DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. LECTUUR. BUITENLAND. Gemengde Buitenlandsche berichten Zaterdagavondpraatjes. Kifïil®Hhuisw@!i 29-31-33, Haarlem ZATERDAG 10 JULI 1909. 34»ta Jaargang No. 6934 Bureaux van Redactie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer 1426. Voor advertentiën en reclames buiten Haarlem en de agentschappen wende men zich uitsluitend tot RICARDO's Advertentie-Bureau, N. Z. Voorburgwal 242, Amsterdam, Int. Telefoon 1020. Dit nummer bestaat uit uijf bladen, u;. o. de Of- ficiëele Kerk lijst en het GeïllustreerdZondags- biad in 16 bladzijden. EERSTE BLAD. De Stemming. Velsen. Algemeen overzicht. Nieuwtjes in drie regels. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS! Per 8 maanden voor Haarlemf 1,35 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per p06t 1.80 Afioa terlijke nummert- 0,03 PRIJS DER ADVERTENTIÉN Van 16 regels60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer10 cent. Buiten Haarlem en de Agentschappen 20 cent per regel. Reclames dubbe tarief. Dienstaanbiedingen 25 cent (6 regels), driemaal voor 50 cents contant). 1080 Alle betalende abonnéi op dit blad, die in het bezit eener verzekeringspolis zijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor GULDEN bij GULDEN bij g La öuijüJfiJN b8 gj g gg g GULDEN bij IJ* verliee vao GULDEN bij levenslange onge schiktheid tot werken. 400 GULDEN bi) overlijden. 300 verlies van éen hand of voet. 150 GULDEN bij verlies van éen oog. 100 verlies van éen duim. 60 één wijsvinger. 15 GULDEN b() verlies van éen anderen vinger. De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij Ocean", Bijkantoor voor Haarlem, Nieuwe Gracht II. De uitslag van de stemming is ge weest zooals we verwachtten. Alle aftredenden herkozen. De vrijzinnig-democraten en socia listen, die verre in de minderheid bleven, kunnen uit de cijfers een lesje trekken, hoe weinig ze eigenlijk toch in Haarlem beteekenen. Zeker is het intusschen, dat het volmaakt onnoodige candideeren van twee hunner den vrijzinnig-democraten geen goed zal doen, bij hun liberale verwanten. De Raad blijft dus zooals hij was: in de gegeven omstandigheden zeker de beste oplossiDg. Die lijerstemmmgtejdag va,n' Dinsdag ai.s. is v;oor de gemeente Velsen van het grootste belang. Vijf zeer verdienstelijke leden tre den af ein kwamen in herstemming En het gemeentelijk belajig vor dert een herkiezing vain dezen vijf ten ernstigsteDe gemeente Velsen heeft getoond, het dure, wispeltu rige, autocratische jNetschier-régime moe te zijn: en, de kiezers hebben nu te zorgen, dat door laksheid of onverschilligheid niet het goede dat bereikt is te loer zal gaan, en; de Netscher-partij, ten schade van de gemeente en van de beurzen der te- lastingbetalers, weer het roer mach tig wordt Dfe vrij z iruiig-d e rno< rate n gaan op geweldige wijze te keeer tegen de heer VAN TUYLL, VERMEULEN, VAN RHIJN, MULDER, en KOE- LEMEIJ geen aanval op deze vijf verdienstelijke mannen is hun te, grofin een verkiezingsblaadje spuwen ze vuur en vlam- D|a,t is een goed teeken De heeren voelen nattigheid De grond ontzinkt den wethouder Netscher en zijn partijganoaten, en in zoon geval is het voor derge lijke luidjes regel, dat ze tienen en razen, iJVe zullen Maandag dat verkie zingsblaadje nog even onderhanden nemen, doch wenschen reeds nu met allen a,andrang! onze Katholieke en Christelijke vrienden in Velsen, Santpoort, Driehuis eh IJmuidan aan te sporen, toch met alle kracht te werken opdat geen enkele kiezer van Rechts a s. Dinsdag thuis blij - ve, maar allen stemmen tegen den koers die de gemeente Velsen al zoo veel nadeel heeft berokkend en vóór de vijf aftredende mannen van Christelijk beginsel, de heeren KOE- LEMEIJ, MULDER, VAN RHIJN, VAN TUYLL en VERMEULEN! Men kan het betreuren of niet, maar het ligt er nu eenmaal toe, dat een groot aantal menschen veel lezen en dat wel het meest romans. Erger