5 BINNENLAND. Gemengd Nieuws. Uit den Omtrek. Re pastoor heeft voor het Hof t Hour ges ©en civiel proces ingesteld, en de seetaxische burgen»'ster heeft dit gedjng verloren; hij is tot alle leesten veroordeeld! Het Hof ver klaarde, dat de burgemeester den pastoor wel geen zakelijke, maar een zedelijke schade hal toegevoegd, door zijn aanzien bij de gemeente naren afbreuk te doen De revolutie in Columbia. Een telegram uit Panama meldt dat volgens berichten uit Columbia de stand van zaken in de Republiek hoogst ernstig is De revolutie neemt toe in omvang Men ver wacht dat binnen enkele dagen ge heel Zuid-Columbia in gewapende opstand zal zijn Zeppelin en de Rijksdag. Graaf Stolberg, de president van den Rijksdag, deelde in het begin der gisteren gehouden zitting mede, jlat graaf Zeppelin den Rijksdag ftltnoodigde om in het begin van September ©en bezoek te komen fcrengen aan Friedrichshafen Rampen in Amerika. De overstroomingen in de Yerei nigde Staten van Noord-Amerika waarvan Reuter reeds een en ander seinde, hebben inderdaad ontzetten de schade aangericht Verscheidene huizen zijn letterlijk weggespoeld een groot aantal farmes verwoest, terwijl verschillende meusohenlevens te betreuren zijn. In Trenton en Pathensburg zijn elf personen het slachtoffer der overstroomingen ge worden. Het water stond tot iti de eerste verdiepingen der huizen, zoo- dat- de bewoners in de boo men red ding tegen het steeds stijgende water moesten zoeken,. Honderden gezin nen zijn aan den groot.sicn honger ten prooi. Een trein, die van uit Ma-con de geteisterde streken tracht te te naderen, werd letterlijk van de rails afgespoeld. Zes arbeiders kwamen hierbij om het leven. Aanslag op een kardinaal. Naar uit Praag wordt gemeld is kardinaal Skerbensky, de aartsbis schop van Bohemen, op hst- oogen- Mik dat hij een kerk te Nredcrhaus- Uorf verliet, door een onbekend per- V >n aangevallen en geslagen. Dp *ienigte, die er bij aanwiezig was, wierp zich op den aanvaller en lynchte hem bijna De politic wist d*n dader echter te ontzetten; 't bleek later een werkman uit Praag,. I, Yreeselijk! Een vrouw uit Berlijn kwam gis teren hare twee kinderen, een meis je van acht ©n een jongen van elf, die bij vreemde menschen te Wox- fedde worden opgevoed, opzoeken Zij nam de kinderen mei naar een korenveld cd trachtte zi daar dood te steken, Er ontstond e?n vreese- lijke worsteling tusschen de moeder en de kinderen, waarbij de jongen erin slaagde te ontkomen Het. meisje kreeg een diepen messteek in de borst De vrouw bleek, toen men haar in hechtenis nam, krankzinnig' te zijn van verdriet over de scheiding van hare kinderen Daar is het al! Daar is zoo-waar al de tegenspraak ran de jongste berichten uit Ma rokko De correspondent van de Matin" in Tanger meldt aan zijn blad, dat hij van den voormaiigen grootvizier van Abdoel Azis, El Menebi, de mededeeling heeft ont vangen, dat, de positie van Moe lay Hafid in de hoogste mate bedreigd wordt! El Menebi kreeg vier dagen geleden een bericht van den roghi. meldende, dat de door den Sultan <>p Boe Hamara afgezonden mehel- lah naar den roghi was overgeloo- pen, en zich vereenigd had met diens stam De roghi zou Fez reeds om singeld hebban,. Officieel wordt thans bevestigd, dat Boe Hamara inderdaad onder de muren der stad staat. Moeley Kebir staat op het punt, Mckines binnen te rukken. Een staartje Eenige dagen geleden kwam to Madrid de jonge Portugeesche her tog van Albuquerque aan.. Hij werd ureng bewaakt door Spaansche en Portugeesche detectives, die hem geen oogenblik uit het oog