FLORA. Ingezonden Nededeeiingen. Niet ver van Haarlem. Vragenbus. Onderwijs. Verkoopingen Koelhuizen enz. VAN ELDERS Gemeentezaken. Ustiotingen. 74 Serieën: 470 2755 4661 5805 7936 9196 11721 945 3065 4753 6009 7966 9222 10819 1314 3147 4759 6066 7994 9241 1360 3577 4813 6246 8057 9822 1529 3743 4906 6279 8237 9824 1558 3890 4943 6292 8324 10014 2204 4096 5089 6347 840610296 2209 4114 5165 6888 865410679 2252 4216 5297 6998 8932 10987 2373 4323 5334 7196 909611247 2469 4349 5441 7344 9169 11469 2557 4541 5578 7542 9188 11642 De in deze 74 seriën vervatte num mers elk Kr. 32, Rechtszaken. Waterstanden. lantisme noodzakelijk is, staat ter beoordeeling van de laatste instantie verantwoordelijke Schoolbesturen en van hen alleen. Spreker verdedigde deze grondstel lingen uitvoerig. Luid applaus volgde. Aan de bespreking namen nog ver schillende andere heeren deel. De heer Luijkx toonde aan, hoe bij er in slaagde, aan zijn zesklassige schooi een vervolg klasse voor zijn rekening te nemen, die hij voor den tijd, dien hij voor zijn werkzaamheden als hoofd noodig had, aan den onderwijzer der zesde overlie t. Sommige hoofden van k einere scholen gaven hun wijze van werken aan. Onder hen waren er, die klaagden, dat zij voor toezicht, enz. geen gelegenheid hadden, wanneer zij twee of drie klassen voor hun reke ning hadden. De voorzitter consta teerde, dat noen algemeen voor groote scholen het Ambulantisme noodzake lijk achtte, en voor kleinere wel een paar uren voor toezicht enz. meende te kunnen vrijmaken, zonder dat am bulantisme noodig was, althans wan neer het hoofd geen twee of drie klassen had. Hij dankte de verschil lende sprekers, die helder inzicht in de quaestie gegeven hadden. De Voorzitter gaf daarna het woord aan den heer L. J. de Pater over het „zangonderwijs op onze schoien.l' In het eerste deel zijner rede besprak deze de oorzaken, waarom het zang onderwijs in het algemeen zoo weinig bijdraagt tot verbetering van den volks zang. In het tweede deel gaf hij eenige middelen aan om hierin verbetering te brengen. Het bestek van dit ver slag laat niet toe over deze uitnemende rede meer in bijzonderheden te treden zij zal in haar geheel worden opge nomen in het jaarboekje. De Zeereerw. Heer Stoffels sprak voor de rondvraag een warm woord van waardeerinz, voor hetgeen hij op deze vergadering had gehoord en voor wat hem bekend was van de wijze, waarop de onderwijzers hun schoone taak vervullen. Z.Eerw. wekte allen op in hun werkkring apostelen te zijn van Jezus Christus en het kind te leiden tot den Heiland. Vooral nu de onderwijzers onder veei verbeterde omstandigheden werken, moeten ze bun tadjfjt met nog meer ijver en toe wijding vervullen. Uitvoering van de "Wo ningwet. De bezwaren van hooger hand tegen het door den Raad uitgesproken bouw- verbod Jjebben g. en W. doen om zien naar een andere oplossing van dit voor onze gemeente zoo gewich tig vraagstuk. In een uitvoerig stuk zeggen zij hieromtrent het volgende Toepassing van art. 27 lid 1 der wo- iwet, zal slechts kunnen geschieden door op alle voor straten, grachten en plei nen bestemde gronden bouwverhod te leggen en dit zal naar onze meening van de gemeente te zware offejs vor deren en bovendien de lasten onbillijk doen drukken. Rechtvaardig is het .toch dat zij, die de voordeden van de in exploitatie gebrachte terreinen genieten, ook de daaraan verbonden lasten dragen waaronder in de eerste plaats hét be schikbaar stellen van wegen is te re kenen en onjuist zoude het zijrt een groot deel van de kosten daarvan