is het, dat menigeen zoo wei nig toeziet, wat voor romans hij leest of aan de zij Den ter lezing laat. Nu gaat het hier niet over hen men vindt ze helaas ook onder de katholieken maar è.1 te veel die bij voorkeur „pikante" lectuur zoeken en alles flauw en zouteloos heeten, wat niet zinnenprikkelende schildering en verheerlijking der ondeugd is. Bij dezen is het hart reeds bedor ven, en uiteraard kan van hen niet verwacht worden, dat zij trouwe lezers zijn der katholieke courant en dus deze regelen onder de oogen krijgen. Ze vormen gelukkig ook een min derheid. Maar veel grooter is het getal ka tholieken, die naar minder goede en zelfs naar slechte roman-lectuur grij pen eenvoudig bij gebrek aan goede boeken. Lezen en veel lezen wil men nu een maal. Boeiende romans moeten het zijn, onschadelijke en heel goede, waar om niet maar als deze er niet ge noeg zijn, welnu, dan niet zoo nauw gekeken, dan maar andere. Men kan zelfs nog een stap verder gaan. Brave katholieken, die zich zeer wel bewust zijn van de gevaren, welke het lezen van rijp en groen meebrengt, die in het algemeen deze gevaren in alle oprechtheid willen vermijden zelfs zij komen er toe, voor zichzelf, voor hun vrouwen en kinderen boeken te halen, die ze niet als bepaald goed of onschadelijk kennen, bij gebrek aan een ruime gelegenheid tot het goed koop verkrijgen van katholieke of althans algemeen goede ontspannings lectuur. tingen, waar men voor eenige centen uit een boekenreeks kan putten, die inderdaad „rijp en groen" het laatste het allermeest bevatwij aarzelen niet deze alle, bijna zonder uitzondering, gevaarlijk te noemen voor ons Katholieke volk en voor al wie godsdienst en zedelijkheid hoog stelt. Van het gebruik dezer leesgelegen- heden moeten de katholieken dan ook met de meeste kracht worden afgehouden. Maar dit gaat niet door eenvoudige waarschuwing, al is deze op zich zelf nuttig. De aanleiding dient wegge nomen, en daarom moet in iedere plaats en vooral in iedere stad een ruim voorziene katholieke roman bibliotheek bestaan of zoo spoedig mogelijk worden opgericht. Dat kost geld, zeker I Maar denkt aan de tallooze' zielen die vergiftigd worden door de vloedgolf van slechte lectuur welke over ons heengaat, en ge zult toestemmen, dat het geld voor die Room8che bibliotheken niet ont breken mdg. Ons katholiek volk moet, ten koste zoo noodig van zware offers, beschermd worden tegen de groote gevaren, waar mede een bedorven wereld godsdienst en zedelijkheid nacht en dag bedreigt. Schat onder die gevaren den slechten of half slechten roman niet gering l Het zal wel duidelijk zijn, dat we hier een laDS willen breken voor de onmisbaarheid van flinke katholieke leesbibliotheken. Er zijn zooveel gevaarlijke leesge- iegenheden, ziedaar een eerste reden. Sterker nog: buiten de Katholieke boekverzamelingen, die onder ver trouwd toezicht staan, zijn er ongeveer geen niet-gevaarlijke. De bibliotheken der openbare onder wijsinrichtingen, van het Nut van 't Algemeen, de particuliere leesinrich- Er is meer dan wat we reeds aan voerden. De leeslust, wanneer ze nog niet in leeshartstocht ontaard is, kan heel gunstig werken. Ook voor wie uit sluitend ontspanningslectuur zoekt. Wij hebben een priester van lange ervaring in de zielzorg hooren zeggen op den duur dringt het goede in die Roomsche of althans moreel-goede romans wel door tot het hart, zelfs al heeft de schrijver zijn fantasie in die verhalen duchtig den vrijen teugel gelaten. Wel zijn de goede romans betrek kelijk weinige in getal, als oasen op de .groote boekenmarkt,, maar toch met volharding en speurlust is er wel een flink voorziene Roomsche bibliotheek van bijeen te. brengen. En wie daaraan meegedaan heeft, strooide met volle handen het goede zaad, dat in den letterlijken zin des woords honderdvoudige vruchten voort brengt, door de voortdurende circulatie van die goede lectuur. Daarom is het een zeer groote