstraat, niet met ijverzucht bezield tegen de bewo ners van het Rozenpriëel, maar ver vuld met de gedachte, dat het daar staat als een monument van de offer vaardigheid van Haarlem'si ingeze tenen, en ge zult daarin eten prik kel vinden om door uwen steun' meerder© dergelijke scholen op ver schillend© punten der stad op te richten, waar ©en degelijke Katho lieke j ongelin gssc-h a.p gekweekt wordt, waar- de grondslag- wordt ge legd voor een oprecht Katholiek leven en tevens de noodig© kennis wordt bijgebracht om den strijd om het bestaan met kracht en moed te voeren. Met deze schoon© woorden besluit 't Verslag- Zwemfeest „H. V. G. B." Omtrent het zwemfeest der Haarl. Waterpoloclub „H. V. G. B.", waar van we gisteren reeds melding maak ten, schrijft men ons nader: De zwemfeesten blijken nog altijd een groote attractie en tevens een niet geringe propaganda voor de zwemsport te zijn. Daarom is het H. V. G. B.- bestuur weer evenals negen vorige jaren aan het werk getogen om het ook dit jaar weer tot stand te doen komen, en wel op Zondag 11 Juni a.s. De inschrijving, opengesteld voor een program ma van negen aardige nummers heeft tot bevredigende resultaten ge leid, zoodat de bezoekers veel schoons te genieten zullen hebben. Tevens zal het vijf en twintig jaar geleden zijn, dat de zweminrichting, waarin het leest plaats heeft, die van den beer A. A. Sprenger, opgericht werd. Ter eere van dit feest heelt de heer Sprenger vele schoone prijzen uitgeloofd voor de verschillende num mers. Als eerste nummer op het program ma staat een wedstrijd in borstzwem men over een baan van 25 M. voor leerlingen van de Gemeentelijke Zwem scholen, zoodat ieder kan zien tot welke resultaten het onderwijs in die inrichtingen leidt. Op het programma vinden we voorts o.a.gekleed duiken naar een voorwerp, schoonspringen, twee belangrijke polo- wedstrijden en een aardige pantomine. Voor muziek zorgt de heer Eug Rap, zoodat ook muziekliefhebbers hunne harten kunnen ophaleD. Een lokaal gevraagd Door 't Bestuur der Gymnasii.ekver. „Sparta" en den heer J. Bongertman, leeraar in de Gymnastiek, wordt den Raad verzocht de groote zaal van den Doelen twee avonden in de week te moger geb-uiken. B. en W. hebben er geen bezwaren tegen. Bezoldiging van 'f stadhuispt rsori eel. B. en W. bieden den Raad ter goedkeuring aan een ontwerp-veror- dening, die de bestaande verordening, regelende den rang, het getal en de bezoldiging der ambtenaren enz. ter gemeentesecretarie, zal vervangen. De adjunct-commiezen worden in 't ontwerp in twee klassen verdeeld. Daardoor wordt voorkomen, dat be vordering tot adjunct-com mies, ook met 't oog op de verhooging van 't maximum te lang achterwege zoude moeten blijven. Vooral bij jongere menschen kan dit zijn nut hebben. In dit systeem zal ook van klerken le en 2e klassen worden gesproken. B. en W. willen een nieuwe functie scheppen, nl. van controleur. Dezen zouden B. en W. onmiddellijk onder den secretaris willen belasten met bet inwinnen en verstrekken van inlichtingen het kohier betreffende, en met de werkzaamheden, die met finantieele verhoudirig tusschen de gemeente en de gemeentebedrijven verband houden. Met accountantswerk zal hij grondig bekend moeten zijn. De annvaDgsbezoldiging der hulp boden is op f500 voorgesteld, f600 achten B. en W. te hoog. Zij zijn van plan, wanneer een der boden wegens lichaamsgebreken gepensionneerd zal zijn, de