verloren. Thans is bij, op verzoek van de regeering te Lissabon, in een café in hechtenis genomen en, niettegen staande zijn protest, per trein naar Portugal vervoerd. Volgens de pers der hoofdstad, is de hertog beschuldigd van mede plichtigheid aan den moord op ko ning Carlos en den krom prins Oók al droevig! Sedert vier dagen woeden in het N eerden van Zwitserland hevige an- weders Het sneeuwt onophoudelijk De sneeuw, die van de toppan af to; 1500 M hoogte ligt. heeft den Pilatus, den Rigi en de overig,: Voor alpen dicht bedekt Verschei dene hotels in de bergen zijn bijna leeg Het seizoen is zoo slecht, dat men ©en ontzaglijke geldelijke seha de voorziet Knoeiboel. '1 Moet gebleken zijn, da,t er ook bij het Fransche ministerie van Bin- nenlandsche Zaken geen twijfel meer is of de bekende Russische politie chef te Parijs Harting, en Landesen. de vroegere veroordeelde nihilist i- dezelfde persoon Men gelooft zelfs dat Harting ook deelgenomen heeft aan den in 1904 op touw gezetten s. hijnaanslag tegen prins Troebetz- koc, De Rus Roertoef wil nu ook beweren, dat zekere, Fransche beamb ten reeds lang wisten, wie Harting was en dat .in bet ministerie van Binne.nl Zaken zelfs een informatie over Harting bestond, waarin diens veroordeeling in 1890 wordt ver meld Intusschen is „Harting" te Lon den, Hij zal er wel blijven! Spanjaarden en Mooren. De Marokkanen zijn tegenwoordig verbazend gebeten op de Spanjaar den Volgens een telegram nit Melilla zijn zeven Spaansche arbeiders werkzaam aan een brug over de Si Dinuna, door Mooren aangevallen, die vier hunner doodden en een ver wondden De gouverneur is aait het hoofd van een colonne vertrokken Van uit Melila ziet men dorpen ia brand staangeweer- en kanonvuur wordt gehoord Om 5 uur 's namiddags werden gisteren aldaar een officier en verscheidene soldaten, allen ge sneuveld, een kapitein, een luitenant en meer dan dertig soldaten gewond, aangebracht 't Is dus vechten! De strijd om Teheran. Het Russische Labinski kozakken- regiment is in Enseli aangekomen en rukt op Kaswqn aan. Een regiment soldaten heeft zijn kamp opgeslagen op het hoofdplein van Teheran Men verwacht dus blijkbaar ©en aanval De politieke club in Resjt heeft de gezantschappen ©en protest doen toekomen tegen de landing van Rus sische troepen, welk natuurlijk geen resultaat zal hebben Het bericht van den opmarsch der Russen op Kaswin heeft te Teheran onrust veroorzaakt De nieuwe kieswet wordt al dus meldt men in de straten ver kocht Daarbij wordt de leeftijd van kiezer van 25 op 20 gebracht en de jaarlijksche belasting van 100 •toman op 50. Van 't Servische hof. Koning Peter wil zich een paar maanden naar een badplaats bege ven en heeft zijn zoon, prins George uitgenoodigd mede te gaan, dotcb deze heeft geweigerd, zeggende geen geld te hebben Te begrijpen is het, dat pa het zoontje liefst bij zieh in de buurt heeft; Erg hartelijk zijn ze niet tegen elkaar, pa en zoon! Amerikaansche milionairs-manieren. Charles G King Jr., Amerikaan en millionnair, is een van die man nen, die altijd zweven tusschen do pijnigende alternatieven: hun geld in 't water of over den balk te gooien De man, die in Cleveland woont, had een dochter, Edna, geheeton, die in 't huwelijk zou treden met een teer, niet minder millionnair den, naar pa, en Morton A Howard ge naamd. En nu meende King Jrdat tij zijn naam eer moest aandoen, en zijn dochter koniklijk laten trouwen Het moest iets bijzonders zijn En iet werd iets bijzonders King Jr. riep zijn lijfarchitect en zei tot lem„Bouw jij me eens even een