ver dienste goede ontspanningslectuur te schrijven, niet minder verdienste lijk deze in een Roomsche leesbiblio theek bijeen te brengen, honderden ten zegen Er moet dus overal een flinke ka tholieke ieesinrichting zijn, en om het hier nu maar ronduit te zeggen, die Roomsche bibliotheek moet er toch zeker op de eerste plaats hier in Haarlem wezen. Dat ze nog niet bestaat het is o. i. een zeer ernstige leemte in ons katholieke leven hier ter stede. In dit artikel willen we alleen maar die lacune aanwijzen wat zeker heel gemakkelijk is, zullen onze lezers zeggen. We zullen ons evenwel aan een practische bespreking der mid delen, die tot het doel kunnen voeren, allerminst onttrekken. Voor het oogen- blik echter volstaan we met allen, die in deze richting invloed kunnen uitoefenen, met name de verdien stelijke vereeniging Geloof en Weten schap hier ter stede en den katholie ken boekhandel toe te roepen: Wacht niet langer dan onvermijdelijk is met wat ge hierin doen kunt. Kan het aanstaande leesseizoen niet het begin zien van die groote Roomsche leesbibliotheek, die hier te Haarlem zoo dringend noodig en naar onze volle overtuiging ook mogelyk is? Vooral, indien de buitengemeenten meewerken en mee profiteeren. Een korte verklaring mag aan het slot van dit artikel niet ontbreken. Wij weten dat er door eenige Roomsche vereenigingen, door een katholiek boekhandelaar en door een (misschien meer dan één) Roomsch leesgezelschap lofwaardige pogingen werden en worden aaDgewend om door circulatie van goede lectuur het kwaad der slechte romaDS te bestrijden. En wanneer wij eerst nu over deze po gingen spreken, dan moet men hier allerminst geringschatting in zien. Al wat op dit gebied gedaan wordt, heeft recht op onze volle waardeeriDg. Maar door het circuleeren der boeken in beperkten kring, door te weinig keuze, door beschikbaarstelling der boeken alleen in den winter (de menschen lezen tegenwoordig 's zomers óok veel, althans in de steden) be strijken deze katholieke leesgelegen- heden slechts een betrekkelijk klein deel van het geheele veld. En zeker kunnen zij de verdien stelijke stichters zullen de eersten zijn om het te erkennen allerminst voldoende geacht worden om onze katholieken te beschermen tegen de centenaars slechte lectuur, die ook in onze stad voortdurend de ronde doen 1 Daarom, een groote katholieke lees bibliotheek onder scherp en voortdu rend toezicht van een ervaren wachter is te Haarlem hard noodig en moet er komen. G. VON BüLOW'S OPVOLGER. Als de aanstaande rijkskanselier van het Duitsche Rijk heeft, waar het schijnt, meer en meer kaDS be noemd te worden Admiraal von Tirpitz, de tegenwoordige staatssecretaris voor marine. De katholieke „Köln. Volkszeitung" zegt van hem het volgende: „Admiraal von Tirpitz is ontegen zeggelijk een groote vriend der vrij zinnigen. Altijd heeft hij met Eugen Richter en Schmidt (Elberfeld) goede betrekkingen onderhouden, en is ook met de dochter van een gewezen vrij zinnig afgevaardigde in het huwelijk getreden; doch in den rijksdag hecht hecht hij er ook waarde aan om met de overige partijen in goede verstand houding te staanhetgeen hem te eerder gelukte, omdat hij door zijn persoonlijk optreden overal sympathie verwierf. „Ook het Centrum heeft hij nooit aanleidiDg gegeven tot ernstige be zwaren tegen hem. Het is nog niet lang geleden, dat liberale bladen en organen van den Evangelischen bond hem hevige verwijten deden weeens zijn al te toeschietelijke houding, welke hij tegenover het Centrum aan nam. Feit is, dat Tirpitz zijn succes in de vloot-politiek aan den steun van het Centrum te danken heeft. „Tegen zijn benoeming zoo men hoogstens eenige bedenkingen kunnen maken, met het oog op den indruk, dien ze in Engeland zou maken, maar ook die bedenkingen zijn feitelijk van allen grond aDtbloot." Hij wordt dus niet onwelwillend tegemoet getreden, als de keizer hem uitkiest. Wanneer zal het