twee hulpboden tot boden te bevorderen en twee aankomende jonge mannen als hulpboden aan le stellen. Dit zou dan f300 extra kosten. Het afleggen van examens willen B. en W. bevorderen door het geven vsn toelagen. Voor de jongere ambte naren is dit een prikkel. Die toelage moet niet te hoog zijn, daar't examen ook bij bevordering gewicht in de schaal legt. B. en W. stellen voor f 50 en dit tot de kierken en adjunct-com miezen te beperken. De bezoldiging der afdeelingschefs willen B. en W. van f50 op f100 brengen. Verder wordt de verhooging der klerken geregeld als bij de hoogere ambtenaren. B. en W. willen de bezoldiging van den controleur, evenals die van com mies redacteur elk j aar do ir den Raad laten vaststellen. De invoering dezer wijzigingen zal voor dit jaar f2000 kosten en in 1910 f 2900. De bezoldi ging van den controleur wordt voor gesteld op 2000. Een voordracht. B. en W. bevelen aan voor de be noeming van leerares in de geschiede nis en aardrijkskunde, aan de Meis jesschool voor M. O. (vacature-mej. Visser). 1. Mej. E. C. Seheffer, Den Haag. 2. Mej. J. C. Gelsdorp, Bussum. Een oredietaanvrage. B. en W. vragen een crediet van f 2000, benoodigd voor de verbetering van de toetreding van daglicht in eenige iokalen van de opleidingsschool voor jongens en voor verandering van de bestaande waterplaatsen in die school door torfit-urinoirs. Alberts frères. De 20e serie bioscopische voorstellin gen, die te beginnen met morgen in „De Kroon" zai vertoond worden, belooft weer zeer interessant te zijn. Er zullen een paar blijspelen gepro jecteerd worden, die in hooge mate den lachlust van 't publiek zulten op wekken. Een bezoek raden wij dan ook ie der aan. Eerbetoon. In sommige garnizoenen bestaat de gewoonte, dat nieuw be noemde ridders in de Militaire Wil lemsorde, door militaire ridders dier orde per rijtuig naar en van de pa radeplaats worden geleid. De Minister van Oorlog acht het noodig ter kennis te brengen, dat met deze gewoonte moet worden gebroken, wanneer de kosten ten iaste van het rijk zullen komen. Weer hersteld. De schoenmaker Schuijff, die met bacillen van menin gitis was besmet onze lezers ken nen de historie is uit het Gasthuis ontslagen, zooals we gisteren hebben gemeld. Aan die mededeeling van gis teren moet echter heden nog wat wor den aangeknoopt. En wel we ver wijzen hierbij naar een advertentie in dit biad dat de man nu weer zijn vak heeft opgevat en weer zaken wil doenDat spreekt, zegt men. Ja, maar door de treurige onderbreking van zijn werk zijn 's mans zaken en connecties ietwat verloopen, en we werken daarom door deze mededeeiing gaarne er toe mede, dat men hem steune en werk bezorge. Weest voorzichtig met gastoestellen Gisterenavond had een juffrouw in de Cronjéstraat bij het aansteken van het toestel 't ongeluk de vlam in het ge zicht te krijgen, waardoor zij eenige brandwonden opliep. Het niet goed ge sloten zijn der kraan was hier de oorzaak van. Vóór 25 jaren. Het is heden 25 ja ren geleden, dat een hevige brand woedde aan den Kleinen Houtweg, waardoor verscheidene huizen vernield werden. Hooger beroep. Bij vonnis der Recht bank alhier, veroordeeld tot 14 dagen gev.straf ter zake van mishandeling, is door P. Zonneveld, tuinder te Wijk aan Zee en Duin, hooger beroep tegen dit vonnis aangeteekend. De liengelaarsvereeniging „De Dage raad", heeft besioten om op Zondag 11 dezer te gaan prijsvisschen