kerk, vriendje, maar gauw, hè De architect bouwde Hij richtte vlie gensvlug een miniatuur-kerkje op in 't prachtige landgoed van den lief derijken vader, voor den spotprijs van nog geen 3000 dollar. En in da,t kerkje had met groot - selie praal de huwelijksinzegening plaats. En nauwelijks had de gees telijke zijn zegen gegeven, en had de laatste gast zijn hielen van den drempel gelicht, of 't kerkje werd weer keurig afgebroken, en nu wijst alleen ee,n kostba,ar marmeren blok de plaats aan, waar de gelukkige bruid, met teedere banden gekluis terd werd aan den millionnair haars iarten De PriDs der Nedei landen. Z. K H. Prins der Nederlanden, her- og van Mecklenburg, heeft te Berlijn een Ordenskapittelvergadering der Johanniters, onder leiding van den Herrenmeister der Orde, prins Eitel Friedrich van Pruisen, bijgewoond. Het Kapittel was belegd voor de ver kiezing van twee Kommendatorende prins der Nederlanden werd tot Kom- mendator voor Nederland, graaf Von HatenHellermucd tot KommeDda- tor voor Sieeswijk-Holstein benoemd. Het ministerie. Het Haagsche Correepondentiebureau meldt Naar aanleiding van deze week aan gekondigde veranderingen in de tegen woordige samenstelling van het mi- uisterie-Heemskerk kan op grond van betrouwbare berichten bet volgende worden medegedeeld: De gezondheidstoestand van den mi nister van oorlog, welke na het einde van zijn verlof en na de hervatting zijner werkzaamheden het verrichten van drukken arbeid onraadzaam maakt heeft lutt.-generaal Sabron genoodzaakt zijn ontslag te vragen aan H. M die het verzoek, dat SH. M. kort geleden bereikte, in handen heeft gesteld van den ministerraad. De minister van justitie hoopt zijn ambt weer te hervatten na het einde van den rusttijd, dien mr. Nelissen in het Schwarzwald doorbrengt. De be richteu omtrent zijn gezondheid luiden gunstig. Van eventueele persoonsverwisselin gen in het Kabinet in verband met bet openkomen van het gouverneur generaalsambt in Ned. Inuië, was tot dusver Diets bekend. Minister Heemskerk. ZE de Minister van Binnenlandsche zaken mr. Heemskerk, die na aan vaarding van zijn ambt een voorloo- pig woonverblijf, den Haag betrok ken had, zal zich weldra definitief gaan vestigen in het buis aan den Langen Vijverberg, tot dusver be woond door jhr. Van Citters, den be noemden Commissaris der Koningin in Gelderland. De Kamerverkiezing te Harlingen Officieel kan thans gemeld worden, dat in de vergadering der districts- vereeniging van de Chr. Hist. Unie in bet kiesdistrict Harlingen van den 7en dezer, tot candidaat voor de a.s. Kamerverkiezing gesteld is, ds. mr. J. Ankerman te Wommels. Commissaris der Koningin in Friesland. De Arnhemsche correspondent van het „Nbl. v. h. N." meldt, dat de bur gemeester van Arnhem, jbr. mr. A. Roëil, vroeger burgemeester van Leeuwarden, de eerst aangewezene is voor bet commissariaat in Friesland, „tenzij hij om regeeringspolitiek nog mocht aangewezen worden voorOver- ijsel". De Trappisten te Tilburg. De correspondent van „De Tijd" te Tilburg meldt het volgende, in tegen 6praak met de berichten, die io som mige bladen worden aangetroffen: Het is niet waar: lo. dat de abt van Catsberg tijdelijk het beheer op zich genomen beeft. 