te doen betalen door alle belastingschul digen Billijk is het en niet meer dan bil lijk. dat de eigenaren vau de terreinen door zich met elkander te verstaan, gezamenlijk en in evenredigheid met ieders bdang de lasten verdeelen en dragen. Door onderhandden moéten zij trachten de exploitatie voor te berei den. Zij, die bij het uitbreidingsplan door het tracé der wegen te zwaar getroffen zouden worden, zullen uit den aard der zaak slechts medewerken, in dien zij van de andere belanghebben den, die niets of in evenredigheid wei nig hebben af te staan, behoorlijke schaddoosstelling ontvangen. De ge meente heeft o.i. slechts te helpen, wanneer onwillige eigenaren door niet mede te werken of door onredelijke eischen te stellen de exlpoitatie dreigen te doen mislukken. Dan kan zij door onteigening tot medewerking dwingen, doch ook in dat geval dienen de kos ten door de belanghebbenden te worden gedragen. In het thans mislukte bouwverbod ineenden wij een middel gevonden te hebben om die samenwerking te noodzaken. Nu dat evenwel de ver- «ischte bekrachtiging niet heeft kunnen erlangen, meenen wij, dat de genré ent e het beoogde doel moet bereiken door minder gemakkelijk te zijn bij het aan vaarden van wegen. Daartegen bestaat, naar ons toe schijnt, geen enkel ernstig bezwaar. Integendeel, zooals wij tater hopen aan te toonen, biedt zulk een maatregel nog andere niet te onderschatten voor deden. Bewoonbare, althans verhuurbare huizen dienen voorzien te zijn van be hoorlijk duinwater en behoorlijke ver lichtingsmiddelen. Kabels voor electri- schen stroom, gas- en waterbuizen, zelfs rioolbuizen legt de gemeente uit den aard der zaak niet in gronden, die haar niet toebehooren. Indien zij dus weigert voor weg bestemde gronden over te nemen, maakt zij het uiterst bezwaarlijk om daaraan verhuurbare Koningen te stichten, m. a. w. belet zij eene winstgevende exploitatie van het bouwterrein. Uit den aard der zaak moet zij niet weigeren, tenzij voor die weigering goe de gronden zijp, doch de eisch, dat in de over te dragen gronden feitelijk de zekerheid verschaft worde, dat het vast gesteld en goedgekeurd uitbreidingsplan niet al worden verijdeld, kan dunkt ons niet anders dan rechtvaardig en ver standig worden beschouwd! Wanneer dus niet meer stukken van straten, maar als regel alleen geheele straten worden aanvaard en daarbij te gelijk moeten worden overgedragen de beginstukken van de dwarsstraten, zal dunkt ons die zekerheid in den regel aanwezig zijn. Van dat stelsel mag dan evenwel niet de gemeente alleen straten overneemt, worden afgeweken. Vaststaan moet, dat indien a. zij voorkomen op het uitbreidings plan, b. zij opgehoogd zijn en vrij van polderlasten, c. het polderbestuur vergunning ver teend heeft tot het leggen van riolen, d. de kosten van openbare werken aan de gemeente betaald zijn, e. indien een zoodanig stuk grond wordt overgedragen, dat daardoor eene naleving van het uitbreidingsplan wor de gewaarborgd, waartoe in den regel noodig zal zijn, dat de straten over hunne geheele lengte en breedte wor den overgedragen en de uitmondingen van de dwarsstraten tot een diepte van 10 M. of 15 M. in de overdracht zijn begrepen. Indien vooraf zekerheid bestaat, dat huizen, aan andere straten gebouwd, geen electriciteit, gas of water zullen erlangen, zullen, daarvan zijn wij over tuigd, binnen korten tijd de grondeige naren gaan samenwerken. Immers zij zullen anders geen grond meer ver- koopen. Bouwers noch tusschenperso- nen' zullen terreinen willen overnemen, zoolang