op wit- visch; en wel te Vijfhuizen. Als prij zen zijn uitgeloofd: f4.50 voor den len prijs, f 3 voor den 2en pr., f 2 voor den 3en pr., f 1.50 voor den 4an pr., fl voor den 5en pr. Verlof Drankwet. B. en W. berichten, dat is ingeko men een verzoekschrift van P. J. de Bijl, om verlof tot het verkoopen van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel aan de Spaamwouderstraat no. 45. AGENDA. voor Zaterdag, 10 Juli. Gebouw St.Bavo,R.K. Volksbond. Half 9 zitting Spaarbank „St. Antonius van Padua", 89 uur Hulpspaar bank (Schoterkwartier) half 9 uur spaarkas „St. Nicolaas" (winter provisie) Half 9 uur uitstalling en verkoop van brochures en geschriften door de Propagandaclub. Half 9 uur inschrijving van leden in de coöp. bakkerij „Arbeid Adelt", half 9 uur Communiefonds. Brongebouw Reclame ten toonstelling, 8 uur biljart Seance te geven door Prof. 't Is-meEdso, Matinée en Concert 8lU/2 uur Dames orchest „Hollandia". de Oud- Hollandsche kapel. De Kroon. 8 uur. Alberts frères. Bioscope voorstelling. Bioscope Theaiter (Groote Markt) 3, 7, 8 en 9 uur Voor stellingen; Groote Kerk, 23 uur, Orgel bespeling door den heer W. Ezerman. Afvaart Koudenhorn en Kikkert Watertochtjes per Volharding VII paar de Zaan IOV2 uur; ZANDVOORT. GrootBadhuis. Matinée, Diner en avondconcert. Verkocht. VELSEN. Het was Woensdag voor „plokjes-balere" een belangrijke veiling die ten overstaan van den makelaar D. Bus plaats vond. Het was dan ook „mudje-vol" in het veilinglokaal. Op brachten o.a. 8 perceelen aan de Oorverslaan, waaronder een slagerij met slachtplaats f13,630. Gemijnd door den heer C. Hofmeester. Een woon- en winkelhuis, waarin bakkerij met heeteluchtoven en afz. bovenwoning, te IJmuiden, f5000. Gemijnd door den heer D. Bus. Het beerenhuis, bewoond door dr. Bos, aan den Rijksstraatweg te Velsen, werd gekocht door den heer J. Zegel voor f4626 en een idem daarnaast door den heer J. Apeldoorn voor f3075. Aanbesteed. BEVERWIJK. Bij de in Hotel ter Burg gehouden aanbesteding door het bestuur van den Zaanlandschen com- municatieweg, tot herstel en bestrating van een gedeelte van dien weg, onder Heemskerk, is ingeschreven als volgt: G. Schermer, Uitgeest, f1199; J.Hen- neman, Heemskerk, f1022A. Docter, Heemskerk, f1140; K.Pol,Beverwijk, f1167; P. Langendijk Beverwijk, f1073; J. Buis, Westzaan, f1308; A. Wijlaars, Heemskerk, f 1086; A. Schel vis, Beverwijk, f975; G. den Adel, Beverwijk, f1135. De gunning wordt nader bekend gemaakt. HOLLAND'S NOORDERKWAR TIER» 8 Julij Men heeft hier ©en aanvang gemaakt met het oogsten van de karvrij,- Er wordt ee,n goed beschot verwacht; DE STREEK (N,.-H.), 8 Juli. Al hier en in de naast© omgeving is de handel in roadie bessen begonnen D'oor opkoopers wordt 51/1 cent per pand besteed,; Dfe vaorkaopveilingen zullen de volgend© week een aan vang nemen.; Hedenmiddag werd te Amsterdam de Tentoonstelling van Huis industrie geopend. Omtrent deze Tentoonstelling kun nen wij reeds nu het volgende mede - deelen Het is thans de vierde maal dat een dergelijke Tentoonstelling wordt gehouden, de drie vorige hadden plaats in het buitenland, Frankfort, Berlijn en Londen, doch aan allen ligt een zelfde gedachte ten grondslag n. 1. het gevoel om de toestanden be kend te maken waaronder de huisar beiders moeten arbeiden en leven en deze nauwkeurig te leeren kennen. Toen het initiatief tot deze Tentoon stelling, welker Vereeniging bestaat