2o. Dat de brouwerij weder wordt bediend. Men houdt de vuren aan voor de vervaardiging van ijs, men brengt het bier, dat voorhanden is, rond, maar men brouwt niet opnieuw bier. 3o. Dat men binnen acht dagen verwacht de geheele zaak geregeld te zien. Dat sommigen dit wellicht ver wachtten, kan ik niet tegenspreken. Dat daarop de minste kans bestaat, spreek ik echter beslist tegen. Daarop bestaat niet de geringste hoop. De Middenstandstentoonstelling. Gisteren werd de jury der Midden standstentoonstelling door het uitvoe rend comité geïnstalleerd. Dit geschied de namens dat comité bij monde van den voorzitter, den heer J. 8. Meuwsen. Vervolgens gaf bij bet presidium over aan den voorzitter van bet cen trale bestuur der jury, den heer B. J. A. van der Hegge Zijnen, tot het leiden der eerste algemeene jury-ver gadering. De Voorzitter verzocht voorlezing van een uit Brussel ontvangen schrij ven, waarvan de Fransche tekst luidt als volgt „Wilt gij mij het genoegen doen mij mede te deelen of gij de volgende condities wilt aanvaarden „Ik betaal u 50 francs voor iederen exposant die (naar mijn keuze) van u zullen ontvangen een diploma voor Grand-prix d'honneur, voor gouden medaille (deze laatste is verguld koper er in begrepen. „Voor het eerekruis betaal ik u een supplément van 20 franc voor ieder kruis. „De exposanten die ik zal voorstel len, zijn alle Polen; ik kan u een minimum van 50 exposanten garan deeren. „Ik verzoek u beleefd mij per keerende te willen antwoorden, opdat ik zoo spoedig mogelijk mijn maat- regen kan nemen en u de eerste lijst kan doen toekomen. Wil mij tevens doen toekomen in schrijvingsbiljetten, prospectus en aan plakbiljetten. „De directeur-general van de Compagnie Int. du Commerce et de l'In- dustrie. (volgt onleesbare handteekening.) Bruxellee, 325 Rue de Progrèa. (Het antwoord op dit schrijven zal, naar ons werd medegedeeld aan het hoofd der politie hier ter stede en te Brussel worden gezonden.) Vervolgens werd overgegaan tot ver deeling der juryleden over de onder groepen. De jury zal, 16 Juli a.s. hare werk zaamheden aanvangen. De Tentoonstelling van Huisindustrie. Gisteren is dan*zooals wij gisteren in een groet deel onzer oplage nog konden mededeelen de Tentoonstel ling van Huisindustrie in de Hoofdstad geopend door Z. E. Minister Talma. De Minister noemde Let een voor recht de Tentoonstelling te mogen openen om op deze wijze een bewijs te mogen geven van de belangstelling der Regeering in den gewichtigen ar beid, die bier wordt verricht. Als Mi nister belast met de behartiging van de belangen der Nederlandsche Nijver heid en tevens met de zorg voor de wettelijke bescherming der arbeiders, stelt spr. op hoogen prijs, de toewij ding en inspanning, die bier worden gewijd aan de oplossing van enkele der moeilijkste vragen die zich bij zijn departement voordoen. Trouwens wie, die meer dan opper vlakkig zich bezig hield met de be studeering der maatschappelijke toe standen heeft het verschijnsel van huisindustrie daar niet ontmoet, en wie, die het ontmoette, heeft niet be grepen, dat het wegens zijn belang niet kon worden voorbijgezien, en wegens zijn ingewikkeld karakter uiterst be zwaarlijk was waar te nemen. Het kon Diet worden voorbijgezien wegens zijn gewicht, want bij sociale hervormingen doet het zich telkens gelden. De vakorganisatie vindt in de groep der huisarbeiders en arbeidsters bijna altijd een niet te verwerken stof. De wettelijke bescherming van ar beiders ziet in de huisindustrie de vrijplaats waarheen zich terugtrekt, wat zich aan den wettelijken regel wil onttrekken en ziet daardoor hare werkiDg bedreigd en bare strekking vervalscht. Er is nog meer. De overweging van de belangen der vakorganisatie of die der wettelijke arbeidersbescherming is het niet ge weest, die den aandacht op de huis industrie het eerst heeft gevestigd Telkens nu hier, dan daar, door geheel beschaafd Europa zijn er