niet vaststaat, dat die terreinen ook werkelijk tot het beoogde doel benut kunnen worden. Bovendien biedt deze maatregel, ats reeds werd aangestipt, een bijkomstig voordeel. Zooals thans de zaken loopen, ver koopt de grondeigenaar aan bouwer of tusschenpersoon en draagt den weg niet over voor het huis gereed of bijna gereed is. Zoolang mogetijk wil hij ren te van zijn geld maken. Is hij echter eenmaal tot overdracht bereid, dan is geen spoed groot genoeg. Komt dan daar een of andere bijomstandigheid, b.v. omdat nog niet voldoende is op gehoogd, een kink in den kabel, zoo dat het huis niet onmiddellijk kan wor den aangesloten aan rioieering, water- leiding of gasnet, dan is er aan klach ten geen gebrek. Het ernstige bezwaar van deze wijze van werken is echter, dat in den regel de geheel onschul dige huurder de dupe wordt en het is dan ook veelal om zijnentwil, om (te voorkomen, dat een onschuldige in het nauw komt, dat die met achterstelling van andere zaken geholpen wordt. Wordt echter het hierboven aange prezen middel toegepast en is daar aan voldoende ruchtbaarheid gegeven, zoodat een ieder weet, dat het over dragen van straten een zaak is, waar veel bij te pas komt, dan zullen zoo wel tusschenpersonen als bouwers en huurders voorzichtiger worden en de bouw-exploitanten zullen slechts ver- koopen kunnen aan overgedragen stra ten. Ook daarom bevelen B. en W. hun voorstel bij den Raad aan. Het krnidje-roer-mij-niet. Het kruidje-roer-mij-niet is altijd een interessant plantje. De eigenaardige be weging der blaadjes vindt talrijke be wonderaars, en voor wie dit nog niet eerder zaeg, is het bepaald ook een zeer interessant verschijnsel. Beweging toch neemt men bij de meeste plan ten niet waar en waar het bij dit plantje zoo duidelijk is, wekt dat te recht ieders bewondering op. Het is, alsof het plantje de nadering gevoelt van wat het zou kunnen deren. Reeds bij een klein windvlaagje, die het als 't ware doet beven, worden de mooie blaadjes dichtgevouwen en is de wind al te sterk, dan worden ook de bladstelen geknikt, zoodat het plant je dan met slap neerhangende blaadjes als wezenloos daarheen staat. Men wil wel, dat het neer laten hangen der blaadjes als een verdedigingsmiddel moet worden beschouwd. De leerstelling van Linnaeus: Plan- tat crescunt et vivunt, animatia cres- cunt et vivunt et sentiunt, d. w. z. plan ten groeien en leven, dieren groeien en leven en voeten, vind ik daarom min der juist, omdat vooral bij dit plantje de gevoeligheid blijkt. Er kan wel de gelijk bij de planten over een soort van zenuwen worden gesproken. Het is echter niet mijn doel, hierop nader in te gaan. Ik wil enkel maar iets van de kweeking van het Kruidje- roer-mij-niet zeggen. Het Kruidje-roer-mij-niet (Mimosa pudica L) is een overblijvendeplant, afkomstig uit Brazilië. Daar in het warme Amerika vindt men meerdere vertegenwoordigers van het geslacht Mimosa (Mimosa beteekent navol gend, nadoende, omdat het eene blaad je na het andere opgevouwen wordt). Ook in Azië en Afrika worden er en kele gevonden, in Australië schijnen ze niet voor te komen. Men kent er bijna zoo'n driehonderd soorten van. Meestal kweekt men Mimosa pudica hier éénjarig, omdat de overwintering niet zoo heel gemakkelijk i.s en de kweeking uit zaad teken jare zeer licht i s. Het is hoofdzakelijk een plantje voor de warme, vochtige kas. In de kamer houdt het zich wel een tijd lang goed, maar de lucht is daar eigenlijk niet vochtig genoeg. Heeft men een klein kamerkasje waarin men de lucht goed vochtig kan