zijn? Men meent, dat von Bülow tusschen 17 en 20 dezer zijn ambt zal neer leggen. Men neemt aan, dat de flnanci- eele ontwerpen voor den loden afge daan zullen zijn en onverwijld door den Bondsraad goedgekeurd zullen worden. Bülow zal zich dan naar den Keizer begeven en dezen vragen, hem te ontheffen. DE AARDBEVING IN MIDDEN- AZIË. Omtrent de sterke aardbevingen, waardoor een groot gedeelte van Voor- Azië in den nacht van eergisteren is geteisterd, wij herinneren eraan, zooals we al berichtten, dat het Insti tuut te Zeist die beving reeds dadelijk registreerde worden thans de vol gende bijzonderheden bekend, die ech ter uit den aard der zaak nog slechts een zeer onnauwkeurig beeld geven van de groote dezer nieuwe natuur ramp. Reuter seinde reeds, dat midden in den nacht de aardbeving gevoeld werd, die over een groote uitgestrektheid haar verwoestingen moet hebben aan gericht, daar ze in Samarkand, Katta- kurgan, Kokand, Kerki, Oost-Boescha- ra, Pamir en Hindoekoesch werd waar genomen. Behalve het instituut te Zeist heb ben ook de andere seismografen de vreeselijke ramp opgeteekend. Om twee uur 's nachts werd door de seismograaf van Taschkent, een stad in Russisch Turkestan, een aardbeving geregistreerd, die twee minuten aanhield, en wier epicentrum op een afstand van od ge veer 600 K.M. moest liggeD, in de buurt der genoemde plaatsen. In Nieuw Boeschara werd op het zelfde uur een grondgolving opgetee kend, die om twee uur begon en 40 minuten duurde, en in de richting van noord naar zuid plaats had. Ook iu de verschillende aardbevings- wachten maakte het natuurverschijn sel zich kenbaar door sterke schom melingen der seismographen. Zoo wordt uit Laibach, d6 hoofdstad van het Oosten rij ksche kroonland Krain ge meld, dat op alle instrumenten van de aardbevingswacht aldaar een zeer sterke aardbeving op verren afstand werd geregistreerd. De beweging begon om 10 uur 45 min, en 25 sec met een opvallend sterke afwijking der naald, en bereikte om 11 uur 10 min. en 15 sec. het maximum. De schommeling der seismographen hield aan tot half twee in den morgen. Uit Hamburg komen ODgeveer ge- lijkluiderde berichten, waarin boven dien gesproken wordt van een „kata- strophale" aardbeving, en vermeld, dat het maximum der uaaldschom- meliDgen evenveel bedroeg als bij de jongste groote aardbeving inMeBsina. Het ie te hopen, dat nadere berich ten ons niet komen verschrikken met cijfers van dooden en gewondeD, even groot als die van de noodlottige ramp in Messina! Markies Ripon, een vrijmetselaars- hoofd, later oprecht Katholiek, oud-mi nister van Engeland, is overleden. De Fransche minister van finan ciën en de heer Bos hebben geduel leerd. Vier gaten.... in de lucht. Castro heeft een manifest uitge vaardigd aan het Congres van Vene zuela, om zich te rechtvaardigen. De Fransche socialisten doen eeo heftigen oproep om te protesteeren te gen het bezoek van den Czaar. Zoo het! gaat Nu het Fransche. gouvernement zoo mooi het voorbeeld geeft, vo-lgen de kleine potentaatjes als burge meesters enz., ijverig na. De burgemeester der gemeente Gouloux (Nièvre) heeft b; v. onlangs op heiligschendenide "wijze in de parochiekerk een soort lijkdienst la ten hondenMaar dat is hem nu eens leelijk bekomen! XCVI. Alweer opslag f Een reclame voor mijn eigen eaak, die tegen de afevraak is. Wat te in Amsterdam hebben en wat we hier niet hebben mogen. Een onverstandig besluit, en een andere beslis sing waar ik blij om ben. leder z'n meug, en een post scriptum toe. Hoor eens, de belangrijke zaken eerst, en je zult me niet kwalijk nemen, als ik daaronder op de eerste plaats haast reken de verhooging van den broodprijs, die de bakkers alweer in 't zicht hebben. Nou nog mooier! Pas hebben ze den broodprijs" al met 'n halfje op een klein, en een heele cent op een groot brood verhoogd, of daar hoor je nu ervan, deze krant had't nieuwtje gisteren dat ze alweer willen opslaan. In