mannen en vrouwen opgestaan, die verteld hebben vaa hetgeen zij hadden waargenomen op het terrein der buisindustrie en die moesten spreken van ellende, van ontbering niet het minst van krenking van bet jonge leven onder den druk van den arbeid daar. Het verschijnsel was allesbehalve eenvoudig. Wie waarnam wat huisindustrie was, zag overblijfselen van verouderde techniek, die zich moeizaam staande hield, omdat de arbeider geen kans zag op nieuwe banen brood te verdienen en daarom een karig loon voor lief nam en daarnaast groothandel, die door de huisindustrie kans zag een deel van de risico aan de productie verbonden af te wentelen op de ar beiders. Hij zag arbeid, die de leden van het gezin in staat stelde in uren en dagen, waarop de gewone arbeid hunne kraebt niet vroeg, hunne ar beidskracht vruchtbaar te maken en daarnaast arbeid, uitputtend voor de zwakke krachten waarvan hij geëischt werd, en die toch niet beperkt werd omdat het karige loon dwong tot al door verlengen vaD den duur. Spr. zal niet trachten in enkele woorden te schetsen, wat in deze maanden volledig in beeld zal worden getoond. Om te kunnen handelen is nauw keurig kennis noodig. En deze ver- eenigiDg beeft zich nu de vele per soonlijken hulp, die bereid werd ge vonden, ten nutte gemaakt. Het gevoel van verantwoordelijkheid zegt de Minister verder moet door deze tentoonstelling worden verscherpt of gewekt, waar het sliep. Dat moet ook zijn de prikkel tot bandelen, bij allen, die tot handelen geroepen zijn, het is goed, dat waar tot handelen geprikkeld wordt, het onderzoek en de overweging alle aan- dacut ontvangt. Moge de tentoonstelling in overeen stemming met de begeerte van hen, die haar met zooveel liefde en arbeid hebben opgebouwd medewerken om de moeilijke vragen, die zich hier op werpen, nader te brengen tot hunne oplossing ten bate van hen, die nu onder zoo moeilijke omstandigheden bun dagelijkschen arbeid verrichten en daardoor licht brengen in duistere plaatsen van ons volksleven. Met dezen wensch verklaarde de Minister deze tentoonstelling geopend. Onze mooie taal. We lezen in een geschrift van dr. R. A. Ko! Ie wijn „Het is wonderlik, dat men niet op de gedachte scheen te komen dat het verschil tusschen mannelike en vrou- welike woorden in onze taal zoo goed ais was uitgewist; en dat men zo die gedachte al eens opdook he in terstond verwierp". Hel is inderdaad „wonderlik". („C".) Nog niet bekend. Onlangs is mel ding gemaakt van een diefstal van f 40 ten nadeele van den arbeider S. T., te Paesens. De dader is nog niet bekend geworden maar deze week heeft T. zijn briefje van f40 weer teruggekre gen! Hij was voor zijn boer een dag naar stad (Dokkum) geweest, 't Schijnt, dat de dief zich niet gerust gevoelde met z'n gestolen geld, want toen X. den volgenden dag zijn werkbroek aan trok en toevallig in de zakken voelde, haalde hij er tot zijn niet geringe ver bazing en blijdschap, het briefje uit te voorschijn. Blijkbaar heeft de dief van de afwezigheid van T. gebruik ge maakt om zijn slechte daad ongedaan te maken. Wel eigenaardig. Bij de gemeente verkiezing in Wonseradeel, deed zieh het volgende eigenaardige geval voor. Een der politieke partijen had een can didaat geproclameerd, die daartegen protesteerde, wijl hij niet tot die par tij behoorde. Toch bleef men hem als candidaat handhaven. De betrokkene verzoekt nu per advertentie geene stemmen (van die partij) op hem uit te brengen. Zijn portefeuille gemist. Een rei ziger, gisterenmorgen te Vlissingen per nachtboot uit Londen aangekomen, mis te bij het verlaten der boot zijn por tefeuille, waarin een bedrag van onge veer f300. Een direct ingesteld onder zoek leidde niet tot een resultaat. Opgevischt. Nabij de gemeente- zweminrichting te Nijmegen, is opge vischt het lijk van den vierjarigen jon gen, die 2 Juli te Gent (O.