uit Vakbonden en politieke organisa ties met een gezamenlijk ledental van 160.000 werd genomen werd dit plan met groote instemming bij tal van personen en Vereenigingen, zich be wegend op elk religieus, politiek en maatschappelijk terrein, ontvangen. Later evenwel trokken deprotestantsch- christelijke vereenigingen zich terug. De bedoeling dezer Tentoonstelling, aldus leest men op een langs de vier wanden der zaal aangebracht doek, is de toestanden in de huis-industrie bekend te maken en daardoor de regeering, het Nederlandsche volk en zijn vertegenwoordiging de noodzake lijkheid te doen inzien van een wet tot bescherming der huisarbeiders Steun voor deze Tentoonstelling kwam, zooals de Voarzitter reeds in zijn woord van welkom aanstipte van de zijde der regeering, de provincie Noord-Holland, en vele gemeenten. waaronder Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht en Arnhem. Dit alles stempelt deze expositie wel tot een bij uitstek nationalemet ingenomenheid gewaagde de voor zitter dan ook van den steun dezer vier laatste gemeenten, ondervonden, welke niet zoo'n direct belang bij deze tentoonstelling hebben, teiwijl ook de enquête aldaar niet teneinde is. De tentoonstelling zelf maakt een uitstekenden indruk, in tegenstelling met andere exposities. In de zaal heeft men ruime expo sitietafels en interieurs ingericht. Zoo ziet men hier producten der rietstoelen- industrie uit Noordwolde, der klom penindustrie uit Etten en Best in Noord-Brabant, der fuikenbreierij uit den lip, en der kleederindustrie uit Leiden. Alles is voorzien van kaarten, waarop allerlei statistische gegevens voorkomen zooals opgaven van uur loon, arbeidstijd, ouderdom der ver vaardigere etc. Zelfs heeft men hier een stand waar pelsjassen en ambts- costuums zijn geëxposeerd. Zoo'n pelsjas waarvoor f16 loon wordt be taald, wordt verkocht voor honderden guldens; scherpe contrasten en schrille tegenstellingen leveren deze cijfers op. Als contrast met deze huisindustrie exposeert de „Voorpost" uit Amster dam verschillende door haar even eens in huisindustrie doch onder veel gunstiger omstandigheden vervaar digde kleedingstukken. Een ruime plaats is eveneens inge ruimd voor de textielindustrie uit Noord-Brabant (Gemert en Tilburg). Grafische voorstellingen geven een somber beeld der loonen welke deze arbeiders „genieten"de meesten hun ner hebben loonen beneden de 6 cents per uur. Daarnevens heeft men jhet interieur van een roosjessnijdster, verdei op het interieur eener ouderwetsche molen uit de diamantnijverheid. Oud Snij werk en houtsnijwerk vervaardigd in Utrecht en Haarlem ligt op langs de wanden opgerichte exposietafels uit gespreid. In het midden der zaal heeft men een platvorm waarop zich eveneens expositietafels bevinden. Hier aan schouwt men inzendingen van in huis verlezen koflieboonen uit Dordrecht en Venlo, verlezen erwten uit Leeuwar den en Zeeland etc. De wandversierin gen (o.a. witte vanen) geven het geheel een harmonisch aspect. In den tuin heeft men eveneens aantrekkelijke exposities. Allereerst de natuurge trouwe hutten: wevershutten uit Gemert (Noord-Brabant), een klom penmakershut uit Best, een plaggen hut uit Boile (Friesland) waarin boendermakerij, een armzalige schoen makerswoning uit Waalwijk en het armoedige verblijf van een schoenma ker uit Culemborg. Een hut uit Goirle waarin twee weefgetouwen is inderdaad armelijk en primitief