houden, dan gaat dat be ter. Toch ziet men de plantjes nog al eens voor het venster. Houdt men ze daar goed vochtig, dan kan men er wel eenigen tijd pleizier van hebben. In een mengsel van graszodenaarde, bladeren eai mestaarde met wat zand, groeien ze uitstekend, als maar de noodige warmte en vochtigheid heb ben. Om dezen tijd tooien ze zich dan met die kleine rose of roode bloem pjes in de oksels der bladeren. Overi gens is het plantje als bloeiend gewasje niet zoo schitterend. Zij wordt dan ook enkel om de eigenaardige eigenschap harer bladeren en bladstelen ge kweekt. Begint het donker te worden, dan neemt de plant de eigenaardige staap- stelling. Hij laat de bladeren hangen en vertoont dus hierin ook een eigen aardige afwijking met vele andere planten. Toch kan men deze slapende houding nog bij tal van andere planten waarnemen. In den laatsten tijd heeft men van het geslacht Mimosa weer een soort ingevoerd, die ook wegens hare meer gedrongen groei zeker naast Limasa pudica zal worden aangekweekt. Het is Mimosa Spegarzini, die uit Argen tinië in 8816 is ingevoerd. De groei wijze is eenigszins verschillend met die van Mimosa pudica, terwij! de blaad jes niet viertallig, maar slechts twee- tallig zijn. Dit plantje wordt niet alleen door zaad voortgekweekt, maar het schijnt zich ook gemakkelijk (bij voldoende warmte altijd) te laten stekken. Wat de gevoeligheid betreft, schijnt Mimosa Spegarzini zich eveneens te ge dragen als Mimosa pudica. Niet al leen worden de kleine blaadjes op gevouwen, maar ook de bladstelen gaan naar beneden hangen. Wat de kuituur aangaat, is Mimosa Spegarzini volstrekt niet moeilijker te kweeken dan Mimosa pudica. Ook van zaad laat zij zich gemakkelijker op- kweeken. In de kamer gaat het ech ter niet gemakkelijk, omdat de lucht daar t'e droog is. Men zaait de plantjes ongeveer in Februari en Maart. De kieming duurt ongeveer een paar we ken. H. .T. LYCKLAMA. Die heer F. W. Griubergein, An jelierstraat ,121 te Amsterdam, be richt oinsJarenlang sukkelde ik vreeselijk aa,n een nierziekte, dia mij ai dien tijd verschrikkelijke pijnen in den rug bezorgd heeft.: Verder openbaarde de ziekte zich veei door slapeloosheid, weinig eet lust. en plotselinge z wee tangen, die door rillingen, alsof" ik de koorts had, werden gevolgd, 's Morgeus koiti ik haast niet het bed uitkor men vanwege het afgematte en lua- telooze gevoel Ik was dikwijls dui zelig, hetgeen me bh mijn werk al zeer weinig te pas kwam. Mijin voeten waren vaak zoo koud als ijs en de urine was gewoonlijk be slagen. Toein deskundige hulp me niet veel baatte e,n ik zooveel goeds hoorde en las vain Foster's. Rugpijn Nieren Pillen, liet ik een doosje komen en gaf een geregelde inname me reeds spoedig verlichting, wel ke allengs toenam. Mijn eetlust kwam terug en de pijnen werden minder. Ik slaap nu weer goed en gevoel ik me thans heter dan oioit het geval is geweest. Ik zal dus nog een korten tijd met Uw pil len doorgaan en maak me sterk, dat ik U dan mijn totaal herstel kan melden." (w.g.)F. W', Grimbergen. Foster's Eugpijn Nieren Pillen verlichten en beelen in hun grootsch werk, de vermoeide nier weefsels, zij lossen het gekristalliseerd urinezuur op ,e;n houden bet lichaam vrij van niergiften, die ziekten teweegbren gen. Die naam Foster's Rugpijn Nieren Pillen staat voluit op iedere doos.. Zij zijn te Haarlem verkrijgbaar bij de heeren J. J. Göppinger, Groote Houtstraat 147a; en K. van Eden, Spaarne 38. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwis sel a f 1,75 voor één, of f 10,voor zes dooze.n. Vraag: Hoe komt het, dat iemand met één kind, ongeveer een gulden minder belasting (Hoofd. Omslag) be taalt dan iemand met drie kinderen en hetzelfde inkomen? Antwoord: Dat kan natuurlijk niet. De persoon met 3 kinderen is blijkbaar aangeslagen voor een hoo ger inkomen dan die met één kind. en deze betaalt dus te veel, of de ander betaalt te weinig. V r.Hoe lang kunnen versche eie ren van eigen kippen bewaard blijven en goed blijven? Antw.Dat ligt aan de voeding der kippen, de dikte der schaal, het we der en tai van andere omstandigheden. Bewaart ge ze in kalk, dan blijven ze wel een half jaar lang goed. Maar zóó in de open tucht zult u na een. dag of acht er niet veel meer van kunnen gebruiken. Onlangs heeft onze medewerkster Marie in het Geïil. Zon dagsblad een uitvoerige beschrijving van het conserveeren van eieren gege ven. V r.Wat is een Eucharistisch Con gres Antw.: Een Eucharistisch Congres is een bijeenkomst ter bespreking van de vereering van het H. Sacrament (de Eucharistie). V r.Waarom wordt het Mariabeeld in de kapet der St. Josephskerk mira culeus genoemd? Antw.: Het beeldje dateert reeds uit de 12e eeuw. En het is bekehd, dat reeds omstreeks het jaar 1200 onder aanroeping van de H. Maagd voor dit beeld, miraculeuze genzingen hebben plaats gevonden. V r.Wat moet ik doen aan kip pen, die gestadig schelpeieren liggen? Aan kalk, puin en schelpen ontbreekt het niet. Antw.: Zijn de kalk en de schelpen goed fijngemaakt? Zie anders eens wat teege eierschalen te krijgen, wrijf die goed fijn en geef zé uw kip pen. Ontbreekt het uw kippen soms aan dierlijk voedsel? V r.Mijn hospita zei mij op den 4en dezer maand, te kunnen vertrekken, wanneer het mij niet bevalt. Kan ik nu den 4en der volgende maand ver trekken of ben ik verplicht tot 1 Sep tember te blijven. Vooruit geen monde ling noch schriftelijk accoord gemaakt. A n t w.Ja, u moet per maand op zeggen, wanneer u per maand betaalt en wel op den eersten. V r.Mondeling ben ik met iemand een werk overeengekomen, dat 16 a 17 keer per jaar voorkomt en dat ik voor altijd aangenomen heb. Het loon zou nooit veranderd wor den, wanneer op 't werk ten minste niets aan te merken viel. Nimmer viel er iets op aan te merken, doch nu heeft de andere partij het vroeger over eengekomen loon verminderd en bij niet-goedvinden zou het in 't vervolg geweigerd worden. Kan dat en kan ik schadeloosstelling eischen? Antw.: U heeft zeker recht. De an dere partij mag de overeenkomst zoo maar niet verbreken. Doch de bepaling „v o or a 11 ij d" is zoo vaag en een mondeling contract zal bij deze over eenkomst erg zwak zijn. Erkent de an dere partij de overeenkomst? V r.Kunt u mij een R.-K. inrichting opgeven, waar een zenuwlijderes koste loos verpleegd kan worden? Antw.: Wij kennen een dergelijk gesticht niet. 't Beste is, dat u zich om inlichtingen wendt tot de Eenv. geestelijkheid, die er misschien wel een weg op kan vinden. Vereeniging tot bevordering van Katholiek Bijzonder Onderwijs. Wij ontvingen liet jaarverslag over 1908 van de zoo vruchtbare vereeniging tot bevordering van Kath Bijzonder Onderwijs. Het verslag komt ditmaal wat later dan gewoonlijk, om dat bet bestuur het boekjaar zal doen laten loepen va,n 1 Mei tot 30 April, in overeenstemming met het school jaar Wij ontleenen a;a,n bet vierslag, dat begint met de herinnering aan de stichting- 40 jaren geleden (op 22 Juli 1868) van de vereeniging, het voigende Na. bet verhaal van de stichting- zelve, meldt het verslag: Allengs breidde de werkkring onzer