-B.) verdron ken is. Niet opgemerkt eu verdronken. Vrijdagmorgen wilde de winkelier en melkverkooper C. Smit te Purmerend op een walstoep aan 't Noord-Hoil. Ka naal water scheppen. Vermoedelijk door de gladheid van de stoep is hij voorover in het water gevallen, zon der dat dit door iemand is opgemerkt. Eerst eenige uren later werd zijn lijk op dezelfde plaats door de politie op gevischt. Onder de tram. Donderdagmiddag had in de Middachterallee, te FJfe- com, een droevig ongeluk plaats. Ter wijl eenige kinderen zieh vermaakten met de drukte die het zendingsfeest meebracht en naar een aankomend mu ziekkorps luisterden, bemerkten zij niet dat de stoomtram van Dieren in aan tocht was, met het vreeseiijk gevolg, dat de 5-jarige Hendrik L., achteruit loopende, onder de machine van de tram kwam. Een voorbijganger tracht te het kind, nog met levensgevaar te grijpen, maar het was reeds te laat, het ventje werd ongeveer 20 M. mee gesleurd en toen de machine stilstond, vreeseiijk verminkt opgenomen en schenen de levensgeesten reeds gewe ken. Het bloedende lichaampje werd in een laken gewikkeld en naar de ou ders gebracht. De machinist van de tram had, volgens ooggetuigen, geen schuld aan het droevig ongeluk. Aanvaring. Gisterenmorgen om 8 uur had er te Hoek van Holland een aanvaring plaats tusschen de uitgaan de goederenboot „Cromer" en het bin nenkomende stoomschip „Southfield". Even vóór de schepen eikander zouden passeeren, liep de „Southfield" uit haar roer en stevende regelrecht op de „Cromer" aan. Gelukkig kon zij nog wat uitwijken, zoodat de schok niet zoo ernstig was als het zich liet aan zien. De "Southfield" ging voor anker liggen en de „Cromer". keerde naar haar aanlegplaats terug, teneinde de schade op te nemen. Beiden waren er zoo goed afgekomen dat zij haar reis konden vervolgen. De „Southfield", waarvan de kop ernstig ingedrukt was, stoomde op naar Rotterdam en de „Cromer", waarvan een der booten met de davids geheel op het dek geslagen was, terwijl een stuk van het berg hout en van de railing geheel gebro ken was, stoomde om 9 uur op. Gewond bij schietoefeningen. Bij de schietoefeningen met los kruit in de duinen te Katwijk-aan-Zee, werd een cadet der Militaire Academie te Breda aan het hoofd ter hoogte van het slaapbeen verwond. De Raadsverkiezing. De offi- cieele uitslag is als volgt: Aantal kiezers 1193. Uitgebracht 691 stemmen. Van onwaarde 8 st., geldige 683. Volstrekte meerderheid 342. Bangma 155 stemmen. Berghuis 157 Box 190 De Braai 334 Cobelens 325 Eggink 153 Herstemming alzoo tusschen de heeren de Braai, GobeJcns, Box en Berghuis, 1 Schoorsteenbrandje. Bij den heer W., woneDde op het dorp Scho ten had een schoorsteenbrandje plaats dat zich, bijgestaan door den hevigen wind, nog al ernstig liet aanzien maar bijtijds door de bewoners en de buren in dan aanvang werd gestuit. Burgerl. Stand. Ondertr.:L. H. Hanzon en G. J. Tuijn. Getrouwd: H. Meeuwig en W.J. Hubers. BLOEMEND AAL. De rumoerige Mr. Tidem&n. Mr. Tideman de naam van den man wordt op den duur vervelend, zoo telkens te hoorenMr. Tideman is alweer voor het voetlicht, de man wil met alle geweld eiken dag inde krant Voör de verkiezing heeft hij zich geroerd van belaDg. Bij de stemming is hij geslagen. Maar hij en desespereert niet en bomt lustig op