ingericht. O.a. treft men hierin aan bedsteden van 80 c.M. waartusschen het privaat 1 Langs het terrein heeft men ver schillende interieurs, o.a. die van een zilversmid uit Schoonhoven, een gar nalenpellerij uit Harderwijk, het interieur eener woning van een 80- jarige kantwerkster uit 's Gravemoer eu dat van een mattenvlechter uit Genemuiden bij Zwolle, benevens de woningen van een lompensorteerder, een naaister etc. Niet onaardig is de modelboerderij van OudBussum waarin een doek prijkt, een voorstelling gevend eener ouderwetsche boerderij. Kortom, al deze inrichtingen geven een treurig, somber beeld der vaak menschonteerende toestanden, waar onder in Nederland gearbeid wordt. Het is dus wel een goed werk geweest, dit alles te exposeeren. Een woord van hulde is dan ook niet misplaatst voor alien die dit georganiseerd heb ben; zeker mag het bestuur dan ook met voldoening op zijn werk terug zien. Dit bestuur bestond uit de volgende personen. N. G. Brouwer Jr., voorzit ter, J. Oudegeest, secretaris, B. A. Wins, penningmeester, Ph. Falkenburg, P H. Huibers, P. B. Koek, Th. M. Ketelaar allen te Amsterdam en H. Brouwer, te Hilversum, Dr. J. Klee- rekooper, te Deventer en W. A. J. v. d. Kamp, te Haarlem. Ook de verschillende commissies hebben een groot aandeel in het ver kregen resultaat. Laten wij hopen dat de Tentoonstelling zich in een flink bezoek mag verheugen en de velen die haar bezoeken door treurige toestanden zullen inzien dat een wet ter bescherming der huisarbeiders- (sters) dringend noodig is. Wordt dit resultaat met de Tentoonstelling be reikt, dan zal dit de meest gewenschte satisfactie voor de organisators zijn Ten slotte melden wij nog dat 8 en 9 September a. s. een congres ter bespreking der huis-industrie zal wor den genomen. Een congrescommissie is daarvoor reeds benoemd. Voorzit ter hiervan is de Hoogeerw. Hooggel. Heer Prof. Dr. W. H. Nolens te Venlo secretaris Mr. W. H. M. Werker te Utrecht. De opening. Onze speciale verslaggever seint ons uit Amsterdam: Hedenmiddag 3uur, Lad, in tegen woordigheid van vele genoodigdiin, in het gebouw Velox" de opening plaats der Tentoonstelling van Huis industrie. Onder de aanwezig en merkten wij op vel© leden der Twee de Kamer, der Provinciale Staten,' van Noord-Holland, van den Ge meenteraad van Amsterdam, der Ar beidsinspectie, besturen van vakor ganisaties, leden der Commissie van het Waarborgfonds; etc. Die Regee ring was officieel vertegenwoordigd door Z.Exc. Minister A. S Talma. De Commissaris der Koningin in Noord-Holland Mr, G. van Tienho ven en Dr. A. Kuyper hadden o a bericht van verhindering gezon den de laatste wegens uitlandig- heid Nadat in de groote benedenzaal allen plaats genomen hadden w -rd door de Mannenzang vereeniging Orph eus" nit Utrecht onder leiding van den heer C; A. Galesioot, „Om hoog'' van Heinz© ten gelioone ge bracht, waarna het woord was aan den heer H; G Brouwer Jr.. voor zitter van het Bureau der Vereeni ging voor de Nederlandsche Ten toonstelling van Huisindustrie. Deze .heette de aanwezigen, bij zonder den Minister hartelijk wel kom, en bracht dank aan allen die voor de tentoonstelling zich moei te hebben gegeven Spr wees daarbij op het speciale karakter van deze tentoonstelling Zij is niet ©ene. zooals die. welka men sinds jaren placht te organi- seeren, ging de beer Brouwer voort- hier wordt het geëxposeerde voor werp in de tweede