den verkiezingstijd heb ik wei gelezen, dat die nare cle- ricalen „duur brood" zouden geven, maar de nieuwe Kamer is er nogtaiiet eens, en wettelijke maatregelen hebben ze nog heeiemaal niet genomen, en tóch duur brood! Ik houd het ervoor, dat die heele historie van 't dure brood in den verkiezingstijd een kiesmiddeltje Was, net zooals ze er van den socia listen en den liberalen kant wel méér hebben verkocht. Want „duur brood", dat komt van andere dingen, van om standigheden van buitenaf, zooals nü, en niet van de „clericalen"! Wat u? Maarin verkiezingstijden heb je wel meer van die trucjes, en wel meer van die praatjes die de luidjes-zelf die ze uitstrooien, later moeten erkennen dat toch eigenlijk niet door den beugel konden. Maar om dan maar eerst op dat dreigende „dure brood" terug te komen, ik voor mij hoop, dat ze het brood maar flink weer gaan opslaan, en dat ze er desnoods een heele of anderhalve cent op 'n halfje zullen op leggen! Want dat is voor niemand zoo veel voordeel als voor ons, winkeliers in grutten, erwten en boonen, en rijst. Je zult eens zien, hoe vooral de min dere man bij dat dure brood liever naar den grutter gaaten ik moet eerlijk zeggen: 't is 'm tot zijn eigen voordeel en bestwil. Want geen gezon der kost dan wat van den grutter komt, hoor-je! Maar ai! daar ben ik bezig om een reclame voor m'n eigen ziaak in de krant te zetten, en dat is tegen de afspraak, 't Zal me benieu wen, of de redacteur het ditmaal er door laat(*), en ik ga dus maargauw op wat anders over. k Zag' namelijk van de week op de Groote Markt een „atax" staan Hè, wat is dat voor een ding, vraagt u'? M'n lieve mensch, een „atax" is een automobiel! Nu, dat is zooveel bijzonders niet meer! Jawel, maar het is een automobiel, die je net ais een aapje, in Amsterdam op straat kunt aanroepen om er een ritje of 'n tochtje mee te doen, wel te verstaan alleen in het geval, dat je zak goed gespekt is en dat je guldens op zak hebt en te missen! Want duur dat zoo'n auto-aapje is!... Voor dezen keer dan! RED. Voor elke vierhonderd meter een dub beltje, plus nog een extraatje voor 't vrachtje: reken nu maar eens uit, hoe veel een tochtje heen en weer van Amsterdam naar hier zal kosten, met een wachtje op de Groote Markt, zoo lang als de Statenzitting geduurd heeft, want als ik wel ben ingelicht dan was het een lid van de Provinciale Staten, dat zich de weelde kon veroorloven om met een „atax" hierheen te komen uit Groot-Mokum. Och, voor wie zich zoo iets permitteeren kan, wil ik je wel per procuratie verzekeren, dat het een aardig en gezellig en prettig voertuigje is. Per procuratie, want zélf heb ik me die weelde tot nog toe niet gegund, en zoolang ze zoo duur blijven, zal het er wel niet van ko men ook. Alleen als ze de „atax" of de aapjes-automobiel ook in Haarlem gaan invoeren, dan ben ik er wel voor te spreken, om 'ns een keertje gebruik ervan te maken! En ik geloof, dat een paar auto's als aapje wèl op zouden nemen hier! Ik wil er bij ver tellen, dat het niet veel heeft ge scheeld, of we zouden hier een drie tal automobiel-rijtuigjes voor het pu bliek gebruik gehad hebben! Onze on dernemende heer Brinkmann, van de Markt, heeft dat zaakje op touw wil len zetten, en hij had op de Markt een paar van die keurige aapjes-zon der-paard willen plaatsen, waarvan er zeer zeker, dat geloof ik vast, zoowat nooit een gestaan zou hebben, omdat ze geregeld in gebruik zouden geweest zijn. Het tarief daarenboven zou me neer Brinkman, naar ik hoor, wat la ger en schappei ijker hebben gesteld dan in Amsterdam, zoodat op dit punt ook de zaak in orde zou geweest zijn. En raad nu eens waar heel dat zaakje op is afgestuit? Wel, je raadt het niet in tienen! Ik zal het dan maar zeggen, en ik geur ermee, dat ik de krant dit primeurtje heb afgesnoept: het college van burgemeester en wethouders wou 't niet hebben, en weigerde de vergunning tot het plaatsen van die