de reclametrom om weer van zich te laten hooren! Nu heeft hij zoowaar erop gevonden, om protest aan te teekenen tegen de stemming van eergisteren Spijkers op laag water Aan de hem bevriende bladen van Haarlem heeft hij medegedeeld den tekst van een telegram dat hij gericht heeft aan den Minister van Binnen- landsche Zaken. Hier is het, en het vertelt tevens Mr. Tideman's gruwelijke bezwaren tegen de verkiezing van zijn tegen standers: „Ondergeteekende, mr. P. Tideman, advocaat en procureur wonende te Bloemendaal, kiezer vo r den gemeen teraad aldaar, ziet zich tot zijn leed wezen verplicht bij Uwe Excellentie de volgende bezwaren in te brengen tegen de handelingen van het hoofd stembureau, dat hedenmorgen te 9 uur zitting nam om den uitslag der verkiezing vast te stellen. Nadat de voorzitter overeenkomstig artikel 94 der Kieswet het getal bekend had gemaakt der bij elk stembureau in het geheel en op eiken candidaat uitgebrachte stemmen en dat der van onwaarde verklaarde stembiljetten en vervolgens had bekend gemaakt den dienovereenkomstig vastgestelaen uit slag der verkiezing, een en ander voor de periodieke verkiezing van 3 leden van den gemeenteraad, werd onder geteekende als eenig aanwezig kiezer toegelaten bezwaren in te brengen. Hij bracht allereerst het bezwaar in dat het hoofdstembureau niet voltallig was, immers slechts 3 leden wareD tegenwoordig in plaats van alle leden. Als tweede bezwaar bracht hij in dat gelijktijdig met deze stemming eene tweede gehouden zijnde in eene tus- schentijdsche verkiezing en aan de kiezers bij de stemmingen twee stem biljetten verstrekt zijnde, aan de achterzijde bestempeld met de hand teekening des burgemeesters in ver schillende kleur, terwijl daarbij twee stembussen van verschillende kleur naast elkander op de tafels hadden gestaan, noch aan de kiezers noch aan de voorzitters der driestembureaux ambtelijk mededeeling was gedaan omtrent de beteekenis dier verschillend gekleurde stempels en bussen en het stembureau te Overveen een of meer biljetten in een daarvoor Diet bestemde bus geworpen van onwaarde moet hebben verklaard Terwijl ondergetee kende zijne bezwaren formuleerde, beraadslaagden de 3 leden en kwamen te ruim half tien omtrent het eerste bezwaar van ondergeteekende tot de slotsom, dat dit juist was. De voorzitter verklaarde daarop de te 9 uur aan gevangen zitting voor een officieus© bijeenkomst en weigerde op dien grond' het proces-verbaal op te maken en daarin de geopperde bezwaren te ver melden. Het stembureau schijnt later volledig te zijn geconvoceerd en op dat niet-wettelijk uur geene kiezere aanwezig sijDde, een proces-verbaal zonder vermelding van ingebrachte bezwaren te hebben opgemaakt Ondergeteekende protesteertdaar tegen en verzoekt Uwe Excellentie eerbiedig die maatregelen te willen nemen welke haar noodig vo orkomen, in ieder geval te zijner tijd de raads besluiten tot toelating der desbetref fende leden, welke mede gegrond zijn op het onjuiste proces-verbaal van hedenmorgen ter vernietiging aan Hare Majesteit te willen voordragen." VELSEN. W Boerlage, f Alhier is gisteravond overleden de heer W. Boerlage, oud notaris. Voor dien te Leimuiden, was de heer Boer lage van 18711903 alhier gevestigd, en om zijn nauwgezetheid bekend. VELSEHOORD. 1 J P. Koopman, f Te Beemster jS overleden de heer J. P. Koopman, n leven directeur der Burgeravond school. De overle dene bereikte den leeftijd van 26 jaar. Personalia. Da heer H.Kingma, hoofd der O. L. School alhier, heeft wegens benoeming in gelijke betrek king te Haarlem, eervol ontslag aan gevraagd. IJMUIDEN. Personalia. Tot agent van politie is door den burgemeester benoemd J. Berkhof, in gelijke betrekking te Gouda thans werkzaam. ZAND VOORT. Aangekomen vreemdelingen J. Karres Jr., A'dam, Koningstr. 