plaats, genoemd, terwijl de expositie van de gege vens, welke bij de voorwerpen ge voegd Worden ©en 'eerste rol vervult - Dit zette spr nader uiteen Hij memoreerde hierna dat deze sociaal- economische tentoonstelling voor al les de medewerking van personen; van allerlei maatschappelijke, poli tieke en relegiense richting eischte, wilde zij een objectief beeld geven der industrie, welke bezien, bestu deerd. zooals ze hier geëxposeerd wordt, door eene vereeniging be staande uit personen van allerlei richting, is niet eene 'eenzijdige blik op de huisindustrie, maar het ver garen van kennis der werkelijke toe standen. zonder eenig? tenidenz Ten slotte zette spreker uiteen dat om dit alles te doen aanschouwen '©en moeitevolle enquête noodig was en bracht aan allen die hiertoe hadden medegewerkt inzonderheid aan de Nederlandsche Arbeidsinspectie een woord van dank: De heer Uiterwaal zong daarna eenige liederen, waarna minister Talma opstond om de openingsrede te houden. Daar echter de pers wacht en ik dit verslag nog in de krant- wilde krijgen, breek ik hier af: het ver slag van minister Talma's rede volgt morgen BEVERWIJK, 7 Juli. Kleiaardappe- len per H.L. f5, Selderij per bos 5 ct., sla per 100 krop f0.80 f 1, Rabarber per 100 bos f5, Wortelen f 10 p. 100 bos. Komkommers f8 per 100, Poste- lijn 30 ct. per mandje. Bloemkool f 10 A f 13 per 100 st., Peulen 14 ct. per kilo. Doppers 12 a 14 ct. per kilo. Capucij- ners 16 ct. per kilo. Aardbeien 5 18 ct. per mand. Tuinboonen f 1 per 1000. Pieterselie 5 ct. per bos. HOORN, 8 Juli. Kaas. Aangevoerd 221 stapels, wegende 76.778 K.G. Klei ne f29.50, Commissie f30. Fabrieks- f27.—. SCHIEDAM. 8 Juli. Moutwijn f 10.50, Jenever f 14.50, Commissie f 10, Stemm. traag Spoeling f 1.40. Graan Spiritus f16.25 a f 17. Melasse Spiritus f 15.50 f 15.75. Ruwe Spiritus f7.87i». BREDA, 7 Juli. Groenten en fruit veiling. Worteltjes f 1.50—f3.50. Sjalot ten f2.00f2.10. Kroten f2.00. Uien f 3.00 per 100 bos. Bloemkool f 8—4 12. Komkommers f 10f 14 per 100 stuks. Tuinboonen f 1.10f 1.55 per 1000 st. Doperwten f 3 per mud. Postelein 22 ct., Peulen 13 èi 18 ct., alles p. mandje. Kersen 1622 ct.. Bredasehe aardbeien 20—27 ct., WestlandscJhe aardbeien 13 —15 ct., alles per K.G. De frambozenveilingen zullen vanaf Maandag 19 Juli a.s. om 2 uur n.m. gehouden worden. Donderdag 8 Juli. (vm. 8 u.) Plaatsen. §T in 24 uur >0 're rr boog. 1 :A.B. 1 (2 Amstbbda*. I K in->ai at-T. Lohit 11 65! 0 - 0.— 8ti 0.42 MAJ*. Nijmegen 9 17 004 c 2 0 41 Arnhem 9 241 0 07 0 Storfmater. Vree*wijK 1 911 0.12 0 0.42 MAP Kampen 0.51 0 42 0 2 u 0.41 Gr«ve 7 13 0 0 23 CS p c Andr Maas 3 32! 0 0 34 3u 0,10 MaP van het Koninkl. Nederl. Meteorologisch Instituut te de Bilt. (Per Telegraaf. Vrijdagmorge" 11' <1. Hoogste barometerstand .'75,5 te Horta laagste 746,4 Memel. Meest matige Westelijke tot Zuid-Wes telijke wind. Zwaar evolkt of betrokken regenbuien Iets warmer. Barometerstand Stand vtu u<3Ue-..54 inM. Stand van gisteren' 754 mM. Neiging tut vooruitgang Thennon.eiersti.uil Hedenmutdun 12 u. 57 F. 14 Laagste der alg. nacht 52 F. 11 «J. Opgegeven door Joh. M. Schmidt, Opticien, Zij straat 85, Haarlem. Failliet verklaard: 7 Juli. J. G. Dirksen Jr., winkelbediende, te Am sterdam. A. Hemelraad, kleermaker te Dor drecht, handelende onder de firmabe- naming „Weener Chic". B. D. Boersma, koopman, te Sneek.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 3