Vereeniging. bij het nastre ven van haar heerlijk doel, zich meer ■en meer uit Het behalen der hulpakte en der hoofdakte werd door een geldelijke beloioning aangemoedigd; bestaande oefenscholen werden steeds, ruimer gesubsidieerd; de oprichting van niuiwe oefenscholen door het in het vooruitzicht stellen van subsidiee- ring bevorderd; lagere scholen zoo wel als vereenigingien van Katho lieke onderwijzers werden door gel delijk® bijdragen gesteund; een fonds tot uitkeering aan- Katholieke onderwijzers in geval van ziekte en ouderdom wierd gesticht ten slotte werd overgegaan tot de oprichting van een eigen Kweekschool en Leer school D'en 30 September 1909 zal het 12Vs jaar geleden zijn dat onze Kweekschool bestaat; doch thans huist zij niet meer in het primi tieve tot school verbouwde woon huis te Hoorn, maar in het monu mentaal gebouw, prijkend met zijn 52 meter breéden gevel en zijn trotsch torentje aam de Baanstraat te Beverwijk, waartoe onze Veree niging werd in staat gesteld in hoofdzaak door vijf giften, haar met dat doel door weldadige geloofsge- ncoten geschonken Daar wordt steeds met prijzens- waardigen ijver en toewijding door den Zeereu waarden Heer D|irec- teur en de Heeren Leeraren onver poosd gearbeid aan de vorming ein opleiding va;n degelijke1 Katholieke onderwijzers, aan wie later veilig de heerlijke en heilige taak der op voeding van het kind zal kimmen worden toevertrouwd. Met dankbaarheid vervuld jegms God en einze medeigeloofsigemooten denken wij terug aan het vele dat in die vervlogen jareareeks is tot stand gebracht Van 18701908 bedroegen de in komsten f 618,587,56, en de uitga ven f 544,200,42 Sprekende cijfers, getuigend van een onverpoosd nastreven va;n het doel der Vereeniging, Het verslag .zegt echter pok: Niet zonder bezorgdheid zien wij dat in de laatste 5 jaren de op brengst van de bijdragen der paro chiale afdeel ingen gestatig vermin dert D|ie opbrengst bedroeg in 1908 slechts f 5735,37, wederom minder dan in het jaar 1907 en f1249,35x/2 minder dan in het ja.ar 1903 Die voortdurende vermindering van de voornaamste bron onzer in komsten mag niet voortduren, Zeker, wij weten maar al te goed hoeveel er in onze dagen van de katholieke offervaardigheid ge vraagd wordt; ma,ar toch zal een ieder ons moeten toegevten, dat ld© bevordering van bet katholiek bij zonder onderwijs op' de allereerste plaats steun verdient. Waar wij hen, die van ons, ver schillen in levensopvatting en we reldbeschouwing, alles zien aanwen den ©n voor niets zien terugschrik ken om zich meester te maken v.a;:i de school,1 ten einde het onderwijs te doordringen van hun ideeën, we tende, dat wie de ziel van het kind heeft de toekomst beheers,cht, daar is het voor ons katholieken een dure, heilige plicht- te zorgen, dat aan omts de school behoort, dat er degelijke katholieke onderwijzers kunnen worden aangekweekt, die de godsdienstige gevoelens, in de kinderziel door de ouders gestort, op de school bij de verdere opvoe ding en vorming van het kind, tot rijper volheid leiden en. ontwikke len Daarom doen wij nog eens een ernstig beroep op de zoo gewaar deerde hulp en medewerking der be sturen van onze onderafdeelingeln, opdat zij door het aanwerven van steeds meer nieuwe ledein ons de middelen verschaffen, welke wij zoo zeer behoeven om het doel onzer Vereeniging te blijven bevorderen. Een tegemoetkoming bij de ver mindering van deze hoofdbron on zer inkomsten, vonden wij in een viertal belangrijke giften, tot leen gezamelijk bedraag van f 9600| waarmede wij in den