4, 7 p.; Fruithoff, id., Zeestraat 27, 7 p.; J. Widmondt, id., id., 8 p.; A. H. Po lak, id., Parallelweg 87, 7 p.; Mevr. Wertheimer, id., Pension de Roos, lp. Stans, id., Hoogeweg 39, 4 p.; Hamel, id., Dorpsplein 2, 2 p.; Schiitman, id., Zeestraat 45, 8 p.; Mej. A. Pieijte, Nijmegen, Villa Lands-End, 1 p.; Mej. J. Meinesz, id., id., 1 p.; Dames van den Sigtenhorst, Brussel, Poslstr. 11, 2 p.; A. Heimann, Berlijn, Pension Fxederica, 6 p.; H. Riesenfeid, id., Ho tel Groot Badhuis, 3 p.S. H. Munlz, Rotterdam, id., 1 p.; F. Garvens, Han nover, id., 1 p.; S. ten Bakel Hui- nink, Ubbergen, id., 1 p.; Th. Friih- lich, Weenen, id., 5 p.; G. Harrenstein, A'dam, id., 1 p.; M. A. Engels, id., Pension Hoogveld, 1 p.'; Mevr. H. Blee- kers, Maastricht, id., 3 p.; H. von Röekritz, Bochum, Hotel d'Orange, 2 p.; V. Belli, Miinchen, id., 1 p.; R. 'L- Tooringa, Muntendam, Hotel Belvédère, 1 persoon. HAARLEMMERMEER. Burgerl. Stand. Overleden: Evert Verweij, 67 j. Hendrik Nieu- wenhuijs, 35 j. J. Mittertreiner Patist, 62 j. HALFWEG. Personalia. Tot opzichter van bet Hoogheemraadschap Rijnland ter standplaats alhier is benoemd de heer Van der Klip, bureau-ambtenaar aan het Gemeentelandshuis te Leiden. Het stoomgemaal Rijnland- Als eene bijzonderheid kan worden vermeid dat gisteravond het stoom gemaal van Rijnland is gaan werken. In de maand Juli komt dit bijna, nooit voor, 'tis dan ook een gevolg van de in den laatsten tijd overvloe dig gevallen regen. SLOTEN (N. H.). DeGeme enteraadsverkiezing- Bij de heden gehouden stemming voor de verkiezing van vier leden voor den Gemeenteraad werden uitgebracht 755- stemmen, waarvan van onwaarde werden verklaard 8 stemmen. Aantal geldige stemmen 747, waarvan ver kregen de heeren J. W. van Bronk- horst 398, C. I. van LeeuweD 323, C. H. Lenti ig 316. G. Salentijn Gzn. 319, W. H. Schouten 815, G. Terweij 370., A. J. van der Veldt 341, J. Verbeek 325- Herkozen is de heer J. W. van Bronkhorst, terwijl er op 22 Julia, s. een herstemming plaats zal hebben tusschen de heeren C. I. van Leeuwen (aftr.), G. Salatijn Gzn W. H. Schou ten (aftr.), G. Terweij (aftr.), A. J- van der Veldt eu J. Verbeek. AALSMEER. Personalia. Te Utrecht is bij het practisch-apothekersexamen le gedeel te, 2e groep, geslaagd mejuffrouw A.. J. Westerling, geb. alhier. HEEMSTEDE Verkiezingstrucs. Men meldt ons dat het praatje wordt rondge strooid, vooral onder de arbeidende stand, dat de heer van der Eijcke maar zoo'n „liberaal-katholiek" zon wezen, dat het dan voor de herstem ming niet opaan kwam voor goede katholieken, wien ze kiezen zouden. Tegen dezen vuigen lasterpraat behoeft eigenlijk geen verweer: de ijverige kerkmeester van der Eijcke heeft, op dit punt geen verdediging noodig. Toch is het goed dat we sommigen die erdoor in zouden loopen, waar schuwen tegen dit schandelijk ver zinsel, die kan ervan opaan, dat som mige namelijk van de partij, die de- katholieken een zetel wil ontnemen in den Raad, vóór Dinsdag nog wel meer verzinsels zullen uitdenken! Reed» nu wijzen wij ernstig de katholieke kiezere op hun plicht, den heer van der Eijcke a.s. Dinsdag te stemmen LXSSE. Burgel. Stand. Geboren: Hendricus Gerardue, z. v. N. Dame» en A. M. Kieft. Nicolaas, z. v. J. Huizer en C. van Wijk. Apollonia hi tl h» SCHOTEN.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 2