paar rijtuigjes! En wel onder het motief, datze zouên op de Groo te Markt in den weg staan!Wel, wel! je zou haast denken, dat de twee neven Kruseman, of meneer De Breuk, de Groote Markt nooit passeer den, als je niet beter wist! Want je kunt niet voorbij Brinkmann komen of er staan altoos rijtuigen en automobielen, die géén vergunning daartoe hebben, en je komt er ook op 'n beetje mooien dag altoos 'n snorder of wat tegen, die terecht weten dat ze op de Markt gauw een vrachtje opdoen. Maar daar enboven: iedereen zal begrijpen dat me neer Brinkmann die vergunning, om een paar auto-rijtuigen op de Markt te zetten, niet heeft aangevraagd met het doel om ze op de Markt te laten staan, maar dat hij juist allemachtig graag wilde, dat ze er nooit zou den staan en altijd verhuurd waren! Dus ieder begrijpt ook, dat Brinkmann déér wel voor zorgen zou zooveel hij kon, dat die wagentjes op de Grooite Markt niet leeg stonden! Maar het heeft niet mogen baten: burgemeester en wethouders, die blijkbaar toch nog niet gelooven aan de toekomst van Haarlem als groote stad, die er zelfs in dit opzicht althans, niet toe willen bijdragen, hebben de vergunning om een paar huur-auto's te hebben, ge weigerd. Ik voor mij noem dat een ver keerd inzicht! Gelukkiger dan de heer Brinkmann is meneer Van Gasteren geweest met z'n aanvraag, om de ten toonstelling in het Brongebouw ên 't Marktplein nog acht dagen langer open te mogen houden. Nu, als iemand het verdiend heeft, dat hij op die manier nog een voordeeltje poogt te maken, dan is het wet onze'joviale Van Gas teren, die met dat Oud-Haariemsche plein vooral ik heb het een vorige keer al gezegd iets heeft tot stand gebracht dat werkelijk de moeite waard is, en dat algemeene instemming heeft gewekt. Ik hoop dan ook, dat het weêr nu eens eindelijk zich wat zal gaan beteren, en dat ook dit mee mo ge werken om „Oud-Haerlem" ten slot te een week van ongekende drukte te geven. Een wensch, die ik natuurlijk uitstrek tot de exposanten en de huur ders van de lokaliteiten, taveernen en winkeltjes! Als 't zonnetje dan over Oud-Haerlem schijnt, dan is het nog eens zoo mooi als anders, dat was nü al de algemeene roep zoo telkens; en precies hetzelfde hoorde ik deze week zeggen over het nu dan eindelijk geopende plantsoen op het Statenbol- werk. Ik durf me zelf de eer niet geven, dat mijn geschrijf iets heeft bij gedragen ertoe om eindelijk tot open stelling ervan over te gaan, maar wat onze krant er telkens over ge schreven heeft, zal toch wel degelijk van invloed zijn geweest! Nu, ik heb ook een kijkje genomen, en om de waarheid te zeggen, al is 't een heel mooi en net-geschoren plantsoentje ge worden, 't oude was me toch veel lie ver! Vooral dat boschachtige, dat iet wat ruw-natuurlijke, viel me beter in den geest dan het nuffige, geaffecteerde plantsoen van nu. Als je op de bank zit en je kijkt naar dat groote gras veld ,dan is het wel een aardig en Sn z'n soort ook mooi gezicht, maar dan zeg ikals je op den Spaamdammer- dijk zit en over den IJpolder kijkt, dan zie je nog meer grasvelden, en wijder ook, al zijn ze dan niet zoo precies gladgeschoren. Maar dat dichtbe groeide, dat natuurlijke, dat je op de Spaarndammerdijk nu niet zien kunt, maar dat je vroeger in 't plantsoentje wèl vond, dat is nu verdwenen! Enfin, ieder zijn meug, en dus zwijg ik er over, te meer, daar dit praatje tóch al lang genoeg is geworden, en ik dus, wat ik verder nog heb, voor de vol gende week moet bewaren. Adie! Denk om de erwten en boonen, als 't brood opslaat, hoor! 10 JULI. P.S. 't Lijkt wel een damesbrief. met een postscriptum ditmaal! Maar 't is noodig: de redacteur vroeg me, wat te zeggen van de nieuwe onderwijzers- zwemclub, die naar ik hoor, ook on der „Stadsnieuws" zal worden beschre ven. Ik heb nu geen plaats meer er voor, maar daar kom ik dan óók de volgende week op terug!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 1