loop Van het afgeloopen jaar verblijd wierden, Wat de uitgaven betreft over 1908, meldt het verslag: De uit-keeringan hein behoeve van mannelijke e;n vrouwelijke kweeke- liingen, ter tegemoetkoming bij hun studiën voor onderwijzers: vorder den een bedrag van f 14,006,22Va, terwijl voorts werd uitgegeven: aan subsidies voor onderwijzers- vereenigmgen f 600,. vo.or de normaallessen te Am sterdam f 875. voor de normaallessen te Bot terdam f850, voor instandhouding van B! Iv scholen f 275, voor den hoofdcursus te Amster dam f2225,25 De Bijks bijdrage i'n 1908 ontvan gen voor onze kweekschool bedroeg, na aftrek der pensioensbijdrage voor de onderwijzers daaraan verbonden f 7743,40i Ten aanzien van het onderwijs kunnen wij met genoegen vermel den :d at de 9 kweekelingen, die zich in het afgeloopen jaar onderwierpen aan het examen Voor de hulp,akte allen geslaagd zijn. Aan het examen tio,t toelating op de kweekschool, werd dit jaar door 43 aspiranten deelgenomenslechts 26 werden toegelaten, zij genieten eene subsidie tot een .gezamenlijk bedrag van f 4661, Het twaalfde leerjaar van onze kweekschool werd aangevangen met 70 leerlingen26 in de eerste, 23 in de tweede, 11 in de derde en 10 in de vierde klas Eén kweekeling ontviel ons in den loop va|n het j aar door over lijden In het algemeen gaven het gedrag, de ijver en de vorderingen der kweekelingen ons reden tot tevre denheid Ten aanzien van het onderwijzend personeel viel i'n 1908 -geen veran dering te vermelden Over den cursus voor de hoofd akte te Amsterdam, tot welks op richting- onze Vereeniging- in 1904 besloot, kunnen wij tot ons leed wezen nog „niet onze volkomen vol doening- uitspreken Ondanks de toewijding en den ijver van de daaraan verbonden leer aren beantwoordde de hoofdcursus niet .aan onze verwachtingen. Op 1 September 1908 is de cur sus begonnen voor het eerste leer jaar, met 15 leerlingen (9 onderwij zeressen en 6 onderwijzers). Voor het tweede leerjaar met 7 leerlingen (4 onderwijzers en 3 od der wij zeressen.) Met betrekking tot het onder steuningsfonds, ten behoeve der on derwijzers aan bijzondere scholen in het Bisdom, zij nog het volgende vermeld Tengevolge van de laatste wijzi ging der wet op het, Lager Onder wijs werd voor onderwijzers, ver bonden aan bijzondere scholen, de mogelijkheid geopend om voor de berekening van het pensioen ook alle vroegere diensten in te koopen Het Bestuur der Vereeniging he lsloot, nu het Bijk voorziet in de pensionneering van de onderwijzers der bijzondere school, het ondersteu ningsfonds, door de Vereeniging uit eigen middelen, zonder bijdragen der onderwijzers gesticht, op te heffen Het zal nu dienen, om de onder wijzers der B Iv bijzondere school, zoolang zij als zoodanig werkzaam zijn aan een Bi- K. bijzondere sichool in het Aiartsbisdom .Ütrecht of in ons Bisdom, geldelijk te steunen bij het inkoopen van hunne vroegere dienstjaren, Dje geldelijke steun houdt op als zij de katholieke school, in het Aartsbisdom of in ons Bisdom, ver laten voor dat de tienjaarlijksche termijnen gestort zijn Deze bepaling geldt, pok voor on derwijzeressen. Dit jaar had het Bestuur der Ver eeniging het verlies te betreuren van drie zijner leden. In het begin van het jaar rukt© de dood uit ons midden weg ons zoo verdienstelijk medelid den Hoog Eerwaarden Heeir Mgr. M. J A, Lans:. Kort nadat- door Zijns Door luchtig© Hoogwaardigheid den Bis schop in die vacature was voorzien door de benoeming van den Hoog Eerwaarden Heer Mgr. L. E Jan sen, deken van Amsterdam, vroeg God van ons een tweede offer door het overlijden van onzen beminden Voorzitter, den Hoogeerwaarden: Heer Mgr. B. Dankelman, deken en pastoor te Haarlem. Diens opvol ger. de Hoogeerwaarde Heer A,. A.: Verbeek werd reeds, drie maanden na zijne benoeming .als lid van ons Bestuur, tot een beter leven opge roepen. Zwaar vooral viel ons het verlies van Mgr. Lans en Mgr. Dankel man, die 'reeds zoovele jaren met ons arbeidden en wier groote ken nis en heldere adviezen wij nood© zullen missen Moge God hunne zielen den he mel t:0't loon voor al hun werken hebben gegeven! D© aftredende leden de Zeereerw:] Heer H L. Slaohsi, rustend pastoor te Velsen en de Heer El J. van Dieren Bijvoet te Haarlem, werden herkozen, terwijl bovendien eerstge noemde door Z, Dj H den: Bisschop benoemd werd tot Voorzitter van ons Bestuur e,n de laatstgenoemd© door dé Vereeniging in zijne betrek king van Penningmeester werd ge handhaafd In de plaats van wijlen den Hoog Eerw, Heer A,. A Verbeek, benoem de Monseigneur den HoogEerwj Heer O, H, F Stoffels HILLEGOM, 8 Juli. Door Notaris Lange veld is in Hotel Sistermans iDgezet bet heerenhuis „Parkzicht" aan de Wilhelmioalaan, voor f2700. OOSTENRIJKeCHE BOODE KRUISLOTEN van 1882. Trekking 1 Juli. Betaalbaar-5 Juli. Serie 330 r o. 43 Kr. 30,000Serie 9162 n. 7 Kr. 2000; s. 2002 n. 12 en s. 6324 n. 3, elk Kr. 1000; s. 2087 u.7, 8. 2800 d. 25, s. 2953 n. 2, s. 4785 n. 18, s. 5620 n. 16, s. 6285, n. 18 s. 7541 n. 38, s. 8119 n. 26, s. 10262 n. 44 en p. 11933 d. 32, elk Kr. 200; s. 518 n, 8, e. 665 n. 36, s. 963 n. 26, s. 1416 n. 2, s. 1804 n. 41, s. 2438 n. 38,8. 3003 n. 1, 8. 4198 n. 36, s, 4327 n. 24, s. 4715 n. 46 s. 4725 n. 14, s. 5214 n. 23. s. 6475 n. 28, s. 6774 n. 39, s. 7473 n. 37, s. 7794 n. 45, e. 7992 n. 3, e. 9066 n. 47 s. 9390 n. 9 en s. 13503 n. 44, elk Kr. 100. Amortisatietrekking. 2 0/ffL o t e n d e r M a a t p c h a p p ij voor Kanaal en Havenwerken te Brussel. Trekking van 8 Juli. Getrokken seriën 368 668 687 736 2689 6604 6751 8670 9262 12316 12377 12659 13114 14747 14906 16147 17382. Hoofdprijzen tot frs. 250: Ser. 14906 No. 18 fr. 25.000: aer. 9262 No. 11 fr. 1000; ser. 12316 No. 11 lr. 500; eer. 688 No. 5 fr. 250; ser. 14606 No. 10 fr. 250. De volgende nummers met fr. 125 elk Ser. 2689 nos. 6 en 17ser. 6604 no. 21; ser. 6751 no. 24; ser. 8670 no. 2; ser. 9262 noa. 1, 10, 12 en 21; ser. 12316 nos. 10, 19 en 24; ser. 12377 no. 8; ser. 13114 no. 8 en ser. 14747 no. 14. De overige in bovenstaande seriën vervatte nummers zijn aflosbaar met fr. 100 eik. Betaalbaar 2 Januari 1910. faillissementen. Geëindigd door het verbindend worden der uildeelingslijst de faillisse menten van: mej. M. M. Seihorst, des tijds pensionhoudster, te 's-Gravenhage; J. Fokkema, bakker, te Ureterp en J. P. Alofs. Geëindigd door in kracht van ge wijsde gaan van het vonnis tot homo logatie van het akkoord, heit faillisse ment van W. Rutgers, schilder te Mont- foort. Amsterdam, per 100 K G. Raapolie. Vliegend In de stad Juli Sept./Dec. Lijnolie. Vliegend In de stad Juli Juli/A"g. Sept./Dec Jan./A pril.. 9 Juli. Olienoteering 8 Juli f 25 U 247/s 9 Juli. f 30 298/4 27 7/g 25'/: 25V4 25i/625i/425V8 251/4 251/g 25 Vrijdag 9 Juli. (vm. 8 u.) Plaatsen. h'v in 24 uur hoog. la»g. Amsterdam Kanaalwater. Lobit 11 57 0.— 008 8u 0.32 MAP. Nijmegen 913 0.— 0.04 2 0.29 Arnhem 919 0.— 0.05 Staduwater. Vreeswijk 2.10 0.19 0 - 8u 0.32 MAP Kampen 0.90 0.39 0.— 2 u 0.29 Grave 7.41 041 0.— Zuid.zeevraUfr AndrMaas 3 34 0 02 0.— 8u 0,56 MAP

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 6